#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2012 20:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς κέρδισε την μάχη της Αθήνας (φωτο και βίντεο)



























ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/05/2012 20:38:05

    Φοβισμένα πουλιά τρομαγμένα παιδιά
    καρτερούνε ξανά τη λευτεριά
    αντρειεμένα κορμιά αγριεμένα θεριά
    θα γενούν μες στη γαλάζια τη γενιά
    Θα 'ρθει ο καιρός και πάλι το γαλάζιο
    θα κυματίζει πρώτο μες στον ουρανό
    θα 'ρθει ο καιρός να ξαναλάμψει τ' άστρο
    που οδηγεί τη γενιά στο λυτρωμό
    Με οδηγό τον πυρσό σαν του Κανάρη το δαυλό
    θα πορευτούμε στο δρόμο το σκληρό
    για τα γαλάζια ιδανικά δημοκρατία λευτεριά
    θα αγωνιστούμε στα χώματα αυτά
    Θα 'ρθει ο καιρός και πάλι το γαλάζιο
    θα κυματίζει πρώτο μες στον ουρανό
    θα 'ρθει ο καιρός να ξαναλάμψει τ' άστρο
    που οδηγεί τη γενιά στο λυτρωμό

    • ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
      ΙΑΣΟΝΑΣ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/05/2012 11:28:17

      ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΜΑΝΩΛΗ
      ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ
      ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ
      ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
      ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΑ ΚΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
      ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΥΡΙΛΑ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ
      ΓΑΛΑΖΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
      ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΟΝΕΙΡΙΚΗ

    • δημης avatar
      δημης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/05/2012 12:49:55

      ΝΑ ΗΞΕΡΣ ΤΙ ΘΥΜΙΣΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΤΟΤΕΙΝΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ ΤΗΣ ΝΔ......+++++++++++++++++++++++++++++

    • ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΣΣΟΛΑΤΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΣΣΟΛΑΤΟΣ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 26/12/2012 18:16:40

      Xαιρομαι γιατι μετα απο τόσα πολλά χρόνια, τα τραγούδια μου εμπνέουν ακομα.

      Με εκτίμηση
      Γιώργος Ροσσολάτος
      Γαλάζια Γενιά

  2. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 03/05/2012 20:48:53

    Ο Αντώνης Σαμαράς διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία που απαιτούνται για να στηριχθεί μια σοβαρή και ουσιαστική πολιτική, γόνιμη και διαρκής. Έχει επίσης την απαιτούμενη ποιότητα και την εξαιρετική δύναμη χαρακτήρα, για να υλοποιήσει αποφάσεις με φαντασία και να προβάλει οράματα, που τόσο ανάγκη τα έχει σήμερα η ελληνική κοινωνία.

    Αγαπητέ Πρόεδρε καλή επιτυχία...
    Ο Θεός και ο Λαός μαζί σου!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 03/05/2012 21:30:13

      Μπα τι βλέπω;Αλλάξαμε όνομα;

      • romeo avatar
        romeo @ Δαναός 04/05/2012 07:53:58

        Το συνηθίζει που και που!
        Κάνει το πορτραίτο του Αντώνη με πενήντα λέξεις και με άλλες έντεκα δίνει ευχές!

        • juliet avatar
          juliet @ romeo 04/05/2012 12:28:50

          romeo,
          αυτό λέγεται διχασμός προσωπικότητας ...αντί για το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ θα έχουμε το ''πορτραίτο του tak''.
          :) :)

          • tak avatar
            tak @ juliet 04/05/2012 13:41:00

            tik - tak

  3. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 03/05/2012 21:48:15

    Δαναέ,
    γνωρίζεις μήπως γιατί δε μπορούμε να δούμε ζωντανά και διαδικτυακά την ομιλία του ΑΝΤΩΝΗ στο ΖΑΠΠΕΙΟ;
    Είμαστε εκτός κλεινού άστεως

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Εύμηλος 03/05/2012 21:50:17

      έχει τελειώσει...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Εύμηλος 03/05/2012 21:59:32

      Εύμηλε κι εγώ στη ΝΕΤ το είδα.Πιστεύω σε λίγο θα το ανεβάσει ο Φάκτορας. Καλόν αγώνα!

      • factorx avatar
        factorx @ Δαναός 03/05/2012 23:20:02

        ανεβηκε

  4. γιωργης avatar
    γιωργης 03/05/2012 21:51:36

    Παρά μα παρά πολύ κόσμο είχαμε στο ζάππειο. Επιστρέφοντας στο σπίτι μου πέρασα με το μηχανάκι μου από ομόνοια που είχε συγκέντρωση το κκε, τι να σας πω tragic! ούτε το ένα δέκατο οπαδών σε σχέση με το ζάππειο. Οι πασόκοι έχουν κατεβάσει τα μούτρα τους.
    Αρχίζω να πιστεύω στην αυτοδυναμία.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ γιωργης 03/05/2012 22:02:48

      ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν στην ομόνοια...το ΚΚΕ ήταν χτες

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ GreekInLux 03/05/2012 23:40:32

        Ακόμη καλύτερα. Ο 3ος είναι υποθετικά μεγαλύτερος αντίπαλος του 4ου.

  5. ioannisk avatar
    ioannisk 03/05/2012 22:08:29

    διαβαστε και ενα παραπολιτικό για την νδ στην πασοκοκρατουμενη αγια βαρβαρα δυτικης αττικης

    Το ψηφοδέλτιο της ΝΔ στην Β Αθηνών και η Αγία Βαρβάρα
    Η Νέα Δημοκρατία το, κόμμα που πολύ πιθανόν να εξασφαλίσει την αυτοδυναμία στις εκλογές, κατεβάζει στις εκλογές τρεις υποψηφίους που έχουν ως αφετηρία τους την Αγια Βαρβαρα. Σε έναν δήμο που μονοπολείται απο το πασοκ και την αριστερά (αξιωματικη αντιπολίτευση είναι το ΚΚΕ με τον συνδιασμό "Λαική Συσπείρωση") είναι ενδιαφέρον για το πως θα κινηθουν οι ψηφοφοροι ανάμεσα στους τρεις υποψηφιους που δεν ειναι άλλοι απο την Κατερίνα Παπακώστα (υπεύθυνη για θέματα γυναικών στην ΝΔ και πρώην βουλευτή) , τον Γεράσιμο Γιακουμάτο (βουλευτή) και μια νέα υποψήφια στο ψηφοδέλτιο της Β Αθηνών την Βαρβάρα Ψυχούλα Κοντογιάννη Βιβλιοθηκονόμο και Πολιτίκη Επιστήμονα.

    Εδώ να σημειωθεί πως απο στην ίδια περιοχή πολιτεύεται και ο Γιώργος Ρεμπής με τους Ανεξάρτητους Έλληνες. Ο Γιωργος Ρεμπής ηταν ο πιο θερμος υποστηρικτης του Γερασιμου Γιακουμάτου στην Αγια Βαρβαρα και εκπροσωπος του πολιτικού του γραφείου. Το 2009 στις εσωκομματικές εκλογές υποστήριξε την Ντόρα Μπακογιάννη. Το 2010 στις δημοτικές εκλογές ηταν επικεφαλής της δημοτικής παράταξης που υποστήριζε η ΝΔ στην Αγια Βαρβαρα. Υποψηφια δημοτική σύμβουλος με το Γ.Ρεμπή ήταν και η Βαρβαρα Ψυχουλα Κοντογιάννη, σήμερα υποψηφια με την ΝΔ στην Β Αθηνών.

