#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2010 20:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τιτανικός του Γιώργου οδεύει ολοταχώς προς το παγόβουνο του ΔΝΤ



Σε νέα δίνη βρίσκεται η ελληνική οικονομία καθώς όλα δείχνουν ότι οδεύουμε προς το ΔΝΤ μόνο που η κυβέρνηση κάνει ότι δεν το γνωρίζει ή δε θέλει να το παραδεχθεί για προφανείς λόγους.

Μετά την αποτυχία του 7ετούς ομολόγου που συγκέντρωσε μόλις 7 δισ. με επιτόκιο 5,9%, σήμερα ο ΟΔΔΗΧ βγήκε με 20ετές (στην ουσία 12ετές) και με στόχο να βγάλει έως ένα δισ. ευρώ και τελικά μόλις και μετά βίας πήρε 390 εκατ. ευρώ.

Την ίδια ώρα, η χαλαρή στήριξη των αγορών στην... επιτυχία των Βρυξελλών οδήγησε σε νέα εκτίναξη του spread το οποίο άγγιξε τις 340 μονάδες βάσης δείχνοντας ξεκάθαρα ότι το παγόβουνο είναι ακόμη μπροστά μας και ο Τιτανικός οδεύει ολοταχώς προς τα εκεί.

Αποτέλεσμα του κακού κλίματος είναι να βουτήξει το χρηματιστήριο κοντά στο 2% προκαλώντας αναταραχή στην κυβέρνηση.

Ήλθε και ο Στρος Καν του ΔΝΤ για να πει ότι αν η Ελλάδα προσφύγει στο Ταμείο αυτό θα επιβάλλει τους δικούς του όρους, για να... δέσει το γλυκό.

Μάλιστα, η δήλωση αυτή έρχεται να επιβεβαιώσει όσα γράφαμε το βράδυ της Πέμπτης όταν η κυβέρνηση πανηγύριζε για τη συμφωνία. Γράφαμε τότε ότι ο ρόλος του ΔΝΤ δεν είναι ούτε ήταν ποτέ διακοσμητικός, όσο κι αν θέλει να το εμφανίσει έτσι η ελληνική πλευρά. Επομένως, ο μηχανισμός στήριξης έχει ξεκάθαρα τη σφραγίδα του ΔΝΤ και να πάμε εκεί να πάρουμε δάνειο τότε ο πέλεκυς των σκληρών μέτρων θα πέσει βαρύς. Με τα επιτόκια να μην πέφτουν, παρ' ότι η κυβέρνηση ελπίζει σε σταδιακή αποκλιμάκωση, είναι αυτονόητο ότι δανειζόμαστε πανάκριβα. Είναι χαρακτηριστικό ότι με επιτόκιο κοντά στο 6% καλούμαστε να πληρώσουμε τόσους 300 εκατ. ευρώ το χρόνο για το επταετές κοινοπρακτικό που έκλεισε χθες. Άρα στη λήξη του, το 2017 πρέπει να βρούμε 7,1 δισ. ευρώ (5 + 2,1 δισ τόκους) να δώσουμε πίσω.

Πόσο θα αντέξει η Ελλάδα να δανείζεται με τέτοιους όρους είναι το ερώτημα. Αν δεν αντέξει πολύ η αγκαλιά του ΔΝΤ είναι “ζεστή” για την κυβέρνηση, καυτή όμως για τους πολίτες.

 ΝΔ

Ο χθεσινός δανεισμός της χώρας επιβεβαιώνει τις πρώτες δηλώσεις και εκτιμήσεις του Αντώνη Σαμαρά μετά τη Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ, δήλωσε ο εκπρόσωπος της ΝΔ Πάνος Παναγιωτόπουλος. Ο ίδιος υπενθύμισε πως ο πρόεδρος της ΝΔ είχε μιλήσει για ώρες περισυλλογής, τονίζοντας πως το ανακοινωθέν της Συνόδου δεν μπορεί να οδηγεί σε θριαμβολογία αλλά σε προβληματισμό.

 ΚΚΕ

 Ο περιβόητος μηχανισμός στήριξης ΕΕ - ΔΝΤ που η κυβερνητική προπαγάνδα παρουσίαζε ως μεγάλη επιτυχία και ένδειξη ότι οι θυσίες του λαού πιάνουν τόπο, αποδεικνύεται ότι είναι μόνο ένας μηχανισμός που στηρίζει τη λήψη νέων, πιο άγριων αντεργατικών - αντιλαϊκών μέτρων, τα οποία είναι προαποφασισμένα και τα χρειάζεται η ελληνική πλουτοκρατία για να διασφαλίσει την κερδοφορία της και την ισχυρή της θέση στην περιοχή.

