Ο Στουρνάρας, ο ΕΝΦΙΑ και τα βρόμικα παιχνίδια Συριζαίων
10/12/2014 15:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Στουρνάρας, ο ΕΝΦΙΑ και τα βρόμικα παιχνίδια Συριζαίων

Πριν ακόμη γίνει εξουσία ο ΣΥΡΙΖΑ, άρχισε να διεισδύει στον κρατικό μηχανισμό και να παίζει βρόμικα παιχνίδια. Πρώην Πασόκοι δημόσιοι υπάλληλοι, βγάζουν από τα γραφεία τους διάφορα έγγραφα και τα δίνουν σε βουλευτές και μέσα ενημέρωσης προκειμένου να χτυπήσουν την κυβέρνηση ή άλλα πρόσωπα που θεωρούν «εχθρούς» τους.

Υπάρχουν αρκετά κρούσματα που μαθαίνουμε ότι έχουν καταγραφεί σε μια ένδειξη «εκδίκησης» από ορισμένους που θεωρούν ότι εθίγησαν από την κυβέρνηση και περιμένουν τον Τσίπρα να τους αποκαταστήσει. Είναι τέτοια η εκδικητική τους μανία που λένε πλέον ξεκάθαρα σε συναδέλφους τους ότι... πλησιάζει η ώρα τους λες και θα ανοίξουν τη Γυάρο και τη Μακρόνησο να πάρουν τη ρεβάνς τους.

Ένα τέτοιο κρούσμα διαρροής εγγράφου έγινε σήμερα και αφορούσε την Τράπεζα της Ελλάδος. Σύμφωνα με πληροφορίες μια Συριζαία υπάλληλος υπουργείου θεωρώντας ότι θα πλήξει τον διοικητή της ΤτΕ Γιάννη Στουρνάρα διέρρευσε απάντηση της Τράπεζας που έλεγε ότι για τα ακίνητα που διαθέτει η κεντρική τράπεζα δεν θα πληρωθεί ο ΕΝΦΙΑ. Βεβαίως, το θέμα «κιτρίνισε» από διάφορα sites που έγραψαν ότι ο Στουρνάρας που έφτιαξε το φόρο δεν θέλει να πληρώσει για λογαριασμό της ΤτΕ, λες και θα πλήρωνε από την τσέπη του.

Βεβαίως, το σύστημα ΣΥΡΙΖΑ ξέχασε να πει ότι η ΤτΕ απαλλάσσεται παντός φόρου ή τέλους επειδή πληρώνει στο κράτος το 88% των καθαρών κερδών ως μέρισμα, όπως γίνεται και σε όλες τις κεντρικές τράπεζες. Ξέχασαν να πουν ότι το Δημόσιο έλαβε στη χρήση του 2013 το ποσό των 817.800.000 ευρώ ως μέρισμα από την ΤτΕ.

Προφανώς ο ΣΥΡΙΖΑ όταν έρθει στο γκουβέρνο θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ και θα βρει λεφτά από το μαγικό τσαντάκι του... Σπορτ Μπίλυ. Επομένως δε θα χρειάζεται ούτε το μέρισμα του Στουρνάρα από την ΤτΕ, ούτε κανέναν άλλο φόρο. Ίσως πάλι να αναγκάσει δημόσιους φορείς με χιλιάδες ακίνητα να πληρώσουν ΕΝΦΙΑ. Το κράτος δηλαδή να δίνει φόρους για να γεμίσουν τα ταμεία. Ο λαϊκισμός και το βρόμικο παιχνίδι έχει και τα όριά του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 10/12/2014 16:01:31

    Καταρχήν το θεωρώ σκανδαλώδες να μην ξέρουμε επακριβώς ποιοι πήραν τα υπόλοιπα 110 εκ του μερίσματος. Ο ΕΝΦΙΑ θα μπορούσε να αφαιρεθεί από αυτό το ποσόν... Δηλαδή για τους ιδιώτες μετόχους της ΤτΕ δεν αρκούν τα υπόλοιπα δώρα της κυβέρνησης όπως ο αναβαλλόμενος φόρος;

  2. loretta avatar
    loretta 10/12/2014 17:14:00

    Ετσι μην αφηνετε τιποτα να πεφτει κατω...!Αρκετα με τον κιτρινισμο του καθε κατεργαρη....που θελει να πουλησει φυλλα.

