#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2013 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς κράτησε τα Υπουργεία φωτιά….



Υπάρχουν πολλά που μ΄ ενοχλούν με τον σχηματισμό αυτής της Κυβέρνησης.

Τα περισσότερα τα έχουν ήδη επισημάνει οι αρθρογράφοι του Antinews.

Eύστοχα, όπως πάντα.

Παρέλκει, επομένως, να τα επαναλάβω.

Θέλω, όμως, να επισημάνω τούτο μόνο:

Ο Πρωθυπουργός κράτησε για τη Νέα Δημοκρατία, όλα τα Υπουργεία φωτιά:

Οικονομικών, Ανάπτυξης, Απασχόλησης, Υγείας, Διοικητικής Μεταρρύθμισης, Δημόσιας Τάξης, Δικαιοσύνης, Εσωτερικών, Παιδείας, Τουρισμού.

Ο Πρωθυπουργός χρεώνεται με τις επιλογές  των προσώπων, ευελπιστώντας να πιστωθεί με το αποτέλεσμα που προσδοκά οτι θα φέρουν αυτά τα πρόσωπα.

Γιατί σ’ αυτά τα Υπουργεία, εν πολλοίς, θα κριθεί η μάχη.

Η ζαριά είναι μεγάλη!

Άρα, ούτε ο Πρωθυπουργός, ούτε η ΝΔ κρύφτηκαν στα δύσκολα.

Αυτό τουλάχιστον, ας το αναγνωρίσουμε….

Για τα υπόλοιπα, ως γνωστόν, «αρχή άνδρα δείκνυσι…»

 ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 25/06/2013 20:45:38

    Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Αν είναι για το καλό της πατρίδας, ας μας κυβερνήσει και ο σατανάς ο ίδιος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Χαλκιδέος 25/06/2013 23:15:09

      Κακό=Σατανάς=/=Καλό. Βασικά μαθηματικά Α δημοτικού...

  2. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 25/06/2013 20:48:34

    καλή του επιτυχία λοιπόν!

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/06/2013 20:58:07

    Ἀγαπητέ Κώστα,τή φωτιά τή φοβόμαστε μή ξεπηδήσει ἀπό τά ἄλλα ὑπουργεῖα πού δέν κράτησε καί ἰδίως ἀπό τό Ὑπουργεῖο Ἐξωτερικῶν...

  4. fitsoulas avatar
    fitsoulas 25/06/2013 21:16:46

    Εντάξει, το Υποδομών είναι σημαντικό και πήγε στο Χρυσοχοΐδη, αλλά έπρεπε κάπως να κρατηθούν οι ισορροπίες.

  5. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 25/06/2013 21:19:52

    Ως Κεντροαριστερός τα μόνα υπουργεία που δεν ήθελα να τα πάρει η Δεξιά είναι το Δικαιοσύνης (αντιρατσιστικό, ανθρώπινα δικαιώματα) και το Εσωτερικών (νόμος για την ιθαγένεια). Και τα 2 έχουν πολιτικό επικεφαλής πια από τη ΝΔ και μάλιστα πρόσωπα με αρκετά συντηρητικό προφίλ.

    Υ.Γ. Το γεγονός ότι δεν ήθελα Υπουργο της Δεξιάς στο Δικαιοσύνης, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι η απομάκρυνση Ρουπακιώτη δεν ήταν σωστή και επιβεβλημένη.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 25/06/2013 23:00:25

      Μετάφραση: στα υπουργεία που άπτονται της ταυτότητας αυτής της χώρας, ήθελες νεοταξίτες! Χαίρομαι που ο Σαμαράς δεν σου έκανε τη χάρη! Χαλάλι κάποιες άλλες υπουργοποιήσεις, που ενδεχομένως δεν μας ενθουσίασαν.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ ΚΜ 25/06/2013 23:17:03

        Το αντιρατσιστικό και η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων έχουν καμμία σχέση με την εθνική ταυτότητα? Εκτός αν θεωρείς συνώνυμα της εθνικής ταυτότητας το ρατσισμό και την έξαρση των κοινωνικών διακρίσεων?

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 25/06/2013 23:21:13

          «Αντιρατσισμός» και «προστασία ανθρωπίνων δικαιωμάτων» είναι οργουελικοί λεκτικοί φερετζέδες για τις επιδιώξεις υμών των νεοταξιτών. Από σας, οι δεξιοί μαθήματα δεν δεχόμαστε.

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ ΚΜ 26/06/2013 12:32:46

            Δεν κάνω μαθήματα σε κανέναν, ούτε φυσικά δέχομαι. Την άποψή μου λέω και προσπαθώ να την τεκμηριώσω, δεν προσφεύγω σε λεκτικούς ακροβατισμούς, όπως εσύ!

