#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/04/2011 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς δεν δίνει καμία συναίνεση και πετάει το γάντι



Η Ν.Δ. δεν πρόκειται να παράσχει συναίνεση στα νέα κυβερνητικά μέτρα ακόμα κι αν αυτό οδηγήσει σε πρόωρες εκλογές στις οποίες θα ζητήσει αυτοδυναμία για την «επανεκκίνηση της Ελλάδας»

Αυτό τονίζει ο Αντώνης Σαμαράς σε σημερινή συνέντευξη στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία», στην οποία ξεκαθαρίζει επίσης πως η ΝΔ είναι έτοιμη για το ενδεχόμενο των εκλογών και τονίζει πως αν η κυβέρνηση ζητήσει να περάσει το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα με αυξημένη πλειοψηφία 180 ψήφων, από τη Βουλή, η ΝΔ δεν πρόκειται να υποκύψει στον εκβιασμό αυτό.

"Εμείς δεν πρόκειται να ψηφίσουμε περισσότερα λουκέτα, περισσότερη ανεργία καιπερισσότερη ύφεση. Για να πιάσουν τόπο οι θυσίες που έγιναν ήδη πρέπει να υπάρξειανάκαμψη της οικονομίας. Χωρίς ανάκαμψη , όσα μέτρα και αν πάρει η κυβέρνηση θαβρεθούμε σε βαθιά κρίση. Και εμείς αυτό δεν πρόκειται να το ψηφίσουμε. Ούτε πρόκειταινα υποκύψουμε σε εκβιασμούς. Αν θέλει να δοκιμάσει η κυβέρνηση, θα καταλάβει ότι δενμπλοφάρουμε", τονίζει χαρακτηριστικά στη συνέντευξή του ο κ. Σαμαράς.

Περιγράφοντας την στρατηγική του ο κ. Σαμαράς δηλώνει ότι με την "επικαιροποίηση του οικονομικού μας προγράμματος, του «Ζάππειου ΙΙ», όπως ονομάστηκε" η ΝΔ

θα είναι απολύτως έτοιμη για εκλογική μάχη. "Θα ακολουθήσουν οι προτάσεις μας για τις κλαδικές στρατηγικές ανάπτυξης, οι προτάσεις μας για τη συνταγματική μεταρρύθμιση και η παρουσίαση του νέου προγράμματός μας συνολικά. Ο ελληνικός λαός θα έχει αντιληφθεί ότι η Νέα Δημοκρατία είναι, πέρα από κάθε αμφιβολία, το κόμμα της ανάκαμψης (που θα βγάλει την οικονομία από τα αδιέξοδα), το κόμμα της ανάπτυξης (που θα επιτρέψει την ευημερία να επιστρέψει στη χώρα και την ελπίδα στις καρδιές των ανθρώπων), το κόμμα των μεταρρυθμίσεων (ώστε να θεμελιώσουμε τη νέα μεταπολίτευση) και το κόμμα της κοινωνικής Συνοχής. Γιατί όλες αυτές οι μεγάλες προκλήσεις απαιτούν μια κοινωνία που στέκεται ενωμένη και όρθια, που έχει αισιοδοξία, αυτοπεποίθηση και αλληλεγγύη. Στα δύσκολα, ένας λαός οφείλει να είναι πάνω απ' όλα αισιόδοξος, ενωμένος και να πιστεύει στον εαυτό του. Το ΠΑΣΟΚ τα κατεδαφίζει όλα αυτά. Εμείς τα χτίζουμε..."

Ανανέωση από την βάση

Ερ: Σε τι ποσοστό θα επιθυμούσατε την ανανέωση της Κ.Ο. της Ν.Δ.;

Απ: Σε επίπεδο οργάνωσης, ιδεών, προγράμματος και θέσεων η ανανέωση έχει ήδη προχωρήσει. Σε επίπεδο προσώπων, το λόγο έχει η κοινωνία. Έκανα αυτά που είχα υποσχεθεί. Κι όταν θα έλθει η στιγμή, η μεγάλη κοινωνική βάση της παράταξης θα πάρει κι εκείνη τις αποφάσεις της... Κάλεσα με τον πιο επίσημο τρόπο νέους ανθρώπους να πλαισιώσουν την παράταξη. Κι αυτό το κάλεσμα έχει μεγάλη απήχηση στην κοινωνία, στην ίδια τη βάση της παράταξης αλλά και σε πολλά νέα πρόσωπα που θέλουν να βοηθήσουν...

 

Ο κ. Σαμαράς εκτιμά επίσης ότι με τις μη συγκεκριμένες εξαγγελίες της Παρασκευής ο πρωθυπουργός «επιχειρεί να κερδίσει χρόνο» και επαναλαμβάνει ότι οι συζητήσεις περί αναδιάρθωσης του χρέους δεν βοηθούν, καθώς η ελληνική οικονομία βρίσκεται σε δύσκολη κατάσταση και τέτοιες καταστροφολογίες της κάνουν κακό.
Όλη η συνέντευξη εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 17/04/2011 14:40:25

    Ας κάνουμε τον σταυρό μας να έχει επιλέξει ο Σαμαράς όταν έρθει η ώρα τους κατάλληλους συνεργάτες και να έχει επεξεργαστεί την σωστή πολιτική.

