#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς επιβάλλει την ατζέντα των εκλογών



Από τις χθεσινές ομιλίες των αρχηγών ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, αλλά και την εξέλιξη μέχρι στιγμής τους προεκλογικού αγώνα,  προκύπτει ότι ο Σαμαράς δεν τρέχει απλώς πρώτος στην κούρσα των εκλογών, αλλά επιβάλλει και την ατζέντα τους.

Παρουσίασε εξαντλητικά –για προεκλογική ομιλία- το οικονομικό σχέδιο της διακυβέρνησης του. Για την αρτιότητα του προγράμματος της ΝΔ μίλησαν εχθροί και φίλοι, με τα καλύτερα λόγια.

Δεσμεύτηκε για λίγα, για να κάνει πολλά.

Μίλησε για όλους και κυρίως για τη μεσαία τάξη.

Για τα δάνεια, για την ανεργία, για την παραγωγική ανασυγκρότηση.

Για τη δημόσια διοίκηση., το ρόλο του κράτους, τις αποκρατικοποιήσεις.

Παρουσίασε τα περίφημα ισοδύναμα μέτρα, επέμεινε στο θέμα της αξιοποίησης της  δημόσιας περιουσίας, αλλά και στα αναπτυξιακά εργαλεία που παραμένουν ανενεργά.

Ο Βενιζέλος στη δική του συγκέντρωση, που έμοιαζε με πολιτικό μνημόσυνο με δεκάδες τεθλιμμένους συγγενείς, πήρε την ομιλία Σαμαρά με σκοπό να την αποδομήσει σημείο προς σημείο. Αυτό που κατάφερε ήταν να εκθέσει το διαχειριστικό του όραμα, την εμφανή –κατά τους συντρόφους του- έλλειψη ηγετικής στόφας και την περικοκλάδα ενός πολιτικάντικου λόγου άνευ ουσίας.

Μάλλον θα αναπροσαρμόσει την τακτική του και δεν θα επαναφέρει το ατυχές δίλημμα «εγώ ή ο Σαμαράς»…

Μοιάζει «πανικόβλητος», χωρίς προτάσεις και με μόνο όπλο τη μετεκλογική προσφορά των εδρών του. Δεν είναι καθόλου βέβαιο, ότι θα βρεθεί κάποιος να τις ζητήσει…

Τη στιγμή που η ΝΔ εμφανίζει εκ νέου μια δυναμική και τα μικρότερα κόμματα (ΣΥΡΙΖΑ, ΛΑΟΣ, ΑΝΕ), συνωστίζονται στον προθάλαμο της εξουσίας και ζητούν ψήφο για να ηγηθούν (;;;) ενός κυβερνητικού σχήματος, ο υπαρκτός φόβος στο ΠΑΣΟΚ είναι η συντριβή στις εκλογές.

Πολλοί ζητούν να μην επικρατήσει ο θυμός και η οργή. Είναι λάθος. Πλάι σε αυτά τα συναισθήματα που υπάρχουν και θα υπάρχουν, το μόνο που χρειάζεται να μπει είναι  η παράμετρος της σοβαρότητας.

Ο λαός κάηκε στον «σοσιαλιστικό χυλό» του «λεφτά υπάρχουν». Φυσάει και το «γιαούρτι»  του «λεφτά δεν υπάρχουν για άλλους φόρους». Λογικό, αλλά ανατρέψιμο.

Δύο εβδομάδες είναι λίγος χρόνος για να δημιουργήσει ένα κόμμα οπαδούς και πρεσβευτές των απόψεων του.

Είναι όμως τεράστιος χρόνος για να πείσει τους ψηφοφόρους ότι υπάρχει κοστολογημένο σχέδιο εξόδου από την κρίση, ότι υπάρχουν κάποιες δεκάδες σοβαροί και «φρέσκοι» άνθρωποι για την υλοποίηση του.

Πέρα από το οικονομικό πρόγραμμα, το Ζάππειο ΙΙΙ ένα πράγμα έδειξε: υπάρχει ηγέτης, έτοιμος να αναλάβει τις τύχες της χώρας…

Μικρός Οδυσσέας

 Σαμαράς στο Ζάππειο: Θα τα αλλάξουμε όλα

“Ζάππειο 3″: η ελπίδα και η ευκαιρία για την χώρα

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. axis avatar
    axis 23/04/2012 07:21:44

    Ο Σαμαράς είναι ο μόνος που εγγυάται ασφάλεια και προοπτική για τη χώρα. Ψηφίζουμε ΝΔ για άμεση αποπασοκοποίηση του κράτους. Δεν ψηφίζουμε γλάρους και δεκανίκια γιατί με αυτούς θα παραμείνει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.

