#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2012 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς παίρνει πάνω του το φορολογικό: "Τίποτα δεν ισχύει"



(Ανανεωμένο) -Τελικά κάποιος άκουσε την κραυγή αγωνίας του κοσμάκη για το φορολογικό νομοσχέδιο. Κι αυτός ο κάποιος ήταν ο πιο κατάλληλος, δηλαδή ο πρωθυπουργός που αποφάσισε να παγώσει όλα τα σενάρια που βγήκαν αυτές τις ημέρες και ειδικά αυτό που διέρρευσε το βράδυ της Κυριακής και αφορούσε τον φορολογικό συντελεστή 45% για εισοδήματα πάνω από 26.000 ευρώ. Τόσο το σοκ που προκάλεσε στους πολίτες ένα τέτοιο σενάριο όσο και η διαφαινόμενη ρήξη στο κυβερνητικό στρατόπεδο, οδήγησαν τον Αντώνη Σαμαρά στην απόφαση να πάρει πίσω όλα τα σενάρια και να συγκαλέσει κυβερνητική σύσκεψη στην οποία θα μπουν στο τραπέζι όλα τα εναλλακτικά σενάρια.

Άλλωστε, μετά τα απίστευτα μέτρα που προέβλεπε το Μνημόνιο ένα φορολογικό σοκ θα διαλύσει και την κοινωνία ενώ θα οδηγήσει σε κατάρρευση την τρικομματική κυβέρνηση ρίχνοντας νερό στο μύλο του ΣΥΡΙΖΑ. Βεβαίως, η Βαβέλ που επικρατεί τον τελευταίο καιρό σχετικά με το φορολογικό νομοσχέδιο και τα μέτρα που διαρρέονται πότε τη μια ημέρα και πότε την άλλη, δεν έδιναν καθόλου καλή εικόνα στην κυβέρνηση. Το είχαμε τονίσει και στα άρθρα που γράψαμε για το φορολογικό. Ούτε ο κόσμος μπορεί να αντέξει μια νέα λαίλαπα αλλά και ένα σκληρό φορολογικό νομοσχέδιο είναι αντιαναπτυξιακό και θα οδηγήσει σε πλήρη κατάρρευση και την εσωτερική κατανάλωση. Άσε που θα δημιουργήσει νέα γενιά ληξιπρόθεσμων οφειλών αφού τα νοικοκυριά είναι στα όριά τους. Η έρευνα της Eurostat το πιστοποιεί: Σχεδόν 3,5 εκατ. Έλληνες είναι στα όρια της φτώχειας, αυτοί θα πληρώσουν τους νέους φόρους;

Η κυβέρνηση πρέπει να βρει τη χρυσή τομή καθώς και ο χρόνος πιέζει (αφού το νομοσχέδιο είναι προαπαιτούμενο) και δε μπορεί να σέρνεται αενάως ένα νομοσχέδιο. Για το λόγο αυτό κλήθηκε τη Δευτέρα ο Γ. Μαυραγάνης στο Μαξίμου. Προκειμένου να βρει τη λύση που δε θα ξεσηκώσει τον κόσμο και δεν θα οδηγήσει σε καταψήφιση από τους βουλευτές.

Την Τρίτη θα συζητηθούν όλα και την Τετάρτη θα κατατεθεί νέα πρόταση στη σύσκεψη με τους εκπροσώπους των κομμάτων. Προς το παρόν μένει το προηγούμενο σενάριο το οποίο μεταξύ άλλων προέβλεπε συντελεστή 21% για τα πρώτα 25.000 ευρώ, 36% από 25.001 ευρώ έως 48.000 ευρώ και 45% για τις 48.000 ευρώ και πάνω.

Επίσης κατάργηση του αφορολόγητου 5.000 ευρώ και η έκπτωση φόρου να είναι 1.950 έως τα 18.000 ευρώ και να μειώνεται για τα μεγαλύτερα εισοδήματα.

Διαβάστε και τι γράψαμε πρόσφατα:

Αλλάξτε το φορολογικό πριν να είναι αργά

Όχι στην κατάργηση του αφορολόγητου για τα παιδιά…

Φορολογικό: Έλεος πλέον με τα κυβερνητικά αυτογκόλ…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris. aold avatar
    aris. aold 03/12/2012 21:38:30

    Ελληνική εταιρεία καθαρά εξαγωγική ετοιμάζετε να αποχωρήσει στην Βουλγαρία για δύο λόγους΅

    εξαιτίας των φόρων

    εξαιτίας των αυξήσεων της ΔΕΗ.

