#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2013 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τατσόπουλος δεν θέλει συμμαχία του ΣΥΡΙΖΑ με τους ... «Ανεξέλεγκτους Έλληνες»



Τελικά ο Τατσόπουλος βάλθηκε να διαλύσει τον ΣΥΡΙΖΑ, αν και δεν έχει κι άδικο με τα όσα λέει. Η κριτική που ασκεί στο κόμμα προκαλεί μεγάλη αναταραχή στην Κουμουνδούρου καθώς δεν είναι ο μοναδικός βουλευτής που «τα έχει πάρει στο κρανίο» με τον κ. Τσίπρα και τους αυλικούς του. Διαβάστε τι είπε στο Βήμα FM o κ. Τατσόπουλος: «Θυμίζω μονάχα ότι όλη την περίοδο της τρικομματικής κυβέρνησης, ο Χατζόπουλος σε μια σειρά από σκίτσα παρουσίαζε τους τρεις εταίρους ως ένα ιψενικό ερωτικό τρίγωνο που έφτανε με καβγάδες στην κρεβατοκάμαρα, ποιος θα κυριαρχούσε επί του άλλου. Δεν είδα τώρα να βγάλουν ανακοινώσεις ούτε η ΔΗΜΑΡ ούτε το ΠΑΣΟΚ ούτε η Ν.Δ., που θα έπρεπε να βγάζουν ανακοινώσεις κάθε μέρα… Είχε κάνει προσομοίωση πάλι του πανεπιστημίου με μπορντέλο και του είχε κάνει και μήνυση ο πρύτανης, αν θυμάμαι καλά.

Ε, ή δεχόμαστε το χιούμορ ότι είναι μια ζώνη που έχει το δικαίωμα και την υποχρέωση ταυτόχρονα να τους περνάει όλους και να ασχολείται με όλους, με την ίδια ωμότητα μερικές φορές και την ίδια δικαιοσύνη απέναντι σε όλους ή αρχίζουμε και λέμε όλα αυτά, τα οποία εγώ τα βρήκα πολύ σοσιαλρεαλιστικά για το γούστο μου. Ότι θα πρέπει να είναι πάντα με την πλευρά του αδικημένου και άλλα τέτοια που διάβασα στην «Αυγή».

Η πρώτη χοντρή μπηχτή, λοιπόν, για τη στρατηγική της Κουμουνδούρου να πολιτικοποιήσει το δικαίωμα του γελοιογράφου να ασκεί καυστικό σχόλιο μέσω της δουλειάς του. Και συνεχίζει ο κ. Τατσόπουλος: «Δεν λέω ότι πρέπει να είναι στο απυρόβλητο η ίδια η γελοιογραφία ή η σκιτσογραφία. Αλλά το να είμαι ένα κόμμα και να βγάζω ανακοινώσεις και να στοχοποιώ ένα σκιτσογράφο ως σεξιστή; Μη ορθά πολιτικά σχόλια κάνουν όλοι… Ή θα πρέπει όλους να τους κρίνουμε το ίδιο ή με δύο μέτρα και σταθμά.»

Στη συνέχεια ο κ. Τατσόπουλος ρωτήθηκε για το κόμμα... ΣΑΝΕΛ, δηλαδή μια πιθανή σύμπραξη ΣΥΡΙΖΑ με Ανεξάρτητους Έλληνες. Κι εκεί κατακεραύνωσε όσους σχεδιάζουν τέτοια κόλπα.

«Για μένα, οι ΑΝΕΛ, ανεξάρτητα από τη συμπάθεια για ορισμένα πρόσωπα μέσα σ' αυτούς – άλλους τους συμπαθώ και άλλους τους αντιπαθώ και τα αισθήματα είναι αμοιβαία – είναι το αρχέτυπο του λαϊκιστικού κόμματος. Συγκεντρώνει όλα τα μειονεκτήματα που μπορεί να συγκεντρώσει ένα λαϊκιστικό κόμμα: υπόσχεται τα πάντα, καταγγέλλει τα πάντα, ανέξοδα. Δεν τον ενδιαφέρει καθόλου κατά πόσον μπορούν να υλοποιηθούν όλα αυτά που λέει (...)

Νομίζω ότι ο ολισθηρός δρόμος για τον ΣΥΡΙΖΑ είναι να επενδύσει στο λαϊκισμό. Σε όποια δύναμή του, είτε αριστερή είτε δεξιά, για να προσποριστεί κέρδη από αυτά, που θα γίνουν μπούμερανγκ έπειτα. (...)

