#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2009 22:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τρεπεκλής ήταν στα γραφεία πριν από την έκρηξη;


«Στόματα ερμητικά κλειστά»


(Μόνο στο antinews). Σύμφωνα με πληροφορίες μας τις οποίες μεταφέρουμε με κάθε επιφύλαξη, στα γραφεία της εταιρείας Profit, εξω από τα οποία εξερράγη ο εκρηκτικός μηχανισμός,  βρισκόταν λίγα λεπτά πριν από την έκρηξη, ο ίδιος ο Γιώργος Τρεπεκλής, ο Ελληνοαμερικανός δικηγόρος Σίμος Δήμας ( σύμβουλος της Profit και μετά της SAIC και ο επίσης Ελληνοαμερικανός Άρης Καρατζάς, σύμβουλος κι αυτός της Profit. Και για τους τρεις γράψαμε εδώ: Ένα e-mail για το C4I και 6,5 εκατομμύρια.

Είναι οι άνθρωποι που γνωρίζουν τα πάντα και με αυτήν την έννοια η βόμβα συνοδεύεται από μεγάλα ερωτηματικά. Ποιοι την τοποθέτησαν και γιατί; Παρακολουθούν άραγε οι υποτιθέμενοι «τρομοκράτες» της υποτιθέμενης «τρομοκρατικής» οργάνωσης που τηλεφώνησε για να προειδοποιήσει (στην «Ελευθεροτυπία» και στο ραδιοφωνικό σταθμό «Στο Κόκκινο») τις λεπτομέρειες των μαύρων ταμείων και αποφάσισαν να τιμωρήσουν τα τρία πρόσωπα που γνωρίζουν τα περισσότερα; Ή μήπως κάποιοι τους προειδοποίησαν να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό;

Σύμφωνα με την αστυνομία, ο μηχανισμός είχε τοποθετηθεί μεταξύ του ασανσέρ και της εισόδου της εταιρείας Profit Ltd. Investment. Την ευθύνη ανέλαβε η οργάνωση «Λαϊκή Θέληση».

Διαβάστε κι αυτά:

Τα πραγματικά ερωτήματα της υπόθεσης Τρεπεκλής - C4I

Έφοδος στο γραφείο Τρεπεκλή για το C4I;

Δια του τρία τα 6, 5 εκ του Τρεπεκλή;

Τρεπεκλής, ο φίλος του Γιώργου, που "εκπροσωπούσε" την SAIC

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 22:43:16

    Η μαφια εχει ευελικτα, αλλα κοντα ποδια, ως αποδειχτηκε.

  2. Hase avatar
    Hase 20/05/2009 22:55:35

    Ο τροκτικος γραφει πως η τρομοκτατικη ομαδα "θεια θεληση" ειναι υπευθηνη για την εκρηξη στα γραφεια του Τρεπεκλη. Ειναι μια ομαδα που ειχε βαλει βομβες στα γραφεια της Ζημενς της Βαγερ και αλλου. Επισης ειχε βαλει βομβες και στα δικαστηρια της Λαρισσας το 2004 λιγο πριν τους ολ. αγωνες.

    Μυριζει μεγαλη προβοκατσια.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2009 23:00:56

    θα μας κάψει ο θεος μη λες τέτοια λόγια ...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2009 23:04:07

    Βρε τον καυμένο τον Τρεπεκλή. Από μικρός στις λαμογιές και μάλλον ήρθε η ώρα της τιμωρίας.... Αλλά και για να χαλαρώσουμε λιγάκι με μαύρο χιούμορ έχουμε και λέμε:
    Ωραίο όνομα για τρομοκ. οργάνωση. Παραδέχομαι.
    God`s will. Θεία θέληση. Το επόμενο καλύτερο όνομα είναι το "φωτεινό μονοπάτι" του Περού.

  5. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 23:04:26

    2. Σωστος!
    βιαζονται τα παιδακια απο απεναντι να μας φορεσουν κανενα Χουντοσκουφι στο κεφαλι.

  6. Ανωνυμη avatar
    Ανωνυμη 20/05/2009 23:06:02

    4. Που το θυμηθηκες το μονοπατι του Περου;
    Ειδα μια φορα ολη τη δραση του σε ενα Γερμανικο καναλι και εφριξα.

  7. anagnostis avatar
    anagnostis 20/05/2009 23:21:10

    Γιατι το Πρωτο Θέμα ανέβασε και κατέβασε αμέσως την είδηση για την βόμβα στο γραφείο του Τρεπεκλή;

  8. eortazon avatar
    eortazon 20/05/2009 23:47:09

    Μήπως τελικά το παρακράτος είναι η ίδια η Κυβέρνηση? και απλώς θέλουν να βουλώσουν στόματα από άτομα που αν μιλήσουν μπορούν να κάψουν κυβερνητικούς (και συντρόφους τους βεβαίως) και να δημιουργήσουν εντυπώσεις?

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 20/05/2009 23:49:14

    Από προσωπική πείρα σας λέω ότι η SAIC δεν παίζει...