    Ο μισθός των 500 ευρώ δεν λέει τίποτα στους εργοδότες.

    Γνωρίζουν ότι με ψίχουλα και πεινασμένος κανείς δεν πρόκειται να δουλέψει και να αποδώσει.

    • GLAD avatar
      GLAD @ aris. aold 03/12/2012 22:22:06

      ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ.

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ aris. aold 04/12/2012 11:36:46

      Ακριβώς!!
      Άντε αυτό να το εξηγήσεις στους μανδαρίνους καθηγητές οικονομικών.

  2. yiao avatar
    yiao 03/12/2012 21:39:54

    Αλαλούμ!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ yiao 03/12/2012 21:54:51

      Δεν πρόκειται για αλαλούμ αγαπητέ. Πρόκειται για ανάλγητη κυβέρνηση η οποία κάνει διαρροές για να δει αντιδράσεις. Όμως οι διαρροές αυτές προξενούν τεράστια ζημιά. Ο κόσμος έχει πάρει ανάποδες. Όλοι λένε ότι κατά το καλοκαίρι που θα σκάσουν οι λογαριασμοί της εφορίας θα μείνουν απλήρωτοι διότι δεν έχουν να τους πληρώσουν. Στους ελ. επαγγελματίες δε θα θεωρούν μπλοκάκια χωρίς ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα οπότε ακόμη και τα λίγα που έβγαζαν δε θα μπορούν να τα βγάζουν. Φαντάσου λοιπόν τι έχει να γίνει.

  3. Μ.Π avatar
    Μ.Π 03/12/2012 21:56:49

    Ίδωμεν....

  4. panos avatar
    panos 03/12/2012 22:04:08

    Ας προσεξει ο Α.Σαμαρας τις εισηγησεις των τεχνοκρατων του υπ. οικονομικων και ας παρει και καμια αποψη απο ανθρωπους της αγορας, γιατι πολλοι τεχνοκρατες μας με πολλα πολλα.......πτυχια και μηδεν ενσημα και εργασια στη κοινωνια και στο πεζοδρομιο,ξερουν μονο αριθμητικη και εξισωσεις. Ο Αντωνης να ξερει οτι η ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ της Ελλαδας τον εκανε ηγετη της χωρας και αν την αγνοησει και την καταστρεψει, τοτε να ξερει οτι θα εχει την τυχη του ΠΑΣΟΚ με τα αναλογα αποτελεσματα. Επισης να ξερει οτι τα πελατακια του συστηματος που τοσες δεκαετιες ετρωγαν τσαμπα χρημα με δανεικα με την ανοχη των πολιτικων, εχει παει να βρει στοργη στο ακρο του Συριζα, οπου υποσχεται τα καλα...........του αειμνηστου και ανεκδιηγητου Α. Παπανδρεου. Με τετοιο φορολογικο που ακουγεται οτι θα κατατεθει οχι μονο ΑΝΑΠΤΥΞΗ δεν κανεις, αλλα οδηγεις παρα πολλους κλαδους της υγιους οικονομιας στον αφανισμο με ολα τα επακολουθα.

    • tak avatar
      tak @ panos 04/12/2012 08:33:12

      ΑΚΟΥ τι λέει ο Πάνος! Εσύ τουλάχιστον ξέρεις τι παναπεί δουλειά!

  5. ikaros avatar
    ikaros 03/12/2012 22:17:17

    Όσο περνά ο καιρός και γινόμαστε φτωχότεροι τόσο περισσότερο αρχίζω να πιστέυω πως πρέπει να απεμπλακούμε απο το Ευρώ.

  6. Giannis K avatar
    Giannis K 03/12/2012 22:24:25

    Η δυστυχία μας αγαπητέ χfactor ειναι όπως εδώ και ένα χρόνο σου γράφω οτι ο Αντώνης Σαμαράς είναι ικανός, πατριώτης, γνώστης ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΓΕΤΗΣ.
    5 ημέρες μετά τη λήψη της δόσης παρακολουθούμε το ''ανεκδοτικό'' φορολογικό, το Βενιζέλο να κυνηγάει μάγισσες ,το Μπερίσα να μιλάει για Πρέβεζα και την οικογένεια Παπανδρεου με 500 να γυροφέρνουν...
    ΠΟΥ είναι η ηγεσία? Που είναι ο Πρωθυπουργός?ΠΟΥ ΣΑΙ κ.Σαμαρά? 5 ημέρες μετά τη δόση?
    Αγαπητέ xfactor ελπίζω ο κ.Σαμαράς να μη μιμηθεί τελικά το Κ.Καραμανλή...γιατί ο ΓΑΠ σε σχέση με αυτούς που θα ακολουθήσουν θα φαντάζει Ουίνστον Τσόρτσιλ...

