#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2011 15:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σταϊκούρας τομεάρχης οικονομίας του ΠΑΣΟΚ είναι;



Αντιγράφουμε από το www.in.gr επειδή αδυνατούμε να σχολιάσουμε:

Ποικίλες είναι οι αντιδράσεις των κομμάτων της αντιπολίτευσης μετά τη Σύνοδο Κορυφής στις Βρυξέλλες, από την οποία η Ελλάδα αποκόμισε τη μείωση των επιτοκίων κατά μια μονάδα και την αύξηση του χρονικού ορίου για την απόσβεση των δανείων στα 7,5 χρόνια.

Για «σημαντική απόφαση για την Ευρώπη με θετικές επιπτώσεις και για την Ελλάδα» (!!!!!) έκανε λόγο ο αναπληρωτής τομεάρης Οικονομικών της ΝΔ, Χρήστος Σταϊκούρας, σε συνέντευξη που παραχώρησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Flash.

Δόθηκε ένα σημαντικό, ένα ισχυρό, ένα συντονισμένο, ρεαλιστικό μήνυμα -και προς τις αγορές και προς όλο τον κόσμο- ότι η Ευρώπη θέλει καλύτερο δημοσιονομικό συντονισμό και βελτίωση της ανταγωνιστικότητας, ανέφερε ο κ. Σταϊκούρας.

Και πρόσθεσε: «Αυτή η πρόταση είναι ιδιαίτερα σημαντική και για την Ελλάδα. Κάθε χώρα θα αποφασίζει το δικό της μείγμα πολιτικών και θα λαμβάνονται υπόψη ιδιαίτερες προκλήσεις σε κάθε χώρα, για το πώς θα αντιμετωπίσει την ανταγωνιστικότητα».

Για «αντιδραστικότατη συμφωνία» που θα επιφέρει «νέα και σαρωτικά μέτρα σε μισθούς, συντάξεις, εργασιακά και ιδιωτικοποίηση των πάντων» έκανε λόγο η γενική γραμματέας του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα.

Το ΚΚΕ δικαιώθηκε πλήρως στην εκτίμησή του ότι τελικά θα επιτυγχάνονταν συμφωνία, δήλωσε η κ. Παπαρήγα και κατηγόρησε τον πρωθυπουργό Γ. Παπανδρέου ότι λέει ψέματα όσον αφορά το περιεχόμενο της συμφωνίας. Σημείωσε δε, ότι είναι λογικό να νοιώθει ικανοποίηση ο πρωθυπουργός αφού «του αναγνωρίστηκαν τα βάρβαρα μέτρα που έχει πάρει», ενώ δεσμεύθηκε και για τα μέτρα που θα πάρει στο εξής.

Τα χρέη θα μεγαλώνουν και τα μέτρα κατά των εργαζομένων θα σκληραίνουν, είπε η γγ του ΚΚΕ και πρόσθεσε ότι και την επιμήκυνση στην αποπληρωμή του χρέους και την μείωση του επιτοκίου θα την πληρώσει ακριβά ο λαός.

«Από την Ευρώπη μπορεί να μην πετύχαμε το μάξιμουμ των επιδιώξεων μας, αλλά πήραμε πολλά περισσότερα από ό,σα υπολόγιζαν οι πεσιμιστές. Το θέμα είναι τώρα ποιος θα διαχειριστεί τη νέα ευκαιρία που μας δόθηκε» αναφέρει ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης.

Ο ίδιος εκφράζει ανησυχίες για το κατά πόσο η δομή αυτής της κυβέρνησης -όπως σημειώνει- μπορεί να διαχειριστεί το αποτέλεσμα της Συνόδου.

«Καλό είναι να μη βιαστούν όσοι θέλουν να πανηγυρίσουν» σχολιάζει ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας. Και προσθέτει ότι «η επιμήκυνση των 110 δις ήταν κάτι το αυτονόητο για να μπορέσουν να εξασφαλίσουν από εμάς ότι θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Επιπλέον, ότι θα τα πάρουν μέσα στα επόμενα 7,5 χρόνια με πολύ υψηλούς τόκους».

»Ο δρόμος του Μνημονίου και της λιτότητας είναι δρόμος που μας βουλιάζει ακόμα πιο βαθιά στην παγίδα του χρέους», καταλήγει στην ανακοίνωσή του.

Θετική εξέλιξη χαρακτηρίζει ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτης Κουβέλης, την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής και τη μείωση του επιτοκίου «παρά το ότι αναμένονταν να είναι μεγαλύτερης διάρκειας και μεγαλύτερου εύρους αντιστοίχως». Ωστόσο, τονίζει ότι το μείζον ζήτημα παραμένει στο περιεχόμενο του Συμφώνου για το Ευρώ.

«Η οικονομική διακυβέρνηση όπως προωθείται με τη συμπίεση των μισθών, με την αποδιάρθρωση των εργασιακών σχέσεων και την απομείωση του κοινωνικού κράτους δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή» δηλώνει.

Η Δημοκρατική Συμμαχία αισθάνεται δικαιωμένη από τα αποτελέσματα της Συνόδου, δηλώνει η Ντόρα Μπακογιάννη.

Ωστόσο, η πρόεδρος του κόμματος τονίζει την ανάγκη εθνικής συνεννόησης: «Κανείς δεν μπορεί να μας σώσει, μόνοι μας πρέπει να σώσουμε τον εαυτό μας. Πρέπει άμεσα να συνεννοηθούμε να προχωρήσουν οι μεγάλες μεταρρυθμίσεις, οι αποκρατικοποιήσεις, η μείωση του δημόσιου τομέα και η στήριξη της ελληνικής οικονομίας.

» Πρώτη πράξη ευθύνης του πολιτικού συστήματος θα είναι το σχέδιο ανόρθωσης της χώρας να ψηφιστεί από 180 βουλευτές στη Βουλή, όπως έχουμε προτείνει» καταλήγει.

Newsroom ΔΟΛ

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κωσταντινος Π. avatar
    Κωσταντινος Π. 12/03/2011 15:40:54

    Φακτορα, προτεινω ειλικρινα να βαλεις comments off
    Θα ακουσεις .....μπιπ ......πραγματα
    Ειλικρινα κοψε τα σχολια

    • Theo avatar
      Theo @ Κωσταντινος Π. 12/03/2011 17:50:19

      και τραγουδαμε ολοι μαζι

      φευγει, φευγει ο Σταικουρας

      τον τονο δινει η Συγγρου

  2. factorx avatar
    factorx 12/03/2011 15:41:55

    Δείτε τις δηλώσεις Καρατζαφέρη και Ντόρας: Συγκυβέρνηση !!!
    Και ο Σταϊκούρας δείχνει να συμφωνεί. Ας πάει λοιπόν να γίνει υφυπουργός Οικονομικών (αν τον δεχτούν)

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ factorx 12/03/2011 16:32:40

      δεν σε αναγνωριζω...χακιασαν το profile

    • λέων avatar
      λέων @ factorx 12/03/2011 18:28:40

      Έπειτα αναρωτιόμαστε γιατί η ΝΔ είναι καθηλωμένη στο 20%-25%. Αν έχεις τομεάρχες σαν τον Σταϊκούρα, παιδί που πήρε το χάρισμα του πολιτικού κληρονομικά, τι περιμένεις. Δεν είναι μόνο τα σημερινά λεγόμενά του. Αν τύχει και τον ακούσει κανείς να μιλά θυμίζει παλαιομοδίτη πολιτικό. Ξύλινη γλώσσα,τίποτα περισσότερο. Κρίμα για τον Σαμαρά που τον εκθέτουν με αυτό τον τρόπο οι συνεργάτες του. Εκτός κι αν..... λέωωωω αν.

      • android.K. avatar
        android.K. @ λέων 12/03/2011 18:34:25

        εκτος κι αν... τι λες δηλαδη?

        το "εξαπτερυγο" ο Σταικουρας να παει με τα εξαπτερυγα!!!!!!!
        εννοια σου, θα του το πουνε συντομα απ' τα κεντρικα

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ λέων 12/03/2011 18:45:53

        γνησιον προιον της αξιοκρατιας που επικρατουσε κατα την περιοδο της 'νεας διακυβερνησης'
        (x2)

  3. thanasis avatar
    thanasis 12/03/2011 15:43:50

    ο χρηστος ο σταικουρας ειναι οτι καλυτερο απο νεα στελεχη
    διαθετη η νεα νεα αναγεννημενη δημοκρατια. καθε προσπαθεια
    εναντιον του ειναι καταδικασμενη εκ της γεννησεως της
    καιρος να αρχισουμε να εκτιμουμαι τους νεους με καθαρο
    λογο βαρεθηκαμε τους βουλευτες του δοκιμαστικου
    σωληνα και τους ανεπαγγελτους υπουργους οικονομικων

    • factorx avatar
      factorx @ thanasis 12/03/2011 15:46:05

      Πάνω στη δήλωση να τοποθετηθείς - τα άλλα είναι λιβάνια για το σαϊτ της ΝΔ

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ thanasis 12/03/2011 15:54:02

      καλος μονο? ο καλυτερος, τοσο που θα τον παρει τελικα το Πασοκ

      στο 12% η επομενη δημοσκοπηση
      δεν θα βγαινουν πλεον και αθροιστικα τα νουμερα (10%Λαος+12%ΝΔ+2%ΔηΣυ) παλι στο 24 στο καλο κολλησαμε!!!!!!!!!!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Κωσταντινος Π. 13/03/2011 02:39:49

        Εγω παλι ηξερα πως ο Μηταρακης ηταν που λιβανιζε το μνημονιο οταν ηταν στο Λονδινο.....
        Για εξακριβωστε το να ξερουμε ποιος ειναι τι και αναλογως
        να πραξουμε και να προστατευσουμε την παραταξη μας
        και κατα προεκταση τη χωρα!!!!!!!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/03/2011 15:45:54

    Oχι βεβαια,της ΝΔ ειναι, δηλαδη του κομματος του οποιου ο αρχηγος συναντηθηκε την Τριτη με τον Παπανδρεου και ζητησε ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ,ΜΕΙΩΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ,ΕΠΑΝΑΓΟΡΑ ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΟΜΟΛΟΓΟ.
    Απο ολα αυτα που ζητησε ο Σαμαρας εγιναν τα 2 και αφεθηκαν περιθωρια για το 3.
    Γιατι λοιπον οταν γινονται δεκτα 2 αιτηματα της ΝΔ δεν ειναι καλη η αποφαση;

  5. factorx avatar
    factorx 12/03/2011 15:47:35

    Δεν κατάλαβες Ψυχραιμία τίποτα τόσον καιρό στο site. Εμείς δεν είμαστε ΝΔ. Ιδέες και οράματα στηρίζουμε μόνο

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ factorx 12/03/2011 15:53:38

      Τα οράματα και οι δογματισμοί καλοί είναι αλλά δεν είναι στην σφαίρα του ρεαλισμού.

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ Σοσιαληστής 12/03/2011 17:12:47

        Ο ρεαλισμός δηλαδή είναι (πάει και τελείωσε) η μιζέρια και η εξαθλίωση του λαού;

        Μπα δεν νομίζω, να τα καταφέρουν τόσο εύκολα....

    • 309 avatar
      309 @ factorx 12/03/2011 15:54:30

      αν εχετε δει τις τοποθετησεις και τις αποψεις του συγκεκριμενου βουλευτη στα καναλια (δεν ειναι τυχαιο που καθε τρεις και λιγο τον βγαζουν στα παραθυρα)δεν θα επρεπε να μας παραξενευει η σταση του.Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που η Ν.Δ αντι να ανεβαζει τα ποσοσστα της...μενει στασιμη να μην πω οτι τα μειωνει !!! Αν νομιζει ο κ.Σαμαρας οτι αυτη ειναι αντιπολιτευση ζει σε αλλη χωρα μαλλον....δυστυχως!!!

      • ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ avatar
        ΑΚΑΡΝΑΝΑΣ @ 309 12/03/2011 17:52:13

        ΣΩΣΤΟΣ 100% !

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ factorx 12/03/2011 17:12:01

      Ο Σταικούρας είναι!

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/03/2011 15:55:07

    αλλού πήγαινε αλλά στην πορεία εξαφανίσθει... :P

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/03/2011 15:55:45

    Ενταξει αλλα οπως εχω γραψει πολλες φορες η σταση της ΝΔ δεν εχει γινει αντιληπτη με υπαιτιοτητα της.
    Η ΝΔ ειναι φιλοευρωπαικο κομμα.Ειναι κατα του μνημονιου γιατι θεωρει λαθος τους υψηλους φορους και τις υπερβολικες περικοπες μισθων αλλα δεν ειναι υπερ της στασης πληρωμων,δεν ειναι υπερ της εξοδου απο το ευρω,δεν ειναι υπερ της πτωχευσης.
    Αρα δεν εχει σχεση με αλλους αντιμνημονιακους που ειναι υπερ αυτων των πραγματων.
    Επι του προκειμενου την Τριτη εγιναν δηλωσεις για το τι υποστηριζει στη συνοδο η ΝΔ και τα δυο εγιναν δεκτα.Μπορει φυσικα να υποστηριξει οτι ηταν ανεπαρκη αλλα δεν μπορει να πει οτι δεν τα ηθελε.

    • 309 avatar
      309 @ ψυχραιμια 12/03/2011 16:00:08

      το "κατα του μνημονιου" τραγελαφικο ακουγεται....Αυτη τη στιγμη η Ν.Δ ειναι προεκταση του Πασοκ με καποιες μικρες και ανευ αξιας για τον κοσμο διαφοροποιησεις.Σε ξυλινη γλωσσα αντιπολιτευεται τη κυβερνηση.Απλα και λογικα τα πραγματα.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ 309 12/03/2011 16:04:24

        Αν θες αντιπολίτευση Γιωργάκη μπορείς να στηρίξεις τους αυθεντικούς που είναι μάστορες στο λαϊκισμό και την δημαγωγία όπως και οι αριστερές πτέρυγες.

    • somis avatar
      somis @ ψυχραιμια 12/03/2011 19:15:45

      Ψυχραιμία, συνέχισε, μην διστάζεις γιατί τα σχόλια σου κοσμούν το antinews. Oσο τα λες τόσο ο Σαμαράς ... εε! συγγνώμη - ο Φάκτορας ήθελα να πω, θα σε μαλώνει.. (σκέψου τι θα σου έλεγε ο Φαήλος !!).
      Ο τομεάρχης Σταϊκουρας, πάντως, μάλλον βιάστηκε.

  8. Χριστινα Μελ. avatar
    Χριστινα Μελ. 12/03/2011 15:56:18

    factorx: Χριστίνα δεν μας αφορά αυτό

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/03/2011 15:56:40

    Δεν πειράζει ο Αντώνης δεν είναι ούτε Παπαρήγα ούτε Τσίπρας, αν θες επανάσταση τράβα από εκεί και στο δρόμο κάνε μια στάση για αλληλεγγύη στην υπατεία

    • 309 avatar
      309 @ Σοσιαληστής 12/03/2011 16:02:25

      Η Παπαρηγα και ο Τσιπρας ειναι....επαναστσση ????? Μη τρελλαθουμε κι ολας !!!

  10. drider avatar
    drider 12/03/2011 16:01:10

    Ο Χρήστος Σταϊκούρας γεννήθηκε το 1973 στη Λαμία...
    ...Την τελευταία δεκαετία, έχει στελεχώσει θέσεις υψηλής ευθύνης σε αναγνωρισμένου κύρους χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς, όπως είναι ο Τραπεζικός Όμιλος Eurobank (2000-2004) και η Κεντρική Τράπεζα της Αγγλίας (2000).

    Πηγή: Βιογραφικό Χρήστου Σταϊκούρα - h**p://www.eliamep.gr/wp-content/uploads/2009/12/CV-Staikouras.pdf

    Όσο πρώην τραπεζικά στελέχη λαμβάνουν θέσεις ευθύνης για τα οικονομικά της χώρας, τόσο τίποτα δεν θα αλλάζει. Τώρα, περισσότερο από ποτέ, χρειαζόμαστε ανθρώπους που μπορούν να να σκεφθούν και να προτείνουν λύσεις έξω από τα "καθιερωμένα" και τα "κατεστημένα".

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ drider 12/03/2011 16:06:30

      Ε βέβαια ο κοινωνιολόγος είπε «λεφτά υπάρχουν» φάτε τώρα το σοσιαλιστικό παντεσπάνι του.

    • Misha avatar
      Misha @ drider 12/03/2011 16:20:56

      Ωπ, Eurobank ο κύριος; Citibank ο Δουκας , London School of Economics o Αλογοσκούφης, ψωνίσαμε από σβέρκο.

