#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2012 11:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Στουρνάρας συνεχώς παραιτείται...στον Τόμσεν!



Στις 10 Αυγούστου γράφαμε ότι στις τότε διαπραγματεύσεις με την Τρόικα ο Στουρνάρας απείλησε ...τον Τόμσεν ότι θα παραιτηθεί, λόγω της αδιάλλακτης στάσης του τελευταίου

Όπως γράφουμε σε προηγούμενη ανάρτηση (Η ώρα της πολιτικής διαπραγμάτευσης) το σκηνικό επαναλήφθηκε και τώρα και μόνο που οι Στουρνάρας και Τόμσεν δεν ... “’έπαιξαν ξύλο”

Χαρακτηριστικοί είναι οι έντονοι διάλογοι που δημοσιεύονται στο Βήμα και το Έθνος:

Στουρνάρας προς Τόμσεν : Όσο για σένα δεν καταλαβαίνω τι θέλεις από την Ελλάδα. Τη βλέπεις αυτή; (δείχνοντας παράθυρο του υπουργείο) Έγινε από σφαίρα. Εκεί θέλεις να πάμε; Έτσι θέλεις να γίνει η Ελλάδα; Θέλεις να ρίξεις τη κυβέρνηση; 

Σας επαναλαμβάνω, τελειώσαμε. Έχω μείνει μόνος μου. 

Δεν έχω στήριξη από κανένα κόμμα ούτε κι από εσάς. Σηκώνομαι και φεύγω.

Τόμσεν: Δηλαδή μας λες να φύγουμε;

Στουρνάρας: Ναι, να σηκωθείτε και να φύγετε.

Μορς: Θα κάνουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να βρούμε μια λύση. Θα δουλέψουμε μέρα και νύχτα και θα τα καταφέρουμε”.

Σύμφωνα με πληροφορίες η αδιαλλαξία του Τόμσεν και τα δημοσιεύματα για καθυστέρηση της έκθεσης είναι ένα μέσο πίεσης προς τη Γερμανία να δεχτεί και νέο κούρεμα του ελληνικού χρέους, καθώς το ΔΝΤ εκτιμά ότι το πρόγραμμα για την Ελλάδα δεν βγαίνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostis avatar
    kostis 23/09/2012 12:15:07

    τι να κανει ο Στουρναρας? Απορω πως αντεχει! Εχει Βενιζελο και Κουβελη απο την μια να τον εκθετουν συνεχεια χωρις να προτεινουν τιποτε σοβαρο. Εχει κανα δυο υπουργους που αντι να στρωθουν στην δουλεια, σφυριζουν αδιαφορα και το παιζουν συνδικαλιστες, εχει και τους τροικανους που εμφανιζονται αδιαλλακτοι και απολυτοι στις γραμμες τους.. Εδω και 3 μηνες εχει χασει τον υπνο του ο ανθρωπος και ολοι περιμενουμε να τετραγωνισει τον κυκλο. Ευτυχως εχει την στηριξη του Σαμαρα, αλλιως θα ειχε φυγει προ πολλου.. Και φανταστητε τοτε την ξεφτιλα της Χωρας και τον αντικτυπο εντος και εκτος της χωρας..

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/09/2012 12:21:33

    Προτείνω όλο αυτό το σκηνικό, να γίνει σε στυλ φωτορομάντζο του 60. θα έχει μεγάλη πέραση!

  3. Βασίλης avatar
    Βασίλης 23/09/2012 13:07:26

    "Τη βλέπεις αυτή; (δείχνοντας παράθυρο του υπουργείο) Έγινε από σφαίρα."...Δηλαδή, θέλουν να μας πουν οτι στο δωμάτιο που συνεδριάζει ο υπουργός με την τρόικα, υπάρχει ένα τρύπιο παράθυρα από σφαίρα; χαχαχαχαχαχα !!!! Ούτε ο φώσκολος δεν θα το σκεφτόταν!!! Έλεος!!!!

  4. Νικόλας avatar
    Νικόλας 23/09/2012 13:41:41

    Καλά μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Και πού έμαθε το Βήμα για τους διαλόγους αυτούς;

  5. nikos avatar
    nikos 23/09/2012 13:56:31

    Πως έμαθε τους διαλόγους; Να προφανώς το περιβάλλον τις διέρρευσε/ κατασκεύασε ώστε να "φανεί" η δυσκολία της διαπραγμάτευσης. Οχι και να παραιτηθεί ο κ. Στουρναρα! Αυτό αποτελεί κόκκινη γραμμή.
    Ας υποχωρήσει ο κ. Τομσεν επ´αυτου και εμείς ότι θέλει.

  6. arcane avatar
    arcane 23/09/2012 14:38:58

    Παραβιάζει την ιεραρχία ο Στουρνάρας, πρέπει να παραιτηθεί στον Βενιζέλο που τον έβαλε.

  7. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 23/09/2012 14:48:43

    Τι αλλες Φωσκολοειδης αηδιες θα ακουσουμε; Ελεος πια! Ξεπερνα τα ορια της γελοιοτητας! Να το γυρισουμε και σε δραματικη σειρα!

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 23/09/2012 15:55:07

    Η πολιτικη ελιτ της Ελλαδας Καταντησε την Χωρα Ευρωπαικο κονγκο,την
    εβγαλαν στην πουληση και εμεις συζηταμαι για το τι ειπε ο Στουρναρας στον ανεκδιηγητο Τομσεν.

  9. Νικόλας avatar
    Νικόλας 23/09/2012 16:21:39

    Χαχαχαχαχα έχω λιώσει από το γέλιο όσο σκέφτομαι το διάλογο: "Όσο για σένα δεν καταλαβαίνω τι θέλεις από την Ελλάδα. Τη βλέπεις αυτή; (δείχνοντας παράθυρο του υπουργείο) Έγινε από σφαίρα. Εκεί θέλεις να πάμε; "

    Αχαχαχα μου θυμίζει όντως Φώσκολο. χαχαχαχα Respect πάντως έχουν φαντασία οι σεναριογράφοι στο Βήμα και το Έθνος.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Νικόλας 23/09/2012 16:22:32

      Ή το άλλο που του είπε λέει ο Μορς "Έλα μην απογοητεύεσαι, μαζί θα το παλέψουμε να βρούμε λύση" Αχαχαχαχαχα καλά δεν παίζονται, τρελό γέλιο.

      • καποιος avatar
        καποιος @ Νικόλας 24/09/2012 12:45:41

        ++