#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2012 11:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σόιμπλε ήθελε να στήσει την Ελλάδα στα τρία μέτρα



Ένα ρεπορτάζ που θα συζητηθεί και που αν αληθεύει εξηγεί πολλά απ’ όσα γίνονται στην Ευρώπη, δημοσιεύουν σήμερα «Τα Νέα». Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, ένας Έλληνας πρώην υπουργός πήγε τον περασμένο Οκτώβρη στη Γαλλία για να συναντηθεί με Γάλλους παράγοντες κι εκεί βρήκε τόσο τον νυν υπουργό οικονομικών Π. Μοσκοβισί όσο και τον σύμβολο του προέδρου για τα οικονομικά Εμ. Μακρόν. Και οι δύο Γάλλοι του είπαν κάτι συγκλονιστικό. Σύμφωνα με την εφημερίδα του ανέφεραν ότι ισχυροί παράγοντες της Γερμανίας με επικεφαλής τον υπουργό Οικονομικών της Χώρας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, δεν δέχονται ότι η Ελλάδα μπορεί να παραμείνει στο ευρώ.

Η ομάδα αυτή στη Γερμανία, ανεβάζει συνεχώς τις απαιτήσεις και καθυστερεί τις δόσεις, ώστε η Ελλάδα στην πορεία να μην τα καταφέρει και να αποχωρήσει από την ευρωζώνη.

Ο Έλληνας πρώην υπουργός ήρθε στην Αθήνα, τα είπε στην κυβέρνηση η οποία έπραξε αυτά που έπρεπε. Ψήφισε τα μέτρα, δεν έδωσε αφορμές για νέες αντιπαραθέσεις και πήγε στις διαπραγματεύσεις χωρίς κενά στο πρόγραμμα.

Προφανώς οι Γερμανοί δεν περίμεναν ότι θα υπήρχε κυβέρνηση στην Ελλάδα που θα ήταν σταθερά προσηλωμένη στις δεσμεύσεις της και αιφνιδιάστηκαν.

Ωστόσο, κάποιοι θύλακες στη Γερμανία επιμένουν ότι είναι καλύτερα να αποβληθεί η χώρα από την Ευρώπη, ίσως γιατί πιστεύουν ότι δε θα υπάρξει γενικότερο πρόβλημα, ίσως γιατί δε… μας γουστάρουν. Ο Σόιμπλε και μια κλειστή ομάδα Γερμανών ήθελε να στήσει την Ελλάδα στα τρία μέτρα, όπως έκαναν κάποτε στην Καισαριανή οι πρόγονοί τους. Ο Σαμαράς δεν τους έκανε τη χάρη, τους χάλασε τη μαγιά, οι Έλληνες υπομένουν τις απίστευτες θυσίες και ξαφνικά αυτή η παρέα των εκτελεστών έχει μείνει χωρίς επιχειρήματα.

Για δούμε, στο Eurogroup τι άλλο θα επικαλεστούν για να μη δώσουν λύσεις. Διότι η υπομονή εξαντλείται. Κι αν στη Γερμανία κάνουν κουμάντο ο Σόιμπλε και μια παρέα από λομπίστες που πιστεύουν ότι είναι καλύτερα να διαλυθεί η Ευρώπη, ας το αποτολμήσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 24/11/2012 11:54:19

    Το ίδιο λέει και η κυρία Αρβελέρ στον Θεοδωράκη της οποίας την σοβαρότητα και τον πατριωτισμό ουδείς αμφισβητεί.

    Εχουμε περιθώριο μέχρι τον Σεπτέμβριο να ετοιμάσουμε το περίφημο plan B σφού μετά τις Γερμανικές εκλογές και την αποτυχία των νέων μέτρων οι Γερμανοί θα μας ετοιμάζουν το σάβανο.

    Πρέπει να στυλώσουμε τώρα τα πόδια και να απαιτήουμε τώρα λύση που η Μέρκελ έχει μπροτά της εκλογές και έχει το αυγό στον ποπό.

    Αν χάσουμε και αυτή την ευκαιρία χαθήκαμε.

    • Mara_ avatar
      Mara_ @ Aris. A 24/11/2012 13:32:27

      "....Το ίδιο λέει και η κυρία Αρβελέρ στον Θεοδωράκη της οποίας την σοβαρότητα και τον πατριωτισμό ουδείς αμφισβητεί....."
      Άρη, τα θές και τα λές τώρα ή αστειεύσαι....???