    Θα εχει έντονο ενδιαφερον λοιπον να δούμε το ποσοστο που συγκεντρωσουν στην Αγια βαρβαρα οι τρεις υποψηφιοι της ΝΔ κυριος Γιακουματος κυρια Παπακωστα και κυρια Ψυχούλα - Κοντογιάννη και ποσο θα επηρεασει το αποτέλεσμα ο Γιωργος Ρεμπής που δεν εχει και πολλούς φιλους στις τάξεις των φιλοσαμαρικών κεντροδεξιών. Δεδομενου οτι οι δημοτικές εκλογές του 2014 ειναι αρκετα κοντα μας ίσως η επιδοκιμασια των ψηφοφόρων να υποδείξει και τον επόμενο επικεφαλη του δημοτικου ψηφοδελτιου της ΝΔ στην Αγία Βαρβάρα.

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/05/2012 22:20:43

    Αντε βρε παιδιά , πείτε μας κι εμάς τα νέα!!!!! Ούτε διαδικτυακά δεν έχουμε δει την ομιλία ακόμα.

  7. juliet avatar
    juliet 03/05/2012 22:32:35

    Καλησπέρα,
    Φάκτορα πως τα είδες;

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ juliet 03/05/2012 22:53:06

      Έλα Juliet , πες μας πως τα είδες εσύ !

    • factorx avatar
      factorx @ juliet 03/05/2012 23:23:33

      Η αστυνομία λέει 15.000. Συνεπως 25.000. Εκεί περίπου. Την περπάτησα όλη και έχω βάλει φωτογραφίες από όλες τις γωνίες. Πιστεύω επίσης ότι να μεν σκίστηκαν στο "οργανωτικό" αλλά συνεχίζουν ..ακράδαντα να υποτιμούν τον κόσμο. Μπορούσε να γίνει και σε μεγαλύτερο χώρο πιο εύκολα προσβάσιμο επειδή οι άλλες συγκεντρώσεις που γινόντουσαν την ίδια ώρα δημιούργησαν κυκλοφοριακό κομφούζιο και εμπόδισαν την πρόσβαση. Σημειωτέον οτι ο χώρος του Ζαππείου είναι τρεις φορές μεγαλύτερος από το Σύνταγμα - αυτό για να μην μιλάνε ορισμένοι

      • juliet avatar
        juliet @ factorx 03/05/2012 23:35:06

        Φάκτορα,
        τι θες να σου πω ....μου άρεσε το''ναι μεν σκίστηκαν στο ''οργανωτικό''.......
        Καληνύχτα ,είμαι και πρωινός τύπος ,μετά από την πρωινή βόλτα γύρω στις 6 θα σας τ'αναλύσω καλύτερα.

        • poll avatar
          poll @ juliet 04/05/2012 00:40:49

          εύγλωττη η σιωπή σου..σοφά πράττεις..

  8. hagan avatar
    hagan 03/05/2012 22:43:30

    Μου μετέφεραν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είχε κόσμο στην Ομόνοια.Ξέρει κανείς Αθηναίος αδελφός μας αν αληθεύει?

  9. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 03/05/2012 22:58:08

    Είμαι φανατικός οπαδός του Αντώνη Σαμαρά, προκύπτει από τα έως τώρα σχόλια μου στο φιλόξενο antinews.
    Η σημερινή συγκέντρωση ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου. Χρειάζεται μεγάλος αγώνας, διαπίστωσα χαμηλό ηθικό. Καλό αγώνα!

    • Heaven avatar
      Heaven @ Ρωμανός Πορφυρογέννητος 04/05/2012 00:16:14

      στη σημερινη συγκυρία είναι λάθος να πιστεύουμε ότι οι προεκλογικές συγκεντρώσεις ακολουθουν τα ποσοστα!
      αν αυτο συνεβαινε το ΚΚΕ με την χθεσινή συγκεντρωση θα εβγαινε αυτοδύναμο με 45%!!!!!!

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Heaven 04/05/2012 02:08:10

        Μην κοιτάς... Το ΚΚΕ πάντα κατεβάζει ότι έχει διαθέσιμο. Εξάλλου ψοφάνε για κάτι τέτοια. Άσε που βγαίνουν να ξεσκάσουν και μια φορά στο τόσο. Εμείς είμαστε άλλο.

  10. juliet avatar
    juliet 03/05/2012 23:03:36

    Φελίζα ,
    πολεμάμε μέχρι τελευταία στιγμή ,πολεμάμε μόνοι μας ,είμαστε η δύναμή του ,είμαστε αυτοί που σηκώνουν το βάρος .
    Αυτός μπορεί ,άρα μπορούμε και εμείς .Η επομένη θα είναι δύσκολη .Αλλά για να υπάρξει επομένη θα πρέπει να συσπειρωθούμε ,να τα ξεχάσουμε όλα και μόνο ο στόχος να μας ενδιαφέρει.Πρέπει να βοηθήσουμε εμείς ,όλοι να το κάνουμε όπως την 29η Νοέμβρη.
    Με τη ΝΙΚΗ .Είναι καθαρά δική μας ,είναι η δική μας λύτρωση .
    Σαμαρά :ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ juliet 03/05/2012 23:09:17

      μαλλον δεν ειδες το κοσμο που που ειχε ο τσιπρας στην ομονοια.κανε κρατει.

  11. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 03/05/2012 23:19:35

    Οι συγκεντρωσεις δεν ηταν κι ακομη περισσοτερο τωρα δεν αποτελουν κριτηριο για τ'αποτελεσματα των εκλογων δεν υπαρχει πλεον ουτε διαθεση ουτε χρημα ουτε χρονος για τις ρωμαικες φιεστες του παρελθοντος αυτα αφορουν μονο το στρατο του κκε ,η συγκεντρωση στο ζαππειο οπως και να το κανουμε ηταν κατωτερη των προσδοκιων για το λεκανοπεδιο των 5 εκατομμυριων αλλα αυτο δεν λεει τιποτε ,το αποτελεσμα της καλπης μετραει.

    • juliet avatar
      juliet @ ΝΙΚΟΣ Π 03/05/2012 23:28:27

      Αυτό το ξέρω ,όπως έμαθα και άλλα που δεν γράφονται γι'αυτό είπα ..αγώνας μέχρι τελευταία στιγμή.Ακουγα στο ΣΚΑΙ την ώρα που ερχόμουν 18.οοο τηλεφωνήματα για να πάρουν 1200 απαντήσεις .
      Στο Μετρό που κατέβαινα ήτανε 5 άτομα πήγαιναν στο Τσίπρα ,μάλιστα υπολόγιζαν ότι θα τελείωναν γρήγορα.Εκεί ν'ακούσεις γλέντια δεν θέλουν τους καημένους.
      Η Αθήνα είναι ενα μίγμα ανθρώπων αδιάφορων και κλεισμένων στο κόσμο τους. .Αλλοστε ήτανε και τα μαγαζιά ανοιχτά ,δύσκολο για κάποιον εκείνη η ώρα .Αρα δεν είναι κριτήριο.

      • ΝΙΚΟΣ Π avatar
        ΝΙΚΟΣ Π @ juliet 04/05/2012 00:10:06

        πιστευω οτι ο κοσμος σε καποιο βαθμο αρχιζει να ωριμαζει πλεον τον αφορα η ουσια κι οχι οι εντυπωσεις .

      • JKAL avatar
        JKAL @ juliet 04/05/2012 09:10:44

        Ξέρεις, αυτό συνέβαινε πάντα. Πέμπτη και Παρασκευή προ της Κυριακής των εκλογών, που κάνουν τις συγκεντρώσεις τους τα δυο μεγάλα κόμματα, τα μαγαζιά είναι ανοικτά.
        Επίσης, πάντα η Αθήνα ήταν ένα μείγμα ανθρώπων αδιάφορων και κλεισμένων στον κόσμο τους.
        'Αρα, ΕΙΝΑΙ κριτήριο.

