28/05/2009 12:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τρεμόπουλος και της βλακείας το ανάγνωσμα


_______________________________________________________________________________________________
Ο Μιχάλης Τρεμόπουλος των Οικολόγων -Πράσινων είναι στην φωτογραφία στην Θεσσαλονίκη, 13 Νοεμβρίου 2006, στο Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Θεσσαλονίκης,  στην παρουσίαση του «Μακεδονικού Αναγνωστικού», ενός βιβλίου που αξιοποιείται έντονα από τη σκοπιανή προπαγάνδα για την ύπαρξη «μακεδονικού» έθνους. Πρόκειται για εγχειρίδιο γραμμένο στο ιδίωμα των Σκοπίων. Δίπλα στο πάνελ ένα πανό όπου δέσποζε το πρόσωπο του Γκότσε Ντέλτσεφ, του εθνικού ήρωα της FYROM. Ανάμεσα στους παρουσιαστές του βιβλίου ο εκπρόσωπος του κόμματος Ουράνιο Τόξο κ. Βοσκόπουλος που αυτοπροσδιορίστηκε ως «εθνικά Μακεδόνας για πολιτικούς λόγους», ο κ. Ονσούνογλου που συστήθηκε ως «Οθωμανός», ο κ. Τριαρίδης που είπε ότι είναι «ελληνόγλωσσος Σαλονικιός» και... ο κ. Μιχάλης Τρεμόπουλος, διάσημος επικεφαλής των Οικολόγων Πράσινων.

Τα υπόλοιπα εδώ: http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&catid=1&artid=1003659

Δείτε και ποιοί άλλοι συμμετείχαν (το βρήκαμε στο http://taxalia.blogspot.com/):

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 28/05/2009 12:42:48

    Σκοπιανοφιλος; διεθνιστής; οθωμανός;χαπακιας; μηπως ειναι και κυνηγος;ολα τα κακα της μοιρας δηλαδη.

  2. ? avatar
    ? 28/05/2009 12:51:34

    Θέλετε δεν θέλετε υπάρχει Μακεδονικό κράτος αναγνωρισμένο.....ελληναράδες βγάλτε το σκασμό.

  3. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 28/05/2009 12:53:02

    @2 μηπως εισαι οθωμανος; η απλα βλαξ;

  4. Greco avatar
    Greco 28/05/2009 12:54:59

    μεταπτυχιακο στα σκοπια?....τι να σχολιασεις τωρα?υπαρχει περιπτωση αυτος ο ανθρωπος να υπερασπιστει ελληνικα συμφεροντα πουθενα?

    στη πολιτικη κατεβαινεις για να προσφερεις στην πατριδα σου,οχι για να κανεις μαθηματα ιστοριας,που ενδεχεται να προσβαλλουν πολλους ελληνες και που εγιναν 100 χρονια πριν

  5. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 28/05/2009 12:56:28

    ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΗΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΘΟΔΟΥ(ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ)ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΙΟΥ ΤΟΞΟΥ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΜΑΚΕΔΟΝΑ ΠΡΩΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΟ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ.

  6. osaperas avatar
    osaperas 28/05/2009 13:03:43

    Εντάξει σωστή είναι η παρατηρηση ότι ο Τρεμόπουλος δεν μπορεί να υπερασπίσει εθνικά συμφέροντα. Μέχρι και οι πέτρες το ξέρουν.

    Αλλά μήπως μπορεί η Μαριέτα; Το ξεχάσαμε το βιβλίο;

    Ή μήπως μπορέι η Νίκη;

  7. Greco avatar
    Greco 28/05/2009 13:18:51

    @osapera

    αν και δεν ψηφιζω λαος,θεωρω οτι η τζαβελλα ειναι απτα πιο ικανα γιαυτο το σκοπο.Εχει παρα πολλες γνωριμιες-γι'αυτο την εβαλε κ ο καρατζαφερης,για ανοιγμα προς το κεντρο


    Για τη συγκριση τωρα... νομιζω ειναι προτιμοτερος ενας με καλες προθεσεις ,που προσπαθει-ασχετα αν δε τα καταφερνει παντα-απο καποιον που δεν προσπαθει καθολου ή και που μπορει να υποσκαψει ελληνικα συμφεροντα λογω ψυχολογικων κομπλεξ του

