#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2009 20:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας για τον «Δεκέμβρη».

Ερώτηση: Τι έφταιξε τελικά και τα γεγονότα του Δεκεμβρίου κατέληξαν σε δημοσκοπική ήττα για τον Συνασπισμό; Ήταν η συντονισμένη επίθεση ΚΚΕ και Κυβέρνησης ή λάθος εκτίμηση του «κοινού περί δικαίου αισθήματος» εκ μέρους της ηγεσίας;

Τσίπρας... δεν μπορούμε να μιλάμε για δημοσκοπική ήττα του Συνασπισμού. Η στάση που είχαμε ως κόμμα στα γεγονότα του Δεκεμβρίου μάς αφαίρεσε τουλάχιστον 2 ποσοστιαίες μονάδες επειδή δεν καταδεχτήκαμε να κάνουμε τους κουφούς και τους στραβούς. Συνεχίζω να ισχυρίζομαι ότι είχαμε μία πολιτικά αξιοπρεπέστατη στάση. Ήμαστε οι μόνοι που προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε τι συμβαίνει στο εσωτερικό της ελληνικής κοινωνίας, που δεν καταδεχτήκαμε να κρύψουμε ένα υπαρκτό κοινωνικό φαινόμενο κάτω από το χαλί. Σε αντίθεση με τη στάση του ΚΚΕ που «χάιδεψε τ' αυτιά του συντηρητισμού» για τα μικροκομματικά του οφέλη. Παράλληλα υπήρξε μια ενορχηστρωμένη επίθεση εναντίον μας, στα "δελτία των 8". Σοβαροί δημοσιογράφοι μας εγκαλούσαν από το κανάλι τους «γιατί εξηγήσαμε πρώτα τα επεισόδια αντί να τα καταδικάσουμε...». Η δική μας αριστερά ούτε υιοθετεί ούτε μπορεί να χρεώνεται πρακτικές βίας. Αλλά δεν θα γίνουμε και οι παιδονόμοι της ιστορίας. Ούτε θα ποινικοποιήσουμε τις αντιδράσεις μίας ολόκληρης γενιάς, ούτε θα την εγκαταλείπαμε για πεντακόσιους που έχουν θεοποιήσει τη βία, προκειμένου να πάρουμε καλό βαθμό στις δημοσκοπήσεις. 

Διαβάστε όλη τη συνέντευξη εδώ:
http://www.in2life.gr/features/interviews/articles/167471/article.aspx?m=59

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 12/05/2009 20:27:48

    μια χαρά τα είπε ο μικρός.

  2. περιπετών avatar
    περιπετών 12/05/2009 20:29:53

    για να ακούσουμε αντίλογο...διότι μέχρι τώρα μόνο άναρθρες κραυγές και ανυπόστατες κατηγορίες ακούμε. Διαφωνεί κανείς ότι το να καταδικάζει ένα φαινόμενο κάποιος είναι τελείως άχρηστο εάν δεν κάτσει να προσπαθήσει να το εξηγήσει;;

  3. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 20:34:58

    Με συγχωρειτε, η "δικη του αριστερα"δεν μιλα για ποσοστωση βιας και για αλλες μαλακιες.

    Η μονη απαντησν που αρμοζει στον "αριστερο" τσιπρα κειναι: Τι λες ρε βλακα; εχεις συνειδηση των επιπτωσεων νομιμοποιησεως τηε βιας "Ελληνων" εναντιον Ελληνων; Καλα δεν μαθανε τιποτα απο την προσφατη ιαστορια μας; Ακουσον Δια...

  4. osaperas avatar
    osaperas 12/05/2009 20:35:50

    @1

    Δεν τα ειπε καλά ο μικρός. Συγνώμη αλλά δεν τα είπε καλά. Από που βγαίνει ότι έχασε ο Συνασπισμός 2% λόγω της θέσης του στα γεγονότα του Δεκεμβρίου. Το 2% που δεν έχει τώρα ήταν ψευτικο. Του το είχαν δώσει οι κατεθυνόμενες δημοσκοπήσεις για άλλους λογους (ΓΑΠ κλπ).

    Τι θελει να μας πει ο Τσίπρας. Οτι κάποιοι είχαν πρόθεση να ψηφίσουν συνασπισμό και λόγω των γεγονότων Δεκεμβρίου άλλαξαν γνώμη; Λάθος είναι αυτό Το αντίθετο μπορεί να συμβει. Ολοι αυτοί που διαδήλωναν να ψήφίσουν συνασπισμό (κι ας λένε οι άσχετοι ότι ήταν κοσοβαροι αφγανοί ιρακινοί οι διαδηλωτές-η αστυνομία κέρει τι ήταν).

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/05/2009 20:35:55

    Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, συ είπες

    "...Η στάση που είχαμε ως κόμμα στα γεγονότα του Δεκεμβρίου μάς αφαίρεσε τουλάχιστον 2 ποσοστιαίες μονάδες επειδή δεν καταδεχτήκαμε να κάνουμε τους κουφούς και τους στραβούς."

    Οι άλλες 8 μονάδες που χάθηκαν?
    Μήπως πολύ σωστά τα πολιτικά κόμματα δεν πρέπει να είναι παιδονόμοι, αλλά ούτε και ...παιδότοποι?

    ΥΓ

    ακόμα περιμένω να μάθω ποιοι ήταν από την Αριστερά στην διακομματική πχ για ΜΑΝ, σε ΔΣ Ταμείων, σε επιτροπές κλπ

  6. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 12/05/2009 20:43:07

    τι λες βρε Νίκο? (που πιθανόν εσύ είσαι έξυπνος και όχι βλάκας σαν τον Τσίπρα) Ξέρεις από πότε υπάρχει νομιμοποίηση της βίας Ελλήνων σε Έλληνες? Ξέρεις από πότε υπάρχει κράτος και κρατική βία? Από τότε.

  7. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 12/05/2009 20:44:18

    osapera πονηρή ανάλυση έκανες. Την επεξεργάζομαι.

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 20:50:15

    Μικρη λουλου, αν δεν υπαρχει "ποσοστωμενη" κρατικη βια θα ειμασταν αφρικη, οχι οτι δεν παμε κατα κει αλλα με κυρια ευθυνη της αριστερας του κω...ου. Το κρατος οφειλει και πρεπει να ειναι βιαιο αλλοιως δεν ειναι κρατος, ειναι ...Ελλαδα, δηλαδη χωρος προνομιακης δρασεως κλεπτων. για να μπορω να κοιμαμαι ησυχος τα βραδυα και να μη σκεφτομαι ποιος Αλβανος ή Αλαβανος θα 'ρθει για να με κλεψει και να με κατηγορει και για ρατσιστη οταν εκτελσεσω τον κλεφτη μεσα στο σπιτι μου.
    Ωρε ειστε για τα πανηγυρια εκει χαμου, που λεγαν και στο χωριο μου.

