#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2010 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς δεν θα πάρει μέρος στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών



Ο πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς δεν θα πάρει μέρος στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών. Ο λόγος είναι σαφής: η συνάντηση δεν έχει κανένα νόημα πλέον επειδή η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου φρόντισε πρώτα να πάρει τα μέτρα και μετά να διαβουλευθεί με τους πολιτικούς αρχηγούς. 

Σχετική επικοινωνία είχαν προ ολίγου ο διευθυντής του Πολιτικού Γραφείου του Προέδρου της ΝΔ, καθηγητής Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος και ο ομόλογός του στην Προεδρία της Δημοκρατίας.

Ως γνωστόν ο Αλέξης Τσίπρας έχει ήδη εκφράσει την πρόθεση του να μην συμμετάσχει, ενώ η  Αλέκα Παπαρήγα ξεκαθάρισε πως δεν πρόκειται να συμμετάσχει στη συνάντηση.

Αντιθέτως, μοναδική παραφωνία, απαραίτητη χαρακτήρισε την παρουσία όλων των αρχηγών ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. Γιώργος Καρατζαφέρης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπαρτακος avatar
    Σπαρτακος 03/05/2010 14:04:56

    πρεπει να παει και να σηκωσει λαβαρο επαναστασης, ΤΩΡΑ λεμε ΤΩΡΑ!

  2. elenh avatar
    elenh 03/05/2010 14:05:46

    kala kaneiiiiiiiiiiii?????????????????????????

  3. victoria avatar
    victoria 03/05/2010 14:08:54

    Άντε μπράβο!

  4. Σπαρτακος avatar
    Σπαρτακος 03/05/2010 14:10:53

    ο Χρύσανθος θα καθοδηγήσει όπως οφείλει στην πατρίδα και στην τιμή του! Τώρα ειναι η ώρα να πάμε όχι δεξιά και αριστερά, αλλά ΜΠΡΟΣΤΑ, μαζι με την ΕΛΛΑΔΑ

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Σπαρτακος 03/05/2010 14:18:09

      Θα κάνουν πρώτα δια-φραξιονιστική συνεδρίαση, οι παλιές αγάπες δεν πάνε στον παράδεισο.

  5. gekapsa avatar
    gekapsa 03/05/2010 14:14:45

    Όλος ο πλανητης ασχολείται με τη διάσωση της Ελλάδας, για να μην γίνει ντόμινο και η ΝΔ κάνει φτηνή αντιπολίτευση

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ gekapsa 03/05/2010 14:17:58

      Όταν υπήρχε και υπάρχει τρόπος πραγματικής διάσωσης της οικονομίας και όχι ισοπεδωτικά προγράμματα που μεταθέτουν και μεγεθύνουν το πρόβλημα στο μέλλον, δεν οφείλει κανείς να τα νομιμοποιήσει με την παρουσία του.

    • Σαος avatar
      Σαος @ gekapsa 03/05/2010 14:29:55

      ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ!!! ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ!!!

      Για θύμισε μας φίλε μου, ποιος το είχε πει αυτό;;;;

      • tzager avatar
        tzager @ Σαος 03/05/2010 14:49:31

        Όλοι οι μαλάκες πολιτικοί λίγο πριν τις εκλογές διαχρονικά είτε το υπονοούν είτε το λένε καθαρά (όπως το '09 ο ΓΑΠ) όταν τους ρωτάνε που θα βρουν τα λεφτά γι'αυτά που ασύστολα τάζουν!

        Διαφωνείς Σαος;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Σαος 03/05/2010 14:53:34

        Όλοι οι μαλάκες πολιτικοί. Αλλά οι πολιτικοί είναι σαν τους ανθρώπους. Υπάρχουν μαλάκες, υπάρχουν και ΠΟΟΟΛΥ μαλάκες. Και μια φορά το τόσο ελπίζεις.

        Και ο όρος μαλάκας δεν καλύπτει το σφάλμα.

        Υπάρχουν προσωπικά έντιμοι και ανέντιμοι
        Καλοί-κακοί διαχειριστές
        Μπαλκονάτοι-βαρετοί
        Εκβιαζόμενοι και μη
        Με ορχεις και άνευ
        Ικανοί- ανίκανοι
        Ειλικρινείς-ψεύτες
        Βλάκες-χαζοί
        Κατάφορα πουλημένοι και ισοροπιστές

        Διάλεξε την συνταγή που σε εκφράζει

      • Σαος avatar
        Σαος @ Σαος 03/05/2010 15:21:13

        Το ωραίο είναι ότι μιλούσε και για εκατοντάδες δισεκατομμύρια ή και τρισεκατομμύρια. Και καραμέλες να ήτανε και όχι €-πουλα, θα γέμιζε όλη η Ευρώπη, αλλά από εκεί καταλαβαίνεις ότι απευθυνόταν σε άτομα χαμηλής λογικής στάθμης

      • καινός avatar
        καινός @ Σαος 03/05/2010 15:28:54

        Μπα?

        Αλήθεια φίλε τζαζγερ;

        Ο ΚΚ που μιλούσε για απαραίτητα μέτρα, και δεν έταζε λαγούς με πετραχήλια ήταν μαλάκας ή όχι;

    • ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ @ gekapsa 03/05/2010 15:07:11

      Αν πράγματι φοβούνται ντόμινο τότε να τα ρίξουν, χωρίς να ζητούν εκτέλεση του λαού.

