#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς λέει όχι στον κατοχικό "δεσμευτικό" λογαριασμό



Άμεσα αντέδρασε ο Αντώνης Σαμαράς στα σχέδια των Δανειστών για την δημιουργία ενός ειδικού Ταμείου στο οποίο θα βρίσκονται δεσμευμένα τα χρήματα τους προκειμένου να εξασφαλιστεί ότι θα πηγαίνουν στην αποπληρωμή του χρέους.

Μιλώντας στο Dow Jones Newswire ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας είπε συγκεκριμένα: "Ο λογαριασμός μεσεγγύησης είναι μια έμμεση εποπτεία της Ελλάδας από τη Γερμανία, έχω πρόβλημα μ΄αυτό" ("The escrow account is an indirect oversight of Greece by Germany, I have a problem with that.")

Την Δευτέρα προκειμένου να σφίξουν περισσότερα τα δεσμά του χρέους γύρω από την Ελλάδα η Άνγκελα Μέρκελ και ο Νικολά Σαρκοζί τάχθηκαν υπερ της δημιουργίας δεσμευμένου τραπεζικού λογαριασμού για την αποπληρωμή των τόκων του χρέους, ιδέα με την οποία έσπευσε να συμφωνήσει και ο επικεφαλής του Eurogroup, Ζαν Κλοντ Γιούνκερ.

Εκφράζει επίσης για μια ακόμα φορά την διαφωνία του σε νέες περικοπές των συντάξεων. Όπως γράφει το Dow Jones, "ο κ. Σαμαράς, ο οποίος αναμένεται ευρέως να κερδίσει τις επόμενες εκλογές, αντιτίθεται στις απαιτήσεις των διεθνών πιστωτών της Ελλάδας για περαιτέρω μείωση των συντάξεων".

"Οι συντάξεις έχουν ήδη περικοπεί, η περαιτέρω μείωσή τους θα οδηγήσει σε μεγαλύτερη ύφεση", η οποία "καταστρέφει τον κοινωνικό ιστό" δηλώνει, επίσης ο πρόεδρος της ΝΔ και προσθέτει: "η ύφεση είναι εχθρός μου"

Τέλος, αναφορικά με την στάση που θα κρατήσει στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών ο κ. Σαμαράς δηλώνει στο Dow Jones ότι αναμένει να διαβάσει πρώτα το υπόμνημα Παπαδήμου και μετά θα αποφασίσει.

Διαβάστε τι γράφαμε σε  προηγούμενη ανάρτηση: ΟΧΙ σε επιτροπεία από την πίσω πόρτα

Η γαλλογερμανική πρόταση για δέσμευση ειδικού δεσμευμένου τραπεζικού λογαριασμού για την αποπληρωμή των τόκων του ελληνικού χρέους, προκάλεσε πλήθος δημοσιευμάτων στο εξωτερικό. Πολλοί μιλάνε για μια νέα μορφή «κηδεμονίας» της χώρας, η οποία μπορεί να μη φτάνει στην αρχική εντελώς ακραία γερμανική θέση για τοποθέτηση Ευρωπαίου επιτρόπου, αλλά περιορίζει ασφυκτικά τα περιθώρια της χώρας στην άσκηση δημοσιονομικής πολιτικής.

Σύμφωνα με το γαλλογερμανικό άξονα, ο δεσμευμένος λογαριασμός θα είναι διπλής κατεύθυνσης. Αφενός μεν θα αφορά το δάνειο που θα χορηγηθεί από το ΔΝΤ και τους εταίρους στο πλαίσιο της νέας στήριξης, ώστε να διασφαλίζεται η αποπληρωμή των τόκων, και αφετέρου θα αφορά την εξυπηρέτηση του χρέους από ελληνικής πλευράς. Στη δεύτερη περίπτωση η χώρα μας θα πρέπει να κατοχυρώσει με εθνική νομοθεσία ότι η εξυπηρέτηση του χρέους θα αποτελεί την πρώτη προτεραιότητα της χώρας, αφού θα προηγείται και των πρωτογενών δαπανών. Με άλλα λόγια, τα φορολογικά έσοδα θα καλύπτουν πρώτα τις δανειακές ανάγκες και στη συνέχεια τη λειτουργία του κράτους.