  9. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 12/05/2009 20:56:12

    Νίκο αδυνατώ να συζητήσω μαζί σου, προτιμώ τον Αλβανό ή τον Αλαβάνο.

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/05/2009 20:56:17

    Ελα Χριστέ και Παναγιά!
    Πιστέψανε ποτέ ότι είχαν τα ποσοστά που τους δίναν οι δημοσκοπήσεις?
    Αυτό κι'αν είναι δράμα.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2009 21:11:33

    Ανεπίδεκτος μαθήσεως ο Τσίπρας.
    Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα πιάσει ο ΣΥΝ το 3%. Ο κόσμος δεν ξεχνά την ηρωποίηση των μπαχαλάκηδων και τις καταστροφές της περιουσίας αθώων. Αν είχαν "κοχόνες" οι αγωνιστές!!! ας πηγαίναν κατά Εκάλη μεριά. Εκεί όμως οπλοφορούν οι μπόντιγκαρντς και δεν μας παίρνει, οπότε ας κάψουμε κανένα ΙΧ κανενός μικρομαλάκα στο Σύνταγμα....

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/05/2009 21:13:24

    Σημασια δεν εχουν τα λογια αλλα τα εργα.Το κατα ποσον συμμετειχαν ανθρωποι του ΣΥΡΙΖΑ στα νυκτερινα επεισοδια και εμπρησμους δεν μπορουμε φυσικα να το ξερουμε αφου κανεις δεν εψαξε να μαθει ποιος τα εκανε.
    Ομως υπαρχουν ανακοινωσεις εκπαιδευτικων προσκειμενων στο ΣΥΡΙΖΑ για συνοδεια των μαθητων που λιθοβολουσαν τα αστυνομικα τμηματα την ημερα ενω η "Ελευθεροτυπια" βγηκε με τιτλο ΜΑΘΗΜΑ 1ον : Επιθεση στα τμηματα και η ¨Αυγη" ειχε χριστουγεννιατικα καλαντα στα οποια επιδοκιμαζε την πυρποληση του δεντρου.Αυτα ειναι τα φανερα.

  13. ZΗΤΑ avatar
    ZΗΤΑ 12/05/2009 22:15:03

    @14 anonymous
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΟΥΜΕ
    ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΗ ΓΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΗΡΩΔΟΥ.
    ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΕΣΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.

  14. donaE avatar
    donaE 12/05/2009 22:37:38

    'Αριστερά για τον πολίτη σημαίνει το σύνολο των αναγκών του'.Αν αυτο δεν ειναι καιροσκοπισμος,τοτε τι ειναι...Καμια δεσμευση,για τιποτα.

  15. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 22:37:50

    Μικρη Λουλου, μη με παρεξηγεις, δεν εχω τιποτα το προσωπικο μαζι σου. Ειλικρινα να σου ζητησω συγνωμη, δεν ειχα προθεση καμμια να σε προσβαλω. Ο (θυμωμενος) λογος μου ειναι γιατι βλεπω τα πραγματα απ'εξω και βλεπω την Ελλαδα να γινεται παραναλωμα της βλακειας των τριπριδων και των λοιπων αναρχοβλαμμενων. Γιατι αν ο τσιπρας, ή ο καθε τσιπρας, νομιζει ακομα οτι τα δεκεμβριανα ηταν εξεγερση, ε, τοτε τι να πω. εχουμε λουλαθει ολοι. Ουτε οι λεξεις εχουν νοημα πλεον, ουτε οι πραξεις ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

    παραθετω σχολιο του "Ρουφιανου":
    ΕΔΩ ΒΟΥΙΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΓΑΛΛΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ ΟΤΙ ΣΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΗΤΑΝ ΦΕΡΜΕΝΟΙ ΚΟΣΟΒΑΡΟΙ ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΝΑΙ ΡΕ ΤΣΙΠΡΑ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΜΕ ΤΑ ΚΛΟΠΙΜΑΙΑ ΣΕ ΑΛΒΑΝΙΚΑ ΠΑΖΑΡΙΑ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΑΛΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΣΕ ΙΤΑΛΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ!! ΜΑΛΛΟΝ Ο ΓΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΨΗΦΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ Α' ΑΘΗΝΑΣ.

  16. gcc avatar
    gcc 12/05/2009 22:43:04

    ψιτ μάγκες.
    Κανένας δεν πήρε πρέφα τους εισαγόμενους και ντόπιους Αλβανούς (κοσσοβάρους) στα γεγονότα;

    Οι οποίοι κάναν και τις περισσότερες ζημιές.
    Αλλά προκειμένου να σπάσει η συμφωνία της Βάρκιζας
    συμμαχούμε και με τους σφάχτες των βαλκανίων.

    Αν έχετε φίλο μαγαζάτορα στο κέντρο της Αθήνας που ήταν εκεί ρωτήστε τον να σας πει ποια γλώσσα ακουγόταν περισσότερο εκείνες τις μέρες.

    Όντως ο Τσίπρας δεν θα ποινικοποιήσει τις αντιδράσεις μιας ολόκληρης γεννιάς Αλβανών (α' ή β').

  17. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 12/05/2009 22:47:15

    Ε όχι και να παραπονείται ο Τσίπρας ότι "τα δελτία των 8" και τα ΜΜΕ είναι εναντίον του! Ο χώρος που εκπροσωπεί είναι ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ το ΠΛΕΟΝ ευνοούμενο κόμμα εδώ και 30 χρόνια στα ΜΜΕ και στον δημόσιο βίο.

  18. ZΗΤΑ avatar
    ZΗΤΑ 12/05/2009 22:49:25

    ΕΘΝΟΣ BENNETON.

    ΚΡΑΤΟΣ GIUNANISTAN.

    ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ALEXIS.

  19. 321 avatar
    321 12/05/2009 22:50:10

    Οι πολιτικές εξαργυρώσεις των υποχρεώσεων φάνηκαν την Παρασκευή το βράδυ, όταν τερμάτισε η σύνοδος της Βουλής και ο Γερμανός δεν θα έκαιγε μόνο τον Αλογοσκούφη, αλλά και το ΚΚΕ. Τρία βράδυα μετά, η Κανέλλη προσπερνούσε το ζήτημα της δόλιας επίσπευσης, ωσάν να πρόκειται για παρονυχίδα.

    Αλλά σκεφθείτε, ποιά άλλη κυρία εγγυήθηκε την αστική νομιμότητα έξω από το Μέγαρο Μαξίμου και με την κατάλληλη γλώσσα "υπέδειξε" ότι είναι άλλοι που χαϊδεύουν;

    Λοιπόν, υπάρχουν αναγνώσεις και "αναγνώσεις". Και όποιος θέλει τις καταλαβαίνει.

    Ο ΣΥΡΙΖΑ, όπως και τα μικρά παιδιά, όταν έχει υπερένταση υποφέρει από πυρετό. Και "κάηκε" όταν οι στημένες δημοσκοπήσεις του φούσκωσαν σε διψήφιο αριθμό το ποσοστό του. Σπάνια ακούγονται τι επιπλοκές προέκυψαν στο εσωτερικό του.

