#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2010 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τιτανικός της Ολυμπιάδας



Δεν διαφωνούμε ότι η αναζήτηση των ευθυνών για την οικονομία από το 1981 είναι μια σωστή θέση. Για τους αναλυτές όμως, άντε τους αναγνώστες του …Antinews το πολύ. Σιγά μην ενδιαφερθεί το ευρύ πόπολο. Όμως η οκταετία Σημίτη είναι πολύ πιο κοντά. Την θυμούνται όλοι. Και πονάει πολύ το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου επειδή πρωταγωνιστούσε και ο ίδιος εκείνη την εποχή.

Συνιστούμε λοιπόν στους αναγνώστες μας και στην … Ρηγίλλης να διαβάσουν το καλό αφιέρωμα της Ελευθεροτυπίας :

ΦΑΚΕΛΟΣ Η ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ 2004

«Μα είναι δυνατόν οι Ολυμπιακοί Αγώνες να ευθύνονται για το έλλειμμα-παγόβουνο των 300 δισ. ευρώ που μας φέρνει στο χείλος της αβύσσου;», αναρωτιούνται κάποιοι... Και έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν, όχι μόνο διότι μπορεί να ωφελήθηκαν προσωπικά αναλαμβάνοντας δημόσια έργα, κερδίζοντας χρήμα, φήμη και αξιώματα. Φταίει και το γεγονός ότι έξι χρόνια μετά ουδείς έχει καταλήξει σε μια σαφή και συνολική κοστολόγηση του εγχειρήματος. Τον Νοέμβριο του 2004 η τότε κυβέρνηση ανακοίνωσε κόστος 8,95 δισ. ευρώ, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται «δαπάνες για την κατασκευή έργων που ολοκληρώθηκαν ή επισπεύτηκαν λόγω των Αγώνων» (π.χ. Αττική Οδός, τραμ, προαστιακός κ.λπ.). Αργότερα, η Standard&Poor's το ανέβασε στα 11,27 δισ. ευρώ ή 6% του ελληνικού ΑΕΠ. Σήμερα πληροφορούμαστε ότι υπάρχουν ακόμη σημαντικά έργα που δεν έχουν καν αποπληρωθεί (π.χ. Ολυμπιακό Χωριό), ενώ μόνο στον τομέα του τουρισμού ουδέποτε επιβεβαιώθηκε η πρόβλεψη για διπλασιασμό των εσόδων και αύξηση από τα 10 στα 20 δισ. ευρώ ετησίως. Εκτιμήσεις ανεβάζουν το τελικό κόστος μεταξύ των 20-30 δισ. ευρώ αν συμπεριληφθούν δαπάνες που δεν θα γίνονταν ποτέ ή θα περνούσαν από λιγότερο ταχύρρυθμες διαδικασίες αν δεν υπήρχε η χρονική πίεση και ο μεγαλοϊδεατισμός της Ολυμπιάδας. Ουδόλως αποτιμάται το ψυχολογικό κόστος της απογοήτευσης από τη διάψευση των υπέρμετρων προσδοκιών, όπως αποτυπώνεται στον καθοδικό δείκτη του οικονομικού κλίματος και καθημερινώς στην πιάτσα. Εκεί θα συναντήσουμε και τον όρο «λαμόγια», μέρος και αυτό της ολυμπιακής κληρονομιάς με δυσκόλως αποτιμώμενο κόστος από τον πολλαπλασιασμό του.....

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=140838

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 13/03/2010 21:30:41

    Μάλλον το Κινέζος δείχνει το ύψος των 30 δισ. ευρώ που δαπάνησε η ισχυρή Ελλάδα και από κάτω ο μακάκας ο Έλληνας χειροκροτούσε και το ευχαριστιόταν!

