#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/11/2012 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς αισιοδοξεί, αλλά επιβάλει σιγή ασυρμάτου στο Μαξίμου

Πως ο Σαμαράς έβαλε την Ελλάδα ξανά στο παιχνίδι



Προ των πυλών είναι ο μεγάλος συμβιβασμός ΔΝΤ και Βερολίνου και στο Μέγαρο Μαξίμου διαπιστώνουν ότι υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες στην έκτακτη Σύνοδο του Eurogroup να εξευρεθεί λύση. Ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς αισιοδοξεί. Δεν πολυμιλά με τους συνεργάτες του. Είναι προσηλωμένος στον εθνικό στόχο και έχει αλλεπάλληλες επικοινωνίες με κεντρικά πρόσωπα της διαπραγμάτευσης.

Ο Πρωθυπουργός, αν και λιγομίλητος, δείχνει πιο σίγουρος απ’ ότι ήταν πριν την πρόσφατη έκτακτη Σύνοδο Κορυφής της Ε.Ε. Οι συναντήσεις, οι επαφές και οι συνομιλίες που είχε, είτε διά ζώσης, είτε μέσω τηλεφώνου, γέμισαν τις πρωθυπουργικές μπαταρίες με αισιοδοξία.

Οι ώρες είναι κρίσιμες και ο Σαμαράς ξέρει ότι δεν έχει περιθώρια να κάνει πολλούς ελιγμούς. Η μπάλα είναι σε άλλο γήπεδο. Ο ίδιος έκανε ότι ήταν να κάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό και επέδειξε διαπραγματευτική ικανότητα, ακυρώνοντας εν πολλοίς την ανυπόστατη κριτική της αντιπολίτευσης.

Η επιλογή του Πρωθυπουργού να εμπλακεί πιο ενεργά στο τέλος της διαδικασίας και να πάρει ο ίδιος πάνω του το παιχνίδι, έβαλε την Ελλάδα ξανά στο παιχνίδι. Της έδωσε πιθανότητες και πλέον έχει την εικόνα πως η Ελλάδα αργά τη Δευτέρα θα λάβει τις χρηματοδοτικές ανάσες που χρειάζεται για να συνεχίσει, ώστε να συνεχίσει τη μεγάλη κούρσα στον ωκεανό και να φθάσει στην Ιθάκη της Ανάπτυξης.

Σε διαφορετική περίπτωση, ο Αντώνης Σαμαράς ως άλλος Οδυσσέας πρέπει να ετοιμάζεται για μια μακρά Οδύσσεια και πολλές περιπέτειες για τη χώρα, καθώς το ελληνικό σκάφος και οι πολίτες του θα τραβήξουν τα πάνδεινα.

Η συνεδρίαση του Eurogroup αποτελεί ορόσημο για τις περαιτέρω πολιτικές εξελίξεις, καθώς από την έκβασή του θα κριθεί και το πώς θα παιχτεί το πολιτικό παιχνίδι στην Ελλάδα για το επόμενο διάστημα και θα διαμορφώσει τους πολιτικούς όρους.

Ο Σαμαράς περιμένει να λάβει την ανάσα που χρειάζεται για να μην περιέλθει η χώρα σε ισχυρή περιδίνηση και απεύχεται το χειρότερο σενάριο για την Αθήνα που είναι η νέα αναβολή.

 

Ένα πιθανό νέο ναυάγιο θα οδηγήσει σε προβληματικές καταστάσεις, αφού θα ενισχύσει την κριτική της αντιπολίτευσης κατά της κυβέρνησης και θα επιβαρύνει το κλίμα στην κοινωνία.

«Δεν μπορώ να σκεφθώ ότι θα περάσει η Δευτέρα χωρίς συμφωνία. Δεν θα αντέξουμε όχι εμείς, αλλά και ίδια η Ευρώπη θα πληγεί ανεπανόρθωτα, γιατί θα δείξει πως δεν μπορεί να δώσει λύσεις» λέει σε συνομιλητές του ο Πρωθυπουργός.

