#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2011 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς επιστρέφει άρον - άρον από τις διακοπές του



Σεισμό προκάλεσε ο εκβιασμός Βενιζέλου να ψηφιστεί η νέα δανειακή σύμβαση και από τη ΝΔ.

Έγκυρα στελέχη εταιρειών δημοσίων σχέσεων και δημοσκοπήσεων προτείνουν στον Βενιζέλο τρόπους πίεσης στον Σαμαρά. Η πιο ρηξικέλευθη έχει τον κωδικό «Οβελίξ»: του προτείνουν να κρατήσει την αναπνοή του μέχρι να σκάσει. Ο φόβος αυτής της έκρηξης (και των συνεπειών της στην οικολογική ισορροπία) θα αναγκάσει τον Αντώνη να κάνει πίσω.

Ήδη ο Σαμαράς διακόπτει τις διακοπές του. Και ψάχνει να βρει ποιους υπουργούς θα ορκίσει.

Ο Χρύσανθος επιστρέφει ήδη από τη Σέριφο και τα έχει βάλει με θεούς και δαίμονες επειδή τον διέκοψαν την στιγμή που καμάκωνε έναν ροφό.

Ο Παπανδρέου δεν φεύγει με τίποτα από την Σκιάθο.

Ο Καρατζαφέρης έστειλε μήνυμα ότι φυσικά δεν θέλει να ψηφίσει, όμως η πατρίδα είναι πάνω απ’ όλα…

Η Ντόρα το διαπραγματεύεται , αλλά δεν πάει κανείς για να διαπραγματευτεί μαζί της.

Η  Παπαρήγα δεν πιστεύει τίποτα αν δεν το γράψει η «Πράβδα».

Ο Τσίπρας συγκαλεί την ΚΠΕ, τον ΣΥΡΙΖΑ και τον ΣΥΝ σε πανελλαδική συνδιάσκεψη που θα εκλέξει πανελλαδικό συντονιστικό για να διαμορφώσουν από κοινού εναλλακτικές προτάσεις. Θα προτείνει να αρκούν οι ψήφοι των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και των τραπεζιτών.

Ο Κουβέλης θα προτείνει η πλειοψηφία να είναι κάπου μεταξύ των 150 βουλευτών και του αθροίσματος των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ και των τραπεζιτών, εφόσον οι τελευταίοι δεσμευτούν να μην απολύουν δικηγόρους. Αλλιώς να ψηφίζουν και οι Επίτροποι της Ε.Ε..  Θα καταθέσει σχετική τροπολογία στο νομοσχέδιο του Βενιζέλου.

Ο Αλαβάνος θα προτείνει να καταλάβουμε την πλατεία Ταχρίρ.

Και εγώ τις παραλίες.

Κ. Ζερβόδεξος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/08/2011 14:41:50

    Ο Ροδινός;
    Συνεχίζει να κάνει ιαματικά λουτρά στον Λαγκαδά;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Strange Attractor 11/08/2011 15:44:26

      Μα ποιου κόμματος ηγείται ο Ροδινός;

      • danaos avatar
        danaos @ ΕΥΑ 11/08/2011 17:47:25

        Έχει δικό του κόμμα.Γ.Α.Β.

    • blue nile avatar
      blue nile @ Strange Attractor 11/08/2011 15:47:05

      ...έχεις δεν έχεις τη κακιούλα σου θα τη πεις....οι τελευταίες μου αναξιόπιστες πληροφορίες αναφέρουν ότι όπως ξέραμε ο Ροδινός δεν είναι ο Χρύσανθος Λαζαρίδης...οι δυο τους είναι διαφορετικά πρόσωπα αλλά είναι πολύ καλοί φίλοι και παραθερίζουν μαζί στη Σέριφο απολαμβάνοντας τα λουκούλεια γεύματα του Κύκλωπα με θέα το παλιό λατομείο και τα καφεδάκια τους στο Καφέ του Στράτου στη πλατεία της χώρας...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ blue nile 11/08/2011 15:51:26

        Συμπέρασμα: άρα ο Ροδινός έχει μουστάκι..