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Aris. A 24/11/2012 14:31:34

      Η κ. Αρβελέρ δεν είπε αυτά.
      Είπε όμως ότι «δεν κυβερνά η Τρόικα. Όταν ζητάς λεφτά από κάποιον, πρέπει να μπορέσεις να τα επιστρέψεις. Έχουν ανθρώπους τεχνοκράτες που σου λένε, αυτό και αυτό κάνε. Κάνε ό,τι θέλεις".
      Φόβους εξέφρασε, ότι θα μπορούσε η χώρα να οδηγηθεί ΜΟΝΗ ΤΗΣ εκτός ευρώ: «Εγώ φοβάμαι ένα πράγμα. Η Τρόικα ανεβάζει κάθε φορά τον πήχυ. Από τα 11 δισ. πήγε τώρα στα 18 δισ. Κατά τα θέσμια, οι Ευρωπαίοι δεν μπορούν να μας διώξουν, πρέπει να φύγουμε από μόνοι μας. Όταν ανεβάζουν τόσο τον πήχυ, η έξοδος της Ελλάδας μπορεί να γίνει αυτοβούλως».

    • GREGORY KAN avatar
      GREGORY KAN @ Aris. A 24/11/2012 15:42:23

      ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΦΙΛΕ Η ΤΩΡΑ Η ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!ΕΚΕΙ ΠΗΡΑΜΕ 110 ΔΙΣ και δεν εγινε τιποτα ΜΕ ΤΑ 40 ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ 24 ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΑΛΛΟΙ... ΕΜΕΙΣ ΗΔΗ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ .....

  2. kapar13 avatar
    kapar13 24/11/2012 12:12:00

    Εξαιρετικό!
    Θέλετε να μας εκτελέσετε; Ε, λοιπόν κι εμείς θα αυτοκτονήσουμε μόνοι μας!
    Πάρτε το ρούμπο σας!

  3. cp avatar
    cp 24/11/2012 12:39:19

    Πολύ πιθανόν να έγινε έτσι! Ομως δεν νομίζω ότι η Γερμανία θέλει να μας πετάξει έξω.Απλώς θέλει να τα πάρει όλα .Ξέρει οτι ο Σαμαρας υποσχέθηκε και είναι σε δύσκολη θέση και τον πιέζει. Στην προσωπική σου οικονομική ζωή αν δεν γουστάρεις κάποιον του λές αντε χάσου?Αν είναι κάποιος που έχ
    εις συμφέρον?Δεν νομίζω .Στα οικονομικά όχι!

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/11/2012 12:50:59

    Το έχω ξαναγράψει. Ο Ι. Μ. Παναγιωτόπουλος είχε πει για τον Κάιζερ Γουλιέλμο Β΄ ότι ήταν το πρόπλασμα του Χίτλερ. Νομίζω πως ο Σώυμπλε, αναλογικά, είναι η νεκρική μάσκα του Χίτλερ ή, τουλάχιστον, ο Λίμαν φον Σάντερς του 21ου αιώνα, εκατό ακριβώς χρόνια αργότερα...
    Γνώμη μου είναι ότι ο τύπος δεν είναι, επιπλέον, τόσο αδιάφθορος όσο φαίνεται και όχι χρησιμοποιεί τεχνηέντως το πρόβλημα υγείας του για να περνάει στα μαλακά....

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ ΒΙΣ 24/11/2012 15:47:51

      Φίλε μου τι αδιάφθορος ο Σόιμπλε? Τον συγκεκριμένο δεν τον λυπάμαι καθόλου για το πρόβλημά του, απεναντίας.

      Διάβασε λίγο παρακάτω, βρίσκεις εύκολα το βιογραφικό του στο διαδίκτυο.

      Γεννημένος στις 18 Σεπτεμβρίου του 1942 στο Φράιμπουργκ, ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε αποφάσισε να σπουδάσει οικονομικές και νομικές επιστήμες στο πανεπιστήμιο του Αμβούργου. Το 1971, μάλιστα, του απονεμήθηκε και ο τίτλος του διδάκτορα της νομικής από το ομώνυμο πανεπιστήμιο. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του, εργάστηκε ως δικηγόρος και αργότερα ως εφοριακός. Το 1969 παντρεύεται την Ίνγκεμποργκ Σόιμπλε, οικονομολόγο στο επάγγελμα, και αποκτούν τέσσερα παιδιά, τρεις κόρες και ένα γιο.

