14/03/2011 09:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σύριζα, η επιτροπή ελέγχου του χρέους και το φλερτ στη Σ.Σακοράφα

Μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ συμφωνεί   τελικά  με την πρόταση  δημιουργίας Επιτροπής Ελέγχου του χρέους, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν κάποιο μέρος του είναι παράνομο.  Η Ν.Δ δεν ασχολείται και το ΚΚΕ είναι αρνητικό  . Στο ΠΑΣΟΚ η Λούκα Κατσέλη πριν από λίγο καιρό είπε  ότι ίσως θα έπρεπε να δημιουργηθεί μία επιτροπή σοφών για να μελετήσει το χρέος, αλλά  πέραν τούτου ουδέν.

Στον Σύριζα, αντιθέτως, το έχουν πάρει ζεστά. Συμμετέχουν ως πρωτεργάτες στην πρωτοβουλία για τη δημιουργία της Επιτροπής Ελέγχου (την οποία υποστηρίζει και η Σοφία Σακοράφα) και ο Αλέξης Τσίπρας, με επίσκεψή του  στον πρόεδρο της Βουλής, ζήτησε τη σύσταση και κοινοβουλευτικής  επιτροπής  για τον έλεγχο του Δημόσιου χρέους (βάσει του άρθρου 44 του Κανονισμού της .

Η μοναξιά του Σύριζα στην εν λόγω πρωτοβουλία, όμως,  καθιστά ακόμα πιο δύσκολη την υλοποίηση της επιτροπής ελέγχου του χρέους,  για να μην πούμε ανέφικτη, καθώς  για ποιον λόγο άραγε η κυβέρνηση θα συναινούσε  να ανοίξουν  τα «βιβλία του χρέους» που θα αποκάλυπταν  τυχόν παρανομίες της;  Πολύ περισσότερο όταν η όλη υπόθεση  φαίνεται να μην βγαίνει από τα όρια ενός τμήματος της αριστεράς.

Η πρωτοβουλία αυτή, πάντως, έφερε ακόμα πιο κοντά τον Σύριζα με τη Σοφία Σακοράφα,  η οποία συνεχίζει να δέχεται το διακριτικό,  αλλά επίμονο φλερτ του. Σύμφωνα με πληροφορίες, μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει υποκύψει, αλλά τον αφήνει να ελπίζει  χωρίς να κόβει τις γέφυρες.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 14/03/2011 09:35:11

    Γιατι αραγε δεν ασχολειται η ΝΔ, μηπως για τους ιδιους λογους που δεν θελει και το ΠΑΣΟΚ.
    Ειναι μια σωστη κινηση, και θα επρεπε ολα τα κομματα της αντιπολιτευσης να μετασχουν, ωστε να βρουμε τι , πως και γιατι και ποσα.
    Οσο η αξιωματικη αντιπολιτευση μενει μακρια και περι αλλα τυρβαζει απο το κυριως προβλημα του χρεους,τοσο ο κοσμος θα απομακρινεται και οι ψηφοφοροι της.
    Το χρεος ειναι επαχθες, παρανομο και απεχθες.Καταλαβετε το , αυτα .

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 14/03/2011 10:04:51

      Nάνι -νάνι, νάνι- νάνι ο Αρτέμης μας να κάνει...
      Καλημέρα Αμαζόνα Κική, καλή βδομάδα!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ kiki 14/03/2011 12:36:05

      Κική, στην απορία σου σαφώς οφείλει να απαντήσει η Ν.Δ. Ακόμη και αν δεν συμφωνεί, από τη στιγμή που τέθηκε το ζήτημα πρέπει να πάρει θέση επ'αυτού.

  2. zap-zap avatar
    zap-zap 14/03/2011 09:58:04

    ayth einai h monh epitroph pou tha eixe kapoio nohma sthn ell. voulh.

  3. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/03/2011 10:30:42

    ΠΟΥ και ΠΟΣΑ!
    ΠΟΙΟΙ και ΠΟΣΑ!

