#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2013 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς παίζει το χαρτί της ήρεμης δύναμης



Καταστροφική για την οικονομία, τις παραγωγικές επενδύσεις και τη διαδικασία εκταμίευσης των επόμενων δόσεων του δανείου θεωρεί ο Πρωθυπουργός μια ενδεχόμενη κοινωνική αναταραχή στην Ελλάδα και μετάδοση του πολιτικού ιού από την Ιταλία στη χώρα μας.

Παρά τα όποια προβλήματα υπάρχουν και είναι αρκετά, η κυβέρνηση (που ανασχηματίζεται σύντομα) του Αντώνη Σαμαρά, ανεξαρτήτως της αντιπολιτευτικής ρητορείας των κομμάτων, φαίνεται ότι έχει μπολιάσει την κοινωνία με τη θετική αποτίμηση των κυβερνήσεων συνεργασίας.

Μπορεί η συσπείρωση της εκλογικής βάσης της Ν.Δ. να είναι χαμηλά, αλλά ο Πρωθυπουργός θεωρεί ότι οι πολίτες κατά βάθος πιστεύουν ότι δεν υπάρχει άλλη οδός και οι συνεργάτες του επικαλούνται το παράδειγμα της Ιταλίας.

Ο Πρωθυπουργός, υπό τις παρούσες συνθήκες, εκτιμά ότι το κόμμα του λόγω της θέσης του στο κέντρο πλέον του πολιτικού άξονα έχει τη δυνατότητα να εγγυηθεί μια καλύτερη επόμενη μέρα και να συνεχίσει να ηγείται της μετάλλαξης του πολιτικού χάρτη.

Ο ίδιος θεωρεί ότι το πρόβλημα της χώρας και όσα πρέπει να γίνουν τους προσεχείς μήνες ώστε να διασφαλιστεί η οικονομική και πολιτική σταθερότητα δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν με κραυγές και επενδύσεις στο χάος και με…«καταθέσεις» σε προθεσμιακούς λογαριασμούς έντασης, που μπορεί να αποδώσουν μελλοντικά, πολύ λιγότερα από όσα αναμένουν ενδεχομένως οι ριζοσπάστες της Αριστεράς.

Ο Αντ. Σαμαράς επενδύει και στο παράδειγμα της Ιταλίας για ένα ακόμα λόγο, εκτός από την ανοχή και το χρόνο που πρέπει να δοθεί στην Ελλάδα σε συνδυασμό με την αλλαγή οικονομικής πολιτικής στο σύνολο της ευρωζώνης, για να δείξει ότι έχουν αποτύχει οι κυβερνήσεις τεχνοκρατών.

 

Οι στενοί του συνεργάτες τον έχουν ακούσει πολλές φορές να εκφράζει την άποψη ότι δεν μπορεί να αγωνίζονται τα κόμματα και έπειτα να αναλαμβάνουν την τύχη της χώρας τεχνοκράτες, που ασκούν την πρωθυπουργία χωρίς κόστος. Η περίπτωση της αποτυχίας του Μάριο Μόντι, εκλεκτού της Μέρκελ, ήταν ένα ηχηρό μήνυμα.

Ο Αντ. Σαμαράς το τελευταίο διάστημα με τις ομιλίες και τις παρεμβάσεις του, όπως προχθές στη Βουλή κατά την προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση, φαίνεται ότι χτίζει τμηματικά μια στρατηγική που απευθύνεται πλέον στην κοινωνική βάση, αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι να προσεγγίσει ένα κομμάτι ψηφοφόρων που ανήκουν σε ευαίσθητες ομάδες (π.χ. νέοι, άνεργοι, κ.λπ.) που στέκονται πλέον σκληρά απέναντι όχι μόνο στη ΝΔ, αλλά συνολικά στην πολιτική και φλερτάρουν με ακραίες επιλογές.

Στο Μέγαρο Μαξίμου εκτιμούν ότι οι εμφανίσεις του κ. Σαμαρά ήταν μέχρι στιγμής επιτυχημένες και ότι όλο και πιο έντονα θα διαφαίνεται η διαφορά ηγετικότητάς του από τον Αλέξη Τσίπρα.

Ο Πρωθυπουργός βεβαιώνει ότι μπορεί να διεκδικήσει την επέκταση του προγράμματος σταθερότητας ώστε η προσαρμογή να χαλαρώσει λίγο, ότι δεν θα υποστούν άλλες θυσίες οι χαμηλόμισθοι και οι χαμηλοσυνταξιούχοι και ότι δεν θα υπάρξουν οριζόντια μέτρα εφόσον εφαρμοστούν οι διαρθρωτικές αλλαγές.

