Ο Σαμαράς να «σπάσει αυγά» με όσους μπορούν να σηκώσουν το φορτίο
03/07/2014 07:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς να «σπάσει αυγά» με όσους μπορούν να σηκώσουν το φορτίο

Είναι η ώρα ο Ηγέτης να «σπάσει αυγά» χωρίς την ενοχική λογική του παρελθόντος για το πολιτικό κόστος.

Θέμα των ημερών η αποκρατικοποίηση της μικρής ΔΕΗ. Εγκαλείται η κυβέρνηση από τον ΣΥΡΙΖΑ και τους συνδικαλιστές του βαθέως ΠΑΣΟΚ για ξεπούλημα, με ειδικές αναφορές στον «ευαίσθητο» κλάδο της ενέργειας.

Δυστυχώς στη χώρα μας ξεχνάμε εύκολα, ή κάποιοι έχουν επιλεκτική μνήμη γιατί έτσι τους βολεύει στα ψηφοθηρικά τους συμφέροντα. Ξεχνούν λοιπόν την εποχή της αποκρατικοποίησης του ΟΤΕ και τις αναφορές τους στον ευαίσθητο κλάδο των τηλεπικοινωνιών, όπως επίσης και στις προβλέψεις τους για την αύξηση της τιμής στο κόστος της τηλεφωνικής κλήσης για τους πολίτες. Θυμάμαι όμως τον κρατικό ΟΤΕ που:

-Δεν μπορούσες να έχεις νέα τηλεφωνική σύνδεση σε λιγότερο από 6 μήνες

-Το κόστος για κάθε τηλεφωνική κλήση ήταν τεράστιο

-Η συζήτηση για διαπλεκόμενα συμφέροντα ήταν καθημερινή

-Η πόρτα για εξυπηρέτηση κομματικών ρουσφετιών ήταν πάντοτε ανοιχτή

-Οι ζημιογόνες χρήσεις πληρωνόταν με δανεικά που εμείς σήμερα αποπληρώνουμε

Αντίστοιχα σκέφτομαι τον σημερινό ιδιωτικόΟΤΕ που:

-Η διαδικασία νέας σύνδεσης είναι γρήγορη και απλή

-Το κόστος των κλήσεων είναι μηδαμινό

-Δεν μιλάμε για διαπλοκή αφού πρόκειται για ιδιωτική επιχείρηση

-Κομματικά ρουσφέτια δεν μας αφορούν αφού δεν είναι δημόσιο

-Οι ενδεχόμενες ζημιές πληρώνονται από τον ιδιώτη και όχι από το κράτος

Με τη λογική όσων αντιδρούν στις αποκρατικοποιήσεις θα έπρεπε να έχουμε κρατικά super markets, κρατικά καταστήματα ρούχων, κρατικά cafe κλπ. Δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι το μεγαλύτερο κόστος της κρίσης που πληρώνουμε, είναι αποτέλεσμα του άκρατου κρατισμού που υιοθέτησαν «γιαλαντζί» σοσιαλιστικές κυβερνήσεις στην Ελλάδα, με μοναδικό στόχο την εξυπηρέτηση πελατειακών σχέσεων ώστε να είναι στην εξουσία. Είναι αδύνατο ένας μικρός ιδιωτικός τομέας να συντηρεί ένα τεράστιο δημόσιο.

Αν για κάτι έπρεπε να εγκαλούμε τη σημερινή κυβέρνηση είναι για την καθυστέρηση που έχει υπάρξει στις αποκρατικοποιήσεις. Είναι γεγονός ότι και στα δύο κόμματα που συγκυβερνούν υπάρχουν «φωνές» που θέλουν να συντηρούν το κράτος επιχειρηματία, ώστε να συνεχίζεται η ύπαρξη των πελατειακών σχέσεων, σε βάρος πάντοτε του ιδιωτικού τομέα και ιδιαίτερα των μικρών επιχειρήσεων και των αυτοαπασχολούμενων που δεν μπορούν να έχουν την οποιαδήποτε διαπλοκή με το δημόσιο, παρά μόνο πληρώνουν για την ύπαρξή του, στο γιγάντιο μέγεθός του.