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 00:20:19

          Aσε την καραμέλα του ρατσισμού.Εσύ ποιον ηθελες για αυτά τα Υπουργεία και κυρίως τί πολιτική προτιμάς;

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ Μεγάλες στιγμές 26/06/2013 00:39:24

            Εσύ άσε την καραμέλα του μη ρατσισμού! Ν. Αλιβιζάτο στο Δικαιοσύνης, Αλέκο Παπαδόπουλο στο Εσωτερικών.

          • Μεγάλες στιγμές avatar
            Μεγάλες στιγμές @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 00:53:14

            Δεν συμφωνώ μεταρρυθμιστή.Δεν είναι εποχή για light πολιτικές ή για ήπιες προσαρμογές.

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ Μεγάλες στιγμές 26/06/2013 12:34:49

            Δε νομίζω ότι οι δύο που ανέφερα είναι θιασώτες των ήπιων προσαρμογών, το αντίθετο θα έλεγα!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 01:25:13

            Ο Αλιβιζάτος είναι ο σχεδιαστής του νόμου Ραγκούση για την ιθαγένεια. Όπερ έδει δείξαι...

          • Απείθεια avatar
            Απείθεια @ ΚΜ 26/06/2013 11:43:07

            Αυτός αλήθεια ακόμη λειτουργεί και οι Καμίνηδες Ελληνοποιούν σωρηδόν;

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ ΚΜ 26/06/2013 12:37:42

            Όλες οι χώρες έχουν ένα σύγχρονο πλαίσιο για την ιθαγένεια. Εντός ΕΕ δε ξέρω άλλη χώρα πλην Ελλάδος που ίσχυε έως πρόσφατα το δίκαιο του αίματος.

          • Je ne regrette rien avatar
            Je ne regrette rien @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 18:54:25

            Εσύ παιδί μου (@μεταρρυθμιστής) είσαι πιό σοβαρή περίπτωση απ'ό,τι νόμιζα.
            Υπάρχει δόλος και εμπάθεια.
            Προτείνω να μην συνεχίσει κανένας τον διάλογο...
            Χαμένος χρόνος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ μεταρρυθμιστής 25/06/2013 23:16:51

      Ακριβώς αυτά που δεν άρεσαν σε σένα με ευχαρίστησαν απόλυτα. Και ιδίως με τα πρόσωπα. Να τελειώνουμε με το λαϊκισμό της ΧΑ επιτέλους επειδή υπάρχουν και μεγάλα θέματα. Ειδικά ο νόμος για την ιθαγένεια επιβάλλεται αν περάσει σύντομα για ψήφιση.

    • mara M. avatar
      mara M. @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 00:00:53

      Κεντροαριστερός;;;;; Δεν νομίζω. Μάλλον αυτό που έγραψες χθές σου πάει καλύτερα.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ mara M. 26/06/2013 00:35:37

        Τι έγραψα εχθές?

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 00:49:28

          Τη Δράση εννοεί...!

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ Μεγάλες στιγμές 26/06/2013 12:47:29

            Η Κ.Ε. και η Διοικούσα Επιτροπή της Δράσης αποτελείται από πάρα πολλούς Κεντροαριστερούς. Η πρώτη επαφή με τη Δράση για έναν Κεντροαριστερό γίνεται λόγω ιδεολογικής ταύτισης στο ζήτημα της προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ελευθεριών, και στη συνέχεια στο ζήτημα των δομικών μεταρρυθμίσεων που έχει ανάγκη η πατρίδα μας!

    • sos avatar
      sos @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 00:50:10

      Δε θα σας αφήσουμε να κάνετε τη χώρα ... χώρο και το έθνος πληθυσμό.

      Για αυτό και δε θα κυβερνήσετε ποτέ αλλά πάντα θα βρίζετε την κακούργα την κοινωνία και τον καπιταλισμό.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ sos 26/06/2013 01:02:09

        Ποιόν καπιταλισμό φίλε μου; Έχω γράψει σε προηγούμενο σχόλιο ότι θα ψηφίσω Δράση. Ποιόν καπιταλισμό;

        • dim avatar
          dim @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 01:59:01

          Η Δράση είναι "κεντροαριστερή" στα κοινωνικό-εθνικά, και "δεξιά" στα οικονομικά...

          Τα μόνα γνήσια "κεντροαριστερά" κόμματα είναι οι "Οικολόγοι" και η "ΔΗΜΑΡ" (και σχετικά κρατιστές και άρα κεντροαριστερά του οικονομικού άξονα, και ελευθεριακές ιδέες στα κοινωνικό-εθνικά, άρα κεντροαριστερά και σε αυτόν τον άξονα), και το μόνο γνήσιο "κεντροδεξιό" κόμμα είναι η ΝΔ (συντηρητική στα κοινωνικά, πατριωτική στα εθνικά, φιλελεύθερη στα οικονομικά)...