    Η υπόθεση του Δεκέμβρη είναι ένα άλλο ζήτημα. Δεν κατάλαβαν τη διαφορά του "κατ΄αρχάς από το κατ΄ αρχήν". Διότι σε μια χωρίς προηγούμενο ταραχή, ούτε την ήρεμη δύναμη παίζεις, ούτε κατεβαίνεις στο δρόμο, ούτε εργολαβία έχεις αναλάβει για την υπεράσπιση των κατατρεγμένων, ούτε προσπαθείς να ασκήσεις ένα ηγεμονικό ρόλο σε τμήματα της κοινωνίας που δεν ενδιαφέρονται για αυτό.

    Η ειρωνία είναι ότι τόσο η εξωκοινοβουλευτική αριστερά όσο και οι αναρχικοί τους θεωρούν αριστερούς του γλυκού νερού, ενώ όλοι οι άλλοι (πολιτικοί, δημοσιογράφοι, ΜΜΕ) επειδή δεν κατέχουν την πολιτική γεωγραφία της πιο ασυμβίβαστης αριστεράς και της αυτονομίας, είτε γράφουν ανοησίες, είτε αναμασούν κοινοτυπίες, είτε διατυπώνουν το γνωστό ερώτημα: είστε υπέρ της βίας;

  20. somis avatar
    somis 12/05/2009 22:59:01

    Ο λόγος του Τσίπρα, όπως στο ποστ παραπάνω, σωστά, καλύπτει, γενικά, την ιδεολογική βάση του ΣΥΝ.
    Η διαχείριση των γεγονότων του Δεκεμβρίου, όμως, προέκυψε μέσα από την αντίληψη και ύπαρξη του ΣΥΡΙΖΑ. Και σαφώς δεν ήταν η καλλίτερη.

    Ο συνδυασμός ΣΥΝ και ΣΥΡΙΖΑ δύσκολος. Ας διαμορφωθεί ως εκλογικός συνεργατισμός και μόνον. Τα πρόσωπα (προς + όψιν) του ΣΥΝ πάντα είχαν και έχουν ειδικό βάρος είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε μαζί τους. Ο ΣΥΡΙΖΑ τείνει να αποβάλει αυτά τα πρόσωπα και με άγαρμπο τρόπο τείνει να διαμορφώσει κομματικό φορέα (κάτι σαν ΚΚΕ Νο 2) με άτομα (α + τομή)είτε είναι τα άτομα τάσεις είτε είναι ανένταχτοι.

    @ Παράξενε ελκυστή, γιατί στα τελευταία σχόλια σου συνεχώς αδικείς τον εαυτό σου ; Δεν είναι απαραίτητο να σχολιάζεις τα πάντα.
    @ Ψυχραιμία, ψυχραιμία (είναι η δεύτερη φορά που στο λέω, στην τρίτη ...)
    @ Μικρή Λουλου, εμφανίσεις πιο συχνά.

  21. ZΗΤΑ avatar
    ZΗΤΑ 12/05/2009 23:08:52

    Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΕΧΑΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ
    ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΝ
    ALEXIS ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΤΟΥ.
    ΕΒΑΛΕ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΞΕΝΕΡΟΥΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΟΥΤΕ Η ΜΑΝΑ ΤΗΣ.
    Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΗΤΑΝ.

    ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑΜΠΟΥΡΑΝΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΙΚΥΚΛΟΥ.

    ΛΑΟΣ ΓΚΟΤΖΑΜΑΝΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΤΡΙΚΥΚΛΟΥ.

  22. kitsios avatar
    kitsios 12/05/2009 23:24:15

    Λαλιώτης :
    Όσο συνεχιζεται ο Χειμώνας στο ΠΑΣΟΚ
    Θα έχουμε την Άνοιξη ΣΥΡΙΖΑ
    Προφανώς τέλειωσε ο χειμώνας του ΠΑΣΟΚ.
    όλα τα άλλα είναι μακακίες

  23. aeriko avatar
    aeriko 12/05/2009 23:25:10

    To πρόβλημα δεν είναι τι είπε ο Τσίπρας αλλά τι λέει καποιος "Strange Attractor" και το κυριότερο
    τι κάνει ο FACTORX απέναντι στον εν λόγω κύριο "Strange Attractor" ο οποίος που τον χάνεις που τον βρίσκεις σχολιάζει επι παντός επιστητού καθε τι.
    Και καλά αυτός έχει φάει "πετριά" και λέει
    περισπουδαστες αναλύσεις του τύπου ο ΣΥΡΙΖΑ έχει διαλύσει τον κοινωνικό ιστό (ανάρτηση σε άλλο πόστ πριν περίπου μιά εβδομάδα) .Αλήθεια αφού έχει διαλύσει τον κοινωνικό ιστό (άρα έχει βαθιά επιροή) πως θα πάρει κάτω απο 3%???
    Προτείνω στο factorx την επόμενη των εκλογών σε περίπτωση που ο ΣΥΡΙΖΑ πάρει πάνω απο 3% να βάλει φραγή σε κάθε σχόλιο που θα επιχειρήσει να κάνει στο antinews .Eτσι θα γλυτούσουμε κάποιοι απο τις παπαρολογίες του καθενός !!!!
    Κατα τα άλλα μπορεί να πεθαίνει ο παραδοσιακός τύπος αλλά έλα που αργεί (βασανιστικά !!!) να ανατείλει το καινούργιο (λέγε με blogs)
    Ελεος όχι άλλο "Strange Attractor"!!!!

  24. osaperas avatar
    osaperas 12/05/2009 23:29:56

    Ελα ρε συ αερικο που θα βάλουμε φραγή σε κάποιον εαν κάνει λάθος εκτίμηση για τα ποσοστά του σύριζα.
    σε παρακαλώ τώρα τι λογική ειναι αυτη;
    Ούτε η παπαρηγα δεν θα την ελεγε

  25. kitsios avatar
    kitsios 12/05/2009 23:32:17

    Και για να τελειώνει το καλαμπούρι
    Ο Δ. Σαβόπουλος που εδώ και κάποια χρόνια συμπαθεί
    τον GAP ή jefri ή Γιωργάκη κλπ (πέστο & έτσι)
    είπε για τον ευατό του (με Διαπόμπευσαν αλλά ήταν η κορηφαία μου στιγμή).
    Το ίδιο ισχύει και για τον GAP και βάζω στοίχημα για διαφορά 6 μονάδες με ΝΔ

  26. kitsios avatar
    kitsios 12/05/2009 23:39:20

    Φάκτορα τι να σου πώ για την αυριανή, τα είπε όλα ένας Δεξιος ομοφυλόφιλος σε 70.000 κόσμο. Ο Μ. Χατζηδάκης, ανέβασετο (την πλήρη ομιλία του) σε ένα πλήρες ποστ για περαιτέρω σχόλια

  27. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 23:45:08

    Ο Τσιπρας, ο καθε τσιπρας αν ειχαν λιγο νιονιο και δεν σκεφτονταν μονο τους υποτιθεμενους ...Αλβανικους ψηφους στην α' ή στη β΄ αθηνων, θα ηταν πιο προσεκτικοι για να μην ειναι υποχειριο υπερτερων πολιτικων Μακιαβελλι, ξενων εννοειται, που σπρωχνουν τους χρησιμους ηλιθιους να κανουν αυτα που κανουν και λενε.