Η φράση αυτή είναι ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί στο κυβερνητικό επιτελείο και αποφεύγουν να συζητάνε εναλλακτικά σενάρια, εάν επέλθει ένα νέο ναυάγιο.

Μάρκος Αυρήλιος 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 25/11/2012 21:17:15

    Δε μας νοιάζει καθόλου να μας πει το εναλλακτικό σχέδιο, αρκεί να το έχει έτοιμο για άμεση εφαρμογή. Αν χρειαστεί...

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 25/11/2012 22:14:02

    «Δεν πολυμιλά με τους συνεργάτες του. Είναι προσηλωμένος στον εθνικό στόχο και έχει αλλεπάλληλες επικοινωνίες με κεντρικά πρόσωπα της διαπραγμάτευσης.»

    Αυτό μάς έλειπε, νά βγεί καί στά τηλεοπτικά παράθυρα καί νά λέγει ο καθένας τό μακρύ καί τό κοντό του ή νά κάνει ανά ώρα διφορούμενες καί σαχλές δηλώσεις πρός τέρψιν τών καναλαρχών.
    Πρωθυπουργεύει. Πρωθυπουργεύει καί μόνο αυτό κάνει. Καί αυτό τό κάνει αρκετά καλά. Καί αυτό έχει λείψει πολύ τά τελευταία χρόνια από αυτό τό κράτος.
    Γιατί εκτός από τόν λαϊκό κατινισμό υπάρχει καί ο πρωθυπουργικός, όπως καί πρωθυπουργοκεντρικός κατινισμός.

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ Ιαπετός 25/11/2012 23:05:21

      Εμένα μου λείπει ο Γιώργης.

      Μου λείπει πολύ.

      Μέγας γλωσσοπλάστης και σκηνοθέτης.

      Ποιος μπορεί να ξεχάσει την σκηνή στο Καστελόριζο με τα κρεμασμένα χταπόδια από πισω.

      Τα ποδήλατα τα κανό τα μπάνια τα συνέδρια την Γκερέκου την Μπιρμπίλη, τον Γερουλάνο και τον άλλο τον ξέχασα που είχε για υπουργό Εξωτερικών.

      • Νίκος Δραγασιώτης avatar
        Νίκος Δραγασιώτης @ aris. aold 25/11/2012 23:32:53

        Δρούτσας, ὁ τότε ὑπουργὸς τῶν Ἐξωτερικῶν. Σήμερα βολεμένος στὴν Εὐρωβουλή...

    • tak avatar
      tak @ Ιαπετός 26/11/2012 09:23:45

      «Δεν πολυμιλά με τους συνεργάτες του. Είναι προσηλωμένος στον εθνικό στόχο και έχει αλλεπάλληλες επικοινωνίες με κεντρικά πρόσωπα της διαπραγμάτευσης.»
      Και εσύ, πού τα ξέρεις! You are the voice of the Lord?

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 25/11/2012 22:23:07

    Παρεπιμπτόντως καί εγώ αισιοδοξώ.
    Καί η δόση νά έθει αύριο, ο Μπάρκουλης όμως δέν θά ξαναγίνει νέος.
    Αλήθεια πού είναι πάλι εξαφανισμένες οι θηλυκές πληκτρολογίστρες καί αυτός ο θρυλικός Δαναός;
    Λεφτά δέν υπάρχουν πού δέν υπάρχουν, νά εξαφανίσουμε καί τό Λίμπιντο;

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Ιαπετός 25/11/2012 22:34:58

      Εδώ είμαστε και ( σας) παρακολουθούμε ... Αλλωστε, όταν τα σοβαρά και τα ουσιώδη έχουν ειπωθεί , τι περισσότερο να προσθέσεις ; Αναμονή , υπομονή και εγώ είμαι επίσης, αισιόδοξη.... Περιττό να τονίσω, πόσο συμφωνώ με το πρώτο σχόλιό σου .Kαι με το δεύτερο.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Diamond Angel 25/11/2012 22:49:09

