26/02/2012 17:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς "τελείωσε" τα σενάρια συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ακούστε. Με αυτό το πρόγραμμα κερδίζουμε χρόνο και ανάσα. Χρόνο γιατί θα πληρώνεις μόνο τόκους και ανάσα γιατί και το χρέος κουρεύτηκε και τα επιτόκια θα πέσουν.

Ενώ το προηγούμενο Μνημόνιο ούτε κέρδιζε χρόνο, ούτε κούρευε το χρέος, ανέβαζε τα επιτόκια και πάνω απ’ όλα σκότωνε και τελικά σκότωσε την οικονομία.

Άσε που τότε δεν κινδυνεύαμε να βγούμε από το Ευρώ, ενώ τώρα φτάσαμε στο παρά ένα.

Εγώ Ανάπτυξη ζητούσα τότε, για πρόγραμμα με προτεραιότητα στην Ανάπτυξη μιλάω και τώρα.

Και ενώ τότε, ήμασταν μόνοι μας, τώρα και μέσα και έξω από την Ελλάδα όλο και περισσότεροι συμφωνούν μαζί μας. Αυτή είναι η αλήθεια χωρίς φτιασιδώματα.

Μην ακούω τώρα περί ΠΑΣΟΚ και συγκυβέρνησης. Το ΠΑΣΟΚ χαμένο είναι και δεν έχει τίποτε άλλο να χάσει. Θέλει να φαινόμαστε παρέα, για να μας κάνει και εμάς ζημιά. Συνενόχους ψάχνουν και κοιτάνε πίσω. Εμείς κοιτάμε μπροστά και έχουμε άλλο κώδικα αξιών και άλλο πρόγραμμα: Με σημαία μας την Ανάπτυξη για να βγούμε από ‘δω που μας έφεραν.

Αυτό είναι το δικό μας κάλεσμα. Προσκλητήριο σε όλους, για ενότητα στην εθνική προσπάθεια, να σηκωθεί η Ελλάδα και πάλι στα πόδια της».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 26/02/2012 17:20:50

    Το τελευταίο πράγμα που θέλει ο Σαμαράς είναι να συγκυβερνήσει με το ΠΑΣΟΚ
    δεν έχουμε καμία αμφιβολία γι' αυτό.
    Το θέμα είναι πώς θα το αποφύγει; Οι εκδότες προς τα εκεί κινούν τα πράγματα (με δημοσκοπήσεις κλπ)

    • GREGORY KANΕΛ avatar
      GREGORY KANΕΛ @ Κλεόστρατος 26/02/2012 18:02:28

      ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΠΕΡΙ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΟΙ ΕΚΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜ Α ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΝΔ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ.. ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΑΔΕΣ ΤΗΣ ΝΔ ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΟΥ 1000000ΕΥΡ ΞΥΠΝΑΤΕ

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Κλεόστρατος 26/02/2012 18:18:58

      Αφού είσαι σε θέση να το καταλαβαίνεις , είσαι και σε θέση να το σταματήσεις . Παλεύοντας όλοι μας ενωμένοι χωρίς γκρίνια ,( δικαιολογημένη μεν ως ένα βαθμό ,γιατί η κατάσταση που βιώνουμε είναι εξαιρετικά δύσκολη, αλλά πολυτέλεια δε, ακριβώς για τον ίδιο λόγο), για να δώσουμε στη ΝΔ και στον Α.Σ. την αυτοδυναμία. Αυτό θα είναι ένα μεγάλο χτύπημα στους αποκρουστικούς και θρασύδειλους διαπλεκόμενους.

