#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2011 09:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς ας τρέξει μόνος του, γιατί το κάρο πίσω του κουβαλάει πατάτες




Στις 29 Νοεμβρίου 2009 ξεσηκωθήκαμε όλοι και πήραμε την παράταξη στα χέρια μας εκλέγοντας τον Αντώνη Σαμαρά, για αυτό που είναι, για τις ιδέες του, για τις θυσίες του υπέρ του γενικότερου καλού, γιατί εκτός από πολιτικός, είναι και άνθρωπος σπάνιας πάστας.

Τον ψηφίσαμε με πάθος γιατί δεν έμοιαζε με κανέναν από το συνονθύλευμα φεουδαρχών που ονομαζόταν Νέα Δημοκρατία, και ελπίζαμε βάσιμα να αλλάξει όλα τα δεινά των δεκαετιών που συσσωρεύτηκαν στο κορμί της Κεντροδεξιάς.

Σήμερα, 16 μήνες μετά, τι βλέπουμε ; Η Νέα Δημοκρατία αγκομαχά στις δημοσκοπήσεις και πλησιάζει την πρώτη θέση, λόγω κατάρρευσης του GAP, και του ΠΑΣΟΚ. Ο Σαμαράς δικαιώνεται απολύτως στις οικονομικές του θέσεις, και δείχνει ο μοναδικός γνώστης της κατάστασης της χώρας και του τρόπου αντιμετώπισης των προβλημάτων της, όμως το κόμμα δεν καρπώνεται τίποτα.

Και γιατί να καρπωθεί, μήπως υπάρχει πουθενά στην κοινωνία; Εκτός του πεδίου της οικονομίας, όπου ο Σαμαράς «παίζει μπάλα» μόνος εναντίον όλων και δικαιώνεται, που είναι οι θέσεις του κόμματος για τα καθημερινά προβλήματα της κοινωνίας, που αγγίζουν τις πλατιές μάζες;

Η Διαμαντοπούλου αποφάσισε με το «έτσι θέλω» να κλείσει 2.000 σχολεία, 1 στα 8 της χώρας. Κλείνει ιστορικά σχολεία με παράδοση αιώνων από την Τουρκοκρατία, όπως το Γυμνάσιο Δημητσάνας, και αυτό της Τσαριτσάνης στη Λάρισα, όπως επίσης και σχολεία στο αστικό ιστό της Αττικής [Περιστέρι, Κηφισιά, Κουβαράς, Λαύριο κτλ]. Γυρίζουμε στην εποχή του πατέρα μου που έφυγε από το χωριό του 12 ετών για να πάει στο γυμνάσιο στην πόλη. Ο αρμόδιος τομεάρχης της Νέας Δημοκρατίας κ.Σπηλιωτόπουλος τι λέει; Εκκωφαντική σιωπή, μάλλον είχε ραντεβού για κομμωτήριο.

Στην Κερατέα γίνεται πόλεμος 100 ημέρες, για το πιο σημαντικό θέμα που αφορά το περιβάλλον της Αττικής για τις επόμενες δεκαετίες, την διαχείριση των απορριμμάτων. Μίλησα με Κερατιώτη Νεοδημοκράτη, ο οποίος εκλιπαρεί για μια θέση του κόμματος, από κάπου να πιαστούν για να ανέβει το ηθικό τους. Ο αρμόδιος τομεάρχης της Νέας Δημοκρατίας κ.Μητσοτάκης τι λέει; Ομοίως, εκκωφαντική σιωπή, μάλλον είχε ραντεβού με την αδελφή του για να συμφωνήσουν σε τι διαφωνούν.

Στη Λιβύη γίνεται πραγματικός πόλεμος, με επέμβαση της Διεθνούς Κοινότητας, και άμεση συμμετοχή της χώρας μας. Ο GAP, αφού έσωσε εμάς, θα σώσει και του Λίβυους. Ακούσατε καμιά θέση της Νέας Δημοκρατίας;

Παίρνω παράδειγμα από τα πιο επίκαιρα ζητήματα της καθημερινότητας για να καταδείξω ότι πίσω από τον Σαμαρά, υπάρχει το απόλυτο χάος. Σε συνεδρίαση Νομαρχιακής Επιτροπής στην Αττική πριν από δύο εβδομάδες, συζητιόταν η οργάνωση χορού με ομιλητή από το κόμμα: Λαϊκός ήρωας ο Τζαβάρας, ενώ κανείς δεν θέλει τα λεγόμενα μεγαλοστελέχη.