    Αν αποτύχει και αυτός κλάφτα Χαράλαμπε.

    • Nikos I avatar
      Nikos I @ Aris. A 18/04/2011 13:38:22

      ναι θα βάλει τον Πανίκα τώρα που θα ξεμείνει από δουλειά...

  2. Dr3D avatar
    Dr3D 17/04/2011 15:55:37

    Φιλε Αντωνη, σε πιστεψα, σε ψηφισα, ειμαι περηφανος που συμετειχα σε αυτη την πρωτογνωρη διαδικασια ... ειχα ονειρα πολλά. Αν δεν ησουν εσυ υποψηφιος δεν θα ψηφιζα διοτι ημουν πραγματικα αηδιασμενος και απογοητευμενος απο τη διακυβερνηση ΚΚ (παροτι τον ΚΚ τον γουσταρα). Τα στελεχη του ομως ηταν για κλαματα!!

    Αν δεν παρεις κεφαλια θα καταληξεις να καψεις το χαρτι σου ... ΠΑΡΕ ΚΕΦΑΛΙΑ... διωξε τη μποχα!!! Μη προσκυνας κανεναν! Η πλατια μαζα απεχει αυτη τη στιγμη. Αν τους διωξεις θα καταφερεις να παρεις κοσμο απο τους απεχοντες. Αν οχι στις επομενες εκλογες η αποχη θα ειναι ακομα πιο μεγαλη.

    • nestor avatar
      nestor @ Dr3D 17/04/2011 21:20:01

      Συμφωνώ σε όλα εκτός απο το "είχα όνειρα πολλά..." γιατί εγώ έχω ακόμη ονειρα γι αυτον.

      • Roulis avatar
        Roulis @ nestor 17/04/2011 22:23:23

        +1000

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ Dr3D 17/04/2011 23:13:54

      η κάθαρση είναι καθήκον της βάσης!!

  3. Stelari avatar
    Stelari 17/04/2011 16:24:15

    Ανανέωση, με τον Πανίκα πρώτο!

    • spiros avatar
      spiros @ Stelari 17/04/2011 21:22:25

      Ο Πανίκας δεν κατηγορείται για απολαβή χρημάτων αλλά γιατί άσκησε το δικαίωμα που του δίνει ο νόμος με το σκεπτικό που νομίζει. Πές για άλλον και όχι για τον Πανίκα.

      • Nikos I avatar
        Nikos I @ spiros 18/04/2011 14:05:20

        αν νομίζεις ότι αυτές οι "εξυπηρετήσεις" γίνονται με το αζημείωτο κάνεις μεγάλο λάθος. Απλά σκέψου την ιδανική περίπτωση να ήσουν εσύ ο βενζινάς, ακόμα κι αν αν δεν σου ζήταγε ο νομάρχης "λάδι" , εσύ μετά την ΠΑΡΑΝΟΜΗ μείωση προστίμου από αυτόν και παρότι έχεις φάει σίγουρα πόρτα από διάφορους υπηρεσιακούς παράγοντες , από φιλότιμο και μόνο ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΑΦΗΝΕΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕΤΑ ΤΑ "σε ευχαριστώ πολύ και το εκτιμώ" και τα τοιάυτα?

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/04/2011 18:40:54

    Εξαιρετική η αναβάθμιση της πολιτικής τακτικής του Αντώνη. Για πρώτη φορά ζητάει, εμμέσως πλην σαφώς, τη λαϊκή εντολή να κυβερνήσει!

    Με το καλό, Αντώνη!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Επώνυμος 17/04/2011 23:13:43

      Μετα το Ζαππειο 2, να πει ΒΡΟΝΤΕΡΑ,
      ζητωντας ΕΚΛΟΓΕΣ, μιας και η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ , ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για την ΕΘνικη, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ και ΕΔΑΦΙΚΗ ακεραιοτητα της χωρας!!!! ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!

    • Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
      Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr @ Επώνυμος 18/04/2011 09:35:19

      "Μη πεποίθατε επί υιοίς αν ανθρώπων οις ουκ έστι σωτηρία"

  5. gdp77 avatar
    gdp77 17/04/2011 19:08:20

    Ρε παιδιά, πότε θα γίνει το "Ζάππειο 2" ;

    • rizospastikos avatar
      rizospastikos @ gdp77 18/04/2011 02:01:22

      Μετα τις εκλογες...

      • Heaven avatar
        Heaven @ rizospastikos 18/04/2011 14:27:31

        για τις εκλογες ο Σαμαρας δεν χρειαζεται κανενα Ζαππειο. Θα τις παρει ετσι και αλλιως!!!!

  6. Ionas avatar
    Ionas 17/04/2011 21:13:49

    Το Ζάπειο ΙΙ θα παρουσιαστεί στις αρχές Μαΐου.

