18/05/2009 15:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «Τρίτος Πόλος» έπεσε έξω

Αίσθηση προκάλεσαν χθεσινά δημοσιεύματα, ειδικά στο Κυριακάτικο Βήμα, ότι ο Θ. Αγγελόπουλος ζήτησε από τον Λαυρεντιάδη να αγοράσει τον Ελεύθερο Τύπο και εκείνος αρνήθηκε.

Πωλητήριο λοιπόν στην εφημερίδα που φιλοδοξούσε να αποτελέσει τη ναυαρχίδα του Τρίτου Πόλου (τα θυμάστε;). Αν μάλιστα συνυπολογίζει κανείς ότι το ζεύγος Αγγελοπούλου νοικιάζει το σκάφος του (όπως έγραψε η Real) τότε τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά τα πράγματα.

Τι θα κάνουν λοιπόν; Θα κλείσουν τον ΕΤ και θα βάλουν έτσι ταφόπλακα στην φήμη της οικογενείας τους και τον μύθο της «κυρίας του 2004»;

ΥΓ: είναι να μην  σε πιάσει κρητικό ... μάτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 18/05/2009 16:04:42

    Κάτι που διάβασα τώρα:

    Επιστολή προς τον γ.γ. του υπουργείου Ανάπτυξης Κ. Μουρουσούλη με κοινοποίηση και στον γ.γ. Βιομηχανίας Γ. Αναστασόπουλο, έστειλε διαμαρτυρόμενο για τη συνέχιση της απασχόλησης 57 Λευκορώσων και Λιθουανών μεταλλεργατών σε εργολαβία των ΕΛΠΕ στη Θεσσαλονίκη, το συνδικάτο Μετάλλου Μακεδονίας - Θράκης. Στην επιστολή, το συνδικάτο ισχυρίζεται ότι οι αλλοδαποί εργάτες «χρησιμοποιούν ηλεκτροκολλήσεις, οξυγονοκολλήσεις, χειρίζονται γερανούς» χωρίς να εμπίπτουν στο άρθρο 19 του Ν. 3386/05 και χωρίς «άδεια άσκησης κατοχυρωμένου επαγγέλματος». Υποστηρίζεται επίσης, ότι η εργολήπτρια εταιρία «ΑΘΗΝΑ ΑΤΕ» - που έχει εκχωρήσει το έργο στην Λευκορωσική εταιρία «Τσεντροενεργκομοντάζ», στην οποία απασχολούνται οι αλλοδαποί - κατάφερε να εξασφαλίσει από τη νομική υπηρεσία της νομαρχιακής αυτοδιοίκησης Θεσσαλονίκης γνωμοδότηση ότι «οι συγκεκριμένοι απαλλάσσονται από την υποχρέωση να αποκτήσουν άδεια άσκησης επαγγέλματος», υποχρεώνοντας το Κέντρο Πρόληψης Επαγγελματικού Κινδύνου (ΚΕΠΕΚ) να άρει την απαγόρευση των εργασιών που είχε επιβάλλει στις 24/3/2009. Τέλος, στην ανακοίνωση εκφράζεται η πεποίθηση ότι το υπουργείο είναι το μόνο «αρμόδιο» και «ικανό» να δώσει απάντηση, «που θα διασφαλίζει την ομαλή και σωστή εφαρμογή του πνεύματος του νόμου», για να σταματήσει «η επί τρεις μήνες κοροϊδία αλλά και η παρανομία που συντελείται».

    Το Συνδικάτο Μετάλλου πρόσκειται στο ΚΚΕ!!!!!!!!!!

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 18/05/2009 16:05:50

    Αυτός ο "Κρητικός"...θα μας θάψει όλους, δεν τη γλυτωνουμε.

    Τι λέτε, αφου τίποτα δεν έχει πιάσει μέχρι στιγμής, να καταφύγουμε στα μάγια, μπας και γλυτώσουμε από αυτόν???

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/05/2009 16:16:25

    H Γιάννα αγόρασε μεγαλη εκταση στην Καλντερα στη Σαντορινη !!! ...ψηλα κ αγναντευε...τα καμμενα...

    ΠΠ

  4. leon avatar
    leon 18/05/2009 16:53:00

    @1
    Ναι Lavazza?
    Και?

