#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2012 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Στουρνάρας είπε στον Τόμσεν ότι θα παραιτηθεί...

(Το παρασκήνιο των διαπραγματεύσεων με την Τρόϊκα)



Τη δική της νίκη στο μέτωπο της επαναδιαπραγμάτευσης αναζητά εναγωνίως η κυβέρνηση στην προσπάθεια να ισορροπήσει ανάμεσα στις προεκλογικές της δεσμεύσεις και στην σκληρή πραγματικότητα που κληρονόμησε.

Με μια σειρά στρατηγικών κινήσεων που ξεκίνησαν εκείνο το απόγευμα της Δευτέρας της 9ης Ιουλίου στο Eurogroup των Βρυξελλών και συνεχίστηκε για έναν ολόκληρο μήνα σε καθημερινή βάση, η  κυβέρνηση προσπαθεί να περάσει το μήνυμα ότι η επαναδιαπραγμάτευση όχι μόνο δεν εγκαταλείφθηκε αλλά έχει ξεκινήσει και ήδη αποδίδει καρπούς.

Πρόκειται για ένα εγχείρημα δύσκολο καθώς οι αντοχές του κόσμου έχουν στερέψει, και πολιτικά δύσκολα διαχειρίσιμοι αφού κυριαρχεί ο στρατηγικός κανόνας της επιλογής του κατάλληλου χρόνου προκειμένου να έχει επιτυχία το ελληνικό αίτημα.

Αλλά, ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Ο Αντώνης Σαμαράς και ο αρμόδιος υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας, είναι και οι δυο γνώστες της διαπραγματευτικής δυνατότητας.

Γνωρίζουν πολύ καλά (ο πρώτος εξαιτίας των περίπλοκων ζητημάτων που έχει χειριστεί ως υπουργός Εξωτερικών και ο δεύτερος από την εμπειρία που έχει αποκτήσει από τις διαπραγματεύσεις που έκανε την περίοδο ένταξης της χώρας στην ΟΝΕ) ότι –όπως οι στρατηγοί στον πόλεμο - πρώτα επιλέγεις τον τόπο και τον χρόνο της μάχης και, αφού έχεις συγκεντρώσει αρκετές και αξιόμαχες δυνάμεις, ξεκινάς την επίθεση.

Στην κατάσταση πλήρους αναξιοπιστίας που βρισκόταν η χώρα όλο το προηγούμενο διάστημα, οποιοδήποτε θέμα επαναδιαπραγμάτευσης άνοιγε η ελληνική πλευρά, θα αντιμετώπιζε την απόρριψη και την καταστροφή.

Αυτό το γνώριζε πολύ καλά ο Γιάννης Στουρνάρας όταν μετείχε στο κρίσιμο eurogroup του Ιουλίου, όπου απλά οι ομόλογοί του περίμεναν να δουν άλλη μια επανάληψη της ελληνικής τραγωδίας. Αυτής που αντιπροσώπευαν οι προηγούμενοι υπουργοί Οικονομικών, με αποκορύφωμα τον Ε. Βενιζέλο που στην πρώτη του παρουσία στο κορυφαίο ευρωπαϊκό όργανο αγόρευε σαν να βρισκόταν σε αίθουσα πανεπιστημίου. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που ο γνωστός Όλι Ρεν τον διέκοψε ζητώντας του να καθίσει κάτω…

Γνώριζε ότι αν έθετε ευθέως θέμα επαναδιαπραγμάτευσης εκείνη την ημέρα, θα έχανε κάθε ευκαιρία να τη διεκδικήσει στο μέλλον. Γι αυτό και προτίμησε τη έμμεση προσέγγιση, αναλύοντας στους ευρωπαίους τα προβλήματα που δημιούργησαν τα μνημόνια στα μέτωπα της ύφεσης της ελληνικής οικονομίας και στην ανεργία. Και το antinews είναι σε θέση να γνωρίζει ακριβώς τι συζητήθηκε εκείνο το βράδυ.

Το επόμενο διάστημα ήταν ακόμα πιο κρίσιμο. Η κυβέρνηση έπρεπε να πείσει ότι οι υποσχέσεις για σοβαρότητα και τήρηση των υποχρεώσεων που έχουμε έναντι των δανειστών, θα τηρηθούν στο ακέραιο.