        Τό ήξερα. Τό ξυπνητήρι ήθελα νά χτυπήσει.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Ιαπετός 25/11/2012 22:38:35

      Τέσσερις άνδρες, 20, 40, 50 και 70 χρόνων ναυαγούν σε ένα ξερονήσι. Στο διπλανό νησάκι ναυαγούν τέσσερις δίμετρες μοντέλες.
      "Να κολυμπήσουμε στα κορίτσια" λέει ο 20ρης.
      "Εγώ λέω να κατασκευάσουμε μια σχεδία" του απαντά ο 40ρης.
      "Καλά μην βιάζεστε και τόσο" λέει ο 50ρης.
      Κι ο 70ρης: "Καλά ρε παιδιά, γιατί να τα κάνουμε όλα αυτά, αφού και από δω που είμαστε βλέπουμε μια χαρά"!!!!!!!!!!

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ akenaton 25/11/2012 22:50:19

        akenaton.
        Σέ ποιά κατηγορία βρίσκεσαι;

        • akenaton avatar
          akenaton @ Ιαπετός 25/11/2012 22:56:42

          Στου ..... σκεπτικιστή !!!!!!!!!!

          • Samurai avatar
            Samurai @ akenaton 25/11/2012 23:01:56

            Ααα έχεις πολλά κοινά τότε με τον Ιαπετό και το Δαναό !
            Ο Δαναός έχει την ίδια ηλικία με το νησάκι..

          • akenaton avatar
            akenaton @ Samurai 25/11/2012 23:08:14

            Δεν είπα στου "οφθαλμιστή" αγαπητέ ιάπωνα πολεμιστά !!!!!!!!!

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ akenaton 25/11/2012 23:11:58

            Αυτοί οι Ιάπωνες είναι περίεργοι. Άσε πού έχουν μεγάλη ιδέα γιά τήν ομορφιά τους!!!

          • Samurai avatar
            Samurai @ akenaton 25/11/2012 23:12:07

            Μα ούτε κι εγώ είπα κάτι τέτοιο..
            Με παρεξήγησες !

          • akenaton avatar
            akenaton @ Samurai 25/11/2012 23:22:17

            Με τόσα που "σούρνουν" εδώ μέσα για τον "αιωνόβιο" Δάσκαλο, νόμισα κι εγώ πως .......

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ akenaton 25/11/2012 23:05:38

            Καί εγώ τό ίδιο.
            Αλλά μέ τήν πρώτη αφορμή “ λέω να κατασκευάσουμε μια σχεδία”.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Ιαπετός 25/11/2012 23:06:55

            Αρκεί να μην βιαζόμαστε κιόλας !!!!!!!!!! :)

          • Samurai avatar
            Samurai @ akenaton 25/11/2012 23:13:02

            Με δύο απλωτές θα βρεθώ δίπλα τους!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ιαπετός 25/11/2012 22:45:20

      Παρών!

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Δαναός 25/11/2012 22:50:49

        Εσύ είσαι εσαεί νέος.

      • Samurai avatar
        Samurai @ Δαναός 25/11/2012 22:56:15

        Δαναέ ούτε ο Μητσοτάκης να ήσουνα !
        Με το που έσκασες μύτη εξαφανίστηκαν οι κυρίες ..
        Τα σαλπίσματα του Ιαπετού δεν πιάσαν τόπο !

    • BLACK QUEEN avatar
      BLACK QUEEN @ Ιαπετός 25/11/2012 22:49:58

      ...Ακούς εκει...''πληκτρολογίστρες''!!!!! Κατά το ...μοιρολογίστρες :-)

      • Sthlh Allatos avatar
        Sthlh Allatos @ BLACK QUEEN 25/11/2012 23:06:34

        Έτσι, έτσι.Και νομίζουν ότι δεν παρακολουθούμε...Όλα τα βλέπουμε και τα ακούμε... απλά ενίοτε δυσκολευόμαστε να κινηθούμε...