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ΕΥΑ 11/08/2011 15:58:59

          Ροδινός εμφανισιακά: Πως είναι ο Μπραντ Πιτ; Ε, λοιπόν, καμία σχέση....
          (Μάλλον προς τον Κλούνεϊ φέρνει! Τον παππού του Τζορτζ.)

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Strange Attractor 11/08/2011 16:04:30

            Πάντως κρατάει χαρακτήρα, αν προτίμησε μόνο τον Λαγκαδά για διακοπές...δεν πήρε σβάρνα όλα τα ελληνικά νησιά όπως ο ακατανόμαστος..

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ ΕΥΑ 11/08/2011 16:22:40

            Ο Λαγκαδάς είναι το Παρίσι της Μακεδονίας!

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 12/08/2011 03:25:56

            Εγώ νόμιζα η Ασπροβάλτα!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/08/2011 17:36:37

    Άν όντως πέσει η Γερμανική κυβέρνηση, όπως αρχίζει να διαφαίνεται στον ορίζοντα, και πάνε για πρόωρες εκλογές, θα γίνει της μουρλής το κάγκελλο.
    Τι δανειακή σύμβαση, τι συμμετοχή ιδιωτών και τι ψήφο από τα Κοινοβούλια, όλα θα επαναδιαπραγματευτούν από την αρχή.
    Μόλις έσκασε η είδηση ότι τις επόμενες μέρες (μάλλον Δευτέρα ή Τρίτη) η Μέρκελ θα πάει στο Παρίσι για μια ακόμα έκτακτη συνάντηση με τον Σαρκοζύ.
    Δεν είναι τηλεφωνική (και δεν είναι πλάκα).
    Ίσως του υποβάλλει την ...παραίτηση, χα χα. Και άιντε μετά από την αρχή, ο Μπαρόζο και οι άλλοι "Ευρω-γκαραζιέρηδες", να ξαναμοντάρουν τον "άξονα".

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ο Θείος 11/08/2011 22:07:22

      Η τύχη μας είναι στα χέρια μας, οι δε γερμανοί ψηφοφόροι και πολιτικοι ας κόψουν τον λαιμό τους. Αλλά προφανώς, με τα μυαλά σου, θεωρείς απόλυτα φυσιολογικό (και το κηρύσσεις κιόλας) αυτοί να κανονίζουν το μέλλον μας. Ραγιά, ε ραγιά!

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ ΚΜ 11/08/2011 23:30:52

        Γιατι ραγιας ρε φιλε; Μια πολυ σοβαρη ειδηση ειναι αυτο που λεει ο Θειος. Αν η Γαλληκη φουσκα σπασει δεν θα υπαρχει καμια σωτηρια πλεον και δεν συγκρατιεται με τιποτα η διασπαση.
        Επιτελους ας παψουμε να βλεπουμε μεχρι τη μυτη μας.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Δ.Φ. (ανιδεος) 12/08/2011 02:58:36

          Ο συγκεκριμένος γερμανόφρων σχολιαστής στον οποίον απηύθυνα τον χαρακτηρισμό, στα μισά σχόλια του εδώ μέσα παίζει την ίδια κασέτα: «Είναι κακιά η Μέρκελ αλλά οι άλλοι Γερμανοί της αντιπολίτευσης είναι καλοί και ευμενείς προς την Ελλάδα». Τρίχες δηλαδή, από έναν βαθύτατα συμπλεγματικό άνθρωπο, ο οποίος θαμπωμένος από τα γερμανικά «καθρεφτάκια» και «χάντρες» (ως άλλος assimilado) , κηρύσσει την Pax Germanica και τρέμει μην τυχόν η κρίση εκτροχιάσει την πορεία προς την «παγκόσμια διακυβέρνηση». Είναι λακές του «γερμανικού κόμματος» και αυτό που κηρύσσει (να αποθέσουμε την μοίρα μας στα χέρια ξένων ψηφοφόρων) είναι βαθύτατα ραγιαδίστικο και απαράδεκτο για όσους Έλληνες έμαθαν από τις μανάδες και τους πατεράδες και τους παππούδες τους ότι την μοίρα τους την κρατάνε οι ίδιοι στα χέρια τους. Διάβασε και το παρακάτω σχόλιο της Juliet (11/08 20:33), τα λέει καλύτερα από μένα.