Παρίσι και Βερολίνο ισχυρίζονται ότι μόνο έτσι θα αποκατασταθεί η αξιοπιστία της Ελλάδας έναντι των επενδυτών, κάτι που θα βοηθήσει τη χώρα να βγει γρηγορότερα στις αγορές για δανεισμό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/02/2012 23:50:47

    Μακάρι αυτή η άρνηση να γίνει η αφορμή που θα στείλει επιτέλους στο διάολο τους ευρωναζί, έστω κι αν πουν ότι "έχασαν την υπομονή τους με τους Έλληνες". Αυτοί θα τρέχουν να μαζέψουν τις καταρρέουσες τράπεζές τους κι ο Σαμαράς θα έχει σώσει, έστω και στο "παρά ένα", την εθνική αξιοπρέπεια, τον εθνικό πλούτο και, ένα τελεί, την εθνική υπόσταση της Ελλάδας και του λαού της.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/02/2012 23:53:46

    Διόρθωση: "εν τέλει" (και όχι "ένα τελεί")

  3. Orestios avatar
    Orestios 07/02/2012 23:54:34

    Ο ΓΑΠ θα μας έλεγε πως είναι πατριωτικό να έχουμε τέτοιο λογαριασμό (αφού θα ξέρουμε πού πηγαίνουν τα λεφτά) και ο Καρατζαφέρε θα συμφωνούσε απολύτως.

    Α ρε, Έλληνες!!
    Με ποιό κριτήριο τον επιλέξατε πριν 2 χρόνια και κατέστρεψε τη ζωή των παιδιών σας για μια ζωή??????????


    Μπράβο στον Σαμαρά!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 07/02/2012 23:57:40

    Θετική είδηση. Αλλά πρέπει να πεί ΟΧΙ και σε πολλά ακόμα. Μακάρι να πεί ενα ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ !

  5. βορειος avatar
    βορειος 07/02/2012 23:59:46

    Αντωνη Σαμαρα τωρα εκλογες, ανετα θα πας στο 40%. Μην υπογραψεις, και θα εχεις ολο τον Ελληνικο λαο μαζι σου. Ριξτους τωρα . Ειλικρινα δεν μπορω να τους βλεπω αλλο στην τηλεοραση να το παιζουν εθνοπατερες. τωρα εκλογες.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/02/2012 00:04:24

    Η σκεψη και μονο να το προτεινουν δειχνει σε τι εκτιμηση μας εχουν....

    Η σε εκτιμηση ειχαν τις αντιστασεις του Γ.Α.Π.

    Το Οχι πρεπει να ειναι τρανταχτο ! Να μην εκβιαζουν μονο εκεινοι, να νοιωσουν βαθια στο πετσι τους οτι η Ελλαδα αν ειναι να πεινασει, θα διαλεξει ΠΩΣ θα πεινασει και οτι εχει δυνατοτητες για να ζημιωσει τον αξονα του 21ου αιωνα περισσοτερες απο οτι πιστευουν...

  7. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 08/02/2012 00:12:47

    Ενδιαφέρουσα πληροφορία.ΟΜΩΣ,κατά τη προσωπική μου γνώμη,ΜΑΚΑΡΙ αύριο να ζητήσει ΕΚΛΟΓΕΣ.Θα είναι κίνηση ΜΑΤ.Είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ και ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ ευκαιρία....Ν'αποφασίσει η ελληνική κοινωνία τι θέλει,διά της ψήφου της.Το τοπίο ΑΛΛΑΖΕΙ και όλα ξεκινούν σε ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική αφετηρία και βάση.Πάρα πολλοί σχολιαστές τα έχουμε γράψει εδώ και κάμποσους μήνες.Έτσι,αφενός θα υπάρξει ΟΡΘΗ επανεκκίνηση της Δημοκρατίας αφετέρου θ'αναπτυχθεί μια ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ δυναμική που θα αλλάξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σημερινά δεδομένα.Τα έχω αναπτύξει άπειρες φορές.Τίποτα άλλο.Αναμένουμε αύριο τα σπουδαία.