    Διχως να το θελειο τσιπρας και οι λοιποι "προοδευτικοι" προωθουν νεα μορφη εξαρτησης με νεους φερετζεδες, οικολογιες και αλλα φουμαρα. Διοτι, εάν δεν επιληφθούν οι αρχές ξένου κράτους, οι μίζες κουκουλώνονται. Εάν δεν έρθουν ξένοι αστυνομικοί, οι τρομοκράτες μένουν ασύλληπτοι. Εάν δεν επέμβουν ξένοι ελεγκτές, η χώρα οδεύει στην πτώχευση. Εάν δεν επέμβουν “ξένες” οικολογικές οργανώσεις η χώρα θα παραμείνει κρανίου τόπος – σκουπιδότοπος. Βλεπετε, τα ξενα συμφεροντα ξερουν πως να δρουν. Οι τσιπρογιωργηδες αυτου του ερμου τοπου ξερουν; Το ζητημα δεν ειναι η αντιπολιτευση και η κριτικη της προς την -οποπιδηποτε-κυβερνηση, αλλα ο μηδενιστικος αλλαλαγμος της ανυπερθετου βλακειας που τα βλεπει ολα ως μηδενικο παιγνιο.

  28. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 12/05/2009 23:50:29

    Είναι λυπηρό που ένας από τους ηγέτες της Αριστεράς αποδέχεται το ρόλο του τραπουλόχαρτου στο ''δημοσκοπικό πόκερ'' της διαπλοκής. Τι είναι αυτά τα ''είχαμε (πόσο;) τοις εκατό, αλλά καθ' οδόν μας έπεσε ένα 2%;'' Δηλαδή, πόσο θα πάρετε τώρα; 14%; 12%; 8%; Πώς εξηγείται την αιφνίδια (δημοσκοπική) άνοδό σας σε ύψη προπολεμικής ΕΔΑ; Ποιες από τις θέσεις σας συγκίνησαν τόσο απότομα και τόσο καταλυτικά τον ελληνικό λαό, ώστε από το ''θα μπει - δεν θα μπει στη Βουλή'', να θέλει να σας παντρέψει με τη θυγατέρα του; Οι αντι-εθνικιστικές διαδηλώσεις σας στα Σκόπια; Οι επιφυλάξεις σας ότι ο αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη θα διαταράξει το αρμονικό ζευγάρωμα των αργυροπελεκάνων; Η στήριξή σας στα βιβλία που αλλοιώνουν την ελληνική ιστορία και δεν δείχνουν στοιχειώδη σεβασμό στο αίμα που χύθηκε; Οι απόψεις σας για την λαθρομετανάστευση; Η ευαισθησία σας απέναντι στα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων;
    Κατ' εμέ, το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα πιστεύει ότι, πράγματι, αυτές οι απόψεις τους ''λειτούργησαν'' στην ελληνική κοινωνία και επικροτήθηκαν. Εξ ου και αρχική αθρόα προσφορά (δημοσκοπικών) πόντων...
    Κι ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, να σου εκείνος ο Δεκέμβριος του 2008, και η ''πολιτικά αξιοπρεπή στάση'' που κράτησε ο ΣΥΡΙΖΑ, που άρχισε να του αφαιρεί πόντους. Τι πράγμα είναι αυτός ο λαός, βρε παιδί μου; Μόλις δει ''αξιοπρέπεια'', την κάνει με μικρά πηδηματάκια...
    Ο ακόλουθος ισχυρισμός του Τσίπρα με κάνει να σκέφτομαι ότι το μόνο κόμμα που δεν κατάλαβε καθόλου (μα καθόλου) το τι ακριβώς συνέβη τον Δεκέμβριο είναι ο ΣΥΡΙΖΑ:
    ''Δεν καταδεχτήκαμε να κάνουμε τους κουφούς και τους στραβούς''.
    Το ζήτημα δεν είναι το να κάνεις τον κουφό ή τον στραβό, αλλά το ΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ και ΤΙ ΑΚΟΥΣ; Κι ο ΣΥΡΙΖΑ είδε αυτά που ήθελε να δει, αυτά που έλπιζε να δει - εξέγερση της ελληνικής νεολαίας, ίσως και του λαού! Η αποθέωση του μεγεθυντικού φακού! Η μετατροπή της επιθυμίας σε πραγματικότητα! Ο πολιτικός αυτισμός! Στόχος της εξέγερσης; Απροσδιόριστος. Κινητήριες δυνάμεις; Οι νέοι (ίσως και όσοι αισθάνονται νέοι). Εχθροί της εξέγερσης; Οι μπάτσοι, γουρούνια (εδώ ο ΣΥΡΙΖΑ εμφανίζεται προφητικός - όρα ''γρίπη των χοίρων''), δολοφόνοι, οι τράπεζες (ως κτίρια), τα μαγαζιά με τζαμαρίες, τα μαγαζιά με ''πραμάτεια'', τα περίπτερα, τα αγάλματα, οι πατρινοί ''φασίστες'' που βγήκαν στους δρόμους να φυλάξουν τις περιουσίες τους... Τουρλουμπούκι.
    Δεν ισχυρίζομαι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε το ''μπάχαλο''. Λέω απλώς ότι ''κολακευόταν'' να θεωρεί τον εαυτό του ότι ''παίζει'' κι αυτός κάπου, κολυμπάει (έστω στα ρηχά) σε μια δεξαμενή απ' όπου θα μπορούσε να ωφεληθεί εκλογικά. Τη στιγμή που πραγματικοί ''μπουρλοτιέρηδες'' θεωρούσαν (και θεωρούν) τους Συριζαίους στην καλύτερη περίπτωση ''φλώρους''. Από τη άλλη, εξετέθη και στον κόσμο που του καιγόταν άνευ αιτίας και άνευ λόγου η γούνα και τους φώναζε - ''Βρε, κόψτε, τις αηδίες και αν έχετε τίποτα πάρε-δώσε μαζί τους, πέστε τους να συμμαζευτούν!''
    Έτσι βρέθηκε στο πιο ηλίθιο δίλλημα που είναι δυνατόν να βρεθεί ποτέ κομματικός σχηματισμός. Πώς, από τη μια μεριά, να μην έρθει σε κόντρα με τον κόσμο που όχι μόνο δεν θα το ψήφιζε, αλλά είχε αρχίσει και να ανταριάζεται βλέποντας τα ημερολόγια με τους κουκουλοφόρους στην ΑΥΓΗ, και από την άλλη, πώς να συνεχίσει να χαϊδεύεται με τους ''εξεγερμένους'', οι οποίοι είχαν (και έχουν) χεσμένους και τον ΣΥΡΙΖΑ και όλα τα υπόλοιπα κόμματα... Αν αυτό δεν είναι κονταρομαχία με ανεμόμυλους, τι είναι;.
    Και θα πληρώσει τις συνέπειες για το γεγονός ότι δεν πατάει στην πραγματικότητα. Την ελληνική πραγματικότητα τουλάχιστον…
    ***
    Όποτε σκέπτομαι αυτό το ανομοιογενές συνοθύλευμα που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ, μου έρχεται στο μυαλό η παρακάτω εικόνα: Το μέλος του ΣΥΡΙΖΑ Μανώλης Γλέζος ανεβάζει την ελληνική σημαία στην Ακρόπολη, την οποία σπεύδει να πυρπολήσει το μέλος του ΣΥΡΙΖΑ Τάκης Γατόπαρδος...