        • juliet avatar
          juliet @ JKAL 04/05/2012 10:40:54

          JKAL
          Δεν είναι κριτήριο!
          Πρώτον γιατί δεν κλείνει ο άλλος το μαγαζί του όταν περιμένει να μπει στο ταμείο του και ένα ευρώ.Δεν έπεται ότι δεν θέλει ,εδώ έχουμε δεν μπορεί ,ο αγώνας επιβίωσης είναι πιο αναγκαίος.
          Δεύτερο η Αθήνα δεν ήτανε πάντα έτσι ,απλά μετοίκησαν στα Βόρεια και ντρέπονται να πουν ότι έμεναν στα Πατήσια,στη Αττικής .Και οι μετοικούντες είναι βολεμένοι Ρωτάς αν ο άλλος είχε 4άτομα επί 2.8=11.2 εύρω ,να πάει;
          Μη θες λοιπόν να μου το βάλεις σαν κριτήριο.Μάλλον έχεις μείνει σ'άλλες εποχές .

  12. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 03/05/2012 23:38:43

    Αγαπητέ factorX,
    Συμφωνώ με τα σχόλια σου για το χώρο του Ζαππείου. Απλά μεταφέρω την αίσθησή μου συγκρίνοντας και την προσέλευση και το κλίμα στον κόσμο. Εύχομαι και προσεύχομαι να δικαιωθούμε στην κάλπη.
    Συγχαρητήρια για το antinews !

  13. GreekInLux avatar
    GreekInLux 03/05/2012 23:39:38

    Δεν μου αρέσει που σας βλέπω να δαγκώνεστε ορισμένοι...πάντως άσχετα με το πόσο κόσμο είχε ή δεν είχε (στην τηλεόραση ο κόσμος φάνηκε πολύς) έχουμε δει μεγαλειώδεις συγκεντρώσεις στο παρελθόν (ξέρετε τότε που έπαιρναν πλάνα ακόμα και με ελικόπτερα) και όταν έβγαιναν τ' αποτελέσματα της κάλπης βρεχόμασταν με νερό. Φέτος είχε προσυμφωνηθεί ότι οι φιέστες του παρελθόντος δεν θα επαναλαμβάνονταν. Οπότε αν περιμένατε να φτάνει ο κόσμος μέχρι το πανεπιστήμιο, το Hilton και πιο κάτω από τη Συγγρού και την Καλλιρόης στις εποχές που ζούμε γράψτε λάθος. Όσο για τον Τσίπρα που αναφέρεται παραπάνω, οκ για τα δεδομένα του ΣΥΡΙΖΑ είχε κόσμο, αλλά κόσμο στημένο σε μια πλατεία (κι ας ήταν αυτή η πλατεία Ομονοίας). Οι συγκεντρώσεις είναι επικοινωνιακές και μέχρι εκεί. Ούτε αυτός που δεν θέλει να ψηφίσει αλλά ούτε αυτός που θέλει να ψηφίσει θα αλλάξει γνώμη ή αντίστοιχα θα ενισχύσει την απόφαση του από το πλήθος μιας συγκέντρωσης, ούτε και ο αναποφάσιστος θα σχηματίσει άποψη βάσει του ίδιου γεγονότος. Και για να μην παρεξηγηθώ...εγώ και σαν τον τρελό μόνος μου, αν ήμουν στην Ελλάδα, θα πήγαινα και θα ούρλιαζα "Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς" αλλά και τώρα που δεν μπόρεσα να το κάνω, δεν θα ακυρώσω το σαββατιάτικο εισιτήριο μου γιατί μπορεί να περίμενα 100 χιλιάδες κόσμου στο Ζάππειο :P

    • juliet avatar
      juliet @ GreekInLux 04/05/2012 08:54:25

      GreekInLux
      Καλημέρα,
      καλό ταξίδι ν'έχεις και τη Δευτέρα θα ξημερώσει μια νέα αρχή .Στο δικό μας χέρι είναι .Οσο θα βλέπουμε ,ότι βλέπουμε.....θα πεισμώνουμε ,γιατί η Ελλάδα είναι δική μας.Εμείς διαφυλάττουμε τα ιερά και τα όσια της Πατρίδα μας .Η Ελλάδα είναι ο ελληνισμός εκεί έξω και όχι τα ''κουστούμια '' των συγκεντρώσεων.Η Ελλάδα είναι αυτή που είπε ο Σαμαράς ,ο έμπορος ,ο βιοπαλεστής ,ο εργάτης ,ο επιστήμονας ,ο ....ΕΛΛΗΝΑΣ ,όπου και αν βρίσκεται ,ότι και αν κάνει.
      Ερχεσαι εποχή που η φύση είναι στη καλύτερή της ώρα .Είμαστε οι καταλύτες που θα σπάσουν τις αλυσίδες της υλιστικής υποδούλωσης ,είμαστε οι ελεύθεροι που θα συνεχίσουμε την παράδοση του πιο ωραίου κομματιού της κόσμου .
      :)

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ juliet 04/05/2012 10:41:39

        Σε βρίσκω σε άψογη διάθεση και το χαίρομαι ιδιάιτερα. Πολλές καλημέρες!

  14. wx avatar
    wx 03/05/2012 23:39:56

    αν είναι 15 χιλιάδες βράστα, τόσους είχαν και οι τσίριζα στην Ομόνοια.

  15. Αντώνης avatar
    Αντώνης 03/05/2012 23:41:44

    επειδη ειπωθηκε ενα νουμερο (15000 ,εστω και 25000),αν καποιος ειναι ικανοποιημενος με αυτο ,σε πολη με 4-5εκ ,απο κομμα που ψαχνει ποσοστο πανω απο 40%,μαλλον θα πρεπει να να ανυσυχει.μιλαμε για την νεα δημοκρατια και οχι για την πολιτικη ανοιξη.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Αντώνης 03/05/2012 23:48:46

      βλέπω βιάστηκαν οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι γυρολόγοι σε εντεταλμένη υπηρεσία να πιάσουν δουλειά. Μην τους κάνετε τη χάρη! (στοίχημα ότι αύριο θα βγάζουν τον Μπένυ με περισσότερο κόσμο;)

    • juliet avatar
      juliet @ Αντώνης 04/05/2012 10:58:02

      Αντωνάκη ,ν'ανησυχείς που δυσκολεύεσαι να γράψεις το ...να ανυσυχει ,είσαι και άτονος ...πως θα την πάρουμε το πόλη;;;;;την πόλη τη καυμένη ;

  16. ΚατΚατ avatar
    ΚατΚατ 03/05/2012 23:48:41

    Σήμερα πήγα στη συγκέντρωση για τρεις λόγους. Πρώτον γιατί μένω κοντά, δεύτερον για να τιμήσω τον Πρόεδρο και τρίτον για να δω γνωστούς και να μιλήσω μαζι τους. (0 Φάκτορας πέρασε σα σύφουνας απο την Αίγλη με την παρέα του χαιρέτησα την παρέα του αλλα αυτός είχε ήδη εξαφανιστεί). Τέλος πάντων, νομίζω ότι οι ανοικτές συγκεντρώσεις έχουν πια ξεπεραστεί. Και να σας πω την αλήθεια νόμιζα ότι ο Α.Σ θα τις καταργούσε. Πανε πια οι εποχές που τρέχαμε με τις σημαιούλες και τα καπελάκια. Ελπίζω να είναι οι τελευταίες γιατι ο κόσμος έχει βαρεθεί.