 ΣΥΡΙΖΑ

 Το φορολογικό νομοσχέδιο αποτελεί άλλο ένα σκληρό πακέτο λεηλασίας λαϊκών εισοδημάτων και περεταίρω οικονομικής ύφεσης.  Μετά από κάθε τέτοιου είδους αντικοινωνικά κυβερνητικά πακέτα, αντί να μειώνονται τα spread του δανεισμού του δημοσίου, ξεκινάει μια νέα κούρσα ανόδου τους σε ένα ατέλειωτο φαύλο κύκλο.   Ζούμε μια διπλή και παταγώδη χρεωκοπία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ωκεανός avatar
    Ωκεανός 30/03/2010 19:41:39

    Η ΝΔ μαζί με το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ μπορούνε να πάνε να...προβληματιστούνε...Εν τω μεταξύ το ΠΑΣΟΚ θα κάνει αυτό που πρέπει.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Ωκεανός 30/03/2010 23:45:14

      Nα λέει και να κάνει παπαριές.

    • Vardarska avatar
      Vardarska @ Ωκεανός 30/03/2010 23:48:57

      Ωκεανέ, τράβα και το καζανάκι…..

    • hooligan avatar
      hooligan @ Ωκεανός 31/03/2010 10:42:47

      Γραψτε κατι και για το φροντιστηριο με τον ψυχολογο πρεπει να ειχε πλακα. Να φερουν και ενα πνευμονολογο για τον Παγκαλο που εχει υπνικη απνοια.

  2. sim avatar
    sim 30/03/2010 19:49:03

    προεκλογικά μας είπε οτι υπάρχουν τα λεφτά
    μεταεκλογικά ξαφνικά τάχασε
    μετά πήρε σβαρνα τους μαχαλάδες και έλεγε οτι είναστε απατεώνες και χρεωκοπιμένοι και περίμενε οι άλλοι να τον θΕωρήσουν σοβαρό που έθαβε το ίδιο του το σπίτι.............
    για 6 μήνες μαλώνανε οι δικοί του για τα μέτρα
    τον Φεβρουάριο χωρίς μέτρα για 5ετες του προσφέραν με 6.2% επιτόκιο , 20δισ και πήραν μόνο τα 6.5 δις
    τώρα μετά τα δυσβάσταχτα μέτρα ,την υποτιθέμενη επιτυχία στην πρόσφατη σύσκεψη της ΕΕ και το όπλο που του δόσανε να τόχει στο τραπέζι έτοιμο αν χρειαστεί γιά 7ετες ή και χειρότερα ακόμη για 10 ετες παίρνει το ίδιο επιτόκιο και χειρότερο.
    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΠΟΥ
    Ο ΓΑΠ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟ
    Η ΑΓΟΡΑ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ
    ΟΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ
    ΛΟΓΩ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ ΤΖΙΡΟΥ ΣΤΟ 2010 ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ
    ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΗΔΕΝ
    ΦΤΩΧΙΑ
    Ο ΛΑΟΣ ΣΤΟ ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΟΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕς ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

    Πέστε μου άνθρωποι που καταλαβαίνετε αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω ,πως οι άλλοι οι μη σοσιαλιστες ,οι αποτυχημένοι ,τα λαμόγια ,που κάνανε χοντράδες ,που κλέβανε ,που....που.....,που τους μαυρίσαμε......ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΝΕ ΟΣΑ ΘΕΛΑΝΕ,ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΑΝΕ ΜΕ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΑΠΟ 4 - 5 % ?

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 30/03/2010 19:49:36

    Ωκεανέ,βάλε και κάνα φάρο στο παγόβουνό σου,γιατί βλέπω τον Τιτανικό να σούρχεται σούμπιτος !

  4. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 30/03/2010 19:55:36

    "Σκληρό πόκερ" firiki2010
    http://firiki2010.wordpress.com/

  5. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2010 20:09:44

    Για τον σοσιαλισμό δουλεύουν τα παιδιά. Για τον σοσιαλιστικό παράδεισο του ΔΝΤ. χο!
    Πλήρης αποτυχία της κυβερνητικής πολιτικής. Η κυβέρνηση ξόφλησε. Πέταξε την Ελλάδα στην δίνη της τουαλέτας και συμπεριφέρεται στους Έλληνες λες και είναι κακά.