  7. Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
    Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 17/04/2011 21:45:39

    Η πολιτική συγκυρία (πρόδρομος Εθνικής τραγωδίας) επιβάλλει συνένωση δυνάμεων. Ο Σαμαράς, όπως και κανείς άλλος, μόνος του δε θα καταφέρει τίποτα. Να συνταχτεί αντιμνημονιακό μέτωπο. ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ και τελευταίος και καταϊδρωμένος ο ΛΑΟΣ να στηρίξουν Σαμαρά κι αυτός με τη σειρά του ν' αναλάβει ρητή δέσμευση εξόδου απ' το μνημόνιο.
    Υ.Γ. Αν συνταχθούμε υποτελώς πίσω απ' την διακυβευόμενη ευημερία μας τότε είναι που θα τη χάσουμε, και μαζί μ’ αυτή και την πατρίδα μας. Οι καιροί είναι πονηροί. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ.

    • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 18/04/2011 10:49:59

      Συμφωνώ απολύτως …επιτέλους ας καθίσουν να τα βρούνε υπό την σκέπη της Ελληνικής σημαίας και το αποκλειστικό συμφέρον του Ελληνικού λαού ,κανενός άλλου.
      Αυτό σίγουρα το γνωρίζει ο Σαμαράς γιατί πάνω από όλα είναι πατριώτης και σαν πατριώτη τον ψηφίσαμε τον Νοέμβριο του 2009 για πρόεδρο.
      Στο ραντεβού του με την ιστορία πρέπει να φανεί αντάξιος και να αρπάξει την ευκαιρία που του δίνεται ..η τώρα η ποτέ.
      Και μην δουλευόμαστε σίγουρα γνωρίζουν πως οι εκλογές έρχονται σύντομα…αυτές οι περιοδείες ανά την επικράτεια από όλα τα κόμματα δεν είναι τυχαίες …
      Εμπρός λοιπόν Σαμαρά σήκωσε τα λάβαρα της ομοψυχίας και της κοινής αντίστασης του Έλληνα στους ξένους και ντόπιους κατακτητές …το οφείλεις στον εαυτό σου αλλά και στα παιδιά των Ελλήνων. . δεν πάει άλλο !!!!

  8. kostas avatar
    kostas 17/04/2011 21:49:04

    Εχεις ενα 10 % που ειναι Νεα Δημοκρατια και δε θα αλλαξει , ειναι και ενα αλλο ενα 10 % που θα ηθελε τη Ντορα αλλα ειναι "στελεχη" κομματος κτλ και δε προκειτε να φυγουν μη χασουν καμια θεση κτλ ...Ενιοτε παντα "δημοκρατικα" σου κανουν και κριτικη ...Μαζι με το Ζαπειο 2 βγες να πεις στο κοσμο ...τη κοινο ειχε η Ελλαδα του Ελυτη και με την Ελλαδα του Λεντακη ... και εξηγησε τους οτι αυτο που φοβουνται οτι θα κανεις το κομμα "Πολιτικη Ανοιξη" το βαφτισε ετσι ο Ελυτης ... σε μια εποχη που κουμαντο στη πατριδα μας εκαναν ο Μητσοτακης με τον Ανδρεα ... Τοτε που ειχε σιγουρη θεση αρχηγου και πρωθυπουργου και δεν καθησες (οπως σου ελεγε ο Νικητας να φατε τον Μητσοτακη απο μεσα) στην καρεκλα σου αλλα κοιταξες την τιμη σου και της πατριδας σου ...Και τοτε θα δεις κα ιτο 40 % αυτων που δε ξερουν τι θα ψηφισουν και τους εχουν σιχαθει ολους ...

    Ξαναλεω στη Β αθηνων με 16-1 βουλευτες εριξες στη Ντορα 20 % !!!! αν ηταν 17-0 μπορει αυτο το ποσοστο να ηταν και μεγαλυτερη ... !!!

    • αντιλαικος avatar
      αντιλαικος @ kostas 17/04/2011 23:10:15

      από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα...

      • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ αντιλαικος 19/04/2011 02:32:04

        Για σενα λες?

  9. Misha avatar
    Misha 17/04/2011 22:05:08

    H άρνηση συναινεσης από τον Σαμαρά στην κατοχική πολιτική ΔΝΤ-ΕΕ-ΓΑΠ είναι κομβικό σημείο.

    Ακουέτω ταύτα και ...Κούλης...

  10. juliet avatar
    juliet 17/04/2011 22:07:12

    Ολοι μαζί ενωμένοι, από μας εξαρτάται η ανανέωση .Η πίστη για την λύτρωση είναι αρκετή να ξεσηκώσει ,να αφυπνίσει τα όνειρα, την ελπίδα.
    Πρόεδρε,ο κόσμος αποφάσισε ,για να γίνεις εσύ ο Πρόεδρός του,μη κομματιάσεις την ελπίδα τώρα που οι σωτήρες του τον πουλήσανε.
    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!