    Έκανε πρόταση η ΝΔ για έλεγχο από το 1974 έως σήμερα, και τώρα που ξεκινά να δημιουργείται μια επιτροπή Ελέγχου του Χρέους, δεν ασχολείται.
    Πολλά τα φάουλ και πολλές οι κίτρινες.
    Την κόκκινη θα την δείτε, στο ντου στην Βουλή!

  4. drider avatar
    drider 14/03/2011 10:48:19

    Ώπα. Η επιτροπή πρέπει να είναι ανεξάρτητη και εξοκοινοβουλευτική. Πώς αλλιώτικα θα μπορεί να εξετάσει "ωραίες" συμβάσεις, όπως αυτές της παροχής εγγυοδοσίας στις τράπεζες, που τις διαπραγματεύτηκαν κόμματα "εξουσίας" βουτηγμένα στα χρέη προς τους τραπεζίτες; Αλήθεια τη ρευστότητα στην αγορά την είδε κανένας; Εγώ για κάτι μπόνους άκουσα μόνο...

    Και φυσικά πλείστες άλλες δανειακές συμβάσεις, που συνάφθηκαν για να καλύψουν χρέη που δημιουργήθηκαν από πλήρως "νόμιμες" και "ηθικές" ενέργειες του ελληνικού κράτους, οι οποίες εξασφάλισαν ανταποδοτικά αποτελέσματα στον ελληνικό λαό.

    Πώς μπορούν να συναινέσουν τα κόμματα εξουσίας σε κάτι τέτοιο; Το πρώτο που κάνανε όλοι τους, όταν βάθυνε η κρίση, ήταν να εξασφαλίσουν τις χρηματοδοτήσεις των κομμάτων τους μέχρι το 2015. Αυτό δεν σας λέει κάτι;

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ drider 14/03/2011 17:52:53

      Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον drider. Η επιτροπή δεν θα πρέπει να είναι πάλι μια επιτροπή της βουλής που θα παίζει ο καθένας εκεί μέσα το πολιτικό του παιχνίδι όπως συμβαίνει πάντα. Θα πρέπει να είναι κάτι ποιό ουσιαστικό και ανεξάρτητο.

      Ωστόσο, εγώ φοβάμαι πως υπάρχει δυστυχώς (το Σύριζα δεν το εμπιστεύομαι για την ανεξαρτησία του απο το ΠΑΣΟΚ) μια προσπάθεια απαξίωσης απο τώρα που είναι αρχή της επιτροπής και της προσπάθειας αυτής προκειμένου να πέσει στο κενό και απαξιωθεί γενικότερα ώστε και προσπάθεια ανασύστασης αργότερα που η κυβέρνηση θα είναι διαφορετική (σημαντικό στοιχείο στις αρμοδιότητες της επιτροπής αυτής) να μην είναι εφικτή.

      Λέτε να είμαι πολύ καχύποπτος;

      • drider avatar
        drider @ SAVAS 14/03/2011 19:16:26

        Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Κοπιάρω από το σάιτ που προμοτάρει την πρωτοβουλία:

        "Η επιτροπή θα είναι διεθνής και θα αποτελείται από ορκωτούς λογιστές του χρέους και των δημόσιων οικονομικών, από νομικούς, οικονομολόγους, αντιπρόσωπους των εργατικών οργανώσεων και μέλη των οργανώσεων την κοινωνίας των πολιτών. Θα είναι ανεξάρτητη από τα πολιτικά κόμματα, αλλά δεν θα αποκλείει τη συμμετοχή πολιτικών, αρκεί να συμφωνούν με τους σκοπούς της. Η ΕΛΕ θα διασφαλίζει την ύπαρξη εξειδικευμένης γνώσης και θα εγγυάται τον δημοκρατικό έλεγχο καθώς και το υπόλογο όλων των εμπλεκομένων. "

        Επίσης ένα κομβικό σημείο είναι ότι θα πρέπει να έχει τη συνεργασία της όποιας κυβέρνησης (όταν θα συσταθεί), προκειμένου να έχει πρόσβαση στις συμβάσεις και τα σχετικά έγγραφα. Αλλιώς, πολύ απλά δεν θα συσταθεί.