  6. donaE avatar
    donaE 03/05/2010 14:15:33

    Καλα κανει.Καδρο στον ΓΠ δεν χρειαζεται να γινει.

  7. tiramola avatar
    tiramola 03/05/2010 14:15:55

    Oh yea Spartacus!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 03/05/2010 14:28:08

      περιμένω να σας δω τι θα ψηφίσετε
      Πού είναι τα λεφτά;

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/05/2010 14:19:09

    Συμφωνώ κι εγώ. Γιατί να νομιμοποιήσει με την παρουσία του προειλημμένες αποφάσεις;

  9. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 03/05/2010 14:19:14

    Συγνωμη άλλα αυτος δεν το ΖΗΤΗΣΕ ?
    Σε διαγωνισμο επικοινωνιακων τρυκ με τον ΓΑΠ επιδιιδεται ?

    • Χρήστος Π. avatar
      Χρήστος Π. @ PamizensSOK 03/05/2010 14:40:18

      αυτος ζητησε συναντηση πριν ανακοινωθούν τα μέτρα.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ PamizensSOK 03/05/2010 14:51:56

      Το ζήτησε πριν ληφθούν οι αποφάσεις για τα μέτρα.
      Είπαμε κοντή μνήμη, αλλά και το χρυσόψαρο έχει μνήμη μερικών δυτερολέπτων.

  10. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 03/05/2010 14:20:17

    Σοβαρά; Ε, τότε είχε να "αντιγράψει" φτηνή αντιπολίτευση. Απ' το ΠΑΣΟΚ.

  11. tzager avatar
    tzager 03/05/2010 14:20:23

    Η ΝΔ λέει ότι πια δεν έχει νόημα να συγλιθεί το συμβούλιο αρχηγών αφού δύο από τους συμμετέχοντες δε προτίθενται να μετάσχουν και αντιτίθενται στο σχέδιο διάσωσης.

    Επίσης ο πρόεδρος της ΝΔ θα συναινέσει στο σχέδιο στη βουλή αλλά θα καταγγήλλει τη διαδικασία που μας οδήγησε σ'αυτό.

    Φρέσκο πράμα!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ tzager 03/05/2010 14:24:27

      Άν είναι έτσι, ρίσκαρα και έχασα στην πρόβλεψη. Θα αποχωρήσει από τη συνεδρίαση της Βουλής. Πάντως οι διαφραξιονιστικές συνεδριάσεις συχνά βγάζουν τέτοιο αποτέλεσμα. Ίδωμεν

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2010 14:27:08

    Εάν με πάνε φυλακή (άσχετο αν ξέρω γιατί), είμαι φυλακή με το ζόρι. Δεν νοείται να συναινέσω, από μέσα από την φυλακή. Υπόσχομαι να είμαι καλό παιδί, να μην βιάζω τον συγκάτοικο, να τραβάω το καζανάκι, αλλά η συναίνεσή μου είναι άτοπη.

    • Kostas avatar
      Kostas @ archaeopteryx 03/05/2010 14:32:06

      Όπως έγραψα και σε άλλο σημείο...

      Ο μηχανισμός μας κρατά έξω από το νερό για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Συνεπώς, ο Σαμαράς πρέπει να πει ΝΑΙ για το καλό της χώρας. Ανεξαρτήτως των ευθυνών του ΓΑΠ αυτή τη στιγμή προέχει η διάσωση της χώρας.

      Αλλά θα πρέπει να απαιτήσει και τη συνεργασία του Παπανδρέου στην διαμόρφωση μίας κοινής αναπτυξιακής ατζέντας που θα υποστηριχτεί και από τα δύο κόμματα. Πρέπει σε αυτά τα χρόνια να περιορίσουμε όσο δυνατόν την ύφεση και την ανεργία και κυρίως να προετοιμάσουμε την ανάπτυξη.

      Η συμφωνία και η συνεννόηση ανάμεσα στους δύο είναι πέρα για πέρα απαραίτητη. Η χώρα θα χρειαστεί πάνω από 6-7 χρόνια συνεπή διακυβέρνηση. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι σε 3,5 χρόνια το πλέον πιθανό είναι ο Σαμαράς να αναλάβει. Πρέπει λοιπόν να υπάρξει συνέχεια και συνέπεια στην διακυβέρνηση της χώρας (αλλιώς η χώρα δεν θα τα καταφέρει) και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με συνεννόηση ανάμεσα τους.

      Τέλος, είναι άκρως αναγκαίο να υπάρξει αίσθημα δικαίου. Πρέπει να τιμωρηθούν οι ένοχοι και από τις 2 πλευρές (γιατί οι ένοχοι υπάρχουν και είναι εκατέρωθεν). Και αυτό μπορεί να διασφαλιστεί μόνο με συνεργασία ανάμεσα σε ΓΑΠ και Σαμαρά.

      Ελπίζω και οι δύο να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.

    • tzager avatar
      tzager @ archaeopteryx 03/05/2010 14:33:28

      Συναινείς (όταν ξέρεις ότι είσαι ένοχος) και είσαι καλό παιδί μέσα μπας και βγείς νωρίτερα!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tzager 03/05/2010 14:48:23

        όχι φίλε, πολλοί κάνουν πράγματα με το ζόρι, παρά την θελησή τους, χωρίς να φταίνε.