Ο Αντώνης Σαμαράς είναι σαν τον παίκτη-προπονητή σε μια ομάδα γεμάτη παλαίμαχους, παλτά, και άμπαλους. Ας τραβήξει μπροστά, χωρίς να κοιτάει πίσω του γιατί είναι η μόνη ελπίδα. Αν σκέφτεται τους υπόλοιπους και δεν τους τελειώνει, όπως συχνά κάνει γιατί δεν είναι killer αλλά άνθρωπος με ευαισθησίες [ελάττωμα για πολιτικό], θα θολώσει το μήνυμά του, και θα χαθεί κάθε ελπίδα για την παράταξη.

ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ 7

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sta_a avatar
    Sta_a 27/03/2011 10:15:15

    Αν ήταν να γίνει κάτι θα έπρεπε να είχαν πάρει δρόμο εδώ και καιρό οι ντιντίδες τύπου Μητσοτάκη και Σπηλιωτόπουλο καθώς και οι νεότεροι Σταικούρας και οι άλλοι μέσα στη ΝΔ που υποστηρίζουν την νέα τάξη πραγμάτων. Ισως στο σύστημα να είναι έτσι ώστε να γειώνει τις αντιδράσεις και ο κόσμος να μην έχει απο που να κρατηθει.

  2. spiros avatar
    spiros 27/03/2011 10:23:18

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ . Όσοι δεν μπορούν ασ μείνουν σπίτι τους. Από τα στελέχη φαίνεται ότι ο κόσμος θέλει αλλά τα στελέχη αλλού αρμενίζουν.

  3. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 27/03/2011 10:37:12

    Kάποιος είπε και είχε δίκιο, ότι στις 29/11/2009 ήταν οι νύχτα που σώπασαν οι λύκοι,και ούρλιαζαν οι άνθρωποι.Εγώ λέω λοιπόν τώρα ότι στις 10/01/2011 ήταν οι νύχτα που τα ουρλιαχτά έγιναν "βελάσματα" ,γιατί τα λυκόπουλα βγήκαν παγανιά

    10/01/2011 ημέρα "ανασχηματισμού" απο τον Σαμαρά.Προφητικό;;;

  4. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 27/03/2011 11:18:29

    Συνονθύλευμα φεουδαρχών. Απόλυτα σωστός χαρακτηρισμός και, μάλιστα, ήπιος. Ο Αντώνης Σαμαράς δεν μπορεί να σέρνει όλη αυτή την καμαρίλα μαζί ου, ως αντιπροσώπους της Νέας Δημοκρατίας του σήμερα και του αύριο.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/03/2011 11:27:33

    Ολοι θυμομαστε το το ιδιο λεγαμε για τον ΚΚ !!!...
    ντεζαβου??
    και ηταν και δεινοτατος ρητωρ ο ΚΚ..

    ΠΠ

  6. θανος avatar
    θανος 27/03/2011 12:03:26

    ποιες ιδεες του σαμαρα ρε παιδια;κανενας τους δεν εχει ιδεες, γιατι απλα αυτο που θελουν να κανουν ειναι να πεισουν αυτους που ειναι πισω απο το πολιτικο συστημα δηλ,την πραγματικη εξουσια,τραπεζιτες ,μεγαλοβιομηχανοι κτλ,οτι μπορουν να κανουν καλυτερη διαχειρηση απο το συστημα πασοκ,γιαυτο αποτυγχανουν ολοι,και ειναι αναλωσιμοι,μια τετραετια αντε μιαμιση ο καθενας σωτηρας και μετα ακολουθουν οι αλλοι αναλωσιμοι,ανεξαρτητου κομματος γιατι ξερουν οτι δεν εχουν καμμια διαφορα,ξεπουληματα δημοσιας περιουσιας,παγωμα μισθων,αυξησεις τιμολογιων,μειωση φορολογησης των μεγαλων εταιρειων,επιδοτησεις με αναπτυξιακους νομους σε βιομηχανους,μιζες για αγορες,χαριστικα χρηματα και εγγυεισειςστις τραπεζες για να μπορουν να κλεβουν με την διαμορφωση νομικου πλαισιου,εργα δωρα στους μεγαλοεργολαβους που εχουν και εφημεριδες και καναλια,για να εξαπολυουν τα ψεματα τους και να πειθουν τον κοσμο ,για το τι καλος ειναι ο ηγετης ,αυτα κανουν παντου στην ευρωπη και στον κοσμο οι απανταχου κετροδεξιοι,και σοσιαλιστες,και απο κατω καπιοι που θελουν να λαβουν θεση στον κρατικο μηχανισμο ,για να παρουν και αυτοι με την σειρα τους τον παχυλο μισθο και καμμια μιζα ,αυτα δεν χρειαζεται να εισαι του χαρβαντ για να τα κανεις,αυτα ειναι τα ιδανικα σας ΧΑΡΙΣΜΑ ΣΑς