    • airman avatar
      airman @ Κλεόστρατος 26/02/2012 18:40:35

      Όσοι λαμβάνουν υπόψη τους εκδότες και διάφορους ''εκδιδόμενους'' είναι άξιοι της μοίρας τους. Αλλοίμονο όμως για το λαό εάν, μέσα σε αυτό τον ορυμαγδό, επιτρέψει να καθορίζουν το μέλλον του τα διαπλεκόμενα συμφέροντα με τους εκπροσώπους τους και τα φερέφωνά τους.
      Πρέπει σύντομα να δωθεί η δυνατότητα στο λαό να πάρει τη μοίρα του στα δικά του χέρια. Και στην τελική ας κάνει ότι θέλει. Εάν κάνει λάθος επιλογή, ας είναι γι' αυτό άξιος της μοίρας του.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Κλεόστρατος 26/02/2012 19:41:26

      ''Θαθελα πολυ να πιστεψω οτι οι κκ Σαμαρας και Βενιζελος συνωμοτουν {sic!} καποια βραδυα μακρυα απο ολους εμας '' γραφει ο Alexis του αλαφουζεικου και της πρεσβειας των ΗΠΑ!Ω ! ρε τι εχουν να δουν τα ματια μας ακομη !

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Κλεόστρατος 27/02/2012 03:33:21

      Κάτι είπες για εκδότες; Ευκαιρία είναι να πάρουν το μάθημά τους , τόσο εκείνοι όσο κι όλο το σάπιο οικονομικό κατεστημένο της μίζας και της ρεμούλας. Και σ' αυτό θα βρουν απέναντί τους τον Σαμαρά, να είσαι σίγουρος...

  2. akenaton avatar
    akenaton 26/02/2012 17:27:47

    Με μερικές προτάσεις τα είπε όλα!
    Μονάχα όσοι δεν θέλουν πια δεν καταλαβαίνουν.
    Μονάχα όσοι έχουν συμφέροντα στην παρούσα κατάσταση δεν θα τον ακολουθήσουν!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ akenaton 26/02/2012 22:18:15

      Το κακό είναι ότι, στη δήλωση αυτή, δεν κατάλαβα κάτι εξίσου κατηγορηματικό με το "αν δεν πάρω αυτοδυναμία με την πρώτη, θα την πάρω με τη δεύτερη" που είχαμε ακούσει στη ΔΕΘ πέρυσι...

  3. Wolf avatar
    Wolf 26/02/2012 17:27:51

    Εκλογές τώρα και με ισχυρή αυτοδυναμία!!!

    • Φιδίσιος avatar
      Φιδίσιος @ Wolf 26/02/2012 19:40:51

      Μέχρι και καστανίδης έγινε αρχηγός κόμματος. Βρε κόμπλεξ που υπάρχουν.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Φιδίσιος 26/02/2012 23:30:53

        h--p://www.thousandnews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=15523%3Aa----aegean--&catid=35%3Apolitics&Itemid=28

  4. alakran avatar
    alakran 26/02/2012 17:54:13

    Αν είχε βγεί κάποιο στέλεχος τού πασόκ με μια δήλωση του στυλ ¨να τα βρούμε με τη Ν.Δ μετά τις εκλογές¨, η ανάρτηση θα είχε ήδη πάνω από 100 σχόλια που θα μας έλεγαν ότι ¨όλοι ίδιοι είναι¨.Τώρα που ο ίδιος ο Σαμαράς διαψεύδει τα σενάρια συγκυβέρνησης, οι καλοπροαίρετοι δεν σχολιάζουν και τα τρολ κρύβονται.
    Στην ερώτηση τού φίλου πιο πάνω ¨πώς θα το αποφύγει ο Σαμαράς?¨, η δική μου απάντηση είναι:με την ψήφο μας.

  5. Pluto avatar
    Pluto 26/02/2012 17:56:01

    Η συγκυβέρνηση είναι δεδομένη!Πάει κανείς στοίχημα ότι ο Σαμαράς δεν θα συγκυβερνήσει με το ΠΑΣΟΚ;Μου λείπουν 20.οοο χιλιάρικα...