        • SAVAS avatar
          SAVAS @ drider 14/03/2011 20:44:03

          Δεν θέλω να βάζω πόστ κάποιο άλλο site αλλά θα το κάνω για να διαβάσεις τη γνώμη ενός οικονομολόγου για τις άλλες επιτροπές ελέγχου του δημοσίου χρέους που έχουν συσταθεί παλαιότερα διεθνώς. Πρόκειται για ένα άρθρο του Καζάκη που σαν οικονομολόγος που ασχολείται με αυτά τα θέματα έχει και μια άλλη άποψη απο αυτή που μας πυροβολάνε στιγμιαία στο μυαλό μας.

          http://dimitriskazakis.blogspot.com/2011/03/blog-post_09.html

          Σε παρακαλώ διάβασε το για δείς γιατί είμαι καχύποπτος και επιφυλακτικός. Εγώ προσωπικά δεν έχω μπέσα στο κόμμα μαγνήτη των απελπισμένων ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ (αν και τώρα μας εξελίσσεται άλλο κόμμα σε αυτό το ρόλο)

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 14/03/2011 11:17:59

    η διεθνής επιτροπή που προσπαθεί να συσταθεί είναι ανεξάρτητη, η Βουλή αν έχει τα κότσια ας κάνει και μία δικιά της. Να δούμε ποιοί θα πουν όχι...

  6. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/03/2011 11:25:52

    Ιδού η Ρόδος , Ιδού και το πήδημα για σοβαρή Αντιπολίτευση : επιτροπή λογιστικου ελέγχου του χρέους ... Θα περιμενα τον Αντώνη να αγκαλιάσει την προσπάθεια αυτή .

    Εκτός αν προτιμάτε αντιπολιτευτική γραμμή τύπου "θα τηρησουμε τις υπογραφές μας"

  7. lypon avatar
    lypon 14/03/2011 11:35:26

    Βρε παιδιά, γιατί απορείτε;

    Ποιούς νομίζετε πως καλείτε να κάνουν Επιτροπή;

    Μα, αυτούς που συμμετείχαν ενεργά στη διαμόρφωση του χρέους και τον ξεπεσμό της Χώρας!

    Πρακτικά, καλείτε άτομα με πολύ ισχυρό ένστικτο επιβίωσης, να αυτοκτονήσουν.

    Μόνο εξωκοινοβουλευτικά γίνεται αυτό. Και, όλοι περιμένουμε κάποιον καινούριο ηγέτη με ουσιαστικό πολιτικό λόγο. Ο Αντωνάκης ΔΕΝ τραβάει, προϊόν του συστήματος είναι κι αυτός...

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ lypon 14/03/2011 13:47:46

      το πιο στεναχωρο ειναι αυτο που εγραψες:

      "Ο Αντωνάκης ΔΕΝ τραβάει, προϊόν του συστήματος είναι κι αυτός…"

  8. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/03/2011 11:40:52

    Δε βλέπω και πολλα σχόλια στο συγκεκριμενο θεμα...Γιατί άραγε; Ποιος ασχολειται θα μου πειτε τωρα με..λεπτομερειες οποως ειναι το ακριβες ποσο και ο τροπος που δημιουργηθηκε το χρεος που κατατρωει τα σωθικα του εθνους μας.
    Να σαι καλα νδ...
    Ειπαμε, αστικο κομμα με συνεπεια και συνεχεια..
    Το 20% θα μοιαζει με απιαστο ονειρο σε λιγο καιρο παιδια.

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/03/2011 11:57:42

    ...μετά απορούν για την χάλια τους (οι πολιτικοί),
    προφανώς η αυτοσυντήρηση είναι το νούμερο ένα γιαυτούς.
    Τσίπα (μην πω τίποτα άλλο) δεν υπάρχει.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:12:10

    Κουνια που τους κουναει ολους !!!
    Τσαμπα μιλαμε και φωναζουμε ???!!!!!