    • Kennan avatar
      Kennan @ θανος 27/03/2011 15:16:58

      Καλά εσύ μας ήρθες κατευθείαν απο το ....indymedia. Οχι και δεν εχει ιδέες ο Σαμαράς. Πήξαμε στην ...ιδεολογία. Πρακτικά μυαλά δεν έχει δίπλα του

      • θανος avatar
        θανος @ Kennan 27/03/2011 17:24:27

        που την ειδες την ιδεολογια βρε φουκαρα την πραγματικοτητα περιγραφω τα τελευταια 15 χρονια,αν μια παραταξηβασιζεται σε εναν ανθρωπο,καταλαβαινω τι ειναι η παραταξη.και γιατι δεν της λεει,ποιες ειναι οι αρχες της παραταξης; εχει;υπαρχει ιδεολογια;η φουμαρα;ποιες ειναι οι ιδεολογικες αρχες; τι αλλαξε απο τον κκ,ποιες ειναι οι διαφορες με το συστημα πασοκ; τι διαφορες υπαρχουν με την ντορα;αλλα εσεις το μασατε το παραμυθι,λες και η ιδεολογια ειναι κατι κρυφο που απαγορευεται να την κανεται γνωστη στον κοσμο.ανατελουν οι νεοι σταλιν ,ξερει μονο ο αρχηγος

        • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
          ΓΙΩΡΓΟΣ @ θανος 28/03/2011 20:35:50

          Προς Θανο: έχεις ξακαθαρισει στο μυαλο σου τις τεράστιες διαφορες ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ (Νόρτντον Φρίντμαν, Σχολη Σικάγου κ.λ.π) και ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ (Κέϋνς, Γκαλμπραιθ κ.λ.π) ; ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΓΑΠ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ Κ.Λ.Π. ΟΚ;

          • θανος avatar
            θανος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 28/03/2011 21:55:30

            ναι ,αν ειμασταν στο 1950 ,στην ευρωπη και το 1980 στην ελλαδα,οι διαφορες ειναι ,οπως αποδειχτηκε στην διαχειρηση του καπιταλισμου,το 1950 που δεν υπηρχε ιδιωτικο χρημα ,για να δημιουργηθουν οι κολοσιαιες βιομηχανιες ,το κρατος συμετειχε στην παραγωγικη διαδικασια,με πολλους τροπους,δινοντας δανεια σε ιδιωτες ,και δημιουργωντας πρωτογενη αγορα,και δημιουργια μεγαλων επιχειρησεων απο το κρατος,και ταυτοχρονα δινοντας σχετικα υψηλους μισθους για την απορροφηση προϊόντων,που με το κερδος δημιουργηθηκε πρωταρχικη συσσωρευση,.στην ελλαδα ποιος επιχειρηματιας θα επενδυε στην δεη ,για να εχει κερδος μετα απο 50 χρονια,κανεις επενδυσε το κρατος με χρηματα ειτε δανεικα ,ειτε απο τον φορολογουμενο πολιτη,και σημερα που ειναι κερδοφορα την θελουν οι καπιταλιστες.η αστικη ταξη στην ελλαδα αποδειχτηκε ανικανη να δημιουργηση ,εφταναν τα δανεικα απο το κρατος ,και επισειοντας τον κομμουνιστικο κινδυνο το κρατος να παιρνει δανεικα απο τους αμερικανους,που λοιπον ειχε εφαρμογη ο φιλελευθερισμος,και τι διαφορετικο κανει ο γαπ,η ο σημιτης παλιοτερα;και αυτο το διλλημα που βαζεις εμπαινε το 1930 ,μετα το κραχ το 1929,σημερα μια ειναι η πολιτικη αυτη των τραπεζιτων σε παγκοσμιο επιπεδο,αφου δημιουργησαν το ευρω ,το μαζεψαν και δανειζαν τα κρατη ,και γι αυτο δεκα χρονια μετα την εφαρμογη του ενιαιου νομισματος ολα τα κρατη χρωστανε τεραστια ποσα,στις τραπεζες,ολα τα κρατη ερμαια στις διαθεσεις των τραπεζιτων ,καταλαβαινουμε τωρα ποια ειναι τα αφεντικα ,και ποιοι ειναι οι πολιτικοι κολαουζοι τους;μεσα σε ολο αυτο το παιχνιδι ειναι στην ευρωπη και τα συντηρητικα κομματα και τα κομματα της σοσιαλδημοκρατιας,εναντια στους λαους της ευρωπης,τα αλλα ειναι για εσωτερκη καταναλωση,το θεμα ειναι οτι ολο το πολιτικοι και το πολιτικο συστημα δινει εξετασεις στους τραπεζιτες ,οτι μπορει να κοροιδεψει καλυτερα τον δικο του λαο,και σε αυτο το συστημα πασοκ εχει την πρωτοκαθεδρια

