#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2011 12:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς θα κάνει συγκυβέρνηση κι εγώ θα παντρευτώ την Scarlett Johansson



"Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις και στο κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης",  μεταδίδουν τα ηλεκτρονικά μέσα του αμετανόητου συγκροτήματος Λαμπρακη - Ψυχάρη.

Γιατί είναι ραγδαίες; Επειδή .... "ο βουλευτής Σωτήρης Χατζηγάκης έστειλε επιστολή στον γραμματέα της ΚΟ της ΝΔ, αναφέροντας ότι ο πρόεδρος Αντώνης Σαμαράς πρέπει να αναλάβει πρωτοβουλία για το σχηματισμό κυβέρνησης εθνικής ενότητας"

Για να λένε σωστά τις ειδήσεις η καλύτερη διατύπωση είναι η εξής: Ο Μητσοτάκης έβαλε τον Χατζηγάκη να στείλει επιστολή  στον Σαμαρά και με την κίνηση συμφωνούν οι εξής κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες και εθνικοί προμηθευτές....

Όπως άλλωστε επισημαίνουμε και αλλού από το πρωί έχουμε ...πήξει στα σενάρια. Η ΝΔ θα κάνει το ένα, θα συμφωνήσει στο άλλο,  ο Σαμαράς θα κάνει συγκυβέρνηση με Βενιζέλο κλπ κλπ

Ναι και η γιαγιά μου να είχε καρούλια θα την κάναμε πατίνι

Άντεξε ο Σαμαράς δυο χρόνια τις πιο λυσσαλέες επιθέσεις  και πιέσεις και θα πάει να κάνει συγκυβέρνηση με τους ....τεθνεώντες



Ασφαλώς και δεν υπάρχει ιδιαίτερο  πρόβλημα με τις διαφαινόμενες παραιτήσεις Υπουργών. Από τον Αύγουστο του 2010 είχαμε προβλέψει το ζήτημα που θα ανέκυπτε στη Κυβέρνηση (http://www.antinews.gr/2010/08/08/56892/) και είχαμε προτείνει μεταξύ άλλων:

«Γιώργο, πάρε όλα τα Υπουργεία πάνω σου. Αφού δεν σε ενδιαφέρει κιόλας η δεύτερη θητεία, κάνε με την άνεση σου το κομμάτι σου: Πρωθυπουργός και υπουργός πασών των χαρτοφυλακίων.

Αν νομίζετε, ότι κάτι τέτοιο  είναι πρωτόγνωρο και πρωτάκουστο, πλανάσθαι πλάνην οικτράν. Τον Απρίλιο του ΄44 κανείς δεν ήθελε να συμμετάσχει στην Κυβέρνηση Γεωργίου Παπανδρέου στη Μέση Ανατολή. Και έτσι αυτός ανέλαβε τα Υπουργεία Εξωτερικών, Δικαιοσύνης, Οικονομικών, Στρατιωτικών, Ναυτικών και Αεροπορίας.»

 Και ασφαλώς επειδή πολλοί θα πουν ότι δικαιώθηκαν ανατρέξτε και στον μήνα Νοέμβριο του Καζαμία 2011 

«Στις εκλογές ο Σαμαράς λαμβάνει 400.000 ψήφους παραπάνω από το ΚΚΕ της Λιάνας που γίνεται αξιωματική αντιπολίτευση.  Το ΠΑΣΟΚ με 3,1 μπαίνει οριακά στη Βουλή. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει λάβει 10% και ο Καρατζαφέρης 1,3 %. Χιλιάδες πολίτες, χαλκοπράσινοι από την πείνα και τις κακουχίες κατεβαίνουν με κεριά στο Ζάππειο για να υποδεχτούν  τον Πρωθυπουργό.»

 Ασφαλώς είχε γίνει υπερεκτίμηση στο ποσοστό του ΠΑΣΟΚ. Ο ακήρυχτος πόλεμος στην Ιπποκράτους μαίνεται και το ζήτημα είναι  το ποιος ή ποιοι θα πάρουν το κόμμα μετά τις εκλογές.