          Συγκεκριμένα στο πολιτικό χάρτη έχουμε:

          Γνήσια Αριστερα κόμματα: Σύριζα, Αντασρύα (αριστεροί στα οικονομικά, αριστεροί στα κοινωνικοεθνικά)

          Γνήσια Κεντροαριστερά κόμματα: ΔΗΜΑΡ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ

          Γνήσια Κεντροδεξια κόμματα: ΝΔ (ίσως και λίγο ΑΝΕΛ, ΛΑΟΣ)

          Κόμματα αχταρμάς ως προς τον πολιτικό άξονα: ΚΚΕ (αριστερό στα οικονομικά, αλλά δεξιό στα κοινωνικά λόγω απολυταρχισμού), ΧΑ (κεντροαριστερό στα οικονομικά, ακροδεξιό στα εθνικά), ΠΑΣΟΚ (κεντροαριστερό στα κοινωνικά, αλλα κεντροδεξιό πια στα οικονομικά), ΔΡΑΣΗ (κεντροαριστερό στα κοινωνικοεθνικα, δεξιό στα οικονομικά)...

          • dim avatar
            dim @ dim 26/06/2013 16:31:37

            @ μεταρρυθμιστής και Απορών

            Πολύ εύστοχα τα διλήμματα... Και πάνω ακριβώς σε αυτά τα δύο διλήμματα ορίζεται και ο πολιτικός χάρτης των δύο αξόνων...

            Οικονομικός Άξονας: Άκρα Αριστερά = Πλήρης Κρατισμός, Άκρα Δεξιά = Πλήρης Αντικρατισμός...

            Και Κοινωνικο-Εθνικός Άξονας:
            Άκρα Αριστερά = Πλήρης Προστασία Ατομικών δικαιωμάτων, Άκρα Δεξιά = Πλήρης υποταγή των ατομικών ελευθεριών στα απολυταρχικά προστάγματα της εξουσίας...

            Σε αυτά τα δύο διλήμματα σε μια κλίμακα 1 έως 10, η Δράση πχ είναι: στο 9 του πρώτου άξονα (σε τεράστιο, αν όχι απόλυτο βαθμό αντικρατισμός), και στο 3 του δεύτερου άξονα… Άρα είναι και δεξιά (στα οικονομικά) και ταυτόχρονα κεντροαριστρά (στα κοινωνικά)

            Αντίθετα, η ΝΔ είναι στο 7 και στους δύο αξονες… και άρα Κεντροδεξιά και στους δύο άξονες… Όταν λοιπόν λέμε «Κεντροδεξιός» εννοούμε ταυτόχρονα να βρίσκεσαι δεξιά του κέντρου (αλλά όχι στα άκρα) και των δύο αξόνων… Και αντικρατιστής (7 στα 10), και συντηρητικός, αλλά με σεβασμό στις ατομικές ελευθερίες, στο βαθμό όμως που αυτές δεν στρέφονται ενάντια στο κοινωνικό σύνολο (7 στα 10)…

          • Απορών avatar
            Απορών @ dim 26/06/2013 20:55:42

            @ dim: σύμφωνα με τον ορισμό αυτόν η ΧΑ είναι άκρα δεξιά στα πολιτικά και άκρα αριστερά στα οικονομικά. Αντιθέτως οι αναρχικοί είναι άκρα δεξιά στα οικονομικά και άκρα αριστερά στα πολιτικά!
            Από πουθενά δεν προκύπτει ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα και ο αντικρατισμός είναι αριστερής προέλευσης: από την αστική δεξιά ξεπήδησαν ιστορικά και όχι από την αριστερά. Για την ακρίβεια η αστική δεξιά (την αναφέρω ως τέτοια για να τη διαχωρίσω από τη φεουδαρχική δεξιά του Ancien Regime) ήταν κατά βάση αντικρατική υπέρ της ελεύθερης οικονομίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η μαρξιστική αριστερά "πήδηξε" σε αυτό το τραίνο ως λαθρεπιβάτης μετά από την πλήρη αποτυχία των προφητειών του ιστορικού υλισμού, γιατί δεν είχε πλέον αντικείμενο να υπερασπιστεί, με τον ίδιο τρόπο που "πήδηξε" στο τραίνο του κευνσιανισμού.

    • Je ne regrette rien avatar
      Je ne regrette rien @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 18:42:29

      Kοίτα βρέ παιδί μου κάτι Ελληνες...
      Αναφέρομαι στον @Μεταρρυθμιστή, βέβαια.
      Αυτό πού σε καίει λοιπόν περισσότερο είναι πώς θα υποδεχθούμε περισσότερους εισβολείς και πώς θα τους δώσουμε Ελληνική ιθαγένεια, ε ;
      Τι να πώ βρέ φίλε, πολλά μπορώ να δεχθώ ... τέτοια "άποψη" δεν μπορώ ούτε να την διαννοηθώ...