  29. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 23:52:46

    Ιδου η "Δημοπκρατικη"ηθιλη που προωθουν οι ΤΣΙΡΙΖαιοι. Απο το ΡΕΣΑΛΤΟ:
    Οι "αριστεροί" γενίτσαροι της Εκπαίδευσης

    Διαβάσαμε τα παρακάτω και ανατριχιάσαμε, αν και δεν εκπλαγήκαμε.
    Το περιστατικό δείχνε ανάγλυφα ποιοι είναι οι σύγχρονοι καθεστωτικοί ιδεολογικοί γενίτσαροι. Ποιοι είναι το εκπαιδευτικό καθεστώς, ποιοι χρησιμοποιούν την ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ εκπαιδευτική δομή για να τρομοκρατούν και να κάνουν προπαγάνδα.
    Αν αυτοί έχουν σχέση με τις ιδέες και την πρακτική της Αριστεράς, τότε οι έννοιες έχουν χάσει ΠΑΝΤΕΛΩΣ τη σημασία τους.
    Στο πρόσωπο αυτών των «αριστερών» γενιτσάρων αποτυπώνεται όλη η φαιά φιλοσοφία του ολοκληρωτισμού της Νέας Τάξης.
    ΟΛΗ η αυθάδεια της καθεστωτικής τρομοκρατίας.
    Θα επανέλθουμε…

    http://paideia-gr.blogspot.com/2009/05/blog-post_5393.html


    Απέβαλαν μαθητή που θέλησε... να πει γνώμη!
    Ριζοσπάστης, 9-5-2009

    Τριήμερη αποβολή επιβλήθηκε σε μαθητή που επέμεινε να απαντήσει στον αντικομμουνισμό της καθηγήτριάς του!

    Με τριήμερη αποβολή τιμωρήθηκε ένας μαθητής του 1ου Λυκείου Πετρούπολης, επειδή θέλησε να εκφράσει αντίλογο μέσα στην τάξη στον αντικομμουνισμό που εξαπέλυσε η καθηγήτρια από την έδρα! Συγκεκριμένα, χτες στην έναρξη του μαθήματος Ιστορίας, η καθηγήτρια Αλεξάνδρα Καλέμη, είπε στους μαθητές ότι μια εφημερίδα αναφέρθηκε στην ίδια προσπαθώντας να τη λογοκρίνει και συνέχισε λέγοντας μεταξύ άλλων ότι: Λογοκρισία, σήμερα, κάνουν μόνο το ΚΚΕ, το ΛΑ.Ο.Σ. και η εκκλησία.


    Ενας μαθητής ζήτησε το λόγο για να απαντήσει στα παραπάνω, αλλά η «δημοκρατική» καθηγήτρια που... δεν ανέχεται τη λογοκρισία, είπε ότι το θέμα έληξε και πρέπει να ξεκινήσει το μάθημα! Ο μαθητής επέμεινε να μιλήσει, όμως η καθηγήτρια του το απαγόρευσε, εκείνος αποχώρησε απ' την τάξη, αλλά επέστρεψε σε μια ακόμα προσπάθεια να πάρει το λόγο. Το θέμα έφτασε στη διεύθυνση του σχολείου και το αποτέλεσμα ήταν ο μαθητής να πάρει τελικά τριήμερη αποβολή!


    Για την ιστορία να θυμίσουμε ότι ο «Ρ» καταγγέλλοντας τα κρούσματα αντικομμουνισμού στα σχολεία, είχε γράψει στις 16 Απρίλη: «Φιλόλογος που πρόσκειται στον ΣΥΝ προπαγάνδισε την αντισοβιετική αντισταλινική θεατρική παράσταση "Rock 'n Roll", μοιράζοντας μάλιστα διαφημιστικά φυλλάδια της παράστασης μέσα στο σχολείο και έκλεισε ραντεβού με τους μαθητές της Β' τάξης (εκτός σχολικού ωραρίου) να τη δουν». Αυτό το δημοσίευμα θεώρησε «λογοκρισία» η καθηγήτρια, που με τη χθεσινή της στάση επιβεβαίωσε τον αντικομμουνισμό της. Αν και θέλει να εμφανίζεται ως «προοδευτική» κάνει φανερή με τη στάση της ποια είναι η δημοκρατικότητα που ευαγγελίζεται αυτή και ο πολιτικός της χώρος.

    σχόλιο paideia-gr: Αν τα πράγματα έχουν όπως τα παρουσιάζει ο Ριζοσπάστης, και δεν έχουμε λόγο να αμφιβάλουμε για αυτό, τότε καλώς απεβλήθη ο μαθητής, εφόσον απεχώρησε από την τάξη χωρίς άδεια και επέστρεψε διακόπτοντας εκ νέου το μάθημα· βέβαια, μας φαίνεται υπερβολική τριήμερη αποβολή για κάτι τέτοιο! Η επιείκεια που συνήθως επικαλούνται οι συριζαίοι καθηγητές, φαίνεται πως ισχύει μόνο όταν οι μαθητές δημιουργούν πρόβλημα σε μη συριζαίους εκπαιδευτικούς!

    Βεβαίως, αμέσως μετά την αποβολή στο μαθητή, ο διευθυντής του σχολείου είχε την υποχρέωση να υποβάλει αναφορά σε βάρος της καθηγήτριας για άσκηση πολιτικής προπαγάνδας κατά τη διάρκεια του μαθήματος, αντιεκκλησιαστικό κήρυγμα και αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά. Η αμφιβολία μας για το αν τα πράγματα έγιναν όπως ακριβώς περιγράφονται στο Ριζοσπάστη έγκειται ακριβώς στο γεγονός πως ο κηδεμόνας του μαθητή δεν φαίνεται να προέβη σε καμία διαμαρτυρία για την αποβολή του παιδιού του. Έχει κάθε δικαίωμα να υποβάλει γραπτή διαμαρτυρία στο γραφείο δευτεροβάθμιας που υπάγεται το σχολείο, ώστε να τιμωρηθεί ο διευθυντής που καλύπτει αυτή τη συμπεριφορά!