    • anonymous avatar
      anonymous @ «Κασσάνδρα» 13/03/2010 22:23:13

      Οι σκεπτόμενοι Έλληνες δεν την ήθελαν. Τα κωλοκάναλα και το κατεστημένο των Αθηνών την επέβαλαν. Από τα έργα κονόμησαν όλοι και ο λαός έμεινε με τα χρέη στα χέρια.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ «Κασσάνδρα» 14/03/2010 17:45:07

      Πάντως, την αποφράδα μέρα που μας έδωσαν τους Ολυμπιακούς, στη Θεσσαλονίκη μόνο πλερέζες που δεν φορούσε ο κόσμος... Όλη η πόλη είχε σοκαριστεί γιατί ξέραμε τι μας περίμενε...

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/03/2010 22:14:09

    Έτσι.

    Να βγει η αλήθεια στο φως.

    Γιατί, όλους εμάς που ήμασταν εναντίον των Ολυμπιακών μας αποκαλούσανε κάποιοι ανθέλληνες.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Στέργιος 14/03/2010 01:03:04

      όχι ανθέλληνες για να λέμε την αλήθεια μίζερους και υπανάπτυκτους και ότι δεν αφήνουμε την χώρα να πάει μπροστά!!!

      Ας κάτσει πάνω στο αγγούρι ο λαός για να στρώσει επιδερμίδα.

  3. kwlotoumpas avatar
    kwlotoumpas 13/03/2010 22:21:29

    pes ta...

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 13/03/2010 23:26:48

    Οι Ολυμπιακοί ήταν το αποκορύφωμα της ΠΑΣΟΚικής διαφθοράς που στράγγιξαν και τους τελευταίους πόρους και την τελευταία ικμάδα ζωής της χώρας μας.

  5. zame avatar
    zame 14/03/2010 00:53:01

    ..και αυτο το τρελό φαγοπότι...το επικαλούνται ως "οι μεγαλοι ρυθμοί ανάπτυξης" ...που δεν εφτανε η ΝΔ.... οπως λεγανε οι προπαγανδιστες πχ...σαν την ..κ.Μακρη

  6. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 14/03/2010 01:25:07

    Τότε, κάποιος Φίλιππος Συρίγος στην Ελευθεροτυπία, δεν εκστράτευε κατά της ολυμπιάδας;
    Αν ακούσει, ότι σήμερα δικαιώνεται , κάτι θα πάθει!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ χελιδόνι 14/03/2010 17:48:49

      Ναι! Θυμάστε; Ούτε ο Εφιάλτης να ήταν ο Συρίγος...

      Κάτι αντι-ολυμπιακούς ακτιβιστές που τους μπουζούριασαν στην Πλάκα ενώ δεν ενοχλούσαν κανένα, λες και ζούσαμε στο 1950, τους θυμάστε;

      Τον Νιόνιο που τραγουδούσε σε συναυλία τής κυρα-Γιάννας, και που όταν κι εκεί κάποιοι τόλμησαν να ανοίξουν αντι-ολυμπιακό πανό, έπεσαν οι σεκιουριτάδες να τους φάνε, κι ο Νιόνιος ο καραδημοκράτης δεν έβγαλε κιχ... τα θυμάστε;

      Τα δε βρωμοκάναλα μας έλεγαν ότι το 185% των Ελλήνων υποστήριζαν την ανάληψη των Ολυμπιακών κλπ...

      Α ρε Ελλάδα, μια ζωή γκιαούρηδες είμαστε, γ@#$ το φελέκι μου.