 Δεν το κρύβουμε ότι πολλές φορές αναρωτηθήκαμε αν είμαστε υπερβολικοί στη δριμεία  κριτική μας προς την Κυβέρνηση.  Τελικά αποδεικνύεται πως και «λίγα είπαμε».

Κατά τα άλλα, παιδική χαρά έγινε η χώρα. Ας κρατήσουμε ότι έχει απομείνει από  τη συλλογική αξιοπρέπεια μας.

MO

ΥΓ. Συγκυβέρνηση ζήτησε και ο Τηλέμαχος Χυτήρης. Με την Μιμή πρωθυπουργό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Quid avatar
    Quid 03/11/2011 12:30:55

    Μόνο να μην κάνει το λάθος ο κος. Σαμαράς. Αυτά τα περί 6ης δόσης και ότι "πρέπει να διασφαλιστεί" δεν πρέπει να τα πιστέψουμε. Είναι οι γνωστοί εκβιασμοί της τελευταίας στιγμής!

    Ας μην χύσει τώρα την καρδάρα με το γάλα, που με τόσο κόπο, θυσίες και υπομονή μάζεψε.

  2. ΜΠ avatar
    ΜΠ 03/11/2011 12:32:02

    Φάκτορα ! Με θέλεις για κουμπάρα ;; ;) χαχαχαα

    • factorx avatar
      factorx @ ΜΠ 03/11/2011 13:07:37

      Ο Μικρός Οδυσσέας παντρολογιέται

  3. STEFANOS GRAGAS avatar
    STEFANOS GRAGAS 03/11/2011 12:39:52

    και ομως φιλε μου φακτορα, η ΝΔ σημερα ειπε οτι η δανειακη συμβαση οπως ηρθαν τα πραγματα ειναι απαραιτητη και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα..απλα θα εξετασουμε το μνημονιο που τη συνοδευει...δηλαδη???μας το εξηγεις τωρα??? αμα ειναι να σπασεις αυγα, σπαστα,....τωρα θα δουμε...αν και πλεον αμφιβαλλω ΣΦΟΔΡΑ...

  4. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 03/11/2011 12:40:34

    Είναι αδιανόητο να ακούμε από τον Πρόεδρο ότι συμφωνεί με τη δανειακή σύμβαση της εθνικής μειοδοσίας αλλά διαφωνεί με τις πολιτικές. Η σύμβαση είναι η μήτρα του κακού γιά τη χώρα μας. Κρίμα. Ευθέως βγαίνει το συμπέρασμα ότι αλλάζει απλώς ο μανωλιός. Τίποτ` άλλο.
    Ο λαός θα αποτρέψει όλα σας τα σχέδια.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 03/11/2011 13:15:28

      Eγω δεν άκουσα τον πρόεδρο να λεει για δανειακή σύμβαση,μην βιάζεσαι Απόστολε
      Εγω εχω εμπιστοσύνη στον πρόεδρο,άλλωστε ειναι το μονο που ζήτησε απο τον κόσμο

      • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
        ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ sofia or8h 04/11/2011 11:19:22

        Επιμένεις ακόμη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  5. Ntinos avatar
    Ntinos 03/11/2011 12:41:08

    Ακόμα να τελειώσει το καναβούρι για τα παπαγαλάκια του συστήματος; Για πόσο ακόμα θα μιλάνε περί κυβέρνησης εθνικής σωτηρίας και κουραφέξαλα; Εκλογές εδώ και τώρα και ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του...
    Λίγο ακόμα τηλεόραση και θα μου γίνει συμπαθής ο Μόσιαλος....

  6. FM avatar
    FM 03/11/2011 12:43:10

    Δεν έχεις το δικαίωμα Πρόεδρε να υποκύψεις στους εκβιασμούς του συστήματος.Μην ξεχάσεις ποτέ τον κόσμο που σε πίστεψε και σε στήριξε τα 2 αυτά χρόνια.Μην μας προδώσεις, μόνη λύση η αυτοδυναμία σου

  7. Ένας avatar
    Ένας 03/11/2011 12:44:19

    "Την αποδοχή της δανειακής σύμβασης από τη ΝΔ εξέφρασε ο βουλευτής της ΝΔ Μάξιμος Χαρακόπουλος πριν από λίγο στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ , επισημαίνοντας όμως ότι δεν αποδέχεται την αδιέξοδη πολιτική της κυβέρνησης που οδήγησε στην αναγκαιότητα σύναψής της.

