#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2010 23:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς συντάσσεται με το λαό και όχι με το ΣΕΒ !



Κάποτε ο Κώστας Λαλιώτης είχε χαρακτηρίσει τον ΣΕΒ, «παραμάγαζο της Ρηγίλλης». Σήμερα …..δικαιώθηκε!

Ο Πρόεδρος των Βιομηχάνων ο κ. Δασκαλόπουλος διέπραξε μια αθλιότητα.
Επετέθη, με τρόπο ανάρμοστο, εναντίον του Προέδρου της Ν.Δ. Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος υπό τη θεσμική του ιδιότητα εκλήθη να μιλήσει στη Γενική Συνέλευση του ΣΕΒ.

Να τι είπε, προλογίζοντας, τον κ. Σαμαρά: «Χρέος της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης που μέχρι χθες ήταν κυβέρνηση, είναι να γίνει μέρος της εθνικής προσπάθειας να μην πτωχεύσει ο τόπος. Η αντιπαράταξη ενός μετώπου ευθύνης και ρεαλισμού εκ μέρους των δύο μεγάλων κομμάτων, αν γίνει με όρους ουσιαστικού πολιτικού λόγου και αντίλογου, με ειλικρινή αγωνία για την τύχη του τόπου, πιστεύω ότι και στην ωρίμανση της κοινής γνώμης θα συμβάλει και την αξιοπιστία του συστήματος θα αποκαταστήσει σε ικανό βαθμό. Χρέος των υπεύθυνων πολιτικών δυνάμεων είναι να κάνουν το λαό μας να συνειδητοποιήσει πως η υλοποίηση του μνημονίου συνιστά μια αναγκαία θεραπεία, όχι μια άδικη τιμωρία».

Τι μας λέτε κ. Δασκαλόπουλε;
Ποιος σας διόρισε εσάς κριτή του πολιτικού μας συστήματος;
Από πού πηγάζει αυτό το απύθμενο θράσος σας, να υποδεικνύετε στο κόμμα της Ν.Δ. την πολιτική που θα ακολουθήσει;
Εσείς, ως βιομήχανοι, τι κάνατε για να μη φτάσει η χώρα εδώ;
Πως γίνεται και εν μέσω κρίσης έχουμε πληθωρισμό 4.8%
Τι κάνατε για να μειώσετε τις τιμές και να περιορίσετε τα υπερκέρδη σας;
Καταλαβαίνω την αγωνία σας να περάσουν τα μέτρα της Κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.
Φυσικά, εσείς δεν είσθε μισθωτός για να μειωθεί ο μισθός σας.
Δεν είσθε συνταξιούχος των 700 ευρώ, για να σας περικοπεί η σύνταξη;
Δεν είσθε άνεργος, για να σπάτε το κεφάλι σας πως θα τα φέρετε βόλτα;
Δεν έχετε κάποιο μικρό μαγαζάκι, που κάνει αμάν και πότε να σταυρώσει κανέναν πελάτη, ενώ σας πνίγουν οι υποχρεώσεις.
Εσείς είσθε μεγαλοβιομήχανος !
Ισα-ίσα τα μέτρα σας βολεύουν μια χαρά!
Αυξάνεται το όριο απολύσεων.
Μειώνεται και το ύψος της αποζημίωσης,
Στην επόμενη φάση θα περικόψετε, αν δεν το έχετε ήδη κάνει και το 14ο και 13ο μισθό.
Κύριε Δασκαλόπουλε, έχετε τις ίδιες ευθύνες με τις κυβερνήσεις που μας έφεραν εδώ. Ίσως να έχετε και μεγαλύτερες
Γιατί κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξει και αυτή η συζήτηση με τους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες που έστησαν κολοσσούς με κρατικές επιδοτήσεις.
Που τόσα χρόνια ζητούσαν την προστασία της πολιτικής εξουσίας, για να ασκούν εναρμονισμένες πολιτικές.
Να στήνουν καρτέλ και μονοπώλια.
Να αυξάνουν ανεξέλεγκτα τις τιμές.
Να πτωχεύουν επιχειρήσεις και να μένουν στο απυρόβλητο.
Να φορτώνουν το δημόσιο με χρέη και να στερούν τα ασφαλιστικά ταμεία από εισφορές.
Όχι να μας το παίζετε και τιμητές!
Αν, πάλι, θέλετε να ασκήσετε εξουσία, τολμήστε να διεκδικήσετε την ψήφο του ελληνικού λαού. Για να δούμε πόσα απίδια, πιάνει ο σάκος!
Και αφήστε τις, από καθέδρας, συμβουλές!
Καιρός να αναλάβετε και εσείς τις ευθύνες σας!
Γιατί δεν κάνατε μια γενναία μείωση των τιμών σε όλα τα είδη πρώτης ανάγκης!
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν κ. Πρόεδρε του ΣΕΒ!