    • madprof avatar
      madprof @ Komis Montechristo 08/02/2012 08:25:44

      Komi, δεν δικαιολογώ τον ενθουσιασμό σου, γιατί γνωρίζεις πολύ καλά ότι άλλοι αποφασίζουν για το τι, πως και πότε θα γίνει στο προτεκτοράτο!

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ madprof 08/02/2012 13:58:39

        Φίλε madprof,δεν υπάρχει κανένας ενθουσιασμός.Απλά,εκφράζω την ΑΓΩΝΙΑ μου,την οποία έχουν οι πάντες και εκφράζουν με κάθε τρόπο.ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 08/02/2012 00:17:30

    Να ελπίζουμε για το ιστορικό ΌΧΙ ;;
    Να ελπίζουμε ότι θα τους στείλει να δουν αν έρχεται;;;
    Να ελπίζουμε ότι θα ζούμε σε μία χώρα με προβλήματα και δυσκολίες μεν, ελεύθεροι και αξιοπρεπείς δε;;;
    Να ελπίζουμε ;;;;

  9. Αντώνης avatar
    Αντώνης 08/02/2012 00:20:28

    Aντώνη Σαμαρά πες το τελικό ΟΧΙ σε όλα στους τοκογλύφους εκβιαστές, θα χάσουν το μυαλό τους, θα τρελλαθούν, θα βγούν από τα νερά τους, μετά από τα συνεχή ''ναι'' που ακούνε εδώ και δύο χρόνια από τους ''αδιάβαστου΄'' και μετά σαν Εθνικό Ηγέτη θα σε τιμήσει ο λαός, γιατί δεν θα έχεις προσυπογράψει την εξαθλίωση τη δική μας και των επόμενων γενεών.

  10. LAL avatar
    LAL 08/02/2012 00:22:02

    Δεν ελπίζω σε τίποτα. Όλα επικοινωνιακά είναι.

    (Μακάρι να διαψευστώ φυσικά)

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ LAL 08/02/2012 00:24:31

      Η επικοινωνία πάει περίπατο όταν έρθει η εξαθλίωση.
      Το γράφω για να το διαβάσουν οι επικοινωνιολόγοι...

  11. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 08/02/2012 00:26:37

    Μόνο στα λόγια του Φαήλου μπορώ να ελπίζω.
    Μακάρι να είναι ο τελευταίος που θα ακούσει πριν αποφασίσει

    • Θεμιστοκλής avatar
      Θεμιστοκλής @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/02/2012 00:30:24

      Σωστά. Γιατί τότε θα πεί με άνεση ένα μεγάλο ΟΧΙ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΙΛΟΤΟΣ 08/02/2012 00:40:31

      Κι εγώ εκεί ελπίζω. Ας έχει όμως υπ' όψη του ότι η Β´ Πειραιώς είναι από τις κατ' εξοχήν περιοχές που θα χτυπήσει η εξαθλίωση των νέων μέτρων. Κι αν τα έχει συνυπογράψει και ψηφίσει ο Σαμαράς, χλωμό το βλέπω να βγάζει έστω κι έναν βουλευτή η ΝΔ εκεί.

  12. Θεμιστοκλής avatar
    Θεμιστοκλής 08/02/2012 00:28:37

    Θέλω να ελπίζω ότι κάνεις λάθος. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία !

  13. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 08/02/2012 00:29:42

    Με τις συνεχείς απαιτήσεις της η τρόικα μοιάζει με serial killer,που δεν αποτελειώνουν το θύμα τους αμέσως,αλλά κάθε μέρα κόβουν από ένα κομμάτι,μέχρι να φθάσουν σε ζωτικά όργανα.