    Η δήλωση αποτελεί την πρώτη καθαρή θετική τοποθέτηση της Ν. Δ επί της νέας δανειακής σύμβασης που εξασφάλισε η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου και ως εκ τούτου σηματοδοτεί την μεταστροφή της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, την ώρα που η κυβέρνηση Παπανδρέου καταρρέει, και τίθεται και θέμα ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ.

    «Το κράτος έχει συνέχεια» δήλωσε ο κ. Χαρακόπουλος στέλνοντας μήνυμα στην οικονομία και στην αγορά ότι η Ν. Δ δεν πρόκειται αυτές τις κρίσιμες ώρες να ζητήσει επαναδιαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης."

  8. Χρήστος avatar
    Χρήστος 03/11/2011 12:47:25

    Περιμένω από τον Κ. Σαμαρά να ανακοινώσει τη σύνθεση της νέας κυβέρνησης χθες, να δώσει ένα μήνυμα σε όλους ότι δεν θα χαθεί ούτε ένα δευτερόλεπτο. Δεν μπορώ (θέλω) να σκεφτώ ότι ακόμη δεν είναι έτοιμοι.

  9. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 03/11/2011 12:47:36

    Δείτε τι γράφουν σήμερα διάφοροιι:

    "Το θέμα της κυβέρνησης εθνικής ενότητα και τα πιθανά ενδεχόμενα συζητήθηκε το πρωί στις συσκέψεις του κ. Σαμαρά με τους συνεργάτες του. Φυσικά εννοείται ότι δεν θα είναι σε αυτή την κυβέρνηση ο κ. Παπανδρέου. Έχει ενδιαφέρον ότι πρόσωπα που κινούνται στο περιβάλλον του πρωθυπουργού λένε ότι “ο κ. Παπανδρέου είχε αποδεχθεί από τον Ιούνιο να αποχωρήσει για να υπάρξει κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας” που στην παρούσα συγκυρία ερμηνεύεται ως ένας τρόπος διαφυγής του προ των εξελίξεων που έχουν ήδη διαμορφωθεί από εσωτερικές δυνάμεις στο κυβερνητικό στρατόπεδο. Παράλληλα υπάρχουν στελέχη και βουλευτές της ΝΔ που συμφωνούν στην πρόταση για κυβέρνηση εθνικής ενότητας και κινούνται αναλόγως"

    Μπορούμε να μάθουμε ποιοί είναι οι "συνεργάτες του Σαμαρά" που τα λένε αυτά, επειδή τους βουλευτές τους ξέρουμε;

  10. Νικος avatar
    Νικος 03/11/2011 12:48:00

    «Το κράτος έχει συνέχεια» δήλωσε ο κ. Χαρακόπουλος στέλνοντας μήνυμα στην οικονομία και στην αγορά ότι η Ν. Δ δεν πρόκειται αυτές τις κρίσιμες ώρες να ζητήσει επαναδιαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης.”


    χεχεχεχεχε

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Νικος 03/11/2011 15:36:55

      Αυτή είναι δική σου ερμηνεία ή της Μπακογιάννη ;

  11. θοδωρης avatar
    θοδωρης 03/11/2011 12:48:41

    ετοιμάσου να παντρευτείς την Scarlett

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ θοδωρης 04/11/2011 11:39:38

      Τυχεράκια...

  12. Quid avatar
    Quid 03/11/2011 12:48:44

    Το bankingnews μεταδίδει ότι αναμένεται διάγγελμα του κου. Σαμαρά, με το οποίο θα ζητήσει κυβέρνηση εθνικής ενότητας.

    Η συγκεκριμένη ιστοσελίδα συνήθως είναι καλά ενημερωμένη. Ας ελπίσουμε αυτή τη φορά να πέφτει έξω.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Quid 03/11/2011 15:39:43

      1. Μεταβατική κυβέρνηση = Υπηρεσιακή κυβέρνηση που οδηγεί άμεσα τη χώρα σε εκλογές κλείνοντας την εκκρεμότητα της συμφωνίας της 26ης/10.