  3. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 10/12/2014 19:18:25

    «η ΤτΕ απαλλάσσεται παντός φόρου ή τέλους επειδή πληρώνει στο κράτος το 88% των καθαρών κερδών ως μέρισμα, όπως γίνεται και σε όλες τις κεντρικές τράπεζες.» Δεν είναι ακριβώς έτσι . Διότι σύμφωνα με τον νόμο (του προκατόχου ΥΠ.ΟΙΚ. του Γκ.Χαρδούβελη) που θεσπίζει τον Ε.Ν.Φ.Α. 4223/2013 παρ. 3 του άρθρου 3 ορίζει ότι : «κάθε άλλη διάταξη ,γενική ή ειδική , που αφορά απαλλαγές από φόρους ή τέλη δεν εφαρμόζεται για τον Ενιαίο Φόρο Ιδιοκτησίας Ακίνητης Περιουσίας» Επιπλέον αν ήταν αυτονόητο και νόμιμο γιατί ο Στουρνάρας το αιτείται από τον Χαρδούβελη.

  4. Geros avatar
    Geros 11/12/2014 11:48:28

    Όλα αυτά που λέγονται κατά καιρούς από το αντιμνημονιακό μπλοκ και ή διαψεύδονται σιωπηλά και καθυστερημένα ή δεν διαψεύδονται καθόλου, είναι πολύ πιο σημαντικά από ότι νομίζουμε. Ένα μεγάλο κομμάτι των πεποιθήσεων του αντιμνημονιακού μπλόκ βασίζεται σε τέτοια "στοιχεία". Προχθές σε κανάλι βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ έλεγε με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι τα έσοδα του κράτους είναι 80 δις και τα έξοδα 40, άρα δίνουμε 40 δις τον χρόνο στην ...Merkel και στα "μαύρα κοράκια με νύχια γαμσά" των αγορών!!! Απέναντι του υπήρχε βουλευτής της Ν.Δ. που δεν έβγαλε άχνα, οπότε ένας μέσος ακροατής δεν έχει κανένα λόγο να μην πιστεύει το ψέμα αυτό. Το αντιμνημόνιο είναι χτισμένο πάνω σε χιλιάδες τέτοιες ηλιθιότητες και δεν υπάρχει σοβαρός αντίλογος σε αυτές. Πολλές φορες εγώ σε αυτό το site έχω λάβει απαντήσεις όταν μιλάω για μερικούς αντιμνημονιακούς μύθους σε στιλ "πως είναι δυνατόν να λέω τέτοια πράγματα". Οι χαζομάρες και οι μύθοι του αντιμνημονίου έχουν λεχθεί για τόσο διάστημα χωρίς σοβαρό αντίλογο, που το να τους αμφισβητήσει σήμερα κανείς είναι σαν να λέει ότι η γή είναι επίπεδη. Πρέπει κάποιος πρώτα να καταγράψει όλες αυτές τις αρλούμπες. Από πολλαπλασιαστές, ασφάλιστρα κινδύνου και τεραστια κέρδη της Γερμανίας, μέχρι ληστρικά επιτόκια τοκογλύφων, Αγγλικό δίκαιο και λογιστικούς ελεγχους. Μετά