          Για να σου απαντήσω τώρα στο θέμα της επέκτασης της κρίσης στην Γαλλία, η ευρωζώνη αυτή την στιγμή είναι μηχανισμός οικονομικού εξουσιασμού της Γερμανίας επί των υπολοίπων «εταίρων» (αμφίσημος ο πληθυντικός αλλά εν προκειμένω... έκατσε καλά!) της. Άν δεν αλλάξει, να γίνει κάτι άλλο, τότε κακό δεν θα είναι να διαλυθεί κακό θα είναι να διατηρηθεί! Όποια τροπή όμως και να πάρουν τα πράγματα, η μοίρα μας είναι στα χέρια μας.

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΚΜ 12/08/2011 03:45:13

            Τελικά βρίσκεται η μοίρα μας στα χέρια μας,ή στα χέρια του Θεού;
            Εγώ πιστεύω πως η μοίρα μας έχει κριθεί ήδη,και το έχουμε
            καταλάβει όσο πικρή κι αν είναι αυτή η διαπίστωση.
            Αν την είχαμε στα χέρια μας δεν θα τη διαπραγματευόμασταν.
            Ο Θείος δε σου φταίει σε τίποτα,τις απόψεις του γράφει,όπως κι εσύ.Είσαι εσύ λακές κάποιου κόμματος;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/08/2011 08:55:43

            Εσύ σύρε να ξαναποστάρεις το εκχύλισμα της μικροψυχίας σου κάτω από κανα ποστ του Επώνυμου γιατί ακόμα σε αγνοεί νομίζω.

            ΥΓ: Από λακές του Σάποιου (καλές σαράντα!) έγινες τώρα λακές του Θείου;

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΚΜ 12/08/2011 14:00:18

            ΚΜ αδιόρθωτος είσαι!
            Θα έπρεπε να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου,τα έχουμε ξαναπεί αυτά, αλλά μυαλό δεν έβαλες.
            Στους" μικρόψυχους" και στους" λακέδες"
            όμως απαντάς!
            Και τον "Σάποιο"μην τον πιάνεις στο στόμα σου
            ανάγωγε, διότι διαπράττεις ιεροσυλία!
            Ξέρεις εσύ,παιδί της εκκλησίας είσαι,διορθώσου,δεν σε πήραν δα και τα χρόνια...
            Α,για τον Επώνυμο, δεν χρειάζεται να κόπτεσαι και τόσο (έγινες και εσύ αυτόκλητος) εγώ τα βρίσκω μαζί του, διότι από τη φύση μου δεν είμαι ισοπεδωτικός!
            Αυτά.Και συνέχισε τώρα την ανάγνωση της Αγίας Γραφής,μήπως και σε βοηθήσει να βγεις από τα αδιέξοδα σου.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 13/08/2011 00:47:51

            Υποδείξεις από σένα δεν δέχομαι! Κατά τα άλλα, το μίσος σου κατά της ταυτότητας αυτού του λαού (την οποία δεν συμμερίζεσαι) είναι γνωστό, οπότε δεν χρειάζεται να μου το υπενθυμίζεις με τις φτηνές σου ατάκες. Και νομοτελειακά σε τοποθετεί στους ηττημένους (από δω παν κι άλλοι «χριστιανοφάγοι», λεβέντη μου).

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/08/2011 13:44:00

            Δεν υπάρχει Ελληνικό κόμμα με τέτοιες θέσεις, αγαπητέ. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
            Υπάρχει βέβαια στην Αλάσκα και στην Αριζόνα, και οι θυγατρικές του γύρω από τη Βόρεια Θάλασσα. Τώρα άν ετοιμάζουν κι εδώ παράρτημα, Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Ο Θείος 13/08/2011 00:56:14

            Γερμανική μήτρα γέννησε όλους τους -ισμούς που βασανίζουν την ανθρωπότητα: Κομμουνισμός, σοσιαλισμός, φασισμός, ναζισμός, υλισμός, καπιταλισμός, αναρχισμός. Όλα αυτά είναι ξένα προς το παραδοσιακό αξιακό υπόβαθρό του λαού μας (κι εσύ ένας θλιβερός assimilado).