Υ.Γ. Ειλικρινά χαίρομαι γιατί σ’ αυτή τη συγκυρία ο Πρόεδρος της Ν.Δ. συντάσσεται με το λαό και όχι με το ΣΕΒ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σερτης avatar
    σερτης 11/05/2010 23:43:10

    +1

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/05/2010 23:44:51

    Ο Δασκαλόπουλος είναι απόδειξη ότι ο ΣΕΒ είναι για τους βιομήχανους ότι το Πασόκ για την Ελλάδα: Απάτη. Έχει πουλήσει και κάααθεται.

    Τουλάχιστον ο Δ δεν έχει να ..."φοβάται" πια την Επιτροπή Ανταγωνισμού

  3. σταμ avatar
    σταμ 11/05/2010 23:56:26

    .....σοβαρο προεδρο εχουν οι βιομηχανοι.....να τον χαιρονται!!!

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/05/2010 23:58:44

    Αλήθεια, με τι ασχολείται αυτό τον καιρό επιχειρηματικά ο κ. Δασκαλόπουλος;

  5. laz avatar
    laz 12/05/2010 00:00:55

    δασκαλοπουλε λολ ρε

  6. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 12/05/2010 00:03:29

    Ψάχνει να τοποθετήσει την αποζημίωση απόλυσης που του έδωσε ο Βγενόπουλος. Απολυμένοι-Διαγραμμένοι του κόσμου ενωθείτε

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 12/05/2010 00:03:55

    ...ασχολείται με τον καθαρισμό της τσουγκράνας του...

  8. Tassos avatar
    Tassos 12/05/2010 00:11:00

    Αυτή είναι η κατάντια της Ελλάδας. Ενας άεργος-άνεργος, μια θλιβερή καρικατούρα παριστάνει τον βιομήχανο. Ρε ούστ!

  9. sirmar avatar
    sirmar 12/05/2010 00:14:56

    Ο Κύριος εχει ναυτιλιακή εταιρία με 3 η 4 πλοία φορτηγά 35000 τονον
    και έχει παραγγειλη αλλα τρία που τα παραλαμβανη εις την κινα.
    Μέ βαπόρια ασχοληται όπως και ο κύριος ΚΛΩΝΑΤΕΞ

  10. lmn13 avatar
    lmn13 12/05/2010 00:35:55

    Ένα βιογραφικό του, που μπορώ να το βρώ;

  11. δήμης avatar
    δήμης 12/05/2010 00:37:37

    Έχοντας προσλάβει το προσωπικό (το πολιτικό ντε) ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ;;
    Εξ άλλου υπάλληλος είναι και αυτός...
    Ο τίτλος ΣΕΒ σημαίνει Σύλλογος Ελληνικών Βιομηχανιών ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΩΝ...

  12. Petros avatar
    Petros 12/05/2010 00:40:29

    Πόσα έδωσαν οι κύριοι του ΣΕΒ για την απόσβεση του χρέους ;
    Εμπρός βγάλτε στη φόρα τα περιουσιακά τους στοιχεία και τη σχέση τους με το δημόσιο χρήμα. Δεν είναι μόνο η ΣΙΕΜΕΝΣ,αλλά και το Χρηματιστήριο, και που επενδύθηκαν οι επιδοτήσεις, πως πήραν τα δημόσια έργα οι εργολάβοι των ΜΜΕ κλπ, πως έπαιρναν τους διαγωνισμούς και ποιος φταίει για τα μαύρα χάλια των ελληνικών δρόμων...