    Πριν κανά χρόνο ένας φίλος δημοσίευσε ένα άρθρο το οποίο ήταν ελαφρώς ενοχλητικό για την εν λόγω εταιρεία. Στα περίπου 10 λεπτά που αυτό εμφανίστηκε σε μια ιστοσελίδα, του είχε έρθει στο προσωπικό του ε-μαίλ αναλυτική ειδοποίηση-προειδοποίηση από τα κεντρικά γραφεία της εταιρείας στις ΗΠΑ, ζητώντας του να κατεβάσει το άρθρο λόγω ενός λάθους που υπήρχε. Σημειωτέων ότι ήταν άγρια μεσάνυκτα ώρα Αμερικής που το αρμόδιο τμήμα της εταιρείας κινητοποιήθηκε για ένα ασήμαντο αρθράκι ενός ασήμαντου Έλληνα...


    Βεβαίως για να μην παρεξηγούμε δεν σχετίζεται η SAIC με περιστατικά όπως το σημερινό...

  10. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 23:55:32

    @eortazon: μέχρι στιγμής ξέρουμε οτι είχαν σχέση με το ΠΑΣΟΚ

  11. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 21/05/2009 00:01:29

    Ο Άρης ο Καρατζάς ξέρετε ποιός είναι? Ρωτήστε τον Καραμπελιά να σας κατατοπίσει τι ρόλο έπαιζε στην Ελλάδα τη δεκαετία του '80.

    Σύμφωνα με σχετικό δημοσίευμα που μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο, ο Καρατζάς είχε προσπαθήσει να πεισει το Καραμπελιά όταν έγραφε το βιβλίο "Αντάρτικο των πόλεων" να προσθέσει ένα κεφάλαιο που θα έπλητε τον Παπανδρέου.

    Από την άλλη όμως τη δεκαετία του '90 ο ίδιος αποτελούσε ΄συνδεσμο του Ανδρέα με το περιβάλλον Κλίντον και εξακολουθεί να διατηρεί τις επαφές όπως και με την Ελληνό-Αμερικάνικη ένωση του Κρις Σπύρου.

    Με απλά λόγια ΓΚΑΠισέ τα και αφησέ τα!

  12. zaza avatar
    zaza 21/05/2009 00:04:09

    Τι εννοεις Φακτορα? Πως είχαν σχέσεις? Για πες ή δωσε κανένα λινκ

  13. Κανένας avatar
    Κανένας 21/05/2009 01:01:04

    Καλά λένε πως ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται. Βρήκατε κι εσείς ένα όνομα και μας το τσαμπουνάτε συνέχεια. Για πείτε μας, για τι κατηγορείται ο Τερπεκλής; Εγώ από την άλλη έχω άπειρα γαλάζια ονοματάκια να σας θυμίσω, με κατηγορίες συγκεκριμένες. Για Βατοπέδι, ομόλογα, Siemens, Γερμανό, υποκλοπές, εκβιασμούς για το καρτέλ γάλακτος, για τις άγονες γραμμές, κλπ. Εσείς από την άλλη ξέρετε μόνο να φωνάζετε Τερπεκλής, Τερπεκλής. Αντιπρόσωπος αμερικάνικης εταιρείας στην Ελλάδα, που είναι το μεμπτό; Από πότε είστε κατά της επιχειρηματικότητας φιλελεύθερα γαλάζια παιδάκια; Αλλά και να είναι σε κάτι μπλεγμένος, πώς νομίζετε ότι αυτό είναι ικανό να πλήξει το ΠΑΣΟΚ; Επειδή ήταν παιδικός φίλος του Παπανδρέου; LOL. Είστε αστείοι.

  14. Factorx avatar
    Factorx 21/05/2009 01:06:25

    @Κανένας: μίλησε κανένας για ΠΑΣΟΚ; Κι αν θες να δείς γιατί κατηγορείται διάβασε τα λινκς

  15. οκτώ avatar
    οκτώ 21/05/2009 01:08:28

    Σιγά μην μιλήσουν μετά το ωρολογιακό μήνυμα που τους έστειλαν.
    Τι νόμιζαν δηλαδή, ότι επειδή λάδωναν το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ δεν υπήρχε και τρίτος στην παρέα;
    Μόνο η Τουρκία δηλαδή έχει "βαθύ κράτος"; Εμείς έχουμε καλύτερο.

  16. Factorx avatar
    Factorx 21/05/2009 01:10:46

    @Dubai Expatriate: ποριμένω θέμα γι αυτα

  17. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 21/05/2009 01:13:21

    Tώρα την ΓΑΠησε με τον Τρεπεκλή-Καραμπουζουκλή.

  18. Le canard avatar
    Le canard 21/05/2009 02:33:05

    @Hase 2

    "Λαϊκή θέληση" είναι Hase, όχι "Θεία".