  7. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 03/12/2012 22:26:04

    Εἶστε σίγουροι,τό εἶπε μόνο γιά τό φορολογικό,ἤ γιά ὅλο τό μνημόνιο;

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ Κυθήριος Τ. 04/12/2012 07:38:35

      :-) Εσείς δεν είστε ...''Κυθήριος Τ.''. Είστε ο ορισμός της υπεραισιοδοξίας !!!!!!

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ BLACK QUEEN IN STORM 04/12/2012 08:47:12

        Τό εἶπα μπάς καί γίνει καμμιά στραβή καί γλιτώσουμε τίποτα παραπάνω!
        (πού δέν τό βλέπω..)

  8. Inno avatar
    Inno 03/12/2012 22:26:08

    είναι απίστευτο για πόσο μ@λάκες μας περνάνε τελικά...

  9. nikos avatar
    nikos 03/12/2012 22:26:17

    Ας περιμένουμε λίγο να δούμε .... ( τόσο περιμέναμε , τώρα θα κολλησουμε;)

  10. Φελίζα avatar
    Φελίζα 03/12/2012 22:27:59

    Αυτό ακριβώς περίμενα ότι θα γίνει ... να το πάρει ο Σαμαράς πάνω του!
    Και μου μένει η απορία ... γιατί πληρώνονται από το υστέρημα - πλέον - του λαού όλοι αυτοί οι δεξιούληδες και οι αριστερούληδες που έχουν πιάσει τις κυβερνητικές καρέκλες , παριστάνοντας τα μέλη της τρικομματικής κυβέρνησης;
    Γιατί κύριοι ; Δεν αισχύνεστε ; Καταστήσατε τον λαό παίγνιο και την κυβέρνηση .. τριτοκοσμική .
    Επιτέλους κ. Σαμαρά , δεν είναι καιρός να καθαρίσετε το ..τοπίο ; δεν ήρθε ο καιρός να λειτουργήσει αυτή η έρμη κρατική μηχανή προς όφελος των πολιτών;

    • bg avatar
      bg @ Φελίζα 03/12/2012 23:22:26

      Ακριβώς. Ας πάρει επιτέλους όλες τις εξουσίες πάνω του ο Σαμαράς να δούμε άσπρη μέρα!

    • tak avatar
      tak @ Φελίζα 04/12/2012 08:38:44

      ".... παριστάνοντας τα μέλη της τρικομματικής κυβέρνησης;"... Πω, πω μπουνιά! Έτσι θέλουν αγαπητή Φελίζα! Ξυπνήστε τους....

  11. akisenv avatar
    akisenv 03/12/2012 22:49:57

    Ασκήσεις θάρρους από την τρικομματική....
    Τώρα που σβήνει το επικοινωνιακό πυροτέχνημα του φορολογικού, τι γίνεται με την επαναγορά ομολόγων; ποιοι, πότε και σε πιά τιμή τα αγόρασαν; Σε τι τιμή θα τα πληρωθούν; πόσα κερδίζουν από την διαφορά σε λίγες μόνο μέρες; Με τι χρήματα θα αγοραστούν και ποιος θα φορτωθεί το απαιτούμενο δάνειο;

  12. Γεωργία avatar
    Γεωργία 03/12/2012 23:01:32

    Όσο αυξάνονται οι φόροι, τόσο θα αυξάνεται η ύφεση και θα μεγαλώνει η κρίση. Πρέπει να μειώσουν τις γραφειοκρατικές δαπάνες του κράτους και όχι να αυξήσουν τους φόρους. Αυτό είναι το μεγάλο μυστικό. Μόνο έτσι θα σωθεί η Ελλάδα. Μόνο αν μείνουν λεφτά στους Έλληνες θα αυξηθεί η κατανάλωση και οι επενδύσεις. Γιατί η ατμομηχανή της Ελληνικής Οικονομίας είναι οι μικρές επιχειρήσεις, που με τους φόρους και την γραφεικρατία τις καταστρέφουν. Σαμαρά ξύπνα.......και άλλαξε πορεία....