Αυτό όμως δεν ήταν εύκολο, αφού οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα είχαν την παλιά κλασική συνταγή του –ελληνικής έμπνευσης θεώρημα- βλέποντας και κάνοντας…

Πολλές φορές οι τροικανοί έβγαιναν από τα ρούχα τους όταν του παρουσιάζονταν μέτρα που δεν απέδιδαν ή ήταν εκτός λογικής, με αποκορύφωμα την ξαφνική «επανάσταση» του Ευάγγελου  Βενιζέλου απέναντι στον εαυτό του και στα μέτρα που υπέγραψε ο ίδιος, γεγονός που παρολίγο να οδηγήσει σε αποχώρηση των επικεφαλείς της τρόικας.

Απαιτήθηκαν το κύρος και οι γνωριμίες του κ. Στουρνάρα μαζί με την αποφασιστικότητα του κ. Σαμαρά για να αποτραπεί αυτή η απειλή και να συνεχίσουν οι συζητήσεις με την τρόικα και οι ατέλειωτες ώρες και ημέρες στη συνέχεια όπου η κυβέρνηση συγκροτούσε το πακέτο των 11,5 δις ευρώ.

Χρειάστηκε η συνάντηση των δυο με τους τροικανούς και το σημαντικό γεύμα Στουρνάρα – Τόμσεν για να φτάσουμε στο αποκορύφωμα της επαναδιαπραγμάτευσης όταν ο υπουργός Οικονομικών απείλησε με παραίτηση τον εκπρόσωπο του ΔΝΤ εάν επέμεινε στη σκληρή του γραμμή.

Τώρα πια έχει ανοίξει ο δρόμος για να έχει τύχη ένα ελληνικό αίτημα επιμήκυνσης του χρόνου εφαρμογής του σκληρού πακέτου, καθώς και το αίτημα ενδιάμεσης βοήθειας δεδομένου ότι καθυστερεί η καταβολή της επόμενης δόσης.

Το οποίο με τη σειρά του ανοίγει το δρόμο για περισσότερες διεκδικήσεις, αντίστοιχης της σοβαρότητας που θα δείξει η κυβέρνηση τους επόμενους μήνες…

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anetos avatar
    anetos 10/08/2012 10:16:21

    (ο πρώτος εξαιτίας των περίπλοκων ζητημάτων που έχει χειριστεί ως υπουργός Εξωτερικών "...

    εχεις κανενα παραδειγμα ?

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 10/08/2012 10:27:22

    «Παραιτούμαι, επειδή αρνούμαι
    ν’ αναγνωρίσω στους Σκοπιανούς
    το δικαίωμα ν’ αποκαλούνται Μακεδόνες.»
    ~ΥΠΕΞ Αντώνης Σαμαράς 21-10-1992

  3. evola avatar
    evola 10/08/2012 10:29:15

    Πω πω συμφορά για την Ελλάδα αν της λείψει ένας Στουρναρας!!! Α ρε Έλληνες ασθενή μνήμη που έχουμε για θυμηθείτε όταν ο ...Στουρναρας ηταν διοικητής της εμπορικής τράπεζας τη βουλιαγμα της έριξε!!!ναι ναι τότε που ηταν εκλεκτός του σημιτακου

  4. Δημητρης avatar
    Δημητρης 10/08/2012 10:30:16

    Επιτέλους ένα νηφάλιο άρθρο, σε μια περίοδο όπου ο εμπνευστής των μέτρων Βενιζέλος κατηγορεί τους συγκυβερνουντες του ότι δεν αλλάζουν αυτά τα οποία ο ίδιος "κατάφερε". Ήρθε η ώρα και για τη χώρα μας να σοβαρευτούμε, συμπεριλαμβάνοντας στη σοβαρότητα πολιτικούς αλλά και πολίτες....

  5. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 10/08/2012 10:41:31

    Too little, too late my dear friend...

  6. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 10/08/2012 11:07:05

    Άσχετο με το θέμα, αλλά σήμερα διάβασα την ανάρτηση για τον Πολύδωρα. Και δεν άντεξα να μη γράψω δυό πράγματα.