            Αδερφάκια είστε εν ολοκληρωτισμώ λοιπόν και με την Κου Κλουξ Κλαν και με τον ανισόρροπο τον Νορβηγό. Ακόμα και η απαξιωτική σου αναφορά στο πρόσωπο του Χριστού, αυτό προδίδει. «Προοδευτικέ»!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ ΚΜ 12/08/2011 13:33:50

            Μια ακόμα ψήφος στους "Πραγματικούς Φινλανδούς" ή στην αρκουδοκτόνο Σάρα του Tea Party, θα λειτουργούσε πιθανώς ως ευεργετική εκφόρτιση της υπερσυμπιεσμένης libido.

          • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
            Δ.Φ. (ανιδεος) @ ΚΜ 12/08/2011 16:54:45

            Τα προσωπικα πιστεθω πως το θεμα της Γαλλιας ειναι το ιδιο με το θεμα της Αμερικης 2 χωρες των οποιων οι οικονομιες βασηζονται στν παραγωγη και εμπορια Οπλων σε τριτοδευτεροκοσμικες δημοκρατιες. Βρησκονται σε αναπτυξη μονο οταν υπαρχουν εντασεις. Η Γαλλια ειναι ενα κρατος παρασητο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΚΜ 12/08/2011 13:28:47

        Σε παρακαλώ, καλύτερα να λείπουν οι χαρακτηρισμοί.
        Δεν σε αποκάλεσα ούτε έτσι ούτε γκιουβέτσι, ούτε χίππη ούτε πίππη. Σεις που σκέφτεστε έτσι, προσέξτε καλύτερα τον πραγματικό Μετεμφυλιακό ραγιαδισμό, και τις βαθειές υποκλίσεις 60 χρόνων σε όλους αυτούς τους γαλαζοπράσινους "σουλτάνους", που κατάντησαν τη χώρα όπως την κατάντησαν.
        Άν πάλι επιμένεις, Ο.Κ., πάω πάσο.
        Χαρακτηρίζοντας, αυτοχαρακτηρίζεσαι. Δικό σου πρόβλημα.

  3. juliet avatar
    juliet 11/08/2011 22:33:00

    Καιρός να κοιτάξουμε τα του οίκου μας και ν΄αφήσουμε τις αμπελοφιλοσοφίες.Η επιβίωση μας εξαρτάται απο το τρόπο που χειριστούμε τους κινδύνους που προκείπτουν με σύνεση και με ότι δήποτε χρειαστεί,αλλά ενωμένοι .
    Οταν θα λεμε ότι έχουμε αρχηγό θα ΕΧΟΥΜΕ και όταν θα δίνονται οι εντολές θα ΔΙΝΟΝΤΑΙ και όταν θα πρέπει να εκτελούνται θα ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ.
    Και αν η Γερμανία διαλυθεί ,ας δουλέψουμε εμείς να παράγουμε και να επιβιώσουμε .Να νερόσουμε το κρασί μας αλλά να ξέρουμε ότι οι κόποι μας πιάνουν τόπο . Πρόεδρε,όταν αναλάβεις τα πράσινα ερπετά πρέπει να ψωφίσουνε ,γιατί είναι νόμος της φύσης το χειμώνα ναρκώνεται αλλά στις κατάλληλες καιρικές συνθήκες αποκτά δύναμη και δαγκώνει και αντε να πέσεις σε καμμία δεντρογαλία ,αν πέσεις σε αστρίτι .....
    Γλύτωσε ο ροφός !