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 03/12/2012 23:07:55

    Αποτελεί κι αυτή η ιστορία λαμπρό...παράδειγμα των πολιτικών ελίτ να λειτουργεί με σοβαρότητα.
    Η φορολιγική νομοθεσία είναι το σύνταγμα της οικονομίας, της αγοράς και της παραγωγής.
    Τελικά τόσο ανίκανοι είναι όλοι αυτοί!!!

  14. _Mara_ avatar
    _Mara_ 03/12/2012 23:18:06

    Αγαπητέ μου πρωθυπουργέ, δεν είναι δυνατόν μονίμως να ακολουθείτε τελευταίος και καταϊδρωμένος την αντίδραση της κοινωνίας στα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ και τότε να ενεργοποιείστε...., για να δράσετε.
    Αυτά τα κόλπα τα επικοινωνιακά νομίζετε ότι σας ενισχύουν το ηγετικό σας προφίλ???

    • kristim avatar
      kristim @ _Mara_ 04/12/2012 10:05:53

      Για ποιο ηγετικό προφίλ μιλάμε?

  15. aris. aold avatar
    aris. aold 03/12/2012 23:21:57

    Ειναι σαφές ότι ο νέος προυπολογισμός και το νέο μνημόνιο οδηγείται σε αδιέξοδο.

    Το 45% φορολογία δείχνει την εξής απλή λογική: επειδή είμαστε σε αδιέξοδο και δεν υπάρχει τίποτα να φορολογήσουμε από τα συνήθη κορόιδα φουλάρετε τις μηχανές να ξεβρακώσουμε ότι έχει απομείνει.

    Ενας υψηλόμισθος του ιδιωτικού τομέα ήθελε να φαίνεται ο μισθός του για δύο λόγους:

    α) για να έχει μια γερή αποζημίωση αν κάτι δεν πάει καλά.

    β) για να βγάλει μια καλή σύνταξη και να έχει μια καλή ιατριφαρμακευτική περίθαλψη εξ αιτίας των υψηλών εισφορών.

    Και τα δύο παραπάνω τα κατήργησαν τα μνημόνια οπότε βλέπω από αύριο να τα ψήνουν εργαζόμενοι και εργοδότες και να πηγαίνει το μαύρο σύννεφο με μόνο χαμένο το κράτος.

    Η κατάσταση της οικονομίας είναι οικτρή και τα έχουν χαμένα από ότι φαίνεται στην κυβέρνηση.

  16. DIMX avatar
    DIMX 03/12/2012 23:36:21

    να παρουν πισω και τη Γιουροβιζιον

  17. Διογενης(ο αλλος) avatar
    Διογενης(ο αλλος) 03/12/2012 23:46:58

    επιτελους. μπορω να κοιμηθω ησυχος....

  18. panos avatar
    panos 04/12/2012 00:30:26

    Ειναι κριμα να ειναι στο υπ. οικονομικων κατι κορακια που εχουν..........εμπειρια στη καταστροφη της χωρας απο το 1981, και να εισηγουνται για θεματα φορολογικα. Μιλαω για κατι Καραβιτηδες και σια που μονο κακο κανουν στη κυβερνηση. Τελικα το συστημα ΠΑΣΟΚ παρολο το 5% κυβερναει ανενοχλητα και μας ζηταει και τα ρεστα σε οτι απεμεινε απο το φαγοποτι του ΠΑΣΟΚ. Να ειστε σιγουροι οτι σε λιγο θα θελουν και υπουργο τον Σαχινιδη.

  19. klak avatar
    klak 04/12/2012 00:52:33

    Γνωρίζει κανείς αν το νεό φορολογικό θα αφορά τα εισοδήματα του 2013?
    Γιατί αν αφορά αυτά του 2012 και ακόμα δεν γνωρίζουμε πως θα φορολογηθούμε (για σχεδόν τελειωμένο φορολογικό έτος), είμαστε κράτος-κωμωδία.

  20. Karenin avatar
    Karenin 04/12/2012 01:45:10

    Eπειδή τα κάνανε μπάχαλο, για ψήφηση θα έρθει μόνο ότι εξασφαλιζει τα 2,5δισ. δημοσιονομικά. Στην γενική του μορφή θα το ξαναδουν απο γενάρη. Το 45% απο τις 26.000 ηταν καθαρα λαικίστικο, οτι μετά τα μετρα χτυπάμε και τους πλούσιους.
    Οπως και νάχει τον ιανουάριο που θα πληρωθουν οι μειωμένοι μισθοί με αυξημένες παρακρατήσεις η κυβέρνηση δεν θα αντέξει. Το κοινωνικό σοκ θα τους ξεπεράσει.