    ΓΑΠ- ΝΕΟΠΑΣΟΚ, Μητσοτάκης, Μάνος, Μπακογιάννη, Σουφλιάς και διαπλεκόμενα ΜΜΕ ρήμαξαν τόσα χρόνια την ελληνική οικονομία, το δημόσιο χρήμα και οδήγησαν τη χώρα σε αυτό το χάλι, τρώγοντας τα χρήματα του λαού και των ασφαλιστικών ταμείων. Και τώρα έρχονται να μας το παίξουν αθώες περιστερές,με τη σύμπραξη μεγαλοδημοσιογράφων. Ας αποφασίσουν να ζήσουν από δω και πέρα με μισθό ή σύνταξη 2.000 ευρώ, χωρίς κανένα άλλο κινητό ή ακίνητο περιουσιακό στοιχείο,αυτοί και όλη τους η φάρα, δωρίζοντας τα υπόλοιπα στην απόσβεση του δημοσίου χρέους και τότε θα τους παραδεχτούμε. Αλλιώς ας το σκάσουν μπροστά στο δράμα των ανέργων, των συνταξιούχων, των πολυτέκνων,των ΑΜΕΑ, των χαμηλόμισθων, της μεσαίας τάξης που διαλύουν.Κλείστε τηλεοράσεις,μην αγοράζετε καμία εφημερίδα φερέφωνό τους.

    Ας κάνουμε μαζικό μποϋκοτάζ στις εφημερίδες ( καθημερινές- κυριακάτικες- εβδομαδιαίες ) που στηρίζουν το λόμπι του ΔΝΤ και της νέας Κατοχής. Ας ξεκινήσουμε τα μπλογκ. Μαύρο σε αυτούς που μας έχουν μαυρίσει τη ψυχή.

    • σερτης avatar
      σερτης @ Petros 12/05/2010 00:55:48

      οχι μονο μποικοταζ, αλλά και να γράφουμε σε όποιο μπλογκ υπάρχει και μπορούμε........
      παιδιά όλοι πρέπει να ξυπνήσουμε τον κόσμο...

  13. Geo avatar
    Geo 12/05/2010 00:42:50

    Άλλος μιλάει για συνευθύνη, άλλος για ιδιώνυμο αδίκημα της φοροδιαφυγής και άλλος για θεωρίες υπολογισμού του χρόνου παραγραφής ποινικών αδικημάτων.
    Η έλλειψη σοβαρότητας και η παρακμή σε όλο της το μεγαλείο. Και όλα αυτά για ποιό λόγο;;; Απλά για να αποσπάσουμε, έστω και προσωρινά, την προσοχή του κόσμου από την επερχόμενη θύελλα.
    Δεν έχει βρεθεί ούτε ένας να υποβάλλει την παραίτησή του για λόγους ευθιξίας, αποδεχόμενος ότι τόσα χρόνια υπηρετούσε ένα σύστημα που απέτυχε παταγωδώς και ότι πλέον είναι καιρός να πάει σπίτι του. Αντιθέτως, νέες προτάσεις προς την ίδια πάντα κατεύθυνση: να ηρεμήσουν προσωρινά τα πράγματα, να ικανοποιηθεί ο κόσμος και από αύριο θα δούμε .....
    Ας είναι καλά ο Θεός της Ελλάδος .....

  14. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 12/05/2010 06:59:56

    Φαίνεται ότι ο πρόεδρος του ΣΕΒ δεν κατάλαβε ότι διορισμοί...τέλος!!ποιόν γλύφει τωρα ο Μ....ο πρώην ..μου θυμίζει τον Αντωνιάδη που είχε κρεμάσει τα παπούτσια 25 χρόνια!! και ήταν πρόεδρος του ΠΣΑΠ.
    Απλοικό ερώτημα ο κος Ο. Κυριακόπουλος είναι έμμισθος πρόεδρος της λυρικής;;

  15. δύσπιστος avatar
    δύσπιστος 12/05/2010 07:11:51

    οι μεγαλοτυρέμπορες εν αγαστή σύμπνοια με τους γαλλογερμανούς-ελβετοβελγοαμερικάνους μπακάληδες έβγαλαν από την "πιάτσα" όλους τους αντίστοιχους μικρομεσαίους που πλήρωναν και κάποιους φόρους, καθιέρωσαν τον "αέρα" ή "ράφι" δηλαδή το "νταβατζιλίκι" που πρέπει να πληρώσει κάποιος εκτός του καρτέλ για να βάλει τα προϊόντα του σε Σ/Μ. με εκπτώσεις κάτω από το τραπέζι (αφορολόγητες) κλπ κλπ. και εμείς πληρώνουμε τον λογαριασμό.
    και τώρα βγαίνει και από πάνω ο πρώην τυρέμπορας.
    αλήθεια, σε ποιο άλλο κράτος οι παραγωγοί πληρώνονται με μεταχρονολογημένες επιταγές, δηλαδή με αέρα κοπανιστό, χρηματοδοτόντας άτοκα τους μεγαλομπακάληδες;

  16. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 12/05/2010 08:32:11

    Εάν κάποτε βγούν στη φόρα οι δεκάδες κομπίνες που έκανε στο χρηματιστήριο ο εν λόγω κύριος, ο κόσμος θα τρίβει τα μάτια του.
    Μιλάμε για κομπίνες δισεκατομμυρίων.
    Ήταν έγκλημα του Καραμανλή που το 2004 δεν ξεμπρόστιασε τα λαμόγια του Χρηματιστηρίου της δεκαετίας του 90.
    Τώρα βγαίνουν και από πάνω, βεβαίως βεβαίως.