      2. Κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ή ενότητας = συγκυβέρνηση μέχρι το τέλος της παρούσας τετραετίας δηλαδή τον Οκτώβριο του 2013.

      Το (1) είπε ο Σαμαράς.
      Το (2) θέλει το σύστημα Πασοκ διαπλοκής.

      Μην τσιμπάτε.

  13. EΥΑ avatar
    EΥΑ 03/11/2011 12:49:59

    Εσύ παντρέψου όποια θες...ο Σαμαράς να μείνει single...

  14. Ν avatar
    Ν 03/11/2011 12:51:58

    "..Το bankingnews μεταδίδει ότι αναμένεται διάγγελμα του κου. Σαμαρά, με το οποίο θα ζητήσει κυβέρνηση εθνικής ενότητας. "

    Επικοινωνιακα παιχνιδια ... Να πει στους δικους τους οτι η κυβερνηση εθνικης ενοτητας ηταν δικια του προταση και ΟΧΙ του ΠΑΣΟΚ και Καρατζαφερη.

  15. Κάποιος avatar
    Κάποιος 03/11/2011 12:52:03

    ΜΟ, η Σκάρλετ χώρισε προσφάτως και μάλλον είναι πάλι διαθέσιμη προς επίδοξους μνηστήρες.Οπότε στην περίπτωση που ο Σαμαράς θα συμμετέχει σε κυβέρνηση συνεργασίας και πάλι έχεις πιθανότητες να βγεις κερδισμένος εκτός κι αν σε χαλάει η εικονιζόμενη.
    Οπότε στο στοίχημα που θέτεις "μονά-ζυγά" δικά σου.

  16. Tem avatar
    Tem 03/11/2011 12:54:15

    Συγκυβέρνηση υπό τον Σημίτη ? ΕΛΕΟΣ πραγματικά. Αυτά δεν γίνονται.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Tem 03/11/2011 15:42:59

      Αυτός θα πάει εξορία, όχι να κυβερνήσει! Από τη στιγμή που η Μέρκελ και ο Σαρκοζί λένε ότι κακώς μπήκαμε στο ευρώ (επί Σημίτη δηλαδή) με παραποιημένα οικονομικά στοιχεία, ποιά αξιοπιστία μπορεί να έχει ο "δακτυλιοδότης" Σημίτης για οποιαδήποτε θέση κυβερνητική ή μη;

  17. Quid avatar
    Quid 03/11/2011 12:54:45

    Ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει μια λυσσαλέα μάχη να παρασυρθεί ο κος. Σαμαράς σε μια βιαστική συγκυβέρνηση, υποτίθεται για να διασφαλιστεί η έκτη δόση. Στην πραγματικότητα βέβαια, αυτό γίνεται για να ακυρώσουν την προοπτική αυτοδύναμης κυβέρνησης από τον κο. Σαμαρά και για να βάλουν μέσα σε αυτούς που θα φταίνε για το δράμα μας.

    Θα καταδεχθεί άραγε ο κος. Σαμαράς να γίνει θλιβερός ακολουθητής του κου. Καρατζαφέρη;

    Θα καταρρεύσει στη συνείδηση όλων μας.

    Αρνούμαι να το πιστέψω και εύχομαι να μην αποδειχθεί αληθινό.

  18. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 03/11/2011 12:55:26

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ δεν πρόκειται να κάνει συγκυβέρνηση. Ο Σαμαράς θα ορκίσει σύντομα τη δική του κυβέρνηση.
    Ο Χατζηγάκης προφανώς καθώς γνωρίζει ότι είναι κι αυτός ο τελευταίος της ομώνυμης βουλευτικής δυναστείας στα Τρίκαλα, διότι ο Μισέλ του δεν έχει προοπτική, βγήκε να στηρίξει την κόρη του μπαμπά της που χτες ζήταγε εκλογές και σήμερα κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Ο συρφετός του ΧΤΕΣ κι οι πεμτοφαλλαγγίτες της ΝΔ δίνουν τα ρέστα τους μαζί με το δυναστικό σύστημα που ξεψυχά.