      • Απείθεια avatar
        Απείθεια @ Je ne regrette rien 26/06/2013 22:38:36

        Είναι της...δράσης. Έχει το ακαταλόγιστο

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Απείθεια 26/06/2013 23:32:47

          Ου μην και υμνητής του «στοχαστού» ΓΑΠ (δια τους έχοντας μνήμην)!

        • μεταρρυθμιστής avatar
          μεταρρυθμιστής @ Απείθεια 26/06/2013 23:46:22

          Εσείς απείθεια που ανήκετε πολιτικά? Εφόσον κρίνετε τις πολιτικές επιλογές των άλλων (χωρίς επιχειρήματα) καλό θα ήταν να μας αποκαλύψετε και τις δικές σας!

  6. Kokorikos avatar
    Kokorikos 25/06/2013 21:58:33

    Έξυπνος ο Σαμαράς.

    Δίνει άρτο και θεάματα στον λαό.

    Με τον Άδονι θα γελάσει και το πορτοκαλοκόκκινο κατσίκι.

    Ευτυχώς έφυγε ο τρίτος, για να κρατήσει λίγο άμυνα...

  7. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 25/06/2013 22:13:05

    Ο κος Ρουπιακιώτης εξέφρασε την πίκρα του για τις κατηγορίες που του προσήψαν για την "ανικανότητα" και "αποτυχία" του στο Υπ. Δικαισύνης.

    Κε Ρουπιακώτη μου, δεν είστε αποτυχημένος ή ανίκανος. Μόνο που δεν είναι η εποχή σας, ούτε για σας ούτε για την Ελλ. Αριστερά. Την μεταλλαγμένη κι αυτήν, όπως όλος ο Ελλ. Λαός τώρα πια.. Δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα πια.

    Έναν Οδυσσέα θέλουμε να ξεγελάσει τον Πολύφημο! Ας ελπίσουμε να 'ναι ο ΑΣ αυτός!

  8. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 25/06/2013 22:18:41

    Ενα απο τα λογικά σχήματα που προβάλλεται κα ιέχει όντως και βαρύτητα είναι το κάτωθι" Η χώρα μας είναι υπό ευρωπαϊκή και διεθνή οικονομική και πολιτική εποπτεία και επιτροπεία, δεν έχει νόημα ούτε να το αμφισβητεί κανείς, ούτε να το ωραιοποιεί. Περιθώρια «δεξιάς» ή «αριστερής» πολιτικής σ’ αυτή τη συγκυρία δεν υφίστανται. Οι πολιτικές μπορεί να είναι μόνο ή ‘φιλικές’ ή ‘εχθρικές’ προς τις «αγορές». Με τις ανάλογες κάθε φορά συνέπειες. Δεν υπάρχει σ’ αυτή τη συγκυρία ενδιάμεσος χώρος, παρά μόνο ως ουτοπία, ως όραμα για το μέλλον."

    Ξαναγυρίζουμε λοιπόν σε ένα διαχρονικό δίλημμα της Ελληνικής Κοινωνίας
    Υπάρχει το πεδίο οι σχέσεις μας σε διεθνές και ευρωπαικό επίπεδο να λάβουν τον χαρακτήρα ισότιμης συνεργασίας; Υπάρχει το πεδίο εκείνο που θα επιτρέψει στην Ελλάδα μια ηπιότερη δημιοσιονομική προσαρμογή προκειμένου να υπερκεραστεί η κρίση χρέους που ταλανίζει την Ελληνική Κοινωνία;
    Υπάρχει το πεδίο για μια καλύτερη διαπραγμάτευση σε όλα τα επίπεδα;

    Μέχρι να απαντηθεί θα σας πρότεινα "ψυχρό αίμα" στις παρεμβάσεις κα ιστον λόγο σας.Η Πολιτική δεν είναι ποτέ αυτό που φαίνεται.Αλλωστε στην τέχνη της πολιτικής ότι λέγεται δεν σημαίνει ότι θα εφαρμοστεί και ότι δεν λέγεται δεν σημαίνει ότι δεν αποτελεί σενάριο που απέχει απο την πραγματικότητα

    • intruder avatar
      intruder @ Δρόλαπας 25/06/2013 23:08:08

      Δρόλαπα,είχες κάνει ένα σχόλιο στις 14-6 στο άρθρο με τίτλο "Η επόμενη μέρα στην ΕΡΤ" το οποίο μου έκανε εντύπωση.
      Σήμερα 10 μέρες μετά τί από αυτά που είπες θεωρείς ότι επεληθεύτηκαν και τι όχι.
      Θα εκτιμούσα μία απάντηση σου.