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/02/2012 00:34:49

    Ο λογαριασμός μεσεγγύησης είναι κάπως έτσι:
    Εχεις ένα δάνειο σε τράπεζα και η τράπεζα είναι εξουσιοδοτημένη τη συγεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα να σηκώνει το ποσόν της δόσης από τον λογαριασμό μισθοδοσίας σου, ακόμα και αν το υπόλοιπο του λογαριασμού δεν σου φτάνει να αγοράσεις γάλα για τα παιδιά σου (όχι για σένα..).

    • Δημήτρης Αθήνα avatar
      Δημήτρης Αθήνα @ ΒΙΣ 08/02/2012 00:56:05

      Εντύπωση μεγάλη μου προκαλεί η συζήτηση που γίνεται για επιμέρους μέτρα. Είναι ακριβώς το τρυπάκι που τα κατευθυνόμενα πλυντήρια εγκεφάλου των media προσπαθούν να μας βάλουν για να κρύψουν το δάσος πίσω από το δέντρο! "Το PSI αν ολοκληρωθεί θα είναι το τέλος της Ελλάδας" είπε σήμερα ο Γιάννης Βαρουφάκης, και χθες στο protagon δημοσίευσε δύο άρθρα στα οποία αναλύει πώς και γιατί η (κατά γενική ομολογία ανεπιθύμητη) πτώχευση είναι αυτή τη στιγμή η μόνη ελπίδα της Ελλάδας και ΔΕΝ θα είναι φυσικά όσο καταστροφική λένε όλοι αυτοί που θέλουν τον κόσμο πρόβατα του συστήματος! Είναι ένας στυγνός εκβιασμός για να μην αντιδράσει ο λαός, μια απειλή που δε στέκει! "Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα, γιατί είναι δεδομένο ότι θα συμβεί" λέει και τεκμηριώνει ο Βαρουφάκης! Το PSI δεν πρέπει να ολοκληρωθεί, η νέα δανειακή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να υπογραφεί! Το τίμημα για τους Έλληνες θα είναι ισοδύναμο θανάτου και για την Ελλάδα τίτλοι τέλους! Αφήστε λοιπόν τα μέτρα-δέντρα που μας πλασάρουν σαν φλέγοντα "σημεία" και "κόκκινες γραμμές" για να μη βλέπουμε τι γίνεται από πίσω...Κι αν έχετε μυωπία πάρτε κυάλια για να το δείτε!

      • sawas avatar
        sawas @ Δημήτρης Αθήνα 08/02/2012 02:18:56

        Τα ίδια βλέπω και εγώ. Μας αφήνουν να παίζουμε με τα lego ενώ αυτοί έχουν βάλει στο μάτι Γη και Ύδωρ.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/02/2012 00:43:47

    Η ερμηνεία του zer0hedge για το λογαριασμό μεσεγγύησης:

    “…In one year this headline will be appearing in ALL insolvent countries (pretty much all of them), who will have pledged ALL of their SOVEREIGN ASSETS as cash collateral, PROMPTLY used up by CREDITORS to pay their INTEREST PAYMENTS using “escrow accounts” which make the DEBTOR NATION merely a FUND FLOW INTERMEDIARY with a seasonally unadjusted BEGGAR-to-POPULATION RATION of 100%”…

    na mhn to metafraso, eee...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ αλλενάκι 08/02/2012 07:07:49

      Αλλενάκι, καλύτερα μη το μεταφράσεις, ΔΕΝ αντέχεται.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ αλλενάκι 08/02/2012 10:11:32

      Με πληροφόρησε ο μίσιας της Ολύμπως ότι με έκανες ρόμπα για το "φαγητό και ποτό".
      Δεν αντιλέγω, αλλά ένα λικνάκι παρακαλώ, για να έχω κι εγώ άποψη!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Σταύρος 08/02/2012 21:10:22

        καμία ρόμπα, μη μασάς από το ζιζάνιο... ευγένεια και ψυχραιμία, απλά ο διάλογος εκείνος ήταν άσχετος με την ανάρτηση...