        Δεν είμαι ένοχος, με έχουν φέρει προ τετελεσμένου, είμαι νομοταγής, θα κάνω ό,τι ψηφίσουν οι 160. Χαχαχαχαχα.

  13. blue nile avatar
    blue nile 03/05/2010 14:28:54

    Tι λες gekapsa?

    Οποιοδήποτε συμβούλιο πολιτικών αρχηγών θα είχε νόημα πριν την κατοχύρωση της συμφωνίας όταν οι ηγέτες των κομμάτων, ειδικότερα ο Σαμαράς, θα μπορούσαν να αρθρώσουν λόγο είτε αποτρεπτικό έστω και την τελευταία στιγμή προς το ΔΝΤ είτε σημαντικότερα να ακουστούν προτάσεις για τη χάραξη εθνικών κόκκινων γραμμών.
    Ο ΓΑΠ διαπραγματεύτηκε αυτός και οι σύμβουλοι του μόνοι τους γράφοντας στα παπαλαιωμένα τους Nike τον υπόλοιπο πολιτικό κόσμο, αδιαφορώντας αν αυτός κόμιζε κάτι θετικό για τις διαπραγματεύσεις.
    Ο τελευταίος που δεν θέλει να σωθεί η χώρα είναι ο ΓΑΠ, οποίος πολύ βιαστικά κλείνει μια καταστροφική συμφωνίας με το σλόγκαν ΔΝΤ ή χρεωκοπία ενώ είναι μαθηματικά βέβαιο ότι και στην χρεωκοπία θα οδηγηθούμε ενώ όταν γίνει αυτό θα ξεπουληθούμε κιόλας λόγω των εγγυήσεων που ζητήθηκαν.
    Όσο για τον υπόλοιπο κόσμο που αναφέρεις οι περισσότεροι δεν θέλουν να σώσουν την Ελλάδα απλώς θέλουν να την αφαιμάξουν σε σημείο πεθαμού και ύστερα να ασελγήσουν στο πτώμα.
    Η μόνη ευκαιρία να αποφεύγαμε το αδιέξοδο ήτνα να προσφύγουμε σε χαμηλότοκοδανεισμό εκ Ρωσίας ή πιο πιθανά να δανειστούμε από Κινέζους που έχουν πού και ζεστό χρήμα ενώ αγωνιούν για περαιτέρω πατήματα στην Ευρώπη.

  14. Jeffry avatar
    Jeffry 03/05/2010 14:32:23

    Εγω νομίζω οτι δεν πάει μήπως και κολλήσει έρπη

    • tzager avatar
      tzager @ Jeffry 03/05/2010 14:33:47

      Καλό!

  15. blue nile avatar
    blue nile 03/05/2010 14:35:59

    Τωρα όσο καμιά άλλη στιγμή είναι επιβεβλημένο το ΟΧΙ του Σαμαρά.
    Απέναντι στα ψευτοδιλήματα τύπου ΔΝΤ ή χρεωκοπία να αντιτάξει το παραγματικό δίλλημα: χρεωκοπία τώρα ή αργότερα χρωκοπία+εκποίηση της χώρας.

  16. Orestios avatar
    Orestios 03/05/2010 14:36:49

    Και γιατί να πάρει μέρος από τη στιγμή που υπάρχει τετελεσμένο γεγονός?
    Πολύ ορθά πράττει. Η ευθύνη της ένταξης της χώρας στο ΔΝΤ βαρένει το GAP και μόνο αυτόν. Ας πάρει την ευθύνη αυτή στην πλάτη του και ας πορευτεί.
    Το συμβούλιο το ζήτησε για πριν την ανακοίνωση, όχι μετά.

    • tzager avatar
      tzager @ Orestios 03/05/2010 14:40:05

      Καλά, συμβούλιο αρχηγών πάπαλα!

      Έμαθες τίποτα για την ολομέλεια, Οrestie..;

  17. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/05/2010 14:37:57

    Μπραβο Αντωνη!!!

    • tzager avatar
      tzager @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 03/05/2010 14:40:56

      Και δυο χιλιάδες μη σου πω...

      • tzager avatar
        tzager @ tzager 03/05/2010 14:41:29

        Μπράβο εννοώ...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tzager 03/05/2010 14:49:20

        160 μπράβο φτάνουν. Και 151 φτάνουν.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tzager 03/05/2010 14:54:39

        Και τα ρέστα μούτζες...

  18. thespieys avatar
    thespieys 03/05/2010 14:40:50

    Αναμενόμενη η στάση Σαμαρά απέναντι στον εμπαιγμό ΓΑΠ-ΔΝΤ-Καρατζαφέρη.

  19. mixalis avatar
    mixalis 03/05/2010 14:46:47

    Κολοτούμπας μας προέκυψε κι ο Σαμαράς. Πρώτος αυτός δεν ζήτησε την σύγκλιση των πολιτικών αρχηγών; Τώρα τα γυρίζει;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ mixalis 03/05/2010 16:35:48

      Κι εσύ αλτσχάιμερ αγαπητέ, ε? ΠΡΙΝ την ψήφιση ζήτησε, ΠΡΙΝ...
      ...όρνια...