  21. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/12/2012 09:59:36

    Ας σταματήσουμε επιτέλους να κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας.
    Διότι αυτούς τους φόρους τους έχουν προυπολογίσει στο μνημόνιο 3 που πτιν λίγες ημέρες ψήφισαν.
    Τα λεφτά θα μας τα πάρουν έτσι ή αλλιώς.
    Αν πάρουν πίσω το φορολογικό θα μας τα πάρουν με άλλα "ισοδύναμα" μέτρα.
    Δηλαδή στα απλά Ελληνικά νέα χαράτσια.
    Οπότε ας είμαστε συγκρατημένοι γιατί θα εκτεθούμε.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Δημήτρης 04/12/2012 10:33:25

      Σέ ποιούς φοβᾶστε μήν ἐκτεθοῦμε;

  22. απων-αλφα avatar
    απων-αλφα 04/12/2012 10:12:55

    Το πόρισμα και μόνο απ' αυτή εδώ την ανάρτηση είναι οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να εφαρμοστούν τα μέτρα. Αρα με το μνημόνιο πάμε Δραχμή?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ απων-αλφα 04/12/2012 11:33:11

      Υποθέτω, αυτοαναιρείσαι.
      Ξέρεις ότι μέχρι τώρα ελάχιστα μέτρα απο τά μνημόνια εφαρμόσθηκαν (μόνον οι περικοπές μισθων - συντάξεων και μερικά χαράτσια, τίποτε άλλο), και χρησιμοποιείς πάντα ευρώ.
      Άσε τη δραχμή στις φαντασιώσεις του δραχμαζάνη, του σέρ -Άλεκ και του Τελείως Φλογισμένου.

  23. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 04/12/2012 10:48:59

    Αντώνης Σαμαράς, στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκη το Σεπτέμβριο του 2010.

    Αντιγράφω από την ομιλία του, που έγινε πριν περίπου δυο χρόνια, λίγους μήνες μετά την είσοδο της χώρας στη μέγγενη του ΔΝΤ:

    «Έκανα, μία γρήγορη μελέτη, για τη σημερινή κατάσταση παίρνοντας από τα Υπουργεία το μηνιαίο κόστος ζωής ενός μέσου εργαζόμενου σε μία 4μελή οικογένεια, όπου η σύζυγος είναι πωλήτρια, ο ίδιος είναι δημόσιος υπάλληλος και έχει δύο παιδάκια.

    Και βγάλαμε τα ποσά για δαπάνες. Και τα λέω συγκεκριμένα. Και είναι χρήσιμο ο κόσμος ακούγοντας να μου πει αν εγώ είμαι υπερβολικός. Είναι υπέρ-συντηρητικά τα ποσά, που θα πω:

    Το ενοίκιο ενός σπιτιού 75τμ, 460 ευρώ, Θέρμανση 55 ευρώ. Λογαριασμοί Δ.Ε.Η., Ο.Τ.Ε., ΕΥΔΑΠ, κινητό 200 ευρώ. Σίτιση, super market, λαϊκή, κρεοπωλείο, φούρνος κλπ, 550 ευρώ. Έξοδα αυτοκινήτου, ασφάλεια, σέρβις, βενζίνη, τέλη κυκλοφορίας 180 ευρώ. Φροντιστήρια Ελληνικά, ξένη γλώσσα κλπ για τα παιδιά 300 ευρώ. Σχολικά 35 ευρώ. Ένδυση, υπόδηση 180 ευρώ. Προσωπικά έξοδα, από τον καφέ και το χαρτζιλίκι του παιδιού και το κουρείο και οτιδήποτε 180. Κοινωνικές υποχρεώσεις 40 ευρώ.
    Ασφάλιστρα ζωής, σπιτιού 170 ευρώ. Τσιγάρα 0, διακοπές 0, ιατρικές δαπάνες 0. Σύνολο, 2.570 ευρώ».

    Και συνέχιζε ο κ. Σαμαράς: «Όταν ο πατέρας εργαζόμενος, 11 χρόνια δημόσιος υπάλληλος, παίρνει 1.460 ευρώ και η μητέρα εργαζόμενη - είναι από πραγματικά στοιχεία - 5 χρόνια σε ιδιωτικό τομέα πωλήτρια, παίρνει 892,95 ευρώ. Σύνολο 2.352,95 ευρώ αυτά που παίρνουν εκείνοι. 2.570 ευρώ το μίνιμουμ, το ελάχιστο των υποχρεώσεων που πρέπει να έχει μία οικογένεια».