    Για μία ακόμα φορά εκδηλώνεται η αφόρητα ρηχή συνειδητοποίηση αυτής της παράταξης.
    Τα ΝΕΑ έριξαν την "είδηση" και οι αφελείς τσίμπησαν.
    Έτοιμοι πάλι για αγώνες ανάλογους με κείνους για τον ανασφάλιστο Ινδό του Μαγγίνα.
    Την ώρα που ζούμε τα αποτελέσματα της λεηλασίας της Πατρίδας από τους κάπηλους της γενιάς του Πολυτεχνείου, μπορούν ακόμα και στήνουν "γεγονότα" σε βάρος μας. Και εντάξει η αναπαραγωγή από τα MEGAλάκια σε όλη την επαρχία και τα παπαγαλάκια του διαδικτύου, τη δημιουργία group στο facebook, αλλά να ζητούμε και μείς από το Σαμαρά να τον αποπέμψει;
    Ψάχνω στο διαδίκτυο και δεν μπορώ να βρω πουθενά ολόκληρη τη δήλωση Πολύδωρα. Βάλτε τη σχετική αναζήτηση και θα δείτε να προβάλλει η λίστα των γνωστών πρωταγωνιστών της ενημέρωσης: Χατζηνικολάου, Ευαγγελάτος, ΔΟΛ, Πρώτο Ψέμα. Που αναπαράγουν αναγουλιαστικά την είδηση- άποψη.
    Τι λέει η ανακοίνωση;
    Ως αντιπρόεδρος δικαιούνταν 4 μετακλητούς και είχε μόνο τις κόρες του που μοιράζονταν ένα μισθό. Ως πρώην Πρόεδρος δικαιούται 6 και έχει μόνο την κόρη του. Αυτό είναι το μέγα σκάνδαλο. Όταν όλοι ξέρουμε πως οι περισσότεροι των 300 έχουν στο γραφείο τους ένα, τουλάχιστον, μέλος της οικογένειάς τους και εξαντλούν το όριο των υπαλλήλων. Γιατί τέτοια προτίμηση στον Πολύδωρα; Μήπως για τη σθεναρή στάση του στο θέμα της γλώσσας;
    Στοχοποιημένος και παλιότερα. Όταν η σύμπραξη έκαιγε την Ελλάδα για να «απαλλαγεί» από τον Κώστα Καραμανλή, λοιδορίες για τον στρατηγό άνεμο.
    Όταν έγκαιρα κατήγγειλε την παράλυση της οικονομίας από τις διαρκείς διαδηλώσεις και πορείες, πάλι λοιδορίες για την πρότασή του να καταλαμβάνουν οι διαδηλωτές τη μια λωρίδα του δρόμου. Στη σημερινή χρεοκοπημένη Ελλάδα πως φαντάζουν αλήθεια τέτοιες προτάσεις για σύνεση και συγκρατημό;

    Παρακάτω μια σταχυολόγηση από την ανεξάρτητη νταβατζοενημέρωση:

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231208856

    http://news247.gr/eidiseis/politiki/poludwras_gia_diorismo_korhs_eixa_to_dikaiwma_na_to_kanw.1886581.html

    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=112907891

    http://www.skai.gr/news/politics/article/210014/aisthisi-apo-tin-apofasi-poludora-na-diorisei-tin-kori-tou-sti-vouli-/

    http://www.enikos.gr/politics/68442,Diorise_thn_korh_toy.html

    • popolaros avatar
      popolaros @ Νίκος Α 10/08/2012 13:27:02

      Έτσι ακριβώς.
      Μας παίζουν στα δάχτυλα σαν μαριονέτες, στρέφοντας μας τη προσοχή όπου κάνουν κέφι.
      Τόσο επικίνδυνοι είναι.

      • !@#$%^&*() avatar
        !@#$%^&*() @ popolaros 10/08/2012 15:54:22

        Οι πολιτικοί μας τους επέτρεψαν να είναι επικίνδυνοι. Π.χ. όταν βάζει στις υποψηφιότητες τον υιό Ψυχάρη .......δεν καταλαβαίνει σε τι παιχνίδια μπαίνει...? Αν όχι να πάει για πίτσες.....