  7. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 14/03/2010 02:23:03

    Έχει πολλή πλάκα που ενώ η νεοδημοκρατική κυβέρνηση προσπάθησε όσο μπορούσε να εισπράξει την επιτυχία των ολυμπιακών σαν δικό της δημιούργημα, τώρα αναγνωρίζεται, και δικαίως, ότι ήταν το αποκορύφωμα της πασοκικής διαφθροάς. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ αχαβαχ 14/03/2010 02:24:29

      Το αστειότερο όλων είναι ότι ο Φίλιππας Συρίγος ως Πασόκος ομιλούσε!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ αχαβαχ 14/03/2010 02:48:14

      Η Ελλάδα δεν έχει μόνο ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Υπάρχουν αρκετοί έλληνες που δεν βρωμίσανε την ηθική και την αισθητική τους με το αίσχος των Ολυμπιακών. Δυστυχώς όμως, τώρα πληρώνουμε όλοι.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ αχαβαχ 14/03/2010 02:50:07

      Δίκιο έχεις

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ αχαβαχ 14/03/2010 10:21:15

      Δεν ήταν όλη η ΝΔ αλλά όποιος τολμούσε να μιλήσει τον έλεγαν συντηρητικό, καθυστερημένο.

      Αυτά να βλέπει ο Αντώνης και να λέει την αλήθεια και να μην παίσει στα παιχνίδια του οινομικοεκδοτικού κατεστημένου όπως ο χοντρός που από το βασικό μέτοχο φτάσαμε να τα μαζεύει για τον αρχιερέα της διαπλοκής.

  8. rally monkey avatar
    rally monkey 14/03/2010 02:49:14

    αστειοτητες - διοργανωση ολυμπιακων ειναι τεραστια ευκαιρια για την χωρα που αναλαμβανει
    το οτι εγιναν κακη διαχειρηση και κομπινες στην περιπτωση μας δεν στεκει σαν επιχειρημα για το 'δεν θελουμε Ολυμπιακους' εξ αρχης.
    Γιατι? γιατι δεν εχουμε κρατος? γιατι η διαφθορα εχει παρει τετοιες διαστασεις ωστε να μην αφηνει επωφεληθει το κοινωνικο συνολο απο τις επενδυσεις που αναγκαστικα συνδεονται με την διοργανωση?
    και αν ειναι αυτοι οι λογοι φταινε οι Ολυμπιακοι?
    τι ειδους λογικκη ειναι αυτη

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ rally monkey 14/03/2010 11:16:17

      σωστός.

  9. αιχμηρος avatar
    αιχμηρος 14/03/2010 08:53:02

    ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΝΕΝΑ ΜΕΣΟ ΜΑΖΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ????
    ΠΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ ..ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΣΑΠΙΖΟΥΝ??? ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΚΥΡΙΑ ΓΙΑΝΝΑ ΤΟ ΕΦΕ ΤΗΣ??
    ΚΥΡΙΟΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΙΣ..
    ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΩΝ Μ.Μ.Ε ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ(Π.Χ ΑΚΤΩΡΑΣ, ΚΛΠ) ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΓΑ..
    ΚΑΙ ΕΦΑΓΑΝ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ..

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ αιχμηρος 14/03/2010 10:21:40

      μέχρι και ο Φυντανίδης έκανε τη γυναίκα του εργολάβο ολυμπιακών έργων. Είχε δουλειές με φύντες!

  10. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 14/03/2010 10:40:38

    Τι φωνάζεται το ίδιο έργο θα γίνει και τώρα 10δις για την πράσινη ανάπτυξη όσο αρχικά κοστολογούνταν και η Ολυμπιάδα!

    Το σχέδιο είναι να γεμίσουμε ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκά, αντε θα τους επιδοτήσουμε να τις βάλουν και να δουλέψουν οι αντιπρόσωποι, οι γνωστοί επενδυτές και οι βαριές βιομηχανίες της Ευρώπης, άντε μετά θα τους επιδοτούμε αγοράζοντας το ρεύμα μέσα από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ αυξάνοντας ακόμα 100% τα τιμολόγια από του χρόνου και εν μέσω κρίσης!!!

    Πλήρωνε μακάκα Έλληνα για 20 χρόνια από την ΔΕΗ και χειροκροτα από κάτω για την πράσινη ανάπτυξη ενώ ακόμα ξεχρεώνεις την ολυμπιάδα. Πάντα βρίσκουν τρόπο να στα παίρνουν και εσύ τα χάφτεις.