  8. ataktos avatar
    ataktos 28/05/2009 13:19:04

    Καλά ιδιαίτερα η Νίκη και η Μαριετα ξέρει που πέφτει το χωριό μου ,αυτός είναι ο λόγος που ο Καρά φλόμωσε την Θεσσαλονίκη με πανάκριβες αφίσες και σκουπίδια

  9. Φιλίστωρ avatar
    Φιλίστωρ 28/05/2009 13:36:04

    Κατεβάστε δωρεάν το βιβλίο της ΕΜΣ, σε συνεργασία με τα Βουλγαρικά Κρατικά Αρχεία, για να δείτε την αλήθεια σχετικά με τα παιχνίδια του "μακεδονισμού".

    www.akritas-history-of-makedonia.blogspot.com/2009/05/1965.html

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/05/2009 14:07:06

    Στην παρουσίαση παρόντες γνωστοί "κοσμοπολίτες", που πιστεύουν ότι το να πίνεις πότε πότε ένα καφέ στο Μανχάτταν ή στο Παρίσι σε καθιστά αυτομάτως πολίτη του κόσμου.
    Για τη λεγεώνα των ξένων έχουν ακουστά;
    Για τα ορυχεία σμαραγδιών στην Κολομβία;
    Για το ματωμένο Δέλτα του Νίγηρα;
    Για κανα επικίνδυνο μπαρκάρισμα στη θάλασσα της Κίνας;

    Κοσμοπολίτης ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ξέρω και εγώ να γίνω.

  11. περαστικός avatar
    περαστικός 28/05/2009 14:08:02

    Πρίν λίγο, σε συνέντευξη του στον Χατζηνικολάου στο ραδιόφωνο του, όταν τον ρώτησε τί θα κάνει στην Ευρώπη με τα εθνικά θέματα ο Τρεμόπουλος απάντησε¨
    "Τί θέλετε να κάνω

  12. Σαος avatar
    Σαος 28/05/2009 14:17:15

    ο κ. Τρεμόπουλος είναι όπως ο κ. Βοσκόπουλος. Δηλαδή άτομα με βουλγαρική συνείδηση που μετά την ανεξαρτητοποίηση του γειτονικού κρατιδίου προσχώρησαν στο στρατόπεδο των Σκοπίων. Επίσης έχει και δημοσιεύσεις στο "ίδρυμα" CDRSEE, το οποίο χρηματοδοτείται από τον Σόρος.

    @2. ?

    Δεν χρειάζεται να υπάρχει για πολύ ακόμα. Ήδη οι αλβανοί έχουν αγριέψει. Επίσης η Βουλγαρία υπονομεύει την ύπαρξη του κρατιδίου πολύ περισσότερο από εμάς. Εμείς οι "ελληναράδες" δεν κάνουμε τίποτα εχθρικό προς το κρατίδιο. Ίσα ίσα που του σκάμε χοντρό και ζεστό χρήμα. Φαίνεται έχεις κάποιο κόμπλεξ που εμείς οι Έλληνες Μακεδόνες δεν παραδώσαμε ακόμα την ιδιαίτερη πατρίδα μας στον άρχοντα του καρνάβαλου τον Νικολάκη τον Γρούγιο...

  13. περαστικός avatar
    περαστικός 28/05/2009 14:23:53

    Πρίν λίγο, σε συνέντευξη του στον Χατζηνικολάου στο ραδιόφωνο real ,όταν τον ρώτησε τί θα κάνει στην Ευρώπη με τα εθνικά θέματα, ο Τρεμόπουλος απάντησε αφελώς :
    “Τί θέλετε να κάνω; Να παίρνω γραμμή από το υπουργείο Εξωτερικών; Την αλήθεια θα λέω!"