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ Νίκος Α 10/08/2012 13:32:19

      γελιοποιειστε και μονο που ανασυρετε το θεμα σε ασχετη αναρτηση!
      ενδεχομενως να απευθυνομαι οχι στον Νικο Α αλλα στον ιδιο τον Πολυδωρα προσωπικα!
      ακομη χειροτερα!
      επιτελους δεν σας παιρνει!
      και δεν θα φορτωσετε εσεις τα "ανομήματα" Πολυδωρα στη συλλογικη συνειδηση της ΝΔ!
      αυτη ανηκει στον λαο της και οχι στους πολιτικαντες τυπου Πολυδωρα!
      επιτελους να τελειωνουμε με αυτους που καταρακωνουν επ' ωφελεια τους το κυρος της ΝΔ, και την κατηντησαν στο 19%!!!
      Και στο κατω-κατω ρωτηστε το Σαμαρα αν συμφωνει με τον Πολυδωρα!
      Θα τον ειχε πεταξει με τις κλωτσιες αλλα ελα που ...οι μεγαλες αναγκες και ο ...γκρεμος μπροστα!!!

  7. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 10/08/2012 11:56:28

    ...Eγώ πάντως τον κ.Στουρνάρα, ούτε για ...ήρωα τον βλέπω, ούτε για αντιστασιακό, ούτε και για φανατικός υπέρμαχος των ...λαϊκών δικαίων μου κάνει... Τώρα, τι να πώ;; Γούστα είναι αυτά.... Απλά κάτω από τις...ειδεχθείς συνθήκες και μη διαθέτοντας κάτι καλύτερο οκ., Στουρνάρας

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ BLACKQUEEN 10/08/2012 15:58:23

      Για να καταλάβω, ψάχναμε για ήρωα, αντιστασιακό, ..., ..., ή για αποτελεσματικό, μέσα στην πληθωρική ανικανότητα και ανεπάρκεια τόσων και τόσων υπηρεσιακών και μη ΜΑΝΔΑΡΙΝΩΝ....?

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ !@#$%^&*() 10/08/2012 17:32:35

        ''.... και το σημαντικό γεύμα Στουρνάρα – Τόμσεν για να φτάσουμε στο αποκορύφωμα της επαναδιαπραγμάτευσης όταν ο υπουργός Οικονομικών απείλησε με παραίτηση τον εκπρόσωπο του ΔΝΤ εάν επέμεινε στη σκληρή του γραμμή.''
        xa xa xa !!!!! Σιγά ρε συ !@#$%^&*() που ΔΕΝ κατάλαβες τώρα την ...αντιστασιακή στόφα του Mr. Stournaras που έτριξε τα δόντια στον Τόμσεν στα πλαίσια της ...σκληρής του διαπραγμάτευσης !!!!! Είπαμε. Το μη χείρον... Ρεαλισμός. Όχι όμως και να κοροϊδευόμαστε κι όλας.....

  8. STEVE avatar
    STEVE 10/08/2012 13:04:11

    Δεν έχω κατανοήσει το σημείο του άρθρου που λέει:ο υπουργός Οικονομικών απείλησε με παραίτηση τον εκπρόσωπο του ΔΝΤ εάν επέμεινε στη σκληρή του γραμμή.Δηλαδή ο υπουργός παραιτείται στον υπάλληλο της τροϊκας;Στον πρωθυπουργό δεν υποβάλλονται οι παραιτήσεις;Εκτός αν οι απειλές για παραίτηση αναφέρονται στην τροϊκα και οι κανονικές υποβάλλονται στον πρωθυπουργό.

    • factorx avatar
      factorx @ STEVE 10/08/2012 13:16:36

      Φυσικά και στον πρωθυπουργό υποβάλλονται οι παραιτήσεις. Η ουσία αυτού που είπε ο Στουρνάρας στον Τόμσεν είναι ότι "εγώ δεν συζητάω μαζί σας αν συνεχίσετε στην σκληρή γραμμή". Τι δεν καταλαβαίνεις;

      • Γεωργία avatar
        Γεωργία @ factorx 10/08/2012 16:59:54

        Άλλαξε κάτι σε ότι αφορά την στάση της τρόικας;
        11,5 δις ζήτησαν, και 11,5 δις θα πάρουν.
        Τα οποία φυσικά θα φύγουν από την αγορά και την «ζήτηση», με τα γνωστά υφεσιακά προβλήματα(μειωμένα έσοδα, ανεργία, εκτός δημοσιονομικών στόχων).