  11. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 14/03/2010 13:48:16

    Απλά μας δουλεύουν...
    Αντί πχ να κάνουν εξεταστικές και έρευνες οι Κλουζώ... ας αφήσουν τις Υπηρεσίες του Δημοσίου να ελέγξουν τα εντάλματα πληρωμών των Ολυμπιακών αγώνων.
    Αλλά σε αυτή την χώρα μας δουλεύουν:

    -οι εργολάβοι των ΜΜΕ που έφτιαξαν τα Ολυμπιακά έργα
    -οι γαλαζοπράσινοι πολιτικοί που έκοβαν κορδέλες

    Οι προβολείς των καμερών όμως και τα φώτα των προβολέων τύφλωσαν τα ...λεφτά που χάθηκαν.

    ΥΓ

    Η δε ΝΔ θα πρέπει να καταλάβει ότι για αυτό βρέθηκε στο -10 τον Οκτώβριο, γιατί οικειοποιήθηκε τη λαμογιά του ΠΑΣΟΚ και αφομοιώθηκε από το σύστημα ΠΑΣΟΚ.
    Αν άνοιγαν οι φάκελλοι του 2004 θα είχε επιλυθεί το οικονομικό, το πολιτικό και το ...ενημερωτικό πρόβλημα της χώρας.

  12. rally monkey avatar
    rally monkey 14/03/2010 14:19:04

    mon ami, η διοργανωση ΟΑ ειναι επενδυση δεν ειναι δαπανη και δεν κανεις ταμειο μετα την τελετη ληξης, ειναι τα χρονια πριν και μετα την διοργανωση. προσωπικη εμπειρια εχω απο πολλους εργατες και μηχανικους που δουλευαν στα εργα και ηξεραν πως για χρονια μπροστα θα εχουν και δουλεια και ευκαιριες. Αυτο σαν παραδειγμα για το ποσο μπορει να ωφελησουν την πραγματικη οικονομια του τοπου (οχι τους δεικτες).
    Τα περι εργολαβων ειναι αλλο θεμα. Περι προθεσεων ο Καραμανλης πχ -πιστευε ο'τι μπορει να αλλαξει το παιχνιδι- την συνεχεια την ειδαμε ολοι.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ rally monkey 14/03/2010 15:03:06

      Εγώ αγαπητέ ξέρω ότι οι Ολυμπιακοί ήταν πάρτυ λαμόγιων, μας βάλανε μέσα 22 δις και μας γεμίσανε με ενα σωρό αρχιτεκτονικά εξαμβλώματα.
      Αν αυτά τα θεωρείς επένδυση, τοτε τι να πώ?
      Υ.Γ. Τα λαμόγια πάντως, κάνανε ταμείο μετά τη λήξη και ήπιαν στην υγειά των κορόιδων!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ rally monkey 14/03/2010 15:31:52

      στα αρχιτεκτονικα δεν υπεισερχομαι (και σε μενα δεν αρεσει ο καλατραβα..)

      στα υπολοιπα - μιλαμε για τους Ολυμπιακους - διαπλοκη και διαφθορα εχει και στα νοσοκομεια - τη λογικη του ΚΛΕΙΣΤΕ τα νοσοκομεια για να μην τρωνε τα λαμογια με συγχωρεις δεν μπορω να την παρακολουθησω.

      ισχυει αυτο που λενε για το αν ειναι ο γιαλος στραβος η αν στραβα αρμενιζουμε.
      Δεν υπηρχαν κοροιδα - συνενοχοι ναι - κοροιδα ειναι οσοι στηριξαν με ψηφο τους συνενοχους.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ rally monkey 14/03/2010 16:14:39

      Τα νοσοκομεία είναι απαραίτητα για τη λειτουργία μιας χώρας οι Ολυμπιακοί όχι.Συνεπώς, προκειμένου να λειτουργήσουν τα νοσοκομεία, είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχθούμε και να αντιμετωπίουμε τη διαφθορά που υπάρχει σε αυτά σαν παρενέργεια.
      Ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ rally monkey 14/03/2010 17:11:40

      @εναςάσχετος
      Φοβερή λογική!!!!!!!