  17. γιωργος avatar
    γιωργος 03/05/2012 23:53:27

    αγαπητοι μου φιλοι ο κοσμος κουραστηκε.ηρθε η ωρα της αριστερας.τι να ψηφισω το σαμαρα που εκανε τη κολοτουμπα με το μνημονιο.να ξαναδω παλι το παυλοπουλο το πολυδωρα το σπηλιωτοπουλο τη παπακωστα και σια?η το πασοκ που μας εβαλε στο ΔΝΤ?οχι πια!!!ξερω απο τη δουλεια μου καμια 15 πασοκους και αλλους τοσους Ν.Δ που λενε το ιδιο και θα ψηφισουν η τσιπρα

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ γιωργος 04/05/2012 00:31:12

      ήρθε η ώρα της αριστεράς (sic). καλά δεν είχες αντιληφθεί ότι ζούσες σε κρυπτοσταλινικό κράτος που ήσουν κλεισμένος;;; είσαστε για να'σαστε.

    • kas avatar
      kas @ γιωργος 04/05/2012 00:56:26

      είστε αδιόρθωτοι και ψηφίστε ότι θέτε
      έχετε το ακαταλόγιστο

    • Tassos avatar
      Tassos @ γιωργος 04/05/2012 01:03:27

      Ούτε ο Παυλόπουλος, ούτε ο Πολύδωρας σε τσούζουν. Ο Σαμαράς σε καίει, σε πονάει. Θα σας γλεντήσει όλους.

  18. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 04/05/2012 00:16:13

    Οτι μπόρεσα να καταλάβω,ήταν απο την τηλεόραση.Για τα δεδομένα της εποχής,καλή πρεπει να ήταν η προσέλευση.Πάντως ένταση και παλμό είχε.Δεν θέλει όμως και πολύ προσπάθεια σήμερα για να ξεπεράσεις το πασόκ,δεν είναι αυτό επιχείρημα,ούτε μέτρο σύγκρισης.Το κλειδί νομίζω της εκλογικής επιρροής δεν το έχουν πια οι ανοιχτές συγκεντρώσεις.Βρίσκεται στο Διαδίκτυο και στην τηλεόραση

  19. zagor avatar
    zagor 04/05/2012 00:23:50

    ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ. ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ. ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΖΑΠΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΛΛΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΑ ΕΠΑΙΞΕ ΤΕΛΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Τ.V. ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ 30%. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.....

    • kas avatar
      kas @ zagor 04/05/2012 00:58:07

      σαν την συγκέντρωση της εδηκ το 81 θα είναι αύριο

      ούτε την μισή πλατεία δεν θα μπορέσουν να "γεμίσουν''

      ...αφού τηλεφωνούν και σε κομματόσκυλα και πάνω από τα Τέμπη για να κατέβουν

  20. airman avatar
    airman 04/05/2012 00:45:32

    Στο Ζάππειο απηύθυνε χαιρετισμό ο Vilfrid Martens.
    Ε και τι μ' αυτό!
    Σύμφωνα με πληροφορίες, αύριο στο Σύνταγμα θα απευθύνει χαιρετισμό ο Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, ο Γεώργιος Ανδρέα Παπανδρέου!
    Είναι τυχερός ο κ. Βενιζέλος που το ΠΑΣΟΚ έχει την τύχη και την τιμή να είναι υποψήφιος Βουλευτής του μια τέτοια προσωπικότητα!
    Πρόεδρε Μπενίτο, η κατρακύλα στην κατηφόρα είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να πιάσει κάποιος πάτο στο βαρέλι!

  21. vapori sun avatar
    vapori sun 04/05/2012 01:03:19

    οτι και να λεμε η κυριακη εφτασε την δευτερα θα ξερουμε τη ελλαδα θελουν οι ελληνες, ευχομαι να επικρατηση η λογικη και οχι η προπαγανδα γιατι τοτε καληνυχτα ελλαδιτσα

  22. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 04/05/2012 01:47:21

    Η συγκέντρωση ήταν πάρα πολύ καλή για τα σημερινά δεδομένα. Είχε παλμό και κυρίως συμμετοχή νεολαίας, όπως σε όλες τις συγκεντρώσεις Σαμαρά. Ασφαλώς θα βγουν τα τρολάκια να ρίξουν όλη νύχτα το δηλητήριό τους. Γιατί ακριβώς αυτή η εικόνα δεν τους άρεσε. Το είδαμε στην ηλεκτρονική έκδοση των μέσων της διαπλοκής. Φιγουράριζε στις ο9.00 η Ντόρα, ο Καμμένος, ο Τσίπρας, ο Φώτης πουθενά το Ζάππειο, ο Μαρτένς ο Σαμαράς.. Όλα αυτά μας χαλβδώνουν να δώσουμε τον αγώνα μας τις επόμενες δύο μέρες ώσπου να κλείσει η κάλπη. ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ! ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ! Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΥΓ: Άρχοντας ο Κώστας Καραμανλής κι η Νατάσα μαζί του. Χάρηκα την παρουσία τους δίπλα στη Γεωργία μπροστά στην εξέδρα.

  23. TAKHS avatar
    TAKHS 04/05/2012 01:56:56

    Αποψε ειδαμε τον νεο πρωθυπουργο Αντε να τελειωνουμε με τα καθε λογης οσφυοκαμτακια που μας ταλαιπωρησαν τοσο καιρο παριστανοντας τους καμποσους.

  24. hagan avatar
    hagan 04/05/2012 07:25:20

    Την "πόρτα" που έφαγε ο Μπουμπούκος από τον Καραμανλή την είδατε?Χα χα χα,ακόμα γελάω.Εκεί που κρεμούσαν οι καπεταναίοι τ'άρματα,κρεμάν οι γύφτοι τα νταούλια...

  25. juliet avatar
    juliet 04/05/2012 08:17:24

    Καλημέρα,
    χθες ,συγγνώμη ,αλλά , όταν έχεις συναντήσει και φαντάσματα είσαι αγριεμένος.
    Ο κόσμος δεν ήτανε μόνο αυτός εκεί μπροστά ,υπήρχαν πολλοί στο καφενείο ,μάλιστα αρκετοί ,άλλοι καθισμένοι στα παγκάκια .
    Εγω στη γειτονιά μου ξέρω περίπου 20 άτομα που θα ψηφίσουν Ν.Δ και όμως στη συγκέντρωση δεν πήγε κανένας,άλλος γιατί είχε το μαγαζί του ανοιχτό ,άλλη γιατί δεν μπορούσε να περπατήσει πολύ .Οι συγκεντρώσεις δεν είναι κριτίριο .
    Απ' ότι φαίνεται οι του οργανωτικού δεν έχουν κριτήρια προκειμένου να διαλέξουν τόπους και τρόπους συγκεντρώσεων, μάλλον ...θα τρέχουν για ψήφους ,δεν τους είπανε ότι το αποτέλεσμα είναι έργο εργασίας επίμονης και συνετής.
    :) :)

    • tak avatar
      tak @ juliet 04/05/2012 08:20:49

      Καλημέρα! Όπου να ναι, ανατέλλει!

      • juliet avatar
        juliet @ tak 04/05/2012 08:34:43

        Mπα.....καλημέρα;;Καλημεεεεεέρα!!!!!!
        :) :) :)

    • Mara avatar
      Mara @ juliet 04/05/2012 09:07:05

      Καλημέρα σε όλους!!!

