#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 11:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς που επιμένει….






Χαίρομαι γιατί ασκούνται πιέσεις στον Αντώνη Σαμαρά για να στηρίξει την παραπαίουσα κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου.

Προφανώς αντιλαμβάνονται ότι ο Πρόεδρος της Ν.Δ. αποτελεί  πλέον τον  ρυθμιστή των εξελίξεων στην Ελλάδα.

Χαίρομαι επειδή ασκούνται πιέσεις στο Σαμαρά, γιατί με ενδιαφέρει να δω το πολιτικό ανάστημα του ανδρός. Πως, δηλαδή, αντιδρά υπό πίεση.

Και με ικανοποίηση είδα τη χθεσινή του δήλωση, μετά τη συνάντηση με τον κ.Φιγιόν. Βράχος.

Χαίρομαι γιατί αντί να βλέπω ένα “poverty tour” (να είναι καλά το Αλλενάκι που εισήγαγε τον όρο) βλέπω έναν πολιτικό αρχηγό, που έχει άλλη άποψη, τη λέει ευθαρσώς και την υπερασπίζεται με επιχειρήματα.

Με τον Αντώνη Σαμαρά κερδίζουμε αξιοπρέπεια.

Χαίρομαι γιατί ο Αντώνης Σαμαράς δεν συκοφαντεί ούτε την κυβέρνηση, ούτε την ίδια του την πατρίδα, αλλά αγωνίζεται να πείσει τους συνομιλητές του, ο,τι υπάρχει και άλλη λύση και πρέπει να την ακούσουν.

Με τον Αντώνη Σαμαρά κερδίζουμε μαχητικότητα.

 

Οι …. εταίροι μας  αρχίζουν να καταλαβαίνουν  ότι  στοιχημάτισαν  σε λάθος …άλογο, όμως δεν είναι ακόμα έτοιμοι να το ομολογήσουν.

Θα είναι και για αυτούς υψηλό το κόστος. Σε κανέναν δεν αρέσει να παραδέχεται την αποτυχία του.

 

Όμως, όσο παραμένουν γεμάτες οι πλατείες, όσο η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου πελαγοδρομεί,  όσο εντείνονται τα αδιέξοδα του Μνημονίου, όλο και  περισσότερο θα αναζητούν και αυτοί,  μια άλλη λύση.

Όπως ήδη κάνει ο Ελληνικός λαός.

Γιαυτό και ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να επιμείνει.

Γιατί προβάλλει ως η μοναδική λύση στα σημερινά αδιέξοδα

Αδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Xristoforos avatar
    Xristoforos 08/06/2011 11:42:25

    Είναι η λύση, τέλος !

  2. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 08/06/2011 11:47:20

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ.
    ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ,
    ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ
    ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ !!!!!

  3. lornion avatar
    lornion 08/06/2011 12:02:01

    τον γνώρισα εδώ στο Τορόντο σε κάποια επίσκεψη του. Κατάλαβα πως είναι βράχος στα πιστεύω του.Του εύχομαι νά εχει την δύναμη να μη καμφθεί.Ειναι το απομείναν κεφάλαιο ισχυρού ανδρός στηνπολιτική του τόπου.

  4. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 08/06/2011 12:15:49

    Πρόεδρε κράτα γερά!!!!!

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2011 12:26:18

    Πρόεδρε κράτα γερά κλπ, κλπ αλλά ας δούμε και λίγο τα πέριξ...

    Δείτε αυτό παιδιά. Τι λέει αυτό το γράμμα του Σόιμπλε στο ΔΝΤ και στην ΕΚΤ?
    Η επιστολή διέρρευσε στο Ρόιτερς.

    h--p://www.reuters.com/article/2011/06/08/greece-germany-letter-idUSB4E7G900O20110608

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2011 12:40:56

      Εχει δημοσιευθεί. Μιλάει για τον κίνδυνο της πρώτης μη ελεγχόμενης πτώχευσης κράτους εντός ΕΕ.

      Με εντυπωσιάζει πάντως η χρήση του όρου Troika, έγινε διεθνής όρος ένας αντιστασιακός κατά του ΔΝΤ όρος.

      Γράφεται Ιστορία.
      Γράφεται η Νέα Οικονομία.

      Ο κόσμος δεν θα είναι πια ο ίδιος διεθνείςκουφάλες!

      Νομίζετε ότι θα μας τελειώσετε, αλλά εμείς θα τελειώσουμε εσάς!