Αν θέλει συμμαχίες – που πρέπει να τις θέλει και να τις επιδιώκει – θα πρέπει πρώτα να τις επιδιώκει με τους όμορους χώρους. Δηλαδή, με την Κεντροαριστερά. Όμορους όχι μόνο ιδεολογικά, αλλά και από άποψη προγράμματος. Διότι και το ΚΚΕ και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ είναι όμοροι χώροι, αλλά από άποψη προγράμματος είναι η ανατολή με τη δύση. Άμα ο άλλος σου λέει «έξω από το ευρώ και την Ε.Ε.», τι να συζητήσεις μαζί τους;.

Λοιπόν, οι όμοροι χώροι για τον ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι πολλοί. Είναι η Κεντροαριστερά. Οι ποπουλιστές της Δεξιάς, αυτοί οι ΑΝΕΛ, οι «ανεξέλεγκτοι Έλληνες», όπως λένε πολλοί, δεν είναι μια πρόταση σοβαρή, την οποία θα μπορεί να θελήσει ως πρόταση συμμαχίας ένα κόμμα της Αριστεράς για να κυβερνήσει.»

Κι έπεται συνέχεια, απ' ότι μαθαίνουμε στο κόμμα της τρελής χαράς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 14/11/2013 18:00:25

    Μία προσωπικότητα της σοβαρότητας και του κύρους του κ. Τατσόπουλου, σίγουρα θα επηρεάσει καθοριστικά τις προσεχείς πολιτικές εξελίξεις, με τη ....βαρύνουσα άποψή της! Ευτυχώς που φρόντισε να μας κοινοποιήσει τους προβληματισμούς του εγκαίρως, για να ξέρουμε κι εμείς τι θα κάνουμε και που τελικά βαδίζει η χώρα! Καιρός είναι όλα αυτά τα νεόκοπα διαμάντια του ΚΥνοβουλίου τύπου Ρεπούση-Τατσόπουλου και Σία, να επιστρέψουνε στο φυσικό τους χώρο. Αρκετούς επιζήμιους αρλεκίνους χρυσοπληρώνουμε οι ατυχείς και πτωχευμένοι πολίτες...

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Πλάνη εικαστική 14/11/2013 18:55:05

      ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΤΑΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
      ΑΛΛΩΣΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΦΑΙΔΡΟΙ ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΑΙΡΕΤΕΟΙ ΠΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΙ ΑΤΥΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΤΩΧΕΥΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ ΗΛΕΚΤΡΑ 14/11/2013 20:08:29

        Άμα τα λέει πολύ καλά, να τον ψηφίσεις για να συνεχίσει να σου τα λέει και να ευφραίνεσαι. Κλόουν είναι, ολο και καποιος αφελής θα γελάσει μαζί του. Όμοιος ομοίω αυτώ πελάζει ως γνωστον.

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 14/11/2013 21:04:45

          ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ
          ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΗΤΕ
          ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ
          ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΙΛΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ
          ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΥΦΡΑΙΝΟΥΝ
          ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΠΑΡΑΝΟΙΕΣ
          ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ
          ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΦΕΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣ ΕΥΚΟΛΑ
          ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ "ΣΑΙΝΙ"
          ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ
          ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΑΘΑΝΕΣΑΙ
          ΜΕΓΑΛΟΑΠΡΕΠΗΣ

          • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
            Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ ΗΛΕΚΤΡΑ 15/11/2013 06:16:16

            Αφού αγαπητή σας ευφραίνει ο κ. Τατσόπουλος και προτιμάτε το κουκλοθέατρο και τις μαριονέτες, τότε οφείλετε να τον ψηφίσετε για να συνεχίσει το ...δημιουργικό του έργο. Δεν είναι σωστό να μείνει εκτός ...νυμφώνος με τόσες θαυμάστριες που τον στηρίζουν μεν θεωρητικά αλλά ντρέπονται να επικυρώσουν διά της ψήφου τους τις σοφές και ουσιαστικές του απόψεις. Εντάξει, το καταλάβαμε εδώ και καιρό οτι σας συγκινούν αυτά που σας κάνουν να γελάτε και όχι η πραγματικότητα που είναι σκληρή και μπορεί να σας στεναχωρήσει. Συνεχίστε με τις εύπεπτες τροφές λοιπόν, μην το ζορίζετε! Όσο για το όνομά μου, το Βάγγος ο ΜεγαλοΑπρεπής, το επέλεξα αποδίδοντας ...φόρο τιμής στον ανυπέρβλητο Αντιπρόεδρο της συγκυβέρνησής σας. Δεν περίμενα φυσικά από εσάς ειδικά να το καταλάβετε και δίκιο είχα.....