      Καλά το πάνε το παπόρι, σαν το ανεκδοτο με το αεροπλανοφόρο και το φάρο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ drider 12/03/2011 16:22:18

      ΕΛΙΑΜΕΠ???????????
      Χμμμμμμμμμμμμμ

      • drider avatar
        drider @ Orestios 12/03/2011 16:36:00

        Διαβάστε μια ενδιαφέρουσα συλλογή πληροφοριών που δημοσίευσε το ιντιμίντια, για το ΕΛΙΑΜΕΠ:

        h**p://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=627777

        Με ένα "πρόχειρο" ψάξιμο στο ίντερνετ ο κ. Σταϊκούρας έχει συνεσφέρει με άρθρο του σε ένα τεύχος Τριμηνιαίας Οικονομικής και Πολιτικής Επιθεώρησης «Διεθνής και Ευρωπαϊκή Πολιτική»

        h**p://blogs.eliamep.gr/admin/diethnis-ke-evropaiki-politiki-triminiea-politiki-ke-ikonomiki-epitheorisi-tefchos-15-ioul-sept-2009-papazisis/

        και σε μια εκδήλωση του ΕΛΙΑΜΕΠ

        h**p://www.eurozoi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=843:-19-a-&catid=12:2009-07-16-13-07-08&Itemid=19

        • Αιμιλια Σ. avatar
          Αιμιλια Σ. @ drider 12/03/2011 17:22:27

          μην αναπαραγουμε ανοησιες του indymedia.
          Το να γραφεις αρθρα σε περιοδικα δεν "ποινικοποιειται", ουτε και να ανταποκρινεσαι σε προσκλησεις για ομιλιες. Που ακουστηκε παλι αυτο!!!
          Και ο κ. Χρ. Λαζαριδης μαζι με τον κ. Στ. Λυγερο πριν μερικες βδομαδες παρουσιασαν προσκεκλημμενοι του ΕΛΙΑΜΕΠ την αλλη αποψη για την εξωτερικη πολιτικη!! Μην εγκαλεσουμε και τον Λαζαριδη και τον Λυγερο γιατι πηγαν!! Ελεος πια με τον φτηνο λαικισμο

        • Orestios avatar
          Orestios @ drider 12/03/2011 17:34:43

          Όση εκτίμηση έχω στο ΕΛΙΑΜΕΠ άλλη τόση έχω στο indymedia.
          Της ίδιας ιδεολογίας είναι.

          • Αιμιλια Σ. avatar
            Αιμιλια Σ. @ Orestios 12/03/2011 17:53:00

            Ορεστιε,
            μπορει να μην εχουμε καμμια εκτιμηση σε αυτα που αναφερεις, αλλα να μην λεμε και λαικισμους!
            Το προβλημα με τον Σταικουρα δεν ειναι που πηγε αλλα ΤΙ ΕΙΠΕ
            το δε μεγαλυτερο του προβλημα ειναι το τι ειπε ΣΗΜΕΡΑ!!!!

          • drider avatar
            drider @ Orestios 12/03/2011 18:05:16

            Το να παραθέτει κανείς στοιχεία που δεν είναι πολύ γνωστά ή δεν έχουν ακουστεί επαρκώς, αν και δεν είναι μυστικά, ούτε ανοησία είναι ούτε ανώφελο.

            Το νόημα του άρθρου επικεντρώνεται στους τρόπους και τους μηχανισμούς που χρησιμοποιούνται για τη διαμόρφωση "συναινέσεων" (αν και τότε η συζήτηση αφορούσε το άρθρο 16 του συντάγματος αλλά τώρα την οικονομία). Αν το ΕΛΙΑΜΕΠ παίζει αυτό το ρόλο, καλά κάνει το άρθρο και παραθέτει τους χρηματοδότες του και άλλα στοιχεία.

            Όσον αφορά τον κ. Σταϊκούρα, δεν επικεντρώνεται η κριτική μου σε καμία περίπτωση στο γεγονός ότι συμμετείχε σε δράσεις του ΕΛΙΑΜΕΠ.

            Απλώς αναδεικνύω σε προηγούμενο ποστ ότι με συνέπεια χρησιμοποιούνται από τις κυβερνήσεις πρώην στελέχη του τραπεζικού τομέα, με ότι μπορεί αυτό να συνεπάγεται για τις ακολοθούμενες οικονομικές "συνταγές". Τα συμπεράσματα δικά σας...

  11. factorx avatar
    factorx 12/03/2011 16:04:08

    Ο Ψυχραιμίας και ο Σοσιαληστής πως και δεν ανέλαβαν θέση τομεάρχη στη Ντόρα ή στον Καρατζαφύρερ για να μας κάνουν μαθήματα πολιτικής ορθότητας;

    Το πρόβλημα τους - όπως και άλλων είναι αλήθεια - είναι ότι αναλύουν τη σημερινή κρίση με πολιτικά εργαλεία ομαλότητας. Δεν είναι "στημένοι". Άγνοια έχουν οι άνθρωποι

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ factorx 12/03/2011 16:11:10

      Αγαπητέ φάκτωρα ωραία τα λες και προβοκάρεις, αλλά λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά ψήφισα και Σαμαρά.

      Τώρα το ποιος έχει άγνοια και πιστεύει ότι η ΝΔ πρέπει να ταυτιστεί με το ΚΚΕ νομίζω ότι είναι ορατό.

      Φάκτωρα ΚΚΕ και ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ έχει ό τόπος δεν χρειάζεται να γίνει η ΝΔ την αλήθεια έχει ανάγκη ο κόσμος σε ένα πατριωτικό πλαίσιο μακριά από λαμογιές και σοσιαληστικές τύπου πρακτικές.

      • factorx avatar
        factorx @ Σοσιαληστής 12/03/2011 16:12:20

        Μια μαχαιριά του δώσανε τον πάτησε το τραίνο

        Από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια και σου ζητάω ένα κεφτέ ωχ το μάτι μου

      • anonymous avatar
        anonymous @ Σοσιαληστής 12/03/2011 16:18:32

        Μην τσακώνεστε όλοι ΝΔ είμαστε και η ανταλλαγή απόψεων σημαίνει υγεία, ούτε ο Σταικούρας είναι απόβλητος, ούτε το αναγνωρίσεις κάτι συνιστά το απόλυτο κακό. περιμένουμε μια πιο εμπεριστατωμένη προσέγγισει. Τι πείραμε τι δώσαμε για να τοποθετηθούμε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ factorx 12/03/2011 16:14:18

      Ομαλη δεν ειναι η κατασταση αλλα οποιος θελει να φυγει απο την ΕΕ εχει κομματα να παει.Δεν ειναι η ΝΔ τετοιο κομμα.
      Οσο για τις 'ανευ αξιας διαφορες" που λεει ο 309 σε μια χωρα που ακομη ζει με σοσιαλιστικους μυθους και η μονη διαφορα αξιας ειναι μεταξυ σοσιαλισμου και καπιταλισμου πραγματι διαφορες στα πλαισια του καπιταλιστικου συστηματος ειναι ανευ αξιας.
      Μονο που αυτες ειναι τωρα οι διαφορες ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και οχι αλλες.
      Μικροδιαφορες για μερικους,σημαντικες για αλλους.

      • Oliver avatar
        Oliver @ ψυχραιμια 12/03/2011 18:25:48

        Όταν οι περισσότεροι από δω λένε πως ψήφισαν Σαμαρά επειδή πίστευαν πως θα κατεβάσει τον κόσμο στους δρόμους ή θα τον ανεβάσει στα βουνά, τι περιμένεις; Δεν βλέπουν τι έγινε στην Ιρλανδία, πως το Fine Gael ανέβηκε στην εξουσία, και ονειρεύονται μέτωπα με τον Καραμπελιά και τον Παναγιωτακόπουλο της Αριστερής Ανυστεροβουλίας.

  12. factorx avatar
    factorx 12/03/2011 16:13:18

    Ιδού και οι δηλωσεις Σταικουρα στη ΝΕΤ 105,8 για να μην νομίζετε οτι έγινε κανένα λάθος


    • Χθες έγινε ένα σημαντικό βήμα για την Ευρώπη δόθηκε μια συντονισμένη, μια ισχυρή, μια ρεαλιστική απάντηση στο πρόβλημα του χρέους που υπάρχει στην Ευρώπη. Θεωρώ συνεπώς ότι ήταν μια θετική εξέλιξη. Θετική αν και αναμενόμενη εξέλιξη ήταν η επιμήκυνση του δανείου και τα χαμηλότερα επιτόκια.
    • Όπως είπε ο πρωθυπουργός χθες αυτό που πετύχαμε ήταν ουσιαστικά μια μείωση της τάξης των 6 δις του χρέους. Αυτό είναι περίπου 2 – 3 % του ΑΕΠ όταν το χρέος είναι 150% του ΑΕΠ.
    • Επειδή είπαμε ότι πετύχαμε όλους τους στόχους, ούτε επαναγορά ομολόγων πετύχαμε, ούτε αναφορά υπήρχε για έκδοση ευρωομολόγου που ήταν κοινή επιθυμία και των 2 μεγάλων κομμάτων. Θεωρώ όμως ότι η χθεσινή εξέλιξη ήταν θετική εξέλιξη και για την Ευρώπη και για την Ελλάδα.
    • Η απόφαση συνοδεύεται όχι από τον στόχο που είχε πει η κυβέρνηση των 50 δις αλλά από την ισχυρή δέσμευση. Επίσης συνοδεύεται από την ισχυρή δέσμευση να αυξηθεί η δημιουργία ικανοτήτων για εφαρμογή διαρθρωτικών αλλαγών.
    • Αυτό που δεν έχει αντιμετωπισθεί είναι η ανεπάρκεια της οικονομικής πολιτικής όπως αναδεικνύεται μέσα από την εκτέλεση του προϋπολογισμού και είδαμε χθες τα αποτελέσματα και επιβεβαιώνεται μέσα από τη λήψη νέων μέτρων για τα επόμενα χρόνια.
    • Για την αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας έχουμε καταθέσει προτάσεις από τον Ιούλιο του 2010 και βεβαίως θα καταθέσουμε πάλι προτάσεις εμπλουτισμένες για αυτό το θέμα.
    • Δεν στηρίξαμε και διαφωνήσαμε αυτό που βγήκε μέσα από τις εφημερίδες, της Τρόικα, περί εκποίησης και με τον φόβο που είχαμε πως θα διαχειρισθεί ή κυβέρνηση ένα θέμα για το οποίο δεν έχει κάνει τίποτα μέχρι σήμερα και παλινωδεί. Θυμίζω ότι η κυβέρνηση προσδοκούσε να εισπράξει 3 δις τον Ιούλιο του 2010, το Δεκέμβριο έγιναν 7 δις και τώρα γίνανε 15 για 2 χρόνια και 50 για όσο διάστημα κριθεί.
    • Θεωρώ ότι τα 50 δις είναι ένας εφικτός στόχος εάν η κυβέρνηση λειτουργήσει μεθοδικά, κάτι που δεν μας έχει δείξει ούτε στις αποκρατικοποιήσεις, ούτε στην αξιοποίηση της δημόσιας υπηρεσίας. .

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 12/03/2011 16:20:14

      Μιχελακης που του χρειαζεται... στεγνα..! με αμμο της Λιβυης.

      ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ factorx 12/03/2011 16:20:15

      Αρα τελικα αφηνει να εννοηθει οτι ηταν ανεπαρκης.Ειπα πιο πανω οτι η ΝΔ ειχε ζητησει 4 πραγματα και αποφασισθηκαν τα 2.Το λεει και ο Σταικουρας.
      Επισης αφηνει σποντα οτι υπαρχει δεσμευση για τα 50 δις και οχι απλως εθελοντικη πρωτοβουλια οπως το παρουσιαζει το ΠΑΣΟΚ.
      Τωρα οτι δεν λεει να κηρυξουμε σταση πληρωμων ή το χρεος απεχθες δεν το λεει.

    • Misha avatar
      Misha @ factorx 12/03/2011 16:25:17

      Φάκτωρ, ο συγκεκριμένος οικονομολόγος είναι της γνωστής τραπεζικής σχολής.Τόσα ξέρει, τόσα μολογάει.
      Χέστηκε, με το συμπάθιο, για την γη της Ελλάδας και το αχθος που επωμίζει ο εσμός των πολιτικάντηδων στις επόμενες γενιές.

      Όμως για να κάνει τετοιες δηλώσεις έχει πάρει το ΟΚ , δε βγαίνει να αυτοεκτεθεί και να εκθέσει τον Σαμαρά.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Misha 12/03/2011 16:45:48

        Ενώ εσύ μίσα πια σχολής είσαι του Τράγκα;

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/03/2011 16:15:12

    Δηλαδη ο ΔΟΛ σημερα, εγινε παπαγαλος του Σταικουρα??? τι ειδαμε κ αυτο !!!
    Απλα ειναι τα πραγματα.
    α. εαν η ΝΔ στηριξει Σταικουρα, θα τη διαγραψει ο Λαος.
    β. η ΝΔ δεν στηριζει δηλωσεις του και τη λεει στο ΓΑΠ για τα συμφωνηθεντα, τοτε διαγραφη !

    Σε καθε περιπτωση θα εχουμε ΔΙΑΓΡΑΦΗ. Ελπιζω κ ευχομαι το β.

    ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/03/2011 16:23:16

      Με ποια αιτιολογια ;Ο αρχηγος του κομματος ζητησε την Τριτη 4 πραγματα ,τα 2 εγιναν και ο Σταικουρας λεει οτι καλως εγιναν αυτα τα 2 και ειναι θετικο και κακως δεν εγιναν τα αλλα 2.

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/03/2011 17:34:29

      Τον πολιτικό οργανισμό που λέγεται ΝΔ ο Λαός θα τον διαγράψει και θα την στείλει, δικαίως, στα αζήτητα της ιστορίας.
      Το κρίμα είναι που θα την πληρώσει την νυφη και ο πιο καλός αρχηγός που είχε ποτέ , και άνθρωποι σαν τον Φαήλο , τον Χρύσανθο και κάποιοι ακόμη που και τον τόπο αγαπάνε και λαϊκοί άνθρωποι είναι και για καρέκλες δεν πολυνοιάζονται.

      • αντιλαικος avatar
        αντιλαικος @ Misha 12/03/2011 21:00:51

        ο Λαος η το Λαος εννοεις Μισα, γιατι και τα δυο ταιριαζουν
        οσο για τον αρχηγο, συμφωνω απολυτως, καθως και για τους αλλους που αναφερεις
        ομως για αυτη την κατασταση δεν νομιζεις οτι ευθυνη φερει και ο αρχηγος???

        • Μisha avatar
          Μisha @ αντιλαικος 12/03/2011 21:53:34

          Στον Ελληνικό Λαό αναφέρομαι, όχι στον όμιλο επίδειξης κυβισθήσεων του λάος.
          Για τη στάση Σαμαρά τι να πω;
          «Στάγδην βραδέως ενδοφλεβίως...»

  14. Agiatolax avatar
    Agiatolax 12/03/2011 16:22:30

    Eνας ενας οι χχχχχ αποκαλυπτονται , ενδιαφερον να δουμε και τους υπολοιπους

    • zbignew brezinski avatar
      zbignew brezinski @ Agiatolax 12/03/2011 16:40:21

      Ορισμένοι τους βλέπουμε από τότε που βγάλαμε τις τσίμπλες από τα μάτια (20 και χρόνια πρίν). Βοηθάει το να μην μπαίνεις στο ιδεολογικό μαντρί κανενός.
      Ετσι, βεβαίως, δεν θα "προαχθείς"/"αναδειχθείς" από το
      κομματικό σύστημα, σαν τους "φερέλπιδες νέους" τύπου Σταϊκούρα (υιός Λαμιώτη κομματάρχη). Αλλά τουλάχιστον δεν θα αναγκάζεσαι να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου (και τα παιδιά σου, και τους γύρω σου), ότι είναι "ιδεολογικό ζήτημα" και όχι απλή και -βολική- εθελοτυφλία.

      ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ - ΚΛΗΡΩΤΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ zbignew brezinski 13/03/2011 21:20:59

        ΄΄.......Σταϊκούρας (υιός Λαμιώτη κομματάρχη)...... ''

        Οχι απλού καμματάρχη .