  17. sovokai avatar
    sovokai 12/05/2010 08:33:27

    ΑΚΟΜΑ ΑΣΖΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΙΑΣΟ ΒΛΕΠΩ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΌ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑς ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΜΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥΣ

  18. diasapollon avatar
    diasapollon 12/05/2010 08:40:00

    Ο Δασκολόπουλος τα ξεπούλησε όλα στον Βγενό τρώει από τα έτοιμα και τώρα το παίζει πρόεδρος του ΣΕΒ και στην ουσία είναι ο κρίκος σύνδεσεις του ΠΑΣΟΚ με το κεφάλαιο και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να μην φύγει από την εξουσία ο Γιωργάκης

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/05/2010 08:47:01

    Bλέποντας τον πρόεδρο τον "Βιομηχάνων", δεν είναι να απορεί κανείς για το χάλι της Ελλάδας. Ένας άεργος λεφτάς, που έχει τα κεφάλαια του να κάθονται αντί να τα επενδύει σε κάποια παραγωγική δραστηριότητα και να αποσχολήσει κάποιο κόσμο από τους χιλιάδες των ανέργων.
    Και αυτόν έχουν εκλέξει για πρόεδρο των "Βιομηχάνων"!!!

  20. nina avatar
    nina 12/05/2010 09:13:58

    πρόεδρος βιομηχάνων χωρίς βιομηχανία. σοβαρό πρόσωπο. Δίνει και οδηγίες.
    Πρέπει να φύγουν όλοι όσοι είναι στο ΣΕΒ χωρίς να έχουν βιομηχανία. Αυτοί κατέστρεψαν την παραγωγική βιομηχανία της χώρας και τώρα κάνουν και υποδείξεις.δικαιούνται να ομιλούν μόνο όσοι συντηρούν τον παραγωγικό ιστό.
    Ο ΣΕΒ πρέπει να καθαρίσει τα αρχεία του από όλους αυτούς και να γίνει πάλι αυτό που ήταν κάποτε διαφορετικά να αλλάξει όνομα.

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ nina 12/05/2010 09:38:03

      "...Ο ΣΕΒ πρέπει να καθαρίσει τα αρχεία του..."

      Σωστά. Και θα απέδιδες ακόμα καλύτερα το νόημα, αν έγραφες την τελευταία λέξη με τη σωστή ορθογραφία.

  21. Telis avatar
    Telis 12/05/2010 10:26:47

    Ο σημερινός πρόεδρος του ΣΕΒ δε χαίρει καμμίας εκτίμησης ούτε μέσα στο σύνδεσμο ούτε μεταξύ των επιχειρηματιών. Ασχολείται μόνο με την αυτοπροβολή του και δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν, ούτε καν στα μέλη του δοιηκ. συμβουλιου. Δηλώνει ότι θέλει, όποτε θέλει αδιαφορόντας για την ουσία και χρησιμοποιόντασ τον ΣΕΒ για τη προσωπική του προβολή και, πιθανότατα για τη μελλοντική του πολιτική καρριέρα. Ολοι κουνάνε το κεφάλι τους...
    Ο Δ. Δασκαλόπουλος δεν είναι βιομήχανος, είναι ενα προιόν της σύγχρονης ελληνικής πραγματικότηταςτης διαπλοκής, που αφήνει εξω την υγειη επιχειρηματικότητα.
    Ο βασικός λόγος που παραμένει είναι η πολιτική αποδυνάμωση του ΣΕΒ και η συνειδητοποίηση απο πλευράς των επιχειρηματιών οτι το να ασχοληθούν θα είναι χαμένος χρόνος...και η αγάπη που του έχουν οι κάθε μορφής image makers και πολιτικοί αναλυτές (γιατι τον κάνουν οτι θέλουν!). Μη ξεχνάμε οτι το παρόν σύστημα τιμωρεί κιόλας και σε τέτοιες εποχές ποιος διακινδυνεύει να πει την αλήθεια για κάποια πολυ σημαντικά πράγματα?
    Εαν οι πολιτικοί είχαν εναν ουσιαστικό διάλογο με τη παραγωγή , δε θα είχαμε καταντήσει ετσι. Στην Ελλάδα υπάρχουν και σοβαροί επιχειρηματίες που όταν δεχτούν ένα πιο ειλικρινές κάλεσμα για να προσφέρουν τη πείρα τους και να βοηθήσουν, θα δείτε τον ΣΕΒ να αλλάζει μέσα σε μια νύχτα.
    Οσο για το άρθρο, είναι χαμηλοτάτου επιπέδου και υπενθυμίζει οτι το βασικό παράσιτο που κάποιοι ισχυροί φυτέψαν στην Ελληνίκη κοινωνία, ο φθόνος για το εργο και την επιτυχια, καλά κρατεί. Και οσο παραμένει τόσο δυνατό δεν υπάρχει περίπτωση να βγούμε απ' τη σημερινή κατάσταση.