  5. zaza avatar
    zaza 18/05/2009 16:53:20

    Ε καί?
    Τον Θοδωρή/Γιάννα μην την κλαις, νατη νατη πετιεται απο ξαρχής.......λαλλαλλαλα
    Τα big business στην χειότερη να γίνουν medium και για κάποιο διάστημα.
    Ήταν λογικό έως αναμενόμενο να μην πάει καλα ο ΕΤ εφημερίδα που ήταν η φλογερή σημαία της ΝΔ ξαφνικά γίνεται ένα χλιαρό και άνευ ταυτότητας έντυπο, την μία επικριτική, την αλλη υποστηρικτική, την τρίτη 'Ελβετία' ε τι να κάνει και ο δεξιός αναγνώστης πάει στα γνωστά λημέρια.
    Αλλά και για τους υπόλοιπους αναγνώστες δεν μπορώ να πω ότι είχε ωραία άρθρα ή κάτι το ιδιαίτερο ώστε να κολλήσεις εκτός τά του κοτρώτσου.

  6. Lavazza avatar
    Lavazza 18/05/2009 17:01:48

    @4 LEON

    απλώς μου έκανε εντύπωση επειδή το ΚΚΕ δηλώνει ακατάπαυστα την "αδερφοσύνη" και την αδυναμία που έχει στους Εργάτες-μετανάστες και δει μάλιστα σε αυτούς που προέρχονται από τις σοβιετικές δημοκρατίες...

  7. zaza avatar
    zaza 18/05/2009 17:44:01

    Lavazza,
    διάβασε εδώ να έχεις να λές έως το τέλος και του επόμενου αιώνα
    www.parapolitiki.blogspot.com/2009/05/blog-post_1657.html

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 18/05/2009 18:29:57

    @7 zaza

    μωρέ μπράβο...

  9. Hase avatar
    Hase 18/05/2009 18:33:16

    5@ zaza

    Εχεις απολυτο δικιο. Και αν παρασκευη και τριτη πουλαει μερικα φυλλα παραπανω ειναι γιατι εχει ενα ενθετο για το στοιχημα. Υπαρχουν ανθρωποι που αγοραζουν τον ΕΤ μονο γιαυτο το ενθετο.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/05/2009 19:18:06

    Όλα τα έντυπα της κεντροδεξιάς είναι χλιαρά και άνοστα, και από ύλη και από αισθητική, σαν διαφημιστικά δεκαεξασέλιδα του καρφουρ και του πρακτικερ μέσα στο σελοφάν.
    Η δε χολερικότητα της Καθημερινής αποτυπώνεται και στη σχεδίασή της. Αν τη διαβάζεις συνέχεια θα πας για λέϊζερ οράσεως πριν την ώρα σου.
    Τουλάχιστον τα φρι πρες έχουν ελκυστικό νεανικό σχεδιασμό, ωραία χρωματάκια, μέμφις, ντεστιλ etc.

  11. zaza avatar
    zaza 18/05/2009 19:31:08

    αλλενάκι,
    γιατί λες τέτοια κακα πράγματα και μου στεναχωρείς τον Χατζηνικολάκι? τσ τσ τσ

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/05/2009 19:41:52

    Τζάμπα συμβουλές είναι ρε παιδάκι αν το καλοσκεφθείς τα σχόλια στο ANTINEWS και αλλού. Τάματα να κάνουν να μείνουν τα μπλογκς όπως έχουν και όχι να φιμωθούν.

    Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να είναι ανεξάρτητα, με τις δικές τους δυνάμεις.

    Άντε βάλτε πλάτη όλοι οι σχολιαστές να χορηγήσουμε το μπλογκ να τρέξει το νεαρό ταλέντο FACTORX αυτοδύναμος στο RALLY ΑKROPOLIS και να γουστάρουμε.
    Δεν είπαμε έξω οι δεινόσαυροι και οι πάπες;

  13. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 18/05/2009 22:30:03

    ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ C4 ΣΑΝ ΤOY ΛΕΜΠ?

  14. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2009 23:20:18

    Για να νοικιάσω ένα αμάξι και να παίξω μπάλα (να ξεσηκωσω δηλαδή τον κόσμο και να παρω καλή κατάταξη στην γενικη κατηγορία παραγωγής - οχι στα εργοστασιακα) χρειάζομαι 30.000 ευρώ. Συμμετοχή 2500, βενζίνες, 2500,λάστιχα 5000, ενοικίαση αυτοκινήτου ανταγωνιστικού 20.000.

    Οππότε το ξεχνάμε.χωρίς χορηγό δεν γίνεται τίποτα

  15. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 14:21:49

    @14
    Καλα ο Μπομπολας δεν ενδιαφερεται; Πιστευω θα τα βγαλει τα λεφτα του.