06/07/2008 15:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σημίτης και η διάσπαση του ΠΑΣΟΚ

Στην εκδήλωση του ΟΠΕΚ (του) στον Πύργο με θέμα την «προοδευτική διακυβέρνηση, ο Κ. Σημίτης είπε μεταξύ άλλων: «Είμαι βέβαιος ότι όσα λέω θα θεωρηθούν από τους μονίμως καχύποπτους και δημιουργούς σεναρίων ως προαναγγελία ίδρυσης νέου κόμματος ή διάσπασης του ΠΑΣΟΚ ή ως πρόθεση κάποιας άλλης τέτοιας κίνησης - όλα πράγματα με τα οποία δεν συμφωνώ». Αυτό ερμηνεύτηκε ως κατηγορηματική διάψευση εκ μέρους των σεναρίων για τη δημιουργία νέου κόμματος. Στην πραγματικότητα όμως τα επιβεβαίωσε…διαψεύδοντας τα. Επειδή για πρώτη φορά στην πολιτική ιστορία μιλά τόσο καθαρά και απερίφραστα για διάσπαση του ΠΑΣΟΚ και ίδρυση νέου κόμματος, τα οποία, κατά τα άλλα, δεν θα τα κάνει. Είναι φανερό λοιπόν ότι ο κ. Σημίτης έκανε τη  δήλωση αυτή, πρώτον για να αρχίσει να «ζυμώνεται» η ιδέα της διάσπασης του ΠΑΣΟΚ και η δημιουργία νέου κόμματος, χωρίς όμως να χρεωθεί σε αυτόν ότι λειτούργησε συνωμοτικά.

Όπως εξάλλου προκύπτει από τα σημερινά ρεπορτάζ των εφημερίδων «Κ» και «Παρόν» - αλλά και του orfni.blogspot.com που είναι καλά πληροφορημένο στα του ΠΑΣΟΚ -  οι «εκσυγχρονιστές» που ετοιμάζουν την...«παλινόρθωση» προσπαθούν τώρα να  συμφωνήσουν σε μία εναλλακτική λύση και να ζητήσουν με κοινό διάβημά τους προς τον Γ. Παπανδρέου να παραιτηθεί και να διευκολύνει τις εξελίξεις». Το τελευταίο διάστημα έχουν μάλιστα αρχίσει να συγκλίνουν στην άποψη ότι το ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να πάει στις Ευρωεκλογές (Ιούνιος 2009) με τη σημερινή ηγεσία και διάταξη, γιατί θα υποστεί καταλυτική ήττα, από την οποία θα είναι πολύ δύσκολο να συνέλθει. Και πιέζουν τον Γιώργο Παπανδρέου να δηλώσει από τώρα ότι, τουλάχιστον, «θα αποχωρούσε εάν οι ευρωκάλπες επιβεβαίωναν την εκλογική κατολίσθηση που δείχνουν οι δημοσκοπήσεις». Τι θα κάνουν κανείς δεν ξέρει. Από τις συζητήσεις πάντως έχει γίνει σαφές πως δεν πρόκειται να αναληφθεί πρωτοβουλία, εάν δεν βρεθεί κοινής αποδοχής πρόσωπο, που θα υποστηριχθεί ως διάδοχος του Γ. Παπανδρέου. Και δεδομένου ότι ο Βενιζέλος δεν τραβάει, έχουν αρχίσει και ακούγονται και άλλα ονόματα, όπως του Πέτρου Ευθυμίου, εκλεκτού του συγκροτήματος Λαμπράκη, ως μεταβατική λύση. Ότι θέλεις δηλαδή ακούς αυτές τις ημέρες στο ΠΑΣΟΚ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2008 15:38:37

    Ο Τζουμάκας είχε πει το Ιστορικό: "Σπαταλήσαμε-οι Πασόκοι- την πρώτη τετραετία για να βγάλουμε γκόμενες, την δεύτερη για να βγάλουμε λεφτά και την τρίτη για να πάμε φυλακή! Ετούτοι εδώ -οι Γαλάζιοι- θέλουν μέσα σε μια τετραετία να τα κάνουν ΟΛΑ!..."