Παράλληλα ετοιμάζεται για κινήσεις ώστε να ενισχυθεί η κοινωνική πολιτική, να αντιμετωπισθεί η ανεργία των νέων και το ζήτημα των υπερχρεωμένων νοικοκυριών (ήδη χθες επήλθε συμφωνία της Ένωσης Ελλήνων Τραπεζών με το υπουργείο Ανάπτυξης), να υπάρξει υγειονομική κάλυψη όλων των ελλήνων πολιτών, να διοχετευθεί χρήμα στην αγορά για την ενίσχυση της ρευστότητας και να προωθηθούν μέτρα για την πάταξη της ακρίβειας και της μείωσης των τιμών.

Μάρκος Αυρήλιος

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 28/02/2013 14:47:18

    Να μην διανοηθούν να μην φέρουν τελίκα την τροπολογία για το γένος στις ένοπλες δυνάμεις και την αστυνομία.
    Μπορούμε να δώσουμε και το αίμα μας ακόμα με το μνημονίο,να χάσουμε τα σπίτια μας,να γίνουμε επαίτες,να ζούμε απο τα συσσίτια της εκκλησίας.
    Αν διανοηθούν να μην κανουν τίποτα με τα εκατομμυρία των λαθρομεταναστών θα γίνει το Ελ Αλαμέιν.
    Ηδη έχουνε περάσει 7-8 μηνες που ο Αντωνης Σαμαράς είναι πρωθυπουργός.
    Ο προσωπικός αγωνας μας δεν πήγε χαμένος.
    Με το τρίτο μνημόνιο προσωπικά έχασα πανω απο 30 χιλιάρικα προυπολογίζοντας τα 2 επόμενα χρόνια.
    Να μην διανοηθουν ξαναλέω και αφήσουν τους δημιουργούς του λαθρονόμου ραγκούση και τους εθνομηδενιστάς τυπου ρεπούση και σία να επιβάλλουν τις απόψεις τους.
    Θα με θυμηθείτε και ελπίζω να μην, γιατί τότε θα είναι αργά...

    • καλοπαιδο avatar
      καλοπαιδο @ Οδυσσέας 28/02/2013 19:01:19

      ''Αποσύρθηκε τελικά, για να κατατεθεί εκ νέου την προσεχή εβδομάδα, η βουλευτική τροπολογία για την επαναφορά του γένους ως προϋπόθεση για την εισαγωγή στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές''

    • geo avatar
      geo @ Οδυσσέας 28/02/2013 19:42:22

      "Μπορούμε να δώσουμε και το αίμα μας ακόμα με το μνημονίο,να χάσουμε τα σπίτια μας,να γίνουμε επαίτες,να ζούμε απο τα συσσίτια της εκκλησίας."

      αστειευεστε προφανως...

      οχι κυριε Οδυσσεα,δεν μπορουμε να τα κανουμε ολα αυτα!!!!!!!!!!!!!!

  2. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 28/02/2013 15:09:36

    Η τροπολογία για το ελληνικό γένος στις Ενοπλες δυνάμεις απεσύρθη...."αναβολή" το βάφτισαν !!!!
    Τα λόγια είναι περιττά!

    • Zeus avatar
      Zeus @ Enjoy Capitalism 28/02/2013 15:50:10

      Παραήτανε χοντρή πατάτα για να την καταπιούν κι έτσι την πήραν πίσω!!!
      Ευτυχώς, γιατί αν κάνεις ανάλυση DNA στούς Ελληνες στρατιώτες οι μισοί και παραπάνω θα πρέπει να απολυθούν, ειδικά οι προερχόμενοι απο τουριστικά μέρη και απο Ελληνες του εξωτερικού...

      • καλοπαιδο avatar
        καλοπαιδο @ Zeus 28/02/2013 19:04:03

        Ζευς σε ποιο νεοταξιτικο φορουμ διαβαζεις αυτες τις μπουρδες αδερφε μου?

      • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
        Η Αλίκη των θαυμάτων @ Zeus 28/02/2013 19:29:28

        Σας πόνεσε Zeus? Δεν πειράζει. Θα σας περάσει.

        • Ζευς avatar
          Ζευς @ Η Αλίκη των θαυμάτων 28/02/2013 20:58:33

          Αλίκη μιλάς εκ πείρας υποθέτω?

  3. makis avatar
    makis 28/02/2013 15:28:27

    O Καρατζαφέρης το αντίθετο έμμεινε μόνος του στον ΛΑΟΣ - Ομαδικές παραιτήσεις.. http://shar.es/jhExq

  4. τις avatar
    τις 28/02/2013 15:38:28

    The Merriam-Webster Unabridged Dictionary... μία απλή επίσκεψη στον κόσμο της ετυμολογίας διά του λόγου το αληθές.