    • Wonderland avatar
      Wonderland @ mixalis 03/05/2010 17:14:16

      Ο Σαμαρας ζητησε συγκλιση του συμβουλιου των πολιτικων αρχηγων πριν ανακοινωθουν τα μετρα αλλα ετσι θα ειχαμε διαροη της απατης με τον 13-14 μισθο στον ιδιωτικο τομεα . Κατοπιν εορτης τι νοημα εχει ?
      Κωλοτουμπας ειναι αυτος που ελεγε προ επταμηνου οτι υπαρχουν λεφτα και οτι θα μαζεψει 30 δις απο την φοροδιαφυγη και τωρα λεει οτι δεν υπαρχει σαλιο .

  20. tzager avatar
    tzager 03/05/2010 14:52:29

    Μην υπερβούν τα 200... archaeopteryx και πάθετε και τίποτα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tzager 03/05/2010 14:55:01

      Και 299 να είναι εγώ είμαι με τον 1. Σου μοιάζω ότι ακολουθώ πλειοψηφίες για να αποκαταστήσω την κόρη μου;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tzager 03/05/2010 14:56:29

      Κάποτε 300 σταμάτησαν πολλούς περισσότερους. Δεν είμαστε, τώρα, σε τέτοια φάση. Μπορεί όταν έρθει η ώρα να κιοτέψω. Αλλά, εκ των προτέρων, με τους 300 είμαι.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ tzager 03/05/2010 14:59:34

      Απαντώ πριν τον αρχαίο:
      Πρώτον δεν θα πάθουμε τίποτα.
      Δεν έχουμε εμπειρίες με γαλάζια ψηφοδέλτια εμείς...
      Θα ξεκαθαρίσει έτσι γρήγορα η κατάσταση και θα αναλάβουν να καλύψουν οι Πασόκοι κάτω από τις φτερούγες τους όλα τα πραγματικά τους παιδιά..
      Και δεύτερον δεν έχω καμμία ανάγκη να είμαι με τους πολλούς. Οι Έλληνες στους αγώνες τους ποτέ δεν είχανε αριθμητική υπεροχή... Μόνο ποιοτική...Καλά 300..

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 03/05/2010 15:00:28

        Δεν σε πρόλαβα αρχαίε...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΒΡΑΧΟΣ 03/05/2010 15:06:07

        δε βαριέσαι και οι 300 μαζί ήταν (υποθέτω)

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 03/05/2010 15:10:31

        Μαζί και μόνοι...

  21. online-press avatar
    online-press 03/05/2010 14:52:32

    Το πρώτο βήμα έγινε από τον Αντώνη. Περιμένουμε το δεύτερο και σπουδαιότερο. Ένα μεγάλο όχι στα μέτρα καταστροφής της κυβέρνησης! Και ας σκούζουν τα συμφέροντα..... και όλο το κακό συναπάντημα! Ο λαός θέλει στήριγμα και ελπίδα, μιας και είναι τα μόνα που του άφησαν τα καρακόλια της εξουσίας!

  22. Aggelos avatar
    Aggelos 03/05/2010 14:53:18

    ο σαμαρας ειναι εκτος του πολιτκου παιχνιδιου 20 χρονια...
    δεν εχει να απολογηθει για τιποτα.. να παει να απαυτωθει και ο γαπ και ο καραμανλης το δντ..

    • tzager avatar
      tzager @ Aggelos 03/05/2010 14:58:19

      Ε τότε να μετονομάσει τη ΝΔ ΠολΑν ή κάτι άλλο να τελειώνουμε και να τελειώνει κι αυτός με το βεβαρημένο παρελθόν της παράταξης που έγινε αρχηγός!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tzager 03/05/2010 15:05:21

        Μπα, πιο απλό είναι να ξαναπάει ο Μητσοτάκης στην Ενωση Κέντρου

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ tzager 03/05/2010 15:06:26

        Πάντως σίγουρα δεν θα το ονομάσει ΦΙΔΗΚ(=το κόμμα Μητσοτάκη μετά το 1965, με όλους τους λαδωμένους βουλευτές της Ενωσης Κέντρου).
        Αλλωστε το όνομα το χει καπαρώσει η φίλη του Mike Christoforakou που θα έπρεπε να έχει ήδη συλληφθεί, για πάραβαση καθήκοντος στην υπόθεση φυγάδευσης Καραβέλα.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tzager 03/05/2010 15:08:57

        Την θυγατέρα του δεν θα τη πάρει μαζί;
        Οικογένεια σου λεέι ο άλλος...
        Και κάτι άλλο:Πως το λέει η διαφήμιση;
        Δεν σε κάλεσαν...Ακάλεστος πας...

  23. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 03/05/2010 14:54:06

    Πολύ καλά κάνει. Για κορόϊδα ψάχνει ο Γιωργάκης; Αυτά γίνονται πριν ληφθούν τέτοιες αποφάσεις όχι μετά.
    Και μετά την απάτη με τον 13ο και 14ο μισθό στον ιδιωτικό τομέα, δεν αξίζει να κάθεται κανείς στο ίδιο τραπέχι μαζί τους.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Kώστας Θ. 03/05/2010 14:55:32

      τραπέζι-τραπέχι δεν ξέρω τι είναι..

  24. panagiotis avatar
    panagiotis 03/05/2010 14:55:50

    ΕΥΓΕ ΠΡΟΕΔΡΕ..... ΞΕΣΚΕΠΑΣΕ ΤΑ ΟΛΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΥ..!