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 25/06/2013 22:22:22

    Είναι εκείνη η στιγμή που οι συνθήκες αλλάζουν και μας αναγκάζουν, μάλλον διατάζουν, να προσαρμοστούμε στη νέα πραγματικότητα . Μεγάλη ζαριά για εμάς , μεγάλη ζαριά για τη κυβέρνηση και προσωπικά , τον ίδιο τον Α. Σ. Την έριξε , δεν κρύφτηκε και το παλεύει .

  10. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 25/06/2013 22:33:59

    Αγαπητέ,
    για τη ΝΔ ας μην το συζητήσουμε,
    αλλά ο Σαμαράς όχι μόνο δεν κρύβεται
    μα έχει φορτωθεί όλη την «ψησταριά».
    Και τον φωνάζουν και για τα «κάστανα» που δεν μπορούν, φοβούνται ή δε θέλουν να βγάλουν οι υπόλοιποι.
    Κι όχι μόνο αυτό αλλά εμφανίζεται ενωτικός, σέβεται την «κοινή» λογική και προσπαθεί να εμπνεύσει.

    Πολιτική σε ενεστώτα χρόνο συνιστά πρόοδο.

    Όσο για το «προσωπικό της ταβέρνας» - για να «φάμε» και εμείς κάποια στιγμή στο οινομαγειρίο η ωραία Ελλάς, θα πρέπει να ελέγχεται θεσμικά και αποτελεσματικά και όχι να είναι συμπαθές (που δε μου είναι).
    Να βοηθήσετε σ' αυτό, αν μπορείτε.

    • Παστός Αστός avatar
      Παστός Αστός @ Παστός Αστός 25/06/2013 22:42:45

      οινομαγειρείο

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/06/2013 22:55:08

    Το μέλημα ενός πρωθυπουργού δεν είναι η φωτιά αλλά ηοφείλει να είναι η δημιουργία...

    Εγώ ξέρω ότι αν υπάρχει αυτή η Κυβέρνηση 01/01/2014 ο κ Βενιζέλος θα γυρνά τας Ευρώπας προεδρεύων...και εκ προσω πόντας μας....

    ΥΓ

    ευχαριστώ την ΝΕΤ που έδειξε τον αγώνα των νέων, για όλους εμάς που έχουμε γεννηθεί έξω ήταν η ζωντανή καθημερινή επαφή με την πατρίδα.

  12. περιμπανού avatar
    περιμπανού 25/06/2013 23:29:56

    Ολοι τους πρέπει να θυμούνται ποιός είναι ο Πρωθυπουργός, ποιός κρατάει την μπαγκέτα, ποιός έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο!
    Ασχετα με την "συνιστώσα" από την οποία προέρχεται ο κάθε ένας τους (κι εχουμε πολλές κι ετερόκλητες σε τούτη την κυβέρνηση), να ξέρουν όλοι, ότι στην παρούσα συγκυρία περιθώρια για μπανανόφλουδες εν υπάρχουν.....
    Κι όποιος το τολμήσει ... μόνος του θα γκρεμοτσακιστεί!

    Αντώνη μην ξεχνάς το Ζάππειο...
    αυτό θέλει κι ο κόσμος σου,
    να δει να υλοποιείται!

  13. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 26/06/2013 00:24:10

    Δημιουργούμε δηλαδη εμείς τις ανάλογες συνθήκες ώστε να επιλέξει κάποιος αυτό που αρχικά θέλαμε αλλά να φανεί οτι είναι δική του επιλογή!
    Και η δουλειά μας γίνεται και όλοι ικανοποιημενοι.

  14. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 26/06/2013 00:40:36

    Το ΥΠΕΞ δεν το λες και δευτερευον...

  15. Decodex avatar
    Decodex 26/06/2013 00:55:24

    Ναι κρατησε τα υπουργεια φωτια και εβαλε τη σαβουρα για να την καψει...και οταν ερθει του Αι Γιαννη θα πηδαμε πανω απο τις φωτιες...εν τω μεταξυ θα περασουν και οι αναστεναρηδες...

    • Απείθεια avatar
      Απείθεια @ Decodex 26/06/2013 11:45:30

      Παραστατικότατος και γλαφυρός!

  16. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 26/06/2013 00:55:34

    Και ο Βενιζέλος το χλιδάτο.
    Φαίνεται βλέπει μανιωδώς Borger...