  2. spiros28 avatar
    spiros28 23/04/2012 08:07:07

    Ο Καραμανλής χθές κάθονταν δίπλα στην γυναίκα του Σαμαρά [συμβολικά].
    Αλήθεια ο Σαμαράς τι να σκεφτόταν όταν πρίν 2,5 χρόνια οι ίδιοι άνθρωποι που σκυλόβριζαν και διαπόμπευαν τον Καραμανλή χθές οι ίδιοι άνθρωποι τον...αποθέωναν.
    Είναι δυνατόν κάποιος να έχει εμπιστοσύνη σε αυτούς τους ανθρώπους?

    • αντιδωρος avatar
      αντιδωρος @ spiros28 23/04/2012 14:15:58

      συνεπως, ειναι δυνατον να εχεις εμπιστοσυνη σε καποιον που εχει εμπιστοσύνη σε αυτούς τους ανθρώπους?

  3. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 23/04/2012 08:14:34

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ηγέτης, έχει πρόγραμμα. Ψηφίζουμε ΝΔ , για ασφάλεια , ανάπτυξη , ελπίδα. Ουτε μια ψήφος χαμένη.

  4. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 23/04/2012 08:18:31

    Το πρόγραμμα του Αντώνη Σαμαρά πείθει απόλυτα. Η νίκη θα είναι μεγάλη.

    • Perseas avatar
      Perseas @ Νίκος Θ. 23/04/2012 14:52:53

      Καλά το πρόγραμμα, που σε πείθει, κατέβηκε μόνο του από τον ουρανό;
      Δεν έχει την προσωπική σφραγίδα του οικονομολόγου και πολιτικού Σαμαρά ;

  5. ΣΙΝΙΑΛΟ avatar
    ΣΙΝΙΑΛΟ 23/04/2012 08:20:36

    Ψηφίζουμε με λογική και σοβαρότητα. Δουλεύουμε για την ανάπτυξη. Δεν ποντάρουμε στη καταστροφή όπως λέει και ο πρόεδρος στο μήνυμα του. Και θα συμπληρώσω , Δεν γινόμαστε θύματα κάθε καιροσκόπου γιατί έτσι οδηγούμε στην καταστροφή και τα παιδιά μας που δεν έχουν ακόμη δικαίωμα ψήφου.

  6. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 23/04/2012 08:45:51

    Ο Σαμαρας παρουσιάζει ένα ολοκληρωμένο οικονομικό προγραμμα κ´ απο την άλλη βλέπεις Βενιζέλο να προσπαθεί να μας πείσει ότι εχτες ονειρευτεικαμε δεν ακούσαμε Σαμαρά τον καμένο να λέει πολιτικό απατεωνα τον Σαμαρά Τσίπρα Παπαρηγα να λενε περι μαγικον λύσεων κ´φυσικα τον Καρατζαφέρη να ρίχνει πάλι χολη αλλα για την ταμπακιερα τίποτα για λύσεις κ´ προγραμμα τίποτα κανένας φτάνει να μην πετύχει αυτοδυναμια ο Σαμαράς

    • juliet avatar
      juliet @ Διηνεκης 23/04/2012 09:52:53

      Διηνέκη
      καλή βδομάδα ,καιρός αίθριος ...με μικρούς σεισμούς.Χθες στο Μαρούσι ,κόσμος απλός που θέλει ν'ελπίζει και οι συνήθεις ύποπτοι .Πρέπει να τους παραβλέψουμε ,να δούμε μπροστά ,ξέρεις τι θυμίζουν ; έχεις μια γυναίκα θησαυρό ...βλέπεις τη μάνα της και κτυπάς το κεφάλι σου και για να γλυτώσεις το σπίτι σου ....ξαπαστέλνεις την πεθερά!!!Ωραία παρομοίωση,δε μπορεί να το αμφισβητήσεις;ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ !

      • Διηνεκης avatar
        Διηνεκης @ juliet 23/04/2012 11:13:27

        Καλημέρα κ´ καλή βδομάδα juliet,κ´ δω φτιάχνει ο καιρός βγάζουμε τις γούνες,ρε Όσο κ´ να την διωχνω την πεθερά πάλι πίσω γυρίζει

        • juliet avatar
          juliet @ Διηνεκης 23/04/2012 11:52:38

          Διηνέκη
          Εδω σηκώνω τα χέρια .....σ'αγαπάει φαίνεται,θέλει σκληράδα!!!!

  7. tak avatar
    tak 23/04/2012 09:00:12

    Όλα όσα είπε, θα τα κάνει. Άλλωστε και την περίοδο της συγκυβέρνησης, ως υπουργός οικονομικών, μείωσε αμέσως τους φορολογικούς συντελεστές, αν θυμάμαι καλά.

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/04/2012 09:13:13

    Καλημέρα,
    Για να μην ξεχνάμε.
    Σαν σήμερα το 2010 ο ΓΑΠ από το Καστελόριζο μας ενημέρωσε οτι θα μας οδηγούσε στο δρόμο για την Ιθάκη.
    Ελπίζουμε όλοι η περιπέτεια που μας έβαλε να μην κρατήσει μια δεκαετία!

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 23/04/2012 09:47:05

      Kαλημέρα,
      κ.Ροδινέ ,σήμερα ίσως είναι πιο προβληματισμένη από ότι πριν πάω στο Μαρούσι.Ελπίζω και εγώ αυτή η περιπέτεια να τελειώσει όσο γίνεται πιο αναίμακτα.Με τέως υπουργό,από τα πρώτα ονόματα σε ψήφους,στην ερώτηση θα έχουμε αυτοδυναμία;Η απάντηση ήτανε είμαστε πρώτο κόμμα .Δεν έχει σημασία αυτό που λες ,του αποκρίθηκα, αλλα χρέος είναι να πολεμήσουμε ΓΙΑ την αυτοδυναμία.Τράβωσε λίγο ,του είπα καληνύχτα και έφυγα .Θες τ' όνοματάκι του κ.Ροδινέ;

      • Mara avatar
        Mara @ juliet 23/04/2012 10:49:08

        Juliet Καλημέρα!

        Από χθές διακινείται... το άλλο... το εκπληκτικό....
        "....Η αυτοδυναμία έτσι και αλλιώς είναι ανέφικτη, πρώτο κόμμα θα είμαστε έτσι και αλλιώς. Πρέπει όμως να μπεί και η Ντόρα στην βουλή γιατί είναι η μόνη που θα στηρίξει τον Σαμαρά..."
        Μιλάμε... "λυτοί και δεμένοι" να μην πάρει αυτοδυναμία ο Σαμαράς και πάσει θυσία... να μπεί η κόρη στην βουλή.


        Ιουλία, το γράφω και σε άλλη ανάρτηση.
        Ως πότε οι δεξιοί θα παίζουν εν τη αφελεία τους τα παιχνίδια του Μητσοτάκη???
        Ως πότε θα πέφτουν θύματα αυτού του μοιραίου για την παράταξη άνθρωπου???

  9. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 23/04/2012 09:15:51

    Την Παρασκευή πριν τις εκλογές εγώ θα επιθυμούσα μία λακωνική on camera δήλωση Καραμανλή η οποία εν ολίγοις θα λέει: " Ήρθε η ώρα να παταχθεί το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Στηρίξτε όλοι τη Ν.Δ".

    • Mara avatar
      Mara @ Dexi Extrem 23/04/2012 11:01:45

      Η επιθυμία σου θα γίνει πραγματικότητα!
      Να δείς τότε τους Κατακαϋμμένους.... πως θα ξεβρακωθούνε σε ένα λεπτό....

  10. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 23/04/2012 11:15:35

    Ρε θα μου πει κάποιος τι ρόλο παίζει ο Καμμένος ;;;;;;;;;;;;;

    • Dexi Extrem avatar
      Dexi Extrem @ Διηνεκης 23/04/2012 11:48:16

      Ο Καμμένος αποδείχτηκε ο Δούρειος Ίππος της διαπλοκής. Ξεφύτρωσε για να κοντύνει την Ν.Δ. Μη ξεχνάς ότι ο Καραμανλής κάποτε απείλησε τους νταβατζήδες. Λές να το ξέχασε; Με αιχμή του δόρατος τον Σαμαρά θα τους κεντρίσει καίρια. Η ασπίδα τους κομματίδια τύπου Καμμένου. Θα δούμε την Κυριακή ποιός είναι ισχυρότερος. Στηρίξτε όλοι Ν.Δ!