        Διευθυντή του πολ.γραφείου του ΚΚΒ'

  15. siakkas avatar
    siakkas 12/03/2011 16:33:47

    Να αναμασήσει τις δηλώσεις τους ΑΜΕΣΑ ή να τον κλείσουν στην Συγγρού επ αόριστο χρόνο.
    Δεν ειναι δυνατόν στελέχη του ΜΟΝΟΥ εν δυνάμει κόμματος να κυβερνήσει αυτό το χάλι και την καμένη γη που αφήνει στο πέρασμά του το γαπ και οι ελάχιστοι να προβαίνει σε δηλώσεις συμπαράστασης σε πολιτικές (μνημόνιο) που καταψηφίστηκαν από το ΣΥΝΟΛΟ της κοινοβουλευτικής του ομάδας ΚΑΙ απο τον ίδιο προφανώς.
    Έχει Αρχηγό και επικοινωνιακή ομάδα αν θέλει να κανει δηλώσεις μόνο και μόνο για να είναι στο up της επικαιρότητας μέσω των ΑΡΔ*.
    Αν θέλει να αλλάξει πλευρά ο δρόμος ανοιχτός.
    ΆΜΕΣΑ να βγάλει ανακοίνωση η ηγετική ομάδα της ΝΔ
    Δεν περιμένουμε μέχρι το Ζάπειο II.
    Κάποιος πρέπει να τους πει εκεί για ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΉ πολιτική ΑΝ θέλουν να έχουν ΤΟΝ ΛΑΟ μαζί.
    Για τα παιδιά μας η Πατρίδα πλάθεται ήδη σαν γλυκιά ανάμνηση στα χρόνια που δημιουργούσαν και πάλευαν οι πρόγονοί τους.
    Εμείς; Τι είχαμε τι χάσαμε.
    ΞΥΠΝΉΣΤΕ! ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ θέλει αυτός ο τόπος ΚΙ ΟΧΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ

    * ΑΡΔ :Α@@@ΔΙΑ-Ρ@@@ΝΟΙ-ΔΗΜ@@@@ΦΟΙ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ siakkas 12/03/2011 16:40:47

      Δεν ειναι δηλωσεις συμπαραστασης στο μνημονιο.Ειναι δηλωσεις συμπαραστασης στον κοινο στοχο που καθορισθηκε την Τριτη.Η ΝΔ ζητησε 4 πραγματα,η κυβερνηση πηρε τα 2.Αυτο λεει η δηλωση.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ ψυχραιμια 12/03/2011 16:49:33

        Μάλλον θέλουν να πει και Σαμαράς "λεφτά υπάρχουν" να τελειώσει η ιστορία.

      • siakkas avatar
        siakkas @ ψυχραιμια 12/03/2011 17:09:15

        Πακέτο ΈΘΕΣΕ ο ΣΑΜ και όχι 4 μείον 2.
        Γι αυτό έβαλε και ψηλά τον πήχη.
        Αντιπολίτευση ΚΆΝΕΙ
        ΔΕΝ ΘΑ ΈΛΕΓΕ διαφορετικά ότι ο Καρατζαφύροφ ότι πάρεις καλό είναι;
        Αν ήταν διαφορετικά θα τον κατευόδωνε με μαντίλι για Βρυξέλλες.
        Δέν γνωρίζω.. αν τα είπε μόνος του λύση υπάρχει (όχι να φύγει ΟΛΟΙ χρειάζονται)
        Αν είναι η ΕΠΊΣΗΜΗ γραμμή της Συγγρού, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΉΣΟΥΝ κ όχι τώρα! αλλά και όταν περάσει η 4ετία.
        ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ το κόμμα της μείζονος αντιπολίτευσης να κρατά ΤΟΣΟ χαλαρή, κολακευτική θα την χαρακτήριζα, στάση σε ΔΕΔΟΜΕΝΗ διαπραγμάτευση (ακούγαμε-νε δηλώσεις Ευρωπαίων ετέρων) ΚΑΙ να μην αναφέρονται στη ΜΗ διαπραγματευτική δεινότητα του ελάχιστου που για 1% ΘΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΕΙ 50δις κρατική περιουσία??
        Ο ΣΑΜ μετά την συνάντησή τους μίλησε για αξιοποίηση (ουσιαστικά το πως και τον τρόπο, αναφέρει ο Χ. Λαζαρίδης σε ένα άρθρο του που ανέλυσε επαρκώς εδώ).

  16. spiros avatar
    spiros 12/03/2011 16:35:29

    Η ΝΔ έβγαλε ανακοίνωση; Μόνος του πήρε την πρωτοβουλία να ονομάσει επιτυχία την σκλαβιά; ποιός του έδωσε το δικαίωμα; Ο ένας κάνει μυνητήρια αναφορά στη ROCHE . Ο άλλος βαφτίζει επιτυχία τα συμπεράσματα της έκτακτης συνόδου. Τί άλλο έχουμε να δούμε;

  17. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 12/03/2011 16:47:19

    Ο Χρήστος Σταικούρας είναι σοβαρός επιστήμων και μετριοπαθής. Αξίζει να βρίσκεται δίπλα στον Αντώνη Σαμαρά που του δείχνει μεγάλη εμπιστοσύνη. Ύβρεις δεν ταιριάζουν τώρα και δεν έχουν θέση στις δύσκολες στιγμές που περνάμε όλοι μας.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Nίκος Θ. 12/03/2011 16:51:55

      Βρε φίλε ο κόσμος δεν νιώθει τόσα χρόνια λαϊκισμού από το Τσοβόλα δώσε τα όλα μέχρι το λεφτά υπάρχουν και ακόμα λαϊκισμούς ψάχνει και «εύκολες λύσεις»...

  18. Misha avatar
    Misha 12/03/2011 16:54:56

    Είμαι φαν της Μέρκελ όπως κι εσύ , φίλε μου.
    Χέρι -χέρι με τον Καρατζαφέρνη βαδίζουμε.
    Τώρα μαθαίνω και την «Έρικα» για να τραγουδάω στην υποδοχή των νέων ιδιοκτητών της Ακρόπολης

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Misha 12/03/2011 17:02:52

      Φαν δεν είμαι κανενός, το πρόβλημα είναι σε αυτό το παγκόσμιο σύστημα η επιβίωση του έθνους και η προσαρμοζόμαστε ή το φιλοσοφούμε με πούρα Αβάνας.

      • Misha avatar
        Misha @ Σοσιαληστής 12/03/2011 17:30:01

        Η επιβίωση του έθνους με τις παρούσες συνθήκες, όπως αυτές διαμορφώνονται από τους ευρωφασίστες και το κατοχικό μνημόνιο τους, θα γίνεις εκτός των πατρογονικών του εστιών , όπως συνέβη στη Μικρασιατική καταστροφή και με την μαζική μεταπολεμική μετανάστευση , ελέω «εθνάρχου» Καραμανλή.

        Όποιος δεν αντιδρά και συμβιβάζεται με τα νέα Αουσβιτς του Δ Ράιχ και των τραπεζιτών, δεν είναι άξιος ούτε για φτυσιμο.

  19. android.K. avatar
    android.K. 12/03/2011 16:57:10

    το εμπεδωσαμε ψυχραιμια, το εμπεδωσαμε.
    απο τα 4 τα δυο
    και απο τα δικα μας τα 3 ........
    δεν συνεχιζω γιατι θα με κοψουν

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ android.K. 12/03/2011 17:03:55

      Τόσα χρόνια σοσιαλισμός επόμενο είναι να καταλήξουμε στα τρία.

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 16:58:10

    Έχει αποφασιστεί συγκυβέρνηση;
    Δεν εξηγείται διαφορετικά, εκτός και αν ως τις 25 Μαρτίου έχουν συμφωνήσει σε ένα συναινετικό κλίμα, βλέποντας και κάνοντας.

    Το φαινόμενο όμως των συστηματικών μη διακριτών δηλώσεων είναι συνεχές και δεν είναι τωρινό.

    Όταν η ΝΔ δεν διαφοροποιείται από το Πασόκ καθόλου, γιατί κάποιος να μην προτιμήσει το "πρωτότυπο", το "ορίτζιναλ" μνημονιακό που εκτελεί πιστά τις εντολές;

    Δεν είναι μόνο ο Σταϊκούρας, είναι και ο Χατζηδάκης -φυσικά- είναι και ο Λυκουρέντζος και μερικοί άλλοι, αλλά αυτοί είναι οι χαρακτηριστικότεροι, που όταν εμφανίζονται στα μέσα λειτουργούν σαν εξημερωμένα αρνάκια και προκαλούν χαμόγελα ανακούφισης στα γκέμπελς.

    Ο κος Μηταράκης που είναι; Έχω την εντύπωση, ότι αυτός μπροστά στο Σταϊκούρα ακούγεται σαν οικονομικός Τσε Γκεβάρα της ΝΔ, παρόλο που είναι και αυτός της ίδιας "σχολής".

    • Dr. Joy avatar
      Dr. Joy @ αλλενάκι 12/03/2011 17:26:59

      παντα αυτο ελεγα, βρε αλλενακι, το original ειναι παντα καλυτερο απο το imitation, τις μαιμουδες στα ελληνικα!!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Dr. Joy 12/03/2011 19:41:45

        αν σε καταλαβαίνω σωστά, το ορίτζιναλ αυτό πάσχει από ακατάσχετο λαθρομεταναστευτικό διεθνισμό, και δη μεσανατολισμό, πρόβλημα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 12/03/2011 17:36:10

      +1000 αλλενάκι

      • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
        ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ Orestios 12/03/2011 18:21:14

        Μπράβο αλλενάκι!!!

  21. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 12/03/2011 17:04:22

    Οταν αρχίζει κάποιος να είναι ειλικρινής και ακοπλεξαριστος τότε είναι φιλοπασόκος, τι λογική είναι αυτή?
    Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι δεν πρέπει μόνο να επικαλούμαστε την ειλικρίνεια αλλά να την υποστηρίζουμε κιόλας, μόνο έτσι θα προχωρήσουμε, τα υπόλοιπα είναι παλαιοκομματική λογική.

  22. rally monkey avatar
    rally monkey 12/03/2011 17:17:53

    το μεγεθος της μειωσης του επιτοκιου δεν ειναι καν ικανοποιητικο.
    και το προβλημα δεν ειναι οι δηλωσεις Σταικουρα - τις βλεπω μια χαρα και 'εντος πλαισιου ΝΔ' ασχετα αν δεν μας αρεσει το 'πλαισιο'.

    η ΝΔ μπορει να ειναι φιλοευρωπαικο κομμα (ουτε αναδιαρθρωση ουτε εξοδο απο το ευρω κλπ)
    ομως αντι να συζητα αποκλειστικα για το 'φαρκμακο' και την αποτελεσματικοτητα του θα επρεπε να εχει ζητησει εκλογες και Ειδικο Δικαστηριο για ΓΑΠ ΠΑΠΑΚ & Co. Απο τη στιγμη που δεν το κανει στην ουσια συμπλεει και θα εισπραξει αναλογως.

    • ΧΟΡΧΕ avatar
      ΧΟΡΧΕ @ rally monkey 12/03/2011 17:29:27

      θεε μου τι βλεπω να ερχεται, 15%, 12%? Πιο κατω δεν παω γιατι θα καει η μπανκα!!!

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 17:18:38

    Διαβάζοντας τώρα και τη δήλωση του ίδιου του κου Σαμαρά απέχει παρασάγγας στο πνεύμα αλλά και στο ύφος της δήλωσης Σταικούρα, και πάντα σε πολύ πολιτισμένα πλαίσια.

    Το συμπέρασμα είναι: ή χρειάζονται εντατικά σεμινάρια πολιτικής επικοινωνίας και ανάλυσης ειδήσεων στην Κ.Ο. της ΝΔ ή ορισμένοι είναι συνειδητοί αποδομητές.

    Η πατριωτική, εθνοκεντρική, φιλολαϊκή τάση που υπάρχει στη ΝΔ και που ελκύει άτομα από όλο το πολιτικό φάσμα -όπως πιστοποιεί και το δείγμα σχολιαστών του Αντινιους που ενώ εκφράζουν αριστερές θέσεις ταυτόχρονα αλλοιθωρίζουν μόνιμα προς τα εκεί - δεν έχει με Σταϊκούρες καμία πιθανότητα να διευρυνθεί ή και να επικρατήσει.

    Θα περίμενα η δημιουργία της ΔηΣυ να λειτουργούσε "λυτρωτικά" και να απορροφούσε αυτους που αισθάνονται και πράττουν "νεοταξικά και νεοφιλελεύθερα".
    Η αρχική διαρροή μελών ή στελεχών που είναι ταγμένα στο μνημονιακό μπλοκ θα αναπληρωνόταν στη συνέχεια από αθρόα εισροή εθνοκεντρικών δυνάμεων.
    Δεν έγινε αυτό με την τόλμη και την ορμή που χρειαζόταν.
    Τώρα το μομέντουμ σβήνει.

    • siakkas avatar
      siakkas @ αλλενάκι 12/03/2011 17:25:41

      ...αποδόμηση...Τι αλήστου μνήμης εποχές μου θύμησες!!!
      Εποχές Σημιτη.. η αγαπημένη του λέξη......

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 12/03/2011 17:37:01

      Έσβησε αλλενάκι, έσβησε

      • Theo avatar
        Theo @ Orestios 12/03/2011 21:03:45

        δηλαδη Ορεστιε παμε γι' αλλα?

  24. SAVAS avatar
    SAVAS 12/03/2011 17:19:37

    Αφιερωμένο για όλους εδώ που θελουν αριστερές και φιλολαϊκές (πραγματικές) πολιτικές αλλά έχουν κόμπλεξ με το ΚΚΕ, και περιμένουν απο τα κόμματα της Δεξιάς (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ) και της φιλοδεξιάς(ΔΗΜ.ΣΥΜΜΑΧΙΑ, ΔΗΜ.ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΣΥΡΙΖΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ) να δούν άσπρη μέρα και αριστερή και φιλολαϊκή πολιτική.

    Είναι σαν να ζητάμε απο το μηχανικό να μας κάνει το γιατρό.

    Τώρα μην μου πείτε τι δηλώνει το καθένα απο τα κόμματα αυτά γιατί θα βάλω τα γέλια για την υποκρισία τους.

    • Misha avatar
      Misha @ SAVAS 12/03/2011 17:42:13

      Σαββα

      ΟΚ (λέμε τώρα) με το ΚΚΕ και τις οικονομικές του αναλύσεις και τις ορθές προβλέψεις του για το ευρωφασιστικό μόρφωμα των Βρυξελλών.
      Εκείνο που δε χωνεύεται με τίποτα είναι αυτό το «νομιμοποιηση όλων των μεταναστών», που ακυρώνει όλα τα προηγούμενα.
      Γιατί καμμιά κοινωνία, όσο πλουσια και αν είναι δε μπορεί να επιβιώσει υποδεχόμενη 500 χιλιάδες νέους πρόσφυγες κάθε χρόνο όπως συμβαίνει στην Ελλάδα από το 2000 και δώθε.

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ Misha 12/03/2011 18:14:58

        Misha θα συμφωνήσω σ' αυτό που λές αν πάρουμε στεγνά την δήλωση "νομιμοποίηση όλων των μεταναστών".

        Όμως, η δήλωση δεν είναι μόνο αυτή η φράση. Η δήλωση του ΚΚΕ περιέχει όταν μιλάνε για τους μετανάστες (το πρόβλημα είναι βέβαια ότι δεν το τονίζουν σε όλες τους δηλώσεις) και την ειρωνία προς το σύστημα. Την "νομιμοποίηση όλων των μεταναστών" δεν τη θέλει το σύστημα που ζούμε σήμερα για τον απλό λόγο: ότι οι παράνομοι μετανάστες αποτελούν το δούρειο ίππο προς το εργατικό κίνημα και όχι για να μην αλλοιώσουν τον εθνικό χαρακτήρα ενός κράτους. Αν ήταν νόμιμοι απλά τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις τους θα ήταν ίδιες με αυτά των ελλήνων άρα θα ήταν πολύ πιο δύσκολο για το κεφάλαιο να τους χειραγωγεί αφού δεν θα είχαν και περουσιακά στοιχεία για να τους "εκβιάζει".
        Όσο ισχυρό είναι το κεφάλαιο σε ένα σκηνικό παγκοσμιοποίησης τόσο ισχυρή θα είναι και η παγκόσμια εργατική ταξή όταν θα είναι ενωμένη.
        Όσον αφορά το τελευταίο περιστατικό, το ΚΚΕ είχε πάρει θέση αρχικά, αλλά όταν είδε ότι κινδύνευαν ανθρώπινες ζωές πίεσε και αυτό απο τη πλευρά του για νομιμοποίηση των μεταναστών.

        Η "νομιμοποίηση όλων των μεταναστών" προυποθέτει μια λειτουργία ενός κράτους και μια πολιτείας που θα έχει στόχο να κρίνει ώστε να νομιμοποιήσει τους μετανάστες ή να τους στείλει στα σπίτια τους. Όχι όμως να τους κρατάει αιχμαλώτους σε ένα τόπο μόνο και μόνο για να εκφοβίζει (σε θέμα ασφάλειας και ρητορίας), να εκβιάζει (σε θέμα εργασιακό και κοινωνικό), ένα ολόκληρο λαϊκό κίνημα και να λειτουργεί σαν φίλτρο για την βόρεια καπιταλιστική Ευρώπη.