  6. Swell avatar
    Swell 30/03/2010 20:12:50

    Είσαι σίγουρος ότι το ξέρει Ωκεανέ; Αυτοί άρχισαν 6 μήνες μετά τις εκλογές, το φροντιστήριο.

  7. anonymous avatar
    anonymous 30/03/2010 20:18:31

    Εξαφανίστηκαν από προσώπου γης οι «φωστήρες» του οικονομικού επιτελείου, δηλαδή ο Παπακωνσταντίνου και ο Σαχινίδης, με τον πρώτο να δηλώνει χθες το βράδυ στην κρατική τηλεόραση ότι το spread θα πέσει και σήμερα το spread του δεκαετούς εκτοξεύτηκε στις 334 μονάδες βάσης.

    Σαν να μην έφτανε αυτό, οι ... φωστήρες βγήκαν για νέο δάνειο, ύψους 1 δις ευρώ , σήμερα αλλά η έκδοση δεν καλύφθηκε!
    Άναψαν τα τηλέφωνα αμέσως σε ΜΜΕ και δημοσιογραφικά κυκλώματα για να παρουσιαστεί μόνο ειδησεογραφικά το πρωτοφανές αυτό φιάσκο.

    Και λέμε φιάσκο γιατί ο ΟΔΗΧΧ έκανε δημοπρασία στο 20ετές ομόλογο και από το 1 δις ευρώ που ζήτησε , πήρε μόλις 390 εκατ. ευρώ με επιτόκιο 5,9% , όσο είχε πάρει δηλαδή χθες το 7ετές των 5 δις ευρώ.

  8. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 30/03/2010 20:31:59

    ΩΚΕΑΝΕ στηρίξου στον Καρατζαφέρη και στον ΛΑΟΣ,ΠΑΣΟΚ- ακροδεξιά συμμαχία,αυτή είναι η πραγματικότητα,λίγο σκληρή γιά κάποιους.
    Γιά το πού οδηγείται η χώρα και οι απλοί πολίτες ,όχι ο ΣΕΒ και το ΙΟΒΕ, θα τα ξαναπούμε...παπαγαλάκια...

  9. neotera avatar
    neotera 30/03/2010 21:07:43

    MEGA: ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΝΤ ΑΥΡΙΟ Μ. ΤΕΤΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ - ΕΠΙ ΤΑΠΗΤΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΣΤΗΡΙΞΗΣ

  10. popolaros avatar
    popolaros 30/03/2010 21:14:38

    To Δ.Ν.Τ. ήταν στρατηγική επιλογή του Jeffrey ακόμα και πριν των εκλογών.
    Οι λόγοι δεν ήταν οικονομικοί αλλά Πολιτικοί.
    Με μια κουβέντα ήθελε και θέλει Στροφή προς την αμερικανική σφαίρα επιρροής Ολοκληρωτικά.
    Έστω και εις βάρος της Ελλάδας και της Ε.Ε.
    Οι Γερμανοί δεν είναι ηλίθιοι.
    Είδαν το νέο μάρκο τους να πλήττεται από τον δούρειο ΓΑΠ και άρχισαν τα αντίποινα.
    ...μπαχαλάκηδες οι μέρες σας είναι μετρημένες και θα πέσετε από την ελεύθερη πληροφόρηση των blogs.