  4. GAETANO avatar
    GAETANO 11/08/2011 23:37:25

    Είναι προφανές ότι ο Βενιζέλος δεν θα καθησει να ξεφτιλιστει . Τα μέτρα δεν βγαίνουν και το ξέρει . Ο ΓΑΠ νομιζει ότι τον έχει παγιδευσει αλλα δεν έχει καταλάβει ότι έχει πέσει στην παγίδα του . Θα προτείνει 180 βουλευτές για την ψήφιση . Αν δεν το δεχτεί ο ΓΑΠ θα πιέσει με παραίτηση . Αν δεχτεί ο ΓΑΠ και δεν δεχτεί ο Σαμαράς θα κάνει εκλογες . Η ΝΔ θα γίνει πρώτο κόμμα με η χωρίς αυτοδυναμία . Ο ΓΑΠ αποχωρεί και ο Σαμαράς παίρνει την ανασφάλιστη χειροβομβίδα . Ο Μπενυ θα περιμένει την σειρά του να γινει Πρωθυπουργος σύμφωνα με την θεωρία του ώριμου φρουτου . Μικροπολιτικα και προσωπικά παιχνιδακια χωρίς τον ξενοδόχο που δεν παίρνουν υπ´οψη τους ότι ο οικονομικος χρόνος της χώρας πλησιαζει στο τέλος του . Και όταν ακούσουμε απο τους Ευρωπαιους και ΔΝΤ το " είσαστε ασυνέπεις τέρμα τα δανεικά " θα έχει τελειώσει και ο πολιτικός χρόνος οπως τον ξέραμε . Θα χαθούν όλοι και οι προηγούμενοι και οι επόμενοι .

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ GAETANO 13/08/2011 02:30:33

      ΚΜ από πότε απαντάς σε φτηνές ατάκες;
      Είσαι υβριστής χειρίστου είδους,αλλά στον τομέα αυτό ασυναγώνιστος!
      Εγώ πιστεύω ότι δεν πιστεύεις πουθενά!
      Τα συμπεράσματά σου,είναι φτηνά, εμετικά,και δείχνουν διαταραγμένη
      προσωπικότητα.Αυτός ο Νορβηγός που αναφέρεις πιο πάνω,βγήκε από το ίδιο εκμαγείο που βγήκες και εσύ.
      Εννοείται ότι τον χρησιμοποίησαν,όπως ίσως χρησιμοποιούν και εσένα,αλλά
      είσαι τόσο ανόητος που δεν το έχεις πάρει ακόμα χαμπάρι.
      Τέλος είμαι πιο πολύ Έλληνας από εσένα,(από τη Μακεδονία) πιο Χριστιανός
      από εσένα (δε σε μισώ,σε συμπονώ).
      Εσύ απ'ότι φαίνεται δεν έχεις τόπο καταγωγής,μισώντας αυτούς που έχουν!
      Και καλός Χριστιανός δεν είσαι,αυτό φαίνεται,δεν μπορείς να το κρύψεις.
      Κρίση ταυτότητας έχεις μου φαίνεται.
      Αυτά.Ελπίζω να αρκούν! !

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 13/08/2011 02:43:37

        Α,και κάτι άλλο φαρισαίε......το Χριστιανισμό γερμανική μήτρα το γέννησε ;
        Αν δε γνωρίζεις δε χρειάζεται να απαντήσεις,μην εκτεθείς κι άλλο,
        φτάνουν οι κρίσεις που περνάς,μην πέσεις στο χάος της συνείδησής σου
        φοβάμαι, (αν δεν έχεις συνείδηση,μένει μόνο το χάος) κι αρρωστήσεις!
        Μια περιουσία θέλεις εσύ για ψυχοφάρμακα !

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 13/08/2011 08:32:36

          Και μόνο που συγκαταλέγεις τον χριστιανισμό μαζί με τον... μαρξισμό και τον καπιταλισμό στις... μάστιγες της ανθρωπότητας (!) δείχνει ποιός είναι ο άρρωστος (και από τί). Το υπόλοιπό υβρστικό ντελίριό σου απλώς προσδίδει... εφέ!

  5. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 13/08/2011 10:18:35

    Εννοείται ότι ο Χριστιανισμός δε συγκαταλέγεται στις μάστιγες της ανθρωπότητας !
    Ανεγκέφαλε ψυχοπαθή !Το ποιος υβρίζει και λασπολογεί άσε καλύτερα τους υπόλοιπους να το κρίνουν!
    Από που κατάγεσαι δε μας είπες"Ελληνάρα".
    Κομπλεξικέ.
    Πρωί πρωί.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 13/08/2011 10:48:03

      Ναι, τώρα που ξεμέθυσες, προφανώς δεν συγκαταλέγεται!

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΚΜ 14/08/2011 02:20:51

        Μ'αποστόμωσες τα κατάφερες !
        Συνέχισε τη θεραπεία σου τώρα,και αν καταφέρεις να αποθεραπευτείς,τα ξαναλέμε.
        Τέλος.Έχω κι άλλες δουλειές να κάνω.