        • drider avatar
          drider @ SAVAS 12/03/2011 18:29:30

          Τις αγορές δεν τις ενδιαφέρουν ούτε οι λαοί ούτε οι μετανάστες.

          Με δεδομένο ότι το σύστημα εξουσίας και στην Ελλάδα ενδιαφέρεται μόνο για την ικανοποίηση συγκεκριμένων και πολύ γνωστών οικονομικών συμφερόντων, οι αναλύσεις του ΚΚΕ ως αντικαπιταλιστικού πόλου θα είναι πάντα εύστοχες...

  25. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/03/2011 17:24:44

    Η ΝΔ χρειάζεται από την αριστερά μεταγραφές τύπου Χατζάρα, Καραμπελιά, Καργάκου, Σαρρή.

    Από τη δεξιά Γιανναρά, Κώστα Πλεύρη,

    Προσωπικότητες κύρους όπως ο Π. Ήφαιστος, Κ. Ρωμανός

    για να ξεκαθαρίσει και τις ιδέες ,τις απόψεις τις και την ιδεολογία της.

    Μηταράκης και Σταϊκούρας δεν βγάζουν καμιά διαφορά. Σαν το σεισμό της Ιαπωνίας, τους πηγαίνει η "αριστερή διανόηση" ,οι αλληλέγγυοι και τα ΜΜΕ.

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/03/2011 17:33:04

      @ Πασοκ χωρις συνορα,
      δεν τους παει η αριστερη διανοηση, η τραπεζικη διανοηση τους παει που τυχαια εχει τα ιδια συμφεροντα με τα περισσοτερα ΜΜΕ

      • Misha avatar
        Misha @ kiki 12/03/2011 17:59:39

        Πόσα «συν» να βάλω Κική;
        Όλα τα δεινά μας σε μια φράση.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 13/03/2011 05:10:36

      Kαραμπελιά, Γιανναρά και Ήφαιστο; Γιατί; Δε χρειάζεται να αποκτήσει η ΝΔ επιστημονικό αντίλογο στον ιστορικό υλισμό ώστε να μπορεί να αποστομώσει τους μαρξιστές, που ονειρεύονται τη δημιουργία μουσουλμανικού προλεταριάτου στην Ελλάδα (δεν τους βγήκαν οι προφητείες για ελληνικό προλεταριάτο- ξεχνούν ότι δεν είμαστε στη δυτική Ευρώπη του 19ου αιώνα) και προωθούν τον αφελληνισμό των Ελλήνων με κάθε μέσο και με σαθρά επιχειρήματα (όπως 'δε μας φταίνε οι μετανάστες για τα χάλια του ελληνικού κράτους', δηλαδή η ύπαρξη ορισμένων προβλημάτων νομιμοποιεί την πρόκληση περισσότερων-μάλλον πιστεύουν, από το βάθρο του ορθού λόγου όπου στέκονται, ότι αυτοί θα ορίζουν σε τι θα αντιδρά και σε τι δε θα αντιδρά ο Έλληνας). Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι άνθρωποι του ΠΑΣΟΚ και οι μαρξιστές (που έχουν μονοπωλήσει τις θέσεις των καθηγητών πανεπιστημίου-μείζον ζήτημα με το οποίο δεν ασχολείται κανείς πολιτικός) δεν αναγνωρίζουν τα έθνη ούτε το δικαίωμα των λαών στην αυτοδιάθεσή τους. Θεωρούν τα έθνη 'συλλογικές φαντασιώσεις' αγνοώντας τις αμέτρητες εμπειρικές μαρτυρίες περί του αντιθέτου ενώ για αυτούς η ιστορικά ανύπαρκτη διεθνής εργατική τάξη -έχουν υπάρξει μόνο εθνικές εργατικές τάξεις κι αυτές όχι όπως τις αντιλαμβανόταν ο Μαρξ-είναι όχι μόνο αληθινή αλλά και ο μοναδικός φορέας της προόδου. Για τους υλιστές (που παριστάνουν μονίμως ότι είναι ανθρωποκεντρικοί και ευαίσθητοι ενώ την ίδια στιγμή προβάλλουν την ιδέα ενός μονοδιάστατου ανθρώπου του οποίου η προσωπικότητά συνίσταται κυρίως στο πώς παράγει και καταναλώνει) ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορετικές κοινωνίες με διαφορετικές ιδέες, πρακτικές και παραδόσεις περί δικαίου, αισθητικής, ιερού, πολιτικής, γνώσης, τέχνης, κ.λ.π. Όλα αυτά είναι ‘είδωλα’ κατασκευασμένα από τις άρχουσες τάξεις. Υπάρχουν μόνο πλούσιοι και φτωχοί και η δικαιοσύνη ορίζεται ως εξίσωση του βιοτικού επιπέδου. Ίσως μάλιστα να σκέφτονται ότι θα είναι δίκαιο να γίνουν οι Έλληνες φτωχότεροι γιατί έτσι θα απέχει λιγότερο το βιοτικό τους επίπεδο από αυτό των λαθρομεταναστών. Άλλωστε δε βλέπω να στενοχωριούνται για το ασήκωτο οικονομικό βάρος που προκαλούν στις κοινωνικές δομές ούτε για την κατάφωρη παραβίαση της αρχής της ισότητας όταν εκατοντάδες χιλιάδες άτομα εισβάλλουν στον οριοθετημένο χώρο μιας κοινωνίας και απαιτούν (και σταδιακά καταφέρνουν) να απολαύσουν πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα ενώ ουδόλως έχουν συμμετάσχει στην κατασκευή της πολιτείας από την οποία αξιώνουν αυτά τα δικαιώματα. Για τους υλιστές τα εθνικά κράτη, οι εθνικοί πολιτισμοί, οι θρησκείες είναι 'ιστορικές ανωμαλίες', που όσο γρηγορότερα εξαφανιστούν (με κάθε κόστος και ενάντια στη βούληση των πλειοψηφιών) τόσο πιο σύντομα η ιστορία θα συμμορφωθεί επιτέλους στο ιδανικό μοντέλο της πραγματικότητας που έχουν κατασκευάσει και δογματικά κηρύσσουν εδώ και ενάμιση αιώνα.
      Η ΝΔ λοιπόν δεν πιστεύει ότι χρειάζεται να μάθει ο Έλληνας την ιστορία και τον πολιτισμό του για να ασκήσει πολιτική, λες και η πολιτική είναι κάποιο video game που διαδραματίζεται στον ξεχωριστό κόσμο ενός υπολογιστή. Πιστεύει ότι θα τα καταφέρει χωρίς συγκεκριμένο πολιτισμικό περιεχόμενο να αντιμετωπίσει την ιδεολογική ηγεμονία του ΠΑΣΟΚ και των αριστερών συμπαραστατών του. Βέβαια, για τους βουλευτές της δεν εκπλήσσομαι που δεν τους νοιάζει. Τη θεσούλα τους την έχουν ούτως ή άλλως. Οι ψηφοφόροι της όμως (που γενικά διαφέρουν από τους υπόλοιπους) θα έπρεπε να καταλαβαίνουν ότι μιλώντας μόνο για την οικονομία, σαν αυτή να είναι αποκομμένη από τις άλλες ανάγκες και δραστηριότητες της κοινωνίας, δεν κάνεις πολιτική αλλά ασκήσεις επί χάρτου, που δεν ανταποκρίνονται στην πολυσύνθετη πραγματικότητα και για αυτό άλλωστε δεν πείθουν.
      (πήγε κάτι να πει για κοινωνικό φιλελευθερισμό ο Σαμαράς και το σταμάτησε αμέσως-φαίνεται μαζεύτηκαν οι δικοί του και του ζήτησαν να μην τους βάζει δύσκολα)

  26. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 12/03/2011 17:37:17

    O Αντώνης Σαμαράς έκανε δήλωση που εκφράζει το κόμμα της Ν.Δ. Είναι ουσιαστική. Τώρα αν θα έπρεπε να είναι πιό σκληρή αυτό έχει ουσία μόνο γιά αυτούς που επιζητούν επικοινωνιακούς εντυπωσιασμούς. Η ανακοίνωση του προέδρου είναι επαρκής. Βέβαια το όλο κλίμα από μεριά ΝΔ είναι νωχελικό γι'αυτό και με αυτή την νωχελική λογική δεν πρόκειται "να πάρει κεφάλι". Ο Σταικούρας πρέπει να έχει ήδη πάρει ,για την δήλωση του, μία κίτρινη κάρτα. Δυστυχώς για την χώρα και για όλους εμάς που στήριξαν -και ακόμη στηρίζουν- τον Αντώνη Σαμαρά η Ν.Δ. ΔΔΔΕΕΕΕΝΝΝ!!! Από στελεχιακό δυναμικό? ΜΠΟΡΕΙ. Από την πολιτισμένη αντιπολίτευση που εφαρμόζει? ΜΠΟΡΕΙ, Από έλλειψη συγκροτημένου ιδεολογικού οικοδομήματος?ΜΠΟΡΕΙ.

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/03/2011 17:39:02

    Ο Σταϊκούρας λέει αυτό που λέει και θέλει και η αγορά. Και από μία άποψη δεν έχει άδικο. Ωστόσο η ίδια αυτή η αγορά (και ο έρμος ο "Ευρωπαϊκός προσανατολισμός") είναι αυτά που εμποδίζουν τον Σαμαρά να πει το δις ιζ Πάρτα. Που, όπως έχω ξαναπεί ΔΕΝ είναι "δεν πληρώνω". Είναι "δεν έχω τώρα, έλα όταν έχω" ή "δεν βγαίνω, έλα να βρούμε μια λύση να αντέξω".

    Αυτό που θέλει να ακούσει κάθε επιχειρηματίκας και κάθε τραπζείτης στην Ελλάδα σήμερα, ωστόσο, δεν είναι αυτό που (νομίζω) συμφέρει την χώρα. Αυτό που συμφέρει την χώρα είναι η αλήθεια. Πνιγόμαστε και ή έχουμε ουσιαστική ρύθμιση ή απλά θα εκχωρούμε και θα βρεθούμε και ξεβράκωτοι και πτωχευμένοι. Προτιμώ να πτωχεύσω όταν έχω ακόμα βρακί και λίγο ξύγκι να ξαναπάρει μπρος το μαγαζί. Εκεί θα φτάσουμε, φοβάμαι και θα είμαστε ξεβράκωτοι και ξερακιανοί.

    Σε εκκαθάριση εν λειτουργία μας έχουν. Προτιμώ την αναδίαθρωση εν λειτουργία.

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/03/2011 17:41:16

    Δεν είμαι οικονομολόγος, αλλά νομίζω ότι τα πράγματα έχουν ως εξής:
    1. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν άπαξ και μπήκαμε στη μέγγενη του μνημονίου. Καλό ήταν να μην μπούμε. Οι ριζοσπαστικές λύσεις θέλουν μεγάλες αντοχές και τουλάχιστον 1-2 χρόνια μεγάλης πείνας. Δεν είμαι αντίθετος, αλλά μπορούμε να το αντέξουμε;
    2. Η ΝΔ είχε πει εξ αρχής ότι χρειάζεται αξιοποίηση της περιουσίας του δημοσίου για μηδενισμό του χρέους. Η μεγάλη πλειονότητα των πολιτών αδυνατεί να καταλάβει λεπτές διακρίσεις μεταξύ αξιοποίησης και πώλησης. Είχα αναφέρει εδώ το άρθρο της "Εστίας" όπου κάποιος παλιός οικονομολόγος μιλούσε για την εφαρμογή του θεσμού της "επιφάνειας", όπου το κράτος μεν πουλάει αλλά πουλάει τον "αέρα", όχι το οικόπεδο. Δεν ξέρω αν η ΝΔ έχει υπ' όψη της κάτι τέτοιο, δεν το άκουσα πάντως, χωρίς να επιμένω.
    3. Αν ρωτήσετε πολλούς μισθωτούς και συνταξιούχους, θα σας απαντήσουν "ας πουλήσει το κράτος, φτάνει να έχω τον μισθό ή τη σύνταξή μου. Από πίτα που δεν τρώω...". Εκτός και αν νομίζει κανείς ότι έτρωγε μαζί με τον άθλιο ΟΣΕ. Καλύτερα ο ΟΣΕ στους Γάλλους και να φτάσει στο 70% του επιπέδου της SNCF, παρά η τωρινή αθλιότητα (αύριο ταξιδεύω με ΟΣΕ, για επαγγελματικούς λόγους, και κάθε φορά που μπαίνω μέσα στο σταθμό και στο τραίνο αυτό σκέφτομαι).
    Η τωρινή απόφαση δεν ήταν επιτυχία του ΓΑΠ. Ενα ανυπόληπτο ανθρωπάκι είναι, που με κάνει να ντρέπομαι. Και είμαι βέβαιος ότι κανείς ευρωπαίος πρωθυπουργός δεν τον υπολήπτεται. Τους βόλευε αυτή η ρύθμιση και μας την "χάρισαν", φυσικά με το αζημίωτο. Αλλά, η ΝΔ έχει τόσους τομείς να κάνει ισοπεδωτική αντιπολίτευση στο ΠΑΣΟΚ και δεν το κάνει. Με τους λάθρο δεν το κάνει, με την κατάσταση στην Αθήνα δεν το κάνει. Εκανε αντιπολίτευση μόνο με βάση το μνημόνιο. Ε λοιπόν, αυτή η αντιπολίτευση στη φάση αυτή ΔΕΝ θα της βγει. Και δεν φταίει η φάση, δεν φταίει η πραγματικότητα, φταίει ΝΔ.
    Οπότε, ας αφήσουμε ήσυχο τον Σταϊκούρα. Μια χαρά σοβαρός επιστήμονας είναι. Και δεν φαίνεται κομματόσκυλο.
    Εκτός και να προτιμάμε τον παμμέγιστο οικονομολόγο Λαφαζάνη (υπουργός Οικονομικών του Πολ Ποτ είχε διατελέσει;).

    • Misha avatar
      Misha @ ΒΙΣ 12/03/2011 18:11:31

      ΒΙΣ

      1. Καμμια «μεγάλη πείνα».Απλη αυτοσυγκράτηση , συμμάζεμα από τα «γαλλικά», το «πιάνο» και τα «μπαράκια», με παράλληλη αναδιάρθρωση της παραγωγής τροφίμων που γίνεται σε μερικούς μήνες μέσα, ώστε να είμαστε αυτάρκεις.

      2. Η Εστία έχει καταστεί από «εθνικοπατριωτικό» έντυπο , λακές του μνημονιου σε καθαρευουσιάνικη διάλεκτο. Λατρεύουν Μάνο και Ντόρα οι άνθρωποι και δεν το κρύβουν.

      3.Λανθασμένο σκεπτικο, γιατί τον μισθωτό και τον συνταξιουχο τον νοιαζει και τον κόφτει αν θα πουληθεί η ΔΕΗ γιατί θα του αλλάξουν τα φωτα στις τιμές του ρεύματος, όπως του αλλάζουν τωρα τα φώτα με τους «ιδιωτικούς δρόμους», με τα υπέρογκα κόμιστρα των πλοιων σε μια πολυνησιακή χώρα όπως η Ελλάδα και πάει λέγοντας.


      Είσα άδικος με τον Λαφαζάνη. Τα όσα λέει για την οικονομία τα λεει και μια πλειάδα κορυφαίων ειδικών (Λαπαβίτσας, Καζάκης, Βαρουφάκης, Νοτιάς και αρκετοί ακόμα).
      Δυστυχώς, η ΕΕ είναι μείζον πρόβλημα πια, που απειλεί την επιβίωση του τόπου σε όλα τα επίπεδα : ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ και ΠΟΛΙΤΙΚΟ πλέον.

      Έχεις πατριωτική σκέψη και αντιλαμβάνεσαι πράγματα

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 12/03/2011 18:14:08

        Κόπηκε η τελευταία φράση: Έχεις πατριωτική σκέψη και αντιλαμβάνεσαι πράγματα, δεν είναι ανάγκη να είσαι κολλημένος στην παλαιοδεξια, μακαρθική αποψη για την αριστερά ούτε στους νεοφιλελεύθερους οικονομικούς , δήθεν, μονόδρομους.