    • factorx avatar
      factorx @ Pluto 26/02/2012 19:33:44

      να τα δούμε, όχι λόγια

    • airman avatar
      airman @ Pluto 26/02/2012 20:59:00

      Το ενδεχόμενο να σου λείπουν μετά σαράντα σε έχει απασχολήσει;
      Εγώ πάντως στη θέση σου θα έβαζα παραπάνω αν το είχα ''σιγουράκι''. Να μείνει και κάτι.

    • ΠΑΛΛΗΞ avatar
      ΠΑΛΛΗΞ @ Pluto 26/02/2012 22:55:40

      Συμφωνώ γιατί πολύ απλά το ΠΑΣΟΚ ως κόμμα σε λίγο θα διαλυθεί από τον ΓΑΠ, άρα στις ερχόμενες εκλογές ο ΑΣ θα έχει να κάνει με νέους σχηματισμούς... άσχετα εάν αυτοί συμπεριλαμβάνουν παλαιοκομματικά στελέχη...βλ. Βενιζέλος και Λοβερδος...το ΠΑΣΟΚ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!

  6. elias pantelidis avatar
    elias pantelidis 26/02/2012 18:04:39

    Ο ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ. ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΔΕΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΗΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΔ ΜΟΝΗ (ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΣ ΜΟΝΗ, ΑΦΟΥ Η ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΕΦΙΚΤΗ).
    ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ Η ΝΔ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΖΩΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ.
    Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 2 ΠΑΡΑΜΕΝΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΥΘΡΑΥΣΤΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΩΔΥΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ. Ο ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ. ΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΥΚΟΛΟ ΘΥΜΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ.
    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ 4ΕΤΙΑ ΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ (ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΕΙΟ ΜΑΡΚΕΖΙΝΗ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΒΓΕΙ Ο ΑΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΜΟΝΟΣ.

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/02/2012 18:05:06

    "Το ΠΑΣΟΚ χαμένο είναι και δεν έχει τίποτε άλλο να χάσει. Θέλει να φαινόμαστε παρέα, για να μας κάνει και εμάς ζημιά. Συνενόχους ψάχνουν"

    Πολύ σωστά τα λες Αντώνη. Και το θέμα είναι πως πιο επικίνδυνος και αδίστακτος είναι αυτός που είναι χαμένος από χέρι. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δε θα γίνουν εκλογές αν δε τις προκαλέσεις. Όπως κέρδισες εσύ χρόνο για την Ελλάδα, αυτοί κέρδισαν για να καταστρέψουν την Ελλάδα Κάθε μέρα που περνάει πεθαίνουν το λαό και τη χώρα. Πρέπει ΕΣΥ να τους τελειώσεις το χρόνο ΑΜΕΣΑ!

  8. Stefanos avatar
    Stefanos 26/02/2012 18:09:23

    Όσοι ονειρεύεστε αυτοδυναμία, πλανάσθε πλάνην οικτρά! Και γιατί να πάρει αυτοδυναμία άλλωστε; Για να εφαρμόσει με πιστή ακρίβεια τα όσα υπέγραψε με το Μνημόνιο ΙΙ; Τα χαΐρια μας τα είδαμε και τα ξέρουμε πλέον. Οπότε μην ανησυχείτε...Όσοι πολίτες δεν είναι πρόβατα ξέρουν πολύ καλά τι θα πράξουν...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Stefanos 26/02/2012 19:25:12

      Θα την πάρει την αυτοδυναμία. Όσοι ξέρουν να "διαβάζουν" την κοινή γνώμη καλύτερα από τους δημοσκόπους το βλέπουν. Εδώ θα είμαστε. Το ποσοστό της ΝΔ θα κυμανθεί γύρω στο 37 με 39%

  9. xbab avatar
    xbab 26/02/2012 19:14:24

    Το ζήτημα είναι, το τι κάνει η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και ο κ.Σαμαράς, προκειμένου να κυβερνήσει αυτοδύναμα.
    Η εκτίμησή μας είναι ότι δεν κάνει τίποτα και φαίνεται να βολεύεται μ' αυτή την εκδοχή.
    Εμείς όμως διαφωνούμε...