πρέπει εμπεριστατωμένα να υπάρξουν απαντήσεις σε όλες αυτές τις αρλούμπες και τέλος οι απαντήσεις αυτές να ενημερώνονται με τις καινούριες επινοήσεις των διαφόρων άσχετων που δημιουργούν αυτούς τους μύθους. Δεν είναι δυνατόν ακόμα και βουλευτές του Ελληνικού κοινοβουλίου να μην μπορούν να απαντήσουν σε πράγματα που λέγονται ως αλήθειες αυταπόδεικτες και στην ουσία ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότιτα. Ακόμα και η κουβέντα "η Νορβηγία έχει πέντε εκατομμύρια δημοσιους υπαλληλους" έχει ειπωθεί στην βουλή και έμεινε χωρίς απάντηση. Φυσικά αυτά όλα δεν ξεκίνησαν με την κρίση, η Ελληνική πολιτική είναι εδώ και δεκαετίες δέσμια αστικών μύθων. Σχεδόν κάθε συντεχνία εδώ και πολλά χρονια αν ήθελε να επιτύχει κάτι πετούσε μια σειρά από δήθεν "επίσημα στοιχεια" στην κοινή γνώμη. Τα στοιχεια αυτά ήταν αποσπασματικά, παρανοημένα ή ακόμα και καθαρά παραποιημένα, και δημιουργούσαν μια πλαστή εικόνα για την πραγματικότητα στον μέσο πολίτη γιατί ουδέποτε ακουγόταν αντίλογος. Έτσι ο μέσος Έλληνας πίστευε ότι οι δάσκαλοι ήταν οι πιο κακοπληρωμένοι στην Ευρώπη (στην πραγματικότητα είχαν αποδοχές στον μέσο όρο και δούλευαν μακράν τις λιγότερες ώρες από όλους τους συναδέλφους τους στην Ευρώπη, ανά ώρα δηλαδή ήταν οι πιο καλοπληρωμένοι), ότι η Δανία δίνει 12% του ΑΕΠ στην παιδεία ( αν συνυπολογίσουμε όμως ένα 7% ως μορφή εγγυήσεων για φοιτητικά δάνεια, πράγμα που οι δικοί μας δεν θέλαν, θέλαν 12% για μισθούς), ότι στην Σουηδία έχουν ένα πετυχημένο σοσιαλιστικό μοντέλο διακυβέρνησης με απίθανους αριθμούς δημοσίων υπαλλήλων (τα σοσιαλιστικά πειράματα έχουν λήξει με παταγώδη αποτυχία εδώ και πολλά χρόνια, στην Σουηδία έχουν καθαρό φιλελευθερισμό και οι αριθμοί των δημοσίων υπαλλήλων συμπεριλαμβάνουν εντελώς διαφορετικές κατηγορίες πολιτών από αυτό που ονομάζουμε εμείς δημόσιο υπάλληλο) και πάει λέγοντας ... Λέμε ότι σε περίπτωση εκλογών οι πολίτες πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους, αλλα σε ποιό βαθμό μπορούν να τις αναλάβουν επιτυχώς αν αυτά που θεωρούν ως αλήθειες είναι ανυπόστατοι αστικοί μύθοι?