  22. co avatar
    co 12/05/2010 10:28:16

    Ο Δασκαλοπουλος σε οποιαδηποτε αλλη χωρα θα ηταν φυλακη εξαιτιας του καρτελ με το γάλα.
    Εδω περα το παιζει και τιμητης.

  23. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2010 11:01:24

    Δ. Μητρόπουλος σημερεα στο Flash:
    Είναι γεγονός ότι η αγορά ήθελε οπωσδήποτε την ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης και την ενεργοποίηση, γιατί πιστεύει ότι είναι ο μόνος τρόπος να πάμε στη σταθεροποίηση. Το μεγάλο «όχι» που είπε ο κ. Σαμαράς δεν έχει περάσει και πάρα πολύ καλά. Το είδαμε αυτό και από τα λεγόμενα του κ. Δασκαλόπουλου, ο οποίος πέρασε τα κατάλληλα μηνύματα.
    Ο κ. Σαμαράς συνεχίζει μια παράδοση που ήθελε και τον προκάτοχό του να μην έχει μια άνετη και δεμένη σχέση με τον ΣΕΒ, τόσο με τον κ. Δασκαλόπουλο, όσο και με τον προκάτοχό του Οδ. Κυριακόπουλο. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι εδώ και ένα ενάμισι χρόνο οι βιομήχανοι είχαν «βγει στα κεραμίδια», επεσήμαναν τους κινδύνους από τη δημοσιονομική κατάσταση της χώρας, είχαν φτάσει να ζητούν ακόμα και με έναν τρόπο συγκυβέρνηση. Δεν μπορούμε βέβαια να πούμε ότι οι βιομήχανοι είχαν παράπονα από τις πολιτικές Αλογοσκούφη, ακόμα και Παπαθανασίου, αλλά κάπου το πράγμα δεν κολλούσε, αυτή η οικονομική πολιτική της λαϊκής δεξιάς δεν είναι κάτι που βλέπει πολύ καλά ο κόσμος των βιομηχάνων.
    Στον αντίποδα, να πούμε ότι ο Γ. Παπανδρέου και ο κ. Παπακωνσταντίνου είχαν μια καλή σχέση με το ΣΕΒ. Η κυβέρνηση έχει την υποστήριξη της αγοράς και αυτό το σχήμα είναι βέβαια λίγο παράδοξο, ένα κόμμα σοσιαλιστικό να οδηγεί τη χώρα στο ΔΝΤ και με τη στήριξη των επιχειρηματιών και από την άλλη, έχουμε ένα δεξιό κόμμα, όπου η σχέση του με το ΣΕΒ δεν είναι αυτή που θα περίμενε κανείς. Βέβαια, ο Σαμαράς έχει μαζί του τον κ. Βάρδα, σε κάποιες περιπτώσεις προσπάθησε να περάσει και κάποια πρακτικά μέτρα ως αντιπολίτευση για την αντιμετώπιση της κρίσης. Παρόλα αυτά έχουμε μια σχέση που χρειάζεται αμοιβαίες εξηγήσεις.