      Η ενασχόληση του με την πολιτική αρχίζει σε πολύ μικρή ηλικία, καθώς ο χώρος ασκούσε πάντα ιδιαίτερη γοητεία στον κ. Σόιμπλε. Το 1961, σε ηλικία 19 ετών, ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών γίνεται μέλος του Χριστιανοδημοκρατικού Γερμανικού Κόμματος (CDU), και 9 χρόνια αργότερα, το 1972, εκλέγεται αντιπρόσωπος στη γερμανική Βουλή (Bundestag). Το 1984 μετέχει, για πρώτη φορά, στη γερμανική ομοσπονδιακή κυβέρνηση υπό τον Χέλμουτ Κολ. Έχει διατελέσει υπουργός Ειδικών Υποθέσεων, υπουργός Εξωτερικών, και για κάποιο διάστημα αρχηγός της Καγκελαρίας.

      Η αφοσίωσή του, η προσωπικότητα του και οι γνώσεις του, απογείωσαν την πολιτική καριέρα του Σόιμπλε, η οποία προσγειώθηκε ανώμαλα στις 12 Οκτωβρίου του 1990, ύστερα από δολοφονική απόπειρα εναντίον του. Συγκεκριμένα στις 12 Οκτωβρίου του 1990, ο τότε Γερμανός υπουργός Εσωτερικών, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, παρευρίσκεται σε προεκλογική ομιλία του CDU στο Όπεναου, όπου είναι ο κύριος ομιλητής. Τη στιγμή που ανέβαινε στο βήμα για να ξεκινήσει την ομιλία του, πυροβολήθηκε τρεις φορές από ένα άτομο με διαταραγμένη ψυχική υγεία.

      Η πρώτη σφαίρα τραυμάτισε τον σωματοφύλακα του, που σωριάστηκε στο έδαφος, ενώ οι άλλες δύο βρήκαν τον στόχο τους, τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε. Η μία τον πέτυχε στο πρόσωπο και η άλλη στη σπονδυλική στήλη. Ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών μεταφέρεται εσπευσμένα στο νοσοκομείο. Λίγες ημέρες αργότερα οι γιατροί του ανακοινώνουν ότι η σφαίρα που σφηνώθηκε στην σπονδυλική του στήλη, του προκάλεσε ολική παράλυση από τη μέση και κάτω.

      Γεγονός, που θα τον καθήλωνε για πάντα σε αναπηρικό καροτσάκι και θα στιγμάτιζε τόσο τον ίδιο όσο και την κεντρική πολιτική σκηνή της Γερμανίας. Μία επίθεση δολοφονίας θα έκανε τους περισσότερους πολιτικούς να αποσυρθούν. Ωστόσο, ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε ως γνήσιος Γερμανός δεν το έβαλε κάτω και αποδείχτηκε νικητής της ζωής και της πολιτικής σκακιέρας. Το 1991 επιστρέφει δριμύτατος στην κεντρική πολιτική σκηνή ως πρόεδρος της Χριστιανοδημοκρατικής Ένωσης. Αναδεικνύεται σε κεντρική φιγούρα της γερμανικής πολιτικής. Στη Γερμανία, θεωρήθηκε από τις σημαντικότερες προσωπικότητες που ανέδειξε το Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα τις τελευταίες δεκαετίες και μπορεί να συγκριθεί μόνο με τον Χέλμουτ Κολ.

      Γι’ αυτό κανείς δεν εξεπλάγην όταν ο Καγκελάριος της Ενοποίησης, Χέλμουτ Κολ, του παρέδωσε τα ηνία του CDU, αναγνωρίζοντας το καθοριστικό ρόλο που έπαιξε ο Σόιμπλε, από τη θέση του υπουργού Εσωτερικών, στην πτώση του τείχους του Βερολίνου. Το 1998 ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε διεκδικεί την Καγκελαρία με αντίπαλο τον Γκέρχαρντ Σρέντερ, αλλά οδηγήθηκε σε μία απρόσμενη ήττα.