    Τώρα για την ουσία του θέματος, όπως απέδειξε στους μαθητές της με το παράδειγμά της η εν λόγω συριζαία εκπαιδευτικός, αν κάποιος ασκεί σήμερα λογοκρισία στην Ελλάδα, αυτός δεν είναι σε καμία περίπτωση η Εκκλησία, το ΚΚΕ ή το ΛΑΟΣ, αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ.

  30. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 23:54:50

    Οπως η Ιερα Εξεταση παλια ετσι και τωρα οι νεοταξικοι ιεροεξεταστες δεν δεχονται αντιθετες γνωμες. Διοτι αυτοι κατεχουν την απολυτη, ηγουν ...προοδευτικη αληθεια. Αυτος ο νεοταξικος συρφετος θελει και να κυβερνησει.

  31. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 13/05/2009 00:16:10

    Χα χα Σπατζ, θα πλήρωνα για να σε διαβάζω!

    (Ακόμα γελάω με τον Γατόπαρδο)

  32. YiannisM avatar
    YiannisM 13/05/2009 00:44:50

    Σαν να έχει βελτιωθεί ο μικρός..

  33. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 13/05/2009 00:50:12

    @Σπατζιώτης 31
    Εκπληκτική ανάλυση. Η εικόνα της τελευταίας παραγράφου είναι συγκλονιστική. Νομίζω είναι μια περιγραφή της κατάστασης που θέλουν κάποιοι να επικρατεί στην Ελλάδα.
    Ας μην δώσουν την χαρά στους ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ-ΣΥΝΟΘΗΛΕΥΜΑΤΙΕΣ στις ευρωεκλογές να φουσκώνουν.
    Είδομεν

  34. indio avatar
    indio 13/05/2009 00:54:21

    Σε άρθρα σαν και αυτό μου φαίνεται ότι όλοι οι αναγνώστες του αντι είναι νεοδημοκράτες νοικοκυραίοι, πρώην ΚΝίτες (όπως περίφανα δηλώνουν πολλοί).

    Τι να σας ρε παιδιά, ο σύριζα τα φταίει για την κατάσταση της χώρας, που έχει φαντασιακές ονειρώξεις για επαναστάσεις.

    Κάτι τέτοιοι σαν και εσάς βγάζουν τον Καραμανλή καταλληλότερο.

  35. indio avatar
    indio 13/05/2009 01:05:20

    Σε οποιαδήποτε περίπτωση ο χειρισμός που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ στα γεγονότα δεν ήταν ο καλύτερος. Αλλά ποιανού κόμματος ο χειρισμός ήταν καλός;

    Του ΚΚΕ που είχε την ίδια άποψη με το ΛΑΟΣ; του πασόκ που βγήκε με τα κεράκια στο περιστέρι; της ΝΔ που άφησε το κέντρο να γίνει μπουρλότο;

    Στο φινάλε, μου άρεσε ο αυθορμητισμός που έδειξαν τα στελέχη του, ακόμα και αν τους έκανε να χάσουν. Δεν καιροσκόπησαν όπως το πασόκ, ούτε συνέχισαν τις ρομποτικές απαγγελίες του ΚΚΕ. Για τα δεξιά κόμματα δεν χρειάζεται να αναφερθώ.

  36. indio avatar
    indio 13/05/2009 01:08:29

    Σπατζιώτη καλό το τελευταίο αστείο περι γατόπαρδου και γλέζου αλλά νομίζω συγκρίνεις ασύγκριτα διαφορετικές εποχές και πολιτικές συγκυρίες. Δεν πρόκειται για διαφορετικές ιδεολογίες στο ίδιο πολιτικο σχήμα, απλά διαφορετικές δράσεις σε διαφορετικές πολιτικές εποχές.

  37. Giannis avatar
    Giannis 13/05/2009 01:12:01

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ.

    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΘΗΚΑΝ, ΟΣΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ..
    ΑΜΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΛΑΟΣ - ΚΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΜΜΕ - ΠΑΣΟΚ

    ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΤΗ ΛΑΙΛΑΠΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ.


    ΘΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΩ, ΠΑΡ' ΟΛΟ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΑ ΚΚΕ

  38. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 13/05/2009 01:17:31

    Αυτό που έχει συνασπίσει ο συνασπισμός είναι όλα τα παρακμιακά και διαλυτικά στοιχεία της κοινωνίας. Αν το κράτος ήταν ευνομούμενο, αυτό το προδοτικό μόρφωμα θα είχε τεθεί εκτός νόμου και οι αρχηγοί του θα ήταν σε κάποιο νησάκι.
    Αντί γι' αυτό έχει πιάσει δύο καίρια πόστα, που του επέτρεψαν να υποκινήσει τις φασαρίες του Δεκεμβρίου: τη δημοσιογραφία και την εκπαίδευση. Ποιος δε θυμάται τις δακρύβρεχτες περιγραφές των αλητοδημοσιογράφων για τον Αλέξη; Πώς θα έβγαζαν τόσο μελόδραμα αν δεν ήταν συριζαίοι;
    Απ' την άλλη οι δάσκαλοι και οι καθηγητές υποκινούσαν ανήλικα παιδιά να βρίζουν τους αστυνομικούς. Κανονικά θα έπρεπε να πάνε σπίτι τους να πλέκουν πουλόβερ, αλλά το παράλυτο κράτος του Καραμανλή τους έχει ακόμα και διδάσκουν.

  39. indio avatar
    indio 13/05/2009 01:20:24

    @σχολιαστής: η άποψη σου για τι είναι ευνομούμενο κράτος φαίνεται από τη νοσταλγία σου για νησάκια.

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/05/2009 02:10:00

    17@Dona E.
    Το καλύτερο σχόλιο.
    Λαϊκισμός στόν Κύβο.
    Το Σύνολο τών αναγκών τού Πολίτη...
    Απο Καγιέν και Κότερα μέχρις Κατοικίδια..
    Εχω ανάγκη απο δέκα εκατομύρια ευρώ..........

  41. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 13/05/2009 08:59:42

    Αν "έχεις ανάγκη" Καγιέν και Κότερα και δέκα εκατομμύρια ευρώ, τότε "έχεις ανάγκη" και μάθημα ελληνικών ή ψυχίατρο. Ανάγκη δεν είναι η επιθυμία. Διάβασε λίγο Επίκουρο, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη διαφορά.

  42. orab avatar
    orab 13/05/2009 09:45:43

    Ego pou' mai ap' exo pantos (kai ahromatistos), mono ton SYRIZA eida na ehei antilifthei tin anagki gia "antistasi sto neo fasismo edo kai tora". Kai to KKE to leei alla omos den to kanei (mallon pou fovatai mi spasoun t' avga).