  25. NTINOS avatar
    NTINOS 03/05/2010 14:58:23

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΔΕΣΜΕΥΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ;;; ποιοι δεσμευονται για νομο με αναδρομικη ισχυ για ποινικες ευθυνες σε ολους οσους διαχειριστηκαν δημοσιο χρημα απο το 1974 μεχρι σημερα,ποσοι απο τους πολιτικους και ποιοι ειναι συμφωνοι ΜΕ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ για την συσταση ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ για την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

    ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ......ΧΑΝΤΡΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ.
    ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΑΓΚΓΗ ΕΚΤΑΚΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ.

    • tzager avatar
      tzager @ NTINOS 03/05/2010 15:02:08

      Ν'αγιάσει το στόμα σου!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ NTINOS 03/05/2010 15:02:45

      Εδώ θα προσυπογράψω και με τα δύο χέρια, και ας διαφωνούμε σε πολλά...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ NTINOS 03/05/2010 15:04:11

      χαχαχα να κάτι που συμφωνώ απόλυτα!
      Αμνηστία μόνο όταν πουν που πηγαν τα λεφτά. Οι βουλευτές πήραν δωρακια. Άλλοι πήραν τα πολλά.

      • καινός avatar
        καινός @ archaeopteryx 03/05/2010 15:37:55

        Αυτούς θέλουμε να μάθουμε Αρχαίε, το ότι οι πολιτικοί τα έχουν πάρει είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός...

        ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!! ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ ΚΑΘΕ(?) ΥΠΟΨΙΑΣ ΝΑ ΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΛΑΟ! Και τότε θα πέσουν ΠΟΛΛΑ μούτρα...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ NTINOS 03/05/2010 15:08:03

      Οποιος πολιτικός αρχηγός κάνει πρώτος την πρόταση, με αναδρομική ισχύ, θα χάσει αρκετούς βουλευτές, αλλά θα είναι ο χαμένος που τα παίρνει όλα.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ NTINOS 03/05/2010 15:33:42

      Ειδικό Δικαστήριο σαν του Κοσκωτά; Πού βγήκε άσπρος ο Ανδρέας με μία ψήφο; Ευχαριστώ δεν θα πάρω .
      Ε, ρε τί μπορείτε να επινοήσετε εσείς οι συν τω Γεωργάκη....

  26. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 03/05/2010 14:59:20

    Λεπτομέρεια: Ο Σαμαράς αρνήθηκε αφότου ο ΓΑΠ ζήτησε από τον ΠτΔ τη σύγκληση του Συμβουλίου: Κοινώς "φτύνει" τον ΓΑΠ και δείχνει στον "Φίλοι και Φίλες" να κρατήσει για τον εαυτό του τις παραινέσεις για συλλογική ευθύνη.

  27. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 03/05/2010 15:00:04

    Μιας και που αναφερθήκατε στο τι είπε ο κύριος Καρατζαφέρης,
    να τι λένε τα στελέχη του:
    http://www.youtube.com/watch?v=q1sqJ-AGyCU

    • aengus avatar
      aengus @ Αγανάκτηση 03/05/2010 15:07:41

      ……Πασοκασφαλίτες !

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/05/2010 15:00:22

    Πολύ καλά κάνει και δε νομιμοποιεί τον εμπαιγμό.
    Ας ελπίσουμε ότι αυτό είναι προάγγελος για συνολική καταδίκη και καταψήφιση των μέτρων.

    • tzager avatar
      tzager @ αλλενάκι 03/05/2010 15:03:02

      Ναι, ναι...

    • aengus avatar
      aengus @ αλλενάκι 03/05/2010 15:06:08

      Ας ελπίσουμε

  29. tzager avatar
    tzager 03/05/2010 15:00:28

    Αύριο βράδυ π.χ...στη βουλή δε θα είσαι μαζί του.

    • mara avatar
      mara @ tzager 03/05/2010 15:47:38

      Μικρέ! ΝτοροΠασόκε... σιγά-σιγά... θα πάθεις τίποτα μέχρι την Τετάρτη. Τί αγωνία είναι αυτή που σε έχει πιάσει για τον Σαμαρά???

  30. Factorx avatar
    Factorx 03/05/2010 15:03:39

    Ο Σαμαράς την ζήτησε πρώτος για να συζητήσουν τα μέτρα ΠΡΙΝ ΛΗΦΘΟΥΝ.

    Ο Παπανδρέου πρώτα πήρε τα μέτρα και μετά θέλει τη συνάντηση για να την εμφανίσει ως συναίνεση.

    Για βλάκες ψαχνει;

    • Jim avatar
      Jim @ Factorx 03/05/2010 15:16:13

      Ο Σαμαράς και οι υπόλοιποι πολιτικοί αρχηγοί ήξεραν πολύ καλά ότι η συμφωνία και τα μετρα έκλειναν το Σαββατοκύριακο...ποιος ο λόγος να ζητηθεί από ΓΑΠ/Αντώνη Συμβούλιο Πολιτικών Αρχηγών;(Επικοινωνιακά παιχνίδια πριν την συναίνεση)

    • effie B. avatar
      effie B. @ Factorx 03/05/2010 15:45:14

      Το γραψαμε επανηλημμενα!!! Αλλα αν δεν εχεις την ελαχιστη ευφυια (ΓΑΠ) να κανεις τον αντιπαλο συνενοχο στις ανομες πραξεις σου,
      "για βλακες ψαχνεις"?