  16. stavrosm avatar
    stavrosm 08/02/2012 00:53:22

    Φοβάμαι πως έχεις δίκιο...Μακάρι να μας διαψεύσει.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ stavrosm 08/02/2012 08:14:51

      Πάρτε χαμπάρι ότι όχι σε όλα δεν πρέπει να πει ούτε και θα πει. Δεν συμφέρει να πει. Θα πρέπει να δεχτεί σωστά μέτρα περιστολής δαπανών του δημοσίου χωρίς άμεσες απολύσεις παρα μόνο εφεδρεία με τον σωστό τρόπο και τήρηση κανόνα 10 συνταξιοδοτούνται ένας προσλαβάνεται για τα επόμενα 3 χρόνια. Όχι σε νέους φόρους και οι μισθολογικές μειώσεις να είναι τέτοιες που να μπορούμε να απορροφήσουμε την υφεσή τους μεσοβραχυπρόθεσμα με τις στοχευμένες αλλαγές όλου του οικονομικού πακέτου της ΝΔ όπως αυτό έχει χαραχθεί στο Ζάππειο 2. Όποιος θέλει σε όλα ΌΧΙ υπάρχει το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ. Για να μην παιδεύεται και ασχολείται μ´ εμάς

      • ano-kato avatar
        ano-kato @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 12:31:29

        Και ποια είναι αυτά ρε ΜΑΝΩΛΗΣ Μ.Τα 500 ευρώ τον μήνα για μισθούς και συντάξεις γιατί εκεί το πάνε το πράγμα;Το μάθατε τώρα όποιος φέρει αντίρρηση στο ΚΚΕ η στον ΣΥΡΙΖΑ. Μήπως κάποιος πρέπει να σου πει και εσένα αλλά και άλλους πολλούς πως μετά από όλα αυτά τα όντως τρομακτικά ότι ο μπαμπούλας αυτός δεν τρομάζει πια τόσο πολύ;

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ano-kato 08/02/2012 15:38:19

          Ο Σαμαράς θα διαπραγματευτεί ό,τι μπορεί. Αν οι Ευρωπαίοι θέλουν να βοηθήσουν καλώς. Τότε θα πρέπει να δεχτούν τις κόκκινες γραμμές Σαμαρά. Καμία μείωση συντάξεων και πλαφόν στις ανώτατες επικουρικές και βασικές συντάξεις. Μείωση κατώτατου μισθού της τάξης του 10% στους νεοπροσλαμβανόμενους μόνο μέχρι την ηλικία των 30 ετών. Αν οι ίδιοι δεν δέχονται τις κόκκινες γραμμές ας πουν μόνοι τους ότι είναι αδιέξοδες οι διαπραγματεύσεις και να πάμε σε εκλογές αμέσως. Εμείς ως χώρα πάντως θα είμαστε καλυμμένοι. Κανένας δεν θα μπορέσει να μας κατηγορήσει σοβαρά ότι δεν έχουμε διάθεση να κάνουμε περιστολές δαπανών και δημοσιονομική εξυγίανση. Απλά δεν δεχόμαστε την συνταγή της ύφεσης με το πρόσχημα ότι θα είμαστε έτσι τάχα μου πιο ανταγωνιστικοί. Ανταγωνιστικοί με ποιούς; Με την Αλβανία και τη Βουλγαρία; Να τους χαίρεστε κύριοι/ες Μερκοζί και Γιούνγκερ τους διαπραγματευτές σας. Γι' αυτό έχετε πίστη. Ο Σαμαράς το πάει καλά. Όσο τον στηρίζουμε εμείς θα κρατάει κι αυτός περισσότερο.