        • Samurai avatar
          Samurai @ Sthlh Allatos 25/11/2012 23:24:18

          Ανήκετε στην ίδια κατηγορία με το Δαναό δηλαδή..
          (με όλο το σεβασμό).

          • Sthlh Allatos avatar
            Sthlh Allatos @ Samurai 25/11/2012 23:36:06

            Μια κυρία δεν θα αποκάλυπτε ποτέ την κατηγορία της ! Ο σεβασμός δεκτός πάντως..

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ BLACK QUEEN 25/11/2012 23:06:48

        Υπάρχει καί τό κουδουνίστρες.

        • BLACK & QUEEN avatar
          BLACK & QUEEN @ Ιαπετός 25/11/2012 23:11:27

          Ναι. Και το κουβαρίστρες και το χιονίστρες επίσης.

          • BLACK & QUEEN avatar
            BLACK & QUEEN @ BLACK & QUEEN 25/11/2012 23:17:04

            ξέχασα και τις ποτίστρες και τις χωρίστρες και τις μανικιουρίστρες όμως.

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ BLACK & QUEEN 25/11/2012 23:17:19

            Είδες πού μέ παρεξήγησες;
            Βελονίστρια είσαι;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Ιαπετός 25/11/2012 23:39:31

            Μας τέλειωσαν και οι τουρίστριες!

          • BLACK & QUEEN avatar
            BLACK & QUEEN @ Ιαπετός 25/11/2012 23:53:15

            Όχι. Ούτε βελονίστρια, ούτε διαχειρίστρια, ούτε τουρίστρια, ούτε μαζοχίστρια, ούτε κομμουνίστρια (με τη στενή εννοια πάντα).....

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ BLACK & QUEEN 26/11/2012 00:02:34

            Το βρήκα!Βασιλική λογίστρια που τον έρωτα πολύ βαριά τον πήρες!

          • BLACK & QUEEN avatar
            BLACK & QUEEN @ Δαναός 26/11/2012 00:04:02

            Λογίστρια ΔΕΝ θα ήμουν ποτέ γιατί είναι πολύ βαρετό. Αντίο σας για σήμερα.

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Δαναός 26/11/2012 00:23:44

            Xαχχαχαχαχα!!!!!!

          • BLACK & QUEEN avatar
            BLACK & QUEEN @ BLACK & QUEEN 26/11/2012 00:02:49

            Φυσικά ούτε ρατσίστρια είμαι... Και τώρα καλή σας νύχτα, γιατί έχουμε και Eurogroup αύριο και πρέπει να είμαστε ξεκούραστοι για να ....αντέξουμε. Την ευτυχία εννοώ. :-)

          • Samurai avatar
            Samurai @ BLACK & QUEEN 26/11/2012 00:04:50

            Ωραία.Πες μας τώρα τι είσαι,εκτός από μαύρη και βασίλισσα.

          • BLACK * QUEEN avatar
            BLACK * QUEEN @ Samurai 26/11/2012 07:57:23

            Εκτός; Δεν έχει εκτός.....Ας πούμε οτι είμαι απλά Μαύρη Βασίλισσα, που γλιστράει απαλά σε μιάν εβένινη σκακιέρα και απεργάζεται ήσυχα μα συστηματικά, ένα φαντασμαγορικό και μοιραίo CheckMat !!! :-) Καλή σας ημέρα.

  4. Nick avatar
    Nick 25/11/2012 22:34:18

    Αυτή η "αισιοδοξία" με ανησυχεί ιδιαίτερα θα έλεγα...

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Nick 25/11/2012 22:52:46

      Δηλαδή η απαισιοδοξία σέ ηρεμεί;

      • Nick avatar
        Nick @ Ιαπετός 25/11/2012 23:04:54

        Φίλε μου, σχεδόν τα ίδια έλεγαν και για το προηγούμενο Eurogroup και πολύ φοβάμαι ότι το ΔΝΤ θα στιλώσει τα πόδια στο θέμα της μη βιωσιμότητας του χρέους για το 2020.