  19. antonis1 avatar
    antonis1 03/11/2011 12:56:15

    "Αλλο πράγμα η δανειακή σύμβαση, άλλο πράγμα οι πολιτικές που τη συνοδεύουν".Μιχελάκης έφα.
    Αντε καλά κρασιά...Τελείωσε η επανάσταση .
    Τα παιδάκια έβαλαν μυαλό και σταματούν τις ζαβολιές.

    Εθνική ανάγκη μας επιβάλει να σώσουμε την ύστατη τούτη ώρα τον τόπο κλπ κλπ Η ΝΔ που οδήγησε την χώρα στην ευρώπη, δεν μπορεί τις κρίσιμες αυτές χώρες να αφήσει τον επικίνδυνο παπανδρέου (όχι το πασόκ) να την καταστρέψει. Το συμφέρον της χώρας είναι πάνω απο κόμματα και πρόσωπα.
    Σήμερα καλούμαστε να αποφασίσουμε κλπ κλπ.
    Στον πόλεμο όλοι μαζί, ενωμένοι και αποφασισμένοι....(κλάμα απο συγκίνηση και ρίγη ενθουσιασμού)
    Με αυτά τα δραματικά λόγια ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ το κεφάλαιο επανάσταση πράξη Β, εν αθήναις ο αντωνης. Η πράξη Α ήταν στις κάννες...

    Η συγκυβέρνηση είναι προ των πυλών....Αρατε πύλες αδέρφια...
    Για τα υπόλοιπα θα φροντίσουν να δώσουν τον τόνο και να δικαιολογήσουν την απότομη στροφή ,οι συνήθεις ύποπτοι.
    Το όνειρο της επανάστασης έλαβε τέλος....Ηταν πολύ ωραίο για να γίνει πραγματικότητα.

  20. FM avatar
    FM 03/11/2011 12:57:22

    Πείτε μου έναν λόγο για να μην γίνουν εκλογές στις 4 Δεκεμβρίου;
    Υπάρχει μόνο ένας να μην είναι το Πασόκ τρίτο κόμμα .

  21. Νικος avatar
    Νικος 03/11/2011 13:03:28

    Κυβέρνηση εθνικής ενότητας και ευρωπαϊκή προοπτική ή εκλογές και ενδεχόμενη αστάθεια που ίσως κοστίσει;


    Πείτε τι θέλετε εσείς, ω ανεξάρτητα μυαλά, πριν πει το ποίημα ο Μιχελάκης.
    Για να σας δω

  22. Νικος avatar
    Νικος 03/11/2011 13:05:09

    "Τήρηση της αναπόφευκτης δανειακής σύμβασης αλλά με διαφορετικούς όρους" (!)

    "Βρεθήκαμε προ τετελεσμένων"

  23. Nikos avatar
    Nikos 03/11/2011 13:05:20

    H δανειακή σύμβαση δεν περιλαμβάνει και τις εγγυήσεις; Ε; Τις εμπράγματες εγγυήσεις; Την εθνική κυριαρχία; Γι αυτό ο συντάκτης θα μείνει με την όρεξη για το top model...

  24. The Saint avatar
    The Saint 03/11/2011 13:06:27

    «Το κράτος έχει συνέχεια» δήλωσε ο κ. Χαρακόπουλος στέλνοντας μήνυμα στην οικονομία και στην αγορά ότι η Ν. Δ δεν πρόκειται αυτές τις κρίσιμες ώρες να ζητήσει επαναδιαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης.”