      • stavrosm avatar
        stavrosm @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 13:33:27

        Τι τον εμποδίζει να ζητήσει εκλογές και να εφαρμόσει το πρόγραμμα του σαν κυβέρνηση?Τι έχει γίνει τους 2 μήνες που πέρασαν απο την μέρα που συμφώνησε στην συγκυβέρνηση?

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ stavrosm 08/02/2012 15:43:43

          Δεν είναι ώρα ακόμη γι' αυτό. Πρώτα θα εξαντληθεί η διαπραγμάτευση. Κι αν δεν δεχτούν τις κόκκινες γραμμές Σαμαρά, τότε θα τους αφήσει να αποχωρήσουν μόνοι τους. Αλλά μάντεψε: Δεν θα αποχωρήσουν οι τροϊκάνοι. Δεν μπορούν να αφήσουν την Ελλάδα να χρεοκοπήσει γιατί θα χρεοκοπήσουν κι αυτοί με το ντόμινο των νοτίων χωρών που θα ακολουθήσει. Άστε λοιπόν την κινδυνολογία. Αν δεν δεχτούν τις κόκκινες γραμμές Σαμαρά βάζω στοίχημα ότι θα συμφωνήσουν ένα δάνειο γέφυρα 15 δις και θα μεταθέσουν τις συνομιλίες για τη νέα δανειακή σύμβαση και τα νέα μέτρα για μετά τις εκλογές. Και θα μείνει μόνος του ο Βενιζέλος να κλαίει που δεν θα βγει αληθινή η μπαρούφα που λέει και ξαναλέει ότι τάχα μου τάχα μου ότι η διαπραγμάτευση είναι τώρα και μετά δεν γίνεται τίποτα και ότι δεν θα μπορούμε δήθεν να αλλάξουμε τίποτα και ότι όλα θα είναι για πάντα δεσμευμένα και αβγά καθαρισμένα.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 15:45:01

            Το δάνειο-γέφυρα των 15 δις θα το δώσουν για να εξυπηρετηθούν οι ληξιπρόθεσμες οφειλές του ερχόμενου Μαΐου ύψους περί τα 15 δις.

  17. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 08/02/2012 00:54:36

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  18. Pluto avatar
    Pluto 08/02/2012 01:13:11

    Σωστή κίνηση ,αν επιμείνει καί δεν υπογράψει θα του βγάλω το καπέλλο!

  19. eyropaistis avatar
    eyropaistis 08/02/2012 01:44:46

    αν ο λογαριασμος μεσεγγυσης θελει να εχει τα δανεια τους μαζι με το ΠΔΕ το δικο μας, ας το κανουν, να φανει οτι τα λεφτα στις τραπεζες τους μεν τα βαζουν αυτοι αλλα τα εγγυομαστε εμεις. αν εχει και τους δικους μας τοκους να πανε να πνιγουνε και δραχμη και οβολο ειμαστε προετοιμασμ,ενοι να δεχθουμε.
    καταθεσεις δεν υπαρχουν πλεον τις εφαγαν οι εκτακτες εισφορες ετσι και αλλοιως

  20. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 08:06:49

    Πήγαινε στην ντόρα σου και άσε μας

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 08:18:46

      Μόνο άνθρωποι της Ντόρας τολμάνε να μιλήσουν για δήθεν προδοσίες Σαμαρά ελέω της πτώσης του Μητσοτάκη

      • Γ.Ο avatar
        Γ.Ο @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 12:21:34

        Οπου Μητσοτάκης βάλε Ν.Δ.
        Επίσης, θυμήσου σύμπραξη και αναγέννηση του τελειωμένου τότε Ανδρέα εις βάρος του Εβερτ, που κατά τη γνώμη μου θα γινόταν ένας από τους καλλίτερους έλληνες πρωθυπουργούς.

  21. giannis avatar
    giannis 08/02/2012 10:14:11

    ΑΝΤΏΝΗ ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΕΣ ΚΟΥΡΑΔΟΜΗΧΑΝΕΣ, ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΗΘΕΛΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ.....ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΗΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΛΤΑ.....

  22. xristina avatar