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 04/12/2012 12:00:12

      Καί ἦταν καί πολύ οἰκονομικός.Δέν μπορεῖ γιά παράδειγμα νά δίνει γιά σέρβις,τέλη κυκλοφορίας,,ἀσφάλειες καί βενζίνη γιά τό αὐτοκίνητο,μόνο 2.160 εὐρώ τό χρόνο.Μόνο γιά βενζίνη θέλεις τόσα.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 04/12/2012 13:45:54

      σουπερ!!

  24. dionisis avatar
    dionisis 04/12/2012 11:19:32

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.... ΠΑΝΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΞΕΛΕΓΗ Η ΝΔ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ 2 ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΚΟΡΜΟ ΤΗΝ ΝΔ.... ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΚΥΡΙΟΙ??? ΕΙΝΑΙΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΕΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ????? ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΙΚ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ 5 ΜΗΝΕΣ????? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ???? ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕ ΤΙ??? ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ????? ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ.ΑΛΛΑ Η ΦΟΡΟΜΠΗΚΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ????? ΥΓ ΚΑΛΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΟΤΑΝ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΜΙΛΑΓΕ ΓΙΑ 40%-50% ΦΟΡΟ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ??? ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ???? ΒΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΤΕΚΡΙΝΕ....... ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΙΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΡΕΟΥΝ... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/12/2012 11:28:38

    Με την φοροδιαφυγή τι θα κάνουν, οέο ;
    Μόνον η Βόρεια Ρηνανία - Βεστφαλία, εισέπραξε από το 2011 3,5 δις ευρώ απο πολίτες και εταιρείες που είχαν φοροδιαφύγει, χρησιμοποιώντας αγορασμένα "παράνομα" CD ως αποδεικτικα στοιχεία.
    Το νέο CD της UBS που αγόρασε το Σοσιαλδημοκρατικό - Πράσινο Γερμανικό Ομόσπονδο κράτος, αποδείχθηκε πραγματικό χρυσωρυχείο.
    h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/ubs-auswertung-der-steuer-cd-offenbart-massiven-betrug-a-870785.html
    Το ίδιο αρχείο της UBS χρησιμοποιείται στην Βρετανία και έχει γνωστοποιηθεί στην Ελλάδα. Άς αφήσουν τους τρελούς συντελεστές και την φορολόγηση παιδιών και "μπλοκακίων" και άς πιάσουν τους "τσάτσους".
    Διαφορετικά, θα πάνε σύντομα να συναντήσουν την Λούκα και τον Καστανίδη.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Ο Θείος 04/12/2012 12:02:39

      Μᾶλλον δέν φτάνουν τά λεφτά γιά τήν ἀγορά τῶν CD's..

    • Samurai avatar
      Samurai @ Ο Θείος 04/12/2012 12:07:27

      Την Λούκα και τον Καστανίδη θα συναντήσει πρώτος ο Λοβέρδος.
      Με τη σειρά παρακαλώ,όλοι θα πάρετε !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Samurai 04/12/2012 12:32:37

        ΡΙ.Κ.Σ.ΣΥ ! Ρήξη !
        "Θα πάω στου Καραμπελιά,
        πού 'χει λεβέντες νέοι,
        αναρχικοί κι ωραίοι ..."

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/12/2012 11:46:17

    Υπόψη ότι έγκλημα δεν είναι μόνον το 45 % για τα εισοδήματα άνω των 26.000 της κλίμακας.
    Έγκλημα (ίσως ακόμη μεγαλύτερο) είναι και το 21 % για τις πρώτες 18.000, άν δεν υπάρχει αρκετά ψηλό αφορολόγητο ποσό και πρόσθετο για παιδιά.
    Έγκλημα σίγουρο, με πρόσθετη υποκρισία, είναι και ο συντελεστής 26 % απο το πρώτο ευρώ χωρίς αφορολόγητο, στην πολυπληθή κατηγορία μισθωτών που αποκαλούν "ελεύθερους επαγγελματίες" όπως οι ταρτούφοι αποκαλούν την κόττα ψάρι ("μπλοκάκια").
    Έγκλημα είναι ότι καθυστερούν αφόρητα να βρούν εναλλακτικά έσοδα απο τη φοροδιαφυγή (λίστες...)
    Εγκλήματα είναι και πολλά άλλα, που ακούγονται.
    Επομένως, άν δεν σκέφτονται να αλλάξουν όλη την (παράλογη) λογική τους, άς ετοιμαστούν "να πάρουν τον πούλο" από πολλες φορολογικές αιτίες. Παίρνοντας πίσω μόνον το 45 %, το μόνο σίγουρο είναι ότι μ' αυτό δεν θα γλυτώσουν.