    !!!!

    ΠΠ

  2. Tsouknida avatar
    Tsouknida 06/07/2008 15:52:50

    Ωραίος ο Τζουμάκας...

    Έχει βαρεθεί ο κόσμος, αυτού του είδους την πολιτική λογική "τραβάει" ο Χ ο Ψ;
    Στα συγκροτήματα του τύπου και στο ΝΔΠΑΣΟΚ πότε θα το καταλάβουν;

  3. diplomat avatar
    diplomat 06/07/2008 16:12:31

    ε όχι και ο Πετράκης ρε παιδιά....γιατί να μην αναλάβει την αρχηγία απευθείας ο Πρετεντέρης(και λόγω ύψους)

  4. Le canard avatar
    Le canard 06/07/2008 18:30:57

    Πριν από λίγο ο Λιάπης έκανε την πρώτη δημόσια εμφάνισή του και δήλωση, μετά τις αποκαλύψεις για το πρόσωπό του και τις σχέσεις του με Λασκαρίδη (Ετζιαν, ανταγωνιστής της Ολυμπιακής) και Χριστοφοράκο (σημαντικός κρίκος στο σκάνδαλο της Ζημενς, αλλά απλά, ένας έξυπνος υπάλληλος -ποίων άραγε;-και τίποτε παραπάνω). Λίγο έλειψε να μας πάρουν τα ζουμιά και τα κλάματα. Τόσο συγκινητική ήταν η εμφάνισή του. Για όλα φταίει η συνομωσία του σύμπαντος εναντίον του. Pauvre garson!

  5. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2008 18:41:46

    factorx -το θεμα ακαιρω για μας

  6. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 06/07/2008 18:42:58

    Η διάσπαση των δύο μεγάλων κομμάτων είναι η μόνη ελπίδα να ξεφύγει η χώρα από την παρούσα κατάσταση σήψης. Πιστεύετε ότι πρόκειται κάτι τέτοιο να γίνει στην επόμενη τετραετία; Ποιος θα το επιτρέψει; Τα κομματικά κράτη εν κράτει, οι νταβατζήδες ή η Γιάννα; Έλεος.

    Μακάρι να γίνουν έτσι τα πράγματα, αλλά δεν πρόκειται. Γι' αυτό και σε παρόμοιες αναρτήσεις που βάζετε, σας επισημαίνω κάθε φορά ότι είναι σενάρια που διαρκώς διαψεύδονται.

  7. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2008 19:12:58

    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ-φιλέ μην αγχώνεσαι με τη διάσπαση του δικομματισμού αυτός πραγματοποιήθηκε δίχως την συμμέτοχη μας .Ο λαός τους έχει φτύσει από παλιά ,ε κάποια ΜΜΕ που ζουν από αυτούς κάνουν επαναλήψεις .Δεν βλέπεις ο Σημιτακος μάζεψε 200 από την Αθηνά τους πήγε εκδρομή με πούλμαν στους Πύργους και το Βημα του το ονόμασε «εκσυγχρονιστική»κομματική μάζωξη .

  8. Lara avatar
    Lara 06/07/2008 19:41:15

    Δυσκολια στη διασπαση δημιουργει το προβλημα της μη Καθαρσης.
    Πως θα εμπιστευτει κανεις ενα νεο κομμα, στη σκεψη και μονο οτι οι Κορακες βρισκονται σε ελευθερη πτηση ανεξελεγχτοι;
    λαρα

  9. πυρ γυνή και θάλασσα avatar
    πυρ γυνή και θάλασσα 06/07/2008 19:51:28

    Factorx, νομίζω ότι αναμεταδίδεις αυτό το ποστ γιατί είσαι κατά βάθος σημιτικός και θέλεις να τον επαναφέρεις αποκαλύπτοντας τα σατανικά του σχέδια. Και θα με επιβεβαιώσεις διαψεύδοντάς το.

  10. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2008 19:57:21

    πυρ γυνή και θάλασσα-λες ο factorx να θελει να μας δουλεψει??Πονηρούλης ε.
    Παντός στους Πύργους δεν πήγε με το ΚΑΠΗ !!!.