  31. Φελάχος avatar
    Φελάχος 03/05/2010 15:10:13

    Kαλή κίνηση από τον Αντώνη, καλό προμήνυμα για τη στάση του στη Βουλή όπου και τον περιμένουμε να πεί το δικό του, ιστορικό ΟΧΙ.

  32. iketis avatar
    iketis 03/05/2010 15:13:00

    Αν ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΕΙ τα μέτρα (αυτό έχει σημασία) θα έχει κάνει την πραγματική «υπέρβαση». Το εύχομαι.

  33. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 03/05/2010 15:14:35

    Ναι. Αλλά όσο κι αν ψάχνει, το βλέπω δύσκολο να τους πάρουν άλλοι τον τίτλο.

  34. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/05/2010 15:15:09

    Να πάει να κάνει τι? Να νομιμοποιήσει τις αποφάσεις που "δημοκρατικά" πήρε ο ΓΑΠ κι ο θίασός του? Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την αξιοπρεπή στάση του αρχηγού.Στην τελική, δεν είμαστε Φιλιππινέζες του Τζέφρυ.Οσο για το πολιτικό κόστος να μην το σκέφτεται καθόλου ο Γιώργος. Ας ψαξει κανα one-way για Αμερική-εγκαίρως.

  35. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/05/2010 15:17:24

    iketis@
    τι εννοείς "αν καταψηφίσει"?Εννοείται οτι θα καταψηφίσει τα μέτρα που πάρθηκαν χωρίς να ερωτηθεί μέσω αυτού, η μισή Ελλάδα.

  36. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 03/05/2010 15:20:41

    Καλά ρε παιδιά, όσοι διαφωνείτε με τη κίνηση Σαμαρά, θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς ότι η σύγκλιση πολιτικών αρχηγών τώρα δεν έχει κανένα απολύτως πρακτικό νόημα;

    Τι να πάει να κάνει; Να δώσει άλλοθι στον ΓΑΠ κι απο πάνω;

  37. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 15:30:40

    Καλά κάνει καί δέν πάει,καί θά πῆ καί ὄχι.

    Ευτυχία γιατί νά βγάλη one way ticket; τόν θέλω ἐγκλωβισμένο ΕΔΩ,νά πληρώση,γιά ὅοοολους τοῦς Παπανδρέου καί νά φτύση καί τό γάλα τῆς μάνας του.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Kὀριννα 03/05/2010 15:36:51

      Είσαι σίγουρη ότι έχει πιεί γάλα από την μάμα του;
      Οι αμερικανίδες δεν έχουν την συνήθεια να θηλάζουν...

  38. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 15:31:30

    Γράφτε λάθος: τούς.

  39. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/05/2010 15:47:55

    Κόριννα@

    Πάντα είμαι διαθέσιμη, όταν υπάρχουν καλύτερες ιδέες!Χμ...

  40. Aggelos avatar
    Aggelos 03/05/2010 15:50:30


    σαμαρα κρατα αποσταση μη σε παρουν τα αιματα...
    εσυ ησουν εκτος οταν αυτοι τρωγανε με δεκα μασελες ,ξερναγανε και ξανατρωγανε για ευχαριστηση..όπως στο "Μεγαλο φαγοποτι"-ταινια ιταλικη αν θυμαστε..

    τωρα να φανε το αγγουρι μονοι τους..

  41. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 15:55:43

    Γι΄αὐτό σέ πάω Εὐτυχία,καί τά ἄλλα κορίτσια ἐδῶ μέσα.
    Οἱ γυναῖκες εἶναι γενναῖες καί προτιμοῦν πάντα ριζικές λύσεις.

  42. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 15:57:38

    ΒΡΑΧΟ,
    ἔχεις δίκιο.Δέν τό σκέφθηκα.Δέν βαριέσαι θά φτύση τό evaporated milk πού ἤπιε.

  43. theagpar avatar
    theagpar 03/05/2010 16:14:15

    Για το π$@#$%#@^%#&%ο ολοι τους......

  44. πολίτης avatar
    πολίτης 03/05/2010 16:56:16

    Έτσι, να μείνουν μόνοι τους, όπως θα τους θυμούνται στην ιστορία του μέλλοντος και θα τους αναθεματίζουν.

  45. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/05/2010 17:26:55

    Η ΝΔ δεν είναι το κόμμα μου, αλλά σε αυτή τη περίπτωση έχω να πώ ένα μεγάλο ΕΥΓΕ με κεφαλαία!
    Το επόμενο βήμα, πρέπει να είναι η αποχώρηση όλων των πατριωτικών κομμάτων από τη βουλή κατά τη σχετική συζήτηση και ψηφοφορία.
    Οι δοσίλογοι πρέπει να απομονωθούν και να στιγματισθούν κοινωνικά, πολιτικά και ιστορικά.
    Πρέπει επίσης, όλα τα πατριωτικά κόμματα να δεσμευτούν, ότι το έγκλημα της τεχνικής χρεωκοποίας της χώρας και της υποδούλωσής της στο ΔΝΤ, δεν θα παραγραφεί ποτέ και με την πρώτη ευκαιρία, οι ένοχοι θα προσαχθούν στη δικαιοσύνη.
    Στο πρόσωπο δε του ΓΑΠ πρέπει να τιμωρηθεί παραδειγματικά ολόκληρη η οικογένεια Παπανδρέου, που εν ψυχρώ ξεπουλούσε τη χώρα μας υπηρετώντας τα ξένα αφεντικά της.
    Φυσικά, η στάση αυτή των κομμάτων, είναι και ένα γερό φτύσιμο κατάμουτρα στον Παπούλια που ατίμάζει τον θεσμό του προέδρου της δημοκρατίας.
    Η ιστορία, ήδη τους σιχαίνεται!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ εναςάσχετος 03/05/2010 17:37:50

      Την Ιστορία την γράφουν οι νικητές...