  11. MK avatar
    MK 17/04/2011 22:09:39

    οι πολιτες θελουν καθαρες και χειοπιατστες και πραγματοποιησιμες προτασεις. Οι πολιτες επισης ζητουν ξεαθαρισμα της ηγετικης ομαδας που θα κυβερνησει με πρωθυπουργο τον Σαμαρα. Γιατι και τον Καραμανλη τον πιστεψαν αλλα η ηγετικη του ομαδα τον πηρε στο λαιμο της.. Τα προσωπα ειναι ηεγυηση των σχεδιασμων και των πολιτικων. Τα προσωπα προδαγραφουν το αποτελεσμα μιας περιοδου,που ετσι κι αλλιως θ ειναι πολυ δυσκολη

  12. deldio avatar
    deldio 17/04/2011 22:16:55

    Καλά κρασά! Η φράση ότι το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα σφαγής του λαού που ανακοίνωσε ο ΓΑΠ αποτελεί "έκθεση ιδεών" και είναι "εκτός τόπου και χρόνου" συνιστά άρνηση κάθε συναίνεσης; Δουλευόμαστε; Αν είναι έτσι γιατί δεν κάνει δημόσιες συγκεντρώσεις ή τοποθετήσεις εναντίον αυτής της πολιτικής; Γιατί δεν καταψηφίζει τα μέτρα; 33 από τα 66 νομοσχέδια του μνημονίου έχουν ψηφίσει το ξεχάσατε;

  13. nick avatar
    nick 17/04/2011 22:27:27

    Η μόνη ελπίδα για την πατρίδα μας: Αντώνης Σαμαράς.

  14. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 17/04/2011 22:59:15

    Επιτέλους

  15. Στεφανος Ραλλης avatar
    Στεφανος Ραλλης 17/04/2011 23:04:07

    Αυτο που δεν γνωρίζετε ειναι οτι το ΔΝΤ δεν εχει σχεδιο Β και η προκυρηξη πρόορων εκλογων θα σημανει και την προσφυγη στην χρεωκοπία της χώρας.

    Αναγέννηση του Φοίνικα από τις στάχτες.

  16. Στεφανος Ραλλης avatar
    Στεφανος Ραλλης 17/04/2011 23:16:19

    Και επειδή ο ΓΑΠ διαβεβαιωνε περισυ τον ΤΙΜΟΘΕΟ οτι ολα θα λειτουργήσουν στην Ψωροκωσταινα ρολόι διαβαστε παρακάτω τα ερωτηματικα του ΝΤΟΜΙΝΙΚ
    για τα ψώνια των υπουργών και την πάταξη της φοροδιαφυγής.


    http://www.aixmi.gr/index.php/koimatai-hsyxos0o-giorgos-papandreou/

  17. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 17/04/2011 23:33:35

    Ας ελπίσουμε ότι ο Σαμαράς θα κάνει πραγματικά αυτά που λέει. Έχουμε κουραστεί να ακούμε λόγια χωρίς έργα.

  18. HΛΙΑΣ avatar
    HΛΙΑΣ 17/04/2011 23:39:09

    +100000

  19. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 17/04/2011 23:40:10

    Σχετικά με τα ψηφοδέλτια και τους υποψηφίους για μένα τα πράγματα είναι αρκετά απλά. Πλην των μονοεδρικών ή δυεδρικών περιφεριών στο ψηφοδέλτιο θα υπάρχουν πολύ περισσότεροι υποψήφιοι. Οπότε είναοι καθαρά στο χέρι του κάθε ψηφοφόρου ποιον θα "σταυρώσει".Ας επιλέξει ο καθένας αυτούς ή αυτές που θεωρεί ικανούς-ες και όσο και αν προωθούνται κάποιοι υποψήφιοι από το το τοπικό κυρίως κομματικό μηχανισμό στο τέλος θα εκλεγεί όποιοιος πάρει τους περισσότςερους σταυρούς. Ψηφίστε λοιπόν τους ικανούς και αφήστε την πολλή γρίνια για τα ψηφοδέλτια. Παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο η συνθεσή τους για την μετέπειτα πορεία και στελέχωση της κυβέρνησης Σαμαρά (όποτε με το καλό έρθει στα πράγματα) αλλά όπως προανέφερα τα πράγματα για μένα είναι απλά:Ας ψηφίσουμε αυτούς που θεωρούμε ικανούς ανεξαρτήτως ονόματος!
    Αν και κατά την γνώμη μου δεν σημαίνει πάντα ότι κάποιος νέος στα κοινά και στην πολιτική θα είναι και ικανός και αδιάφθορος ή και για να το αντιστρέψω δεν σημαίνει ότι κάποιος παλιός στην πολιτική είναι εξορισμού κακός, ανίκανος και διεφθαρμένος.

  20. ahilleas-larissa avatar
    ahilleas-larissa 17/04/2011 23:43:37

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ!

  21. TodayBet.net avatar
    TodayBet.net 17/04/2011 23:46:51

    Το θέμα είναι να τηρήσει τις υποσχέσεις του. Γιατί εδώ στην Ελλάδα όλο λέμε λόγια και μετά τα αναιρούμε.

  22. giannis avatar
    giannis 17/04/2011 23:49:11

    AΓΑΠΗΤΕ ΑΝΤΩΝΗ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΩΣ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΑΛΛΑ ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ, ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΕ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΝ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΤΡΑΕΤΙΕΣ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ 10 ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΥΛΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΩΝ 150 ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ, ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΘΟΥΝ ΘΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΜΟΝΙΜΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΙΣ ΤΡΙΤΕΚΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΗΤΕΡΕΣ 1000Ε ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΞΥ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΛΗΦΘΟΥΝ ΜΕΤΡΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 2.500.000 ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΜΑΣ.