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 12/12/2014 05:48:31

      Αυτά που λες έχουν την ίδια αξιοπιστία με την εξοστρακισμένη σφαίρα.

      • Geros avatar
        Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 08:41:28

        Το ότι οι αποφάσεις των Ελληνικών δικαστηρίων (στην περίπτωση του εξοστρακισμού), τα στοιχεία του ΟΟΣΑ και της Εurostat , ο επίσημα δημοσιευμένος προυπολογισμός του κράτους και οι ανακοινώσεις επισήμων αρχών ανά τον κόσμο δεν αλλάζουν τις πεπιθήσεις σας, αφορά εσάς και όχι εμένα. Το ότι από όλα αυτά τα προαναφερθέντα προτιμάτε να πιστεύετε ότι κατεβάζει η κούτρα του κάθε απίθανου τύπου του ΣΥΡΙΖΑ και τις δημοσιεύσεις του blog "ο μπάρμπας μου ο ψεύτης", είναι πρόβλημα σας αγαπητέ. Στο σχόλιο μου αυτό που λέω είναι ότι επειδή είσαστε πολλοί, πάψατε να είσαστε πρόβλημα του εαυτού σας μόνο, γίνατε πρόβλημα της χώρας.

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 12/12/2014 09:19:08

          «Το ότι οι αποφάσεις των Ελληνικών δικαστηρίων (στην περίπτωση του εξοστρακισμού)...» την γνωρίζεις την απόφαση του Μεικτού Ορκωτού Δικαστηρίου της Άµφισσας για τον Κορκονέα ; Είμαι σίγουρος ότι την ξέρεις ειδικά μετά τόσο "χώσημο" από τον MoonWalk και εμένα σε προηγούμενη ανάρτησή σου γιαυτό το θέμα. By the way τι έγινε κατάπιες την γλώσσα σου τότε; Σε κάθε περίπτωση την επαναλαμβάνω για να διαπιστώσουμε ποιος είναι ο "ο μπάρμπας μου ο ψεύτης". «Η ισόβια κάθειρξη χωρίς κανένα ελαφρυντικό που επιβλήθηκε στον Επαμεινώνδα Κορκονέα αποκτά μεγαλύτερο ειδικό βάρος, καθώς το δικαστήριο αναβάθμισε την κατηγορία και τελικά τον καταδίκασε για ανθρωποκτονία από πρόθεση με άμεσο και όχι ενδεχόμενο δόλο. Και παρά το γεγονός ότι αμφότερα τα αδικήματα έχουν την ίδια ποινική μεταχείριση, διαφορετική είναι η ηθική απαξία, καθώς ο άμεσος δόλος δείχνει ότι ο ειδικός φρουρός βρέθηκε απέναντι στον άτυχο 15χρονο αποφασισμένος να σκοτώσει.''» αν ακόμη δεν πείστηκες να σου συστήσω ένα καλό ποινικολόγο να σε βοηθήσει να την εμπεδώσεις. Για τα άλλα απαξιώ να σου απαντήσω διότι διαπίστωσα ότι ψεύδεσαι ασύστολα οπότε δεν έχει νόημα να ασχολούμαι μαζί σου. Τέλος το στοίχημα ακυρώνεται.

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 10:37:47

            Γιατί αντιδράς έτσι ? Το κείμενο που παρέθεσες δεν αμφισβητεί καθόλου τον εξοστρακισμό, το δικαστήριο δέχτηκε ότι παρά το ότι ο εξοστρακισμός της σφαίρας είναι αδιαμφισβήτητος, ο Κορωνέας δεν πυροβόλησε στο έδαφος αλλά προς την κατεύθυνση του Γρηγορόπουλου και με πρόθεση να τον σκοτώσει. "Το πόρισμα της βαλλιστικής εξέτασης, που παραδόθηκε σήμερα στον 9ο τακτικό ανακριτή ..... «Η μορφολογία της παραμόρφωσης της βολίδας, η θέση της, το ανέπαφο της κορυφής της, η ύπαρξη πεπλατυσμένης επιφάνειας, είναι στοιχεία απολύτως συμβατά με την πρόσκρουση της βολίδας σε σκληρή ανένδοτη επιφάνεια με το πλαινό τμήμα της, και στην συνέχεια εξοστρακισμού της, από την επιφάνεια αυτή», αναφέρει η έκθεση. Δεν κατάπια την γλώσσα μου, δεν είμαι όλη μέρα στο antinews .... Το να με βγάζεις ψεύτη χωρίς να λες που είπα ψέματα δίχνει έλειψη επιχηρημάτων και την κακή συνήθεια της αριστεράς να βάζει μια ταμπέλα σε όσους διαφωνεί και να ... ξεμπερδευει με αυτούς. Στην ουσία είναι φασισμός. Θεωρείς ότι όσα ανέφερα παραπάνω είναι ψέματα? Πολύ ωραία, βάλε τον κώλο σου κάτω και βρες που είναι το ψέμα, όχι πετάς μια προσβολή και καθάρισες. Αυτό είναι το επίπεδο σου? Γιατί το στοίχημα ακυρώνεται? Κατάλαβες ότι θα το χάσεις ε?

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 12/12/2014 10:54:21

            Συνεχίζεις να διαστρεβλώνεις τα γεγονότα. Σου παραθέτω τι έγραψες για το συγκεκριμένο την 07/12/2014 12:53 : «Στην Αμερική η συγκεκριμένη δολοφονία δεν θα έφτανε ποτέ ούτε στην αίθουσα του δικαστηρίου, ο Κορωνέας ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ δεν σημάδεψε τον Γρηγορόπουλο αλλά το πεζοδρόμιο. Το παιδί σκοτώθηκε από σφαίρα που εξοστρακίστηκε, αυτό αποδείχθηκε στο δικαστήριο πέρα από κάθε αμφιβολία» Πες μας τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψες σήμερα.Οπότε μη παριστάνεις τον θιγμένο όταν σου λέω ότι ψεύδεσαι !