      Ιουλία μου εμείς δεν ήρθαμε στην συγκέντρωση.
      Τελευταία στιγμή προτιμήσαμε να πάμε σε φιλικό σπίτι, που ήταν αρκετά άτομα αναποφάσιστα.
      Την είδαμε όμως από την τηλεόραση και όλοι (περίπου 25 άτομα) εντυπωσιάστηκαν.
      Νομίζω πως με την επιλογή μας, προσφέραμε περισσότερο στον αγώνα για την Νίκη, γιατί χωρίς να καταβάλουμε ιδιαίτερη προσπάθεια 5-6 Καμμενόπληκτοι γυρίσανε τούμπα.... μέχρι το τέλος της βραδιάς και κάποιοι αναποφάσιστοι αποφασίσανε χθές, ότι πρέπει να δώσουνε την ευκαιρία στον Αντώνη Σαμαρά και κατ΄επέκταση... στον εαυτό τους.

      Τελικά η Καμμενίτιδα... θα αποδειχθεί την Κυριακή ότι, ναί μεν ήταν ένας κατασκευασμένος...εργαστηριακός.... "ιός", αλλά οι επιπτώσεις του στους ανθεκτικούς δεξιούς δεν είχε το αποτέλεσμα που περίμεναν.... οι κατασκευαστές... του.

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Mara 04/05/2012 10:36:59

        αυτή ακριβώς είναι η πιο υγιής προσέγγιση!

        • Mara avatar
          Mara @ GreekInLux 04/05/2012 11:07:23

          Aγαπητέ GreekInLux, τελικά οι δεξιοί είμαστε γερά... κόκκαλα.
          Έχουμε ισχυρά αντισώματα.... και να κολλήσουν κάποιοι τον "ιό" της Καμμενίτιδας, περνάει ελαφριά... και γρήγορα....

  26. tasos1 avatar
    tasos1 04/05/2012 08:23:57

    Τι καιρό κάνει; Πού είμαστε; Σε ποιο έτος βαδίζουμε; Είστε εκτός τόπου και χρόνου και η φρασεολογία σας απαράδεκτη...

  27. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 04/05/2012 08:24:49

    Είδατε τη συγκέντρωση του Βενιζέλου στη Ρόδο; Πόσοι να ήτανε; 200; 300; Και αυτοί σκυθρωποί, λες και τους φέραν με το ζόρι.
    Kαι μιλάμε για πράσινο νησί..

  28. avanti avatar
    avanti 04/05/2012 09:42:06

    Η συγκέντρωση ήταν πολύ καλή αλλά θα μπορούσε να ήταν ακόμη καλύτερη αν υπήρχε περισσότερη συμμετοχή. Ο κόσμος προτίμησε να μείνει στο σπίτι του (το λέω γιατί ξέρω πολλούς που θα ψηφίσουν ΝΔ και δεν πήγαν) ή να πάει στα μαγαζιά..... είδαμε πολλούς ανηφορίζοντας από τον Πειραιά να παρκάρουν στους Κωτσόβολους και στα Leroy Marlin.. τι να πει κανείς ο κόσμος βρίσκεται σε λίθαργο, μεθαύριο έχουμε εκλογές, δεν ήθελαν να ακούσουν τον Πρόεδρο? Μετά τους φταίνε οι άλλοι, πάντα φταίνε οι άλλοι. Είμαστε παρτάκηδες τελεία και παύλα. Ας ευχηθούμε Καλή επιτυχία και με την Νίκη.

  29. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 04/05/2012 09:49:08

    Εγώ πρόσεξα και κατι άλλο στην Ρόδο του Βενιζέλου.

    Ούτε μ'ια ελληνική σημαία! στη σύναξη. Ούτε ΜΙΑ!!! Μόνο ΠΑσοκικές! λ¨ετε να είναι ο "σκληρός πυρήνας" του ΠΑΣΟΚοκρατούμενου κράτους;

    • avanti avatar
      avanti @ Νίκος Αργεάδης 04/05/2012 11:16:47

      Ελάχιστες πασοκοσημαίες, τα δε χειροκροτήματα προέρχονταν μόνο από καμιά δεκαριά άτομα. Οι άλλοι μούγκα . Ούτε ο σκληρός πυρήνας δεν ήταν, κομπάρσοι φίλε, σεκιουριτάδες με πολιτικά και άνδρες της ασφάλειας.....

  30. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 04/05/2012 09:51:49

    Καί ό Ανδρεουλάκος κι ή Παπακώστα κι ό Λυμπερόπουλος τών taxi,μέ βρεσκοβαμμένο κεραμειδί μαλλί κι ό Μειμαρακης κι ό Λυκουρέτζος (κατεδικάσθη πρόσφατα σέ 5ετή φυλάκιση μέ αναστολή) κι ό Χατζηδάκης ό Ντορόθεος καί πολλοί άλλοι από τό club τών κομματικών χαμαιλεόντων καί ανίκανων βαρόνων τού παρελθόντος,πού επρόδωσαν τόν Καραμανλή,τήν παράταξη,τούς Νεοδημοκράτες καί τελικά τήν χώραν μας,ήσαν εκεί!!
    Σέ μία συζήτηση δέ,ό Ανδρεουλάκος είπε ότι ##μάχεται καί πολεμά## διά τό κόμμα!!!!!!!!!!!
    Ό Ανδρεουλάκος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αισθάνθηκα,ακούγοντάς τον,διότι ήταν ακριβώς δίπλα μου,νά τού ρίξω ##φάπα## κατάμουτρα,από τήν αηδία πού ένοιωσα!!!
    Α!!!!!Ναί!!!Λησμόνησα καί τόν Παπαθανασίου,πού κι αυτός ήτο έκεί!!!!
    Τόν Γιακουμάτον δέν τόν είδα,αλλά είχε γεμίσει με διαφημιστικά φυλλάδια,τόν χώρον τού Ζαππείου!!!
    Ίσως νά μήν είχαν στεγνώσει τά μαλλιά του,από τήν νέαν βαφή!!!!!!!
    Πού τελειώνει τό θράσος τελικά μερικών,μόνον ό Ζεύς οίδε!!!!!!

    Ακόμη.ήθελα νά προσθέσω,ότι, κατά τήν ταπεινήν μου γνώμηνπάντα,εάν δέν έκαναν σαματά(!!!) οί ΟΝΕΔΙΤΕΣ,πού πράγματι προσπαθούσαν νά δώσουν χρώμα καί παλμό,μέ βεγγαλικά καί τραγούδια,ή συγκέντρωση θά είχε λάβει τήν μορφήν φιλολογικής συζήτησης στήν αίθουσα τού Παρνασσού,διά τόν Σεφέρη.

    Ό συγκεντρωμένος κόσμος,ήτο δέν ήτο 20.000.

    Ελπίζω παρ΄ όλα αυτά, ότι ό Αντώνης Σαμαράς,τήν Δευτέραν, θά είναι ό ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ τής χώρας!!!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 04/05/2012 10:00:04

      Συμφωνώ γενικά αλλά νομίζω ότι η Παπακώστα και ο Χατζηδάκης είναι καλοί. Ντοράκι (πρώην;) ο τελευταίος αλλά είναι από τους καλύτερους που έχουμε. Και έδειξε και κάτι ως υπουργός σε αντίθεση με άλλους.

    • juliet avatar
      juliet @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 04/05/2012 10:10:00

      Bρε,λαμόγιο...........κλπ ,κλπ, τον Σαμαρά τον είδες ;;;όσο για τ'αλλα ,σκέψου πόσοι -πόσες κοιμώνται με άνδρες -γυναίκες που δεν θέλουν να τις βλέπουν .....και όμως κοιμώνται!
      :(

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 04/05/2012 23:25:50

      Λαμόγιο, είχες δεν είχες, μου γύρισες τα άντερα ανάποδα. Αφού ξέρεις κάποια ονόματα, είναι σαν τα 11 μποφόρ.
      Μετά τις εκλογές θα πούμε ωραίες ιστορίες, αλλά μετά τις εκλογές. ;)

  31. Heaven avatar
    Heaven 04/05/2012 10:18:45

    Έχουμε τον Βορίδη!!
    παρασάγγες καλύτερο....

