#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2011 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσάκας αντικαθιστά τον Βενιζέλο (και πάει στη ...Ντόρα)



Έφθασε  στα χέρια των δικηγόρων της οικογένειας Βαρδινογιάννη ο φάκελος με το περιβόητο τραπεζικό έγγραφο που φαίνεται να δείχνει ότι 15εκατ. ευρώ είναι δεσμευμένα για το «τριφύλλι». Ωστόσο, ο καταθέτης δεν ήταν ο πρίγκιπας Σουλτάν αλ Σαούντ αλλά εταιρία από τη Σαουδική Αραβία, η οποία ανήκει σε άλλα πριγκιπικά πρόσωπα και λέγεται ότι δραστηριοποιείται στο χώρο του αθλητισμού. Μάλιστα, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι πρόκειται για γόνους του αποθανόντος διαδόχου του θρόνου της Σαουδικής Αραβίας, Σουλτάν Μπιν ΑμπντέλΑζίζ (έφυγε από τη ζωή στις 22 Οκτωβρίου) και οι οποίοι έχουν αμύθητη περιουσία.  Ο πρίγκιπας Σουλτάν αλ Σαούντ, μάλλον δεν προτιμήθηκε ως επικεφαλής λόγω μικρής ηλικίας (είναι 26 ετών) αλλά και λόγω του γεγονότος ότι προέκυψαν διαφορές με τους επενδυτές που εμφανίστηκαν. Έτσι έδωσε τη θέση του στους… πρίγκιπες!

Η πλευρά του Γιάννη Βαρδινογιάννη υποδέχθηκε με συγκρατημένη αισιοδοξία τις παραπάνω εξελίξεις και σήμερα θα εξετάσει λεπτομερώς την αξιοπιστία των τραπεζικών εγγράφων, ώστε στη συνέχεια να δώσει το πράσινο φως για τη μεταβίβαση των μετοχών της ΠΑΕ. Το ρεπορτάζ αναφέρει  ότι ο φάκελος που έφτασε στους νομικούς του Τζίγκερ  περιλαμβάνει τραπεζικά έγγραφα με οικονομικές εγγυήσεις από τη National Comercial Bank of Saudi Arabia στην Τζέντα.

Παράλληλα, η πλευρά του μεγαλομετόχου υποστήριξε ότι «η διασταύρωση της φερεγγυότητας της τράπεζας, αλλά και των εγγράφων θα πρέπει να γίνει μέσω του ελληνικού τραπεζικού συστήματος τις επόμενες ημέρες για να φανεί αν υπάρχει αντίκρισμα και αν τα χρήματα για τον Παναθηναϊκό έχουν δεσμευθεί με το σωστό τρόπο», ενώ διευκρίνισε ότι «τα έγγραφα δείχνουν να έχουν μια ορθότητα».

Ο Τσάκας στη .... Ντόρα!



Όπως είναι φυσικό, ο κόσμος του «τριφυλλιού», οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο αναμένουν τις εξελίξεις ευελπιστώντας  να μη δημιουργηθεί νέο σίριαλ και νέες καθυστερήσεις στη μεταβίβαση των μετοχών.   Πάντως, στην ΠΑΕ είναι έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο, καθώς έχει διαρρεύσει ότι τα χρήματα  φτάνουν μέχρι τον Φεβρουάριο.

Αν τελικά ολοκληρωθεί η πολύκροτη συμφωνία, ο Βλάσης Τσάκας λογικά θα παίξει στον ανασχηματισμό της Κυβέρνησης Παπαδήμου, ως αντικαταστάτης του Βενιζέλου, μπας και έρθει καμιά επένδυση στη χώρα. Μετά από τόσους «τσάρους της οικονομίας», θα είναι ο πρώτος «πρίγκιπας»…

Το μπλαζέ ύφος , το επιμελώς ατημέλητο ντύσιμο, το οποίο τονίζει τις καμπύλες ευημερίας στην κοιλιακή χώρα, θα γίνουν το νέο έμβλημα στην Καραγιώργη Σερβίας. Ο Ε. Βενιζέλος θα παραμείνει αντιπρόεδρος στη Ζαλοκώστα και υποψήφιος Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ. Είναι βέβαιο ότι θα τρέξει τη διαδικασία εκλογής, για να μην τον προλάβει ο Τσάκας…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 16/12/2011 14:56:04

    Μακάρι μπρέ! Εμείς είχαμε τον Κοσκωτά, να αποκτήσει κι ο Βάζελος το αντίστοιχο μέγεθος.

    Υ.Γ. Αν παέι στη Ντόρα ο Τσάκας, θα είναι στο ίδιο γραφείο με τη Μαρία Βολονάκη;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/12/2011 15:00:15

    Ωραίος άντρας. Αρχοντική φυσιογνωμία.
    (Στη κάτω φωτό φαίνεται πως αφήνει... κοιλιά).