    • juliet avatar
      juliet @ Διηνεκης 23/04/2012 11:49:59

      Διενεκης
      της αντιπολίτευσης ...το πιο ωραίο το είπε η Τσαπανίσου στον εκπρόσωπο Κουικ:
      Εσυ και το κόμμα σου είσαι αντίθετος σ'όλα.......Σε κάλυψα ,αγαπητέ ;

    • Mara avatar
      Mara @ Διηνεκης 23/04/2012 12:03:50

      Ά... βρέ... Διηνεκή με τις απορίες σου.
      Ρώτα τον Γεωργαλά..., ξέρεις τον θεωρητικό της χούντας, που έστειλε εξώδικο στον Πανούλη για τα λεφτά που του χρωστάει.
      Με το εξώδικο που θυροκολλήθηκε την Τετάρτη 18 Απριλίου στο κτίριο των Ανεξάρτητων Ελλήνων στη λεωφόρο Συγγρού, ο Γεωργαλάς ισχυρίζεται ότι υπήρξε ο επικοινωνιακός σύμβουλος του Πάνου Καμμένου και ότι του οφείλονται 14.000 ευρώ από συγγραφή βιβλίου και μελετών.
      Ο Γεωργαλάς καταγγέλει ότι αυτός υπήρξε ο συγγραφέας βιβλίου για την τρομοκρατία, το οποίο όμως εκδόθηκε με το όνομα του Π. Καμμένου.

      Αν δεν σε καλύπτει και αυτό...
      Να απευθυνθείς στον μέντορα... του, Μητσοτάκουλα!

  11. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 23/04/2012 14:33:13

    ΜΑΡΑ γιατί μου το κανεις αυτο Μόλις ανεφερες το όνομα του δρακουλα χάλασε ο καιρός άρχισε να βρέχει,το ερώτημα ήταν γιατί θυμήθηκα μια παλιά ιστορία Όταν ο Καμμένος ήταν στα μαχαίρια με τον κόκκαλη πιστολιδια κ´ τέτοια ήταν ο καιρός που ο Καμμένος ήταν στην οικογένεια Φιλίππου δεξί εξτρεμ ΕΣΥ σαν παλιός θυμάσαι τίποτα;;;

  12. ΚΩΣΤΑΣ ΚΙΟΥΣΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΚΙΟΥΣΗΣ 23/04/2012 17:29:01

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΙΛΗΣΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  13. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 23/04/2012 19:13:46

    Στο επόμενο στάδιο που θα παρουσιασθεί η ολοκληρωμένη προγραμματικη πρόταση κοινωνικης και εθνικής πολιτικής , πιστεύω ότι θα έιμαστε σε θεση να αντιπαρατεθουμε με όλα τα Κόμματα που στερόυνται προτασεων και επενδυουν στην οργη και την απελπισία. Ειδικά τομέις οπως ασφαλεια των πολιτών, ανεργία και δημόσια υγεία απαιτούν ειδικές ρυθμίσεις! Εννοείται ότι το προγραμμα πρεπει να προωθηθεί άμεσα σε όλη την επικράτεια από ανθρώπους με επικοινωνιακό χαρισμα που αγγίζουν την ευαισθησία των ανθρώπων που επιφέρουν! Όλα θα πανε καλά αρκεί να έιμαστε ενωμένοι, σταθεροί και σκληροι στην κριτική μας κατα των αντιπάλων με επιχειρήματα και στοιχεία. Ας αφ´ησουμε στους άλλους τις κραυγές. Οι νεοδημοκράτες, έχουν αρχές, δύναμη και αξιοπρέπεια

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ ελιζα βοζεμπεργκ 23/04/2012 19:23:01

      Το βράδυ θα κοιμηθώ σαν πουλάκι :)

      • juliet avatar
        juliet @ dikefalosaitos 23/04/2012 19:50:44

        Ευτυχώς γλυτώσαμε τις αυπνίες .....

  14. tak avatar
    tak 23/04/2012 20:24:56

    Τι γίνεται, κατέλαβαν το σάιτ;

    • juliet avatar
      juliet @ tak 23/04/2012 20:51:21

      ναι ....ουφο.

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/04/2012 20:46:06

    Συμφωνώ ΜΟ..υπάρχει ηγέτης!