  17. tassos avatar
    tassos 26/06/2013 01:09:23

    το ξύλο ποιός θα το φάει;

  18. Απορών avatar
    Απορών 26/06/2013 05:55:46

    Αν κάποιος μπορέσει να μου εξηγήσει τί θα πει "δεξιά" και "αριστερά" θα τον κάνω ινστρούχτορά μου! Όσους έχω ρωτήσει έως σήμερα μου λένε αρλούμπες: τί αντιπροσωπεύει η λέξη "δεξιά" και τί η λέξη "αριστερά"; Απολύτως τίποτα...
    Αντιθέτως αν ο διαχωρισμός ήταν ανάμεσα σε κρατιστές και αντικρατιστές θα έλεγα ότι το μόνο "γνήσιο" κόμμα από τα ανωτέρω είναι από τη μία η Δράση η οποία είναι σαφώς αντικρατικιστική τόσο στα οικονομικά όσο και στα πολιτικά θέματα ενώ σαφώς "γνήσια" κρατικιστικά κόμματα είναι η Χρυσή Αυγή και το ΚΚΕ (με τελείως διαφορετικές αφετηρίες αλλά με την ίδια κατάληξη).
    Αν θέλουμε να μιλάμε με όρους "γνησιότητας" και να εννοούμε κάτι...
    Υ.Γ.: Είναι κρίμα άνθρωποι που αυτοπροσδιορίζονται ως δεξιοί να κάνουν δώρο τον κοινωνικό φιλελευθερισμό στους αριστερούς ενώ αυτός προήλθε από το δικό τους χώρο. Εκτός βέβαια και αν με τον όρο δεξιοί εννούν τη δεξιά του Ancien Regime, δηλαδή τη... φεουδαρχία!

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Απορών 26/06/2013 12:54:22

      Θα συμφωνήσω απόλυτα ''Απορών''! Τα μοναδικά διλήμματα των επόμενων εκλογών (όποτε κι αν γίνουν, ελπίζω να αργήσουν) θα είναι κρατιστές-αντικρατιστές και υπέρ της πλήρους προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ή υπέρ μιας επιλεκτικής προστασίας. Και στα δύο η Δράση μπορεί να γίνει το πολιτικό σπίτι κάθε προοδευτικού ανθρώπου, είτε προέρχεται ιδεολογικά από την Κεντροδεξιά, είτε από την Κεντροαριστερά.

      • Απορών avatar
        Απορών @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 20:47:27

        Η στάση της Δράσης σε σχέση με το Κέντρο και το ό,τι αρπάξουμε από δεξιά και αριστερά είναι λίγο πολιτικάντικη, αλλά δεν μπορώ παρά να της το συγχωρήσω σε σχέση με τον πολιτικαντισμό όλων των υπολοίπων. Υπάρχει επίσης ένα θέμα σχετικά με το ζήτημα της "χαμένης ψήφου"... Αν η Δράση καταφέρει να εκφράσει μεγάλο μέρος του ΣΥΡΙΖΑ (όσο τρελό και αν ακούγεται αυτό) το οποίο έχει απηυδήσει με τη ρητορική της ΝΔ στα πολιτικά θέματα θα είναι πολύ καλό για τον τόπο. Αλλά τότε μάλλον ένας Μπουτάρης θα ήταν καλύτερη επιλογή από το Σκυλακάκη. Επιπλέον, η Φιλελεύθερη Συμμαχία θα μπορούσε κάλλιστα να παίξει αυτό το ρόλο, αλλά η επιλογή του κ. Βαλλιανάτου ως προέδρου της, ενώ δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, επικοινωνιακά ενδεχομένως να μην ήταν και η καλύτερη γιατί την ταύτισε με ένα πολύ συγκεκριμένο χώρο (αδίκως φυσικά). Η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων θεωρώ ότι εξασφαλίζεται ούτως η άλλως σε μεγάλο βαθμό λόγω Ε.Ε.: αλλά η σχετική ρητορική της ΝΔ είναι άκρως αντιαισθητική, παρόλο που ενδεχομένως καλώς γίνεται για να ξεφουσκώσει τη ΧΑ...

    • Απορών avatar
      Απορών @ Απορών 26/06/2013 20:39:04

      Εεε... όπου "κοινωνικός φιλελευθερισμός" εννοούσα "πολιτικός φιλελευθερισμός"... Ο "κοινωνικός φιλελευθερισμός" είναι νεολογισμός που δεν σημαίνει τίποτα...

  19. Αγρότης avatar
    Αγρότης 26/06/2013 07:51:49

    Κράτησε το Οικονομικών! Μεγάλη ανακούφιση.....

  20. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 26/06/2013 07:52:58

    intruder Είτε επαληθεύτηκαν όλα, είτε μερικά απο αυτά, είτε όχι έχει μικρή σημασία. Την μεγαλύτερη έχει ότι ο δομικός ανασχηματισμός της Κυβέρνησης φαίνεται να δίνει απάντηση στα όσα προβλήματα δημιουργήθηκαν στον πρώτο χρόνο λειτουργείας της (τον οποίο και δεν κρίνω αποτυχημένο, γιατί επέτυχε όσα έπρεπε να επιτύχει). Σέ ότι αφορά την ΔΗΜΑΡ, το διαζύγιο ήταν βελούδινο με ελάχιστους κραδασμούς και για τα δύο πολιτικά κόμματα και τιμά και τους δύο πρώην κυβερνητικούς εταίρους.Για να μην σε κουράζω περισσότερο ανέτρεξε στο άρθρο "Την ανασυγκρότηση της κεντροαριστεράς αναζητά ο κ.Κουβέλης ".Ο χρόνος θα δείξει, η δική μου αίσθηση όμως είναι ότι απλά η ΔΗΜΑΡ θα αποτελεί το αριστερό αντανακλαστικό της Κυβέρνησης με ότι συνεπάγεται και έπεται , αλλά απο άλλη θέση.