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 15/11/2013 08:07:40

            ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΩ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΑΤΣΟΠΟΥΛΟ
            ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΤΙΜΗΣΟΥΝ
            Η ΨΗΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΛΑΛΙΖΩ ΕΥΚΟΛΑ
            ΑΛΛΩΣΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΜΜΑ ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΕΒΟΜΑΙ-ΕΚΤΙΜΩ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ
            ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΥΠΗ
            Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΑΙΛΑΠΑ ΨΑΧΝΕΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΛΥΓΗΣΟΥΝ
            ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΑΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΓΕΛΙΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ
            ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΠΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΛΙΓΟΙ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΛΜΟΥΝ
            ΤΩΡΑ ΕΣΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟ ΚΑΠΕΛΟ
            ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΘΕ ΣΥΜΠΑΘΩΝ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ
            ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ
            ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΩΡΑ
            ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΛΕΞΑΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΑΚΙ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ
            ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΕ ΑΦΕΛΗ ΚΙ ΑΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΤΙΣ ΜΥΧΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΙ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΑΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΓΑΝΤΙ
            ΓΙΑ ΨΑΞΤΕ ΤΟ
            ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ

  2. Κίτρινη Γραβάτα avatar
    Κίτρινη Γραβάτα 14/11/2013 18:15:15

    Πέτρο παράτα την πολιτική! Δεν είναι το ...αντικείμενό σου και τζάμπα χαραμίζεσαι. Γύρνα πίσω σ΄αυτό που έχεις ταλέντο, σ΄αυτό που γνωρίζεις καλά! Η άλλη ...μισή Αθήνα, με αγωνία κι απαντοχή σε περιμένει. Μην αργείς άλλο πια.

  3. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 14/11/2013 18:23:36

    Μην του πούμε απότομα τι ακριβώς είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Μπορεί να τρομάξει.

  4. karasumi avatar
    karasumi 14/11/2013 18:29:12

    Μπράβο Πέτρο, πολύ καλά τα λες. Αυτό το "... λαϊκιστικό κόμμα: υπόσχεται τα πάντα, καταγγέλλει τα πάντα, ανέξοδα. Δεν τον ενδιαφέρει καθόλου κατά πόσον μπορούν να υλοποιηθούν όλα αυτά που λέει..." είχε και άλλους αποδέκτες.

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 14/11/2013 23:36:34

    Οτι και να λεει αυτος ο τυπος γελαμε. Βεβαια μεσα στις ασυναρτησιες που πεταει, λεει που και που και κατι σωστο. Αλλα γενικα γελαμε ολοι μαζι του....

  6. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 15/11/2013 08:37:59

    Ε είναι θέμα πιθανοτήτων. Αν μιλώ συνέχεια τότε θεωρητικά αυξάνεται η πιθανότητα να πω κάτι που να είναι σωστό ( δεδομένης πάντα μιας έστω ελάχιστης σοβαρότητας που θα πρέπει να έχω). ΄Έτυχε και είπε κάτι σωστό, αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει ούτως ή άλλως περίπτωση να συνεργαστεί για πολύ ο Συριζα με τους Ανελ.

  7. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 15/11/2013 10:16:39

    Προς κ. Ηλέκτρα : Σας ευχαριστώ πολύ που με το μακροσκελές βαρετό και στριγκλιτό (κεφαλαίο) κειμενάκι σας, επιβεβαιώνετε την άποψή μου για την αντιληπτική σας ικανότητα, την ευθυκρισία, και την απόλυτη ψυχοπνευματική αρμονία με την οποία αντιμετωπίζετε τις προκλήσεις της ζωής. Επιμένω ωστόσο, πως σας ταιριάζει ο κ. Πέτρος απόλυτα και δε χρειάζεται να δικαιολογείστε ούτε να ντρέπεστε γι αυτό. Πάντα τέτοια εύχομαι και αντίος.
    Υ.Γ : Όσο κεφαλαία και αν γράψετε πάντως, το νόημά σας παραμένει...πεζό.
    Πολλά πολλά φιλιά.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 15/11/2013 12:44:09

      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΠΛΙΜΕΝΤΑ ΣΑΣ
      ΚΙ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ ΦΥΣΙΚΑ