  10. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 26/02/2012 20:12:55

    σε σεναριο που ο σαμαρας παρει αυτοδυναμια και κληθει να εφαρμοσει αυτα που ενυπογραφα δεσμευτηκε στο memorandum no2 στα πρωτα μετρα θα εχει ενατιων του ολα τα κομματα της βουλης. ναι ναι ακομα και το πασοκ. αρα οπως ειπε και καποιος πιο πανω(εδωσε 6 μηνες) εγω λεω ουτε 3 μηνες δεν θα αντεξει γιατι θα καει ολη η ελλαδα. αλλωστε ξερουμε πολυ καλα οτι οταν ειναι η ΝΔ κυβερνηση η ελλαδα περνει φωτια παρα παρα πολυ ευκολα!!! αν γινουν παντως εκλογες και αυτες θα τις προκαλεσει ο λαος το αποτελεσμα θα εχει πολλες εκπληξεις. γιαυτο ολοι θα προσπαθησουν να μην γινουν. τελικα ομως δεν θα εχουν αλλη επιλογη.

  11. Orestios avatar
    Orestios 26/02/2012 20:32:57

    Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αλλά ήδη έχουμε συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Με ότι αυτό συνεπάγεται

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Orestios 26/02/2012 21:27:58

      Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά ήδη η συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ μετρα τις τελευταιες μερες της. Με ότι αυτό συνεπάγεται

  12. Y. avatar
    Y. 26/02/2012 21:23:45

    Στις 23 (Πέμπτη) “γκρινιάξαμε” εμείς απ’ εδώ, και μας τη βγήκαν “κάποιοι” κι από πάνω
    Στις 24 (Παρασκευή), βγήκε ο Μιχελάκης με δήλωση
    Στις 26 (Κυριακή), βγήκαν οι καθεστωτικές φυλλάδες με “ρεπορταζ γκαραντί” (τέσσερις μέτρησα)
    Στις 26 (Κυριακή), επιτέλους βγήκε κι ο Σαμαράς, για να το εμπεδώσουν όλοι
    Καθόλου άσχημα για κόμμα εξουσίας

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 26/02/2012 21:26:44

      ...κάποιος, κάπου τις προάλλες, ΄΄εγραψε για καλύτερα ανακλαστικά, κια πρόσθεσα με κεραίες Φωνής της Αμερικής

  13. Bob Velis avatar
    Bob Velis 26/02/2012 21:57:45

    Οσοι έχουν την πρόθεση να ψηφίσουν τη ΝΔ με τον Σαμαρά, από τους 4 εκ. Έλληνες που θα τους κουρευτεί άμεσα ο μισθός και όσοι είδαν πρόσφατα να τους περικόβεται η πενιχρή τους σύνταξη, να πάνε σ'ένα καθρέπτη και να μουτζώσουν εαυτόν!

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Bob Velis 26/02/2012 22:00:33

      Ω!Μας νικησες!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Bob Velis 27/02/2012 00:11:01

      Δεν χρειάζεται, μέχρι να μας τελειώσετε εσείς θα έχουμε βαρεθεί να σας μουτζώνουμε.

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/02/2012 22:18:11

    Επιτέλους Πρόεδρε!
    ΥΓ: Συνάδελφοί μου δε, είχαν δεδομένη τη συγκυβέρνηση μετά τις εκλογές..και μάλιστα είχαν τοποθετήσει στο Υπουργείο Παιδείας, ξανά τη Διαμαντοπούλου..πώς έπαθε ο τύπος στο ανέκδοτο ''βρε άι στο διάτανο εσύ κι ο γρύλος σου!..''!..... έτσι...

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 26/02/2012 22:57:17

      Καλά, έχετε ακόμα σχολεία στη “Καρδίτσα”? Κάπου διάβασα, η Αννούλα σας συγχώνευσε με τα Τρίκαλα

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Y. 26/02/2012 23:03:15

        χαχαχαχαχαχα! Πες το ψέματα Υ...τώρα ετοιμάζονται για τη δεύτερη δόση..λίγα ακόμη Δημοτικά σχολεία και πάμπολλα Νηπιαγωγεία..