  7. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 27/03/2011 12:05:25

    Φοβάμαι ότι οι ΝΔτες-σες ασχολούνται με την παραπολιτική, που είναι και ... εύκολη. Ασχολόύνται με την ΝΤΟΡΑ και τον ΝΤΟΡΗ, τον ΑΡΗ και τον ΦΙΡΙΡΗ... Τόσους μήνες είμαστε στο περίμενε να δούμε μιά ολοκληρωμένη πρόταση διακυβέρνησης, με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ μέτρα, για την καθημερινή μας ζωή και τις παραγωγικές διαδικασίες που έχουμε μπροστά μας κάθε μέρα, και μας ταλαιπωρούν . Και μετά μου λέει ο κ. Κώστας Ροδινός, εδώ κι ένα χρόνο ότι βιάζομαι...

    Υ.Γ. Η Ν.Δ. δεν ξέρει τίποτα γιά τους βιολογικούς καθαρισμούς της Ανατολικής Αττικής ( Ραφήνα, Λούτσα κλπ) που πάνε για ματαίωση, λόγω πολιτικού κόστους, και θέλουν "κάποιοι" να τα στείλουν όλα στη Ψιτάλεια ( βλ.ΕΥΔΑΠ) ?

  8. xbab avatar
    xbab 27/03/2011 13:05:33

    Άραγε ο Σαμαράς θ' αντέξει;
    Δεν τον βοηθά κανείς.
    Ανύπαρκτο το κόμμα
    Μας δίδεται η εντύπωση πως η Συγγρού στεγάζει γραφεία δημοσίων υπαλλήλων και όχι στελεχών που θα παράγουν πολιτική ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και θα πιάνουν τον σφυγμό της επικαιρότητας, ευρισκόμενοι σε άμεση επαφή με τον χειμαζόμενο πολίτη.
    Ένδεια στελεχών. δεν υπάρχουν νέα και δυναμικά στελέχη.
    Τα υπάρχοντα παλαιά στελέχη που κατέχουν και διάφορες θέσεις στο κόμμα και εννοούμε αυτούς, όσο ψηλά κι αν είναι κάτωθι του Προέδρου, λουφάζουν τα περιμένουν όλα από άλλους. Η αδράνεια και ανεπάρκειά τους είναι παρεξηγήσιμη.
    Το ίδιο συμβαίνει και στην επαρχία. Κανείς δεν ασχολείται με το κόμμα και τον πολίτη. Δεν υπάρχει ΝΔ
    Όλα τα στελέχη προσπαθούν να κάνουν δημόσιες σχέσεις προς ίδιο όφελος.
    Αν στην αγρανάπαυση του κόμματος που λέγεται ΝΔ βάλεις:
    Τον πόλεμο που δέχεται από το ίδιο το ΠΑΣΟΚ (που δουλεύει πάρα πολύ παρακαλώ), τον πόλεμο που δέχεται από τα εξαπτέρυγα, αλλά και τα ΜΜΕ, τότε ευλόγως εξάγεται το συμπέρασμα ότι κάποια στιγμή θα "κλατάρει" και ο Σαμαράς.
    Ένδεια εντός και εκτός Συγγρού.
    Αδυναμία-ανεπάρκεια πρόσβασης στα ΜΜΕ για μια αξιοπρεπή μεταχείριση...
    Δεν πας μακριά έτσι, έστω κι αν το κάρο είναι αδειανό.....
    Άμα δεν παράγεται πολιτική, νέες ιδέες και δεν αναλαμβάνονται εφαρμόσιμες καινοτόμες πρωοτοβουλίες και δεν έχεις να επιδείξεις ικανά νέα στελέχη, δεν δημιουργείς πλειοψηφικό ρεύμα, παρά την ευνοϊκή συγκυρία για το κόμμα [ Η ευνοϊκότερη όλων των εποχών]