    Δυτυχως δεν ακουνε ολοι, αυτα που πρεπει ν ακουσουν.. Εχουν επιλεκτικη ακοη.

    ΠΠ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:41:02

      δεν μιλάμε τσάμπα. Αν επιμείνουμε ,θα αναγκαστούν να απαντήσουν.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ δρόμος 14/03/2011 13:07:26

        Αν ερωτηθουν επισημα !!! εχουν γραμμενο πολυ κοσμο αυτοι...!

        ΠΠ

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:21:04

          πιστεύω ότι αυτοί που πρέπει να απαντήσουν ρίχνουνε μερικές ματιές στο antinews. Ας επιχειρηματολογήσουμε πιό σθεναρά.

          • καινός avatar
            καινός @ δρόμος 14/03/2011 14:11:39

            Να επιχειρηματολογήσουμε στα αυτονόητα βρε δρόμε;;;

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ καινός 14/03/2011 14:49:09

            γιατί είναι αυτονόητα? εγώ ας πούμε δεν κατανοώ γιατί το ΚΚΕ είναι "αρνητικό", εσύ?

            Πολύ θα ήθελα ο υπεύθυνος κομματικός μου φορέας (όλοι οι φορείς δηλαδή) να πάρει θέση στο θέμα, αφού παρουσιάσει το σκεπτικό του. Και να μην καλύπτονται πίσω από τυχόν σοβαρώτερα που έχουν να κάνουν αυτή την εποχή, εκτός κι αν μας πείσουν ότι όντως αυτό δεν έχει και τόση σημασία, τελικά.

          • SAVAS avatar
            SAVAS @ δρόμος 14/03/2011 17:59:10

            Απο την κοινοβουλευτική ομάδα του ΚΚΕ:

            ".................Ο λαός πρέπει επίσης να αξιοποιήσει την εμπειρία του από τα αποτελέσματα των διάφορων εξεταστικών και κοινοβουλευτικών επιτροπών. Η διερεύνηση των διαφόρων σκανδάλων και άλλων οικονομικών ή πολιτικών διαδικασιών και αποφάσεων προσκρούει σε πολλαπλά εμπόδια και σε πολυδαίδαλο λαβύρινθο που διαμορφώνουν οι μηχανισμοί του καπιταλιστικού συστήματος.

            Η συμμετοχή της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΚΚΕ σε αυτή την επιτροπή, εφόσον συσταθεί, δεν έχει σκοπό μόνο να συμβάλει στην εξάντληση των όποιων περιθωρίων υπάρχουν για να αναδειχθούν τα πραγματικά δεδομένα διαμόρφωσης του χρέους, αλλά και για να αντιμετωπιστούν οι όποιες προσπάθειες αποπροσανατολισμού και παγίδευσης της λαϊκής συνείδησης. "

            Εσύ βλέπεις να είναι αρνητικό. Εγώ όχι πάντως απλά ακολουθεί το καχυποπτικό τρόπο αντίληψης που γνωρίζουμε απο το ΚΚΕ αλλά δεν είναι αρνητικό. Πραγματικά καλό είναι να ενημερωνόμαστε άμεσα απο τις πηγές και όχι απο τα ΠΑΣΟΚάναλα.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ δρόμος 14/03/2011 18:13:36

            Αγαπητέ Σάββα, εγώ μετέφερα (και μάλιστα εντός εισαγωγικών) τον χαρακτηρισμό που αναφέρει η ανάρτηση, δεν είναι πληροφορία καναλιού. Πάντως η ανακοίνωση του ΚΚΕ, που εσύ μεταφέρεις, αναφέρεται σε κοινοβουλευτική επιτροπή ελέγχου, κάτι τελείως διαφορετικό από την εξωκοινοβουλευτική επιτροπή λογιστικού ελέγχου, που είναι το θέμα της συζήτησης.