    Kαλά... εντάξει... μετά να μην αναρωτιέται κανείς γιά την ταρίφα του 22%....
    Εγώ που μιλώ με κόσμο σχεδόν καθημερινά ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ να εξηγήσω τις θέσεις του Σαμαρά, ΜΕ το μνημόνιο, όλοι αντικρούουν με ΠΕΙΣΜΑ : "Ολοι τα ίδια είναι, "είναι ή άλλη όψη του ίδιου νομίσματος", "αφού έχει διαφορετική πολιτική, γιατι δεν την προσαρμόζει χωρίς μνημόνιο", και άλλα χαρωπά, και προφανώς κάποια απο αυτά αφελή, αφού κάποια πράγματα ΔΕΝ γίνεται να αλλάξουν αλλά απλώς να επανπροσδιοριστούν, ο κόσμος ΔΕΝ το δέχεται, και ΔΕΝ θέλει να το καταλάβει... Γι'αυτόν "συμβάσεις", "μνημόνια" κλπ είναι λέξεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ, και συνάδουν με τη φτώχεια, και την ανέχεια...

    Αν λοιπόν τέτοιες ώρες βγαίνουν διάφοροι απο τη ΝΔ και λένε πράγματα όπως παραπάνω, μετά, και σε περιπτωση εκλογών να μην έχουμε απορίες, γιά τις μη αυτοδυναμίες και το ΧΑΟΣ που θα προκληθεί...

  25. GiorgosRodos avatar
    GiorgosRodos 03/11/2011 13:08:34

    Αναμένω την δήλωση του κ. Σαμαρά. Σε περίπτωση που δεκτεί το μνημόνιο νέο ή παλιό να ξέρεί ότι δεν θα μας έχει μαζί του...

  26. Νικος avatar
    Νικος 03/11/2011 13:08:35

    Μπορούσαμε να διαπραγματευτούμε καλύτερα όταν ξεκίνησαν οι πρώτες συμφωνίες. Τώρα ο δρόμος είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει. Παλεύουμε όμως για την καλύτερη συμφωνία για τον Έλληνα πολίτη και για τον κοινωνικό φιλελευθερισμό.

    Είχαμε πει ότι πρέπει να μειώσουμε τους φόρους όταν υπήρχε δυνατότητα για κάτι τέτοιο. Τώρα το ΦΠΑ πρέπει να πάσει στο 25% προσωρινά. Μέχρι να βγούμε από την κρίση.

    Πιστεύουμε ότι μπήκαμε στην κρίση λόγω λιτότητας, και ότι η έξοδος από την κρίση είναι η λιτότητα. Δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Νομίζετε ότι μας αρέσει; Θυσιαστήκαμε!

  27. Mara avatar
    Mara 03/11/2011 13:17:31

    Σιγά... άντεξε τόσο καιρό ο Σαμαράς και θα υποκύψει τώρα??? Πρόθυμους για ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ να ψάξουν αλλού...
    Ότι και να προτείνουν, θα εισπράξουν ένα μεγάλο ΟΧΙ!
    Τίποτα απολύτως δεν πρέπει να δεχθεί και δεν θα το δεχτεί.
    Θα πάμε σε εκλογές, θέλουν δεν θέλουν...

    ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ΑΝΤΩΝΗ!!!!

  28. machupichu avatar
    machupichu 03/11/2011 13:44:42

    Όποιος ψηφίσει τη δανειακή θα πάει στην αγχόνη με τον Μπενίτο κρεμασμένο στη μέση του.

    Τελεία και παύλα:

    ΑΡΘΡΟ 14.5 ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ Ι

    «ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, περιλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας όσον αφορά την άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή και όσον αφορά την εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του στο βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος»

  29. elsoto avatar
    elsoto 03/11/2011 14:02:50

    Μεγάλε, άντε να παντρευτείς την Σκάρλετ τώρα. Σε καλή μεριά κι η 6η δόση.

  30. Ν avatar
    Ν 03/11/2011 14:03:56

    ΣΑΜΑΡΑΣ: ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΕΚΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ

  31. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 03/11/2011 14:05:46

    MO καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Χεχεχεχε. Α ρε τυχερέ! Η Σκάρλετ είναι θεά.