  46. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 17:35:54

    Καθόλου(ἕνας) ἄσχετος δέν εἶσαι μέ αὐτά πού λές.

  47. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/05/2010 17:46:11

    Ενας άσχετος@
    Φίλε μου, ποιά άλλα είναι τα πατριωτικά κόμματα στην ελληνική Βουλή? Το ΚΚΕ που πήρε μαύρο χρήμα επι 100 χρόνια απο την ΕΣΣΔ, όντας το πιό καλοπληρωμένο κόμμα διεθνώς, για να προδίδει την πατρίδα του? Ο Συνασπισμός που σιγόνταρε (αν μη τι άλλο) το κάψιμο της Αθήνας και των άλλων πόλεων περυσι?
    Εκτός αν εννοείς το πατριδοκάπηλο ΛΑΟΣ που χρησιμεύει μόνο σαν πολιορκητικός κριός της Ντόρας και σαν δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ για να εξυπηρετήσει την ακόρεστη ανάγκη του Καρατζαφέρη για εξουσία.
    Υ.Γ.Εχει και το θράσος να κάνει υποδείξεις σ αυτούς που αρνήθηκαν να πάνε στην σύσκεψη αρχηγών, μιλώντας για επικίνδυνα παιγνίδια με την Δημοκρατία!!Μα αυτός είναι ο πλέον επικίνδυνος!!

    • iketis avatar
      iketis @ ευτυχια 03/05/2010 17:57:32

      Δεν νομίζω ότι πρέπει να του ζητήσουμε και δήλωση κοινωνικών φρονημάτων τώρα… Θεωρώ ότι υπερβαίνεις τα εσκαμμένα. Εκτός αν είσαι πασόκ (δικαίωμά σου να είσαι ό,τι θέλεις), οπότε δικαιολογείται απόλυτα ο εκνευρισμός σου.
      Να πω κι εγώ επί τη ευκαιρία ένα μεγάλο «Εύγε» στον Αντώνη Σαμαρά γι΄ αυτά που είδαμε ώς τώρα.

    • aengus avatar
      aengus @ ευτυχια 03/05/2010 18:08:14

      @ευτυχία
      Ας είναι ότι θέλει ο άνθρωπος. Μην είσαι διχαστική και μην προσπαθείς να στερήσεις στον άλλο το δικαίωμα στην άποψη –και μάλιστα με αυτό το ιταμό ύφος.
      Ελπίζω να αντιληφθείς ποιων το παιχνίδι παίζεις (προφανώς άθελά σου) αυτή τη στιγμή.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ευτυχια 03/05/2010 18:37:39

      Αν δεν κάνω λάθος, το ΛΑΟΣ και οι Μητσοτάκηδες στηρίζουν τον ΓΑΠ. Αν άλλαξαν τις τελευταίες μέρες, ακόμα καλλίτερα.
      Για το θράσος που λές, έχεις δίκιο. Επειδή το θράσος περισσεύει στις μέρες μας, είπα να πάρω κι εγώ λίγο για να μην υστερώ. Και φυσικά θα κάνω υποδείξεις!
      Τα "άλλα πατριωτικά κόμματα", είναι αυτά που δεν δέχονται την επερχόμενη κατοχή της χώρας μας, όπως δεν είχαν δεχτεί καμία κατοχή μέχρι τώρα.
      Τα περί μαύρου χρήματος στο ΚΚΕ και για το σιγοντάρισμα του Συνασπισμού στα επισόδια της Αθήνας, απλώς τα αντιπαρέρχομαι διότι έχουν πλέον μπαγιατέψει.

    • nancy avatar
      nancy @ ευτυχια 04/05/2010 00:19:19

      Η Ευτυχία, χάριν συζήτησης, εκφράζει την άποψή της αποκαλώντας τον "άσχετο" φίλο εξάλλου. Το ΥΓ παιδιά δεν απευθύνεται στον ίδιο, αλλα στον κ. ..τούμπα, επομένως δεν βλέπω πού μπορεί να θιγεί ο ανωτέρω φίλος. Και εγώ συμφωνώ μαζί της και ότι έγραψε είναι αλήθειες. Εξ άλλου και ο φίλος μας εδώ είναι κόσμιος.

  48. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 03/05/2010 17:57:35

    ο Αντώνης πιέζετε αφάνταστα να συναινέση στην βουλή για τα κατοχικά μέτρα, με αντάλαγμα την ασυλία του Κ.Κ. και του επιτελείου του, Ντόρας, Κυριάκου κ΄.λ.π.Διότι ως γνωστών λόγω του νόμου περί ευθύνης υπουργών τυχόν ευθύνες προηγουμένω κυβερνήσεων έχουν παραγραφεί .

    Καταλαβαίνετε τι πίεση ασκείται απο τα καθεστωτικά δημοσιογραφικά όργανα .Αν θα υποχωρήσει η όχι θα κρίνει και την πολιτική του πορεία .