    • Pankalos avatar
      Pankalos @ Factorx 12/05/2010 11:16:38

      Κάτι λείπει... Κάτι λείπει...
      Εκείνα τα ρώσικα που πετάγανε στην Κορέα... MIG τα λέγανε;

  24. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 12/05/2010 11:51:33

    ωχ.θα πεσει η "κύκνος" σε δυσμένεια

  25. ξανθιππη avatar
    ξανθιππη 12/05/2010 12:25:37

    υμφωνώ με όλα όσα έγραψαν οι προ εμού απαντήσαντες.. Θέλω όμως πλέον κάτι παραπάνω από τα blogs .Την κατάσταση όλοι εμείς τουλάχιστον αλλα και πολυς άλλος κόσμος που δεν χρησιμοποιεί το διαδίκτυο την γνωρίζει , σε μεγάλο ή μικρότερο βαθμό. Δηλαδή εν ολοίγοις οι παραδοχές είναι κοινές
    : 1. :Ολες οι προηγούμενες κυβερνήσεις μαζί με εγχώριους παράγοντες καταχραστήκανε το δημόσιο χρήμα 2. Πέταξαν ψίχουλα στα διαφορα στρώματα , τα οποία όμως πάλι τα πήραν πίσω πολλαπλάσια 3. Θέλουν να μας πείσουν ότι όλοι φταιμε ( δηλαδή εσείς κι εγώ επίσης) είτε γιατί φάγαμε τα ψίχουλα που μας πέταξαν΄, είτε γιατί τους ψηφίσαμε, είτε γιατί φοροδιαφευγαμε κλπ. 4. Τώρα εμείς οι ...ψυχουλοφάγοι θα πληρώσουμε τα αρνιά και τα λουκούλια γεύματα των 300 μέσα και των οικογενειών έξω απο τη Βουλή . 5 Σαν λαός σαφώς έχουμε μία ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία και κάποιες ιδιαιτερότητες, οι οποίες όμως δεν μπορεί να είναι η αιτία του προβλήματος , απλά ίσως συνιστούν το κατάλληλο περιβάλλον για την κατάχρηση και τη φοροδιαφυγή.6. Με μεθοδευμένες κινήσεις έσω και έξω μας οδήγησαν στην θανατηφόρα αγκαλιά του ΔΝΤ 6.Το πρόγραμμα και τα μέτρα που πάρθηκαν οδηγούν σε ύφεση , ανεργία κλπ, άρα σε χειροτέρευση της δανειστικής μας θέσης περαιτέρω , από αυτή που είναι σήμερα 7. η πορεία μας όπως διαγράφεται από οικονομολόγους , νομπελίστες κλπ στο εξωτερικό βαίνει προς αναδιαρθρωση του χρέους με πιθανή την έξοδο από ευρώ (με τον α ή β τρόπο) 8. Αν πτωχεύαμε ανεξέλεγκτα τώρα οι Τράπεζες και οι δανειστές μας θα έχαναν 9. τέλος σίγουρα πίσω απο το οικονομικό αυτό πλαίσιο κρυβονται και κίνδυνοι της εθνικής κυριαρχίας μας. Ως εδώ νομίζω συμφωνούμε ,αν και θα ήθελα την άποψή σας. Δηλαδή, η δικιά σας σφυγμομέτρηση , μιλώντας με διαφορες τάξης εργαζομένων ή επιστημόνων και΄σε όποιο κλάδο εργάζεται ο καθένας σας , ποιες είναι? πράγματι ο κόσμος έχει καταλάβει το παιχνίδι?
    Και έρχομαι στο καλύτερο .Τι μπορούμε και τι πρέπει να κάνουμε ο καθένας ατομικά και σαν σύνολο ? Μπορούμε να απαλύνουμε αυτό΄που έρχεται? Ακόμα περι΄σότερο , μπορούμε να το αποφύγουμε? Γενικά τι πλάνο δράσης πρέπει να έχουμε προκειμένου να επιβιώσουμε αλλά και βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο να επιβιώσει.Περιμένω απαντήσεις, προτάσεις , λύσεις. Μία ιδέα Εγώ αυτό που κάνω εδώ και λίγες μέρες , όπου βρισκομαι είναι να μεταφέρω αυτούς τους προβληματισμούς, να τους , και να 'σφυγμομετρώ" τις γνωμες των άλλων. Η γνώση είναι δύναμη..

  26. Pankalos avatar
    Pankalos 12/05/2010 13:18:55

    αυτό τώρα πως το ερμηνεύετε;

    http://www.capital.gr/news.asp?id=966780

    Ρε μπας και παίζουνε με τα νεύρα (τους) μας; Εγώ πάντως σκέφτομαι σοβαρά να παω στο χωριό, να παρω κοτούλες, κατσικούλες, να φυτέψω κανα μαρουλάκι, να φτιάξω το τρίκυκλο...