  23. Ανανιας avatar
    Ανανιας 18/04/2011 01:34:36

    Μπας και μπορει να μου δωσει κανεις καποιο link που να αναφερει ΠΩΣ μπορουμε να βγουμε απο το μνημονιο ?
    Σε περιπτωση που δικαστηριο το κυρηξει αντισυνταγματικο,κατι ακουσα οτι πρεπει να δωσουμε πισω στους δανειστες οτι εχουμε παρει μεχρι τοτε ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ,κατι σαν ρητρα.
    Ισχυει κατι τετοιο ?

    • Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
      Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr @ Ανανιας 18/04/2011 09:38:57

      Τους δίνουμε το μονταρισμένο άγαλμα της Αφροδίτης και μετά κοιτάμε να τα βγάλουμς πέρα μόνοι μας. Δε θα ναι εύκολο, θα ναι όμως ωραίο!

  24. Νικος avatar
    Νικος 18/04/2011 07:13:17

    "Αυτό πιστεύει ότι γίνεται και σήμερα στη ΝΔ και γι΄ αυτό βάλλονται διάφοροι, όπως ο λογογράφος του κ. Σαμαρά και εκ των εμπίστων του κ.Χρυσ. Λαζαρίδης,για τον οποίο λέει ο κ. Κοτζιάς ότι δεν έχει κανέναν δεσμό μαζί του, αφού από τα φοιτητικά τους χρόνια ήταν σε διαφορετικά μετερίζια (αυτός στην ΚΝΕ και ο κ. Λαζαρίδης στον Ρήγα Φεραίο)."
    Είναι άνα απόσπασμα, που διάβασα σε ρεπορταζ από το nonews.
    Απλός πολίτης είμαι.
    Τι καταλαβαίνω απ' αυτά θα σας πω.
    Τα πολιτικά τζάκια στη χώρα μας, συστηματικά μετά τη μεταπολίτευση, με εμπνευστή τον "αείμνηστο", εκτός από τους συνδικαλιστές και τους παλαμοκρουστες, προωθούν στην εξουσία και στην παραεξουσία και τους πάσης φύσεως "Γιωργαλάδες". Τους τελευταίους τους προωθούσε και η Χούντα. ΄Ετσι φτάσαμε σε εθνική καταστροφή και στη συνέχεια σε μεταπολίτευση. Το ίδιο συμβαίνει και τώρα. Τα "καθαρά μυαλά" (έτσι χαρακτηρίζονται από άλλο δεξιό μέντορα, σύμφωνα με το πιοπάνω ρεπορτάζ), που συμβουλεύουν ακόμη και τους υποτιθέμενους δεξιούς ηγέτες, είναι εκείνα τα μυαλά που εκθίαζαν στη νιότη τους τα σταλινικά καθεστώτα. Από τότε που μας σώθηκαν οι δοσίλογοι ξεκίνησε η υιοθεσία των "αγωνιστών"
    Συμπέρασμα: Το πολιτικό-οικονομικό σύστημα στη χώρα μας προωθεί στην εξουσία τενεκέδες και στην παραεξουσία καιροσκόπους.
    Μπορεί να είναι υπερβολικό.
    Μπορεί να είναι προϊόν πίκρας και αγανάκτησης για τα χάλια μας.
    Αλλά, αυτό είναι στο συμπέρασμά ενός απλού πολίτη, χωρίς εντικέτα .

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Νικος 18/04/2011 12:05:59

      Απλός πολίτης δεν σημαίνει αναγκαστικά πολίτης χωρίς ενημέρωση. Αν λοιπόν θέλεις να βγάλεις συμπεράσματα μετά από σχετική γνώση προσώπων και ιδεών, προσπάθησε να ενημερωθείς μέσα από τη διαχρονική αρθρογραφία του Χ.Λ. Μπορεί και ν'αλλάξεις γνώμη για την "πίκρα και αγανάκτηση".

      • Νικος avatar
        Νικος @ δρόμος 18/04/2011 14:14:03

        Πικράθηκα και σας πίκρανα. Απλός πολίτης, κατά την έννοια του ως άνω σχολίου, είναι όχι ο μη ενημερωμένος (όσο τουλάχιστον το επιτρέπουν οι ενημερωτές μας), όπως εσφαλμένως υπολαμβάνετε, αλλά αυτός που δεν είναι δεδομένος. ΄Οσο για την πίκρα και αγανάκτηση δεν τήν προνομιέχω. Είναι παντού διάσπαρτη.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Νικος 18/04/2011 17:37:29

          γιαυτόν ακριβώς το λόγο λέω ότι όσο περισσότερο ενημερώνονται οι πολίτες, τόσο θα βλέπουν ότι η μαυρίλα που σπέρνει το ΠΑΣΟΚ είναι τεχνητή, και πως υπάρχουν "φωτεινά μονοπάτια" για τη χώρα, και λόγοι να ελπίζουμε σ' ένα καλλίτερο αύριο. Και, για να μην ξεχνιώμαστε, ξαναλέω: η εκτενής γραπτή παρουσία του Χ.Λ. αντικρούει κάθε υπόνοια αόριστων κατηγοριών για "τενεκέδες" και "καιροσκόπους".