    Εάν είναι αυτή η οργάνωση (το δεχόμαστε προς το παρόν, μέχρι αποδείξεως του εναντίου) το θέμα είναι άκρως σοβαρό και πρόκειται για πολύ ύποπτα κέντρα. Μετά βεβαιότητος, θα έλεγε κάποιος ότι πρόκειται για πεντακάθαρη πρακτοροδουλειά. Αυτή η υπαρκτή-ανύπαρκτη οργάνωση, είναι η μοναδική που έχει βάλει βόμβα με κινητό στην Ελλάδα, πρίν μάλιστα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, στο δικαστικό μέγαρο Λάρισας (29-5-2004). Σε μια περίοδο δηλάδή που ακόμα παίζονταν εκβιασμοί οικονομικοί και πολιτικοί για τους Αγώνες. θυμάστε τα αμερικάνικα κανάλια και οι φυλλάδες τι αίσχη έλεγαν και έκαναν. Οι Αστυνομικοί τότε φοβούνταν ότι πρόκειται για ισλαμική τρομοκρατία, διότι ουδέποτε στην Ελλάδα είχε εμφανιστεί κάτι τέτοιο. Αντίθετα παρέπεμπε στο εξωτερικό και ειδικά στη Μ.Ανατολή.Αν αυτό το στοιχείο δεν μαρτυρά ότι κάτι πολύ βρώμικο παίζεται γύρω από το σκάνδαλο Ζημενς και ειδικότερα από το C4i (αμερικάνικη SAIC επικεφαλής της κοινοπραξίας και η Ζημενς υπερεγολάβος), τι άλλο θέλουμε;

    «Σε εκείνες τις συνθήκες, αναφέρει η προκήρυξη, μια ομάδα συντρόφων της Λαϊκής Θέλησης αποφάσισε, οργάνωσε και εκτέλεσε με επιτυχία, στις 29 Μαΐου 2004, τη βομβιστική επίθεση κατά του Δικαστικού Μεγάρου της Λάρισας, ως πράξη αλληλεγγύης στους φυλακισμένους, με στόχο την αποτροπή της σχεδιαζόμενης μεταγωγής τους. Οι σύντροφοι, αφού τοποθέτησαν τον εκρηκτικό μηχανισμό στον τέταρτο όροφο του κτιρίου, στο κάτω συρτάρι μεταλλικού γραφείου που βρισκόταν αριστερά έξω από την πόρτα των γραφείων του τοπικού δικηγορικού συλλόγου, πυροδότησαν από έξω με ασφάλεια τον μηχανισμό με κινητό τηλέφωνο, έχοντας οπτική επαφή με το κτίριο, σε μέρα και σε χρόνο που δεν βρισκόταν κανείς μέσα».

  19. Le canard avatar
    Le canard 21/05/2009 02:41:39

    Η προκήρυξη, με την οποία αναλάμβανε την ευθύνη για την τουλάχιστον περίεργη βόμβα στη Λάρισα, εστάλη στην Ελευθεροτυπία, τέσσερα χρόνια μετά, το 2008. Εστάλη δε, με γραφείο ταχυμεταφορών. Ρε μας δουλέυουν τα τσουτσέκια. Σε ποιούς νομίζουν ότι απευθύνονται, σε ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ;

  20. Χιτης avatar
    Χιτης 21/05/2009 12:16:41

    Κανενας 13,

    ομολογα και Βατοπαιδι ειναι οντως γαλαζιο.

    Αλλα η SIEMENS ειναι 95% καραμπινατο του ΠΑΣΟΚ!
    Το Χρηματιστιριο καραμπινατο του ΠΑΣΟΚ!

    Συγκρινε τωρα το Βατοπαιδι και τα ομολογα και τα 100.000 του Παυλιδη με τα τρις δραχμων του Χρηματιστιριου και τα 100.000.000,00 της SIEMENS που κυλησαν επι Σημιτη να δεις οτι της ΝΔ ηταν ψιλικατζηδες...
    Στο Χρηματιστιριο μαλιστα βαλαν κατευθειαν χερι στις οικονομιες των πολιτων!

    Αυτοκτονησαν συμπολιτες μας επειδη εχασε 100.000 ο Μανουσης που τα εδωσε μιζα στον Παυλιδη?
    Αυτοκτονησαν συμπολιτες μας για τον Παπιστα και τον Εφραιμ?

    Για τον Γιαννο και τον Ακη στο Αμυνης βοα ολη η Ευρωπη (ΤΟΡ-Μ1, Υποβρυχια, Leopard II κτλ.).

    Ο Τσουκατος βγηκε κι ειπε οτι πηγαινε τις βαλιτσες στο ΠΑΣΟΚ στα κεντρικα γραφεια (οχι σε εναν μεμονωμενο βουλευτη)!!!!!!!!!!!!

    Δεν ξερω εαν ο Γιωργακης κυβερνησει καλυτερα (εγω του το ευχομαι) αλλα ο Σημιτης και η κυβερνησεις του ηταν τα μεγαλυτερα τρωκτικα και αρπακτικα που γνωρισε ο τοπος μετα τον Καποδιστρια.