  5. Φελίζα avatar
    Φελίζα 28/02/2013 17:54:34

    Έχω πλέον πειστεί ότι, πολλά μα πάρα πολλά μέλη της κυβέρνησης , έχουν χάσει την επαφή με την πραγματικότητα .
    Εχθές έλαβα ένα μέιλ από γνωστή εφημερίδα αγγελιών από το οποίο αντιγράφω μέρος :

    Σας παρουσιάζουμε τη νέα υπηρεσία: Πλειστηριασμοί Ακινήτων σε συνεργασία με την .......... Η εγγραφή στην υπηρεσία σας εξασφαλίζει πλήρη και αξιόπιστη αποδελτίωση για όλους τους πλειστηριασμούς ακινήτων Αθηνών και Πειραιώς. Ενδεικτικά αποστέλλονται 5.500 πλειστηριασμοί το χρόνο με μέσο όρο 300 την εβδομάδα!
    Με τη συνδρομή στην υπηρεσία αυτή σας παρέχουμε........μπλα μπλα μπλα .

    Σε αυτή την Ελλάδα ζούμε.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Φελίζα 28/02/2013 18:29:56

      Μη χειρότερα! Για ποια κυβέρνηση μιλάτε;

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ tasos1 28/02/2013 21:41:01

        Μα για την Ελληνική κυβέρνηση μιλώ .... στην οποία εδώθει από τον Ελληνικό λαό περίοδο χάριτος, κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτή των εκατό ημερών.

    • καλοπαιδο avatar
      καλοπαιδο @ Φελίζα 28/02/2013 19:05:23

      και στο δικο μου μαιλ ηρθε το μυνημα αυτο....πραγματικα ντροπη.... Τ α σπιτια του κοσμου στην εφημεριδα με στοιχεια του οφειλετη κτλ...... Ξεφτιλα κρατος......

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ καλοπαιδο 28/02/2013 21:46:00

        Έτσι είναι ...ΝΤΡΟΠΗ! Μήπως ντροπή δεν είναι και τα "κέντρα αγοράς χρυσού" που ξεφυτρώνουν δυο και τρία σε κάθε τετράγωνο; Αλήθεια , πόσο νόμιμη είναι η λειτουργία τους;

  6. Απλός πολίτης avatar
    Απλός πολίτης 01/03/2013 08:41:07

    Η ήρεμη δύναμη!!! Δυστυχώς the culture of convenience δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο της Αμερικής. Έχει διαχυθεί και σε συντομότερης διάρκειας άκριτα καταναλωτικές κοινωνίες σαν της Ελλάδας. Αυτό που δεν καταλάβαινα είναι γιατί ο Έλληνας ανέχεται τόσο πολύ όλα αυτά που του συμβαίνουν. Να δεχθώ ότι το ξάφνιασμα από τις αλλεπάλληλες αλλαγές ήταν τέτοιο στην αρχή που δεν μπορούσε να αντιδράσει. 3 χρόνια μετά τι περιμένει? Θα μου πει κάποιος ότι ελπίζει ότι αυτό που ζει είναι ένας εφιάλτης και όταν ξυπνήσει όλα θα εξαφανιστούν! Αλλά ύπνος που κρατά 3 χρόνια παύει να είναι ύπνος. Περισσότερο με ύπνωση και αποχαύνωση μου μοιάζει. Και υπάρχουν πολλές αιτίες που οδηγούν σε αυτή τη κατάσταση. Μεταξύ αυτών και the culture of convenience δυστυχώς. Ήρθε η ώρα να αναρωτηθούμε τι θέλουμε από τη ζωή και πως μπορούμε να τα διεκδικήσουμε και να τα αποκτήσουμε αυτά που θέλουμε. Σημαντικό ρόλο έχει και η ποιότητα ζωής μας που δυστυχώς προσπαθούν οι "φίλοι" μας να δαιμονοποιήσουν ως τεμπελιά και άλλα παρόμοια. Δεν θα μας δωθεί τίποτα χωρίς αγώνα σε προσωπικό, κοινωνικό, και πολιτικό επίπεδο. Στο πολιτικό επίπεδο δεν πάμε καλά και ας προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο. Κάποτε πρέπει να διεκδικήσουμε. Ας αναρωτηθούμε πότε. Ελπίζω έγκαιρα.

    • DemetrisThe Great avatar
      DemetrisThe Great @ Απλός πολίτης 01/03/2013 13:23:10

      Τετρακόσια χρόνια σκλαβιάς και σαράντα μεταπολίτευσης.

      Υπνωτισμένοι Ραγιάδες.

      Τι δεν καταλαβαίνεις;

      • Απλός πολίτης avatar
        Απλός πολίτης @ DemetrisThe Great 01/03/2013 21:56:28

        Ας πούμε ότι εγώ δεν το καταλαβαίνω. Εσύ το ανέχεσαι?

  7. tasos1 avatar
    tasos1 01/03/2013 09:31:55

    Όταν θα πεθάνουν οι Έλληνες, αυτοί θα είναι τα νέα τζάκια...
    Όπως οι δωσίλογοι και οι μαυραγορίτες...