Τα περί ξεπουλήματος που ακούγονται συνεχώς όταν γίνεται μία αποκρατικοποίηση είναι κενά λόγια. Γνωρίζουμε όλοι ότι όταν υπάρχει ξεπούλημα υπάρχει και κοσμοσυρροή αγοραστών, την οποία μέχρι σήμερα δεν είδαμε σε καμία περίπτωση. Τα ίδια άκουγα και για τη γαλακτοβιομηχανία ΔΩΔΩΝΗ, αλλά σήμερα η Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών πούλησε το μετοχικό της πακέτο σε χαμηλότερη τιμή ανά μετοχή σε σχέση με την τιμή που είχε δώσει ο αγοραστής στην Αγροτική Τράπεζα τότε. Που είναι λοιπόν το ξεπούλημα;

Επειδή η χώρα διαθέτει Ηγέτη και ο ηγέτης έχει το σθένος να αναγνωρίζει λάθη και αδικίες και να προχωρά στη διόρθωσή τους, είναι η ώρα ο Ηγέτης να «σπάσει αυγά» χωρίς την ενοχική λογική του παρελθόντος για το πολιτικό κόστος. Η Νέα Δημοκρατία που αποτελεί τον κορμό της κυβέρνησης είναι φιλελεύθερο κόμμα και οφείλει να χαράξει τη δική της γραμμή στη διακυβέρνηση του τόπου. Όσοι δεν μπορούν να σηκώσουν το φορτίο είναι καλύτερο να αποχωρήσουν, παρά να βάζουν εμπόδια. Διαφορετικά δεν βλέπω τι τους διαχωρίζει από τον άκρατο λαϊκισμό της άλλης πλευράς στο βωμό των τοπικών ψηφοθηρικών συμφερόντων…

Βασίλης Τσιαλαμάνης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Καστανός avatar
    Καστανός 03/07/2014 08:00:28

    Υπάρχει οικονομικό προηγούμενο σε διάφορες χώρες όπου ναι μεν η ιδιωτικοποίηση των τηλεπικοινωνιών έφερε τα πλεονεκτήματα που αναφέρατε, της ενέργειας όμως έφερε τα αντίθετα από τα προσδοκώμενα. Καλύτερα λοιπόν να ερευνούμε και τίποτα, αντί απλώς να προσθέτουμε μαζί πορτοκάλια και μήλα σα να είναι το ίδιο. Π.χ. μάθετε για το τι έγινε με την ενέργεια στην Αγγλία.

    • KOSTAS P. avatar
      KOSTAS P. @ Καστανός 03/07/2014 09:08:41

      Tα ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!! Και ενώ ούτε οι θέσεις εργασίας αυξάνονται, που ώφειλε να είναι το απεγνωσμένα ζητούμενο απο το κράτος, αλλ' απεναντίας μειώνονται ενώ αυξάνονται και οι φόροι αντί να μειώνονται, οι ιδιώτες στην περίπτωση της ΔΕΗ παίρνουν έτοιμο το ΚΡΑΤΙΚΟ δίκτυο!!! στην τηλεφωνία, που και πάλι ο πολίτης πληρώνει ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ παρασυρόμενος σε άσκοπη κατανάλωση, ιδιως οι νέοι και τα παιδιά, την όποια βελτίωσε, την έφερε η κινητή της οποίας τα δίκτυα δημιούργησαν οι ίδιοι οι ιδιώτες...

      • βαγγέλας avatar
        βαγγέλας @ KOSTAS P. 03/07/2014 10:51:10

        Κανένα δίκτυο δεν παίρνουν, μην παραπληροφορείς.

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Καστανός 03/07/2014 10:50:28

      Δεν τίθεται θέμα "ιδιωτικοποίησης της ενέργειας" αλλά ανοίγματος στον ανταγωνισμό.

      • N. avatar
        N. @ βαγγέλας 03/07/2014 12:04:05

        Η αγορά ενέργειας έχει απελευθερωθεί με τον νόμο 2773/1999. Ιδιωτικές μονάδες υπάρχουν,το 46.5% της συνολικής ισχύος του δικτύου προέρχεται από αυτές. Οι ιδιώτες μπορούν,εάν θέλουν να επενδύσουν τόσο στον λιγνίτη όσο και σε λιγνιτικά εργοστάσια,καθώς έχουν δοθεί άδειες,κανείς όμως δεν έχει επενδύσει στον λιγνίτη.
        Από το 2004 οι καταναλωτές μπορούν να επιλέξουν ελεύθερα προμηθευτή. Σήμερα μπορούμε να επιλέξουμε μεταξύ 7 εταιριών (μαζί με την ΔΕΗ)
        Παραλληλα τρέχει και ο διαγωνισμός για την πώληση τουτ 66% του ΑΔΜΗΕ (εάν δεν κάνω λάθος ειναι τα δίκτυα?)
        Πηγή: Εφημερίδα "Το Ποντίκι" σελ. 20-21 της 03/07/2014