      Δύο χρόνια αργότερα, το 2000, ξεσπάει το σκάνδαλο με τη χρηματοδότηση του CDU από έμπορο όπλων και ο κ. Σόιμπλε αναγκάζεται σε παραίτηση. Παρότι το συγκεκριμένο σκάνδαλο αφορούσε την περίοδο Κολ, ο Σόιμπλε παραδίδει την προεδρία του κόμματος στην Άνγκελα Μέρκελ, η οποία μάλιστα είχε πρωτοστατήσει στην αποκάλυψη του σκανδάλου. Οι κακές γλώσσες λένε, μάλιστα, ότι η Ανατολικογερμανίδα πρωτοστάτησε γιατί ήθελε να βγάλει από τη μέση τόσο τον Χέλμουτ Κολ όσο και τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε. Και πράγματι κατάφερε όχι μόνο να πάρει την προεδρία των Χριστιανοδημοκρατών, αλλά και να γίνει η Σιδηρά Καγκελάριος.

      Παρότι οι σχέσεις Μέρκελ - Σόιμπλε περνούν από διάφορα κύματα, σύντομα εξομαλύνονται. Κατά τη διάρκεια της πρώτης θητείας της, 2005 - 2009, ο Σόιμπλε ορίζεται υπουργός Εσωτερικών, ενώ από το 2009 γίνεται ο τσάρος της γερμανικής οικονομίας. Της ισχυρότερης οικονομίας στην Ευρώπη και μίας από τις σημαντικότερες στον κόσμο.

      Ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε γίνεται τόσο απαραίτητος στη Γερμανίδα καγκελάριο που όταν το 2010 υπέβαλε την παραίτηση του, γιατί έπρεπε να εισαχθεί στο νοσοκομείο, η Άνγκελα Μέρκελ την απέρριψε μη δεχόμενη κουβέντα. Δυστυχώς για την Ελλάδα, ο κ. Σόιμπλε παραμένει όχι μόνο ο ισχυρός άντρας της γερμανικής οικονομίας, αλλά και μία από τις σημαντικότερες φιγούρες της ευρωπαϊκής πολιτικής σκηνής.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 24/11/2012 20:24:15

        Ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε ουδέποτε ήταν υποψήφιος καγκελλάριος.
        Το 1998 διεκδίκησε την Καγκελαρία για λογαριασμό της Ένωσης (CDU/CSU) για μια ακόμη φορά ο Χέλμουτ Κόλ, με αντίπαλο τον Γκέρχαρντ Σρέντερ (SPD).
        Με την ήττα του Κόλ στις εκλογές αυτές και τον σχηματισμό της Κοκκινοπράσινης κυβέρνησης Σρέντερ/Φίσερ, ο Σόιμπλε έγινε πρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας της αξιωματικής αντιπολίτευσης CDU/CSU.

  5. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 24/11/2012 13:03:09

    Αρη ωραία τα λες αλλά δυστυχώς μην περιμένεις στύλωμα. Αν έρθει η δοση και είναι και 44 (το τελευταίο 44άρι, ούτε φράγκο από εδώ και πέρα), κανείς δεν θα τολμήσει να ζητήσει οτιδήποτε παραπάνω. Οταν σ' εξευτελίζουν και σε μειώνουν διαρκώς, χάνεις και κάθε δύναμη αντίδρασης και διεκδίκησης. Λες κι ευχαριστώ από πάνω και ελπίζεις μέχρι τον Σεπτέμβριο που λέει και η Αρβελέρ, να βρεθεί κάποιος μαγικός τρόπος να αντέξεις. Εδώ καλά καλά δεν υπάρχει πλάνο Α, ποιο πλάνο Β και από ποιους να περιμένουμε πως θα τρέξει ;

    Κάπου είδα σε μια άλλη ανάρτηση για κάποια ομόλογα που λήγουν μέσα στο 2013 ή 2014, δεν τολμώ να αναφέρω τα ποσά, ελπίζω να είναι λάθος.

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 24/11/2012 13:51:14

    Που θα πάει, κάποια στιγμή που θα επιβεβαιωθούν όσοι είναι σίγουροι 2 χρόνια τώρα για τον απώτατο στόχο των δανειστών, δηλαδή τη χρωκοπία μας, θα καταλάβουμε και το ρόλο του ΓΑΠ με το δημοψήφισμα που αν γινόταν θα ήταν η αφορμή να υλοποιήσουν το σχέδιό τους οι εχθροί μας, και το ρόλο του ΑΣ που ανέστειλε τα σχέδιά τους και παλεύει να μη διαλυθεί η χώρα. Ο τρόπος δεν αρέσει σε πολλούς από εμάς ίσως αλλά πρέπει να δούμε και τι θα γίνει και αν υπάρχει δεύτερο εναλλακτικό σχέδιο στο συρτάρι του προτού τον κρίνουμε αρνητικά. Κυριακή κοντή γιορτή...