  11. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 30/03/2010 21:14:48

    Πρίν δυό λεπτά,έκλεισα την τηλεόραση.Μαύρισε η ψυχή μου,με την μαύρη μαυρίλα που πλάκωσε,μαύρη σαν καλλιακούδα.Πανικός και κατήφεια στην boutique των διαπλεκομένων.Θρήνος και κοπετός στο ψιλικαντζίδικο του βλαχομπαρόκ Χατζηλαλάκη.Μόνο καφέ της παρηγοριάς που δεν σέρβιρε το Ολγάκι με τα signe accessoires , στην φιλοξενούμενή της Θεοδώρα.Ο....βραβευθείς με πολλά Oscar, κορυφαίος θεατρίνος sir Laurence Olivier,(στο καναλάκι που λέει τα μισά και δείχνει τα ελάχιστα),γνωμάτευε ειρωνικότατα,πως η παρούσα κυβέρνηση,δεν παρέλαβε και τον παράδεισο από την προηγούμενη.
    Επειδή όμως η ευθύνη στις Δημοκρατίες,δεν είναι ατομική,αλλά συλλογική,διερωτώμαι:Οι 2-3 σοβαροί Υπουργοί και βουλευτές κύριοι Βενιζέλος,Φλωρίδης,Λοβέρδος,δεν ανησυχούν;;;Κι άν ανησυχούν τι κάνουν;Απλά το επισημαίνουν;;;Ασφαλώς και η Κυβέρνηση αυτή, έχει νωπή εντολή.Ο κόσμος που την ψήφισε,την προίκισε πλουσιοπάροχα.Την ευθύνη τους απέναντι σ'αυτόν τον κόσμο,απέναντι σ'όλον τον κόσμο,απέναντι στην πατρίδα,την αντιλαμβάνονται οι τρείς,ανωτέρω κύριοι;

  12. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 30/03/2010 21:18:49

    Το πρόβλημα με το ΠΑΣΟΚ είναι ότι από το 1981 και δώθε έκανε πάντα αυτό που "έπρεπε". Συγκεκριμένα, επειδή κατείχε την πάσαν αλήθειαν, ό,τι έκανε το παρουσίαζε ως μονόδρομο.
    Το αποτέλεσμα είναι ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε ένα απίστευτο μπάχαλο από πλευράς κοινωνικής και οριακά σε κατάσταση χρεωκοπίας από πλευράς οικονομικής. Είναι η Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ αυτή και μόνο Ωκεανοί αμάθειας και εμπάθειας μπορούν να μην το βλέπουν.

  13. neotera avatar
    neotera 30/03/2010 21:33:18

    Δεν υπαρχουν σοβαροί πολιτικοί πιά. Ο Λοβέρδος που έχει πάρει σβάρνα τα κανάλια να προλειαίνει το έδαφος επί μήνες για άγρια ασφαλιστικά μέτρα δεν μπήκε δεν έθεσε ποτέ ζήτημα περιφρούρησης των χρημάτων των ταμείων. Το ασφαλιστικο νομοσχέδιο δε θα έχει διατάξεις προφύλαξης από τη διασπάθιση των δημόσιων πόρων. Θέλουν δηλαδή να εξακολουθήσουν τη ρεμούλα με τα δομημένα όπως η ΝΔ...

  14. salmonellas avatar
    salmonellas 30/03/2010 21:43:46

    Αν η Ελλαδα μετατραπει σε χωρα των ζομπι, τα ζομπι τελικα θα φανε τους παντες, πριν φαγωθουν τελικα μεταξυ τους. Στο μεταξυ θα εχουν πλακωσει ολοι οι εγκληματιες των Βαλκανιων και θα εχουν σκισει την Ελληνικη κοινωνια σε λουριδες. Η προγνωση αγαπητοι μου συνελληνες ειναι αρνητικη.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2010 21:53:50

    Το λυπηρό με τον κατά τα λοιπά συμπαθή ΓΑΠ, είναι ότι παίζει θέατρο. Το ΔΝΤ υπάρχει για χώρες με αγράμματους και άσχετους ή ταλαιπωρημένους φουκαράδες (και οι Αργεντινή φουκαράδες ήταν). Τα μέτρα του ΔΝΤ είναι δεδομένα και τα χρησιμποιεί κάθε μαγαζάτορας που σέβεται το ταμείο του. Αλλά εδώ δεν ψάχνουν για know how, δεν είμαστε τόσο κάφροι. Ψάχνουν για άλλοθι, ψάχνουν για τον "άλλο" που θα φταίει. Δεν φταίμε εμείς, φταίνε οι ξένοι, οι κερδοσκόποι, οι Γερμανοί, το ΔΝΤ...

    Η φόρμουλα του ΔΝΤ είναι απλή: Κόβεις έξοδα, αυξάνεις έσοδα, δεν χαϊδεύεις αυτιά. Αλλά τα χαϊβάνια θέλουν να ξαναεκλεγούν, και για αυτό θέλουν τον Γερμανό του ή το IMF τους. Γραικύλοι.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ archaeopteryx 30/03/2010 23:52:38

      Σωστός!