  43. tiramola avatar
    tiramola 13/05/2009 10:04:49

    Οι Σπατζιωτιές συνεχίζονται όπως και τα αυθαίρετα συμπεράσματα που προέρχονται από την αποβλάκωση(?)αυτού που τα γράφει....
    Γράφει..."Τι είναι αυτά τα ”είχαμε (πόσο;) τοις εκατό, αλλά καθ’ οδόν μας έπεσε ένα 2%;” Δηλαδή, πόσο θα πάρετε τώρα; 14%; 12%; 8%;"
    Μήπως απαγορεύεται να κάνει ο Τσίπρας μία εκτίμηση των δημοσκοπήσεων?
    Μήπως απαγορεύεται να ομιλεί επειδή θα γίνει τραπουλόχαρτο στο δημοσκοπικό πόκερ της διαπλοκής?
    Εδώ γεννάται το εξής ερώτημα...
    Αν οι δημοσκοπήσεις είναι στημένες (κούκος μονός , μπόμπα ή texas hold'em ) πρέπει ένας ηγέτης της αριστεράς να το καταγγείλει άραγε και με τι στοιχεία?
    Πάλι χαβαλέ θα έκανε ο Σπατζιώτης...
    Πότε έκανε αντιεθνιστικές διαδηλώσεις στα Σκόπια ο ΣΥΡΙΖΑ?
    Απαγορεύεται σε ένα κόμμα της αριστεράς , και από πότε , να εκφράσει της επιφυλάξεις του για την καπιταλιστική ανάπτυξη που όλοι ξέρουμε ότι θύμα της σχεδόν πάντα είναι το περιβάλλον?
    Γράφει...
    "Κατ’ εμέ, το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα πιστεύει ότι, πράγματι, αυτές οι απόψεις τους ”λειτούργησαν” στην ελληνική κοινωνία και επικροτήθηκαν. Εξ ου και αρχική αθρόα προσφορά (δημοσκοπικών) πόντων…"
    Καμμία σχέση...
    Όλοι στον ΣΥΡΙΖΑ ήξεραν και το δήλωναν δημοσίως ότι οι επιπλέον "δημοσκοπικοί ψήφοι" προέρχονταν από το ΠΑΣΟΚ.Όλοι θυμόμαστε τις δηλώσεις των στελεχών για μία μερίδα απογοητευμένων από το ΠΑΣΟΚ.
    Όπως όλοι γνωρίζουμε κάθε μέρα την συγκεκριμένη περίοδο και μετά την δολοφονία του πιτσιρικά πολλά σχολεία κατέβαιναν σε διαδηλώσεις στο κέντρο με κάτι ανάλογο να συμβαίνει και στην επαρχία.
    Μήπως οι δημοσιογράφοι και τα κόμματα με εξαίρεση το ΠΑΣΟΚ ζητούσαν την φραστική καταδίκη από τον ΣΥΡΙΖΑ των μαθητικών κινητοποιήσεων?
    Τι ζητούσαν άραγε?
    Μήπως να καταδικάσει τα σπασίματα και τους πυρπολισμούς απο τους γνωστούς άγνωστους?
    Μα αυτό ήταν δεδομένο...
    Και πες ότι τα καταδίκαζε , τι θα συνέβαινε?
    Θα σταματούσαν οι εχθροπραξίες επειδή έκανε δήλωση ο Αλαβάνος?
    Μάλλον απευθύνονταν σε ηλίθιους τηλεθεατές τύπου Σπατζιώτη...
    Το ένθετο που κυκλοφόρησε με την ΑΥΓΗ ήταν μιά πάρα πολύ καλή δουλειά και το έχω φυλάξει στο αρχείο μου!
    Δυστηχώς γελάνε οι καραμήτροι...
    Αυτοί οι καραμήτροι που γελάνε με τον Τσίπρα αλλά που για άλλη μια φορά θα εκλέξουν τον Βουλγαράκη βουλευτή...
    Μπορεί και τον Ρουσόπουλο...

  44. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 13/05/2009 10:29:37

    @46. tiramola
    Λέμε μια-δυο κουβέντες για τις ''παρεμβάσεις'' (sic!) σου, μόνο όταν βαραίνει κάπως η ατμόσφαιρα και αναζητάμε πρόσφορο αντικείμενο για να γελάσουμε... Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι είναι δυνατόν να σε πάρουμε στα σοβαρά και κάτσουμε να απαντήσουμε στα προγλωσσικά σου κείμενα...
    Μικροί-μεγάλοι στο καφενείο; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα...

  45. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 13/05/2009 10:42:30

    Μπράβο tiramola,η εντιμότητα λάμπει σα φάρος, μην ακούς κανένα, γράφε κατά συνείδηση.

  46. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2009 10:44:11

    Εμένα μου επιτρέπει ο δημοκράτης σχολιαστής το "αερικό" να παρέμβω; Η θα με στείλει εξορία σε κανένα γκούλαγκ πέριξ του Δημαρχείου; (Και να με φυλάνε λαδωμένοι Σομαλοί με φιλντισένια χατζάρια)

  47. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2009 10:49:02

    Διότι όπως αναφέρει ο εν λόγω σχολιαστής , το πρόβλημα στη χώρα δεν είναι ούτε ο Τσίπρας ούτε ο ΓΑΠ ούτε ο Μπελούσι ή ακόμη και η οικονομική κρίση.
    Ιδού λοιπόν κύριοι βαρύγδουπο Συριζάτο συμπέρασμα (άκρως πολιτικό) για το πρόβλημα της Ελλάδας σήμερα:

    aeriko Says:
    May 12th, 2009 at 11:25 pm
    -To πρόβλημα δεν είναι τι είπε ο Τσίπρας αλλά τι λέει καποιος “Strange Attractor” και το κυριότερο
    τι κάνει ο FACTORX απέναντι στον εν λόγω κύριο “Strange Attractor”....-

    Μνησθητί μου...

  48. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 13/05/2009 10:56:28

    @ 50. Σ' αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάς, φίλε Strange Attractor (αμα σου την πέφτουν αερικά, δεν ξέρεις από πού να φυλαχτείς), έχεις την αμέριστη συμπαράστασή μου. Αλλά, καλού-κακού, δεν φωνάζεις και τίποτα Ghostbusters...

  49. Helmut avatar
    Helmut 13/05/2009 11:27:15

    Εμένα πάλι με θλίβει ότι ο Τσίπρας προτίμησε για την συνέντευξη του ένα site όπως το in2life.gr το οποίο έχει πρωτοσέλιδα θέματα:

    Solarium: To tan or not to tan?

    Οίκος και Design: 10 πράγματα που οι γυναίκες λατρεύουν στα αντρικά σπίτια

    Άσκηση - Επιχείρηση "παραλία": Καίμε λίπος... συνδυάζοντας

    Lifestyle, lifestyle, lifestyle. Τσίπρας η "φούσκα".