    Είναι πραγματικά περίεργο, τί θα δούμε σ΄ αυτή την εκλογική αναμέτρηση.
    Αν το "εναλλακτικό" Κώμα των οιΚωλογων Πράσινων, που κάτω από τη πρασινάδα τους κρύβουν επιμελώς ένα ...ολοκληρο Ουρανιο Τόξο, παρουσιασμένο και διογκούμενο στο "παζάρι" του Αλ Χάλι-λι της Ελλάδας, θα καταφέρει να πληρώσουμε το επιζητούμενο 3%, που θα το πάει ως Δούρειο Γάίδαρο στην Ευρώπη, μαζί με τα παράσιτά του και με τη βοήθεια των κωλοβακτηριδίων που το φροντίζουν.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2009 14:25:39

    Προσεχώς ανοίγουμε ως : Ελλάς Ελλήνων Μωαμεθανών ανευ βουλής και εκλογών αλλά με τζαμαχαρία!!!

  15. stelios avatar
    stelios 28/05/2009 15:03:00

    Ποιοι τους εχουν φλομωσει στα λεφτα?
    Ποιοι τους εχουν στην τηλεοραση ολη μερα?
    Αυτοι που ορεγονται τα κονδυλια της δηθεν πρασινης αναπτυξης που θα πληρωσουμε ολοι μας.

  16. stelios avatar
    stelios 28/05/2009 15:36:09

    Διαβαστε και την ανακοινωση τους για την ισραηλινη εισβολη στη Γαζα.
    Καλουσαν σε...αυτοσυγκρατηση τοσο τους Ισραηλινους,οσο και τους Παλεστινιους.....

  17. osaperas avatar
    osaperas 28/05/2009 15:59:43

    @7
    Greco,

    Η Νίκη είναι ένα ικανότατο επαγγελματικό στελεχος αλλά όχι πολιτικός. Μία ζωή έκανε εξαιρετική δουλειά για τους εργοδότες της και ολόγος που δεχτηκε τη πρόσκληση του μποντιμπίλντερ να παέι στην Ευρωπαϊκή κοινότητα είναι να κάνει περισσότερες γνωριμίες και κατ επέκταση να ανεβάσει το κασέ της το οποίο είναι ληδη ψηλό. Πρώτη θα είναι σε όλα τα λόμπι αλλά για πάρτι της. Όπως ήταν πάντα.

  18. Greco avatar
    Greco 28/05/2009 16:07:51

    @οσαπερα

    τελωσπαντων εχω αλλη αποψη...

  19. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 28/05/2009 16:44:01

    Ο Τρεμόπουλος και οι συν αυτώ, οικολόγοι χωρίς δράση αλλά με δράση σε άλλα περίεργα θέματα, ζητούν την ψήφο των Ελλήνων για να πάνε στην Ευρωβουλή και να στρέφονται κατά της χώρας μας και εναντίον αυτών που τους ψήφισαν.

  20. Χλεμπονιάρης avatar
    Χλεμπονιάρης 28/05/2009 17:24:51

    Μεγάλος «μακεδονομάχος» ο Τρεμό-πουλος

    Πράσινα άλογα τον Makedonija ουστ

  21. Νἰκος avatar
    Νἰκος 28/05/2009 18:42:09

    Χεχεχε ! χασκογελαω και θα πολυ θα'θελα να με βλεπατε γιατι πολλοιεδω μεσα ερχονται στα προ πολλων πολλων μηνων λογια μου.
    Το πιο σημαντικο ΠαραγοντεςΧ, βγαλτε τα δεδομενα για την χρηματοδοτηση των τρελλοπουλων αυτης της ερμης χωρας για να μιλαμε σωστα και ρεαλιστικα.

    Οσο για την Μαρι(ον)εττα, τι να πω.

  22. abc avatar
    abc 28/05/2009 19:15:04

    Α και μην ξεχνιόμαστε καρντάσια σαλονικιοί 4% ο ...πουλος στις νομαρχιακές.

  23. abc avatar
    abc 28/05/2009 19:16:17

    ? Says:
    May 28th, 2009 at 12:51 pm

    Εμείς ήμαστε ελληναράδες όπως λες εσύ τι είσαι εφιάλτης;

  24. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 28/05/2009 19:26:33

    Νομίζω ότι κάτι ξεχάσατε.

    Εκτός από τον Τρεμόπουλο των Ο-Π είναι και ο Νίκος Δήμου, υποψήφιος της Δράσης. Είναι επίσης ο Διονύσης Γουσέτης, κι αυτός υποψήφιος της Δράσης. Ο τελευαίος μάλιστα ήταν και είναι επί χρόνια συνεργάτης του Παναγιώτη Δημητρά στο γνωστό Παρατηρητήριο. Έγραφε για πολύ μεγάλο διάστημα στην Αυγή και τον προσέλαβε η Καθημερινή του Παπαχελά πρόσφατα, η οποία έχει μαζέψει όλη τη σχετική κάστα...