    • factorx avatar
      factorx @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/06/2011 12:49:58

      http://www.antinews.gr/2011/06/08/105229/

  6. ΛΕΥΘΕΡΗΣ avatar
    ΛΕΥΘΕΡΗΣ 08/06/2011 12:30:56

    Ο Σαμαράς είναι η μεγάλη πολιτική εφεδρεία πού έχουμε. Πιστεύω ότι ο Σαμαράς ξέρει τι παίζεται και δεν φοβάται τίποτα και κανένα, ούτε εκβιάζεται. Εξ΄ άλλου πέρασε πολύ δυσκολότερα το 1993. Άλλοι φοβούνται!!!! Φαντάσου το πολιτικό σκηνικό εάν δεν υπήρχε ο Σαμαράς και στη θέση του ήταν κάποιοι άλλοι !!!! δεν θα είχαμε την παραμικρή ΕΛΠΙΔΑ να ορθοποδήσουμε! Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφεις «Χαίρομαι γιατί ο Αντώνης Σαμαράς δεν συκοφαντεί ούτε την κυβέρνηση, ούτε την ίδια του την πατρίδα, αλλά αγωνίζεται να πείσει τους συνομιλητές του, ό, τι υπάρχει και άλλη λύση και πρέπει να την ακούσουν ». Υπερθεματίζω λέγοντας ότι θα πρέπει να αγωνιστεί να πείσει και τον λαό ότι υπάρχει και άλλη λύση που είναι υπέρ της Ελλάδος και του φτωχού και ταλαιπωρημένου ΛΑΟΥ της και όχι υπέρ των εχόντων και κατεχόντων και μπορεί να την υλοποιήσει .

  7. Tonia G avatar
    Tonia G 08/06/2011 12:54:00

    Ο Πρόεδρος οφείλει να συνεχίσει στη γραμμή του. Δικαιώθηκε πέρσι. Θα δικαιωθεί και τώρα. Ομως πλέον ο λαός τον έχει ανάγκη (κι ας μην το έχει συνηδειτοποιήσει ακόμη η πλειοψηφία του). Να μη ακούει τους γραφειοκράτες των Βρυξελλών και τους αρχηγούς του ΕΛΚ που υπερασπίζονται τα συμφέροντα τους.
    Ο Α. Σαμαράς πρέπει να συνεχίσει την Αληθινή Ευρωπαϊκή παράδοση της ΝΔ. Όχι δηλαδή αυτό το ξεχειλωμένο Αμερικανοφερτο κατασκεύασμα των τελευταίων 15 ετών, αλλά την Ευρώπη που θα καταλήξει σε μια Πολιτικο-στρατιωτική Ένωση ΙΣΩΝ κρατών μελών όπως την οραματίστηκαν οι Ιδρυτές της. Γι΄αυτό άλλωστε μπήκε η Ελλάδα στην Κοινότητα (για λόγους πολιτικούς και Ασφαλείας) και όχι για τους οιικονομικούς, τους οποίους όπως είδαμε "αξιοποιησε καταλλήλως" το ΠΑΣΟΚ, φτιάχνοντας κυριολεκτικά μια "Σχολή" επιδομάτων, επιχορηγήσεων, μετατρέποντας κάθε παραγωγικό κλάδο της χώρας σε επαίτη, ενώ η ΝΔ επί 30 χρόνια παρακολουθούσε μη μπορώντας να αντισταθεί στις Πασοκικές πολιτικές του "δώστα όλα".
    Το πρόβλημα μας σήμερα είναι πάνω απο όλα Ευρωπαϊκό. Ακόμη και αν φτιάχναμε τα πάντα (που πρέπει ούτως ή άλλως να γίνει), αν η Ευρώπη δεν προχωρήσει την ολοκλήρωση εις βάθος, οι χωρες του Νότου ειδικά δεν θα έχουν ευοιωνο μέλλον.
    Σε αυτή τη διάσταση λοιπόν, οι προτάσεις Σαμαρά δεν έχουν μόνο Ελληνικό χρώμα και διάσταση αλλά κυρίως Ευρωπαϊκό.
    Αν λοιπόν η σημερινή πλειοψηφία στο ΕΛΚ διαφωνεί με αυτές, είναι βέβαιο πως σύντομα θα αποδειχτεί (όπως και πέρσι) ότι τελικά οι κύριοι αυτοί λειτουργούν υπέρ των κομματικών εθνικών ακροατηρίων τους, για τα συμφέροντα των χωρών τους, όχι όμως για το μέλλον της Ένωσης και των υπό κατοχή χωρών του Νότου και της Ιρλανδίας.
    Στο μεταξύ όμως ο στόχος τους είναι να μας υποθηκεύσουν τα πάντα και κυρίως το μέλλον. Κινούνται δηλαδή όχι για συγχώνευση αλλά για απορρόφηση.
    Γι' αυτό και ο ρόλος του Α. Σαμαρά ΣΗΜΕΡΑ είναι ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ και η κινήσεις πρέπει να είναι ΑΜΕΣΕΣ.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/06/2011 13:24:06