  15. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 27/02/2012 02:22:27

    Έχω την εντύπωση ότι δεν προσεγγίζουμε καλά το θέμα. Πώς θα γίνει η συγκυβέρνηση; Το χαμένο ΠΑΣΟΚ του 10% θα υποστηρίξει Σαμαρά πρωθυπουργό και θα πουλήσουμε τη ΔΕΗ; Δεν γίνονται αυτά. Καμία αυταπάτη περί εμπιστοσύνης στο ΠΑΣΟΚ. Ο Σαμαράς δεν θα κάνει λάθος. Είναι προετοιμασμένος από καιρό. Η λύση του προβλήματος απαιτεί την ανάληψη ρίσκου που θα θέσει αμφίβολη τη συνοχή της παράταξης. Ο καλός ο μαθητής θέλει δύσκολα όμως για να ξεχωρίσει και η Ελλάδα πλέον δεν ανέχεται άλλους διαχειριστές της πλάκας.

  16. Νίκος Καραβαζάκης avatar
    Νίκος Καραβαζάκης 27/02/2012 09:55:21

    Καμια κυβέρνηση δεν μπορεί να εφαρμόσει αυτή την καταστροφική πολιτική. Συνέχεια θα αμφισβητείται και θα βάλλεται.
    Εφόσον και η ΝΔ την ψήφισε, θα υποστεί την καταδίκη της. Ψεύδος απαράδεκτο και μειωτικό για όποιον το θέτει είναι η αναγκαστική έξοδος από το ευρώ και την ΕΖ. Δεδομένη είναι η άμεση κατάπτωση και του PSI+ (πριν το καλοκαίρι). Φανερό είναι πως καταλήγουμε με την συμμετοχή της Τρόικας στην 100% αναδιάρθρωση του χρέους. Κάτι που μπορουσε να γίνει εξ΄αρχής, χωρίς να βυθιστούμε στην ύφεση. Ο ΑΣ και η ΝΔ θα πρέπει μετεκλογικά να επιλέξουν συγκυβερνήτες ( Βενιζέλος; ΛΑΟΣ; Κουβέλης;) για βραχεία διακυβέρνηση. Η ΝΔ έχασε την αξιοπιστία και ο ΑΣ την που μεγάθυμα συμπολίτες μας προσέφεραν. Η χώρα καταστρέφεται και αποδομείται όσο υπάγεται στην τροϊκανή κατοχή. Ο ΑΣ τουλάχιστον θα κάνει πράξεις πατριωτισμού όπως η ΑΜΕΣΗ ανακήρυξη της ελληνικής ΑΟΖ και η κατάργηση των αντισυνταγματικών ελληνοποιήσεων; Ή θα συμμετάσχει μονομερώς στην αποσάθρωση της πατρίδας μας;
    Όσο για την ανάπτυξη: με ποιά κεφάλαια και σε ποιά κατεύθυνση; Με την εκποίηση της δημόσιας περιουσίας και την εκχώρηση της εθνικής κυριαρχίας;
    Ας αναδειχθούν νέες Δημοκρατικές-Πατριωτικές Ενωτικές δυνάμεις, μόνη διέξοδος κι ελπίδα. ΚΑΙ η ΝΔ, έκλεισε τον κύκλο της, απόδειξη η τριχοτόμησή της (Σαμαρικοί, αντιμνημονιακοί, Μητσοτακικοί). Είναι ουτοπική και καταθλιπτική αυθυποβολή η ονείρωξη της εκλογικής αυτοδυναμίας. Να σοβαρευτούμε...

  17. WY avatar
    WY 27/02/2012 10:42:19

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!!
    ΕΚΛΟΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ ΑΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑ!!!

    ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΧΕΣΑΙ!!!!!
    ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!