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 11:32:44

            Τι έχεις πάθει σήμερα? Το ίδιο πράγμα λέω, αποδεδειγμένα η σφαίρα βρήκε τον άτυχο νέο μετά από πρόσκρουση στο πεζοδρόμιο. Το δικαστήριο θεώρησε (για να το πω με μια δόση χιούμορ) ότι ο Κορωνέας ήταν ο δολοφόνος με το χειρότερο σημάδι στον κόσμο . Θεώρησε δηλαδή ότι εσκεμένα σημάδεψε τον Γρηγορόπουλο για να τον σκοτώσει αλλά αστόχησε και κατέληξε να τον σκοτώσει από τον εξοστρακισμό! Χωρίς πλάκα τώρα, σίγουρα δεν σημάδεψε ψηλά στον αέρα ή εντελώς κάτω προς το έδαφος, σημάδεψε προς την κατεύθυνση του Γρηγορόπουλου, αλλά όπως είχα πει και στο σχόλιο μου που παρέθεσες, η αδιαμφισβήτητη ύπαρξη εξοστρακισμού, σε άλλη χώρα θα τον είχαν γλιτώσει. Που λέω ψέματα? Σου παρέθεσα και το πόρισμα της βαλιστικής τι άλλο να κάνω ? Υπάρχει και άλλο πόρισμα που λέει ότι βρέθηκαν ψήγματα από το πεζοδρόμιο στην σφαίρα, τι άλλο θες? Αντί να ζητήσεις μια συγγνώμη για τους ανυπόστατους και προσβλητικούς σου χαρακτηρισμούς, βγαίνεις και από πάνω! Πολύ θράσος έχεις, αλλα δυστυχώς λίγη γνώση ....

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 12/12/2014 12:56:02

            Ή δεν γνωρίζεις Ελληνικά ή προσπαθείς να με τρελάνεις (βρήκες και άνθρωπο) απάντησε στα εξής : 1) Τι εννοείς όταν λες «Στην Αμερική η συγκεκριμένη δολοφονία δεν θα έφτανε ποτέ ούτε στην αίθουσα του δικαστηρίου,» ότι οι Αμερικανοί ένορκοι θα απέσυραν τις κατηγορίες (όπως έκαναν στο Ferguson) δεχόμενοι ότι ο Κορκονέας ήταν άχρηστος σκοπευτής; 2) το «... ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ...» γιατί το έγραψες με κεφαλαία αν όχι για να "περάσεις" ότι μάλλον από ατύχημα σκοτώθηκε ο Γρηγορόπουλος. Άσε που η διατύπωση του πορίσματος "στοιχεία απολύτως συμβατά" έχει την έννοια ότι μπορεί να εξοστρακίστηκε μπορεί και όχι. Και τέλος τι νόημα είχε να γράψεις τα περί εξοστρακισμού την στιγμή που ούτε το πόρισμα της βαλλιστικής εξέτασης δεν το επιβεβαιώνει με σιγουριά πολλώ δε μάλλον όταν γνώριζες ότι το δικαστήριο δεν το δέχτηκε ως ελαφρυντικό;

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 13:08:23

            "η διατύπωση του πορίσματος "στοιχεία απολύτως συμβατά" έχει την έννοια ότι μπορεί να εξοστρακίστηκε μπορεί και όχι " Σοβαρά? Άσε μας ρε Γιάννη, πες μια συγνώμη και μην γελοιοποίησε με τέτοιες απαντήσεις ....

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 12/12/2014 13:32:18

            Από όλα όσα σε ρώτησα από αυτό πιάστηκες.Πολύ φοβάμαι ότι εκτός από ποινικολόγο χρειάζεσαι και φιλόλογο. Πάντως σου υπόσχομαι να μη σε ξαναασχοληθώ μαζί σου όποια τερατολογία και αν γράψεις.

          • Απελπισμένος avatar
            Απελπισμένος @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 14:39:54

            + 10000000000000000000000000000000 Xαρά στο κουράγιο σου Γιάννη!

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Απελπισμένος 12/12/2014 18:59:09

            Φίλε μου κάτι τύπους σαν τον Geros θέλω πέντε μόνο για πρωινό.

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 20:14:20

            Ο Κουταλιανός είσαι βρε Γιάννη? Βγάζεις γέλιο τελικά ....