  13. δυσάρεστος avatar
    δυσάρεστος 14/03/2010 16:44:14

    Τι λέτε ρε παιδιά, ζείτε στον κόσμο σας, και 10 και 20 δις να στοίχισαν οι Ολυμπιακοί, τα φετινά ελείμματα είναι 60 δις, και μιλάμε διαρθρωτικά ελείμματα, διαφορά εσόδων (φόροι) - εξόδων (μισθοί) αυτού του μεγέθους σε ετήσια βάση - άλλα τόσα του χρόνου κλπ κλπ εις τον αιώνα των αιώνων...

    Πάρτε το χαμπάρι, η απάντηση στο ποιοί φάγαν τα λεφτά, είναι ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ**. Αν μια οικογένεια έχει έσοδα το μήνα 2000 ευρώ και ξοδεύει 4000 ευρώ και αυτό συμβαίνει για δεκαετίες ολόκληρες, αν μείνει στο δρόμο δε θα φταίει το ότι κάποια νύχτα μπήκαν διαρρήκτες στο σπίτι και τους κλέψαν τα χρυσαφικά!

    ** Οι υπεράριθμοι δημόσιοι υπάλληλοι που πληρωνόμαστε για έργο που δεν προσφέρουμε, οι συνταξιούχοι που βγήκαμε στη σύνταξη στα 48 μας, οι συνταξιούχοι που παίρνουμε σύνταξη από ταμεία που δεν έχουμε δώσει εισφορές, οι επαγγελματίες που δεν κόψαμε απόδειξη για υπηρεσίες που παρείχαμε, οι αγοραστές που είπαμε στον έμπορο "κόψε μου το ΦΠΑ και μη μας δίνεις απόδειξη", οι "εκδότες" που βγάζουμε μια "εφημερίδα" 500 φύλλων και παίρνουμε εκατομμύρια σε κρατικές διαφημήσεις, οι δημοσιογράφοι που τα ξέρουμε αλλά που κάνουμε την πάπια, οι καθηγήτριες που πήραμε τάχα επαπειλούμενη εγκυμοσύνη και στη θέση μας προσλάβανε αναπληρωτή, οι γιατροί που μας δώσανε την ψευδή βεβαίωση και είναι μακριά η λίστα. Οι πολιτικοί και οι βουλευτές είναι τα όργανά μας, μας δίνουν το μπαξίσι μας και μεις κάνουμε τα στραβά μάτια σε όσα αυτοί τρώνε. Κι όταν το σκατό βρεί στον ανεμιστήρα, κάνουμε το Γερμανό και μας φταίνε οι Γερμανοί, οι κερδοσκόποι, οι Ολυμπιακοί, οι ιλουμινάτοι και οι σιωνιστές. Μη γελιέστε όμως, μόνο τους εαυτούς μας κοροιδεύουμε.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ δυσάρεστος 14/03/2010 17:52:45

      30 δις είναι πολλά τώρα ποσο μάλλον τότε για την ψωροκόστενα και όταν χρωστάς το 100 του ΑΕΠ σου.

      Τα μέτρα που πάρθηκαν φέτος είχαν κόστος 5 δισ οπότε κάνε την σύγκριση.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ δυσάρεστος 14/03/2010 18:29:31

      Σε θέματα ανάληψης ευθυνών, καλό είναι να μιλάμε μόνο για λογαριασμό του ο καθένας, ή έστω για το άμεσο περιβάλλον του.
      Το "ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ", παρακαλώ να περιτεύει.