  18. Pluto avatar
    Pluto 27/02/2012 19:43:32

    O Σαμαράς είχε δύο επιλογές:με το ΠΑΣΟΚ καί τη νέα δανειακή ή με τηνπατριωτική καί ως εκ τούτου αντιμνημονιακή Αριστερά (όχι την ψευδεπίγραφη του τραβάτε-με-κι-ας-κλαίω Φώτη).Επέλεξ .Καί θα ήταν σαν να κλέβω το παγγάρι της εκκλησίας να σας πάρω 20 χιλιάρικα.
    Σύντομα (Ιούνιο;Σεπτέμβριο;) θα βρεθεί αντιμέτωπος με τις συνέπειες της επιλογής του.Απέναντί του θά χει την εξαθλιούμενη λαϊκή μάζα που θα πρέπει περαιτέρω ν` απομυζήσει καί να τρομοκρατήσει. Θα χρειαστεί μακελλιό,ναί μακελλιό γιά να μείνει στην εξουσία.Αν δεν το κάνει, Κούλης ,Λοβέρδος,Βορίδης καί τ` άλλα παιδιά θα τον σχολάσουν εν μιά νυκτί καί θα προχωρήσουν στην σφαγή εν όνόματι της σωτηρίας του αστικού καθεστωτος!
    Τότε ,τα ξαναλέμε!Εγώ πάντως (καί πάρα πολλοί άλλοι) δεν θα καθήσω να περιμένω σαν πρόθυμο θύμα ουτε θα πάω άδικα,εκ των προτέρων ηττημένος γιά μιά ακόμη φορά.

    • factorx avatar
      factorx @ Pluto 27/02/2012 21:34:07

      Κρίμα ρε γαμώτο, μόλις τα έδωσαν τα Οσκαρ. Πολύ ευφάνταστο

    • airman avatar
      airman @ Pluto 27/02/2012 22:02:01

      ''Όποιος στον πόλεμο πάει για να πεθάνει στρατιώτη μου τον πόλεμο τον χάνει''. Τέτοιες ώρες δεν χρειαζόμαστε λιπόψυχους στρατιώτες.
      Τώρα για όσους δεν θέλουν να μπούνε στη μάχη, μάλλον θα έχουν και άλλες επιλογές. Το ζητούμενο είναι ότι μετά την έκβασή της είτε ασκούν κριτική εκ του ασφαλούς, είτε επιδιώκουν διακαώς να συμμετάσχουν στα επινίκεια!

  19. franc avatar
    franc 28/02/2012 21:01:55

    Αγαπητέ factorx ,
    Καλά είναι τα στοιχήματα στους δύσκολους καιρούς αφού δίνουν ελπίδες .
    Πάντως επειδή έχουμε πια μπεί στον αστερισμό της πλήρους αβεβαιότητας, καλά θα έκανε ο Σαμαράς να ξέρει κι ας μήν μας το πεί, με ποιούς θα συγκυβερνήσει.
    Αν σκοπεύει αλήθεια τελικά να τηρήσει το μνημόνιο,( που ο ίδιος παραδέχεται οτι είναι λάθος γιατί σκοτώνει την οικονομια και την Ελλάδα, αλλά το ψήφισε μόνο και μόνο για να κερδίσουμε χρόνο, ώστε να μη βρεθούμε εκτός ευρώ), τότε καλά θα κάνει να αποκλείσει συνεργασίες με Αντιμνημονιακούς αριστερούς ή μή.
    Αν δεν σκοπεύει να το τηρήσει, αλλά μόλις θα είναι έτοιμος, να διαπραγματευτεί με τους Γερμανούς την ανατροπή των όρων που σκοτώνουν την Ελλάδα επι ίσοις όροις, τότε θα έπρεπε να έχει ήδη τώρα διασφαλίσει τις αντιμνημονιακές εκείνες συμμαχίες που θα του επιτρέψουν την Ανατροπή.
    Εμείς έχουμε γίνει πλέον πολύ καχύποπτοι, και ανάλογα με τις κινήσεις του θα πράξουμε ...