          • Απελπισμένος avatar
            Απελπισμένος @ Γιάννης Κιαπέκος 13/12/2014 00:01:43

            Γιάννη, δεν αξίζει τον κόπο. Ο Geros ψάχνει κάποιον να του πουλήσει τρέλα. Γιατί να χάνεις την ώρα σου;

          • Geros avatar
            Geros @ Απελπισμένος 13/12/2014 09:08:26

            1. Ο Γιάννης απάντησε κακόβουλα και μειωτικά σε δικό μου σχόλιο και όχι εγώ σε δικό του, οπότε αν κάποιος ψάχνει να πουλήσει τρέλα είναι αυτός. 2. Το να φτιάχνει κανείς κλώνους για να απαντάει δείχνει ότι είσαι απελπισμένος όνομα και πράγμα! GET A LIFE!!!

          • Απελπισμένος avatar
            Απελπισμένος @ Geros 13/12/2014 09:25:32

            Όχι που δεν θα μου έκανες επίθεση για να με χαρακτηρίσεις. Απελπισμένος είμαι που παρακολουθώ τον Γιάννη έναν σοβαρό και ευφυή άνθρωπο, να προσπαθεί ματαίως να σε συνεφέρει. Όσο για τους κλώνους που σοφίζεσαι, σίγουρα θα φταίει ο κλονισμός σου.

          • Geros avatar
            Geros @ Απελπισμένος 13/12/2014 10:42:02

            GET A LIFE !!!

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Απελπισμένος 13/12/2014 13:01:45

            Τώρα να σου πω ότι και εσύ χάνεις τα λόγια σου δε θα με παρεξηγήσεις φαντάζομαι. Επειδή τις αναρτήσεις του τις παρακολουθώ εδώ και καιρό και συνήθως του τα "χώνουν" οι περισσότεροι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι την "βρίσκει" με τα "μπινελίκια".Μια μορφή ιδιότυπου μαζοχισμού.

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 17:01:50

            Βρε Γιάννη αυτό ακριβώς λέω από την αρχή, το πρόβλημα είναι οι άνθρωποι που θεωρούν τα αυτονόητα "τερατολογίες"

          • Δήμος avatar
            Δήμος @ Γιάννης Κιαπέκος 13/12/2014 09:43:36

            Κάτι σε '' -λόγο '' χρειάζεται, αλλά δεν είναι ο φιλόλογος. Άλλη ειδικότητα.

          • Geros avatar
            Geros @ Δήμος 13/12/2014 10:39:53

            Η δική σας ειδικότητα είναι του μπουρδολόγου οπότε δεν μπορείτε να με βοηθήσετε ....

  5. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 11/12/2014 14:39:34

    Απλά με το θέμα αυτό, αναδεικνύεται ένα σημαντικό πρόβλημα που μαστίζει τη σημερινή Ελλάδα και έχει πολλές φορές οδηγήσει ολόκληρους τομείς οικονομικής δραστηριότητας σε παράλυση: Την προχειρότητα με την οποία συντάσσονται οι νόμοι, κάθε πέρσι και καλύτερα. Νόμοι με προβληματικές διατυπώσεις, σε σύγκρουση με άλλους νόμους, με ασάφειες και σημαντικά κενά, ένα μπάχαλο. Η διατύπωση του νόμου για τον ΕΝΦΙΑ είναι το λιγότερο ελλιπής, αφού είναι σε προφανή αντίθεση με την κυρωμένη διεθνή σύμβαση που υποτίθεται ότι έχει υπερνομοθετική ισχύ. Καλείται το ΝΣΚ να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

  6. MCA avatar
    MCA 12/12/2014 09:18:25

    Ο κ.Στουρνάρας όταν έφτιαξε τον φόρο δεν το γνώριζε αυτό; Γιατί δεν έβαλε αστερίσκο; Ο ίδιος φταίει λοιπόν για αυτό το λάθος και όχι ο αντικαταστάτης του.

  7. MCA avatar
    MCA 12/12/2014 09:20:24

    Το ποιο σύντομο ανέκδοτο: Ο ΣΥΡΙΖΑ θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ. αχαχαχαχαχ.....