  25. ANNITA avatar
    ANNITA 18/04/2011 09:23:03

    κ.Σαμαρά οφείλω να ομολογήσω οτι η πολιτική γραμμή που ακολουθείτε είναι η καταλληλότερη για τους δύσκολους καιρούς που περνάμε, το ιδανικότερο θα είναι η συνταγματική μεταρρύθμιση διότι θα κατοχυρωθούν τομείς που θα φέρουν επιτέλους Ανάπτυξη και θα θεσμοθετηθούν προτεραιότητες στην οικονομία της χώρας που θα μας βοηθήσουν να ξεπεράσουμε κατά το δυνατόν αυτή την κρίση. Πολύ σωστά ρίξατε το " γάντι " των εκλογών, έχει έρθει ο καιρός των αποφάσεων και της αλήθειας για όλους μας. Και ο λαός επιβάλλεται να αποφασίσει επιτέλους για το καλό του. Να στηρίξει το κόμμα της Ν.Δ. που μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα χτίστηκε από την αρχή, με καινούργιες προοπτικές και με πιο ανθρώπινο πρόσωπο, είναι κοντά στον απλό πολίτη με τεράστια υπομονή και ήθος. Ας μην ξεχνάμε όμως και τομείς που ο λαός έχει μια ιδιαίτερη ευθιξία, όπως, Εθνική Ασφάλεια, με ότι περιλαμβάνει
    από την ΑΟΖ μέχρι τα σύνορά μας. Τον τομέα του Τουρισμού τον οποίο έχουν σχεδόν εξαφανίσει, ξεκινώντας από το Υπουργείο το οποίο υποβάθμισαν. Αν είναι δυνατόν να υποβαθμίζονται οι βιομηχανίες της χώρας σε Γραμματείες...Είναι τομέας που αποφέρει έσοδα, όπως η βιομηχανική Ανάπτυξη και κάθε είδους Ανάπτυξη.

  26. http://ierokliss.pblogs.gr/ avatar
    http://ierokliss.pblogs.gr/ 18/04/2011 09:42:21

    Να ενωθούν οι δυνάμεις μας.

  27. Tonia G avatar
    Tonia G 18/04/2011 10:53:36

    Dr3D είπε:
    17/04/2011 στις 3:55 pm

    Φιλε Αντωνη, σε πιστεψα, σε ψηφισα, ειμαι περηφανος που συμετειχα σε αυτη την πρωτογνωρη διαδικασια … ειχα ονειρα πολλά. Αν δεν ησουν εσυ υποψηφιος δεν θα ψηφιζα διοτι ημουν πραγματικα αηδιασμενος και απογοητευμενος απο τη διακυβερνηση ΚΚ (παροτι τον ΚΚ τον γουσταρα). Τα στελεχη του ομως ηταν για κλαματα!!

    Αν δεν παρεις κεφαλια θα καταληξεις να καψεις το χαρτι σου … ΠΑΡΕ ΚΕΦΑΛΙΑ… διωξε τη μποχα!!! Μη προσκυνας κανεναν! Η πλατια μαζα απεχει αυτη τη στιγμη. Αν τους διωξεις θα καταφερεις να παρεις κοσμο απο τους απεχοντες. Αν οχι στις επομενες εκλογες η αποχη θα ειναι ακομα πιο μεγαλη.

    Συμφωνώ Dr3D! Πρόεδρε πάρε κεφάλια τώρα και πέτα ΕΣΥ εκτός Ψηφοδελτίων τους παλιούς, τους γόνους, τους γέρους κτλ. Αν αφήσεις να το κάνουν οι ψηφοφόροι, δεν θα γίνει ΠΟΤΕ το ξεκαθάρισμα, γιατί οι περισσότεροι εν δυνάμει ψηφοφόροι σου δεν θα πάνε να ψηφίσουν... να δουν τα γνωστά ονόματα που εξάλλου δημοσιεύονται ήδη... Θα ψηφίσουν πάλι μόνο ο στενός κομματικός κύκλος και μάλιστα θα βοηθήσουν το ήδη υπαρκτό βουλευτικό κατεστημένο. Έτσι θα ξαναβρεθείς με την ίδια σχεδόν κοινοβουλευτική ομάδα.

    Αντίθετα δραστηριοποίησε την Γραμματεία Οργανωτικού και του Ιδρύματος Καραμανλή (ή φτιάξε άλλο) και ξεκίνα τη λειτουργία πολιτικής "Σχολής" όπου θα διδάσκονται τα στελέχη που θα έχεις σε όλο τον κυβερνητικό μηχανισμό, την δική σου πολιτική φιλοσοφία και τις θέσεις σου. Αν δεν το κάνεις αυτό και αύριο να εκλεγείς, μια τρύπα στο νερό θα γίνει. Εσύ θα τρέχεις με 200, οι βουλευτές με 200 επίσης, αλλά στην αντίθετη κατεύθυνση! Όσο για τα στελέχη, αν δεν ξέρουν την ΝΕΑ κομματική ιδεολογία και πρακτική, θα αγοράζουν τα ιδεολογήματα του κάθε βουλευτού, τοπάρχη, κοτζάμπαση ή λαμόγιου.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Tonia G 19/04/2011 02:35:38

      ΟΣαμαρας δεν πρέπει να είναι δεσμιος των εσωκομματικων ισορροπιων, των τζακιων , των βαρωνων και όλης της καμαρίλας που παραμενει στη ΝΔ. Πρεπει να σπασει τα δεσμα. Στη συγκροτιση των ψηφοδελτιων να κανει πραγματικη επανασταση και να μη φοβηθει τις γκρινιες των βολεμενων γονων και αλλων κηφηνων που τρωνε στις πλατες του λαου της ΝΔ τοσα χρονια..