    • juliet avatar
      juliet @ Heaven 04/05/2012 10:45:46

      Kύριος ....και είχε και την εντιμότητα της παραίτησης από το βουλευτιλίκι όχι σαν κάποιους άλλους που το παίζουν επαναστάτες σε καμμένα ,το ίδιο ισχύει και για τον Αδωνι.

  32. SOCRATIS avatar
    SOCRATIS 04/05/2012 10:27:25

    ΚΡΑΤΑΜΕ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ.
    ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΝΗΡΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΟΙ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΛΕΞΟΥΝ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.
    ΑΠΛΩΣ Η ΧΩΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΕΝΑ ΚΡΙΣΙΜΟ ΜΗΝΑ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΒΑΛΑΝ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΤΟ 2009 ΠΟΥ ΜΑΣ ΡΙΞΑΝ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΡΟΪΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 2012 ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ Η ΕΥΡΩΠΗ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΛΟΓΙΚΗ.
    Υ.Γ.Η ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ,ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΥΘΥΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ,ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΥ,ΑΝΑΚΥΡΗΞΗ ΑΟΖ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΠΙΤΥΧΑΝΕΙ ΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ.

  33. A.M. avatar
    A.M. 04/05/2012 10:33:32

    Δεν ξέρω αν ήταν μεγάλη ή μικρή η συγκέντρωση ούτε και έχει κατά την γνώμη μου ιδιαίτερη σημασία ο αριθμός των συμμετεχόντων εν έτει 2012 και με τόσα μέσα να αναμεταδίδουν την ομιλία ζωντανά.
    Δεν ζούμε στην δεκαετία του '80 ούτε του '90.
    Γιατί να κατέβει ο άλλος στο Ζάππειο όταν μπορεί να δεί την ομιλία στο σπίτι του;
    Εξ άλλου αυτό που στο τέλος θα μετρήσει είναι η ψήφος.
    Και για να ψηφίσει την ΝΔ κάποιος πρέπει να ακούσει - και να πειστεί - ότι τα φλέγοντα ζητήματα που τον απασχολούν δλδ εργασία για τους Έλληνες, ασφάλεια και λαθρομετανάστευση θα επιλυθούν από την κυβέρνηση Σαμαρά.

    Σε κάθε περίπτωση ο Σαμαράς άγγιξε με τον σωστό τρόπο και τοποθετήθηκε καθαρά στα φλέγοντα ζητήματα της λαθρομετανάστευσης, της ασφάλειας και της ανάπτυξης.
    Εάν αυτά που είπε τα κάνει πράξη οι Έλληνες θα τον τιμήσουν για πολλές τετραετίες στην συνέχεια.
    ΕΑΝ τα κάνει πράξη και δεν μείνουν μόνο λόγια.

    Πιο από καρδιάς, πειστική και με συγκεκριμένες προτάσεις ομιλία από του Σαμαρά ΔΕΝ ακούσαμε πάντως από κανέναν άλλον υποψήφιο πρωθυπουργό.

    Και του Τσίπρα ο λόγος λαΐκιζε αλά αείμνηστου Ανδρέα
    και στου Πάνου την ομιλία δεν ακούσαμε ρεαλιστικές και καθαρές προτάσεις.
    Η Αλέκα λέει σταθερά μία απ' τα ίδια, έντιμο μέν, μακράν της προσδοκίας των Ελλήνων δε.
    Η Χρυσή Αυγή δεν μιλάει, δέρνει
    και τα υπόλοιπα αριστερά κόμματα υπόσχονται «κομμουνισμό της Νέας Εποχής» και Θεός οίδεν τι ακριβώς εννοούν.

    Αντικειμενικά βλέποντας και κρίνοντας καταλήγω στο συμπέρασμα ότι..

    Καλύτερη επιλογή για την χώρα από ψήφο στον Σαμαρά στην παρούσα φάση και με τα παρόντα δεδομένα ΔΕΝ υπάρχει!

  34. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 04/05/2012 11:38:17

    Ο Αντώνης έδωσε την μάχη του. Ήταν συγκινητικός.
    Τώρα, είναι η δική μας -τελευταία- ευκαιρία να πείσουμε τους αναποφάσιστους του κοινωνικού μας περίγυρου ότι ΔΕΝ είμαστε ίδιοι με τους Πασόκους.
    Γιατί, αυτό είναι το πρόβλημα αυτή τη στιγμή: Έχει τσουβαλιαστεί το χλωρό μαζί με το ξερό!
    Με τη δύναμη που μας δίνει η καθαρότητα των προθέσεων και η αγάπη για τη πατρίδα θα καταφέρουμε.
    Για να έχουμε, τελικά, ήσυχη την συνείδησή μας ότι κάναμε κι εμείς ότι περνάει από το χέρι μας για να σωθεί ο τόπος.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ Φυγόκεντρος 04/05/2012 12:15:12

      Ο Αντώνης έδωσε την μάχη του. Ήταν συγκινητικός.
      Για να έχουμε, τελικά, ήσυχη την συνείδησή μας ότι κάναμε κι εμείς ότι περνάει από το χέρι μας για να σωθεί ο τόπος.Eίστε καλα?Ποια μαχη?Ο λαος ξύπνησε.Δύο χρονια ηταν αντιμνημονιακός και ξαφνιακα ψηφισε το μνημονιο?ολοι αυτο λενε.εσκαψε το λακο μονος του και επεσε μεσα.αμα καταφερει να παρει πανω απο 20% θα ειναι θριαμβος.ψηφισε τη μειωση του κατωτατου μισθου τη διαλυση των συλλογικων συμβασεων το μειωση του επιδοματος ανεργιας.Δημιουργησε τη γενια των 400 ευρω.

  35. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 04/05/2012 11:39:41

    Συγνώμην, το πλήθος του κόσμου κάποτε ήταν κριτήριο εκλογής. Τότε που δεν υπήρχε τηλεόραση και υπήρχε "μέγα πλήθος και μέγα πάθος" σύμφωνα με την κομπορρημοσύνη του γνωστού γέρου.
    Ποιός μεσήλικας ή ηλικιωμένος θα έβγαινε έξω για συγκέντρωση σήμερα, με ελλιπή ασφάλεια; Παλαιότερα, ναι. Αρα δεν μπορεί να μετρηθεί η απήχηση της ΝΔ και του Σαμαρά από το πλήθος της συγκέντρωσης.
    Εμάς στην περιφέρεια, πώς να μας ΄προσμετρήσουν; Εγώ είχα στην διαπασών την τηλεόραση και ακουγόταν μέχρι την βραχονησίδα Καλόγεροι και χοροπηδούσαμε όλοι στο Ελλάς-Ελλάς Αντώνης Σαμαράς.
    Ας έχει ο καθένας στο νού του ότι σήμερα η ψήφος είναι
    μεγίστου ειδικού βάρους, ότι παίζεται το μέλλον της χώρας και της
    νέας γενιάς και άς μην παρασυρθεί από τις σειρήνες της καταγγελίας, τάχατες, του μνημονίου -πράγμα ανέφικτο για να μην κοροϊδευόμαστε.