      Και από την άλλη το ΓΑΠ προετοιμαζει τον σοσιαλισμό της παγκόσμιας διακυβέρνησης, από το καρτέλ των τραπεζών (ο μεγάλος αδελφός που λέει ο Οργουελ στο 1984) όπως ακριβώς γινόταν και με τον θίασο που παρίστανε το ανώτατο σοβιέτ επί Σοβιετίας.

      Βέβαια τότε δεν τους βγήκε αλλά σήμερα έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες.

  16. salmonellas avatar
    salmonellas 30/03/2010 22:19:01

    Μην εχετε αγονια, αγαπητοι φιλοι. Η Ελλαδα θα ειναι το πρωτο θυμα της ΕΕ και θα εξαφανιστει κατω απο τις πιεσεις του οικονομικου της συστηματος και του υπερπληθυσμου απο την αναξελεγκτη λαθρομεταναστευση. Μπορει να δοατηρηθει μονο η επωνυμια. Το μελλον διαγραφεται σκουρο, οπως το χρωμα του δερματος του τυπικου της κατοικου μετα απο πενηντα χρονια.

  17. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 30/03/2010 23:24:57

    Ο ΓΑΠ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΙΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!!!!!

  18. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2010 23:27:03

    Μάλλον τελικά είναι Δούρειος Ίππος το GAP. Το ΔΝΤ δια στόματος Στρος Καν, του σοσιαλιστή προέδρου, έκανε συστάσεις στην Ιταλία, μετά την νίνκη Μπερλουσκόνι και στη Γερμανία, για τις σχέσεις με Τουρκία και την υπεράσπιση του ευρώ. Η Γαλλία είναι στο απυρόβλητο μιας και είναι χώρα καταγωγής του Στρος Καν και νίκησαν πρόσφατα οι σοσιαλιστές. Το κόλπο είναι στημένο και φαίνεται πια.

  19. Demetrios avatar
    Demetrios 30/03/2010 23:29:55

    To Δ.Ν.Τ. ήταν στρατηγική επιλογή του Jeffrey ακόμα και πριν των εκλογών.
    Οι λόγοι είναι Πολιτικοί.

    This is it, and it is absolutely TRUE.Η Ελλαδα θα εξαφανιστει κατω απο τις πιεσεις του οικονομικου της συστηματος και του υπερπληθυσμου απο την αναξελεγκτη λαθρομεταναστευση, θα δiατηρηθει μονο η επωνυμια.

    This is the PLAN του Jeffrey.

    But we are GREEKS We can turn the plan upside down.

    http://www.youtube.com/watch?v=iVeCAoo0bwM

  20. Demetrios avatar
    Demetrios 30/03/2010 23:31:09

    This is it, and it is absolutely TRUE.Η Ελλαδα θα εξαφανιστει κατω απο τις πιεσεις του οικονομικου της συστηματος και του υπερπληθυσμου απο την αναξελεγκτη λαθρομεταναστευση, θα δοατηρηθει μονο η επωνυμια.

    That is the PLAN του Jeffrey.

    http://www.youtube.com/watch?v=iVeCAoo0bwM

  21. Geo avatar
    Geo 30/03/2010 23:38:11

    Πάντως η λογική του να βγεί σήμερα η Ελλάδα και να ζητήσει χρήματα με 20 ετές ομόλογο είναι, αν μη τι άλλο, παράξενη, ιδίως αν ληφθεί υπόψη το spread του προχθεσινού 7ετούς ομολόγου. Δεν έχω σπουδάσει οικονομικά για να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά η απορία μου είναι πως είναι δυνατό να περιμένεις να δανειστείς με προοπτική 20ετίας (και με μειωμένο μάλιστα επιτόκιο), ενώ την αμέσως προηγούμενη ημέρα με το ζόρι (βλ. αυξημένα spreas) έχεις δανειστεί για 7 μόνο χρόνια. Δεν μπορώ να καταλάβω, εγώ παραλογίζμαι ;;;; Μήπως τελικά είμαστε και εμείς σαν χώρα λίγο άσχετοι και προκαλούμε όλη αυτή την κατάσταση μόνοι μας ;;;;

  22. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 31/03/2010 01:25:40

    ειναι λυπηρο... ο γιωργακης ουτε καταλαβε πως τον ανεβασαν στην πρωθυπουργια ουτε και θα καταλαβει πως τον κατεβαζουν οσονουπω...