  7. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 24/11/2012 14:48:34

    Δηλαδη τα ΝΕΑ μας λενε σημερα ,οτι ο Σαμαρας ηξερε τι ελεγε προεκλογικα οταν θεωρουσε οτι ΝΑΙ ειναι πιθανο να μας ξεπεταξουν !
    Ειχε προφανως αξιολογησει σωστα τον κινδυνο σαν πιθανο.
    Και απο μεσα και απ'εξω, λιγοι τον πιστεψαν, τον εμπιστευτηκαν ΑΠΟΛΥΤΑ .
    Καιρος ειναι να αλλαξουν σκεψεις πια ΟΛΟΙ αυτοι.
    Να ξαναδουν το θεμα μηπως παμε καλυτερα στο μελλον....

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 24/11/2012 15:00:16

    Από τις προάλλες
    “Με το τσίρκο των κυβερνήσεων ΓΑΠ και Παπαδήμου, Γερμανοί και οι βόρειοί τους δεν περίμεναν ότι η όποια νέα κυβέρνηση θα έκανε αυτά που έκανε ώστε στο τέλος να είμαστε στο παρα μισό για ΟΚ στο πρόγραμμα και να πάρουμε τις δόσεις. Ουσιαστικά απογοητέυτηκαν που κάποιος ονόματι Σαμαράς τα κατάφερε
    Αναγκαστικά πάνε στο πλαν Β, που δεν είναι άλλο από το να κάνουν επιμήκινση, να κουρέψουν χρέος του ΟΣΙ, να μειώσουν επιτόκια και να εκταμιεύσουν τις δόσεις
    Μπράβο Αντώνη!!”

  9. Karenin avatar
    Karenin 24/11/2012 15:11:54

    Mήπως ηταν ο μόνος τρόπος να πάρουμε τα μέτρα;

  10. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 24/11/2012 16:10:18

    Πήραν φωτιά τα διάφορα Blogs με την απαισιόδοξη εκμυστήρευση της Κυρίας Αρβελέρ (κατά δήλωσή της, μιλάει μόνο με αρχηγούς κρατών και πάνω…): «Έχετε κράτος ως το Σεπτέμβριο του 2013»! Από εκεί και πέρα τι;, αναρωτιέται σύμπασα η επικράτεια. Μήπως το σβήσιμο του ελληνισμού από το διεθνή χάρτη; Δεν έλειψαν μάλιστα και οι εικόνες με τον κεραυνό πάνω από την Ακρόπολη, που επισφραγίζει παραστατικά την επερχόμενη συντέλεια. Σύντροφοι, ψυχραιμία! Η Αρβελέρ λέει «ΤΡΑΤΟΣ» (=χρονικό περιθώριο), όχι «ΚΡΑΤΟΣ». Εννοεί ότι θα μας «εξωπετάξουν» από την ευρωζώνη τo 2013, μετά τις γερμανικές εκλογές. Κατά τα άλλα, η αιώνια Αρβελέρ. Ακούγοντάς την, έχεις την εντύπωση πως είναι ο άξονας, γύρω από τον οποίο στρέφεται η υδρόγειος. Ένα κράτησα, πάντως, από την συνέντευξη, εκτός από τα αναρίθμητα δείγματα μετριοφροσύνης του τύπου «ακούστε με». Ότι αυτή η παλιά ΕΠΟΝίτισσα, ως πρύτανης στο Παρίσι, είχε καλέσει 22 φορές την αστυνομία να επέμβει ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ, όταν κάποιοι αναρχοαντιεξουσιαστές είχαν αρχίσει να τα σπάζουν…Τι λένε άραγε γι’ αυτό οι Μαρκάτοι, οι Πελεγρίνηδες και οι Κουράκηδες;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Παρατηρητής 24/11/2012 17:09:49

      Τι, θα κόλωναν οι συνήθεις λαθρόχειρες συνωμοσιολόγοι ;
      Το μετέτρεψαν το "τ" σε "κ" !!!
      Του κώκου πράγματα...
      Εντάξει, συνεχίστε, απαξιώστε και την κ. Αρβελέρ....
      Λές και μάς έχουν απομείνει εν έτει 2012 πολλοί Έλληνες και Ελληνίδες σεβαστοί στον υπόλοιπο κόσμο...
      Άν δεν σας αρέσει αυτή, πάρτε Τατσόπουλο (ο νέος "Λουκανίδης") και τον πρόεδρο της Βουλής των Ελλήνων.
      Αλλά προσέχετε τα νώτα σας...