          • SAVAS avatar
            SAVAS @ δρόμος 14/03/2011 20:11:47

            Συγνώμη, δρόμος, που θα βάλω πάλι κάτι σε εισαγωγικά αλλά αναφέρετε σε κείμενο του παρόντος άρθρου: "

            Στον Σύριζα, αντιθέτως, το έχουν πάρει ζεστά. Συμμετέχουν ως πρωτεργάτες στην πρωτοβουλία για τη δημιουργία της Επιτροπής Ελέγχου (την οποία υποστηρίζει και η Σοφία Σακοράφα) και ο Αλέξης Τσίπρας, με επίσκεψή του στον πρόεδρο της Βουλής, ζήτησε τη σύσταση και κοινοβουλευτικής επιτροπής για τον έλεγχο του Δημόσιου χρέους (βάσει του άρθρου 44 του Κανονισμού της .

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ δρόμος 14/03/2011 23:37:04

            ακριβώς, ΚΑΙ κοινοβουλευτική επιτροπή λέει ο Τσίπρας (επιπλέον της άλλης, δηλαδή)

          • lypon avatar
            lypon @ δρόμος 15/03/2011 13:47:13

            Μεταξύ μας, τώρα, οι Συριζάδες απλά βρήκαν άλλο ένα πιασάρικο θέμα. Θεωρώ δηλαδή πως νοιάζονται για τρία αντικρουόμενα πράγματα:

            Πρώτο, η (θολερότατη για μένα!) ιδεολογική τους καθαρότητα, με τους μετανάστες και την υπεράσπιση παντός πικραμένου και μη κτλ κτλ

            Δεύτερο, η προβολή τους μπας και σταυρώσουν καμμιά ψήφο, πράγμα δυσκολότατο, ακριβώς λόγω του πρώτου!

            Τρίτον (και μάλλον άγνωστον), πως να περισώσουν τη θεσούλα τους και τα εργασιακά τους προνόμια τα διάφορα κρατικοδίαιτα στελέχια του κόμματος...

  11. kopritis avatar
    kopritis 14/03/2011 13:27:18

    ρε σαιτ ελεος δηλαδη
    αφου και σε διαβαζουν και αρθογραφουν οι νδ βουλευτες
    αυτο που λεει ο συριζα μπορει να ειναι κ το μοναδικο σωστο που εχει κανει ποτε του
    και στο φιναλε ο σαμαρας να δωσει συναινεση στην αντιπολιτευση και οχι την κυβερνηση
    χιλιες φορες μαζι ολη η αντιπολιτευση παρα το πασοκ και εξαπτερυγα
    χιλιες φορες συριζαιοι παρα πασοκοι κ ντορες

  12. ΣΕΡΙΦΗΣ avatar
    ΣΕΡΙΦΗΣ 14/03/2011 14:39:07

    ΑΠΟ ΤΟ 1996 Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ 300ΔΙΣ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ 300 ΧΡΩΣΤΑΕΙ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.

  13. kiki avatar
    kiki 14/03/2011 15:23:55

    Για να ειμαι ειλικρινης σε προσκληση που εκαν απο το παρον σαιτ , για συμμετοχη στην ΕΛΕ στον βουλευτη Καμμενο την αποδεχτηκε, και οταν οργανωθει συζητηση εδω κατω στο γυθειο, θα τον καλεσω,
    Ο μονος δε , ολοι οι αλλοι μακρια ξημερωμενοι.
    δεν μας απασχολουν σε ποιο κομμα ανηκεις, ποιο κομμα θα ψηφισεις, τι ψηφιζες, αυτη την στιγμη το μονο χρεος μας ειναι η προσπαθεια της δημιουργιας Λογιστικου ελεγχου, για το συνολο του χρεους.
    Και μετα καταγγελια ως παρανομο-επαχθες και απεχθες.
    Η Αργεντινη σαυτο βασιστηκε και σε παραγραφη χρεους συμφωνα με δικαστικες ενεργειες που ειχε κανει ο Μεταξας εναντιον Βελγικης τραπεζας.Ο Ισημερινος το ιδιο.Αλλα ηταν ολοι μαζι , το λαο τους προσπαθησαν να σωσουν αυτοι, οχι τα κομματα τους και τις καρεκλες τους.