      • zbignew brezinski avatar
        zbignew brezinski @ Misha 12/03/2011 20:08:33

        Επίσης, αγαπητέ ΒΙΣ, με βάση ποιές εμπειρίες/γνώσεις ακριβώς διαδίδεις οτι ο εν λόγω "κ. Κομματίδης" είναι "μια χαρά επιστήμονας;". Η επιστημοσύνη είναι βαριά κουβέντα, και μπορεί να κριθεί μόνο από επαϊοντες του εκάστωτε επιστημονικού κλάδου.

  29. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 17:42:35

    Με συγχωρείται αλλά τι θα θέλατε να πει ο Σταικούρας? Δεν είναι συμφέρουσα η επιμήκυνση? Δεν είναι θετική η μείωση του επιτοκίου? Δεν πρέπει να αξιοποιηθει η Δημόσια πειουσία? Να κάνει το άσπρο -μαύρο ? Κι αν το έκανε νομίζετε ότι αύριο οι δημοσκοπήσεις θα έβγαζαν ΝΔ με 40% και έξω από τις Τοπικές της θα συνέρρεαν πλήθη για να εγγραφούν μέλη?Να πεί ότι η επιμήκυνση θα έπρεπε να είναι όχι 7 αλλά 17 χρόνια και το επιτόκιο 0.4%?
    Είπε ότι έπρεπε να πει. Μίλησε για αποδεδειγμένη ανεπάρκεια της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης. Και πολύ καλά έκανε που χαρακτήρισε τον στόχο των 50 δις εφικτό βάζοντας τον πήχυ ψηλά κάτι που όπως ο διάολος το λιβάνι αποφεύγει η κυβέρνηση.
    "Διαγράψαμε" απαξιώνοντας κατά καιρούς τον Μητσοτάκη, τον Παυλόπουλο, τον Αβραμόπουλο, τον Κακλαμάνη, τον Χατζηδάκη, τον Γιαννόπουλο, τον Γιακουμάτο, (πρόσφατα διάβασα απαξιωτικά σχόλια και για τον Τζαβάρα)... δεκάδες ακόμα και τον Καραμανλή. Τώρα πιάσαμε τον Σταικούρα? Δεν λέω καθένας δικαιούται να έχει μια άποψη και να την λέει. Αλλά μήπως σε τελική ανάλυση σε κάποιους δεν κάνει ούτε ο Σαμαράς?

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 17:58:18

      Να ακούσουμε δυνατές φωνές θέλουμε, λαϊκές, δεξιές, αντινεοταξικές.
      Εγώ προσωπικά δε θέλω να ξανακούσω από βουλευτή να λέει: η ΝΔ έκανε αυτό και το ΠΑΣΟΚ κάνει αυτό. Εγώ θέλω να βγει κάποιος και να πει:
      1." Το Ισλάμ δεν είναι μέρος του πολιτισμού και της ιστορίας μας" που είπε ο νέος υπουργός εσωτερικών της Γερμανίας.
      2. Θα απελάσω τους μετανάστες και θα τερματίσω το περεμπόριο.
      3. Ο τάδε τραπεζίτης και ο τάδε εργολάβος έκαναν αυτό και θα τιμωρηθούν.
      4. Θα εθνικοποιήσω τις τράπεζες.

      Για τον Τζαβάρα δε νομίζω έχει πει κάποιος, αρνητικό σχόλιο

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/03/2011 18:08:56

        Καμία κυβέρνηση στον κόσμο δεν μπορεί να πει "θα ιδιωτικοποιήσω τις τράπεζες", γενικά και αόριστα. Εκτός και αν μιλάμε για κυβέρνηση κομμουνιστικού καθεστώτος, οπότε δεν μιλάμε για δεξιά κυβέρνηση. Πάμε τότε σε "λύσεις" Παπαρρήγα, όπου το πακέτο περιλαμβάνει και έλεγχο σκέψης, γκουλάγκ, πέρα φυσικά από μιζέρια, γενικώς.
        Αλλο είναι να κρατήσει το δημόσιο μία τράπεζα στον έλεγχό του ή και παραπάνω, με συγκεκριμένα κριτήρια, και άλλο να καταργήσει τις ιδιωτικές τράπεζες. Με ποια λογική;

        • Misha avatar
          Misha @ ΒΙΣ 12/03/2011 19:22:55

          Γιατί δεν μπορεί να το πεί μια δεξιά κυβέρνηση, το «θα εθνικοποιησω τις τράπεζες»;
          Ποσες ιδιωτικές τραπεζες είχαμε επι γέρου Καραμανλή;
          Μήπως καμμία;
          Μήπως δεν ήταν ο Καραμανλής που πήρε την Ολυμπιακή που τωρα φυλλοροεί και οσονούπω θνήσκει; Δεν πήρε τα πρασινα λεωφορεία από τον Ανδρεάδη; Δεν είχε πάρει παλιοτερα την Ούλεν;
          Δες λίγο πέρα από τις αγκυλώσεις και τον στείρο αντικομμουνισμό , ποιο είναι το συμφέρον του τόπου.

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/03/2011 18:16:57

        Και τα 4 που αναφέρεις είναι θέματα που ούτως ή άλλως δεν είχε δουλειά να θίξει ο Σταικούρας στη συγκεκριμένη ανακοίνωση. Το (4) - νομίζω ότι το καταλαβαίνεις - δεν περιλαμβάνεται στους στόχους κανενός κεντροδεξιού/φιλελεύθερου/ συντηρητικού κόμματος, ούτε φυσικά ναι σε αυτούς της ΝΔ.
        Είμαι απολύτως σίγουρος ότι διάβαζα πριν λίγες μέρες στο ΑΝΤΙ επικριτικά σχόλια για τον Τζαβάρα με την δικαιολογία ότι είναι αντιτηλεοπτικός.

        • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
          ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 18:25:44

          Δεν πήγαιναν στο Σταϊκούρα τα παραπάνω. Πηγαίνουν στην παράταξη γενικότερα. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε σε τι διαφέρουμε από το ΠΑΣΟΚ.
          Η εθνικοποίηση τραπεζών σε περίοδο κρίσης δεν είναι άσχημο μέτρο. Ειδικά όταν τις έχουν ταϊσει με 60 δις Ευρώ συνολικά κι αυτές ακόμα εκβιάζουν. Μπορείς να το πεις εξαγορά, αν δεν σου αρέσει η εθνικοποίηση

          • Misha avatar
            Misha @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/03/2011 19:26:29

            «Ίση με το συνολικό δάνειο των 110 δισ. ευρώ που συνήψε η κυβέρνηση με ΔΝΤ και Ε.Ε., εξαιτίας του οποίου εκατομμύρια Έλληνες, φορολογούμενοι, συνταξιούχοι, καταναλωτές, ασφαλισμένοι, είναι μάρτυρες μιας πρωτοφανούς λεηλασίας εισοδημάτων και εργασιακών δικαιωμάτων, είναι η στήριξη μέσα από διαδοχικά πακέτα που απέσπασαν οι τραπεζίτες αυτά τα 2,5 χρόνια»

            από την Αυγη

          • drider avatar
            drider @ Misha 12/03/2011 19:35:59

            Αυτά είναι εγγυήσεις, οι οποίες όμως δεσμεύουν το ελληνικό δημόσιο σχετικά με την αποπληρωμή των δανείων των τραπεζών από τη διατραπεζική.

            Έτσι όμως δένουν όλα. Συναρτάς ολοένα και περισσότερο την τύχη της πατρίδας από την πορεία των τραπεζών και την πορεία των τραπεζών από τη τύχη της πατρίδας.

            Ο εκβιασμός ξεκάθαρος, αν βουλιάξουμε εμείς θα βουλιάξει όλη η χώρα! Όπως ξεκάθαρο είναι ότι οι κυβερνήσεις αντί να στείλουν τους τραπεζίτες εκεί που έπρεπε, τους δίνανε επιπρόσθετες εγγυήσεις, προσθέτοντας έτσι ειδικό βάρος στον εκβιασμό τους!

            Την ίδια ώρα που αποδεδειγμένα ελληνικές τράπεζες σορτάρανε ελληνικά ομόλογα και συνεχίζανε να δίνουν παχυλά μπόνους!

          • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
            ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ drider 12/03/2011 21:17:14

            Στην Ιρλανδία υπήρχε τράπεζα που έδωσε δάνεια 14 φορές το ΑΕΠ της χώρας. Είναι δυνατόν να μην είναι κόλπο από το εξωτερικό?
            Φυλακή πρέπει να πάει ο υπεύθυνος για τα αποθεματικά των τραπεζών της κάθε χώρας. Δηλαδή ο διευθυντής της Κεντρικής Τράπεζας και ο προϊστάμενός του υπουργός.

        • drider avatar
          drider @ firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 18:34:40

          Για όσους δεν το έχουν καταλάβει ο Τζαβάρας είναι από τους λίγους στη ΝΔ που μπορεί και τα λέει έξω από τα δόντια. Μια χαρά είχε τακτοποιήσει "επικοινωνιακά" τους MEGAλοδημοσιογράφους, με αφορμή συζήτηση για το πόρισμα της σημενς.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 12/03/2011 18:39:50

        αλλαγη του νομου περι προσωπικων δεδομενων

        εχουμε καταληξει καταδικοι να διαπραττουν εγκληματα σε 'περιοδο αδειας' και να μην δημοσιευεται το ονομα τους

        ονοματα κρατικων λειτουργων/κυκλωματα γιατρων που εμπλεκονται σε σκανδαλα διασπαθισης δημοσιου χρηματος - αποδοση δικαισουνης ΤΩΡΑ
        δεν μπορει να υπαρξει ομοψυχια διαφορετικα

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 18:08:00

      Το μόνο που θα έπρεπε να συμπληρώσει ο Σταικούρας είναι ότι η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής (κυρίως) και δευτερευόντως η μείωση του επιτοκίου αποδεικνύουν ότι το μνημόνι που υπεγράφη τον Μαιο ήταν "στο πόδι" και οι προβλέψεις του δεν "έβγαιναν". Πως μπορούσαν να εξοφληθούν γύρω στα 140 δις αν θυμάμαι καλά την διετία 2014-15? Και το ότι το συγκεκριμένο μνημόνιο που υπεγράφη οδήγησε την οικονομία σε ένα αχρείαστα και καταστροφικά κακό κλίμα.

      • Dr. Joy avatar
        Dr. Joy @ firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 18:57:18

        να μην θυμομαστε τι ειπε, γιατι ειπαν και κατι για εναμιση χρονο αν θυμαμαι καλα...

    • zbignew brezinski avatar
      zbignew brezinski @ firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 20:10:54

      Το πρόβλημα δεν είναι στο να πεί -ο οποιοσδήποτε- "να αξιοποιήσουμε την εθνική περιουσία". Το πρόβλημα είναι τί εννοεί λέγοντας "αξιοποίηση".

  30. Aggelos avatar
    Aggelos 12/03/2011 17:52:46

    να πει οτι ειναι πια θετικη παραταση,,αλλα οχι η λυση...

  31. Αιμιλια Σ. avatar
    Αιμιλια Σ. 12/03/2011 17:57:25

    Προς Φακτορα

    θα ηθελα πραγματικα να πεις ποσα σχολια εχεις σβησει

    γιατι απ'οτι καταλαβα γινεται ενας κατακλυσμος

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ Αιμιλια Σ. 12/03/2011 18:03:25

      εννοω υβριστικα!!

  32. γιωργος avatar
    γιωργος 12/03/2011 18:03:38

    Κυριοι συγνωμη αλλα υποτιθεται οτι η ΝΔ ειναι κεντροδεξιο κομμα.Οποιος δεν ασπαζεται τις ιδεες που πρεσβευει(μεσα στις οποιες ειναι και ο φιλελευθερισμος)ειναι ελευθερος να μην την ψηφισει.Μπορει να ψηφισει αλλο κομμα ή να δημιουργησει δικο του.
    Ο Σταικουρας καλα τα ειπε.

  33. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 12/03/2011 18:11:53

    Φάκτορα,
    Εσύ μπορεί να μην κάνεις σχόλια.
    Τα κάνω όμως εγώ.
    http://hassapis-peter.blogspot.com/2011/03/blog-post_1534.html

    • Dr. Joy avatar
      Dr. Joy @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 12/03/2011 19:35:44

      οσοι περιμενατε κατι απο την ΝΔ καλυτερα να μην διαβασετε το αρθρο!!

      Πρωτον καιει,τσουρουφλιζει και δευτερον θα σας ριξει σε καταθλιψη

  34. laval avatar
    laval 12/03/2011 18:22:46

    Ο Σταικούρας είναι ένα golden boy όπως τα άλλα Παπακωνσταντίνου, Τζεφρυ και άλλοι πολλοί.
    Αντώνη Σαμαρά δεν θα γίνεις ποτέ πρωθυπουργός όσο έχεις τέτοιους βουτυρομπεμπέδες στα όργανά σου, και εάν δεν αλλάξεις πολιτική. Να ξέρεις ότι σε στηρίξαμε να νικήσεις την Ντόρα Μητσοτάκη, αλλά όχι να πας στην αγκαλιά του τζεφρυ. Όχι μόνο αντιμνημονιακή πολιτική - σα να κόλησες μου φαίνεται, ξεσήκωσε τον κόσμο κατέβασέ τον στον δρόμο να διεκδικήσει αυτά που του στέρησε και στερεί η ΧΟΥΝΤΑ του ΠΑΣΟΚ.
    Αυτός είναι ο δρόμος εμείς οι γνήσιοι νεοδημοκράτες για να ξαναβρούμε την αυτοπεποίθησή μας και ο ελληνικός λαός την αξιοπρέπειά του. ΤΟ ΠΑΣΟΚ να ξέρεις δεν πέφτει μόνο του. Πρέπει και εσύ να το σπρώξεις.
    Δεν είναι αρκετοί αυτοί και εσείς του London School Of Economics να αναστήσετε την πεθαμένη οικονομία της Πατρίδας μας.
    Αντίσταση πραγματική στον δυνάστη Νεοφιλελεύθερο Πασοκτζή.

  35. λέων avatar
    λέων 12/03/2011 18:31:16

    Έπειτα αναρρωτιόμαστε γιατί η ΝΔ είναι καθηλωμένη στο 20%-25%. Αν έχεις τομεάρχες σαν τον Σταϊκούρα, παιδί που πήρε το χάρισμα του πολιτικού κληρονομικά, τι περιμένεις. Δεν είναι μόνο τα σημερινά λεγόμενά του. Αν τύχει και τον ακούσει κανείς να μιλά θυμίζει παλαιομοδίτη πολιτικό. Ξύλινη γλώσσα,τίποτα περισσότερο. Κρίμα για τον Σαμαρά που τον εκθέτουν με αυτό τον τρόπο οι συνεργάτες του. Εκτός κι αν..... λέωωωωω αν.

  36. Ηλίας avatar
    Ηλίας 12/03/2011 18:33:37

    Βαρέθηκα. Σταικουρας, Κουλης, Αρουλης....ποιον να πρωτοθυμηθω. Κι ο Σαμαρας ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ μονος.
    Βαρεθηκα.

    • Dr. Joy avatar
      Dr. Joy @ Ηλίας 12/03/2011 19:01:37

      μηπως, λεω μηπως ειναι τελικα τελειως γυμνος ο βασιλιας??

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Ηλίας 12/03/2011 19:38:37

      Τους κυρίους που αναφέρεις δεν τους έβαλα τομεάρχες εγώ! Ο Σαμαράς τους έβαλε.

  37. Misha avatar
    Misha 12/03/2011 18:59:49

    l ami

    σωστή η παρατήρηση για την περιθαλψη και τα ένσημα, αλλά δεν ισοφαρίζει το κακό από την ανεξέλεγκτη είσοδο και παρουσία εκατομμυρίων μουσουλμάνων.

  38. mind trap avatar
    mind trap 12/03/2011 19:07:29

    Για να είμαι ειλικρινής, προσωπικά έχω βαρεθεί την αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση και μόνο.
    Αλλά ας σκεφτούμε και κάτι άλλο. Θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να βγεί κόμμα που είναι αντίθετο με το μνημόνιο? Υπάρχει μια λεπτή σχέση στο πολιτικό Marketing.
    Από τη μία λοιπόν θα κερδίσεις ψήφους από τον αγανακτισμένο πολίτη και από την άλλη θα χάσεις από τα ΜΜΕ. Ποιό είναι ισχυρότερο?
    Εξάλλου, τα καλύτερα μαντάτα είναι τα απρόβλεπτα και μοιάζει μάλλον απίθανο το κόμμα του κ.Σταϊκούρα να διαχειριστεί το μνημόνιο όπως το πασοκ. Κάτω από αυτό το πρίσμα βρίσκω λογικότατη την αντίδραση του Σταϊκούρα και γενικότερα της ΝΔ.
    Διατηρώ ενδοιασμό για την αξιοποίηση της περιουσίας. Για να αξιοποιηθεί κάτι πρέπει να επενδύσεις πάνω του. Πως θα γίνει αυτό με ΣΔΙΤ? Με πώληση?
    Επίσης υπάρχει το πρόβλημα ότι οι περαιτέρω μειώσεις στο δημόσιο και ευρύτερο τομέα αυτομάτως θα σημάνει περισσότερες απώλειες εσόδων μεσο-μακροπρόθεσμα από τα όποια αρχικά οικονομικά ωφέλη και θα έχει σαν αποτέλεσμα την απώλεια τουλάχιστο 20 - 30% θέσεων εργασίας στον ιδιωτικό τομέα με τα συνεπακόλουθα.
    Ετσι λοιπόν το ποσοστό των αγανακτισμένων θα αγγίξει τα επίπεδα του 70% και δεν ξέρω αν μέχρι τότε τα ΜΜΕ υπάρχουν ακόμα.