    πιο λυπηρα ομως ειναι αυτα που θα περασει η χωρα μας στα επομενα χρονια ως τιμωρια για τις ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ που εκανε... γιωργακηδες, κωστακηδες , σημιτομητσοτακηδες και αντρικους βεβαιως βεβαιως ηθελε... ο λογαριασμος εφτασε και ηρθε πια η ωρα να βγει η χοντρη (ΔΝΤ) να τραγουδησει για να παρει τελος η αθλια παρασταση .......

    αχ συμπατριωτες μου ΑΧ !

    Τουλαχιστον ας ειναι Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ ΤΡΟΜΕΡΗ και χωρις ΕΛΕΟΣ για το απεραντο τουτο σκυλολοι που μας κοροιδεψε , εξαπατησε και ατιμωσε τοσο βαθεια.. ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΑΣ ΑΣ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΛΟΥΦΑΞΟΥΝ ΠΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΟΣΟΙ ΙΣΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ...

    ΑΓΡΙΑ ΝΑ ΜΠΗΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΧΑΙΡΑ ΠΑΙΔΙΑ... ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΟΣ..

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Νικηφορος Φωκας 31/03/2010 09:07:44

      Η εκδικηση δεν θα ειναι δικη μας, αλλος απο εκει ψιλα ξερει καλυτερα. Θα κρυβεται παριστανωντας τον Αραβα η φυλη του Γκιωργκος. Οπως οι Αλβανοι μας ελεγαν "εγκω ιμι βορειοειπειρωτη" καποτε, ετσι και αυτοι με τη σειρα τους. Ενω εμεις θα γελαμε με τη βλακεια μας που καποτε εναν τετοιον τον ειχαμε κανει πρωθυπουργο. Τοση θα ειναι η ζημια που ετοιμαζωνται να κανουν μπροστα στη δικη τους εθελοτυφλια και την αποβλακωση τους, ενω αδυνατουν να ανοιξουν τα στραβα τους για να καταλαβουν οτι αυτα που προσπαθουν με τον βλακωδη φονταμενταλισμο να κανουν απλα δεν γινωνται.
      Μπορει να γελανε ΤΩΡΑ οι φιλοι πασοξηδες, εχωντας σκαψει το λακο της δεξιας, αλλα αλλος θα πεσει μεσα στο λακο απλα δεν το γνωριζουν ακομη! :)

  23. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 31/03/2010 08:54:29

    Ωραιο το pic που συνοδευει το αρθρο. Η φάτσα του Γκιώργκος πρώτο πλάνο. Αντικατοπτρίζει ακριβώς την πραγματικότητα. ΔΕΝ ξέρει, ΔΕΝ ξέρουν τι τους γίνεται.

    Αν ξεκινήσει και μια περιρισμένης εντάσεως σύρραξη Ισραήλ Ιράν, οι αγορές πάλι θα έρθουν τούμπα όπως σωστά επισημαίνει το defencenet. Ισπανία, Πορτογαλία, Ελλάδα ίσως και Ιταλία θα έχουμε μεγάλο προβλημα, το ΔΝΤ θα μπει γα τα καλα στη ζωή μας, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΑ ΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΓΚΙΩΡΓΚΟΣ, θα πουμε το ψωμί ψωμάκι και το ΙΣραήλ πιθανών να έχει πετύχει το πρώτο σκέλος της εισαγωγής του (αφαίμαξη) στα οικονομικά της Ευρωπαϊκής Ένωσης ώστε να αφαιμάξει εμάς αντί8 για την Αμερική πλέον.

    Επειδή κανείς λογικός άνθρωπο δεν μπορεί να περιμένει το ΓΑΠ να έχει το ελάχιστο επιπεδο νουμοσύνης να αντιληφθεί αυτές τις καταστάσεις, και ισως το μέσο επίπεδο των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ με το να επιδυκνείουν στρουθοκαμιλισμό με την σειρά τους να ακολουθούν κι αυτοί για συμπαρασταση το επίπεδο νουμοσύνης του Γκιώργκος, για εμάς τους υπόλοιπους που ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ το οριστικό μύνημα για την πτώση του ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ πρέπει να μας δωθεί μόλις ξεκινήσουν οι αγορές να αντιδρούν αρνητικά στα σενάρια Ιρανο-Ισραηλινής σύρραξης.