    Άραγε θα καταλάβει κάποτε ο ΣΥΡΙΖΑ ότι κάτι τέτοια του κοστίζουν πολύ περισσότερα από το 2% που νομίζει ότι έχασε το Δεκέμβρη;

  50. donaE avatar
    donaE 13/05/2009 11:44:32

    @ 52 Helmut Οχι,ποτε.Ειναι ενδογενης αδυναμια.

  51. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/05/2009 11:59:40

    Έλεος παιδιά, όχι και ότι τα ΜΜΕ και τα διαπλεκόμενα κατά του Τσίπρα. Σας διαφεύγει μια βασική λεπτομέρια: ο Τσίπρας είναι αρχηγός, μη κοινοβουλευτικός, ενός εκωκοινοβουλευτικού κόμματος με το όνομα "Συνασπισμός". Το κόμμα αυτό αποτελεί μια από τις 10 συνιστώσες του σχηματισμού ΣΥΡΙΖΑ, που εκπροσωπείται στη Βουλή με επικεφαλής τον Αλαβάνο. Ο Συνασπισμός λοιπόν και Τσίπρας,θα έπρεπε να είχαν την ίδια αντιμετώπιση με την Δημοκρατική Αναγέννηση και τον Παπαθεμελή, την Ένωση Κεντρώων και τον Λεβέντη, την Δράση και τον Μάνο.
    Αλλά, ω του θαύματος, τα ΜΜΕ και τα διαπλεκόμενα, που είναι εναντίον του(χαχα!) του δίνουν άπλετο τηλεοπτικό χρόνο, το ΑΠΕ ανεβάζει μέχρι και τα Δελτία Τύπου με τις δραστηριότητες του. Αυτά δεν τα βλέπετε;

  52. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/05/2009 13:32:33

    @54 Μάρκος

    Κι εγώ κατακρίνω πολλές άστοχες ενέργειες του ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, κι εγώ δεν πρόκειται να τον ψηφίσω για πολλούς σημαντικούς λόγους, αλλά ας μη γινόμααστε και τυπολάτρες πατώντας πάνω σε σοφιστείες για να ισχυριστούμε ότι ο Συνασπισμός (ως συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ) είναι... εξωκοινοβουλευτικό κόμμα.

  53. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2009 15:07:39

    Αν οι κουκουλοφόροι του Δεκέμβρη ψηφίσουν Τσίπρα τότε να δεχτώ ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έκανε πολιτική μαγκιά. Έχασε δηλαδή 2% από τους νορμάλ και πήρε κάποια ποσοστά από τους "εξεγερμένους".
    Τι λες ρε Τσίπρα;
    Αυτοί οι κουκουλοφόροι (Κοσοβάροι;) είναι τόσο απολιτίκ και τόσο μαστουρωμένοι που ακόμη και μπροστά στη κάλπη να τους έβαζες ΔΕΝ θα ψήφιζαν γιατί είτε δεν ψηφίζουν συνειδητά είτε είναι εκτός πραγματικότητας λόγω μαστούρας. Οπότε; Μήπως απλά χάσατε τους νορμάλ; (Εκτός και αν ψηφίσουν αυτή τη φορά οι Σομαλοί και οι Αφγανοί όπως παλιότερα οι Τσετσένοι έβγαλαν το ΠΑΣΟΚ)

  54. donaE avatar
    donaE 13/05/2009 15:28:47

    Οι εξεγερμενοι θα φηψισουν ενα κομα που να μπορει να τους διορισει.Αλλο εξεγερση αλλο οι καταναλωτικες αναγκες της ζωης.

  55. toml avatar
    toml 14/05/2009 01:04:31

    Κοσοβάροι;Εισαγόμενοι τρομοκράτες;Αλβανοί; Αφγανοί; Αν μπορείτε να μου πείτε που τα μάθατε αυτά γιατί εγώ έμαθα άλλα... στην Λάρισα δκάζουν καμι΄20αριά 16άρικα παιδιά της περιοχής με τον αντιτρομοκρατικό...κανέναν κοσοβάρο ή αφγανό.. όταν τα 16άρικα θα σας (μας) ξαναγαμίσουν (κατά τον Σαββόπουλο) τα λύκεια, με αφορμή κποιον άλλον δολοφονημένο Αλέξη- με συγχωρείτε , ξέχασα ότι πέθανε από απλή παρεξήγηση, τότε να λέτε πως τα επεισόδια τα έκαναν εξωγήινοι..όσο για το πως προέβαλλαν τα μ.μ.ε το θέμα απλά σας θυμίζω πως ο πρετεντέρης , σε αγαστή συνεργασία με τον Αδώνιδα και την Κνάλλη ζήταγαν το κεφαλι του ΣΥΡΙΖΑ επειδή τόλμησε να προσπαθήσει να αναλύσει το τι γινότανε
    Εσείς βέβαια έχετε πλήρως καταλάβει τι έγινε τον Δεκέμβρη. Α ρε πίσσα και πούπουλα που χρειάζονται οι σύγχρονοι Ιαβέρηδες

  56. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/05/2009 01:33:44

    Γιόζεφ Κ 44@
    Τί έγινε ρέ Παικταρά??
    Σκοπεύει κάποια απο τίς Συνιστώσες -σκουπίδια που μάζεψε ο ΣΥΡΙΖΑ να ανοίξει Γκουλάγκ και θά μας βάλει μέσα??
    Παρτο και αλλοιώς λοιπόν.
    Αυτό πού λεει ο Τσίπρας θυμίζει διαφήμιση Ασφαλιστικής Εταιρείας ΄Οι επιθυμίες σας έγιναν Ανάγκες΄...
    Οσο για τον Επίκουρο ,παικταρά ,καλό δεν λέω.
    Αλλά τράβα πέστο στό Τζόβενο πού τό έκαναν πρώτη μούρη τά Downtown..

  57. Σπύρος avatar
    Σπύρος 14/05/2009 01:51:29

    Tiramola
    O ΣΥΡΙΖΑ Υμηττού πήγε ή δεν πήγε στά Σκόπια σέ δήθεν Αντιεθνικιστικές Εκδηλώσεις κάνοντας πλάτες στόν Αλυτρωτισμό τού Γκρουέφσκυ??
    Το ξέχασες??

  58. roimat avatar
    roimat 14/05/2009 02:09:19

    @55 Φυσικά και είναι. Για φαντάσου όταν είχε εκλεγεί ο Παπαθεμελής ως συνεργαζόμενος με την ΝΔ, που ήταν κι εκλεγμένος κι όλας, όχι εξωκοινοβουλευτικός, να τον "έσπρωχναν" τα ΜΜΕ ως "πρόεδρο της Δημοκρατικής Αναγέννησης" ενώ ήταν βουλευτής της ΝΔ. Δεν είναι θέμα τυπολατρίας, αλλά ουσίας.

  59. dglistras avatar
    dglistras 14/05/2009 18:09:39