        • NikosP avatar
          NikosP @ N. 03/07/2014 12:41:07

          Και να πεις οτι ο Καραμανλης, ο ιδρυτης της ΝΔ, κρατικοποιησε και εξαγορασε 400 μικρες εταιρειες για να φτιαξει τη ΔΕΗ ο οπαδος θα λεει το ποιημα

    • Λακης avatar
      Λακης @ Καστανός 03/07/2014 11:59:44

      Μιλωντας για "πλεονεκτηματα" απο την ιδιωτικοποιηση της ενεργειας, ιδου μερικα στοιχεια απο την εφημεριδα "ΝΕΑ" που δεν διακρινεται για τη συμπαθεια της προς τον ΣΥΡΙΖΑ: Η ιδιωτικοποιηση της ηλεκτρικης ενεργειας λοιπον ειχε ως αποτελεσμα να αυξηθουν τα τιμολογια στη Νορβηγια κατα 89%, στην Ιρλανδια κατα 84%, στη Σουηδια κατα 71%, στη Δανια κατα 63% και στη Φιλανδια κατα 36%.

  2. Νεύτων avatar
    Νεύτων 03/07/2014 08:58:20

    Πιστεύετε ότι υπάρχουν αυτοί που "μπορούν να σηκώσουν το φορτίο"; Ελάχιστοι είναι, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού! Όλοι οι υπόλοιποι το μόνο που έχουν στο μυαλό τους είναι η πολιτική τους επιβίωση. Και ο Αντώνης Σαμαράς, απλά τραβά το κάρο, επωμίζεται όλο το πολιτικό κόστος μόνος του και δίνει πάτημα στους υπόλοιπους, συμπεριλαμβανομένου του ΠΑΣΟΚ φυσικά, να σηκώνουν τη σημαία της "κοινωνικής ευαισθησίας". Κανένα αυγό δε θα σπάσει. Σας πάω και στοίχημα. Στη χώρα όπου Πανεπιστήμια κάνουν μαθήματα και εξετάσεις μέσα στον Αύγουστο, για να ξαναρχίσουν εξετάσεις τον Σεπτέμβριο, όπου οι γραφειοκράτες ψάχνουν την ανάπτυξη και την καινοτομία σε εκδηλώσεις προβολής και ατελείωτης αερολογίας, και αναγκάζουν και τον Αντώνη Σαμαρά να εμφανίζεται για να δείξει πόσο πολύ πιστεύει ο ίδιος στην τεχνολογική ανάπτυξη και την επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα, ενώ από την άλλη μεριά οι ίδιοι δεν κάθονται να λύσουν τεράστια διαχειριστικά προβλήματα, καθημερινότητας, που χάνονται μέσα σε γραφεία με στοίβες χαρτούρας και βλακωδών εγγράφων, που δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για να εμφανισθεί επιτέλους αυτή η ρημάδα η Ανάπτυξη, αλήθεια περιμένετε να σπάσουν αυγά; Προφανώς, δεν έχετε καταλάβει ότι δεν πρόκειται περί αυγών με λεπτό τσόφλι, αλλά περί δεινοσαυρικών αυγών! Αυγών παλαιολιθικών δεινοσαύρων, που έμαθαν διαχρονικά να ρημάζουν τα πάντα στο πέρασμά τους. Και να αναγκάζουν όλους μας να υποκύπτουμε στις δεινοσαυρικές πατημασιές τους. Αγαπημένη μου έκφραση; "Ένας κούκος δε φέρνει την Άνοιξη...". Αφήστε που πέρασε η Άνοιξη, μπήκαμε στο Καλοκαίρι και το Φθινόπωρο απέχει μόλις δύο μήνες...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Νεύτων 03/07/2014 14:52:13

      εξαιρετικός!

  3. Φελίζα avatar
    Φελίζα 03/07/2014 10:05:37

    Έχει δίκιο ο Νεύτων, η άνοιξη πέρασε και ο κούκος παραμένει 'ΈΝΑΣ" .

    • my way avatar
      my way @ Φελίζα 03/07/2014 10:21:28

      Κούκος μονός, pas a volonte.

      • kapoios avatar
        kapoios @ my way 03/07/2014 11:22:55

        χαχαχαχα.........εγραψες!!!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ my way 03/07/2014 14:35:18

        Αν σκεφτόμασταν με όρους "παιγνίων-πόκας" και όχι "ποδοσφαιρικούς" θα ήταν καλύτερα.