    • lypon avatar
      lypon @ kiki 15/03/2011 13:51:41

      Αχ βρε Κική, αν ήξερες για ποιόν μιλάς...

      Ο Καμμένος είναι από τους ελάχιστους που είχαν inside information από το Χρηματιστήριο, είναι και από τους ελάχιστους που έβγαλαν απίστευτα λεφτά από όλη αυτή τη χειραγώγηση.

      Και τώρα φροντίζει να το παίζει 'ασυμβίβαστος', γιατί πιάνει. Αυτός κι αν είναι του συστήματος!

  14. dimitrisag avatar
    dimitrisag 14/03/2011 16:13:00

    ΤΟ ΚΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ,
    Η ΝΔ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ
    ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ.
    ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ
    ΠΛΕΥΡΟ, ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΠΙΑΣΤΕΙ!!!!!

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ dimitrisag 14/03/2011 18:03:31

      Το ΚΚΕ δεν απέρριψε τίποτα, απλά είναι επιφυλακτικοί προς το ΦιλοΠΑΣΟΚ Κόμμα. Διάβασε την ανακοίνωση της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΚΚΕ και πρόσεψε της λέξεις.

      Το πιο ουσιαστικό απο αυτά που λέει είναι το εξής και το αφιερώνω και στους υπόλοιπους σχολιαστές: "Οι λαϊκές δυνάμεις για κανένα λόγο δεν πρέπει να δεχτούν θυσίες ή βάρβαρα μέτρα, για κανένα μέρος του χρέους «νόμιμο» ή «παράνομο». "

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ SAVAS 14/03/2011 18:21:14

        δηλαδή Σάββα για να καταλάβουμε καλύτερα, το ΚΚΕ προτείνει να αρνηθούμε να ξεπληρώσουμε ο,τιδήποτε έχουμε δανειστεί? Εφόσον τα έξοδά μας ξεπερνούν τα έσοδα, κάτι δεν θα έπρεπε να θυσιασθεί για να ισοφαρίσουμε, ακόμη κι αν δεν χρωστάγαμε πουθενά?

        • SAVAS avatar
          SAVAS @ δρόμος 14/03/2011 20:30:33

          Ε ΟΧΙ να θυσιασθούν οι μισθοί και οι συντάξεις και ο μισο-κοινωνικός ιστός που ήδη έχουμε. Μπορούν να θυσιασθούν ο πλούτος των λίγων, των πολυεθνικών, τα δόντια και τα νύχια των άλλων χωρών ο παραγόμενος πλούτος να πηγαίνει στο κράτος και όχι στα χέρια λίγων και πίστεψε με δεν θα υπάρχει χρέος (υπαρκτό ή μη).

          Πάντως πανω απ' όλα ο άνθρωπος, κύριοι και κυρίες, ανεξαρτήτως κομμάτων. Το οποιοδήποτε χρέος δεν είναι υπεράνω κανενός ανθρώπου. Αν είναι να ζήσει μια κοινωνια ή εγώ θα έλεγα όλες οι κοινωνίες παγκοσμίως και να καταστραφούν ορισμένοι χρηματοπιστωτικοί και τραπεζικοί ομίλοι εξαθλίωσης και παρακμής και ορισμένα συστήματα κεφαλαίου που κρατάν υπόδουλους τους λαούς τότε ΝΑΙ να μην ξεπληρώσουμε τίποτα, θα έλεγα εγώ. Για όλα αυτά, για να είμαστε και ρεαλιστές, θα πρέπει να υπάρξει στη συνείδηση του ελληνικού λαού, αλλά γενικότερα και των άλλων κρατών. Ωστόσο, μέρος της ανακοίνωσης την διάβασες πριν και καταλαβαίνεις τι λέει το ΚΚΕ. Δεν είναι εναντίον του ελέγχου του χρέους αλλά της κοινοβουλευτικής επιτροπής, αλλά ακόμα και το χρέος που θα υπάρξει ως αληθές αυτό δεν ξεπληρωθεί με το αίμα των εργαζομένων.