    • δυσάρεστος avatar
      δυσάρεστος @ δυσάρεστος 15/03/2010 00:14:05

      Αυτό που προσπαθώ να σας πω, είναι ότι όσο και νάναι το δημόσιο χρέος (εκεί μόνο έχει αντίκτυπο το (εφάπαξ) έξοδο των Ολυμπιακών, αν αγνοήσουμε οποιαδήποτε θετική οικονομική συνέπειά τους π.χ. λόγω υψηλότερου ρυθμού ανάπτυξης), το πρόβλημα είναι στο ετήσιο έλλειμμα, που απ' όσο λέγεται είναι 12.7%, και δύσκολα μειώνεται γιατί αφορά είτε πάγιες υποχρεώσεις (μισθούς - συντάξεις - τοκοχρεωλύσια) είτε κοινωνικές παροχές (υγεία, επιδόματα ανεργίας) είτε δημόσιες επενδύσεις και έσοδα από φόρους (με ισχυρό αντίκτυπο στο ρυθμό ανάπτυξης). Για μια χώρα με μικρό διαρθωτικό έλλειμμα και υγιή οικονομία, είναι σχετικά ήσσονος σημασίας αν το δημόσιο χρέος είναι 300 ή 330 δις. Για μας όμως, που ακόμη κι αν μησδενιζόταν ως δια μαγείας σήμερα το δημόσιο χρέος, σε ένα μόνο χρόνο θα ήταν ήδη ξανά στο 20% του σημερινού, μικρή σημασία έχουν τα 10 ή 20 δις (απίθανο το 30 δις - θέλει πολύ συζήτηση το να βρούμε το ακριβές ποσό) των Ολυμπιακών Αγώνων. Το πρόβλημά μας είναι το τρέχον έλλειμμα.

  14. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/03/2010 17:54:51

    Επίσης, κανείς δεν λέει ότι η ταμπακέρα τού σκανδάλου τού Βατοπεδίου ήταν να περάσει δημόσια ολυμπιακή περιουσία από τα χέρια τού κράτους στα χέρια μεγαλοεργολάβου, ΧΩΡΙΣ να καταβληθούν οι δέοντες φόροι στο κράτος, αφού η αγοραπωλησία έγινε με τη βοήθεια τού Εφραίμ.

    Το Άγιον Όρος δεν κέρδισε κάτι από το σκάνδαλο, έχασε όμως σε αξιοπιστία. Το κράτος επίσης έχασε δεκάδες εκατομμύρια από τους φόρους που θα πλήρωνε ο κύριος μεγαλοεργολάβος. Οι κερδισμένοι ήταν ο κύριος μεγαλοεργολάβος που γλίτωσε λεφτά, ο Ριρής με τα 400 σπίτια και τις 62 καμπάνες (καμπάνες, όπως σαλέ), και ο Εφραίμ που έβαλε κάτι στην μπάντα "για τα γεράματά του".

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/03/2010 23:26:34

    Μερικοί εθελοτυφλούν είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω ιδίων συμφερόντων.
    Τα προβλήματα της Οικονομίας της χώρας είναι δομικά.
    Κατανοώ ότι για λόγους πολιτικούς ή σκοπιμότητας έχει στοχοποιηθεί το Δημόσιο ή οι αγρότες παλαιότερα ή κάποια άλλη κοινωνική ομάδα αύριο.
    Η σπατάλη και η φοροδιαφυγή όμως είναι το πρόβλημα. Δύο συγκοινωνούντα δοχεία που έχουν διαμορφώσει συνειδήσεις - περιβάλλον - πολιτισμό και κοινωνία που ζούμε.
    Ορίστε λοιπόν:

    -Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, το ελληνικό Δημόσιο το 2006 πλήρωσε για μισθούς υπαλλήλων του 23,149 δισ. ευρώ, κονδύλι ενώ το γερμανικό Δημόσιο πλήρωσε την ίδια περίοδο 167,740 δισ., η ανάλογη δαπάνη στην Ιταλία ήταν 162,999 δισ., στην Ισπανία 98,145 δισ., στη Γαλλία 234,715 δισ. ευρώ, και στην Πορτογαλία με 21,165 δισ.Στη χώρα μας το Δημόσιο ξοδεύει για μισθοδοσία και καταβολή συντάξεων ποσοστό ίσο με το 9,5% του ΑΕΠ κατά μέσον όρο την τελευταία εξαετία, όταν το αντίστοιχο ποσοστό στην ΕΕ των 27 αγγίζει το 11%. Αν αφαιρεθούν οι συντάξεις, η δαπάνη μισθοδοσίας του Δημοσίου πέφτει στο 6,5% και σε αυτό το ποσοστό παραμένουν καθηλωμένες από το 2004 και μετά.Για το μέγεθος του κράτους παρατίθεται έκθεση της Κομισιόν την περίοδο 2002-2006, από την οποία προκύπτει ότι οι δαπάνες του ελληνικού Δημοσίου είναι χαμηλότερες από τον μέσο όρο των υπόλοιπων χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης, καθώς αντιστοιχούν στο 44% του ΑΕΠ έναντι 46,8%.
    -Τα φορολογικά έσοδα στην Ελλάδα βρίσκονται σε αισθητά χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με την ΕΕ παρά την υψηλή επιβάρυνση των εργαζομένων από φόρο εισοδήματος, φόρους κατανάλωσης και ασφαλιστικές εισφορές.
    Ειδικότερα, οι εισπράξεις του ελληνικού κράτους αντιστοιχούν στο 39,5% του ΑΕΠ, όταν κατά μέσον όρο στην Ευρωζώνη είναι 47%. Σε ποσά, τα έσοδα ανά κάτοικο στη χώρα μας διαμορφώνονται στα 7.610 ευρώ έναντι 10.605 ευρώ στην ΕΕ των 27 και 12.152 στη ζώνη του ευρώ.
    -Η Ελλάδα φιγουράρει στις πρώτες θέσεις όσον αφορά τη συνεισφορά των ασφαλιστικών κρατήσεων στα συνολικά έσοδα με ποσοστό 33,4% έναντι 30,6% στην Ευρωπαϊκή Ενωση των 27. Είναι, όμως, πολύ χαμηλά στα έσοδα από φόρους στους εργαζόμενους και τις επιχειρήσεις με 20,1%, έναντι 29,4%, όπως και από το κεφάλαιο 0,3% έναντι 0,5%, και βρίσκεται στο μέσο κοινοτικό επίπεδο στους φόρους κατανάλωσης, με τη συνεισφορά τους στα συνολικά έσοδα να φθάνει το 30,2%.

    Εμείς όμως αυξάνουμε τους έμμεσους φόρους (να πληρώσουν οι έχοντες; αδιανόητο) μειώνουμε μισθούς (να εξορθολογίσουμε τη λειτουργία του Δημοσίου; να το εκσυγχρονίσουμε; να μειώσουμε ή να μετατατάξουμε το προσωπικό; Αδιανόητο, πως θα κάνουμε ρουσφέτια και εξυπηρετήσεις στο κοινωνικό σύνολο) αυξάνουμε τα όρια ηλικίας (να διορθώσουμε τις "μαϊμού" αναπηρικές, τις εθελούσιες και τις πρόωρες; Αδιανόητο και οι 45αρηδες στρατιωτικοί και οι τυφλοί οδηγοί ψηφίζουν...), να φορολογήσουμε ελεύθερους επαγγελματίες ή να ανοίξουμε τα κλειστά επαγγέλματα; (μα αυτή είναι η Δημοκρατία, η δύναμη κάθε οργανωμένης ομάδας να απομυζεί το σύνολο) και ευελπιστούμε σε ...Ανάσταση Νεκρών και ορισμό νέων διαχειριστών.