    Το Ισραήλ δεν εχει να χάσει τιποτε, ειδικά αν έχει assets σε θεσεις κλειδιά στις χρηματα-αγορές που περιμένουν να επωφεληθούν απο την κρίση που το ίδιο αναμοχλεύει. Για να πάθει η Ελλαδα τη μικροτερη ζημιά τοτε ΓΑΠ=κλωτσηδόν εξω. τα άλλα Μεσογειακά κράτη φαντάζωμαι θα έχουν τους δικούς τους τρόπους αντίδρασης αλλα΄εμείς είμαστε πλήρως ξεβράκωτοι και με το ΓΑΠ θα γινει η μεγιστη ζημια.

    ο άνθρωπος ειναι Weapon of Mass Destruction!

    Αυτα που σας τα γραφω θα τα θυμηθειτε.

  24. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 31/03/2010 08:57:47

    O Γκιώργκος και ο Ομπάμα παίρνουν αποφάσεις για το κοινωνικό σύνολο, τόσο επιβλαβείς θαρρείς και δεν θα υπάρξει αύριο και δεν θα χρειαστεί να ξαναζητήσουν την ψήφο των ψηφοφόρων.
    ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ αλλα θα ειμασταν αξιοι της μοιρας μας αν συνεχισουμε να παριστανουμε τι δεν καταλαβαινουμε. Επισης ΕΤΣΙ

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ paratiritis2000 31/03/2010 11:24:35

      Αγαπητέ Παρατηρητή,
      μια μικρή διόρθωση: η επίσημη ονομασία του - δεν εμπεριέχει γεωγραφικό προσδιορισμό - είναι Yorgo poli kalo.

  25. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2010 09:35:56

    http://www.zerohedge.com/article/here-why-greeces-12-year-reopening-earlier-was-failure

  26. tiramola avatar
    tiramola 31/03/2010 10:32:15

    Ρε σύντροφοι αφήστε να κάνει η κυβέρνηση τη δουλειά της μπας και τη γλυτώσουμε και εσείς με την άνεσή σας κάντε περισυλλογή και προβληματισμό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 31/03/2010 11:03:05

      Τιραμόλα, το θέμα είναι ότι δεν κάνει καμία δουλειά. χο!
      Είναι τόσο ανικανη να κάνει ακόμα και τα αυτονόητα πια.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 31/03/2010 11:15:16

        Ποιά αυτονόητα?
        Αυτά που γινόντουσαν 5 χρόνια με ΚΚ?
        Άμα είναι έτσι να τον ειδοποιήσουμε με το επιτελείο του να βοηθήσει...
        Άσε που για να τους βρεις τώρα , μόνο με τη Νικολούλη...
        Έχουν εξαφανιστεί...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 31/03/2010 11:27:43

        Τιραμόλα ξέρεις πόσο εκτοξεύτηκαν τα spreads σημερα? Ξέρεις με πόσα χρήματα επιπλέον μας χρέωσε το GAP? Η ανύπαρκτη πολιτική του μας οδηγεί στη χρεωκοπία. Τόσο πολύ δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις?

  27. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 31/03/2010 10:33:13

    Έχω την αίσθηση ότι ο Τιτανικός - κατά την ταπεινή μου γνώμη και με όλο το σεβασμό προς τους νεκρούς, θα έπρεπε να παραλληλίζουμε την όλη κατάσταση με το 'ΣΑΜΙΝΑ' - έχει ήδη χτυπήσει το παγόβουνο, έχουν ήδη αρχίσει να μπαίνουν τα νερά στο κουφάρι του πλοίου και είναι ζήτημα χρόνου μέχρι να φτάσουν και στη θέση που καθόμαστε.
    Διαβάζω στα σημερινά ΝΕΑ ένα άρθρο με τίτλο "30 ανατροπές σε 45 ημέρες". Το ερώτημά μου είναι: με ή άνευ διδασκάλου - ψυχολόγου - καθοδηγητή; Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η παρούσα Κυβέρνηση είναι εντελώς ανίκανη (εσκεμμένα ή μη, αυτό θα το δείξει η Ιστορία) να κάνει οποιαδήποτε ανατροπή προς όφελος των εργαζομένων και των πολιτών. Ακόμα και η διοικητική μεταρρύθμιση του Καλλικράτη, με τον τρόπο που πάει να γίνει, Καλλιγούλας θα καταστεί, ήτοι επιζήμια και καταστροφική.
    Εν τω μεταξύ η ηλίθια ρητορική περί πράσινης (υπ)ανάπτυξης, της κρίσης που γίνεται ευκαιρία (αλλά για ποιους δε μας έχει ξεκαθαρίσει), των χρημάτων που υπήρχαν αλλά ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν και των λοιπών ΠΑΣΟΚικών φληναφημάτων, θα μοιάζει στα αυτιά των σκεπτόμενων πολιτών σαν τη μουσική της μπάντας που παίζει πάνω στο βυθιζόμενο σκάφος.
    Προσωπική μου πεποίθηση είναι ότι ο συγκεκριμένος θλιβερός θίασος είναι υπό προθεσμία και μάλιστα λίαν συντόμως θα ζητηθεί η απόσυρσή του από τη σκηνή. Αυτό που με φοβίζει όμως είναι αυτό που θα αντικαταστήσει αυτή τη θλιβερή και υποστηριζόμενη από ψυχολόγο κυβέρνηση. Μήπως αντί για τον Παράδεισο, επέλθει τελικά η Κόλαση;

