#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2012 10:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς να ζητήσει αυτή την φορά εγγυητικές επιστολές από τους Μερκοζί



Διαβάζουμε στον Διεθνή Τύπο ότι μετά τις ομαδικές υποβαθμίσεις στην Ευρωζώνη, πανικόβλητοι οι Μερκοζί  ζητούν τώρα αυτό που τους έλεγε ο Αντώνης Σαμαράς επί δύο χρόνια: ανάπτυξη.

Σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε το   γραφείο του Γάλλου προέδρου, ο Ν. Σαρκοζί επιβεβαίωσε σε συνάντηση με τον υπουργό Οικονομικών τη δέσμευση του να λάβει σημαντικές αποφάσεις τις επόμενες εβδομάδες για την τόνωση της ανάπτυξης και της ανταγωνιστικότητας.

Η δε Μέρκελ, που είναι η κύρια υπεύθυνη για την πολιτική λιτότητας και του αδιεξόδου της Ευρωζώνης, παρά τις δηλώσεις της για την ανάγκη ενίσχυσης της δημοσιονομικής πειθαρχίας, παραδέχτηκε κι αυτή ότι πρέπει να δοθεί έμφαση στην ανάπτυξη.

Έπρεπε δηλαδή η Ευρώπη να δεχθεί επίθεση από τους οίκους αξιολόγησης και να φτάσει στο χείλος του γκρεμού για να καταλάβουν οι δύο ισχυροί ευρωπαίοι  ηγέτες   ότι τα μέτρα λιτότητας οδηγούν σε ύφεση την Ευρωζώνη αντί σε ανάπτυξη;

Τώρα το θυμήθηκαν; Που ήδη κάνουν “κουμάντο” στην Ευρώπη τα αρπακτικά των αγορών.

Ξεχνάνε τις επιθέσεις της Μέρκελ στον Σαμαρά; Ξεχνάει η ...σιδηρά Καγκελάριος αυτά που έλεγε για τον Πρόεδρο της ΝΔ με αφορμή την περίφημη επιστολή; “Είναι ακόμα πιο λυπηρό για εμένα ότι εκείνος που αρνείται να υπογράψει ανήκει στην πολιτική οικογένεια των συντηρητικών”.Ξεχνάει ο Γάλλος πρωθυπουργός όσα συκοφαντικά διέρρεε κατά του Σαμαρά μετά την σύνοδο του Ιουνίου του ΕΛΚ; Ξεχνάνε τις επιθέσεις στην ίδια σύνοδο; Τότε που ο Σαμαράς είπε όχι στην Μέρκελ, όπως έγραψε τότε η ισπανική El Pais;

Θυμάται άραγε η κ.Μέρκελ τι της είχε πεί τότε ο Σαμαράς: «Εάν το σχέδιό σου έχει αποτέλεσμα, τότε είμαι λάθος. Όμως αν δεν έχει αποτέλεσμα, τότε θα χρειαστείς ένα νέο σχέδιο και εγώ είμαι αυτός που μπορεί να το εφαρμόσει»

Τώρα το σχέδιό της Μέρκελ για την Ελλάδα απέτυχε. Το σχέδιο της για την Ευρώπη απέτυχε. Οι πολιτικές του Μνημονίου, του ΔΝΤ και της ΕΕ πάνε στον αγύριστο Ο Σαμαράς ήταν τελικά σωστός, αυτοί ήταν λάθος. Δεν μπορούν πλέον να εγγυηθούν τίποτα.

Μετά από τις υποβαθμίσεις του S&P, είναι ευνόητο ότι η Ελλάδα δεν αποτελεί πλέον τον αποδιοπομπαίο τράγο για την κρίση χρέους που διανύει η Ευρωζώνη. Το πρόβλημα της Ευρώπης   πρέπει να λυθεί συνολικά και όχι αποσπασματικά, ακριβώς όπως έλεγε ο Σαμαράς.

Κατόπιν τούτων όλα ξαναρχίζουν από την αρχή. Και διερωτώμαι: Μήπως στις

επόμενες μεγάλες διαπραγματεύσεις για την Ελλάδα πρέπει να είναι ο Σαμαράς αυτός που θα ζητήσει από την Μέρκελ και τον Σαρκοζί εγγυητικές επιστολές για την στάση τους απέναντι στην Ελλάδα;

Πάνος Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/01/2012 10:41:48

    Θυμόσαστε τι έγραφε η ισπανική Ελ Μούντο σε ανύποπτο χρόνο;
    Ότι:
    ...Μέχρι στιγμής, ο Σαμαράς είναι ο μόνος που βγήκε από τη σπηλιά της Ελλάδας. Και για αυτό τον κατηγορούν ως ανεύθυνο. Ο Παπανδρέου που ανοιγοκλείνει τα μάτια του, βρίσκεται μισός έξω. Οι περισσότεροι όμως Έλληνες και Ευρωπαίοι, είναι ακόμη τυφλωμένοι απ τον ήλιο....
    h--p://www.antinews.gr/2011/07/15/112879/
    Έστω αργά, το κατάλαβαν για τα καλά όλοι.

    • alexis avatar
      alexis @ Strange Attractor 15/01/2012 10:59:03

      Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. αλλά πότε θα καταλάβουμε επιτέλους ότι μάς φτύνουν και δεν βρέχει??????

  2. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 15/01/2012 11:00:33

    Χα!!! Ήθελα να ήξερα που είναι τώρα όλοι αυτοί που επιχειρηματολογούσαν με βεβαιότητα, ότι τάχα υπεύθυνος για την κρίση είναι ο Μπαρμπαμητρούσης από τον Αχλαδόκαμπο που χούφτωνε την αλλοδαπή μπαρ-γούμαν και την πλήρωνε με χρήματα της Άνγκελας, την ώρα που η χώρα είχε ανάγκη αυτά τα χρήματα για να φτιάξει φωτοβολταϊκά "πάρκα" και να σωθεί έτσι μια για πάντα από τα κοράκια της αγοράς. Κοράκια που, στην ουσία, δεν ήταν ποτέ ... κοράκια, αλλά ευγενικοί οικογενειάρχες ιδιώτες επενδυτές, που δάνειζαν τον Έλληνα αλήτη ανιδιοτελώς με σκοπό να σπουδάσουν τα παιδιά τους, και αυτός καταβρόχθιζε τα δανεικά σε καφετέριες, μπυραρίες, μπουτίκ για πιροσκί και σορμπεδάδικα γαρδούμπας.

    Σε προηγούμενη ανάρτηση παραδέχτηκα, ότι "ΕΓΩ ΤΑ ΕΦΑΓΑ", τα λεφτά που υπήρχαν" ολομόναχος. "Τα έφαγα" από την Ελλάδα. Από τα ελληνικά ταμεία. Πρέπει τώρα να παραδεχτώ ότι τα έφαγα από ολάκερον τον δυτικό κόσμο;

    Πέραν της πλάκας: Μήπως, εντέλει, ολοκληρώθηκε η συμφωνία, όχι βεβαίως για το PSI (μπούρδες), αλλά για την εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου (που ... δεν υπάρχει...), και άρχισαν ξαφνικά όλοι να κωπηλατούν αντίστροφα (προς την σωστή κατεύθυνση);

    Αλλιώς δεν εξηγείται. Την Μέρκελ δεν την εμπιστεύομαι ούτε να μου κρατήσει την τσίχλα μέχρι να τραγουδήσω ένα πεντάλεπτο από την Όπερα της Πεντάρας, όχι για να την πιστέψω ότι επιτέλους σοβαρεύτηκε και έγινε άνθρωπος!

  3. Y. avatar
    Y. 15/01/2012 11:06:38

    Για όλους αυτούς τους λόγους, ο Σαμαράς να αφήσει τις ευγένειες, και να τα πει έξω από τα δόντια του Γερμανού ΥπΕξ που θα συναντηθεί

    • S.τ.γ.θ. avatar
      S.τ.γ.θ. @ Y. 15/01/2012 16:22:01

      Το λες, το εύχεσαι, το πιστεύεις κιιόλας.!!!

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ Y. 15/01/2012 18:00:30

      Σα να έρχεσαι όλο και πιο πολύ στα λόγια μου. Έτσι;

      • Y. avatar
        Y. @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 15/01/2012 19:23:58

        Ουδέποτε αμφισβήτησα Ζάπειο 1 & 2. Γιαυτά μιλάει το άρθρο. Αμφισβητώ το απ’ εδώ και πέρα, μετά τους δύο τελευταίους μήνες

  4. athamas avatar
    athamas 15/01/2012 11:30:05

    Ίσως εδώ χρειάζεται μια διευκρίνηση, προς αποφυγή εσφαλμένων συμπερασμάτων ……«Εάν το σχέδιό σου έχει αποτέλεσμα,τότε είμαι λάθος. Όμως αν δεν έχει αποτέλεσμα, τότε θα χρειαστείς ένα νέο σχέδιο και εγώείμαι αυτός που μπορεί να το εφαρμόσει»….Με ποια αρμοδιότητα ? Ως διορισμένος πρωθυπουργός των προτεσταντών ? Μήπως η συναίνεση και η σιωπηλή αποδοχή της τωρινής κυβέρνησης, των διορισμένων από τις κεντρικές τράπεζες, είναι το αντάλλαγμα για την πρωθυπουργία?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ athamas 15/01/2012 12:07:35

      Μην ψάχνετε συνομωσίες με το μικροσκόπιο. Δεν τίθεται θέμα "διορισμού" του Σαμαρά από κανέναν, πέραν του ελληνικού λαού, το θέμα είναι να απαγκιστρωθούν οι αποδεδειγμένα ανίκανοι Μερκοζήδες (πλέον είναι δόκιμος ο όρος ε?) από την πολιτική μας ζωή (βλέπε στήριξη Παπαδήμου) και να μας αφήσουν να αναπνεύσουμε πολιτικά, ώστε να γλυτώσουμε και την οικονομική ασφυξία.

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 15/01/2012 12:51:51

    Δεν μας νοιάζουν οι Μερκοζί, ανίδεοι, επικίνδυνοι οπορτουνιστές είναι και θα το φάνε το κεφάλι τους από το λαό τους στις επόμενες Εκλογές. Νομίζαν ότι ασκούσαν δημόσια διοίκηση στην Ευρωζώνη! Αμ δε !!!!!! Πάρε υποβάθμιση για να έχεις και να χαίρεσαι τη λιτότητα που επέβαλες και που οι Οίκοι αξιολόγησης δεν την αξιολογούν ως σωστή λύση.
    Στα δικά μας τώρα. Ο Α.Σ το είπαμε χιλιάδες φορές, έχει έρθει η ευλογημένη ώρα της παραίτησής του από την κυβέρνηση αυτή, ειδικά όσο στο ΠΑΣΟΚ τρώγονται σαν τα σκυλιά με τα εσωκομματικά τους και είναι διαιρεμένοι και διχασμένοι. Με γνώμονα την ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΉ ανάγκη της χώρας για ανάπτυξη, να καλέσει το λαό να τον ακολουθήσει στις Εκλογές.
    Επόμενη δόση δεν έχει και μην την περιμένετε για πριν τις Εκλογές. PSI, δεν υπάρχει και χάνουμε το χρόνο μας με αυτό. Δανειακή χωρίς PSI δεν υπάρχει επίσης.
    Τί περιμένουμε;;;; Απόψε σε όλη την Ελλάδα οι αγανακτισμένοι έχουν νέο ραντεβού.
    Την 1η Φεβρουαρίου θα κατεβάσουμε τους γενικούς διακόπτες του σπιτιού μας όλη η Ελλάδα για μισή ώρα από τις 20.00 - 20.30 (την ώρα των δελτίων ειδήσεων), προς ένδειξη διαμαρτυρίας προς τη ΔΕΗ. Ο λαός έχει ήδη μπει σε προεκλογική περίοδο, ώρα για τον Α.Σ να ηγηθεί !!!!

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/01/2012 16:44:00

    Μέχρι τώρα ο Πρόεδρος δικαιώνεται σε όσα έχει πει (και στα περισσότερα απ' όσα έχει κάνει)...και πρέπει να τον αφήσουμε να δράσει έτσι όπως πρέπει κι έτσι όπως θέλουμε, δίνοντάς του ισχυρή αυτοδυναμία..

  7. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 15/01/2012 20:04:35

    Ακριβώς. Τα ίδια λίγο-πολύ λέμε. Καλές οι διαπιστώσεις , άριστες οι προτάσεις αλλά ο χρόνος είναι πιεστικός (και λίγα λέω) και χρειάζονται πράξεις και όχι τακτικές ώριμων φρούτων.

    • Y. avatar
      Y. @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 15/01/2012 21:18:14

      Πράγματι τα ίδια λέμε. Επανέρχομαι όμως, ενθυμούμενος τη χθεσινή συνομιλία για τα ανοιχτα μυαλά που έχουμε, και την αλλαγή αρχηγών από το ’74 και μετά που ανέφερες. Εκεί ήταν και είναι ουσιασυικά η αντίρρησή μου, λέγοντας (“..είπαμε, αλλά μη τρελαθοούμε κιόλας..”) ότι είναι μικρός ο χρόνος που ο Σαμαράς είναι στο τιμόνι της ΝΔ, για να κριθεί από τώρα (..ανέφερα και τους χρόνους των άλλων αρχηγών). Αυτό είναι πέραν πάσης σκέψης, και όποιοι σκέφτονται έτσι, είναι βαθυά νυχτωμένοι

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 15/01/2012 21:19:36

        ...Ο Σαμαράς θα κριθεί, όταν πρέπει να κριθεί, και αυτή η μέρα είναι μακρυά ακόμη

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/01/2012 20:05:48

    ...ἡ ὁποία δέν βλέπω νά ἒρχεται σύμφωνα μέ τίς μέχρι τώρα δημοσκοπήσεις...

  9. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 15/01/2012 20:07:08

    Δες σε παρακαλώ αυτό : http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=31979&Itemid=131
    Θα καταλάβεις ποιος είναι ο φόβος. Αντί για την ποθούμενη αυτοδυναμία θα έχουμε μπάχαλο αν συνεχίσουμε με γκρίζα λόγια και απραξία.

  10. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/01/2012 20:32:25

    Ἒχεις δίκιο, ὁπότε ἐγώ συμπεραίνω,τί μποροῦμε νά περιμένουμε κι ἂπ' τίς ἐκλογές;

  11. Γιάννης Δ. Κίνιας avatar