  39. Misha avatar
    Misha 12/03/2011 19:16:09

    Savas

    Το ΚΚΕ δεν είπε για νομιμοποίηση των μεταναστών όταν το κρατος λειτουργήσει, είπε να γίνει αυτό τώρα!!!
    Και αυτό είναι διαλυτικό και για την κοινωνία αλλά και για το ίδιο το εργατικό κίνημα γιατί οι μετανάστες που έρχονται εδώ δεν έχουν προλεταριακή συνείδηση, παρα μόνο φυλετική και θρησκευτική.
    Αν συνυπολογισθεί το γεγονός της οθωμανικής κατοχής της χώρας μας επί 6 αιώνες, το μίγμα αποκτά εκρηκτικό περιεχόμενο και ιδιότητες εν δυνάμει πέμπτης φάλαγγας κατά τα υπό του Οζάλ προβλεφθέντα.

  40. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ avatar
    ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 12/03/2011 19:16:11

    Γιά όλα τα παρακάτω βάζω στοίχημα.
    1. Εκλογές 17 Απριλίου
    2. Πίεση απο υπαλλήλους συμφερόντων όπως ο Σταικούρας(λαυρεντιάδης) γιά συμετοχή ΝΔ στην κυβέρνηση
    3.Ξεκαθάρισμα από Αρούληδες Κυριάκους Χατζηδάκηδες Σταικούρες Δένδιες η διάσπαση Ν Δ

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ 12/03/2011 19:42:10

      Μην βαζεις στοιχημα γιατι θα χασεις
      1. γιατι να κανει εκλογες, αφου μπορει και ετσι (Λαος, ΔηΣυ, Κουβελης ενδεχομενως ΝΔ)
      2. που τον θυμηθηκες τον Λαυρεντιαδη, εχει φυγει εδω και καιρο. Υπαρχουν και αλλα αφεντικα
      3. σιγα μην δεις ξεκαθαρισμα. εφεξε και γλιστρησα

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ αντιλαικος 12/03/2011 21:16:22

        στο 3 δεν νομιζω ο'τι το πιασες... μαλλον αυτοι θα τον ξεκαθαρισουν

        • αντιλαικος avatar
          αντιλαικος @ rally monkey 12/03/2011 22:45:34

          ακριβως αυτο εννουσα rally monkey
          για του λογου το αληθες βλ. πρωτοσελιδο Real για come back Καραμανλη απο τρεις σωματοφυλακες

  41. rally monkey avatar
    rally monkey 12/03/2011 19:16:52

    Υπαρχει η λεπτη κοκκινη γραμμη
    απο τη μια μερια τον χρειαζεσαι τον 'τοπικο κομματαρχη' (πχ Λαμιας)
    απο την αλλη σε χρειαζεται ο 'τοπικος κομματαρχης'
    μπορουσε να την ειχε περασει - η δυναμικη υπηρχε - δεν την περασε.

    • Theo avatar
      Theo @ rally monkey 12/03/2011 19:46:32

      α. θα μπορουσε να κανει αλλον κομματαρχη (εχει και το μαχαιρι και το πεπονι)
      β. ο τοπικος κομματαρχης τον χρειαζεται πολυ περισσοτερο, γιατι ευτυχως η δυστυχως η εξουσια και το γλυψιμο των κοκκαλων της ειναι γλυκια
      τωρα πλεον ειναι αργα και για δυναμικη, και για περασμα, πολυ περισσοτερο για χαραξη λεπτων κοκκινων γραμμων

  42. koinos_nous avatar
    koinos_nous 12/03/2011 19:27:09

    Το εχω γραψει παλαιοτερα το επαναλαμβανω και τωρα.
    Αν δεν διαφοροποιηθει ξεκαθαρα η ΝΔ στην προταση της πχ σταση πληρωμων, εξοδος απο το ευρω δεν θα διαφοροποειται πολυ απο τα πεπραγμενα του ΠΑΣΟΚ.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ koinos_nous 12/03/2011 19:44:25

      Να λέει αρλούμπες για να διαφοροποιηθεί από το ΠΑΣΟΚ? 'Η να τις εφαρμόσει κιόλας?

  43. koinos_nous avatar
    koinos_nous 12/03/2011 19:32:35

    Και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφυλαξ δεν γινεται.
    Μπορει ενα κομμα που χρωσταει 115 εκατ ευρω στις τραπεζες να ενεργησει κατα των συμφεροντων των τραπεζων? (Τα ιδια περιπου χρωσταει και το ΠΑΣΟΚ)
    Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε?

    • android.K. avatar
      android.K. @ koinos_nous 12/03/2011 19:48:29

      αφου εβγαλαν κουπονια, χα, χα, χα

  44. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 19:33:06

    Ενδιαφέροντα κριτήρια! Να βάλουμε στη θέση του καμμιά 25χρονη ξανθιά απο κανένα πρωινάδικο?

    • ΧΟΡΧΕ avatar
      ΧΟΡΧΕ @ firiki2010.wordpress.com 12/03/2011 19:51:08

      γιατι οχι, θα βλεπαμε και ωραιο θεαμα

  45. Misha avatar
    Misha 12/03/2011 19:36:14

    l ami

    Όσοι έρχονται εδώ εξ ανατολών πετάνε τα διαβατήρια τους στη θάλασσα και δεν μπορείς να ξέρεις ούτε την ταυτότητα τους , ούτε το ποιον τους.
    Η διαδικάσία με τα 3-4 εκατομμύρια μετανάστες θέλει 5 χρόνια μόνο να τους μετρήσεις και να βρείς κάποια στοιχεία για το ποιοι είναι...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Misha 12/03/2011 19:47:24

      Τι ψάχνεις τώρα, σαν 5η φάλαγγα λειτουργούν τα παιδιά αυτά,
      άθελά τους ίσως, αλλά δεν φταίνε αυτά, οι ινστρούχτορες φταίνε.
      Μακριά από ζηλωτισμό... .

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Misha 12/03/2011 21:13:10

      δεν είναι περιθωριοποιημένοι βρε l'ami, το παίζουν περιθωριοποιημένοι
      αλ τζαζίρα βλέπουν, παπάκια και φορτηγά οδηγούν, κάρτες έχουν

      τώρα άν μπαίνουν κατά χιλιάδες και στοιβάζονται στα
      διαμερίσματα δεν φταίμε εμείς γι αυτό, οι πληθυσμοί αυτοί
      πρέπει να επιστρέψουν από εκεί που ήρθαν ή να διοχετευθούν
      στην ευρώπη

      τι θα γίνει η Ελλάδα; αναμορφωτήριο περιφερομενων;
      μας πήρε εμάς κανείς από το χεράκι; έλεος δλδ...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Misha 12/03/2011 21:59:28

      Kαι αυτά που λες, μαύρη εργασία και ενοικίαση με το κεφάλι οφείλονται στην υπερπροσφορά, γιατί ο εργοδότης παίρνει θάρρος όταν έχει να διαλέξει από πολλά κεφαλάκια σκλάβων.

      Ενώ αν ήταν λίγοι, θα ήταν τελείως διαφορετική η κατάσταση.
      Θα ήταν καταγεγραμμένοι, με άδειες παραμονής ανανεώσιμες,
      ασφάλιση κτλ.
      Και να θυμόμαστε ότι τον εποικισμό αυτόν τον προωθεί η Τουρκία,
      που έχει φτιάξει ειδικές κατασκευές σε όλα τα λιμανάκια που έχει
      απέναντι από τα νησιά μας για να τους φιλοξενεί όταν δεν μπορεί να φύγει το δουλεμπορικό λόγω καιρού.

      Για τα χρέη τους δεν έχω αντίρρηση, να ασχοληθούμε όμως με τα δικά μας πρώτα. Έχουμε κατοχή και ωμή αποικιοκρατία πλέον.

  46. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 12/03/2011 19:42:07

    Οι Απόκριες πέρασαν, οι μάσκες έπεσαν. Προσωπικά, και δε θέλω να κάνω τον έξυπνο, είχα καταλάβει εδώ και καιρό το άθλιο παιχνίδι που παίζουν ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα κοινοβουλευτικά κόμματα. Τώρα, αν ο Σαμαράς είναι καλύτερος από το ΓΑΠ, λίγη σημασία έχει. Ένα καλοστημένο θέατρο είναι όλο το πολιτικό σκηνικό. Απλά ,κάποιοι είναι αφελείς και δεν το βλέπουν και κάποιοι άλλοι προσβλέπουν σε προσωπικά οφέλη. Να με συγχωρούν οι κύριοι αυτοί, αλλά ξανά ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΨΗΦΟ, δεν πρόκειται να στήσουν χορό στις πλάτες μας. Ειλικρινά, πόσο αφελής πρέπει να είναι κάποιος, ώστε να θεωρήσει τυχαίο το γεγονός ότι ο τομεάρχης Οικονομικών της Ν.Δ υπήρξε στέλεχος της τράπεζας της πλουσιότερης ελληνικής οικογενειας; Πιστεύει κανείς ότι μπορεί ο άνθρωπος αυτός να πάει κόντρα στα συμφέροντα της οικογένεις Λάτση; Και τα συμφέροντα της οικογένειας Λάτση και των τραπεζιτών , είναι ή δεν είναι αντίθετα ,με τα συμφέροντα του ελληνικού λαού; Στο κάτω- κάτω η γυναίκα του Καίσαρος οφείλει να φαίνεται τίμια. Αλλά τι λέω τώρα. Εδώ υπάρχουν τρανταχτές αποδείξεις για χρηματισμό πολιτικών και η δικαιοσύνη σφυρίζει αδιάφορα, για τα προσχήματα θα μιλάμε;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 12/03/2011 19:46:21

      Για ενα κομμα με την ιδεολογια της ΝΔ τα συμφεροντα ενος στελεχους τραπεζας δεν ειναι αντιθετα υποχρεωτικα με τα συμφεροντα του ελληνικου λαου.
      Για μαρξιστικα κομματα ειναι.

      • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
        ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ ψυχραιμια 12/03/2011 20:12:30

        Μα δεν έγραψα αυτό,αγαπητή ψυχραιμία. Για τα συμφέροντα των μεγαλοτραπεζιτών μίλησα και ειδικά για τον πλουσιότερο Έλληνα. Όχι για " ένα στέλεχος ", που σε τελευταία ανάλυση είναι υπάλληλος. Μα στην περίπτωση μας, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα: μπορεί ο αυριανός υπουργός Οικονομικών να είναι χθεσινός υπάλληλος ενός μεγαλοτραπεζίτη;

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 12/03/2011 21:10:30

          Οχι μονο δικο μας προβλημα. Διαπλοκη επιχειρηματικων συμφεροντων με πολιτικους και lobbying ειναι φαινομενα σε ολες τις κοινοβουλευτικες δημοκρατιες δυτικου τυπου. Απλα στην περιπτωση μας το θεαμα ειναι πρωτογονο και δεν τηρουνται ουτε καν τα προσχηματα.
          Διαφανεια, θεσμικο πλαισιο, ανεξαρτητη δικαιοσυνη ειναι τα ζητουμενα για να λειτουργει το πολιτευμα.
          Στο ερωτημα σου: και γιατι να μην μπορει τι το ιδιαιτερο εχει το τραπεζικο στελεχος/υπαλληλος σε σχεση με εναν αλλο οποιονδηποτε υπαλληλο ?

          • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
            ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ rally monkey 13/03/2011 11:28:26

            Αφού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, τότε στο υποθετικό σενάριο, στην επόμενη βουλή να εκλεγούν 40 πρώην υπάλληλοι του Λάτση, 30 του Βαρδινογιάννη, 25 του Μπόμπολα , 15 του Αλαφούζου, 30 του Κόκκαλη και πάει λέγοντας, σύμφωνα με τη λογική σου δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα φαντάζομαι. Εν πάσει περιπτώσει, τα συμφέροντα του ελληνικού λαού θα τα εκπροσωπήσει κανένας; Έχει λεχθεί εν τω μεταξύ ,κατά κόρον ,ότι για να εκλεγεί κανείς βουλευτής, ειδικά σε ορισμένες περιφέρειες απαιτούνται τρελλά λεφτά: την εποχή που υπήρχε ακόμα η δραχμή απαιτούνταν καμμιά 3οοαριά εκατομύρια δραχμές για την εκλογή ενός βουλευτή- τα έχουν πει βουλευτές αυτά, ο Σούρλας αν δεν κάνω λάθος και άλλοι. Έπειτα, ξεχνάς τη μαρτυρία του Γιάννη Καψή σύμφωνα με την οποία, όταν ο Πάγκαλος τον ρώτησε ποιος επιχειρηματίας τον χρηματοδοτεί και μετά την αρνητική απάντηση που εισέπραξε,του είπε κυνικά " ε, τότε δε θα εκλεγείς! " , όπερ και εγένετο

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 13/03/2011 13:43:07

            τα προβληματα επομενως ειναι
            - το ο'τι ειναι αδυνατο να εκλεγεις χωρις την υποστηριξη €€€ και
            - το ο'τι οι χρηματοδοτες ειναι μυστικοι
            οχι σε ποια εταιρια (κυριολεκτικα) δουλευε κατα το παρελθον ο υποψηφιος (εδω ανοιγουμε αλλο θεμα το ασυμβιβαστο για τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα κλπ ..αλλη μεγαλη κουβεντα)

          • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
            ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ rally monkey 13/03/2011 13:58:43

            Ε, όχι και τόσο... μυστικοί οι χρηματοδότες ! Θα είμαι εμπαθής αν υποθέσω ότι τον Πάγκαλο π.χ χρηματοδοτεί ο κουμπάρος του, ο " γιος του Πέτρου " ;

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ rally monkey 13/03/2011 14:36:31

            εμπαθης μπορει να μην εισαι - αλλο πραγμα ομως υποθεσεις και αλλο ενυπογραφη δηλωση του υποψηφιου 'πηρα τοσα απο τους ταδε ταδε & ταδε και δεν πηρα τιποτα απο κανεναν αλλο' αναρτημενη στην εισοδο του εκλογικου κεντρου.
            Οπως οι εισηγμενες εταιριες υποχρεουνται στην δημοσιοποιηση ισολογισμων ωστε να ξερω που θα βαλω τα λεφτα μου ..ενα τετοιο πραγμα (ασχετα αν ανθει η 'δημιουργικη λογιστικη' ειναι ενα πρωτο βημα στη διαφανεια).

    • Misha avatar
      Misha @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 12/03/2011 19:51:08

      Κοινό Νου

      Και ο Χαρβαλιάς ήταν επί χρόνια πολλά διευθυντής του Έθνους, δεξί χερι του Μπόμπολα.

      Δένει το γλυκό αλλά βγαίνει κατάπικρο γαμότο...Ουφ....

  47. Misha avatar
    Misha 12/03/2011 19:46:58

    Οι 300 ήρθαν «χέρι-χέρι», δασκαλεμένοι και με τη μπάντα του ΠΑΣΟΚ να παιανίζει καθώς ανέβαιναν από Κρήτη προς Νομική, υπό την διεύθυνση της συμβούλου Βούγια κ.Αλ Σάλεχ.

    Η ιστορία με τους 300 είναι από τα πιο βρώμικα του καθεστωτικού ΠΑΣΟΚ που είδαμε την τελευταία 30ετια.

    Ξεκάθαρα πράγματα.

  48. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 19:52:59

    Και μόνο που τους έδωσαν το χαρακτηρισμό "Οι 300" καταλαβαίνεις το μέγεθος της προπαγάνδας.

    Άσε που είχαν και ερζάτς.
    Στο δρόμο από Νομική προς Υπατία λάκισαν αρκετοί και αντικαταστάθηκαν από γύρω εφεδρείες. Η περιοχή Αλεξάνδρας και Πεδίο Άρεως Μουσείο είναι ελέγχεται από μαροκινά με στιλέτα.