  4. Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
    Βασίλης Τσιαλιαμάνης 03/07/2014 10:44:29

    Πάντως η μικρή ΔΕΗ δεν αποτελεί ελληνική επινόηση. Σε αντίθεση με τον ελληνικό μύθο που θέλει όλες τις εταιρείες ηλεκτρισμού στην Ευρώπη κρατικές, το μοντέλο είναι «copy paste» από την Ιταλία. Εκεί για να απελευθερωθεί η αγορά πουλήθηκε ένα κομμάτι της κρατικής Enel. Η κρατική εταιρεία πήρε τα χρήματα, επεκτάθηκε τεχνολογικά, προϊοντικά και γεωγραφικά και αυτή τη στιγμή είναι η τρίτη σε μέγεθος εταιρεία ηλεκτρισμού της Ε.Ε.

    • Καστανός avatar
      Καστανός @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 03/07/2014 12:01:39

      Αγαπητέ Βασίλη, αν κρίνω από τη συχνότητα και τη συγκυρία των αναρτήσεών σας στο φιλόξενο antinews, σα να έχετε εκλογική οσμή κάθε φορά.

    • franc avatar
      franc @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 03/07/2014 12:18:25

      Kι έτσι ο Ρέντσι μπορεί να απαιτεί τύπωμα ευρώ απο την ΕΚΤ γιατί αλλοιώς δεν υπάρχει ελπίδα εξόδου απο την κρίση. Οι Αμερικάνοι δεν είναι μακάκες, ούτε τα παίρνουν απο τους Υπερτραπεζίτες όπως οι Γερμανοί...Απλά τους επιστρέφουν το εικονικό χρέος σε εικονικά δολλάρια-φωτοτυπίες...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 03/07/2014 14:54:09

      τι συνέβη με τις τιμές στην ιταλία; πάνω ή κάτω; για να ξέρουμε για τί μιλάμε.

  5. NikosP avatar
    NikosP 03/07/2014 11:37:29

    Δεν μπορω να καταλαβω ποιος ξενος περιμενει να βγαλει κερδος απο την Ελληνικη αγορα οταν κανενας Ελληνας δεν βλεπει στον οριζοντα βελτιωση των εισοδηματων του. Σε ποιον θα πουλαει η ΔΕΗ; Στον συνταξιουχο των 360 ευρω; Στον μεταναστη επιστημονα ή στον εργαζόμενο των 500 ευρω; Οσο για τον ΟΤΕ ... καθιστε να δουμε. Οι περισσοτερες εταιρειες τηλ/νιων πανε για κλεισιμο. Ο ΟΤΕ αγοραζει και την Forthnet. Εαν μεινει μονος του ο ΟΤΕ δεν αποκλειεται να γυρισουμε πολλα χρονια πισω.

    • franck avatar
      franck @ NikosP 03/07/2014 12:13:39

      .Είδες κανένα σοβαρό ξένο να επενδύει στην Ελλάδα ψωνίζοντας απο το ΤΑΙΠΕΔ? Μόνο ο Λάτσης που ξέρει απο αυθαίρετα mall...Kι αν αλλάξουν οι δικαστές? Πού να τρέχει ο ξένος, αν δεν είναι Εμίρης ή Κινέζος?

    • Anemos avatar
      Anemos @ NikosP 03/07/2014 14:34:51

      Οσο για τον ΟΤΕ ... καθιστε να δουμε. Οι περισσοτερες εταιρειες τηλ/νιων πανε για κλεισιμο. Ο ΟΤΕ αγοραζει και την Forthnet. Εαν μεινει μονος του ο ΟΤΕ δεν αποκλειεται να γυρισουμε πολλα χρονια πισω. Χαίρομαι που το επισημαίνεις γιατί όλες αυτές τις ημέρες ακούμε διάφορα για τον ΟΤΕ, αλλά αυτό το έχουν κάνει γαργάρα!!! Υπήρχαν δηλώσεις στον τύπο πριν μερικές ημέρες για το θέμα αυτό.