  36. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 04/05/2012 12:07:33

    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα τηλεοπτικής μετάδοσης των συγκεντρώσεων. Και το 80 οι μεγάλες συγκεντρώσεις μεταδίδονταν ζωντανά αλλά γινόταν χαμός. Απλώς αλλάξαν οι εποχές και ο κόσμος έχει σταδιακά αποστασιοποιηθεί από τα κόμματα. Ήρθε τώρα και η κρίση σαν κερασάκι με αποτέλεσμα ο κόσμος να μην έχει όρεξη για τέτοια. Αυτό που τον νοιάζει πρωτίστως είναι πως θα τα βγάλει πέρα.

  37. Wolf avatar
    Wolf 04/05/2012 12:10:05

    3 ημέρες πριν τι εκλογές και βλέπω φίλους γύρω μου, ανθρώπους νοικοκυραίους, που μέχρι χθες τα είχαν όλα και σήμερα ψάχνονται, στα μάτια τους υπάρχει ...πάλι οργή και θυμός.
    Ο επιχειρηματίας έχει θυμό, ο εργάτης έχει θυμό, ο αγρότης έχει θυμό, ο υπάλληλος έχει θυμό, ο επιστήμονας έχει θυμό, παντού γύρω μας, σκυφτά και σκυθρωπά πρόσωπα.
    Τέρμα όμως ως εδώ και μη παρέκει.
    Τι θα κάνουμε, τι πρέπει να κάνουμε?
    Η απάντηση είναι για τον καθένα από εμάς θα τη βρούμε αν αναρωτηθούμε: σε τι κόσμο θέλουμε να ζήσουμε αύριο?
    Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ μονόδρομος, αν θέλουμε να υπάρχουμε αύριο. Οι επιλογές που έχουμε είναι δύο.
    Ή κάνουμε το θυμό δύναμη δημιουργίας και εκλέγουμε την Κυριακή μια ισχυρή κυβέρνηση και το Σαμαρά Πρωθυπουργό, -και λέω το Σαμαρά γιατί πιστεύω ότι μόνο αυτός μπορεί να κάνει τη δουλειά καλά και σωστά για την πατρίδα- που θα μπορεί να χτυπήσει το χέρι στο όποιο τραπέζι, των όποιων μας λοξοκοιτάζουν, ή επενδύουμε το θυμό μας και την οργή μας στο χάος και την ακυβερνησία και παραμένουμε στα ίδια και χειρότερα απ ότι είμαστε σήμερα.
    Ας σκεφτούμε όλοι το αύριο. Ας παραμερίσουμε τους εγωισμούς μας και το θυμό και ας επενδύσουμε σε μια άλλη Ελλάδα, διαφορετική. Ποιος δεν το θέλει να σταθεί πάλι στα πόδια του, να έχει πάλι δουλειά, να έρθει πάλι το χαμόγελο στα χείλη του? Σίγουρα όλοι μας.
    Αν αφήσουμε τη χώρα να μείνει ακυβέρνητη, οι μόνοι που θα τρίβουν τα χέρια τους είναι η διαπλοκή και το σύστημα που την υποστηρίζει, είτε είναι το εσωτερικό, είτε είναι εισερχόμενο. Ετοιμάζονται για πάρτυ και αυτό θα γίνει για ακόμη μια φορά στις πλάτες μας. Και προσωπικά κουράστηκα να παίζουν μπιλιάρδο στην πλάτη μου!
    Όλοι αυτοί επενδύουν στο χάος και την ακυβερνησία του τόπου. Επ’ ουδενί δε θέλουν ισχυρή κυβέρνηση, γιατί έτσι θα μπορούν να χειραγωγούν τα πάντα, με απλά λόγια να ελέγχουν το παιχνίδι. Όλοι αυτοί και τα κόμματα που έχουν βάλει μπροστά (βλ. ΠΑΣΟΚ, Καμμένους, Χρ. Αυγή, Ντόρες, Λαγούς, Τσιπραίους κλπ. κλπ.) για να κάνουν το παιχνίδι τους, επενδύουν στην οργή και στο θυμό μας. Βλέπουν την ύπαρξή τους μέσα στη διάθεσή μας να τιμωρήσουμε. Αν υποστηρίξουμε την ύπαρξη τους, υπονομεύουμε ταυτόχρονα και τους εαυτούς μας. Γιατί αυτοί θα υπάρχουν μέσα από εμάς, που θα είμαστε ακόμη πιο ταπεινωμένοι και υποχείρια των αφεντικών τους.
    Ναι να τιμωρήσουμε, αλλά να το κάνουμε σωστά, συντεταγμένα, ώστε και οι υπεύθυνοι να τιμωρηθούν και εμείς να υπάρχουμε αύριο. Ας μην παραμυθιαστούμε και τους αφήσουμε να μας γελάσουν πάλι. Δεν τους ενδιαφέρουμε εμείς, η εξουσία τους πάνω μας τους ενδιαφέρει!!!
    Χρειαζόμαστε μια ευκαιρία. Και η ευκαιρία θα έρθει μόνο αν έχουμε ισχυρή κυβέρνηση. Είναι ο μόνος τρόπος να ελέγχουμε εμείς τον εαυτό μας και όχι άλλοι. Να έχουμε δουλειά, να γίνουμε πάλι περήφανος λαός, να μπορούμε να δημιουργήσουμε.
    Ο εργάτης που δεν έχει δουλειά, δε θα βρεί αν δεν είναι η πατρίδα δυνατή, το ίδιο και ο υπάλληλος δεν θα αμοίβεται όπως πρέπει να δεν υπάρχει σοβαρό κράτος, ο επιχειρηματίας σε ενα επισφαλές περιβάλλον δεν θα μπορεί να δημιουργήσει αν δεν είναι το κράτος υγιές, ο αγρότης το ίδιο.
    Πρέπει έστω και την τελευταία στιγμή να καταλάβουμε ότι μια ισχυρή κυβέρνηση Σαμαρά, είναι καλό για όλους τους Έλληνες. Για να σταματήσει η κατηφόρα. Για να μπούμε στο δρόμο της ανάπτυξης και της ελπίδας.
    Γιατί το χάος που θέλουν κάποιοι, θα φέρει κι άλλο χάος και η κατρακύλα δε θα έχει σταματημό. Τώρα είναι η ώρα που πρέπει να βάλουμε φρένο στα σχέδια όλων αυτών που μας θέλουν τρομαγμένους.
    Αυτές τις εκλογές ψηφίζουμε για την ύπαρξή μας.
    Ψηφίζουμε τη συνέχεια ή μη της πατρίδας μας.
    Ψηφίζουμε για το μέλλον των παιδιών μας.
    Ας δείξουμε σε όλους, προς κάθε κατεύθυνση ότι: έχουμε ακόμη φιλότιμο, αξιοπρέπεια, δύναμη. Ας δείξουμε σε όλους τι σημαίνει Ελλάδα!!!
    Ο Θεός της Ελλάδας είναι μαζί μας, αλλά ας κάνουμε και εμείς αυτό που πρέπει για να βοηθήσουμε να σηκωθούμε στα πόδια μας, να δημιουργήσουμε πάλι.
    Για αυτό την Κυριακή ας πάμε στις κάλπες να ψηφίσουμε Σαμαρά για να έχουμε την ελπίδα ...να γίνουμε πάλι Έλληνες!!!

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ Wolf 04/05/2012 12:27:41

      Να ψηφισουμε τους εγκληματιες?Ρε πάτε καλα?Καθηστε και διαβαστε τι λεει το μνημονιο 2 που επεγραψε η Ν.Δ με το ΠΑΣΟΚ.Γνωριζει κανείς?Κα νενας.Ο καραμανλης δε κυβερνησε?Με ποιους?Μ ε τους βουλευτες που εχει παλι υποψηφιους ο σαμαρας?Τωρα Χατζηδακης η Παπακωστα ο Πολυδωρας ο Παυλοπουλος ο Σπηλιωτοπουλος και οι υπολοιποι ειναι σοφοτεροι?Το πασοκ δε κυβερνησε και μας εβαλε στο Δ.Ν.Τ?Και στο τελος κανανε και συγκυβερνηση?Ουστ.Ας δοκιμασουμε και την Αριστερα.