  11. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 06/07/2008 20:52:40

    Η διάσπαση και οι από μηχανής θεοί, δεν πρόκειται να προσφέρουν τίποτε.

    Η μόνη πρακτική λύση είναι να μην κατέβουν ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές.

    Μαζέψτε τη μασέλα σας.

    Και τα δύο κόμματα δηλώνουν πως δεν τους ενδιαφέρει η κυβέρνηση, αλλά η πραγματική πολιτική αλλαγή· επομένως, δεν έχουν να χάσουν κάτι - εκτός αν παίζουν θέατρο.

    Η παρουσία τους στη Βουλή, με αυτόν τον εκλογικό νόμο, δεν προσφέρει τίποτε απολύτως, απλά έχει ο καθένας το κουβαδάκι του και παίζει.

    Σκεφτείτε ένα ρεύμα εκτός Βουλής, με αφετηρία το 20% και τα δύο μεγάλα κόμματα αδύναμα και απαξιωμένα.

    Desperate times call for desperate measures.

  12. Dennyl avatar
    Dennyl 06/07/2008 20:58:03

    Οι περισσότεροι ψηφοφόροι του ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ δεν θα πήγαιναν να ψηφίσουνν απλώς.
    Άρα, με το απαράδεκτο (κατ'εμέ) εκλογικό σύστημα δε θα έκανε καμία απολύτως διαφόρά η απουσία των 2 αυτών κομμάτων όσον αφορά στα 2 μεγάλα κόμματα.

  13. aris restis avatar
    aris restis 06/07/2008 21:20:52

    ΓΑΡΓΑΡΑ ΚΑΝΑΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ-ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ. ΕΥΓΕ! ΔΕΝ ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ...

  14. Factorx avatar
    Factorx 06/07/2008 21:34:29

    @aris restis. Γιατί, δεν την δημοσιεύει καλά το Press-gr;

  15. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 06/07/2008 22:42:46

    Δεν κατάλαβες Dennyl.

    Δεν είναι το θέμα αν θα πάει κάποιος να ψηφίσει. Το ζητούμενο είναι η απαξίωση ενός ήδη άδικου εκλογικού νόμου, τη στιγμή που έχουν φτάσει στο ναδίρ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.

    Θα τολμούσαν να πήγαιναν τα δύο κόμματα στη Βουλή, με αυτές τις συνθήκες και ανοιχτά (γιατί δεν πρόκειται να κλείσουν εύκολα) τα σκάνδαλα και την οικονομία στο κόκκινο;

    Αμφιβάλλω.

  16. Dennyl avatar
    Dennyl 06/07/2008 23:38:49

    ΠΔύο

    Εγώ πάντως πιστεύω ότι πλέον το θράσος των 2 μεγάλων κομμάτων είναι τόσο μεγάλο που θα πήγαιναν κανονικότατα για εκλογές και μάλιστα θα κατηγορούσαν και το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ για αδιαφορία για το πολιτικό σύστημα ή δεν ξέρω κι εγώ για τι άλλο.
    Σαν ιδέα δεν είναι κακή, αλλά εδώ δεν διαμαρτυρόμαστε για το απαράδεκτο εκλογικό σύστημα... Και ακόμα και το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ ψιθύρους βγάζουνε, δε φωνάζουνε για το εκλογικό σύστημα. Το γιατί δεν μπορώ να το ξέρω βέβαια.

  17. πυρ γυνή και θάλασσα avatar
    πυρ γυνή και θάλασσα 06/07/2008 23:44:19

    Να μην ξεχνάμε ότι διεξάγεται ανάκριση για την αγορά του Γερμανού. Κάποιες εφημερίδες μας το θύμισαν σήμερα.

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/07/2008 23:56:24

    To "orfni", -και μπράβο του-, μας έδωσε την περασμένη εβδομάδα τα αρχικά μερικών δημοσιογράφων- πρακτόρων της ΕΥΠ. Τώρα, αφού πέρασαν και περνούν οι ημέρες χωρίς καμία αντίδραση επ' αυτού, για να είναι αξιόπιστο στην μπλογκόσφαιρα (και όχι μόνο), θα πρέπει να γράψει τα ονοματεπώνυμά τους.
    *
    Από τις 16 Σεπτέμβρη 2007, δεν υπάρχει, ουσιαστικά, κανένα ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ, είτε το θέλουνε είτε όχι, ήταν ο Ανδρέας. Αρρώστησε κι αυτό μαζί του, επιβίωσε όπως επιβίωσε μετά την εγχείρηση και πέθανε μαζί του.