    • Kennan avatar
      Kennan @ xbab 27/03/2011 15:18:06

      Δεν θα κλατάρει ο Σαμαράς, επειδή δεν τον ενδιαφέρει μόνο η ΝΔ. Αργά ή γρήγορα θα την αλλάξει

  9. λέων avatar
    λέων 27/03/2011 13:08:30

    Συμφωνώ απολύτως με τον ΔΙΚΗΓΟΡΟ 7. Δεν υπάρχει καμιά απολύτως προοπτική για το κόμμα της ΝΔ. Ο GAP θα κυβερνά - αν θελήσει-για πολλά ακόμα χρόνια. Βλέπετε όλοι σας, ότι το πάει καλά το πράγμα. Φίλος των αμερικάνων νιώθει ασφάλεια. Αντίθετα ο Αντώνης φαντάζει να φοβάται το να θέλει να έρθει στην εξουσία. Το σύνθημά του "δεν θέλουμε αλλαγή κυβέρνησης αλλά αλλαγή πολιτικής" είναι για γέλια. Πρέπει να γίνει πιο ειλικρινής. Να βγει και να πει : με αυτούς που έχω πως θα κυβερνήσω ή μάλλον τι θα καταφέρω?΄Οσο δεν το κάνει θα χάνει κόσμο προς τα δεξιά του. Το να συναινείς με την κυβέρνηση (μνημόνιο) από τη μία αλλά να το παίζεις αντιμνημονιακός δεν οδηγεί πουθενά. Μόνο στη συρρίκνωση. Η παράταξη δεν έχει ξεκάθαρες θέσεις ούτε ξεκάθαρη πορεία. Δυστυχώς κι έχουν περάσει 16 μήνες.

  10. διηνεκης avatar
    διηνεκης 27/03/2011 13:28:51

    Εγω λεω να τους διωξει και να παρει εμας που γραφουμε στα μπλοκς,χειροτερα το κομμα αποκλειεται να γινει

    • λέων avatar
      λέων @ διηνεκης 27/03/2011 15:05:05

      Δηλαδή φίλε μου διηνεκη μας ειρωνεύεσαι? Ποιός από αυτούς που έχει δίπλα του ο Σαμαράς σε εμπνέει? Ο Άρης, ο Πάκης, ο Λυκουρέτζος ή ο Τασούλας? Φίλε έχεις χάσει το τρένο όπως το ίδιο έχει γίνει και με την τη ΝΔ. Αν ο Σαμαράς δεν αλλάξει έστω την έσχατη στιγμή τα πράγματα τότε τον βλέπω νύχτα να αποχωρεί. Βλέπω να έρχονται σαν σωτήρες της παράταξης οι δύο που τα ονόματά τους αρχίζουν από Καρα...... Δεν νομίζεις?

      • Kennan avatar
        Kennan @ λέων 27/03/2011 15:21:01

        Καλά βρε Λέων, άσχετος εντελώς είσαι; Προχτές όλοι αυτοί βγήκαν και φωνάζαν οτι ο Σαμαράς δεν τους έχει δίπλα τους και τους έχει απομονώσει κι εσυ μας λες ότι συμβαίνει το αντίθετο; Μην διαβάζεις μόνο τα μπλογκς της Ντόρας και του Καρατζαφύρερ