  49. Aggelos avatar
    Aggelos 12/03/2011 20:01:03

    "Ενδιαφέροντα κριτήρια! Να βάλουμε στη θέση του καμμιά 25χρονη ξανθιά απο κανένα πρωινάδικο?"

    οχι,,
    να βαλουμε καποιον που μπορει τουλαχιστον να μιλησει...
    επικοινωνια κανει το κομμα στα μΜΕ.. τι θα ακουει ο κοσμος?

  50. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 20:01:41

    Όταν άρχισε να μην περπατάει το σενάριο της εθελούσιας νηστείας
    γιατί παραήταν ζωηροί στις σκηνές, έκοψαν το παραμύθι για "μετανάστες που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα" και άρχισαν να τους εμφανίζουν ξαφνικά σαν "ανασφάλιστους εργάτες", ενώ οι ίδιοι στην πρώτη δήλωσή τους είχαν πει ότι μια χαρά περνάνε στην Ελλάδα, και δουλειές έχουν και οικογένειες έχουν και για λύπηση δεν είναι. Έτσι είπαν και έγραψαν.
    Οι δυο τρεις που έβγαιναν μπροστά είναι αφισοκολλητές της τοπικής στην κρήτη.
    Νομίζω ότι το χαρτί της πρόκλησης συμπόνοιας το έκαψαν και το έχουν καταλάβει.
    Για τους ινστρούχτορες μιλάω.

    Αν θέλουν ταξική αντιπαράθεση να πάνε στις πατρίδες τους.
    Εδώ είναι αλλων ανθρώπων πατρίδα.

  51. Misha avatar
    Misha 12/03/2011 20:06:04

    Αλλενάκι

    Πάντως αν μου τεθεί το δίλημμα να συμβιώσω με μαροκινούς ή γερμανούς σε τουτο τον τόπο, θα προτιμήσω ασυζητητί τους πρώτους.
    Το ΄κακό είναι πως στις σημερινές συνθήκες έχουμε και τους δύο στο κεφάλι μας.
    Και η πατρίδα ξεπουλιέται μπιρ παρά στους ναζήδες, όπως ποτέ πριν στο παρελθόν.

  52. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 20:07:24

    Και αφού έκαψαν το χαρτί της συμπόνοιας και αντί να προκαλέσουν συμπαράσταση προκάλεσαν αρνητικό σκεπτικισμό ... τουλάχιστον... η επόμενη ενέργεια που μπορει να στριφογυρίζει στα άρρωστα ανθελληνικά μυαλά των ινστρούχτορων θα είναι για κάτι πιο θεαματικό και πιο βίαιο ίσως.

    Τότε είναι που θα "καούν" εντελώς !!!

  53. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 20:11:26

    Σε προσωπικό επίπεδο έναν προς έναν δεν έχω τίποτα με τους
    ανθρώπους.

    Όταν μαζεύονται όμως πολλοί - που μαζεύτηκαν πάρα πολλοί -
    και επιδίδονται σε κακοποιές πράξεις κατά συρροήν ανά την επικράτεια κατά εκατοντάδες χιλιάδες, διότι τοοότε λειτουργούν συλλογικάααα και σύμφωνα
    σύμφωνα με τις συνήθειες που επικρατούν στις χώρες τους, έχω!!!

    Για τους Γερμανούς, είναι δεδομένο ότι έχουν αρχίσει τις ανοιχτές
    ΕΧΘΡΟΠΡΑΞΙΕΣ.
    Χτες στο λιμάνι του Ηρακλείου 15 γερμανοί πεζοναύτες συνεπλάκησαν μεθυσμένοι με Ελληνες λιμενικούς και τραυμάτισαν δύο.

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.

  54. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 20:14:52

    Και όταν μαζεύονται ύπουλα, εκβιαστικά και κουτοπόνηρα στις πλατείες
    στις 6 η ώρα το πρωί και καλά για τον προφάουα... και απαγορεύουν
    τη διέλευση στους υπόλοιπους ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ!!!

  55. EU avatar
    EU 12/03/2011 20:18:49

    Η υπαγωγή της χώρας στο Μνημόνιο ήταν καταδικαστική για τη χώρα.
    Έχουμε δεθεί χειροπόδαρα από τον ΓΑΠ.&-
    Εάν δεν τηρήσεις τους όρους δεν παίρνεις λεφτά από την Τρόϊκα, ενώ εάν καταγγείλεις μονομερώς το Μνημόνιο ΤΩΡΑ είναι βέβαιη η χρεωκοπία γιατί η οικονομία δεν μπορεί να ανακάμψει από μόνη της και βραχυπρόθεσμα τα επιτόκια δανεισμού έχουν καταστεί απαγορευτικά.

    Στο πλαίσιο αυτό, ο Α. Σαμαράς, κατά τη συνάντηση με τον ΓΑΠ έθεσε συγκεκριμένους στόχους για τη Σύνοδο Κορυφής (επιμήκυνση, μείωση επιτοκίου, επαναγορά, ευρωομόλογο, αναπτυξιακό ευρωομόλογο). Πρωτοφανές στα χρονικά από αρχηγό αξιωματικής αντιπολίτευσης. Δύο από τους στόχους φαίνεται (κρατώ μικρό καλάθι, γιατί υπάρχει conditionality) να επιτυγχάνονται, όχι όπως ακριβώς θα θέλαμε και θα έπρεπε, αλλά υπάρχει περιθώριο για περαιτέρω βελτίωση στο μέλλον. Η δέσμευση για τα 50 δις από αποκρατικοποιήσεις και αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας είναι ότι ακριβώς είχε κάνει σημαία η ΝΔ από πέρυσι τον Ιούλιο και - μεταξύ μας - η μόνη περίπτωση να αποτινάξει από πάνω της η χώρα τις βδέλλες (βλέπε πράσινοι συνδικαλιστές στις ΔΕΚΟ) που τις πίνουνε το αίμα, αλλά και να μειώσει σχετικά γρήγορα το απόλυτο ύψος του δημοσίου χρέους.

    Επομένως, οι "σταυροφόροι" τι θέλανε??? Να καταδικάσει ο αρμόδιος τομεάρχης μια κίνηση πρός τη σωστή κατεύθυνση???

    Η ΝΔ έχει κερδίσει τους κεντροδεξιούς ψηφοφόρους με το ΟΧΙ στο Μνημόνιο.
    Πρέπει να κερδίσει τους αηδιασμένους με τους πολιτικάντηδες πολίτες που δηλώνουν αναποφάσιστοι και οργισμένοι με την πολιτική. Αυτό θέλει συνέχεια και συνέπεια. Δεν μπορεί άλλα να λέει τη μια μέρα ο αρχηγός και άλλα την άλλη. Ίσα-ίσα, δίνοντας τους στόχους εξ' αρχής παίρνει την πρωτοβουλία και δεν προσφέρει δεκανίκια σε συμφωνίες άλλων.

    Οι εκλογές είναι κοντά.
    Ας εστιάσει η ΝΔ στο γεγονός ότι οι προτάσεις της δικαιώνονται.
    Ας εστιάσει στα ψέματα και την εγκληματική στάση του ΓΑΠ.
    Και η νίκη θα έρθει.

  56. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 20:19:36

    Και όταν επιτίθενται και ληστεύουν/σκοτώνουν΄άμαχους
    ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ αλλά και δικους τους νεαρά παιδιά τότε ξέρω ότι ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ!!!

  57. Μisha avatar
    Μisha 12/03/2011 20:51:22

    Ami

    Έλα τωρα!!!
    Αυτοί οι 99 στους 100 δεν ξέρανε ούτε να αρθρώσουν μια φράση στα ελληνικά.Πώς βρεθηκαν στο πλοίο κι από κεί στον Πειραιά και ποδαράτο στη Νομική , με ό,τι αυτή συμβολίζει;

    Δασκαλεμένοι και χειραγωγούμενοι ήταν μέχρι το τέλος από τους ίδιους τύπους που οργάνωσαν τα επεισόδια για το «σκισμένο κοράνι».

    Το τελευταίο δίνει απάντηση και στο άλλο που είπες για τους ιμάμηδες.
    Μα τον Τουτατί, δεν περίμενα ποτέ πως θα δω μαχητικούς αντιχριστιανούς άθεους να σκίζουν τα ιμάτια τους για ν αποκτήσουν τζαμιά οι βορειοαφρικάνοι και να τους συνοδεύουν στην πορεία τους με τα κοράνια ανά χειρας και τις ιαχες Αλάχ Ακμπάρ να δονούν τον αέρα της Αθήνας !!!
    Με αυτή την τακτική θα αποκτήσουν ταξική συνείδηση οι μετανάστες;
    Ή μήπως έτσι εξυπηρετείται το σχέδιο εποικισμό από τους νταβατζήδες μας , τους εν Βρυξέλλαις και πέραν του Ατλαντικού ευρισκόμενους;

  58. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 20:51:43

    l'ami du peuple, αν θα μιλούσαμε για έναν αριθμό 100 ή 200 χιλιάδων ατόμων και από ένα ή δύο άλλα έθνη μόνο, θα ήταν διαφορετικά

    στην Ελλάδα όμως έχουν ξεπεράσει προ πολλού την κρίσιμη μάζα
    που μπορεί να αντέξει η χώρα σε όλα τα επίπεδα
    αυτό είναι προφανές νομίζω, τις αιτίες τώρα δεν έχει νόημα να τις αναλύσουμε είναι παραλυσία του κράτους ασφαλώς, αλλά εμένα με ενδιαφέρει τι πρέπει να γίνει από δω και περα πλέον

    και η επανάσταση ξέρεις είναι όπως η ιστορία, δεν κοπιάρεται ούτε μεταφυτεύεται σε άλλο περιβάλλον
    και όσες φορές έχει επιχειρηθεί να γίνει αυτό καταλήγει σε τραγική φάρσα και με θύματα...

    επίσης τη χώρα μας πρέπει να τη θέλουμε ενιαία και ομοιογενή,
    παντου όπου υπάρχουν διαφορετικοί πληθυσμοί και δύο ή τρεις επίσημες θρησκείες, οι χώρες διαμελίζονται

    λοιπόν να μου λείπει ...

    η σοβιετία διαλύθηκε και καλώς έγινε τελικά, διότι ήταν τεράστια και τεχνητή και ήταν αδύνατον να συγκολληθουν οι ρώσοι σλάβοι με τους τσετσενο-καυκ-άσιους

    αντίθετα, εμείς είμαστε μικρή χώρα και δεν μας παίρνειγια διαμελισμούς και ιστορίες

    μινιατούρα θα καταντήσουμε... και οι γείτονες από βορρά και ανατολή καραδοκούν

  59. Έρεβος avatar
    Έρεβος 12/03/2011 21:17:07

    Ο κ. Σταϊκούρας είναι ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας και λογικά μακακίες δεν λέει ή δεν πρέπει να λέει.

    Εγώ με τις δηλώσεις του καταλαβαίνω ότι η ΝΔ συναινεί με τις αποφάσεις της συνόδου και η σύνοδος κορυφής το μόνο που στην ουσία αποφάσισε είναι να μας δώσει ένα χρόνο ζωής παραπάνω.

    Όπως είχαν τα πράγματα θα είχαμε εσωτερική στάση πληρωμών για το 80% του πληθυσμού γύρω στο φθινόπωρο του 2012. Τώρα αυτή η ημερομηνία μετατίθεται για το φθινόπωρο του 2013 περίπου.

    Για ποιο λόγο άραγε; Περιμένουν κάτι σημαντικό να γίνει μέχρι τότε;
    Να έχει ξεπεραστεί η παγκόσμια κρίση και να μας ξαναβάλουν στις αγορές χαριστικά;
    Να φέρουν τον κόσμο προ τετελεσμένων λίγο πριν τις τότε εκλογές και να πασάρουν για λύση κάποια συγκυβέρνηση;

    Ας μας διαφωτίσει λίγο παραπάνω ο ίδιος ο κ. Σταϊκούρας...

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Έρεβος 12/03/2011 22:49:25

      το να εχουν "αγορασει" κοψοχρονια ολα τα ασημικα, παιζει?

  60. Μisha avatar
    Μisha 12/03/2011 21:30:27

    L Ami

    Ο Σημιτάκος πέρα από Ιμια , Οτσαλάν, επίθεση στη Γιουγκοσλαβία, χρηματιστήριο , Ολυμπομπολιάδα, Σένγκεν,ταυτότητες έκανε κι έαν ακόμα έγκλημα υπογράφοντας το Δουβλίνο 2 κι εγκλωβίζοντας τους φτωχοδιαβόλους στην Ελλάδα, μετατρέποντας την σε ανθρωπαποθήκη.

    Τα έχουμε πει χιλιες φορές αυτά. Συμφωνώ και για τη νιγηριανή με τον «μάγο» νταβατζή και με όλα όσα αφορούν την ανθρωπιστική πλευρά του μεγάλου θέματος .
    Όταν όμως το ανθρωπιστικό ζήτημα αποκτά χαρακτηριστικά ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥ ΕΠΟΙΚΙΣΜΟΥ , όπως συμβαίνει τωρα, οφείλουμε να σταθούμε ΑΠΕΝΑΝΤΙ.
    Οχι στους ανθρώπους , αλλά σε αυτούς που τους μεταφέρουν και τους χρησιμοποιούν για να διαλύσουν τον τόπο.
    Όσον αφορά το τζαμί, ενα ίσον κανενα.
    Ας προσευχονται στα σπιτάκια τους και στους συλλόγους τους. Μιναρέδες και χοτζαδες είχαμε επί 600 χρόνια .Φτανουν....

  61. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2011 21:32:03

    Αν λοιπόν δεν θέλεις να δεις άλλα μελαμψά πτώματα στα σκουπίδια, που τα εγκλήματα αυτά τα κάνουν ομοεθνείς τους όπως και άλλα πολλά,
    με γδαρμένα σκαλπ και αν δεν θέλεις άλλους μαύρους πρεζέμπορους να εκμεταλλεύονται "μαυρούλες" όπως τις λές... αλλά με δυο κιλά πραμάτεια...
    και αφού δεν θέλεις να δεις ακροδεξιά όπως λες ως αριστερά
    -που δεν ξέρω αν είσαι, υποθέτω, ίσως- οφείλετε να βγείτε και να πείτε
    θαρραλέα ότι:
    "ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ
    ΕΛΛΑΔΑ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ! της Αφρικής και της Ασίας, γίνατε πολλοί εδώ και πρέπει να ανασάνουμε ως χώρα. Δεν μπορούμε ούτε να δώσουμε ιθαγένειες ούτε να νομιμοποιήσουμε εποικισμο. Άλλωστε στις χώρες σας
    πνέουν άνεμοι -ελπίζουμε- κάποιας δημοκρατίας. Αξίζει να παλέψετε για αυτές, στο δικό σας ΒΙΟΤΟΠΟ!!! [ήθη, έθιμα, συνήθειες, θρησκείες...]
    Εμείς ως αριστερά έχουμε άλλωστε το δικό μας προλεταριάτο, ξανά!..."

    Καθαρά και σταράτα Φίλε του Λαού.

  62. iraklitos avatar
    iraklitos 12/03/2011 23:02:56

    Η γυναίκα του Σταϊκούρα εργάζεται στην τράπεζα Πειραιώς εδώ και χρόνια. Ο Μηταράκης είναι άνθρωπός τους επίσημα. Μην περιμένετε δυστυχώς πολλά πράγματα από την ΝΔ, είμαστε (ολόκληροι!) "υποθηκευμένοι" στις τράπεζες. Όλα σχεδόν τα (σημαντικά) κόμματα είναι υποθηκευμένα στις τράπεζες, έχει τελειώσει το παραμύθι του παρόντος πολιτικού συστήματος και απλά περιμένουμε το γενικό τους τέλος.

  63. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 13/03/2011 01:05:31

    Αυτό το πολιτικό σύστημα είναι ένα ενιαίο κόμμα. Είναι ένα σούπερ-μάρκετ με διαφορετικά ράφια που τοχει ΕΝΑΣ. Η ολιγαρχία που θεωρεί την χώρα ιδιοκτησία της οικονομική. Το ΚΚΕ έχει έναν πολύ ειδικό ρόλο σε αυτό το σούπερ-μάρκετ-σύστημα.

    Στην καρδιά του συστήματος, στο ιερό του, στο βάθρο, στα άγια των αγίων του, βρίσκεται ένας θεός τον οποίον θεό ΟΛΟ το σύστημα προσκυνάει. Η εξουσία.

    Η εξουσία πάνω στον λαό. Η οποία επιτυγχάνεται με την εφαρμογή του συστήματος “αντιπρόσωποι με μακρές θητείες”. Στην βουλή, στην κεντρική επιτροπή, στο πολιτικό γραφείο, στον “αρχηγό” ενός κόμματος τον ίδιο, που είναι ο ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ αντιπρόσωπος του λαού, με μακρά θητεία.