    Ο Σαμαράς να κρατήσει την γραμμή του. Δεν εμποδίζει τον ΓΑΠ να κυβερνήσει (μπας και τον εμποδίζεις βρε Αντώνη;)

  9. TopGunZ avatar
    TopGunZ 08/06/2011 13:51:19

    Καλά, κάτσε εσύ να λιώνεις στις χημειοθεραπείες.

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ TopGunZ 08/06/2011 14:21:31

      Εύχομαι να μη χρειαστούμε ψυχοφάρμακα.......

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 08/06/2011 14:20:48

    Επιτέλους! Η Γαλανόλευκη με τον Σταυρό!!!
    ν'απονευρώνει τα παγκοσμιοποιημένα αθύρματα.
    Ευχαριστούμε, Πρόεδρέ μας!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ η Dimi 08/06/2011 14:37:40

      Έτσι Dimi, εξαιρετική η σημειολογία, γιατί κάτι άλλοι φροντίζουν να φωτογραφίζονται μονο με τη σημαία της ΕΕ ή της Τουρκίας.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ αλλενάκι 08/06/2011 17:16:02

        Όπλον ειρήνης, αήττητον τρόπαιον.

      • Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
        Κωστας Ε. Χριστοδουλου @ αλλενάκι 08/06/2011 17:24:13

        Να θυμασαι παντα Προεδρε ,οι 800.000 πολιτες της 30-11-2009 , ειναι "δικοι σου".Με την σταση σου ,μπορεις να τους πολλαπλασιασεις . ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ !!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ αλλενάκι 08/06/2011 20:09:00

        Αλλενάκι, πολύ σύντομα και η σκεπασμένη ασφυκτιούσα «Ελλάς Ευγνωμονούσα Υπέρ Πατρίδος το Παν», θ'αναπνεύσει Ελεύθερα. Μαζί Της, κι εμείς!

  11. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 08/06/2011 17:26:48

    Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ΕΛΛΗΝΑΣ.
    ΔΕΝ διχάζει, ΕΝΩΝΕΙ.
    ΔΕΝ φοβίζει, ούτε πτοείται. ΜΑΧΕΤΑΙ.
    ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ, ΔΙΝΕΙ ΕΛΠΙΔΑ.
    Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ είναι ΕΝΙΑΙΟΣ, ΚΑΘΑΡΟΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΗΓΕΤΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 09/06/2011 02:38:27

    Καλά όλα αυτά αλλά να μην αργούμε. Το ρολόι χτυπά αντίστροφα. Και καλά όσο έχει ακόμη δροσιά, σκέφτεται κανείς τί θα γίνει αν σφίξουν οι ζέστες και εξακολουθούν να είναι στην εξουσία;; Θα λαλήσουμε !!!!!!!!

  13. Αννίτα avatar
    Αννίτα 09/06/2011 09:14:35

    Ακριβώς έτσι είναι, ο ρυθμιστής των εξελίξεων και των ανατροπών.Ομως ας μη βιαζόμαστε, ας γυρίσει με το καλό από τις Βρυξέλλες, για να δούμε αν και πόσο κατάφεραν να τον πείσουν να συναινέση στην τωρινή κυβέρνηση. Διότι αν τον έπεισαν να το κάνει, έχασε όλο το στοίχημα με τον λαό. Ερώτημα, Τι προτιμά ο κ.Σαμαράς την στήριξη του λαού η την στήριξη της Ευρώπης; Η οποία κάποια στιγμή θα φύγει από την ζωή της Ελλάδας είτε με το καλό είτε με το άγριο. Ετσι ακριβώς όπως κάνουν αυτοί σε μας. Επειδή λοιπόν έχει χαράξει τον πολιτικό του δρόμο ως ρυθμιστής εξελίξεων και ανατροπών ας κρατήσει αυτή την πορεία για να μην χαθούν οχι απλά οι ελπίδες, αλλά ο αγώνας που έκανε αυτά τα 2 χρόνια να αποδείξει την αξία του αλλά και την αξία του κόμματος της Ν.Δ. Αυτό του διαμηνύω να προσέξει εκεί που είναι και να σκεφτεί αυτά τα 2 σημαντικά πράγματα.!!