16/12/2008 19:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαρκοζί για τα ελληνικά γεγονότα

«Σε μια δημοκρατία δεν αποφασίζει ο δρόμος, αλλά η κάλπη», δήλωσε o Νικολά Σαρκοζί αναφερόμενος στα ελληνικά γεγονότα των τελευταίων ημερών, κατά τη διάρκεια του απολογισμού της γαλλικής προεδρίας (!!!).

«Αγαπώ την Ελλάδα πάρα πολύ, όπως πολύ καλά το ξέρετε...λυπήθηκα πραγματικά όταν είδα τις σκηνές που είδαμε όλοι στους δρόμους των Αθηνών. Για το σύνολο των Ευρωπαίων, η Ελλάδα είναι η εικόνα του πολιτισμού....όταν βλέπουμε τέτοιου είδους βίαιες συγκρούσεις, λεηλασίες, πλιάτσικο σε μία χώρα σαν την Ελλάδα, πραγματικά αυτό συγκινεί και ταράζει όλο τον κόσμο».

Σε ερώτηση  αν υφίσταται φόβος μήπως συμβούν τέτοιες κινητοποιήσεις και σε άλλες χώρες, ο Γάλλος πρόεδρος απάντησε: «η απάντηση είναι προφανής».

Υπενθύμισε τέλος ότι όταν ο ίδιος ήταν υπουργός εσωτερικών είχε να αντιμετωπίσει 25 συνολικά εξεγέρσεις. «Πώς θα μπορούσα να πω ότι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι πρωτοφανές» αναρωτήθηκε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 19:23:51

    Ο Σαρκοζύ στηρίζει τον Καραμανλή. Ο γάλλος ηγέτης ως πραγματιστής επανέφερε τον πολιτικό ρεαλισμό και μίλησε, για ακόμα μία φορά, ανοικτά. Ουσιαστικά προειδοποίησε τους υποκινητές, ακόμα και στην χώρα του, να μην φαντάζονται "επαναστάσεις" καθώς η πραγματικότητα είναι πιο σκληρή.
    Τον GAP(mind the) γιατί ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????

  2. Nick avatar
    Nick 16/12/2008 19:35:44

    Ο Σαρκοζύ κοιτάζει τα συμφέροντα της Γαλλίας. Συμβαδίζουν με της Ελλάδος; Θα πούμε καλά λόγια; Δεν συμβαδίζουν; Καληνύχτα...

    "Δεν υπάρχουν αιώνιοι φίλοι ή εχθροι, μόνο τα συμφέροντα μας είναι αιώνια" - Λόρδος Πάλμερστον

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/12/2008 19:57:32

    Aυτά που είπε ο Σαρκοζύ γράφω εδώ και μέρες.
    Ας κατέβουν οι κουκουλοφοροι και οι δυσαρεστημένοι στις εκλογές να τις κερδίσουν και να κυβερνήσουν.

  4. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 20:01:00

    @ Νίκος
    Λόγια ενός Βρετανού πολιτικού και όχι Γάλλου. Υποκόμης για την ακρίβια. Γνωστός για την κόντρα του με την Βικτώρια, αφού τον έδιωξε μια φορά, έκανε διάφορους τυχοδιωκτικούς πολέμους με την Ρωσία, αφού ήταν φανατικός ιμπεριαλιστής.

  5. ... avatar
    ... 16/12/2008 20:03:51

    Ευτυχώς που μας έμαθε ο Σαρκοζύ ότι έχουμε δημοκρατία. Τόσο καιρό γιατί δεν το είχαμε καταλάβει;

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 16/12/2008 20:13:34

    Η αισιοδοξία, γενικώς, είναι πολύ ωραίο πράγμα. Η πολιτική μυωπία όμως, δεν δικαιολογείται.....


    Οι μαθητές στους δρόμους..... οι αγρότες στους δρόμους.... η οικονομική κρίση προ των πυλών..... η λαϊκή δυσφορία στο κατακόρυφο..... το τσουνάμι δεν αργεί.....

  7. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 16/12/2008 20:24:29

    Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι στη συζήτηση για το Βατοπεδη κανένας δεν μιλά για τον τροποποιημένο Καταστατικό Χάρτη του Αγ. Ορούς επί εποχής διοίκησης Αμπελά
    .Καλά κανείς σε αυτών το ντουνιά δεν γνωρίζει ιστορία .Κρίμα .

  8. tony avatar
    tony 16/12/2008 20:25:51

    Μετά τις γιορτές τώρα πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο.Μετά θα πιάσουν τα κρυα οπότε την επανασταση ξανά τον Μαρτιο με το καλό.

  9. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 20:30:01

    @ τελίτσες + ατακτος
    ποιός δεν κατάλαβε ότι έχουμε δημοκρατία στην Ελλάδα???
    Ποιός ΥΠΟΚΙΝΕΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ?????
    Μήπως ο GAP(mind the)?
    Έχει ΕΥΘΥΝΗ για τις προτροπές του????

  10. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 16/12/2008 20:55:17

    Ο Γιώργος Παπανδρέου στην Frankfurter Allgemeine Zeitung.