  27. Γιώργος Π. avatar
    Γιώργος Π. 04/12/2012 11:57:14

    ++ 1000

  28. T.V avatar
    T.V 04/12/2012 12:20:38

    Αθλια επικοινωνιακα παιχνιδακια....

  29. ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 04/12/2012 13:37:45

    Καλα ο Σαμαρας πριν ηταν σε αλλη κυβερνηση;..μας δουλευουν ρεεεεε

  30. TARAMAS avatar
    TARAMAS 04/12/2012 13:49:13

    Να υποθέσω ότι ο "κοσμάκης" με πάνω από 25.000 ετησίως μισθό που έπαθε σοκ, είναι ο Πρετεντέρης και οι παρόμοιοι; Γιατί με 1000 και με 1500 ευρώ μισθό που νυχθημερόν κλαίγονται ότι παίρνουν τώρα πλέον ακόμη και τα ειδικά μισθολόγια, 25000 ετησίως δε βγαίνουν. Άρα λοιπόν να μη θιγούν οι χαμηλόμισθοι, να μη πληρώσουν φόρους οι υψηλόμισθοι, να μην απολυθούν δημόσιοι υπάλληλοι, να μη μπουν χαράτσια, να μην αυξηθούν οι έμμεσοι φόροι ... ανοίξτε να κατέβω....

  31. NEW HOPE avatar
    NEW HOPE 04/12/2012 14:21:57

    Εγώ λέω να εισάγουμε τον Ερντογάν, για να μας δείξει πως ενα πραγματικός ηγέτης και πατριώτης παίρνει τη χώρα του απο τα νύχια του Δ.Ν.Τ. και τιην μετατρέπει σε μια απο τις πλέον οικονομικά ισχυρές χώρες του κόσμου παίζοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στη διεθνή σκηνή.

  32. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/12/2012 16:20:12

    Για όσους δεν γνωρίζουν, οι φορολογικοί συντελεστές για μικρά και μεσαία εισοδήματα είναι αρκετά μεγάλοι. Ποια είναι τα μικρά και μεσαία, τα έχει προσδιορίσει ο ίδιος ο Σαμαράς πριν τις εκλογές!
    Αυτό που απαιτείται είναι η αύξηση των συντελεστών των μεγάλων εισοδημάτων όπως λ.χ. στην Γαλλία, αλλά κυρίως η φορολόγηση, έστω και με τους υφιστάμενους συντελεστές, των εισοδημάτων που φοροδιαφεύγουν!
    Τίποτα πιο αισχρό και άδικο να επιβαρύνουμε ακόμα περισσότερο, αυτούς που πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους, μόνο και μόνο γιατί δεν μπορούμε ( ή δεν θέλουμε) να πιάσουμε, τους φοροκλέφτες !
    Και έτσι λοιπόν αγαπητέ φίλε, δεν θα χρειαστεί κανείς να σου ανοίξει για να κατέβεις!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΝΤΙΝΟΣ 04/12/2012 16:52:55

      Κακώς "πειράζουν" τους φορολογικούς συντελεστές στην κλίμακα των φυσικών προσώπων. Είναι σχετικά καλοί (το ίδιο και τα σκαλοπάτια), κοντά στους Ευρωπαικούς μέσους όρους. Μικροδιορθώσεις ίσως.
      Τους διαφεύγοντες και ψευδώς δηλώνοντες να πιάσουν πρέπει: Δίκαια τεκμήρια διαβίωσης με σωστή εφαρμογή + διασταύρωση με τραπεζικούς λογαρισμούς και πιστωτικές κάρτες + περιουσιολόγιο. Αυτά αρκούν.
      Θέλουν όμως να το κάνουν;

  33. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 04/12/2012 17:09:23

    Ο Σαμαράς παίρνει πάνω του το φορολογικό: “Τίποτα δεν ισχύει”

    Αυτό θα το δούμε μόλις ανακοινωθεί το προσχέδιο του φορολογικού.
    Εάν έχουν χωρίς αφορολόγητο 21% για τα πρώτα 25.000 ευρώ, 36% από 25.001 ευρώ έως 48.000 ευρώ και 45% για τις 48.000 ευρώ και πάνω, καθώς και φόρο εισοδήματος, καθώς και χαράτσι, καθώς και την κατάργηση του αφορολόγητου για τα παιδιά, ισχύουν τα πάντα, το φορολογικό αυτό είναι ένα σίχαμα και το μόνο που θα κάνει θα είναι να δώσει την χαριστική βολή.
    Όμως αναμένουμε.