    Οπότε έφτασε και αυτός απέναντι στον Ρουβικώνα του,το θέμα είναι άν θα τον περάσει η θα μείνει να ατενίζει την απέναντι πλευρά;πάντως ο Ιούλιος Καίσαρ που τον πέρασε η ιστορία τον καλομεταχειρίστηκε ,τον πρόδοσαν όμως οι δικοί του άνθρωποι.Προσοχή λοιπόν ΑΝΤΩΝΗ οι στιγμές που περνάς και οι αποφάσεις που θα πάρεις θα κρίνουν το πολιτικό σου μέλλον .

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΓΙΩΡΓΟΣ 03/05/2010 22:15:40

      " . . .με αντάλαγμα την ασυλία του Κ.Κ."

      ῎Ε, ὄχι καί ἀσυλία τοῦ ΚΚ! Τί ἔκλεψε; Μήπως θά δικαστεῖ γιά τό ΟΧΙ στό σχέδιο Ἀννάν ἤ γιά τό ΟΧΙ στό Βουκουρέστι; Μήπως ἦταν προδότης γιά τήν συνεργασία του μέ τόν Πούτιν, ἤ μήπως ἐπειδή δέν ἔταξε λαγούς μέ πετραχήλια προεκλογικά; Τό μόνο πού τοῦ καταλογίζω εἶναι ὅτι συνειδητά ἔκρυβε στήν ἀγκαλιά του φίδια, ὅπως ἐπίσης ὅτι δέν ἔστειλε φυλακή τούς ὑπεύθυνους τῆς κυβέρνησις Σημιτη!

  49. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/05/2010 18:05:30

    iketis@
    μάλλον εσύ είσαι ΛΑΟΣ.Εγω δεν σ εβρισα λέγοντας σε ΠΑΣΟΚτσή.Οσο για το πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων δεν χρειάζεται να το ζητήσεις.Τόχει δώσει ο ίδιος με την πολιτική του συμπεριφορά εδω και καιρό.Και μάλλον εσυ είσαι ο εκνευρισμένος αν και καταλαβαινω το γιατί

    • iketis avatar
      iketis @ ευτυχια 03/05/2010 18:18:25

      @ευτυχία
      Ο καθένας σκέφτεται με το δικό του μυαλό. Εσύ με το δικό σου. Και το διαγνωστικό προϊόν που παράγεις είναι ευθέως ανάλογο.
      Δεν θα ήμουν εκνευρισμένΟΣ αλλά εκνευρισμένΗ… (ικέτΙς). Κάποια άλλη φορά θα σου μιλήσω για τον Αισχύλο. Ηρέμησε και προσπάθησε να ξεπεράσεις την υστερική κρίση τώρα.

  50. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 18:09:11

    Ἡ Εὐτυχία ἔχει δίκιο σέ αὐτά πού λέει,διότι διάβασε πιό προσεκτικά τόν ἄσχετο.Στό μέλλον δέν θά ἦταν ἄσχημο νά εἰπωθοῦν ἀλήθειες γιά μερικά πράγματα ἐπιτέλους.Καί ὄχι μόνο ἀπό Σοβιετία,Εὐτυχία,ὄχι μόνον.
    Τό καταπληκτικότερο ὅλων ὅμως, εἶναι τό κόμμα τοῦ ΛΑΟΣ.
    Τί μάζωξι εἶναι αὐτή ἐκεῖ μέσα; Πλεύρης,Βορίδης,for Dorα; Γεωργιάδης,καλά αὐτός εἶναι for Manolides.
    Οἱ ἀποδέλοιποι; Ἡμαρτον Κύριε!

  51. Σοφία avatar
    Σοφία 03/05/2010 18:12:09

    Καλώς δεν πάει. Η συνάντηση θα είχε νόημα πριν, τώρα ας μην παράσχει άλλοθι ο κ. Σαμαράς.

  52. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/05/2010 18:12:19

    aengus@
    Ιταμό ύφος?Να στερήσω το δικαίωμα στην άποψη? Που τα είδες όλα αυτά?Το ερώτημα είναι πιό παιγνίδι παιζετε εσείς?Μόλις βλέπετε οτι δεν σας βγήκε η συμμαχία με τον Γιωργάκη, ήρθατε όλο καλά λόγια? Ας είναι-να μην γίνομαι και διχαστική... Με ποιούς?

    • aengus avatar
      aengus @ ευτυχια 03/05/2010 18:50:02

      Καλά, χαλάρωσε. Μάθε τα σημεία της στίξεως στην Ελληνική γλώσσα πρώτα (? = ;) και μετά θα μάθεις και για την πατρίδα.

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 03/05/2010 18:51:19

        Δηλαδή, ? = ;

  53. ευτυχια avatar
    ευτυχια 03/05/2010 18:50:05

    iketis@
    Φτωχή κόρη!Αν έγραφες και ελληνικά ίσως να μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε το γένος!Τον Αισχύλο τον αγοράζεις απ τον Αδωνι?ή μήπως σας κανει ιδιαίτερα μαθήματα η Μπεκατώρου?

  54. δημητρης avatar
    δημητρης 03/05/2010 20:31:53

    Την Τεταρτη τελειωνει ο Σαμαρας η τους περνει φαλαγγι.

  55. PANAYIOTIS avatar
    PANAYIOTIS 03/05/2010 20:56:16

    Τελικά ο Καρατζαφύρερ πρέπει να μπεί στην Κυβέρνηση του ΔΝΤ.