  28. Orestios avatar
    Orestios 31/03/2010 11:25:55

    Τα spreads πήραν την ανηφόρα. Η κυβέρνηση ανίκανη να κάνει κάτι προς όφελος των Ελλήνων πια. Χρέωσαν με την αλλοπρόσαλη πολιτική τους επιπλέον την χώρα 13 δις σε τόκους δανείων. Έτσι όπως το πάει η κυβέρνηση μας οδηγεί στην χρεωκοπία.
    Το ερώτημα είναι ή αυτοί ή εμείς. Φτάνει πια η σοσιαλιστική βαρβαρότητα.

  29. Marioneta avatar
    Marioneta 31/03/2010 12:16:44

    Χειρότερη προοπτική από αυτή που εξασφαλίζει ο ΓΑΠ δεν υπάρχει. Είναι οι χειρότεροι ψεύτες που πέρασαν από την πολιτική. Αλαζόνες είρωνες εμπαθείς και κυρίως αποφασισμένοι να βγάλουν την χώρα από την ΕΟΚ καινα την εντάξουν στην σφαίρα επιρροής των ΗΠΑ. Προεκλογικά συκοφάντησαν προκάλεσαν αναταραχή και πήραν την εξουσία με 10 μονάδες διαφορά γιατί ο λαός πίστεψε τα ψέματά τους. Μετά μεθοδευμένα άρχισε η αποδόμηση της χώρας και του λαού που η εξαθλίωσή του είναι δεδομένη. Έπεται η έξοδος της χώρας από την ΕΟΚ, η υπαγωγή στο ΔΝΤ, η αλλοίωση του πληθυσμού μα την αθρόα είσοδο αλλοδαπών και πιθανόν η εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων της χώρας. Η ΝΔ και ο Σαμαράς πρέπει να αντιδράσουν για να σωθούμε. Αυτό θέλει και η ΕΟΚ. Αλλαγή των κυβερνώντων. Όμως αυτό πρέπει να γίνει και με δική μας συμμετοχή. Αλλιώς θα υποστούμε ότι μας αξίζει.

  30. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 31/03/2010 13:25:54

    'Ο Τιτανικός του Γιώργου οδεύει ολοταχώς προς το παγόβουνο του ΔΝΤ'

    Έτσι εξηγείται η χαρά του στη φωτογραφία.

  31. xaroylhs avatar
    xaroylhs 31/03/2010 14:38:52

    ...ο ΓΑΠ ξέρει από...Ναυσιπλοία γιατί οδηγεί κανώ!!! όπως έλεγε η παληά διαφήμηση : οι ξύπνοι οδηγούν Renault ( κανώ). Δεν πρόκειται λοιπόν να πέσει σε κανένα παγόβουνο γιατί αυτός αρμενίζει στον Σαρωνικό.

  32. mara avatar
    mara 31/03/2010 15:38:36

    Αξίζει να δείτε την συνέντευξη του Alex Jones http://klassikoperiptosi.blogspot.com/2010/03/alex-jones_30.html

  33. ataktos avatar
    ataktos 31/03/2010 15:39:28

    να κατακτηθεί η δημοκρατία με την εγκαθίδρυση της αληθινής κυριαρχίας του λαού, της λαοκρατίας, με την κατοχύρωση και τον σεβασμό της εθνικής κυριαρχίας και ανεξαρτησίας.