    Προιόν δικής μου προσπάθειας είναι το κάθε σχόλιο.Ζώ και κινούμε πολύ μακριά απο τα κέντρα αποφάσεων, απο τα κέντρα χάραξης της πολιτικής, δεν έχω καμιά ενημέρωση, ότι βλέπω,αισθάνομαι, αφουγκράζομαι καταθέτω.Αν είανι ανεδαφικά φορές να μου συγχωρεθεί η όποια πλάνη.Ελπίζω να σε κάλυψα

  21. eksothen avatar
    eksothen 26/06/2013 08:21:06

    Η πορεια που φαινεται να χαραζει αυτη η κυβερνηση και περισσοτερο το αισθημα και οποιες προσδοκιες που δημιουργουνται απο τετοιες κινησεις ειναι απο μονο του μια αλλαγη πλευσης ελπιζοντας προς κατι σταθερο κατι που θα 'οικοδομηση' σταθερα δεδομενα βασιζομενο σε καποιες αξικρατικες αρχες θεμελιονοντας τους πυλωνες του κρατους και ΟΛΟΙ επλιζουμε να ξεχειλησει και στον ιστο της Ελληνικης κοινωνιας....

    Ειναι δεδομενο και αποδεδειγμενο απο την Ιστορια μας ως Εθνος και ως πολιτισμος, διαχρονικα απο τα βαθη των αιωνων. Ο Ελληνας 'λαμπει', προοδευει οταν εχει μπροστα του την προσκληση/προκληση του οραματος.
    Ζουμε απο οραματα, αυτο ειναι το χαρακτηριστικο του Ελληνικου Γενους.
    Οι προσδοκιες ειναι πολλες, ποικιλες και μεγαλες, εδω ειναι το στοιχημα ως Λαος, ως κοινωνια ως κυβερνηση....
    Ενα μεγαλο ΜΑΚΑΡΙ.

    Ευχομαι ο πρωθυπουργος να εχει την ματαιοδοξια, την φιλοδοξια να επιδιωκει το ονομα του να γραφτει στην νεοτερη Ελληνικη Ιστορια μας, ως δημιουργικος ως ευεργετικος γιατι οτι αλλο θα ειναι μονοπατι προς την απολυτη καταστροφη.

  22. Διογένης avatar
    Διογένης 26/06/2013 08:37:13

    Ασφαλώς και έχουν, διότι με τις δύο αυτές εύσχημες "μεταρρυθμίσεις" αυτό που κατά βάθος επιδιώκεται είναι η υπονόμευση της εθνικής ταυτότητας και η ανεμπόδιστη κατάληψη της Ελλάδας από τους λαθροεισβολείς. Και αυτό με την ψευδοανθρωπιστική συνδρομή κεντροαριστερών μεταρρυθμιστών σαν και του λόγου σας, που δεν αντιλαμβάνεστε (από κεντροαριστερή αγκύλωση, δεν σας καταλογίζω δόλο) την εθνική σημασία αυτών των υπονομευτικών για την Ελλάδα κινήσεων.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Διογένης 26/06/2013 12:42:30

      Το σχόλιό σας δεν απαντά γιατί το αντιρατσιστικό ή η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων υπονομεύουν ''την εθνική ταυτότητα'' και διευκολύνουν την ''ανεμπόδιστη κατάληψη της Ελλάδας από λαθροεισβολείς'' αλλά το θεωρεί ως δεδομένο χωρίς να τεκμηριώνει το λόγο!

  23. περιμπανού avatar
    περιμπανού 26/06/2013 10:22:00

    Και για να μην ξεχνιόμαστε.. σε ενδεχόμενες εκλογές αύριο, η ΝΔ έχει σταθερή ανοδική πορεία, ενώ το ΠΑΣΟΚ διακινδυνεύει και την είσοδό του στη Βουλή.... !
    Η στήριξη της διαπλοκής, όχι μόνο δεν εξασφαλίζει είσοδο στη Βουλή, αλλά ενισχύει και την διαχρονική ανυποληψία!
    Ας θυμηθεί ο νυν αρχηγός του... πόσα πέρασε μέχρι να κάτσει στην αρχηγική καρέκλα....