  25. ataktos avatar
    ataktos 28/05/2009 19:33:34

    Ean den mporeite na diavasete auto to mail, deite edw: http://www.wwf.gr/

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 29/05/2009 01:51:49

    Η Διαπλοκή στηρίζει Οικολόγους Πράσινους(μέ χέρια βουτηγμένα στο αίμα τών Βομβαρδισμενων Σέρβων και τών Σφαγμένων Μικρασιατών).
    Oσο γιά την στήριξη στον Αλυτρωτισμό τού Γρούϊου γνωστά και αυτά.
    ?@2
    O Δημητράς εισαι ...σκασμένο?????????

  27. ... avatar
    ... 29/05/2009 02:36:39

    Ακούμε για τα οικονομικά των οικολόγων, χωρίς να βλέπουμε βέβαια. Πάλι για Σόρος κ.τλ. Με τα οικονομικά των άλλων κομμάτων όμως τι γίνεται;

    Δεν λέω, τους αβαντάρουν τα ΜΜΕ, θα τσιμπήσουν όμως ένα 6αράκι, ίσως και παραπάνω. Επίσης, δεν σημαίνει πώς επειδή τους στηρίζει( αν τους στηρίζει) η διαπλοκη ότι ευθύνονται για αυτό οι ίδιοι απαραίτητα. Είναι σα να τα ρίχναμε στον ΣΥΝ παλιότερα που ανέβαινε, ότι έχει σχέσεις με το Mega και τον Λαμπράκη και ότι είναι όχημα δήθεν για να εκβιάσουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Μην ξεχνάτε ακόμη ότι πήραν 1% στις προηγούμενες από το πουθενά, ενώ ο Παπαθεμελής, που τον προβάλλαν μέρα νύχτα, πήρε χαμηλότερο ποσοστό. Απλά είναι η ψήφος των απογοητευμένων, που απ'ότι φαίνεται είναι πολλοί, και αυξάνονται.

    Δεν ξέρω αν είναι τέλειοι ή όχι, τουλάχιστον είναι κάτι φρέσκο και νομίζω ότι αξίζει να δοκιμαστεί. Θεωρώ πως σχεδόν σίγουρα δεν θα είναι χειρότεροι από τους άλλους και αυτό θα φανεί. Αν δεν αξίζουν, τότε δεν θα βρεθούν εντός βουλής στις επόμενες εκλογές.

  28. anetos avatar
    anetos 29/05/2009 08:22:11

    ο Νικος Δημου ο γνωστος φαφλατας ,ποιητης ,φιλοσοφος του κο..ου,φωτογραφος, ειναι στο αλλο κομμα του Μανου ...ολα ειναι συγγινονουντα δοχεια ....

    Ο δε Σωμεριτης του γνωστου συγροτιματος ηταν καποιο φεγγαρι διεθυντης στην ΕΡΤ επι προτων ημερων ΠΑΣΟΚ ....

  29. anetos avatar
    anetos 29/05/2009 08:26:38

    @ ? Ναι ρε υπαρχει Μακεδονικο κρατος και εθνος και γλωσσα και οτι θελεις ... απλα ειναι μαιμου...και οταν τελειωνουν οι σκοπιμοτητες τελειωνουν και οι μαιμουδιες ....η φυση δεν ανεχεται τα ημιτασιον για πολυ καιρο ......

  30. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 29/05/2009 09:52:09

    ΟΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΟΙ Ο-Π ΕΑΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΒΟΥΛΗ{ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ,ΣΚΟΠΙΑΝΟ,ΘΡΑΚΗ,ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ(Σ'ΟΛΑ ΝΑΙ)}.ΕΙΔΩΜΕΝ...

  31. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 29/05/2009 09:58:06

    ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΥΣ ΚΙ'ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.

  32. LEON avatar
    LEON 29/05/2009 14:06:36

    Κάτι γιά 160.000 ευρώ χρηματοδότηση από Βγενόπουλο διάβασα...

  33. ψ avatar