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ γιωργος 04/05/2012 12:33:16

        Πολύ φοβάμαι ότι την Αριστερά δεν την δοκιμάζεις, αλλά την παντρεύεσαι.

        • γιωργος avatar
          γιωργος @ Φυγόκεντρος 04/05/2012 12:35:55

          σοβαρη απαντηση!!!!!!!!

      • Wolf avatar
        Wolf @ γιωργος 04/05/2012 12:35:35

        Όταν σου φταίει ο παπάς δεν καις την εκκλησία Γιώργο. Έχουμε την ευκαιρία να τιμωρήσουμε όλους αυτούς που λες και φέρουν την όποια ευθύνη, αν δεν τους ψηφίσουμε.
        Ο Σαμαράς δε σου φταίει σε τίποτα όμως. Είναι ο μόνος που δε φταίει.
        Επέλεξε λοιπόν, νέες υποψηφιότητες από τα ψηφοδέλτια της ΝΔ και τιμώρησε αυτούς που θεωρείς υπευθύνους, μ αυτό τον τρόπο.

      • Γραικός avatar
        Γραικός @ γιωργος 04/05/2012 13:58:04

        Γιατί, έχουμε αριστερά στην Ελλάδα;
        Άσε ρε!!! Για ποια αριστερά μιλάς;

        Την αριστερά που δημαγωγεί;
        Την αριστερά που στηρίζει τις συντεχνίες χαιδεύνοντας αυτιά;
        Την αριστερά που το πρόγραμμα της καταρρέει υπό το βάρος των εσωτερικών του αντιφάσεων;

        Εγώ ως αριστερός, λέω ότι δεν έχουμε αριστερά στην Ελλάδα. Τρεχάτε τώρα όλοι οι Πασόκοι στον Τσίπρα να βρείτε τον καινούργιο Αντρέα σας.

        Αντε γεια!

  38. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 04/05/2012 12:14:01

    @@
    Αγαπητή Juliet,
    Έχεις ακούσει ποτέ νά λένε ## παρακαλετό μ...... ξυνό γ.........##!!!

    Άσε μας ρέ Julet,στόν πόνον (κομματικό) μας!!!!!!!!!!

    Kι όσον αφορά,τό έάν είδα τόν Σαμαρά......μά!!!! δι΄ αυτόν καί ΜΟΝΟΝ ΠΗΓΑ,όπως καί επί Κ.Καραμανλή από τό 1999 καί τούτο, διότι αυτοί καί μόνον αυτοί,ό Κ.Κ. κ Α.Σ. δλδ, ΕΔΙΔΑΝ/ΔΙΔΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΜΑΧΗ καί αυτοί οί δύο καί ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΙ είναι ή Νέα Δημοκρατία,αφού οί υπόλοιποι επισκέπτοντο/-νται τά σπα στό Κολωνάκι διά refresh,εκτός από τίς θυρίδες σέ κάποιες τράπεζες!!!

    • juliet avatar
      juliet @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 04/05/2012 12:18:24

      Οκ ,ήλθες στα ίσια !!!!
      :) :)

  39. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 04/05/2012 12:30:20

    Μεταξύ δύο δαιμόνων διαλέγεις πάντα αυτόν που μπορείς να πολεμήσεις.
    Αν δεν υπέγραφε δεν θα υπήρχε καμία μάχη να δώσει ούτε αυτός ούτε κανείς άλλος, φίλε Γιώργο.
    Το πρώτο μνημόνιο, το ΔΝΤ κλπ θα μπορούσαμε να το αποφύγουμε, όχι το δεύτερο. Αλλά, βλέπεις, ο Γιωργάκης μέχρι και με δημοψήφισμα απείλησε τους Ευρωπαίους για να πιέσουν τον Αντώνη.
    Έτσι, όντως, χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για μια ουσιαστική διαπραγμάτευση εκ του μηδενός.

  40. γιωργος avatar
    γιωργος 04/05/2012 15:14:58

    Ο συριζα ειναι ηδη δευτερο κομμα.Πιστευω να το γνωριζεται.Διοτι τον ψηφιζουνε οχι μονο οι αριστεροι αλλα και απο ολα τα κομματα.Γιατι κανενας δε ψηφιζει ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ πια.Οπωσδηποτε δηλαδη πρεπει να βγουνε παλι οι ιδιοι.Δε ντρεπεστε λιγο?Πασοκ και ν.δ τελος.

    • antonis avatar
      antonis @ γιωργος 04/05/2012 22:05:31

      Mε αυτο το πλευρο να κοιμασαι . Αλλωστε οταν ο ΓΑΠ μας εμπασε στο ΔΝΤ , εσυ παλι κοιμοσουν.......ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ !!!!!

  41. ΔΑΚ-ΟΝΝΕΔ avatar
    ΔΑΚ-ΟΝΝΕΔ 04/05/2012 23:02:23

    ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ Ο ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ ΤΟΤΕ(81-84) ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΤΗΣ ΓΑΛΑΖΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ Ο Κ.ΨΩΜΑΣ,ΤΡΑΒΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΥΣ.
    ΤΟΤΕ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ,ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!
    ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ,ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ΕΝΩΜΕΝΟΙ,ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ,ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ,ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΑΧΗ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ!
    ΕΜΠΡΟΣ-ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ! ΕΜΠΡΟΣ!!!!!!!!!!!

  42. Θρασύβουλος avatar
    Θρασύβουλος 05/05/2012 15:20:21

    Ο τίτλος συγγνώμη αλλά είναι μούφα.........
    Να πάρουμε τις συγκεντρώσεις στην Αθήνα...
    ΝΔ ουσιαστικά γεμάτο ο προαύλιος χώρος του Ζαπείου και λίγο ο διάδρομος απέναντι από το ζάπειο... Εκτίμηση δική μου 5000-7000 κόσμος
    Πασοκ Η εξέδρα στα σκαλοπάτια και ο κόσμος το πολύ μέχρι την Ερμού το πολύ 2500 - 3000
    Συριζα Η εξέδρα απέναντι απο αθηνας στις παρυφές της πλατείας η πλατεία άδεια (Σημειωτέον η ομιλίες άρχισαν με 50 λεπτά καθυστέρηση) ο κόσμος απο πειραιώς μέχρι αρχές σταδίου και κόσμος και στις αρχες τις Αθηνάς... εκτιμηση 3000-3500
    ΚΚΕ η εξέδρα κλασσικά στη ΓΣΕΕ ο κόσμος στην αλεξάνδρας μέχρι τις παρυφές τις οδού ρεθύμνου στην πατησίων από Γκυλφύρδου μέχρι Μετσόβου εκτίμηση 13000 - 15000 τουλάχιστον σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν και φωτο....... Αυτά από την μάχη της πλατείας.....

  43. ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΣΣΟΛΑΤΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΣΣΟΛΑΤΟΣ 04/06/2012 16:08:41

    καλησπέρα σε όλους.
    Οταν πριν απο πολλά χρόνια, εγραφα την μουσική και τους στίχους αυτου του τραγουδιού, μαζί με το ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΑΔΕΣ ΤΗΣ ΛΕΥΤΕΡΙΑΣ και το ΜΑΚΙ, δεν μπορούσα να φανταστώ οτι τόσα χρόνια μετά θα ηταν τόσο επίκαιρο.
    Καλή δύναμη σε όλους

    Γιώργος Ροσσολατος