  28. Γεώργιος Καραϊσκάκης avatar
    Γεώργιος Καραϊσκάκης 18/04/2011 13:47:55

    Ποια ακριβώς "νέα κομματική ιδεολογία", γιατί η αντιμνημονιακή επιχειρηματολογία δεν είνια ιδεολογία. Είναι απάντηση στα σημερινά αδιέξοδα. Η ιδεολογία έχει σταθερές γραμμές, αξίες και ιδέες που διαμορφώνουν κοσμοθεωρία. Μήπως συγχέουμε κάπως τα πράγματα; Θα απομακρυνθούμε απ' τον "κοινωνικό φιλελευθερισμό" που μετά μανίας προάσπιζαν όλοι στο Συνέδριο εκλογής Προέδρου και θα πάμε που;

  29. Γεώργιος Καραϊσκάκης avatar
    Γεώργιος Καραϊσκάκης 18/04/2011 13:57:18

    Και δεν εννούμε φυσικά την ανάπτυξη. Αυτή είναι στόχος και ανάγκη εθνική και κοινωνική. Διαφέρει μόνον (ιδεολογικά) το πως θα την πετύχουμε. Και μην ξεχνάτε: η ΝΔ δεν έχασε γιατί απέτυχε η ιδεολογία της αλλά γιατί δεν εφάρμοσε όσα η ιδεολογία της υποστηρίζει και για την κακή επιλογή των προσώπων που τους ανατέθηκε να πραγματοποιήσουν το κυβερνητικό της πρόγραμμα, οι οποίοι το ξέχασαν μόλις στρογγυλοκάθισαν στις "καρέκλες" τους. Τα περισσότερα από αυτά τα στελέχη είναι ακόμη στη ΝΔ (κάποιοι πολύ κοντά στον Σαμαρά). Η αναποτελεσματικότητά τους έχει κριθεί. Γιατί να πετύχουν στο μέλλον σε δυσχερέστερες, ασφυκτικά ελεγχόμενες από τους ξένους, συνθήκες; Οι όποιες άλλες ιδέες (δεν ξέρω ποιες και νομίζω κανείς δεν ξέρει) τι θα αλλάξουν; Υπάρχει ιδεολογική εξάντληση. Το κλειδί είναι τα πρόσωπα που θα υλοποιήσουν τις πολιτικές.

  30. roadrunner avatar
    roadrunner 18/04/2011 22:26:48

    Αυτή τη φορά οι εκλογές θα κερδηθούν από τη Ν.Δ. μόνο εάν απαλλαγεί από όλα τα βαρίδια του παρελθόντος, αφαιρώντας τα από τα ψηφοδέλτια του κόμματος. Είναι οφθαλμοφανές, ότι ο κόσμος θα ψηφίσει πια Ν.Δ. για να γλιτώσει από τον την καταστροφική κυβέρνηση του ΓΑΠ. Άρα δεν έχει σημασία να συγκροτηθούν ψηφοδέλτια επώνυμων "σταυρομαγνητών", (δηλαδή ανθρώπων που έχουν ήδη εκτεθεί με επιτυχία σε συγκομιδή σταυρών ). Άφθαρτοι, νέοι άνθρωποι, με ικανότητες, ήθος, ευαισθησίες, αλτρουισμό και αγάπη για την πατρίδα είναι ότι χρειάζεται.

    Εάν ο αρχηγός καταφέρει να σχηματίσει μια τέτοια ομάδα κυβερνητική, και παραμείνει συνεπής στις θέσεις του τις σημερινές είναι βέβαιο πως θα μείνει στην Ιστορία ως ο σωτήρας της χώρας, από τη λαίλαπα που έσπειρε το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ.

    Σε αντίθετη περίπτωση, .....δεν θέλω καν να σκέφτομαι.............

  31. A.Η.1914 avatar
    A.Η.1914 19/04/2011 00:27:37

    Factorx: δεν έχω καμία αντίρρηση να δημοσιεύσω τι λες. Συγκεκριμένα όμως. Γιατί έτσι που γράφεις παίρνει η μπάλα πολλούς. Ονόματα και πράγματα έχεις;