    Ο θεός (εν προκειμένω η πολιτική εξουσία) έρχεται πάντα παρέα με έναν διάβολο. Στο παραμύθι αυτό τον ρόλο του πραγματικά κακού έχει η ολιγαρχία του πλούτου της χώρας, που ελέγχει τις τράπεζες (που “υπηρέτησε” ο κ. Σταϊκούρας;) και την λοιπή οικονομία . Και έτσι συνεχίζει το παλαιότατο παιχνίδι της συλλογής του πλούτου που παράγει ο λαός. Ο οποίος είναι και ο μόνος ΑΛΗΘΙΝΟΣ οικονομικός πόρος που υπήρξε ποτέ (όπως μας βεβαιώνει και η μαρξιστική αλλά και η φιλελεύθερη οικονομική ανάλυση, με την ενσωμάτωση κλπ εργασίας, δηλαδή αξίας κλπ στα εμπορεύματα κλπ και στους φυσικούς πόρους).

    Ο λαός παράγει. Ακατάπαυστα. Με διάφορα τρικ μπορείς να τον κάνεις να παράξει περισσότερο. Αν βρεις τον τρόπο να τον πείσεις ότι είναι ο κυρίαρχος λαός (ενώ είναι ο βαστάζος στην ουσία), ότι έχει πολιτικά δικαιώματα (ενώ δεν έχει απολύτως κανένα), ώστε να μην εξεγείρεται και σου χαλάει την μανέστρα, ζητώντας μερίδιο από την πολιτική εξουσία, και αναθέσεις την εξουσία σε ΛΙΓΟΥΣ και εύκολα ελεγχόμενους, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΟΥΣ, ΔΟΥΛΟΠΑΡΟΙΚΟΥΣ κλπ κλπ, όπως οι προηγούμενοι βάρβαροι αιώνες. Γλιτώνεις και την τροφοδοσία του, κάνοντας τον λαό να εργάζεται και να παράγει με δικά του μέσα (μικρο-επιχειρήσεις) και δικά του έξοδα (σπουδές), των οποίων την υπεραξία την συλλέγεις με φόρους και δάνεια.

    Μόνο εγώ βλέπω πόσο απλό είναι;

    Εσείς λοιπόν, οι καλοί πατριώτες και έλληνες, αριστεροί και δεξιοί, οι σώφρονες, οι μη-άπληστοι, οι μη-προσκυνούντες ούτε τον φανερό θεό (εξουσία) ούτε τον κρυφό (ολιγαρχικό οικονομικό κατεστημένο) τι δουλειά έχετε με τα κόμματα, εφόσον κύρια έγνοια σας είναι η προκοπή του λαού, δηλαδή της κοινωνίας;

    Διαφωτίστε τον λαό. Μάθετέ του την δημοκρατία. Διδάξτε τον τι συμβαίνει. Ορμηνέψτε τον τι να απαιτήσει και τι να διεκδικήσει.

    Θραξ Αναρμόδιος

  64. Εnzo avatar
    Εnzo 13/03/2011 01:37:58

    τσαμπα στηθηκαμε 3 ωρες στην ουρα για να ψηφισουμε τον Αντωνη Σαμαρα για προεδρο. και οχι τιποτα αλλο , ειχα παρει και τον πατερα μου μαζι που ειναι μεγαλος σε ηλικια και τον ταλαιπωρησα.συγνωμη πατερα..

  65. george karas avatar
    george karas 13/03/2011 02:50:50

    μην αγχωνεστε για το χρεος, δεν θα πληρωθει ποτε, τα χρεη του μυαλου μας ειναι το προβλημα

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ george karas 13/03/2011 05:12:49

      @george karas

      Το χρέος το πληρώσαμε 100 φορές ως λαός. Οχι μία φορά μόνο.

      Το σακατιλίκι μας είναι ότι δεν βγαίνει ένας "υπεύθυνος" πολιτικός να πει αυτή την απλή αλήθεια στον λαό. Να εξηγήσει στον λαό την προμελέτη που προηγήθηκε για να φτάσει να ζει σε αυτή την αθλιότητα, και ότι χειρότερο του ετοίμασαν και του ετοιμάζουν. Να του μιλήσει αντρίκια, αντρίκια ωρέ, για το σχέδιο που κατάστρωσαν οι εχθροί μας για να μας υποδουλώσουν και να μας αφανίσουν. Για το ΣΧΕΔΙΟ. Να δείξει στον λαό τους εχθρούς του. Τους πραγματικούς. Να τους κατονομάσει.

      Και κρύβουν τις αλήθειες πίσω από τεχνικές λεπτομέρειες, και cds και spreads, και ευρωομόλογα και μοχλεύσεις. Κρύβουν την αλήθεια από πρόθεση. Πρόθεση. Για να μην καταλάβει ο λαός. Την συμπαιγνία και τον δικό τους πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτήν.

      Αυτό είναι το πρόβλημά μας ως λαός. Αυτοί οι "ηγέτες" μας. Κι όποιος μπορεί να δει, και πια μπορούν πολλοί, εύκολα αντιλαμβάνεται ότι οι "ηγέτες" αυτοί και τα κόμματά μας, δουλεύουν για άλλους και όχι για μας.

      Διότι, ναι, υπηρετούν τα συμφέροντα άλλων, και όχι τα δικά μας, αυτοί οι επαγγελματίες "ηγέτες" μας. Ολοι τους, μα όλοι τους, υπηρετούν τον ίδιο θεό. Τους ολιγάρχες που έχουν στο χέρι τους τον τόπο μας και τις ζωές μας. Ξένους και ντόπιους.

      Τους πετάνε οι ολιγάρχες κάνα κόκκαλο εξουσίας, κι αυτοί τρέχουνε να το γλύψουνε. Και σκυλο-τρώγονται και μεταξύ τους. Με ανακοινώσεις. Και καταγγελίες τηλεοπτικές και λόγια βαριά και θεατρικά. Κι από κοντά δίνουν τα χέρια και χαμογελιούνται. Οι "αντίπαλοι". Και εμάς, μας φλομώνουν στο ψέμμα.

      Αυτό είναι το πολιτικό σύστημα. Κοιτάτε τους. Κοιτάτε τους καλά. Αυτά κάναν και στους πατεράδες μας, αυτά κάναν και στους παππούδες μας, αυτά κάνουν και σε μας. Και τώρα καταστρώνουν σχέδια για να την γλυτώσουν από την οργή μας. Ωστε να συνεχίσουν να κάνουν τα ίδια και στα παιδιά μας.

      Μόνο σ' ένα πράμα διαφωνάνε: στο ποιος θά χει την εξουσία. Στα άλλα είναι σύμφωνοι. Από παλιά. Εμείς δουλεύουμε, αυτοί τρώνε. Εμείς στην πείνα, αυτοί στην χλιδή και την σπατάλη.

      Για όποιον δεν το έχει καταλάβει ακόμα: Οι πολιτικοί μας ηγέτες και οι παρατρεχάμενοί τους είναι σαν τους κύνες που ερίζουν γύρω από τα ξεροκόμματα εξουσίας που τους πετάει η ολιγαρχία του πλούτου που κατέχει την χώρα. Η οποία τρώει το ψαχνό φυσικά. Την σάρκα του λαού τρώει.

      Και έχουν, ολιγαρχία και "ηγέτες", τον λαό στην άγνοια και στην αμορφωσιά για να τους δουλεύει και να τους ταϊζει ΟΛΟΥΣ.

      Και "τα χρέη του μυαλού μας" αυτοί τα δημιούργησαν. Μας ταϊζουν με μύθους, με εθνάρχες και ημίθεους και μεσσίες 200 χρόνια τώρα. Μόνο και μόνο για να μη μας δώσουν δημοκρατία. Δεν τολμούν καν να πουν τι είναι δημοκρατία. Δείτε πως μαγειρέψαν το Σύνταγμα οι εντιμότατοί μας. Δεν υπάρχει πιο αντι-Συνταγματικό κείμενο από το Σύνταγμά μας. Αστείο ε! Και πάνω σ' αυτό το κείμενο, και στην όποτε θέλουν εφαρμογή και παραβίασή του, στηρίζεται η σημερινή μας καταστροφή.

      Οι "ηγέτες" αυτοί χρόνια τώρα έχουν διαστρέψει την πραγματικότητά μας. Το τι είναι πατρίδα διέστρεψαν. Το τι είναι έθνος διέστρεψαν. Το τι είναι έλληνας, πολίτης και άνθρωπος διέστρεψαν. Μέσα στο ψέμμα έχουν εμβαπτίσει το σύμπαν μας. Μας λέρωσαν όλους. Και χωρίς τιμωρία, οι γενναίοι μας.

      Μας έχουν σκοτωμένους τον έναν με τον άλλον, μας βάλαν και σκοτωθήκαμε μεταξύ μας στον εμφύλιο, μόνο και μόνο για να μας έχουν διχασμένους, ώστε να μπορούν να εξυπηρετούν τους αφέντες τους.

      Οσοι πήραν χαμπάρι τι γίνεται και ακόμη στηρίζουν ή εξυπηρετούν αυτό το αχόρταγο θηρίο που με τα κόμματά του, και τα πρόσωπά του, τρώει τις σάρκες μας, ας κάνουν καλά με την συνείδησή τους.

      Θραξ Αναρμόδιος

  66. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 13/03/2011 07:12:58

    "Πλήρης υγειονομική περίθαλψη" στη μνημονιακή Ελλάδα σημαίνει ότι τα πληρώνεις όλα απ την τσέπη σου.Αν χρειαστείτε εξετάσεις και φάρμακα θα το διαπιστώσετε. (κούφια η ώρα)

  67. deldio avatar
    deldio 13/03/2011 10:27:01

    Προσωπική-ατομική ευθύνη του Σταϊκούρα είναι μόνο ή άλλαξε συνολικά το "αντιμνημονιακό" τροπάριο και προβλέπεται συναίνεση; Για σκεφτείτε το καλύτερα. Κάποιοι το έλεγαν από καιρό ότι τη δήθεν αντιμνημονιακή παντιέρα θα τη βρει σύντομα εμπόδιο μπροστά της η ΝΔ, διότι απλούστατα δεν θα μπορεί να πατά για πολύ καιρό σε δύο βάρκες. Ήδη αυτό συμβαίνει πολύ πριν, όχι απλά κερδίζει στις εκλογές, αλλά έστω την πρωτιά στις δημοσκοπήσεις.

  68. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 13/03/2011 12:57:59

    @l' ami du peuple

    Τώρα γιατί από όλα όσα γράφω, διάλεξες αυτό...

    Συγνώμη αν δεν απάντησα την ερώτηση τις προηγούμενες φορές.

    Ο λαός δεν έχασε ποτέ το δικαίωμά του να υπερασπίζεται τον εαυτό του με τα όπλα. Οσα Συντάγματα να βεβαιώνουν για το αντίθετο.

    Η ιστορία της εγκαθίδρυσης της δημοκρατίας στην πόλη της αθήνας, είναι μια σειρά από ένοπλες λαϊκές εξεγέρσεις. Μιλάω για την αθήνα γιατί δεν άφησαν να έχουμε πληροφορίες και για τις άλλες πόλεις, αυτοί που φρόντισαν για το ζήτημα αυτό.

    Αυτό όμως, το ότι ο λαός έχει δικαίωμα και υποχρέωση να υπερασπίζεται την ελευθερία και την δημοκρατία του, δεν σημαίνει ότι χάϊντε φύγαμε κι όποιον πάρει ο χάρος. Με την έννοια, ότι εμείς στις συζητήσεις μας δεν πρέπει να προκρίνουμε τέτοιες λύσεις, εξαιτίας της καταστροφής που φέρνουν, και του πόνου του ανθρώπινου, παρά σαν το έσχατο μέσο. Κι όχι εύκολα να προτείνουμε τέτοιου τύπου αντίδραση.

    Εξάλλου και να μην το ξεχνάμε, ο λαός δεν είναι κάνα τάγμα καταδρομών. Αμαχος είναι. Και δεν τό χουν σε τίποτε να τον κατακρεουργήσουν. Η να στήσουν κάναν πόλεμο με καμμιά "γείτονα" και να τον στείλουν να σκοτώνει και να σκοτώνεται. Οπως έκανε η γαλλική επανάσταση που έφτασε από τη ρωσία μέχρι την αίγυπτο, στην πολεμική της φάση με τον βοναπάρτη.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 13/03/2011 13:02:41

      ε, το σημαντικώτερο ξέχασα γμτ μου

      Ο λαός είναι πολύς. Και αυτό το πλήθος είναι και το "διαπραγματευτικό" του ατού.

      Αν, όταν θελήσει κάτι, και ομονοήσει πάνω σ' αυτό (γι' αυτό λυσσομανάνε αιώνες και σπέρνουν διχονοια), κατέβει ΕΙΡΗΝΙΚΑ όλος μαζί στις πλατείες, τι θα συμβεί;

      Δεν έχει πιθανότητες ο λαός να πετύχει ειρηνικά αυτό που θέλει αν ομονοήσει;

      Και ποιος έχει τότε;

      Ο ένοπλη σύγκρουση είναι το έσχατο μέσο. Η πένα και η γραφή είναι παντοτεινό. Λαϊκούς ρήτορες και διαφωτιστές θέλουμε. Οχι εκπαιδευτές στον ορεινό αγώνα, και την μάχη "εντός κατωκημένων τόπων" (το είπα σωστά αυτή τη φορά συνάδελφοι της ΣΕΑΠ;)

      Θραξ Αναρμόδιος

  69. thanos avatar
    thanos 13/03/2011 13:40:18

    Η κατάντια της Ν.Δ. από την λειψανδρία στελεχών ή τη μη αξιοποίηση των ικανών επιτείνεται. Δε θέλω να κρίνω τον Σταϊκούρα -άλλωστε μια φωτο του αρκεί- αλλά δεν τοποθετήθηκε μόνος του εκεί.
    ΑΛΛΑΓΕΣ στα στελέχη της Ν.Δ. τώρα ΑΝΤΩΝΗ αλλιώς ούτε με αναμονή (θεωρία ώριμου φρούτου) δε θα δεις εξουσία.
    Εξουσία δε με νοιάζει αν θα δεις προσωπικά, αλλά πιστεύω ότι είσαι η καλύτερη λύση για την ΕΛΛΑΔΑ. Με επιλογές στελεχών όμως που κάνεις και με ορισμένες επιλογές πολιτικής -όχι στην αναδιάρθρωση π.χ.- κατάλαβε ότι τα περιθώρια στενεύουν.

  70. mesimerianos avatar
    mesimerianos 13/03/2011 14:42:28

    καλα τι παθατε ολοι με τον σταικουρα δεν ειπε κατι διαφορετικο απο τις δηλωσεις σαμαρα, καθομαστε κ κρινουμε ανθρωπους απο την εξωτερικη εμφανιση ελεος δηλαδη τον παγκαλο τι επρεπε να λεμε και για τον καθε παγκαλο απο αυτα και αυτα φτασαμε οπου φτασαμε. υπαρχουν πολυ σοβαρα προβληματα στην καθημερινοτητα μας απο το να κατακρινουμε ανθρωπους .

  71. northern avatar
    northern 13/03/2011 16:36:06

    Θεωρώ ότι έχει δημιουργηθεί θέμα με τον Σταϊκούρα εκ του μη όντος. Η λογική δεν μπορεί να καταστρατηγηθεί. Αποκομίσαμε από τη σύνοδο κορυφής, με καθυστέρηση 3+ μηνών, κάτι που είχε προαποφασιστεί από το Νοε-2010 (επιμήκυνση) και κάτι που είχε προεξοφληθεί εντός τις εβδομάδας από τον Όλλι Ρεν (μείωση επιτοκίου). Αυτό είναι κάτι θετικό και δεν μπορεί να παραγνωριστεί. Είναι και τα δύο αιτήματα της ΝΔ όπως διατυπώθηκαν στη συνάντηση Σαμαρά με ΓΑΠ. Βέβαια, η επιμήκυνση και η μείωση του επιτοκίου δεν λύνουν το πρόβλημα της χώρας. "Ελαφρύνουν" απλώς το βάρος προσωρινά και αναδεκνύουν την απουσία διαπραγμάτευσης το Μαι-2010 όταν υπεγράφη το Μνημόνιο... Δεν το συζητάμε ότι χρειάζεται αλλαγή πολιτικής και η εφαρμοζόμενη μέχρι στιγμής "δεν βγαίνει". Δεν είπε τίποτα παράλογο και διαφορετικό ο άνθρωπος...

  72. ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ avatar