  24. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 26/06/2013 12:19:28

    "Ο Πρωθυπουργός κράτησε για τη Νέα Δημοκρατία, όλα τα Υπουργεία φωτιά:"

    Αυτό είναι το ζήτημα; Το πόσα υπουργεία κράτησε ο πρωθυπουργός, δηλ.το κόμμα, ή ποιοι τα ανέλαβαν; Εμένα μ' ενδιαφέρει το τελευταίο.

  25. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 26/06/2013 19:58:35

    Θα έχεις εμπειρία μάλλον στις σοβαρές περιπτώσεις καθώς εσύ εισαι ανίατη περίπτωση γι'αυτό μάλλον κανείς δε ζητά την άποψή σου σε διάλογο!

  26. mara M. avatar
    mara M. 26/06/2013 20:00:00

    Σ' όλα τ άλλα όμως το χάος.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ mara M. 26/06/2013 22:16:12

      Από που προκύπτει αυτό?

      • mara M. avatar
        mara M. @ μεταρρυθμιστής 26/06/2013 23:51:12

        Πιθανόν να μου ξεφεύγει κάτι άλλα εκτός απ'αυτά που αναφέρεις σε ποιά άλλα έχουν κοινή θέση;
        Aς πούμε στις μεταρρυθμίσεις.
        YΓ Οταν λέμε κεντροαριστερά δεν εννοούμε βέβαια το σημερινό ΠΑΣΟΚ

  27. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 26/06/2013 22:35:10

    Η πίεση της Άκρας Δεξιάς σε Ευρώπη και ΗΠΑ σε συνδυασμό με την ένταση της παγκοσμιοποίησης ωθεί την Κεντροδεξιά στην υιοθέτηση του δόγματος της ''Νέας Δεξιάς", δηλαδή συνδυασμός οικονομικού φιλελευθερισμού (χαρακτηριστικό της αστικής Δεξιάς) και κοινωνικού συντηρητισμού (πολλά από τα στοιχεία του κοιν. συντηρητισμού της φεουδαρχικής Δεξιάς, όπως ο σεβασμός στην παράδοση, στην αυθεντία κ.λπ). Αντίστροφα η Σοσιαλδημοκρατία λόγω ενίσχυσης της δύναμης της ελεύθερης αγοράς και άρα αποδυνάμωσης των παραδοσιακών αναδιανεμητικών μεθόδων της (πχ φορολογία πλούτου) ωθείται στην όσμωση του οικονομικού, του πολιτικού και του κοινωνικού φιλελευθερισμού. Ο τελευταίος είναι υπαρκτό ιδεολογικό ρεύμα του φιλελευθερισμού που ξεκινά από τον Μπένθαμ και τους Μιλλ και φτάνει ως τον Ντόρκιν και τον Ρόουλς και στην οικονομία σε νεοκεϋνσιανούς όπως ο Κρούγκμαν. Αυτό που παρακολουθούμε σ'ένα βαθμό στη Δύση είναι η πολιτική αναμέτρηση του φιλελεύθερου συντηρητισμού (''Νέα Δεξιά") και του σοσιαλφιλελευθερισμού (θα μπορούσε να ορισθεί ως ''Νέα Σοσιαλδημοκρατία").

    • Απορών avatar
      Απορών @ μεταρρυθμιστής 27/06/2013 00:21:56

      Θα πρέπει να λάβετε όμως υπ' όψιν σας ότι ο αγγλοσαξωνικός συντηρητισμός είναι εξ ορισμού φιλελεύθερος, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό και σε αυτόν βασίστηκαν οι αστικές επαναστάσεις αμερικανική και γαλλική γιατί έπρεπε να αποτινάξουν δεσμά, ενώ στην Αγγλία αυτό έγινε σταδιακά "συντηρητικά" δηλαδή σε μια διαδικασία trial and error. Σε αυτά που γράφετε δεν θα διαφωνήσω, ωστόσο όλα τα ονόματα που αναφέρεται προφανώς δεν προέρχονται από τη σοσιαλδημοκρατία (δηλαδή από τη μαρξιστική 2η Διεθνή) αλλά από τον αστικό χώρο. Κάνω λάθος;

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ μεταρρυθμιστής 27/06/2013 12:29:36

      Δεν είμαι βέβαιος ότι ο αγγλοσαξωνικός συντηρητισμός είχε φιλελεύθερα χαρακτηριστικά. Τα ονόματα που ανέφερα είναι εκπρόσωποι του κοινωνικού φιλελευθερισμού ή σοσιαλφιλελευθερισμού που πια ''κουμπώνουν'' πιο εύκολα στη σύγχρονη σοσιαλδημοκρατία, καθώς η τελευταία έχει απομακρυνθεί πλήρως από τις μαρξιστικές της αναφορές και το στόχο της, δηλαδή τη δημοκρατική μετάβαση στον σοσιαλιστικό εξισωτισμό.