  32. A.Η.1914 avatar
    A.Η.1914 19/04/2011 02:37:42

    Πραγματι παιρνει πολλους.Ο Αβραμοπουλος και ο Παναγιωτοπουλος ειναι απλα ασχετοι με το θεμα,δεν εχουν ιδεα και μπορει να μη ξερουν που και ποσοι ειμαστε οι βορειοηπειρωτες,αρα δεν μπορουν να παρουν θεση και αρκουντε στο "ας τα εχουμε με ολους καλα".Ο κ.Γκιουλεκας δεν πιστευω πως εχει κακες προθεσεις και εχω αυτη την εντυπωση γιατι τον θεωρω πατριωτη και αν γνωριζε τι κρυβεται πισω απο το νεο κομμα θα εθετε βετο.Ομως προσπαθει να γινει βορειοηπειρωταρχης χωρις να μπει στα ενδοτερα.Αυτος που φερει μεγαλη ευθυνη και γνωριζει τα παντα,εχει συμφεροντα ομως στην περιοχη και κουμπαριες με υπουργο του Μπερισα ο οποιος βρισκεται πισω απο το μεγκα,ειναι ο περιφερειαρχης Ηπειρου ο κ.Καχριμανης ο οποιος παιζει παιχνιδια στις πλατες του βορειοηπειρωτικου ελληνισμου και της ΝΔ.Τον ανεχτηκε η ΝΔ στις τοπικες εκλογες ενω στηριζε για τη Δημαρχεια τον υποψηφιο του Πασοκ,πρεπει να του απαγορεψει ομως να παιζει παιχνιδια εις βαρος μας.Και αλλοι πολλοι που δεν ειναι μπροσταρηδες αλλα επηρεαζουν καταστασεις.Δεν εχει σημασια ποιοι ειναι,σημασια εχει οτι η ΝΔ πρεπει να παρει θεση γιατι με το να μενει αμετοχη μπορει να εξυπηρετει καποιους τους οποιους δεν θελει να στεναχωρισει αλλα διαπρατει ενα εθνικο εγκλημα για το οποιο θα κριθει τοσο στο παρον οσο και απ'την ιστορια.Ο διχασμος των Ελληνων ειναι εγκλημα και με το να μη παιρνει θεση την κανει συνενοχο σε αυτο.Δεν μπορει να μην εχει ατομα και υπηρεσιες να ρωτησει και να μαθει τι ειναι και τι κρυβεται πισω απ'το μεγκα,αρα αυτο που την οδηγει στο να μη παιρνει θεση ειναι τα μικροκομματικα παιχνιδια.
    -Αφου δεν εχουν δημοσιευτει και τα αλλα δεν θελω να δημοσιευτει ουτε αυτο στο στελνω απλα για να εχεις αντιληψη για το τι παιζεται.Στα γραφω απλα για να μπορεις να κρινεις στο μελλον γιατι η ΝΔ θα ειναι συνενοχος στο εγκλημα του διχασμου που διαπρατεται στη ΒΗ.Ελπιζω οταν το καταλαβουν και στη Συγγρου να μην ειναι αργα για τον βορειοηπειρωτικο ελληνισμο.Αυτα τα λιγα για τωρα,οταν ερθει η ωρα θα σου γραψω και αλλα πιο ενδιαφεροντα οπως για τη σχεση της Ντορας με το νεομπερισικο κομμα.Αφου ανεφερα και την καταραμενη,ρωτηστε και τον κ.Κασσιμη ο οποιος ηθελε να βαλει μπροστα τους κυριους που κρυβονται πισω απ'το μεγκα με εντολη Μπερισα για το ποιοι ειναι και γιατι απομακρυνθηκε μολις καταλαβε.Σημειωση πως ο κ.Κασσιμης ηταν απο τους ανθρωπους που ενδιαφερθηκε οσο λιγοι για μας,ηρθε σε κοντρα με τον προεδρο του ΚΕΑΔ αλλα ταυτοχρονα καταλαβε και την επικινδυνοτητα αυτων που πηγε να εμπιστευτει.
    Κρατησε τα ολα αυτα στο προσωπικο σου αρχειο αν θελεις δεν τα γραφω για να δημοσιευτουν ομως.Ο Θεος ας μας φωτισει ολους να πραξουμε το σωστο για το εθνος.Καλη Ανασταση.
    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

  33. occultist avatar
    occultist 19/04/2011 20:29:12

    @Nikos I
    Επαναλαμβάνω οτι είχα γράψει παλαιότερα και το έφαγε η μαρμάγκα. Του έδινε ο νόμος το δικαίωμα να μειώσει το πρόστιμο;; Σαφώς ΝΑΙ. Ζήτησε την γνώμη της αρμόδιας νομικής υπηρεσίας που απεφάνθει θετικά; Σαφέστατα ΝΑΙ. Υπάρχουν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις για οικονομική συναλλαγή;; Σαφέστατα ΟΧΙ. Που είναι λοιπόν η παρανομία;;
    Για πες μας την γνώμη σου για την Αννούλα του ''δια βίου μάθησης'' για την ΔΙΑΓΡΑΦΗ προστίμου ύψους 800.000 για πολεοδομκές παραβάσεις τζαμιού. Υπ όψιν κατοικούσα και κατοικώ στην Αθήνα.

  34. σαββοπουλος αναστασιος avatar
    σαββοπουλος αναστασιος 19/04/2011 21:31:08

    εγω θα ψηφισω Ν Δ για πρωτη φορα στη ζωη μου.ειμαι 40.αρκει να μην δω ουτε ζωγραφιστο κανεναν κομματαρχη ...του παρελθοντος.(και δεν εννοω τον καλοψυχο πανικα) ΑΝΤΩΝΗ ΜΗ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