    «Είναι άλλο να σημειώνονται σκάνδαλα στη διάρκεια της θητείας μιας συγκεκριμένης κυβέρνησης και είναι άλλο να ταυτίζεται μια κυβέρνηση με τη διαφθορά»

    Κατά την παραπάνω λογική ένας κρατικός λειττουργος η ο διευθυντής του υπουργού η ένας βουλευτής είναι διεφθαρμένοι δεν συνιστά σκάνδαλο! Σκάνδαλο είναι μόνο εάν ένας υπουργός εμπλέκεται,,,

    Ενδιαφέρουσα λογική περί διαφάνειας…

  11. PATRA avatar
    PATRA 16/12/2008 21:11:11

    ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
    ΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ (ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ),
    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ (ΜΜΕ - ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ)
    ΘΕΣΜΙΚΟ ( ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΞΟΥΣΙΩΝ)
    ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΑΜΕΣΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΒΙΑ ( ΔΙΚΗ 17Ν)

    Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΕΛΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΤΕΛΟΥΝ.

    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Ο ΚΚ Ο Α' ,
    ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ,
    ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΦΤΙΛΙΣΕ Ο ΚΚ Ο Β'.


    ΠΟΙΟΣ ΟΦΕΛΕΙΤΑΙ?

  12. t avatar
    t 16/12/2008 21:17:32

    Ν. Ευθυμίου πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Εφοπλιστών: Βραβείο από τους Lloyd’s, αφιέρωμα στην ελληνική νεολαία
    Το βραβείο αυτό το αφιερώνω στην ελληνική νεολαία. Σε αυτά τα παιδιά που τις τελευταίες ημέρες έχουν γίνει βορά ανερμάτιστων φαφλατάδων και έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους. Και τονίζω τη λέξη «ανερμάτιστων» γιατί όλοι ξέρουμε τι σημαίνει.

  13. ... avatar
    ... 16/12/2008 21:27:03

    Μήπως το έλεγα ειρωνικά; Μήπως άμα λέγαμε στους αρχαίους Αθηναίους ότι αυτό που ζούμε είναι δημοκρατία, θα αυτοπυρπολούνταν επί τόπου;

    Και φτάνει πια με τον ΓΑΠ. Μας ζάλισες. Είναι δικτάτορας. Ο νέος Μεταξάς ή όποιος άλλος σ' αρέσει περισσότερο.

  14. t avatar
    t 16/12/2008 21:34:28

    Το πιο φωτεινό Χριστουγεννιάτικο δέντρο του κόσμου
    World’s most lightfull Christmas tree
    efhbos.wordpress.com/2008/12/15/merry_christmas-2/

    Flic flambé βάλε στα “όργανα” φωτιά
    afmarx.wordpress.com/2008/12/15/flambe/

    Αλήθεια το νέο κρίστμας τρι του.. Νικηταρά πόσο λέτε να βαστήξει ? mumul
    Πόντος και Αριστερά - 16/12/2008 at 5:08 μ.μ

  15. PATRA avatar
    PATRA 16/12/2008 21:43:28

    ΑΝ Ο ΣΑΡΚΟΖΥ (ΕΛΛΗΝΟ-ΟΥΓΚΡΟ-ΕΒΡΑΙΟΣ) ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΚ
    ΚΑΙ Ο ΣΟΡΟΣ (ΣΚΕΤΟΣ ΟΥΓΚΡΟ-ΕΒΡΑΙΟΣ) ΤΟΝ ΥΠΟΝΟΜΕΥΕΙ,

    ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΜΦΥΛΙΟ ΤΩΝ ΝΕΦΕΛΙΜ?
    Ή ΤΟΥΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΤΟΣΟ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΓΙΓΑΝΤΑ ΚΚ?

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/12/2008 21:49:13

    @ PATRA
    Σιγά να μην είναι Νεφελίμ.Από το 1974 η πιο φιλική μεγάλη δύναμη προς την Ελλάδα είναι η Γαλλία για δικούς της λόγους.
    Η Γαλλία λειτουργεί ως εσωδυτική αντιπολιτευση έναντι των ΗΠΑ και μαζεύει τους δυσαρεστημένους με την αμερικανική πολιτική που δε θέλουν όμως να φύγουν από το δυτικό κόσμο και η Ελλάδα ταιριάζει ακριβώς σε αυτό.

  17. PATRA avatar
    PATRA 16/12/2008 21:56:07

    ΑΝ ΔΕ ΣΤΗΡΙΞΕΙ
    Η.. ΚΑΡΛΑ
    ΤΗ... ΝΑΤΑΣΑ
    ΣΤΙΣ ...ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΠΡΥΤΑΝΙΚΕΣ,
    ΠΑΕΙ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..

  18. tony avatar
    tony 16/12/2008 23:47:51

    Σαρκοζί. Εσείς πως τον κόβεται τον τύπο?Τό τραβάει το παπούτσι?

  19. οκτώ avatar
    οκτώ 17/12/2008 01:27:52

    Ο Σαρκοζί λέγοντας αυτά ουσιαστικά απευθυνόταν στους Γάλλους πολίτες λέγοντάς τους ότι η Ελλάδα είναι παράδειγμα προς αποφυγή.
    Κάθε λαός εάν νοιώθει εξαπατημένος δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο παρά να περιμένει σαν καλό παιδί τις επόμενες εκλογές για να εκφράσει την αποδοκιμασία του.
    Δυστυχώς για αυτόν αλλά ευτυχώς για εμάς υπάρχουν και τα παιδιά που στέλνουν χαιρετίσματα στην εξουσία.

  20. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/12/2008 14:19:08

    Επίθεση και φωτιά σε κλούβα ΜΑΤ στην Φειδιππίδου (Μιχαλοκοπούλου).

    (1:06μμ, Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2008)

  21. Sato avatar
    Sato 18/12/2008 13:39:13

    Φόλα στο σκυλί τον Κούγια!!!!!