        • factorx avatar
          factorx @ Γεωργία 10/08/2012 17:55:47

          Γιατί δεν περιμένεις να δούμε;

  9. rs avatar
    rs 10/08/2012 15:37:56

    ΑγαπητέFactor,
    γράφεις ένα άρθρο "λογοτεχνικού" ενδιαφέροντος και μας παρουσιάζεις τις ... δικές σου επιθυμίες για το πώς θα ήθελες να "λειτουργούν" αυτοί που διαχειρίζονται τις - ομολογουμένως - πολύ δύσκολες "καταστάσεις" που περνά η χώρα.
    Μόνο που η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Όλοι οι πολιτικοί αποδείχθηκαν πολύ "μικροί" για χαράξουν- έστω - μια πειστική πορεία που να οδηγεί σε διέξοδο.
    Κανένας Σαμαράς δεν μπορεί να επικαλεστεί την -αν είναι δυνατόν - εμπειρία από το υπουργείο Εξωτερικών ( το ίδιο φαντάζομαι ότι θα επικαλείται η Ντόρα και ο Γιώργος, ή αυτοί δεν δικαιούνται να έχουν ... εμπειρίες), η οποία εκτός των άλλων είναι θλιβερό να παρουσιάζεται σαν εμπειρία Προθυπουργού , ούτε και Στουρνάρας είναι ο "άσσος" που βγάλαμε από το μανίκι.
    Με λίγα λόγια βολοδέρνουμε ακόμη μέσα στην ομίχλη!
    Είμαστε στο Κολοσσαίο με τα λιοντάρια και όλοι οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι κάθονται στις κερκίδες.
    Και η μόνη μας ελπίδα (:::) είναι να κατέβουν στην αρένα ... οι Ισπανοί και οι Ιταλοί. Όχι ότι και πάλι έχουμε "κάτι" στο νου μας - ένα σχέδιο ας πούμε- αλλά
    τότε όλοι θα αναγκαστούν ν΄αλλάξουν στάση.
    Σε κάθε περίπτωση ο ... μεσσιανισμός είναι τεράστιο και τραγικό , λάθος! Η λύση δεν φαίνεται ακόμη. Και όσο γίνονται ενέργειες σαν αυτή με την Αγροτική ή τον -πολιτικό ογκόλιθο- Πολύδωρα, ενώ παράλληλα ένα φορολογικό νομοσχέδιο ή η SIEMENS έχουν καταντήσει σαν την "χαμένη Ατλαντίδα", τόσο ο κόσμος θα εξαγριώνεται!

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ rs 10/08/2012 17:09:00

      Έχεις δει τις προτάσεις της επιτροπής για το νέο φορολογικό νομοσχέδιο;
      Ότι πήραν φέτος, συν ένα 30%, για τα εισοδήματα μέχρι 30 χιλιάδες ευρώ.
      Από εκεί και πάνω υπάρχουν μειώσεις.!!!!

    • factorx avatar
      factorx @ rs 10/08/2012 17:58:43

      Προφανώς ούτε το είδος του άρθρου δεν μπορείς να αντιληφθείς. Ρεπορτάζ είναι, με όσα δεν σου έχει πει κανείς μέχρι τώρα για τις διαπραγματεύσεις. Αλλά μάλλον προτιμάς να διαβάζεις και να πιστεύεις τα κουτσομπολιά που βγάζει ο Βενιζέλος από τις συσκέψεις. Και κάτι πιο προτότυπο από το Κολοσσιαίο και την ... Ατλαντίδα έχεις να μας πεις; Για το πως φτάσαμε ως εδώ μήπως; Ε, καλά, το ξέρεις, ο Σαμαράς φταίει για όλα

  10. niknikopol avatar
    niknikopol 10/08/2012 19:00:37

    και ύστερα ξύπνησες....

  11. Γεωργία avatar
    Γεωργία 10/08/2012 19:56:19

    Τι να δω;
    Δεν πιστεύω να είσαι και εσύ της άποψης ότι «ψηφίζουμε τα μέτρα, αλλά δεν τα εφαρμόζουμε, περιμένουμε την επιμήκυνση»;
    Προφανώς η τρόικα δεν είναι κουτόφραγκοι.

  12. salmonellas avatar
    salmonellas 12/08/2012 13:26:38

    Αυτο ηταν το ωραιοτερο ανεκδοτο. Να παραιτηθει! Ο Στουρναρας! Ο ηρωας. Ο σοσιαλιστης. Ο οικονομολογος. Αχαχαχαχαχαχα. Αχχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχα.