#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2011 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς με το "Ζάππειο 2" και η Τρόϊκα με την "συναίνεση"




Ολοκληρώθηκε η συνάντηση του προέδρου της ΝΔ Αντώνη Σαμαρά με το κλιμάκιο της τρόικας. Η συνάντηση διήρκεσε 50 λεπτά και οι εκπρόσωποι των διεθνών οργανισμών αποχώρησαν χωρίς να γίνουν δηλώσεις απο καμία πλευρά.

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες κατά την διάρκεια της συνάντησης οι Τροικανοί επέμειναν στην εφαρμογή του μνημονίου και στην ταχύτερη προώθηση των διαρθρωτικών αλλαγών

Ο Α. Σαμαράς, αφού παρουσίασε τις προτάσεις του 'Ζαππείου 2", επανέλαβε ότι το μνημόνιο είναι λάθος και δεν αποτελεί λύση για την ελληνική οικονομία, όπως άλλωστε επισημαίνει τις τελευταίες ημέρες πληθώρα δημοσιευμάτων στον ξένο Τύπο.

Υπενθυμίζεται ότι απευθυνόμενος χθες από το βήμα του Ζαππείου στον Όλι Ρεν ο κ. Σαμαράς ειπε ότι η κυβέρνηση έχει δικαίωμα να κυβερνά και η αντιπολίτευση να εκφράζει τις θέσεις της διαφορετικά δεν υπάρχει πρόβλημα οικονομίας αλλά δημοκρατίας.

Οι εκπρόσωποι της Τρόϊκας τον άκουσαν, δεν είπαν τίποτα και αποχώρησαν εμφανώς κατηφείς.

Στη συνάντηση, με τους εκπροσώπους της τρόικας, τους  Πολ Τόμσεν , Κλάους Μαζούχ και Ματίας Μορς (νέος ) συμμετείχαν, οι δυο αντιπρόεδροι  Δ. Αβραμόπουλος και Στ. Δήμας, οι αναπληρωτές τομεάρχες Οικονομίας  Χρ. Σταϊκούρας και Νότης Μηταράκης, ο διευθυντής του γραφείου του κ. Σαμαρά, Κ. Αρβανιτόπουλος και οι σύμβουλοι του προέδρου της Ν.Δ., ο Χρ. Λαζαρίδης και Ι. Μουρμούρας.



Σήμερα στο μεταξύ, ο Επίτροπος Οικονομίας. Ολι Ρεν κάλεσε πάλι τα πολιτικά κόμματα σε συναίνεση.«Καλώ όλες τις πολιτικές δυνάμεις στην Ελλάδα να δείξουν την υπευθυνότητα που χρειάζεται σε μια τόσο σοβαρή κατάσταση. Είναι στο χέρι της Ελλάδας να ενωθεί για να ξεπεράσει τα προβλήματα», δήλωσε κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε στις Βρυξέλλες

Εξάλλου και  οι εκπρόσωποι της Τροϊκας που μίλησαν χθες στη Βουλή έκαναν… συστάσεις στα δύο μεγάλα κόμματα (στην ουσία έβλεπαν προς Λ. Συγγρού), να τα βρουν μεταξύ τους.

Και άρχισαν να εκνευρίζονται όταν βουλευτές της ΝΔ έλεγαν ότι το κόμμα έχει προτάσεις που μπορούν να οδηγήσουν τη χώρα στην ανάπτυξη. «Αν έχετε προτάσεις, να τις καταθέσετε και μαζί με την κυβέρνηση να διαμορφώσετε μια ενιαία γραμμή», ήταν σύμφωνα με πληροφορίες η προτροπή του… κυρίου μπλε μάτια ή Πολ Τόμσεν.

Εκεί που τα πήραν στο κρανίο, βέβαια ήταν όταν βουλευτές και από τη ΝΔ αλλά και από το ΠΑΣΟΚ άρχισαν να ασκούν δριμεία κριτική στο Μνημόνιο και τα μέτρα που επέβαλε η τρόικα στην Ελλάδα.

Λες και δεν έχουν δικαίωμα εκλεγμένοι βουλευτές να κάνουν κριτική σε ένα πρόγραμμα που και η ίδια η τρόικα έχει πει ότι μπορεί και να μην είναι τόσο πετυχημένο, οι τροϊκάνοι ύψωσαν τους τόνους και είπαν: «Πώς θα πάμε στους λαούς μας να τους πείσουμε να σας βοηθήσουν όταν μας ασκείτε κριτική αντί να ακούμε προτάσεις;» Εκβιαστικό δίλημμα δηλαδή. Μην κριτικάρετε το πρόγραμμα του ΔΝΤ αλλιώς οι λαοί δε θα σας βοηθήσουν άλλο.

Η αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου απαντά στον Ρεν


Να δώσει διευκρινίσεις σχετικά με το τι εννοεί με την παραίνεση του για συναίνεση των δύο μεγάλων κομμάτων ώστε «να σταματήσει η εσωτερική διαμάχη», κάλεσε τον Ευρωπαίο Επίτροπο Ολι Ρεν η αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Ρόδη Κράτσα.

Ζούμε σε μία δημοκρατία με διακριτούς ρόλους για την κυβέρνηση και την αντιπολίτευση, με ιδεολογικές διαφορές μεταξύ των κομμάτων. Συναίνεση σε τι ζητά ο Επίτροπος Ρεν;», διερωτήθηκε η ευρωβουλευτής της ΝΔ.

Χαρακτήρισε παράλληλα αδιέξοδο το πρόγραμμα δανεισμού και λιτότητας που εφαρμόζει η κυβέρνηση, τονίζοντας ότι ο Ευρωπαίος Επίτροπος θα έπρεπε να το θεωρεί « μοντέλο προς αποφυγή για το καλό της Ελλάδας και της Ένωσης».

Τόνισε τέλος ότι αυτό που θα έπρεπε να ζητάει από τα κόμματα ο κ. Ρεν είναι σεβασμός στις υποχρεώσεις για δημοσιονομική προσαρμογή, ανάπτυξη και ευημερία σύμφωνα με τους στόχους της Ε.Ε..« Σε αυτούς τους στόχους», πρόσθεσε, «είναι απόλυτα προσηλωμένη η Νέα Δημοκρατία όπως διαφαίνεται και μέσα από το Ζάππειο 2».

Π.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/05/2011 16:33:56

    Απ' οτι βλέπω κατέβηκαν Συγγρού τα παληκάρια.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 13/05/2011 20:18:24

      Στην κατηφόρα τους έσπρωχνε και η ιδέα της συναίνεσης, στην ανηφόρα μάλλον δυσκολεύτηκαν αρκετά, γιατί κουβάλαγαν και το βάρος του "όχι στη συνενοχή" του Αντώνη! Λες, να θύμωσαν;

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 13/05/2011 16:44:42

    Τί θέλουν να ψωνίσουν στη Συγγρού;

    • chrisss avatar
      chrisss @ ΝΙΚΟΛΑΣ 13/05/2011 16:45:47

      Τα τραβέλια είναι πιο πάνω να τους πουν..τα διώξαμε!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ ΝΙΚΟΛΑΣ 13/05/2011 20:29:32

      Άμα σταματούσαν λίγο πιο πάνω μπορεί να ψώνιζαν, κατοικοεδρεύουν εκεί κάτι "πρόθυμες". Εκεί όμως που πήγαν μάλλον ψωνίστηκαν, εξ αυτού και το αμίλητο νερό!

  3. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 13/05/2011 17:23:31

    "Οι εκπρόσωποι της Τρόϊκας τον άκουσαν, δεν είπαν τίποτα και αποχώρησαν, χωρίς δηλώσεις ή σχόλια, επίσης."

    Πρεπει να συμβουλευτουν το Σορος πρωτα.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 13/05/2011 17:24:46

      "Υ.Γ. δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, αλλά κατά την αποχώρησή τους οι εκπρόσωποι της Τρόϊκας ήταν εμφανώς κατηφείς"

      Κατσε να παρει κεφαλι η ΝΔ. στις δημοσκοπησεις και επισημα πλεον εκει να δεις κατηφιες!
      LOL

  4. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/05/2011 17:24:08

    Εμ, πως να μην είναι κατηφείς. Είχαν συνηθίσει με το άλλο το νεραιδοχτυπημένο το ανθρωπάριο, τον yesman από τις Μασατσούτσες, και βλέπουν πως ο Μεσσήνιος θα τους το κόψει το αυγολέμονο.

  5. ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΑΠΑ.-ΛΑΡΙΣΑ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΑΠΑ.-ΛΑΡΙΣΑ 13/05/2011 17:32:58

    εκλογες αυριο!
    Αντωνη φορτσαρε τωρα!!!

  6. drider avatar
    drider 13/05/2011 17:47:26

    Η φάση Β' του μνημονίου δεν πάει καλά. Ιδιωτικοποιήσεις (ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας) περιμένανε, κρατικοποιήσεις θα τους προκύψουν (τραπεζών). Είπανε να προλάβουν να επισκεφθούν και τον Αντώνη, καθώς σε λίγο καιρό θα βλέπουν την Ελλάδα μόνο με τα κυάλια...

  7. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 13/05/2011 18:32:09

    Ολο το σκηνικο θυμιζει εν πολλοις το αντιστοιχο στημενο περυσινο.Γιατι αραγε θελουν την συναινεση οι Τροικανοι??Ειδαν τιποτα σφοδρες-υπο την αιγιδα της ΝΔ-διαδηλωσεις και τρομαξαν??Φοβουνται καποια αντιδραση (οταν και αν γινει Πρωθυπουργος) εξοδου απο το Μνημονιο, που ουτε ο ιδιος το ζητησε???Αλλα λογια να αγαπιουνται.Κινησεις ακρως εθιμοτυπικες, ανιερες και χωρις ουσιαστικο βαθος.Εκτος και αν τον ενημερωσαν οτι δεν εχει 5η δοση.Αλλα και αυτο να συνεβη, εμεις παλι τελευταιοι θα το μαθουμε.Οπως και ολα τα αλλα.

  8. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 13/05/2011 18:34:51

    Ρε σεις, τι θέλει ο Παπαμιμίκος πίσω από τον Τόμσεν και στις δύο φωτογραφίες;

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 13/05/2011 18:39:22

      Χα χα , δεν είναι ο Παπαμιμίκος. Τροικανός είναι.

      • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
        ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ Factorx 13/05/2011 18:46:18

        Ίδιος είναι. Θα υπάρχουν δύο Παπαμιμίκοι, δεν εξηγείται αλλοιώς.

  9. Kennan avatar
    Kennan 13/05/2011 19:00:26

    Είναι ολοφάνερο. ο Σαμαράς δεν υποχωρεί στις πιέσεις. Αλλά δεν είναι ΓΑΠ να το κάνει βούκινο

  10. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 13/05/2011 19:21:14

    Επιτέλους μίλησε η Κράτσα. Έστω και τώρα καλοδεχούμενο. Και λίγα και κοφτά λόγια. Καλό.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ναυσικά... 14/05/2011 11:44:54

      "Τόνισε τέλος ότι αυτό που θα έπρεπε να ζητάει από τα κόμματα ο κ. Ρεν είναι σεβασμός στις υποχρεώσεις για δημοσιονομική προσαρμογή, ανάπτυξη και ευημερία σύμφωνα με τους στόχους της Ε.Ε..« Σε αυτούς τους στόχους», πρόσθεσε, «είναι απόλυτα προσηλωμένη η Νέα Δημοκρατία όπως διαφαίνεται και μέσα από το Ζάππειο 2».

      Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η πλήρης αντιστροφή που επισημαίνει η κυρία Κράτσα, δεδομένου ότι μέχρι τώρα παρουσιάζεται (κακώς) σαν ... ευρωπαϊκή στάση η άρνηση, στην πραγματικότητα, του ΠΑΣΟΚ να υλοποιήσει τόσο την ουσιαστική δημοσιονομική προσαρμογή (λόγω πελατειακών συμφερόντων) όσο και τον αναπτυξιακό στόχο. Καταδεικνύει έτσι προς ποιά πλευρά πρέπει να γίνονται οι πιέσεις για συναίνεση (όχι προς ΝΔ πάντως!)

  11. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 13/05/2011 19:49:40

    Οι ΄Ελληνες για δύο πράγματα ενδιαφέρονται κατ' αρχάς: Για Μισθούς και Συντάξεις πρώτα απ ΟΛΑ, και κατόπιν για να μην ξεπουληθεί η χώρα. Πάνω σ' αυτό, ΕΙΠΑΝΕ ΤΙΠΟΤΕ, Ο Αντώνης και οι Τριτοκόγλυφοι;

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 14/05/2011 00:11:31

      μήπως τα έβαλες ανάποδα ;;;; μήπως ήθελες να πείς ότι οι Έλληνες σαν ένθερμοι πατριώτες πρώτα τους ενδιαφέρει η αξιοπρέπεια και η ασφάλεια της πατρίδας τους και εν συνεχεία ότι μπορούμε για την πορτοφόλα ;;;;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 14/05/2011 11:53:32

      παρόλο που είναι απαξιωτική για τους Έλληνες η παρατήρησή σου, αν ψάξεις όλες τις ανακοινώσεις της ΝΔ θα δεις ότι προτάσσουν την υπεράσπιση των εργαζομένων και των χαμηλοσυνταξιούχων, και θα διαβάσεις ακόμη στο ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ την πρόταση για πάγωμα των προσλήψεων στο δημόσιο (αντί των απολύσεων) για τρία χρόνια. Όσοι ξέρουν να ακούνε τα έχουν ήδη αντιληφθεί.

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 13/05/2011 21:50:09

    Η κρίση επιδεινώνεται! Αν το αεροπλάνο χάσει πολύ ύψος δεν ξανασηκώνεται! Τα λουκέτα αυξάνουν , η ανεργία στα ύψη, τα ασφαλιστικά ταμεία καταρρέουν.Ζητάμε αποκατάσταση της δικαιοσύνης και της λογικής! Απαραίτητες οι ξένες επενδύσεις,κεφάλαια για παραγωγή. Πόσες πρόωρες συντάξεις πρόλαβε και έδωσε ο ΓΑΠ;

  13. ierofantis avatar
    ierofantis 13/05/2011 22:33:07

    Τα παιδιά της Τρόϊκας πήγαν για χαλαρό μεσημεριανό Fredo Espresso, όπως είχαν συνηθίσει να πίνουν στο Υπουργείο Οικονομικών...

    Μάλλον τους κέρασαν ... πικρό, σκέτο ελληνικό...!

  14. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 23:28:56

    Έτσι έγινε. Κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα.

  15. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 14/05/2011 01:35:37

    Πρέπει να γίνει αντιληπτό από τους Τροϊκανούς ότι στην Ελλάδα υπάρχει και μία άλλη πολιτική δύναμη που ξέρει να διαπραγματεύεται και έχει τα κότσια να αποδεικνύει περίτρανα ότι υπάρχει και άλλος δρόμος από τον δρόμο του επάρατου Μνημονίου, που δεν είναι τίποτα άλλο από μία μεγάλη συντονισμένη προσπάθεια για την πτώση του ηθικού του Ελληνικού λαού ώστε να μπορέσουν να περάσουν την αγορά των φιλέτων της Οικονομίας μας για ένα κομμάτι ψωμί, από τις Ευρωπαϊκές εταιρίες του Βορά.

  16. Μεσογεια avatar
    Μεσογεια 14/05/2011 04:13:17

    Οι μαγκες της ΤΡΟΙΚΑΣ ειχανε μαθει με τους μπεμπηδες που μας κυβερνουν να δινουν γαλατακι και σοκολατιτσες λιγο βλακοδες χαμογελο και να παιρνουν τις υπογραφες για τα μνημονια!!!! Τωρα τα βρηκαν μπαστουνια με τον ΣΑΜΑΡΑ και εφυγαν σαν βρεγμενες γατες!!!!! Πρεπει να καταλαβουν οι κυριοι οτι ο ΣΑΜΑΡΑΣ
    ειναι ο μελλοντικος ηγετης της Ελλαδος και της υπολοιπης Ευρωπης και θα ακολουθουν τις υποδειξεις του,,,να καταλαβουν ολοι οτι γεννηθηκε ενας νεος Παπαφλεσσας......ειπαμε λιγα λογια και σοβαρη δουλεια ξυπνηστε πατριωτες!!!

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Μεσογεια 14/05/2011 12:51:38

      +1000

  17. A.M. avatar
    A.M. 14/05/2011 09:17:22

    «Σήμερα στο μεταξύ, ο Επίτροπος Οικονομίας. Ολι Ρεν κάλεσε πάλι τα πολιτικά κόμματα σε συναίνεση.«Καλώ όλες τις πολιτικές δυνάμεις στην Ελλάδα να δείξουν την υπευθυνότητα που χρειάζεται σε μια τόσο σοβαρή κατάσταση. Είναι στο χέρι της Ελλάδας να ενωθεί για να ξεπεράσει τα προβλήματα», δήλωσε κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε στις Βρυξέλλες.»

    Βρίσκω ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ την πρόταση του Όλι Ρέν!

    Με πρωθυπουργό τον Σαμαρά να συναινέσουν όλα τα πολιτικά κόμματα, όλοι οι Έλληνες, στην εφαρμογή των οικονομικών μέτρων που πρότεινε στο Ζάππειο ΙΙ για να βγεί η χώρα απ την οικονομική κρίση.
    Όλοι μαζί, ενωμένοι!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ A.M. 14/05/2011 12:02:28

      Ακριβώς. Στα κόμματα της σημερινής συμπολίτευσης να απευθύνει τις παραινέσεις του, που ανεβαίνουν στα κεραμίδια κάθε φορά που μια κυβέρνηση που σέβεται αυτόν τον τόπο προσπαθεί να εφαρμόσει κάτι σωστό.

      Η ήπια και μετρημένη στάση του Αντώνη Σαμαρά κάποια στιγμή θα εκτιμηθεί δεόντως από τον ελληνικό λαό (αν δεν συμβαίνει ήδη αυτό), σε σύγκριση με τις εξαλλοσύνες και τις άναρθρες κραυγές των "προοδευτικών" ασχέτων.

  18. δρόμος avatar
    δρόμος 14/05/2011 12:11:17

    «Πώς θα πάμε στους λαούς μας να τους πείσουμε να σας βοηθήσουν όταν μας ασκείτε κριτική αντί να ακούμε προτάσεις;»

    Έχουμε προτάσεις, κύριοι τροϊκανοί. Τις δέχεται και η κυβέρνηση, γιατί είναι σε θέση να γνωρίζει ότι οι δικές σας δεν οδηγούν πουθενά. Δεν πειράζει, πείραμα κάνατε, ήδη έχετε βγάλει τα συμπεράσματά σας εφόσον αλλάζετε στάση στις Ιρλανδία-Πορτογαλλία, άρα γιατί δεν περιορίζεσθε στο να επιβλέπετε την εφαρμογή των μέτρων εξυγίανσης, ώστε να εφαρμόσουμε τις προτάσεις μας, με στόχο να μην αναγκάζωνται οι λαοί σας να μας "βοηθάνε"?