        • λέων avatar
          λέων @ Kennan 27/03/2011 19:02:45

          Αν εγώ Kennan είμαι άσχετος, εσύ τότε είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Όλοι την πάρτυ τους κοιτάνε να βολέψουν, με υποχείριο τους οπαδούς σαν εσένα. Και που βγήκαν οι ¨απομονωμένοι" και φώναζαν έγινε κάτι. Έγινε ήρωας δηλαδή ο Σαμαράς που τους απομόνωσε? Με φόρα μπήκε ο Σαμαράς στην προεδρία του κόμματος, όλοι τον υποστηρίξαμε,αλλά από κει πέρα τίποτα. Τα ίδια και τα ίδια. Που έχεις δει την ανανέωση? Για πες μας σχετικέ ποιούς έχει στο "κάδρο" του? Διάβασε και τους υπόλοιπους εδώ στο forum να δεις πως έχει καταντήσει το κόμμα ο Σαμαράς,μέσα σε λίγο διάστημα. Χωρίς ισχυρό κόμμα δεν μπορείς να κυβερνήσεις. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλει να κυβερνήσει ο Σαμαράς.

          • λέων avatar
            λέων @ λέων 27/03/2011 19:05:57

            Υ.Γ: Το πρώτο Καρα.... το βρήκες. Το δεύτερο να σε βοηθήσω εγώ, είναι Καραμανλής.

    • juliet avatar
      juliet @ διηνεκης 27/03/2011 18:33:22

      @Διηνεκη
      α, τώρα κατάλαβα ,είσαι ο σύμβουλος του μπουμπούκου!!!!χαχαχα

  11. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 27/03/2011 13:37:11

    Κατ'αρχη Καλημερα σε Ολους.........Μαλλον factorx θιγεις τις πατατες,γιατι ειναι ενα πολυ αγαπημενο σε ολους ,εδεσμα,και πολυ νοστιμο.Μαλλον θα ηθελες να πεις νεροκολοκυθες με αρτιες κομμωσεις σερνονται πισω απο Σαμαρα!!!αυταααα και καλη μας ορεξη(για οσο εχουμε ακομμα)

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/03/2011 13:59:36

    Μερικοί "γκρινιάζαμε" εδώ και καιρό.
    Η αλλαγή πρέπει να αρχίσει από κάτω:

    -όλοι οι υπάλληλοι, αποσπασμένοι, βολεμένοι πίσω και νέο αίμα στα γραφεία. Δεν μπορεί να κινηθεί ένας δεινόσαυρος με τους συνδικαλιστές και τις καρέκλες του χθες. Αν δεν οργανώσεις το μαγαζί σου με κόσμο που συγκεντρώνει αναλύει και τεκμηριώνει έτσι ώστε να έχει κάθε εκπρόσωπος μια βάση υποστήριξης δεν κάνεις τίποτα....και δεν μπορούν να το επιτελέσουν αυτό οι καρέκλες των τηλεφώνων και των γνωριμιών. Είναι απαράδεκτο ένα κόμμα που κινητοποίησε κόσμο, είναι πρώτο στη νεολαία κλπ να έχει υπαλλήλους νοοτροπίας των Σοβιέτ του 1950, ο καθένας με τον προστάτη του να παίρνει τηλέφωνα...
    -αλλαγή των στελεχών της ΔΑΚΕ και των οργανωτικών στελεχών των τοπικών που έχουν καταντήσει σφραγίδες με ανοίγματα και μπόλιασμα με νέο αίμα. Δεν μπορείς να έχεις παρουσία στο χώρο εργασίας και στη κοινωνία με τους παππούδες του χθες και να θες ρεύμα ...μόνο ρευματισμούς έχεις.
    -επιλογή του 50% των υποψηφίων (για αρχή) από τη βάση

    Να δούμε μετά πως ένα κόμμα βολεμένων καρεκλών αρχίζει να τσουλάει.

    ΥΓ

    αν τώρα ένας Σαμαράς ή εκπρόσωπος τύπου νομίζουν ότι μπορούν να κινήσουν τους δεινόσαυρους που περιμένουν καρέκλες σε όλα τα επίπεδα ...καληνύχτα.

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/03/2011 14:25:34

    Νομίζω ότι κάποιοι θέλουν να τον βάλουν τον άνθρωπο να τα κάνει όλα εκεί μέσα λαμπόγυαλο - κολυμπηθρόξυλο και να τον κάνουν "Ζίγδη".

  14. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 27/03/2011 14:41:35

    Είπαμε, δεν είπαμε? Όσοι νομίζετε ότι μόνος του ο ΑΣ θα τραβήξει το βαπόρι μάθετε κολύμπι. Το οποίο βαπόρι, αργεί. Άρα ξέρετε και με τι είναι φορτωμένο.