  32. Κάποιος avatar
    Κάποιος 03/11/2011 14:10:22

    ΜΟ καλοφάγωτη η Σκάρλετ.
    Τουλάχιστον εσύ κάτι καλό κέρδισες από την ιστορία.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Κάποιος 03/11/2011 14:15:09

      Το είδε, το έπαιξε και κέρδισε. Η λίστα γάμου που;

  33. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 03/11/2011 14:16:08

    Αγαπητέ μου Μικρέ Οδυσσέα,

    μετά την πίκρα (ημών των γαύρων) της προχθεσινής μας ήττας στη Γερμανία, τη χθεσινοβραδυνή πίκρα της ήττας μας στην Ισπανία, βλέπω τώρα, μετά και τις δηλώσεις του Προέδρου της Ν.Δ., ότι εσύ τουλάχιστον θα πάρεις και μια (τεράστια...) χαρά: τη Σκάρλετ!!!
    Με μας τους υπόλοιπους τι γίνεται?...

  34. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 03/11/2011 14:28:12

    Τυχαιράκια Μικρέ Οδυσσέα.....
    Τη Σκάρλετ ε?

  35. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 03/11/2011 15:56:03

    Μ@κακίες λες. Είπε ότι θα εκχωρήσει εθνική κυριαρχία; Είπε ότι θα εγκρίνει αναδρομικά το Μνημόνιο στο οποίο είπε όχι; Είπε τίποτα από αυτά; Η πρώτη δανειακή σύμβαση του Μνημονίου που προβλέπει εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων με την άρση κάθε ασυλίας και εφαρμοστέο δίκαιο το αγγλικό δεν δεν δεν δεν δεν δεν, το ξαναλέω, δεν έχει ψηφιστεί ή εγκριθεί από κανέναν. Είναι συνταγματικά ανομιμοποίητη. Έχει απλά γίνει αναφορά αυτής στο νομοσχέδιο ψήφισης του μνημονίου που ψηφίστηκε τότε από ΠΑΣΟΚ, Μπακογιάννη, ΛΑΟΣ. Τώρα η νέα σύμβαση θα πρέπει να επικυρωθεί και είναι υπό διαπραγμάτευση οι όροι της. Μην δαιμονοποιούμε τη δανειακή σύμβαση αυτή καθαυτή αλλά να έχουμε το νου μας για τους όρους που θα θα θα θα θα θα, το ξαναλέω, θα διαμορφωθούν επ' αυτής μετά από διαπραγμάτευση της μεταβατικής κυβέρνησης (αν γίνει τέτοια πριν τις εκλογές) ή της επόμενης κυβέρνησης (αν γίνουν άμεσα εκλογές). Τώρα, το ότι η αρχική δανειακή σύμβαση του Μνημονίου προέβλεπε άρση κάθε εθνικής ασυλίας δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα περιέχει την ίδια πρόβλεψη και η νέα δανειακή σύμβαση, από τη στιγμή μάλιστα που έχει διαφανεί (λόγω του άμεσου κινδύνου χρεοκοπίας από τις παλινωδίες Παπανδρέου) ότι έχουμε διαπραγματευτική δύναμη και ο ίδιος ο Σαμαράς θα είναι αυτός που θα ορίσει τη γραμμή της μεταβατικής κυβέρνησης αφού αυτός είναι που πρέπει να συναινέσει για να σταθεί μια τέτοια κυβέρνηση.

  36. JOHN avatar
    JOHN 03/11/2011 17:50:25

    Και (3) υπηρεσιακη που να ψηφισει τη ΝΕΑ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ,το θελει η Μερκελ και ο Σαρκο,το ξεχασες αυτο που ειναι και το ζουμι!

  37. JOHN avatar
    JOHN 03/11/2011 17:58:21

    @Matsupitsu.Εαν πραγματικα το εννοεις αυτο βγαλε συμπερασματα του τι γινεται!!!!!!

  38. JOHN avatar
    JOHN 03/11/2011 18:00:45

    Μανωλη δεν τα λεει αυτος,τα λεει η νεα δανειακη που θελει να υπογραψει κατ εντολη της Μερκελ και Σαρκο!

  39. JOHN avatar
    JOHN 03/11/2011 18:10:23

    Mara.Καλα κρασια!Εκλογες θα γινουν αφου ομως προηγουμενως μας δεσουν με τη δανειακη,μεσω υπηρεσιακης που οπως δηλωσε θα συμετεχει κι ο Σαμαρας.