#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2013 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Στόουν ανακάλυψε το νέο πρωταγωνιστή του



O Όλιβερ Στόουν είναι ένας μεγάλος σκηνοθέτης. Ταινίες όπως το Πλατούν, "Γεννημένος την 4η Ιουλίου", "JFK", "Γουόλ Στριτ", έχουν κάνει πολύ κόσμο να ανατριχιάσουν ενώ και ο ίδιος έβγαλε πολλά λεφτά.

Βέβαια την τελευταία δεκαετία ο... αριστερός του Χόλιγουντ, όπως έχει χαρακτηριστεί, δεν έχει κάνει ταινίες, παρά κάποια ντοκιμαντέρ για τον Κάστρο. Έτσι, βρίσκει χρόνο να το παίζει τζάμπα επαναστάτης και να παίρνει μέρος σε διάφορα συνέδρια.

Το ότι ήταν κάποτε μεγάλος σκηνοθέτης, πάντως, δε δικαιολογεί το να λέει... αρλούμπες. Διότι πως αλλιώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αυτό που είπε στην Κροατία για τον Τσίπρα. Ούτε λίγο ούτε πολύ τον χαρακτήρισε ελπίδα όλου του κόσμου.

Κάτι σαν το νέο Τσε Γκεβάρα ή ακόμη καλύτερο ο νέος Χριστός που θα αλλάξει τον κόσμο.

«Ο Αλέξης Τσίπρας είναι η ελπίδα της Ελλάδας. Αυτός ο άνθρωπος θα κάνει την τεράστια διαφορά όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και σε όλη την Ευρώπη -και ίσως και σε όλο τον κόσμο. Εύχομαι στον Αλέξη καλή τύχη. Θα την χρειαστεί. Είναι σκληρό καρύδι. Θα τα καταφέρει» είπε ο Ο. Στόουν το μεσημέρι της Τετάρτης, όταν συναντήθηκε στο Ζάγκρεμπ με τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και τον Σλοβένο φιλόσοφο Σλαβόι Ζίζεκ, για να προετοιμάσουν τις ομιλίες τους σε πολιτική εκδήλωση για την πορεία της Ευρώπης και το ρόλο της αριστεράς.

Δύο πράγματα συμβαίνουν για να τα λέει όλα αυτά ο Στόουν. Είτε έχει φάει... πετριά στο κεφάλι (για να κάνουμε και λίγο χιούμορ με το επώνυμό του) είτε ψάχνει για νέους ηθοποιούς για ταινία και βρήκε στο πρόσωπο του Αλέξη Τσίπρα το νέο αστέρι του σινεμά.

Γιατί όχι. Θα μπορούσε να γυριστεί ταινία με πρωταγωνιστή τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά καλύτερα να είναι... βωβός κινηματογράφος διότι αυτά που λέει ο κ. Τσίπρας είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Τώρα, για το αν είναι η ελπίδα του κόσμου όλου, τι να πει κανείς. Ίσως δεν το έχουμε καταλάβει εμείς οι Έλληνες γι' αυτό και δεν τον κρίνουμε ικανό για πρωθυπουργό. Ίσως, θα μπορούσε ο κ. Στόουν, που έχει καλές σχέσεις με τον Μπ. Ομπάμα, να προτείνει τον κ. Τσίπρα για υποψήφιο των Δημοκρατικών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2013 08:52:34

    Όταν τα είπε αυτά ο Stone, μάλλον θα ήταν stoned...

    • GO avatar
      GO @ Strange Attractor 16/05/2013 09:21:00

      Definitely!

  2. Dark Blue avatar
    Dark Blue 16/05/2013 09:07:51

    Ο Στόουν ανακάλυψε τον νέο πρωθυπουργό πρωταγωνιστή του κινηματογράφου...
    Και επειδή τον Αλέξη θα τον δούμε πρωθυπουργό μόνο στον κινηματογράφο, βρήκαμε τουλάχιστον έναν καλό σκηνοθέτη...

  3. elli avatar
    elli 16/05/2013 10:10:36

    Η Αμερική προωθεί Τσίπρα ¨δαγκωτό¨. Είναι ο "διάδοχος" του ΓΑΠ.
    Οι απόψεις του ΣΥΡΙΖΑ ,ιδιαίτερα στα διεθνή θέματα, αντικατοπτρίζουν τις απόψεις των Αμερικανών (Σκοπιανό, μετανάστευση, τα Ίμια ανήκουν στην Τουρκία και λέγονται Καρντάκ και άλλα τέτοια "κουλά"!)

  4. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 16/05/2013 10:36:27

    Πειράζει να υπενθυμίσω ότι Στόουν είναι ένας από τους πολλούς Εβραίους σκηνοθέτες του Χόλυγουντ;

    Αυτό που αποκαλείται σοσιαλ-δημοκράτης ή αριστερός στην Ευρώπη, στις ΗΠΑ ονοματίζεται ελευθεριακός (Liberal), έχουν ταυτόσημες θέσεις σε σημαντικά θέματα όπως η ηθική, την οποία απορρίπτουν ως «αστική», τάσσονται υπερ της γενικής εκπορνεύσεως των γυναικών και ως εκ τούτου υπερ των αμβλώσεων, θεωρούν φυσιολογική την διαστροφή του γενετησίου ενστίκτου και «ρατσισμό» και «ξενοφοβία» την αγάπη για την πατρίδα και την προσήλωση στα εθνικά ιδεώδη.