    Ο Ανδρέας, ακόμα και με τα ...σωληνάκια, ήταν ικανός να ποδοπατάει την ανύπαρκτη ιδεολογικά ΝΔ. Όπως και -με την κεκτημένη απ' αυτόν ταχύτητα και την στήριξη "του γιου τού Πέτρου" στον "γιο τού Γιώργου"- να κυβερνάει για άλλα 8 χρόνια το ΠΑΣΟΚ. Τι σχέση έχει σαν πολιτικός ο Σημίτης με τον Ανδρέα και ο Γιωργάκης με τον πατέρα του;

    Για παράδειγμα, υπάρχει κανείς που να πιστεύει σοβαρά πως, αν ήταν ο Ανδρέας ζωντανός έστω και στην ...εντατική, θα έστεκε όρθια κυβέρνηση της ΝΔ, μετά από τις υποκλοπές από τους Αμερικανούς; Έστω, μετά τις απαγωγές των Πακιστανών από την CIA και σια; Άντε, μετά τα ομόλογα; Και, -του φούστη!-, μετά τις φωτιές; Όπως κυβερνούσε το ΠΑΣΟΚ, επειδή απέναντί του είχε ανύπαρκτη αντιπολίτευση, έτσι, από το 2004, κυβερνάει και η ΝΔ. Απλά είναι τα πράγματα, -πιστεύω.

    Όπως απλή είναι και η εξήγηση της ανόδου του ΣΥΡΙΖΑ: ο Αλαβάνος είναι ο μοναδικός αρχηγός στην Βουλή, που είναι ΚΑΙ πολιτικός. Θυμηθείτε το ντιμπέιτ, ή τις ομιλίες του στο Κοινοβούλιο. ΑΝ είχε και ο Τσίπρας, εκτός από την επιρροή του σε νέους και γυναίκες, λιγάκι πολιτικό αίμα μέσα του, θα γινόταν μέχρι και κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ, μ' αυτές τις σημερινές συγκυρίες, (55ρηδες Κωστακικογιωργάκηδες της Ζήμενς, Αλέκα των ιδεολογικά ταριχευμένων και "Κονφερασιέ" των Χιτλερογκεβαρικών)...


    ΥΓ. Όλα τα λεφτά η ανάλυση- αυτοκριτική Τζουμάκα! Είπαμε, απλά είναι τα πράγματα και λαϊκά πρέπει να λέγονται. Σημειωτέον: ο Βέλτσος ήταν ο ιδεολογικός υποστηρικτής τής "για να πάμε φυλακή" πολιτικής Σημίτη!

  19. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/07/2008 01:49:48

    Ευγε Τζουμακα! Μηπως η σπιταρωνα του Πετρου Ευθυμιου στον Αη Χελι στην Κεφαλονια εντασεται στην 2η τετραετια?

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/07/2008 02:24:43

    Kαλά δέν βαρέθηκε ο λαδέμπορας πού ίδρυσε το πιό διεφθαρμένο καθεστώς στην Ελλάδα μετά τήν Χούντα,και θέλει και νέο κόμμα???
    Σάν την ΔΗΑΝΑ τού Στεφανόπουλου θα καταλήξει ο ποκοπίκος...
    Ετσι και αλλοιώς η δημοφιλία του δεν ξεπερνά το 1% στην Ελλάδα ,άν συνυπολογίσουμε και τούς Πανεπιστημιακούς τού Παντείου πού κλαίν μέ μαύρο δάκρυ πού τον χάσανε ...
    Αντε να μπεί και ο Πετράκης αρχηγός να γεμίσει πάλι η ελλάδα κομπιούτερ απο τον ΔΟΛ όπως επί υπουργίας του...
    Βρε ούστ.