  11. armageddwn avatar
    armageddwn 24/11/2012 16:49:16

    Δε σε πετάνε από την Γερμανική ένωση.κορόιδα είναι? που θα βρουν σκλάβους με 200 ευρώ για να μεταφέρουν τις γραμμές παραγωγής τους στα 2000 χλμ. από τα σπίτια τους.μόνος πρέπει να το καταλάβεις και να φύγεις.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/11/2012 17:03:32

    Υπάρχει και άλλη (σαφώς μελανή) σελίδα στο βιογραφικό του:
    h**p://www.antinews.gr/2011/06/21/107897/#comment-744426
    h**p://www.antinews.gr/2012/09/20/180304/#comment-1052912

  13. blue nile avatar
    blue nile 25/11/2012 00:24:55

    Δεν είναι εύκολο να μας πετάξουν από το ευρώ τους επόμενους 15 μήνες.
    Ήθελαν να το κάνουν φέτος το καλοκαίρι όμως το πρωτογενές κόστος , αυτό που μπορεί να υπολογιστεί δηλαδή, ήταν απαγορευτικό και πολύ μεγαλύτερο από το κόστος διάσωσης.
    Μετά βέβαια ερχόταν ο λογαριασμός των δευτερογενών κοστών κι εκεί θα κλαίγανε μανούλες...
    Όταν έκλεισε η Lehman Brothers στις ΗΠΑ κάθε σαβατοκύριακο ξεφούρνιζόταν και νέα ζημιά.

    Αν οι Γερμανοί εργαστούν μεθοδικά και εξασφαλίσουν πάνω από δύο φρεσκοτυπωμένα τρις ευρώ ακόμα από την ΕΚΤ για τις τράπεζες τους τότε λίγο πριν την άνοιξη του 2013 μπορεί να είναι έτοιμοι
    Τώρα αναρωτιέμαι αν το κάνουν έχοντας την ψευδαίσθηση ότι το ευρώ θα μπορέσει να επιβιώσει μετά την φυγή μιας ελλειμματικής χώρας ή ξέροντας ότι αυτό θα επιφέρει την διάλυση της ευρωζώνης.
    Έτσι κι αλλιώς οι τραπεζίτες τους θέλουν να τελειώσει η ιστορία με το ευρώ γιατί δεν θα μπορέσουν για πολύ ακόμα να κρύβουν κάτω από το χαλί την χρεωκοπία τους και για τα κέρδη που θα αποκομίσουν από το τσουνάμι αποταμιεύσεων που θα κατακλύσει τις τράπεζες τους

    Με το που φύγει η Ελλάδα τότε η ένωση του ευρώ δεν θα έχει τρεις μήνες μπροστά της.

  14. nikos avatar
    nikos 25/11/2012 09:01:59

    ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ. ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΥΜΝΑΣΙΑ. ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΑΣ . ΚΟΨΤΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙ Ο ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΩΝ ΕΣ-ΕΣ

  15. Hristos avatar
    Hristos 26/11/2012 18:12:49

    Νίκο σωστά τα λες! Και όχι μόνο εμείς οι Έλληνες αλλά και όλοι οι άλλοι λαοί που έχουν μπει σε μνημόνια και σχεδία διάσωσης.

    Και θα μπορούσε να γίνει σχετικά εύκολα (λέω) αν οι πρόεδροι των ενώσεων προστασίας των καταναλωτών έδιναν συντεταγμένοι όλοι μαζί και συγχρονισμένα το σήμα για μποϊκοτάζ των γερμανικών προϊόντων ,από την μικρότερη βίδα μέχρι τα αυτοκίνητα κλπ.
    Φυσικά θα έπρεπε ως λαός να έχουμε ξυπνήσει εδώ και καιρό και όχι να γεμίζουμε τα Lidl με τα χρήματα μας . ας κάναμε έστω κάτι πολύ απλό( το έχω πετύχει σε πολύ μεγάλο ποσοστό στις αγορές μου) : Ας αγοράζουμε Ελληνικά προϊόντα (αυτά με την ελληνική σημαία) και ας είναι και λίγο ακριβότερα κάποια από αυτά.