    Ο μαρξιστής «φιλόσοφος» Ζίζεκ μας προτρέπει να ανατρέξουμε στην εποχή των δεινοσαύρων, που εξαφανίσθησαν πριν 65 εκατ. έτη...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κράντωρ 16/05/2013 15:47:30

      Έτσι μπράβο. Δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι Αλέξη. Και να θυμηθούμε ότι στην ταινία που σκηνοθέτησε για τον Μεγάλο Αλέξανδρο τον έβγαλε ομοφυλόφυλο. Κάτι που με βάση επιστολές και ντοκουμέντα ιστορικά διαψεύδεται πανηγυρικά από τον ίδιο τον μακεδόνα βασιλιά. Άρα μιλάμε για ανθέλληνα που θέλει οτν Τσίπρα πρωθυπουργό για να ολοκληρώσει την εξαφάνιση της Ελλάδας μας. Πείτε κι άλλα εσείς οι φίλοι του Αλέξη μπας και ξυπνήσει ο λαός μας...

      • mara M. avatar
        mara M. @ Γεώργιος Τ. 16/05/2013 19:13:15

        Ετσι μπράβο. Δείξε μου τους φίλους να σου πώ ποιος είσαι.
        Α´παγκόσμιος πόλεμος Β' παγκόσμιος πόλεμος . Εν εξελίξει για τρίτη φορά, οικονομικός πόλεμος πάλι από τους Γερμανούς.
        Το δίς εξ' αμαρτείν ουκ ανδρός σοφού. Πόσο μάλλον το τρίς.
        ΥΓ Το ανθελληνικό παραλήρημα των Γερμανών σε δημοσιεύματα και σποτάκια δεν βλέπω να σας πείραξαν και ξέρετε ποιους υποστηρίζουν.Το μόνο που συμφωνώ μαζί σας είναι ότι ο λαός κοιμάται.

    • Evangelos avatar
      Evangelos @ Κράντωρ 17/05/2013 06:37:51

      "Πειράζει να υπενθυμίσω ότι Στόουν είναι ένας από τους πολλούς Εβραίους σκηνοθέτες του Χόλυγουντ;..."

      μόνο που είναι Βουδιστής (κατ επιλογήν) ενώ οι γονείς του Προστετάντες Χριστιανοί και έτσι τον μεγάλωσαν ... δηλαδή καμία σχέση με εβραίος !!!

      :o

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 16/05/2013 15:42:31

    Ο κ Στόουν είναι βέβαιος ότι ο κ Τσίπρας θα κάνει την διαφορά σε όλη την Ευρώπη, κάτι αμφιβολίες έχει αν θα κάνει και την διαφορά για ολοκληρο τον πλανητη . Γιατί μου ήρθε κατ΄ ευθείαν στο μυαλό ο τίτλος του global thinker που απένειμε ένα αμερικάνικο περιοδικό στον κ Παπανδρέου στην αρχή της θητείας του; Πάντα στην υπερβολή και στις κωλοτούμπες οι Αμερικάνοι. Τουλάχιστον ο Παπανδρέου δεν είχε τόσο "περίεργες" παρέες σαν αυτή του μισότρελλου Ζίζεκ!

  6. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 16/05/2013 16:53:44

    Ξέρετε, οι πραγματικοί Αμερικάνοι ονόμαζαν τους «Αμερικάνους» διχαλωτή γλώσσα.
    Είκοσι χρόνια στο περίμενε, επτά χρόνια στο γύψο και τριάντα στο παραμύθι, μας έχουν σα συμμάχους.
    Ανά εποχή, μας πουλάνε ακριβώς αυτό που ζητάμε.
    Απλά η ατζέντα όπως λέει και η elli, δεν αποκρύπτεται πλέον -όπως έκανε ο Ανδρέας Π. και ο Ιωαννίδης.

  7. Nik avatar
    Nik 16/05/2013 18:05:28

    Στο αγγλικό κείμενο μήπως αποκαλεί τον Alexis "tough nut"; Διότι η λέξη αυτή δέχεται ποικίλες ερμηνείες και μεταφράσεις. Και αν αναλογιστούμε το αγγλοσαξωνικό χιούμορ τότε τα πράγματα παίρνουν άλλη χροιά.

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 16/05/2013 20:51:32

    Δηλαδη αμα και οταν ερθουν εκλογες μας λετε οτι θα κληθουμε ουσιαστικα να διαλεξουμε ποιας εθνικοτητος θα ειναι ο νταβατζης μας; Αμερικανος η Γερμανος;
    Γιατι εμεις θα εξακολουθουμε να ειμαστε αυτο που πατροναρει ο νταβατζης.
    Θου Κυριε.....