    Ο κόσμος πεινάει, κρυώνει και κυνηγιέται από τις τράπεζες και στη ΝΔ παίζουν με τις καρέκλες και με το ....μπεγλέρι τους. Οι απέναντι είναι μάστορες στην διαχείριση και νομή της εξουσίας και στην επικοινωνία, οπότε... αγοράστε σωσίβια.

    • xbab avatar
      xbab @ Καλά τώρα... 27/03/2011 18:36:13

      Σωστός...

  15. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 27/03/2011 15:13:16

    Χωρίς ομάδα υποστήριξης τί να κάνει κι ο έρμος ο πρόεδρος μόνος του???

    Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει 3.000.000 ψήφους ένας άνθρωπος μόνος του χωρίς ομάδα...

    Και αν γίνουν εκλογές και αν τις κερδίσουμε (που το βλέπω δύσκολο για αυτό άλλωστε δεν τις ζητάμε κιόλας) τότε θα έχουμε κυβέρνηση με το πολύ 155 Βουλευτές εκ των οποίων οι 20 (το λιγότερο) θα περιμένουν τον πρόεδρο στη γωνία...

    Κάτι άλλο πρέπει να γίνει.

    Αλλά πρέπει να γίνει χθες!!!

  16. Xristoforos avatar
    Xristoforos 27/03/2011 16:00:36

    Έγραψε ο Δικηγόρος ...γιατί εκτός από πολιτικός, είναι και άνθρωπος σπάνιας πάστας.
    Αν ήταν καιροσκόπος και λαμόγιο θα στριμωχνόμασταν δίπλα του όλοι να επωφεληθούμε, τρωτά βλέπω πάρα πολλούς που ΔΕΝ στριμώχνονται και λιγότερους «κακομαθημένους» σ αυτούς θα έρθει η ώρα τους ο Α.Σ. μόνο χαζός δεν είναι.
    Νομίζω φίλοι μου πως όλοι από την εξέδρα, αν ήμασταν στη φάση θα βάζαμε το γκολ, οχι πως δεν υπάρχουν δίκια στα γραφόμενα πολλών αλλά, βάλτε κανα χεράκι, γιατί η πολύ κριτική (και μάλιστα η ελαφριά) είναι πολύ λάδι και τηγανίτα τίποτα.
    Μη γελιόμαστε, βλέπει τους ντιντίδες και τους διαδρομιστες, άλλη φάρα κ αυτοί...πιστεύω ακράδαντα πως θάρθει η ώρα τους και μη ξεχνάμε δε μπορείς να "πετάξεις" όσους έχουν θεσμικό ρόλο έτσι εύκολα.
    ωστόσο προσωπικά είμαι βέβαιος πως στις επόμενες εκλογές, ο κόσμος θα στείλει πολλούς στα αποδυτήρια γιατί από μόνοι τους δεν ξερόυν το δρόμο της αξιοπρεπούς αποχώρησης, θα γελάσει το παρδαλό με κάποιες βαρονίες!

  17. Xristoforos avatar
    Xristoforos 27/03/2011 16:02:34

    διόρθωση: τρωτά= τώρα

  18. ANNITA avatar
    ANNITA 28/03/2011 09:34:20

    θα συμφωνήσω με την τελευταία πρόταση του δικηγόρου 7 ότι ο Σαμαράς δεν είναι killer, είναι όμως μειονέκτημα για πολιτικό του δικού του βεληνεκούς θα πρέπει να δώσει προσοχή σε αυτό και αν δεν μπορεί να το αλλάξει ας το κάνει προταίρημα. Αν και θάπρεπε να είναι πιο αποφασιστικός στα ξεκαθαρίσματα των εσωκομματικών του προβλημάτων.Που είναι ορισμένα πρόσωπα τα οποία ο λαός δεν μπορεί πια να τα αποδεχθεί, ούτε κ να τα βλέπει κοντά του. ΄Εχει την δύναμη να προχωρήσει με επίλεκτα στελέχη, που διακατέχονται από σωστούς προβληματισμούς και έχουν την διάθεση να βοηθήσουν τον ίδιο, το κόμμα αλλά και την χώρα στα αδιέξοδά της.

  19. ANNITA avatar
    ANNITA 28/03/2011 12:40:03

    Μεγάλε χριστόφορε πόσο δίκιο έχεις, λόγια σοφά, μετρημένα και πιάνεις το σφυγμό της πολιτικής σκέψης.