    • Lampros avatar
      Lampros @ Strange Attractor 16/12/2011 15:06:43

      Δεν μου αρέσουν μονο τα ακουστικά στα αυτιά. Του χαλανε την αρχοντια και την σοβαρότητα που εκπεμπει.
      Κατα τα άλλα, όπως και να το κανουμε, αν φερει 15εκ ειναι σαφως καλύτερος απο τον παμπουκη που μονο ταξιδια εκανε.

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Lampros 16/12/2011 15:08:44

        Χαχα, ακριβώς. Φαντάσου τον Τσάκα υπουργό επενδύσεων.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Lampros 16/12/2011 15:09:00

        Σωστός.
        Όπως λένε και οι Αμερικάνοι, δεν κοιτάς στα δόντια άλογο που σου κάνανε δώρο!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Strange Attractor 16/12/2011 15:33:15

          Γιατί αγαπητέ, ο αντίστοιχος γάιδαρος της ελληνικής παροιμίας σας πέφτει λίγος? By the way, δε μας παίρνει και εμάς ρε Παράξενε, έστω για τσικό? Φτηνοί θα του βγούμε από Δ' εθνική.

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/12/2011 16:38:13

    E, αν είναι κάτι που δε λείπει απο την Καραγιώργη Σερβίας είναι οι... καμπύλες ευημερίας!

    φάααγανε ,φάααγανε.....

  4. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 16/12/2011 18:23:43

    Καλα ρε βαζελοι τοσο βαθεια απελπισια εχετε και πιστευετε οτι αυτος ο λιγδης μπορει να ειναι συνομιλητης αραβων πριγκηπων και λεφταδων?Δεστε μια φωτο απο συναξη αραβων μεγιστανων,οι ανθρωποι αστραφτουν μεσ τις κελεμπιες τους,θα μπορουσαν να εχουν διπλα τους για συνομιλητη αυτο το πραγμα?

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ NIK THE GREEK 17/12/2011 08:45:47

      Μά,κι ἂπ' τό ὂνομα ἀκόμη,μπορεῖς νά ἐμπιστευτεῖς αὐτόν τόν ἂνθρωπο; Τσάκας τώρα;

      • Hase avatar
        Hase @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/12/2011 21:58:41

        Αντι να βαζεις οξειες, δασειες και περισπωμενες αφηνε κενα αναμεσα στις λεξεις.

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 16/12/2011 18:45:18

    Ο πνιγμένος Νίκο είναι έτοιμος να πιαστεί όχι μόνο από τα μαλλιά του αλλά και από την μπάκα του Τσάκα... Κι αν μας κάτσει;;

  6. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 16/12/2011 18:58:18

    Αποκλειεται,οσο και να πιστευεις στα θαυματα φιλε Τιγρανη,αυτο ειναι ακατορθωτο,πουλια και ζαρια πρεπει ολα να κατσουν ορθια

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ NIK THE GREEK 16/12/2011 21:02:32

      Αφιερωμένο λοιπόν στον Βλάση Τσάκα και στην πριγκιπική του παρέα ολόκληρο το "Καράβια στη στεριά", στίχο στίχο...

      • danaos avatar
        danaos @ Τιγράνης 16/12/2011 21:13:55

        Και η συνέχεια:
        Άλλα ήθελα να βλέπω κι άλλα μου ‘δειχνες εσύ
        μα να ξέρεις πως θα ψάξω και θα βρω αλλού νησί
        Μη μου κάνεις άλλα κόλπα, μη μου κάνεις κορδελάκια
        γιατί μάγκα μου θα φύγω να ‘βρω άλλα φιλαράκια

        Έλεγα εγώ παραλία, έλεγες εσύ βουνό
        κόκκινο είναι σταμάτα, έλεγες εγώ περνώ
        Κοκκινέλι με το ψάρι σου ‘λεγα ποτέ δεν πάει
        μου ‘λεγες ο λάρυγγάς σου και πετρέλαιο ρουφάει

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/12/2011 19:55:50

    Δυστυχώς ΝΙΚ ,το πράγμα παεί πιό μακρυά απο το ποδόσφαιρο.

    Αυτοί όλοι (βάζελοι ή γαύροι,δεν έχει σημασία) που περιμένουν πως ο Τσάκας θα τους φέρει Σαουδάραβες πρίγκηπες να τους σωσει ,ψηφίζουν στίς εκλογές ,και επιλέγουν αυτούς που θα...σωσουν τη χώρα!

    Α ρε Πλάτωνα (αρχαίε!) ,τα είχες πεί όλα ,αλλα σε βγάλανε φασίστα!

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/12/2011 20:01:22

    Δεν έχει κοιλίτσα..απλά...ξεχάστηκε και δεν τη ''ρούφηξε''...
    ΥΓ: Ευχαριστούμε για τις φωτό FX..Επιτέλους το ''απόλυτο αρσενικό'' σε πρώτο πλάνο...

  9. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/12/2011 08:41:50

    Τά χρήματα φτάνουν μέχρι τό Φεβρουάριο; Μά τό Δ.Ν.Τ. ἐνέκρινε τήν 6η δόση!