  34. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 04/12/2012 18:34:07

    Όταν η κυβέρνηση σοβαρευτεί, τότε θα σχολιάσουμε.

    Έλεος....!

  35. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 04/12/2012 18:49:31

    Φωνάζει ο νοικοκύρης τα μαστόρια να διορθώσουν την στέγη που στάζει νερά.
    Ερχεται ο αρχιμάστορας με το τσιράκι του να δώσει λύση. Συμφωνούν με το αφεντικό για τον παρά και ανεβαίνουν στα κεραμίδια.
    Αρχίζει ο μάστορας να μετακινεί τα κεραμίδια, τα καθαρίζει απο τα χώματα, βάζει τα κάτω πάνω και προχωρά...Ετσι γίνεται η δουλειά λέει στον μικρό και τον βάζει να ξεκινήσει απο την άλλη άκρη.
    Σε λίγο ακούγονται κράνγκ -κρούνγκ κεραμίδια να σπάνε κάτω...Αλλόφρων τρέχει ο μάστορας στον μικρό..Τι κάνεις βρε θεοπάλαβε? Μα είναι σπασμένα μάστορα τα κεραμίδια, τα βγάζω ,τα πετάω αφού είναι άχρηστα ,πρέπει να βάλουμε καινούργια.
    Τι μας λές βρε ,τρελλάθηκες?Και πως θα δουλέψουμε εμείς μετά αν την φτιάξουμε την στέγη με καινούργια κεραμίδια?
    Πέρνουμε το σπασμένο απο εδώ το τοποθετούμε απο την άλλη μεριά δίπλα στο καλό ,θα σταματήσει να στάζει,ευχαριστημένο το αφεντικό.
    του χρόνου θα μας φωνάξει πάλι γιατί μυστηριωδώς,κάποια παλιόπαιδα πέταξαν πέτρες έσπασαν τα κεραμίδια και στάζει η στέγη ,θα μας παρακαλάει να την φτιάξουμε.
    Α, έτσι γίνονται οι επιδιορθώσεις συμπέρανε ο μικρός και έβαλε μπρός για να γίνει ένας καλός μάστορας.
    Κάποτε κατάφερε κιολας να δουλεύει και στα φοροπαράλογα του ελλαδιστάν, βγάζοντας μια απαλλαγή απο εδώ ,βάζοντας έναν φόρο απο εκεί, όλο τρύπες ήταν το έρμο το τσαντίρ μαγαζί..
    Είχε όμως και καλούς βοηθούς..Εθήτευσαν δίπλα στον χότζα και έμαθαν άριστα την τέχνη του στριμώχνειν και αραιώνειν ώστε να είναι όλοι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι...

    Α ρε φούρκα που τους χρειάζεται τους σοφούς εκεί στα υπουργεία τους ... απο κανένα ανήλιο στο παλιοκριμίνι.

  36. TARAMAS avatar
    TARAMAS 04/12/2012 19:36:23

    Απλά και σωστά λόγια και μακάρι τη λογική σου να ασπάζονταν όλοι. Διότι σ' αυτή τη χώρα, "καταπολέμηση της φοροδιαφυγής" λένε να βγάζεις στα κανάλια μερικούς μέσους όρους για το τι δηλώνουν κάποιες ομάδες φορολογουμένων και μετά να βαράς στο κεφάλι τους έντιμους από αυτούς τους φορολογούμενους αυξάνοντας τους συντελεστές ή καταργώντας το αφορολόγητο. "Αντίσταση για τη μεσαία τάξη" λέγεται δε να φωνάζεις όταν αυξάνουν τη φορολόγηση για τα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες πάνω από 2000 ευρώ το μήνα, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των μισθωτών στο δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα δε τα βλέπει τα νούμερα αυτά πλέον ούτε με το κιάλι.