        Έγραψε το Spiegel για μείωση 50% και, τι συμπτωση, διαψέυστηκε, όπως διαψεύστηκαν και άλλες φήμες των προηγουμένων ημερών.

        Ελπίζω αύριο να τελειώσει θετικά η όλη ιστορία, αλλά με μια Γερμανία σε προεκλογική περίοδο κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

    • BLACK and QUEEN avatar
      BLACK and QUEEN @ Nick 25/11/2012 22:59:44

      Μια εταιρία μέσω μιας αγγελίας, ζητάει έναν έξυπνο και ικανό συνεργάτη.
      Στους τρεις νέους που παρουσιάζονται γι’ αυτή τη δουλειά, κάνουν την εξής ερώτηση:
      Τι αισιόδοξο μήνυμα, θα ήθελες να πουν για σένα, στην κηδεία σου;
      Ο 1ος, αφού σκέφθηκε λίγο, τους είπε:
      -Θα ήθελα να πουν, ότι ήμουνένας πολύ καλός άνθρωπος και ένας υπέροχος οικογενειάρχης.

      Ο 2ος, χωρίς πολύ σκέψη, τους είπε:
      - Εγώ θα ήθελα να πουν, ότι ήμουν καλός οικογενειάρχης, εργατικός άνθρωπος και ότι έζησα με ήθος και αξιοπρέπεια.

      Ο 3ος τους εξέπληξε:
      - Εγώ θα ήθελα να πουν:
      Ρε σεις, για δείτε τον καλύτερα, αυτός κουνιέται ακόμα ...

      Αυτό θα πει αισιοδοξία!!!

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ BLACK and QUEEN 25/11/2012 23:07:59

        Πολύ σωστή.

        • Samurai avatar
          Samurai @ Ιαπετός 25/11/2012 23:18:25

          Για ποιον χτυπά η καμπάνα?

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Samurai 25/11/2012 23:21:02

            Δέν ξέρω Samurai, αλλά είμαι σίγουρος ότι η γυναίκα μου παρακολουθεί άγρυπνα τά σχόλια καί κινδυνεύω μέ εξοστρακισμό.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Ιαπετός 25/11/2012 23:23:42

            Από το στόμα μου το πήρες! Η Νεφερτίτη κόβει βόλτες στο Νετ απαρεγκλίτως τα βράδια ......

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ akenaton 25/11/2012 23:31:39

            Τυχερός πού έχεις τήν Νεφερτίτη σου, άτυχος πού κόβει βόλτες στο Νετ απαρεγκλίτως τα βράδια ……

            Αυτά έχει η ζωή,
            Καί ο Ιωάννης βάφτισε τόν Χριστό, αλλά η Σαλώμη τού πήρε τό κεφάλι.

          • Samurai avatar
            Samurai @ Ιαπετός 25/11/2012 23:30:19

            Ακόμα δεν πήγε για ύπνο?
            Θα έχεις πρόβλημα στο λέω.
            Άλλαξε όνομα.
            Αλλά μη βάλεις το Όμηρος ή το Αριστοτέλης, γιατί θα το καταλάβει.
            Βάλε κάτι πιο πρωτότυπο.
            ''Μομπούτου'' π.χ.

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Samurai 25/11/2012 23:38:27

            Μπα , τίποτα δεν μένει κρυφό από μιά γυναίκα ... Εκτός κι αν κάνει ότι δεν βλέπει...!

          • Samurai avatar
            Samurai @ Diamond Angel 25/11/2012 23:45:11

            Οι γυναίκες μας αντιμετωπίζουν όπως τα μικρά παιδιά που κάνουν αταξίες..
            αρκεί να μην κάνουν μεγάλες ζημιές..

  5. ΤΑΞΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ avatar