          Δεν είναι δα και τόσο επαναστατικό το αυτονόητο.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 15/03/2011 00:11:15

          αν όντως η αντίρρηση του ΚΚΕ αφορά μόνο την κοινοβουλευτική επιτροπή, τότε προσωπικά συμφωνώ. Τα υπόλοιπα που λες δεν τα θεωρώ ρεαλιστικά.

          Να σου βάλω μια πιό εκλεπτυσμένη άσκηση? Τι γνώμη έχεις για την αρχή "ίση αμοιβή για ίδια υπηρεσία , για άνδρες και γυναίκες, σε όλους τους τομείς, δημόσιο και ιδιωτικό" ? (και να περιλαμβάνει την πλήρη κατάργηση των ιδιαιτέρων επιδομάτων και των προνομίων των συνδικαλιστών, παρακαλώ...) Αν βέβαια συμφωνείς, πρέπει στη συνέχεια να προσπαθήσεις να βρεις τρόπο να εξασφαλισθεί η απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα, κατ' αντιστοιχία της μονιμότητας στο δημόσιο... Κατά συνέπεια, θα πρέπει να φροντίσεις για τη βιωσιμότητα του επιχειρείν και στις δύο περιπτώσεις. Αυτή θα ήταν μια δίκαιη, ρεαλιστική και ισότιμη βάση συζήτησης για την αναγκαιότητα ή μη του δανεισμού για την εξυπηρέτηση της ανάπτυξης επιχειρήσεων, της μισθοδοσίας των εργαζομένων και φυσικά της εξασφάλισης της συνέχειας της χρηματοδότησης της λειτουργίας τους στο διηνεκές.

          Εκτός και αν νομίζεις πως τα λεφτά φυτρώνουνε στα δένδρα, και η απασχόληση είναι φυσικό, δεδομένο μέγεθος.

  15. dimitris hamenos avatar
    dimitris hamenos 14/03/2011 16:38:20

    Καλε γιατι δεν σχολιαζουν οι φιλοι νεοδημοκρατες; Χμμμμμ!!!

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ dimitris hamenos 15/03/2011 10:23:53

      Μόνοι μας να βάλουμε τα χεράκια μας για να βγάλουμε τα ματάκια μας;

  16. αδιαφθαρτος avatar
    αδιαφθαρτος 14/03/2011 17:44:54

    εγκρινω και επαυξανω οσα υποστηριζει η κικη . Εχω ηδη υπογραψει απο τους πρωτους . Το θεμα πρεπει να παιζει οσο το δυνατον σε παρισσοτερα blog αλλα δεν νομιζω οτι τα πολιτικα κομματα θα το δεχθουν ¨" κορακας κορακου ματι δεν βγαζει " . Κατα τα αλλα τι εστι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ το ειδαμε απο τις εξεταστικες ( αληθεια που ειναι ολοι αυτοι που τσεπωσανε τις " υπερωριες " ) και τους πολιτικους που μπηκανε φυλακη .

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αδιαφθαρτος 14/03/2011 18:24:15

      να μας το πουν όμως πως δεν το δέχονται, αν κάτι τέτοιο συμβαίνει, και να μην σφυρίζουν αδιάφορα, αλλά να εξηγήσουνε και το ΓΙΑΤΙ της άρνησής τους.

  17. Nikitas avatar
    Nikitas 15/03/2011 10:23:18

    Μα ως τώρα η αρχή ήταν "τριπλάσια αμοιβή με υπο-τριπλάσια παραγωγικότητα για την ίδια υπηρεσία στο δημόσιο τομέα σε σχέση με τον ιδιωτικό". Δεν υπήρχε απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα;

    • δρόμος avatar