      • Anemos avatar
        Anemos @ Anemos 03/07/2014 15:49:08

        ΟΤΕ: "Σφήνα" στη Forthnet με κύριο στόχο τη Nova; Πηγή: ΟΤΕ: "Σφήνα" στη Forthnet με κύριο στόχο τη Nova; | newmoney.gr http://www.newmoney.gr/article/56333/ote-sfina-sti-forthnet-me-kyrio-stoho-ti-nova#ixzz36PfHArAn

    • George N avatar
      George N @ NikosP 05/07/2014 09:51:53

      Γιατί είναι προβληματικό αν αγορασθεί το nova? Τηλεφωνία ούτε θέλει ούτε μπορεί να πάρει

  6. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 03/07/2014 13:51:23

    Καμία σχέση η πώληση του ΟΤΕ στην κρατική Γερμανική εταιρεία, με την άρον-άρον και τσάτρα πάτρα εκβιαστική εκχώρηση της ΔΕΗ σε αχρείους και κολλητούς. Αν θέλετε υγιή ανταγωνισμό στον τομέα της ενέργειας κύριοι, απαιτείστε απ΄τους .....επενδυτές (που δεν θα είναι γύπες καιροσκόποι και υπερχρεωμένοι στις τράπεζες νταβατζήδες-υποστηρικτές), να παίξουν με δικά τους κεφάλαια, να παράξουν ενέργεια δημιουργώντας δικές τους εγκαταστάσεις, νέες θέσεις εργασίας, δίνοντας καλύτερες τιμές και εξασφαλίζοντας ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ πελατολόγιο, λόγω της άκρως συμφέρουσας προσφοράς τους. Διαφορετικά, όσο και να θολώνετε το τοπίο, παρά τις έωλες αναφορές σε .... φανατικούς, λαϊκιστές και τεμπελοσυνδικάλες, βρίσκεστε εν αδίκω και είστε και ύποπτοι. Καθαρός ουρανός ....... Τα δημοψηφίσματα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΠΟΙΕΙΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ και με δεδομένο οτι ΔΕΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΗ, είναι ο μόνος δημοκρατικός δρόμος. Ο ιδιοκτήτης Ελληνικός λαός και όχι οποιαδήποτε επί προθεσμία συγκυβέρνηση, δικαιούται να πάρει την ευθύνη.

  7. Anemos avatar
    Anemos 03/07/2014 14:27:01

    Αντί άλλου σχολίου!!! Υποσημείωση1:Δεν διάβασα καμία κριτική για της βαθυστόχαστες σκέψεις του κυρίου Ταμήλου. Γιατί;; Υποσημείωση 2: Μην σπάσετε όλα τα αυγά τώρα, αφήστε και μερικά για αργότερα, ίσως χρειαστούν. Ταμήλος για ΔΕΗ: «Μπορείς να ζήσεις στο χωριό χωρίς ρεύμα» Μιλώντας στην πρωινή ενημερωτική εκπομπή του MEGA, ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας Μιχάλης Ταμήλος, μίλησε για το θέμα της ΔΕΗ. Στην ερώτηση του Καμπουράκη «αν η ενέργεια είναι κοινωνικό αγαθό» απάντησε «Η ενέργεια δεν είναι κοινωνικό αγαθό. Κοινωνικό αγαθό είναι μόνο το νερό, τίποτα άλλο. Μπορείς να ζήσεις και χωρίς ενέργεια». Και συνέχισε λέγοντας ότι «μπορείς να πας στο χωριό και να ανάβεις την λάμπα όπως παλιά… δεν χρειάζεται το ρεύμα να το έχεις πάντα»… Υ.Γ.

    • Seagull avatar
      Seagull @ Anemos 03/07/2014 15:03:52

      Τι να πει κανείς για τον Ταμήλο, το άτομο είναι self explanatory που λένε στο χωριό μου. Ομως του Ταμήλου ή στους Ταμήλους κάποτε πρέπει να στείλουμε ένα μήνυμα - γιατί σίγουρα διαβάζουν antinews - ότι όπως μπορούμε χωρίς ρεύμα έτσι μπορούμε και χωρίς αυτούς.

      • Anemos avatar
        Anemos @ Seagull 03/07/2014 15:35:20

        Αγαπητέ μου, δεν το κάναμε ποτέ αυτό,κατέχουν διάφορες θέσεις, υποβιβάζουν την νοημοσύνη μας, υποβιβάζουν την ποιότητα της πολιτικής, διαλύουν αργά και σταθερά μαζί με τα κακώς κείμενα ,που λένε ότι πολεμούν, και τα καλώς έχοντα, κατά την λαϊκή ρήση οι τρελλοί έχτιζαν και οι γνωστικοί χαλάνε. Κατά την ταπεινή που γνώμη το παιχνίδι χάθηκε, όταν η ΝΔ δεν ζήτησε εκλογές, αλλά συμμετείχε στην κυβέρνηση (;;)Παπαδήμου. Το γιατί το ζούμε κάθε μέρα και θα το ζούμε για χρόνια.

        • Seagull avatar
          Seagull @ Anemos 03/07/2014 15:50:53

          Προσωρινά το παιγνίδι μοιάζει χαμένο, όμως η ζωή συνεχίζεται και θα ακολουθήσει η νέα γενιά που θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ακολουθήσει τα ίδια λάθη και δεν θα θελήσει να ζήσει μέσα στον ίδιο βούρκο. Ελπίζω.

          • Anemos avatar
            Anemos @ Seagull 03/07/2014 16:13:38

            Δεν φτάνει να αγωνίζεσαι, πρέπει να αγωνίζεσαι έξυπνα. (Παρατηρείτε κάτι παρόμοιο στο πολιτικό μας σύστημα;; Εγώ πάντως όχι...)

          • Seagull avatar
            Seagull @ Anemos 03/07/2014 16:42:43

            Αυτό σωστό, το λένε και οι αμερικανοί, χρειάζεται τρόπος και όχι κόπος .... όχι δεν παρατηρώ ούτε εξυπνάδα ούτε " τρόπο" χειρισμού των θεμάτων μας γενικά, πάνω σε αυτό πρέπει να γίνει πολύ δουλειά, θέλουμε, μπορούμε, θα βρούμε την άκρη ? θα δείξει. Σίγουρα όμως υπάρχει και μία σχετική αφύπνιση της κοινωνίας, αρκετοί άρχισαν να αντιλαμβάνονται ότι δεν τους λένε την αλήθεια, είναι κάτι.

    • Η άλυτη εξίσωση avatar
      Η άλυτη εξίσωση @ Anemos 03/07/2014 15:21:40

      Και τι να πει κανείς για έναν γελοίο χλέμπουρα του ...βεληνεκούς ενός Ταμήλου; Τι φταίει ο άξεστος χλιμίντζουρας που οι συντοπίτες του σοφά σκεπτόμενοι έκριναν ότι αυτός είναι ο ...άριστος, ο ικανός να τους εκπροσωπήσει; Πολύ σωστά τα λέει, με δεδομένα τα 10.000 € μηνιαίως που του ακουμπάμε ανελλιπώς, την εξασφαλισμένη εκ του δημοσίου συνταξάρα του, τη δεδομένη υψηλού επιπέδου ιατρικοφαρμακευτική του περίθαλψη, την επιδοτούμενη τεμπελίτιδα, την ασφαλή, προστατευμένη και χλιδάτη ζωή του. Γιατί να μη μας φτύσει κι όλας κατά πρόσωπο; Τι έχει τάχα να φοβηθεί; Το θυμό; Την τιμωρία, ή μήπως την ώριμη την…κρίση μας που εξαφανίζει τους φελλούς; Οι …Ταμήλοι ποτέ δεν πεθαίνουν. Τους τρέφει η …αξιοπρέπεια και η …σοβαρότητά μας.Τι τη θέλετε πια κι εσείς την ενέργεια; Αφήστε την να πάει στον αγύριστο (ιδιώτη)!! Μήπως χρειάζεται να μαγειρέψετε; Αφού δεν σας αφήσαμε € για τρόφιμα… Μήπως θέλετε να πλυθείτε; Αφού σας κόψαμε το ρεύμα που αδυνατείτε να πληρώσετε…. Μήπως θέλετε να διαβάζει το παιδί σας τη νύχτα; Αφού όλοι οι επιστήμονες άνεργοι είναι… Μήπως θέλετε να βλέπετε…ειδήσεις; Αφού όλοι οι εξαγορασμένοι νταβατζήδες, αυτά που συμφωνούμε μόνο λένε…. Χιλιάδες οι αποδείξεις ότι και χωρίς την ενέργεια, ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ, επιβιώνουν.

  8. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 03/07/2014 23:08:50

    Ο κρατικός ΟΤΕ με τους "τεμπέλιδες" και "άσχετους" οτετζήδες, καθώς και η κρατική ΔΕΗ με τους αντίστοιχους δικούς της, έστρωσαν εκατομμύρια χιλιόμετρα καλωδίων σε κάθε πεδιάδα,καταράχι,βουνοκορφή και σε κάθε νησί,νησάκι ή νησίδα.Έφτιαξαν εργοστάσια παραγωγής, κέντρα διανομής και εγκαταστάσεις υποστήριξης. Ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ τελείωσαν τις βασικές υποδομές τους την δεκαετία του 80.Με τις αμαρτωλές συμβάσεις του 88-89 ο ΟΤΕ μπήκε στην ψηφιακή εποχή και λόγω των πολιτικών γεγονότων της εποχής επεκτάθηκε και στις γειτονικές χώρες. Την εποχή εκείνη οι τηλεπικοινωνίες ήταν το "ελντοράντο" των επενδυτών. Ο "φιλελεύθερος" κος Μάνος ...αύξησε τα τιμολόγια του ΟΤΕ με την αιτιολογία, οτι είναι τα φθηνότερα της Ευρώπης!και αφού τα αυξήσαμε περιμέναμε να έρθουν οι ...ιδιώτες για να τα φθηνήνουν!!(αυτό πρέπει να είναι μάθημα στο LSO) Και φυσικά ήρθαν οι...ιδιώτες κατι LANET,κατι ΑΛΤΕΚ κατι ΤΕΛΕΠΑΣΠΟΡΤ (τι θυμάμαι τώρα) και...έχωσαν τον ΟΤΕ κατι δισεκατομμύρια μέσα (σε δρχ μην τρομάζετε). Επειδή όμως αυτοί ήσαν.. πρωτοπόροι είπαμε "κομμάτια να γίνει" λεφτά φάγανε, δεν σκότωσαν και κανέναν! Οι "μανατζαραίοι" της ΔΕΗ και...ΕΥΔΑΠ σκέφτηκαν να...μην χάσουν την ευκαιρία να ..αυξήσουν τα κέρδη και αποφάσισαν να ..φτιάξουν δική τους εταιρεία. Οι Δεητζήδες πρόλαβαν και ....έχωσαν μερικά δις μέσα και την ΔΕΗ και τον ΟΤΕ,την ΕΥΔΑΠ απλώς..την πρόλαβαν οι...πλημμύρες!!Τελικά ο ΟΤΕ "ιδιωτικοποιήθηκε"!! Τον "αγόρασε" ..ο Γερμανικός ..κρατικός οργανισμός! Για να μας κάνει αυτήν την χάρη,φροντίσαμε κάποιες μικρές λεπτομέρειες. Ξοφλήσαμε όλα τα χρέη του,πληρώσαμε τα χρέη των τρίτων πρός τον ΟΤΕ, απολύσαμε υπαλλήλους,διώξαμε με σύνταξη άλλους,αλλάξαμε τις εργασιακές σχέσεις κοκ. Ωραία πράγματα,νοικοκυρεμένα!! Ανάλογα έχουν γίνει στο νέο "ελντοράντο" την ενέργεια. Όταν απελευθερώθηκε η παραγωγή ηλεκτρ. ενέργειας το 99, απαγορεύτηκε στην ΔΕΗ να κάνει επενδύσεις γιατί ..ήταν αθέμιτος ανταγωνισμός! Οι "ιδιώτες επενδυτές" έφτιαξαν εργοστάσια αφου έλαβαν συμβόλαια οτι θα αγοράζουμε το ρεύμα στην τιμή που θέλουν αυτοί!(ας μας πεί η κυβέρνηση σε τι τιμές πωλούν και σε τι τιμές αγοράζουν το ρεύμα οι ιδιώτες). Ελπίζω τώρα που η ΤΕΡΝΑ θα πάρει την "μικρή ΔΕΗ" ,να έχουμε κάνει όλες τις επενδύσεις που πρέπει,γιατί θα είναι κρίμα να την πατήσουν και αυτοί όπως ο ΑΚΤΩΡΑΣ με την ΕΟ Κορινθου-Πατρών που πρέπει τώρα να δώσουμε και άλλα χρήματα για να τελειώσει και να βάλει ο άνθρωπος κάνα εικοσαριά διόδια! Υ.Γ. Τα αυγά είναι χρήσιμα όταν ...σπάνε, όπως και ο λιγνίτης όταν καίγεται!

  9. ADASK avatar
    ADASK 04/07/2014 06:01:52

    όχι κε Τσιαλαμανη, δεν θελουμε κρατικά super market ούτε κρατικά cafe. Όμως θελουμε κρατικά σχολεία και πανεπιστήμια, κρατικά νοσοκομεία, δίκτυο ύδρευσης κρατικό και ναι, ηλεκτρικό ρεύμα κρατικό. Να οριοθετησουμε το πεδίο δραστηριότητας του υγιούς ιδιωτικού τομέα έξω απο κάποια αγαθά που πρέπει να ειναι προσιτά και διαθεσιμα σε ΟΛΟΥΣ. Οχι ότι η ΔΕΗ ειναι κρατική σήμερα, απλά μέχρι τώρα το management το εχει το κράτος. Εντάξει, τουλάχιστον δεν σου κόβουν το ρεύμα με μερικές μέρες καθυστέρηση στην πληρωμή του λογαριασμού. Όσο για τους επενδυτές στην ενέργεια, τους δοκιμάσαμε καλά, Energa και Hellas power. Σας θυμίζουν κάτι? Και δε μου λέτε κάτι? γιατί να πουληθεί όλη η ΔΕΗ και να μην δώσουν άδειες σε όσους θέλουν να δημιουργήσουν τη δικιά τους "ΔΕΗ" εκ του μηδενος. Μάγκες ελάτε, δημιουργήσετε εγκαταστάσεις, εργοστάσια, δίκτυα διανομής , βρείτε πελάτες και ιδού πεδίο δόξης λαμπρό. Να εχει και η ΔΕΗ τον ανταγωνιστή της. Όχι βέβαια, αυτό απαιτεί χρήμα και χρόνο. Πολυ χρήμα και πολυ χρόνο. Εδώ έχουμε έτοιμες μονάδες παραγωγής, έτοιμα δίκτυα διανομής, έτοιμο πελατολόγιο. Γιατί να κουραστούμε? Αυτή ειναι η συνταγη του κάθε Τόμσεν, αυτή ειναι εφαρμογή της συνταγής του κάθε ......άντε να μη λέω ονόματα ντόπιων λαμογιων βραδιατικα.

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 04/07/2014 09:15:21

    «ΧΩΡΙΖΟΥΝ» τα Μάρμαρα του Παρθενώνα στο Βρετανικό Μουσείο! Απίστευτη πρόκληση: Το Βρετανικό Μουσείο θα «μοιράσει» σε κομμάτια τα Μάρμαρα του Παρθενώνα και θα τα μετακινήσει από την γκαλερί Ντουβέν στην γκαλερί Σάνσμπερι, στον εκθεσιακό χώρο που για να μπει κανείς πληρώνει εισιτήριο!» Τη στιγμή που η νέα διεθνής εκστρατεία «Return, Restore, Restart» μάχεται για την επανένωση των Γλυπτών του Παρθενώνα στο «σπίτι» τους, στο Μουσείο της Ακρόπολης, το Βρετανικό Μουσείο -για ακόμα μία φορά- φαίνεται να αγνοεί κάθε ελληνική προσπάθεια και αποφασίζει να τους αλλάξει θέση.» http://on-msn.com/1j26efu * * Ώρα η φάρα των λόρδων-κοκκινόκωλων με τη βούλα, να συρθεί στα Διεθνή Δικαστήρια για την επιστροφή των κλεμμένων ΚΑΙ απ’ αυτούς μακελεμένων Ελληνικών Θησαυρών του Παρθενώνα, Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

  11. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 04/07/2014 18:20:30

    Πάντως, σκεπτόμενος κάπως πιο εναλλακτικά μετά απ' όλα τα οποία συνέβησαν μετά τις τελευταίες εκλογές, μου δημιουργείται μια αμυδρή εντύπωση ότι ο ΑΣ μπορεί να είναι όντως ο κυρίαρχος του παιχνιδιού και εξωθεί την κατάσταση εκεί που τον εξυπηρετεί. Θέλω να πω ότι εξωθεί τους υπόλοιπους -ένθεν και ένθεν- να αναλάβουν τις ευθύνες τους θέλοντας και μη. Μερικούς (εντεύθεν) ίσως θέλει να τους ξεφορτωθεί κιόλας. Σκεφτείτε, φέτος η "μικρή ΔΕΗ", πέρισυ η ΕΡΤ, τον ίδιο καιρό πριν την καλοκαιρινή ραστώνη.. Τυχαίο? Σκεφτείτε τους υπουργούς της κυβέρνησης που όλοι εδώ στο antinews καταδικάσαμε την κίνηση. Σκεφτείτε τον Σύριζα που ούτε εκλογές ζητάει τώρα ούτε τίποτα. Δεν θα αυτοκτονήσουν κάποιοι το καλοκαίρι (εύχομαι κανένας, μα κανένας)? Γιατί δεν ζητάει εκλογές να τους γλυτώσει? Γιατί να κάνει αυτές τις κινήσεις ο ΑΣ? Χαζός δεν είναι, ας μου επιτραπεί να πω. Κάτι θέλει να πετύχει. Αν είναι αυτό που σκέφτομαι (το επονομαζόμενο και chicken run), είναι πολύ μαγκιάς! Θα δούμε..
    Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός..

    • franc avatar