Ο ΣΥΡΙΖΑ ψάχνει «έντιμο συμβιβασμό» με τους Γερμανούς
27/03/2014 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ ψάχνει «έντιμο συμβιβασμό» με τους Γερμανούς

Γιάννης Δραγασάκης: «Δε μας φταίνε οι ξένοι για την κρίση στην Ελλάδα. Είμαστε έτοιμοι να αποτιμήσουμε από κοινού με τη Γερμανία τις επιπτώσεις της κρίσης»

Διάθεση για έναν έντιμο συμβιβασμό με τη γερμανική πλευρά φαίνεται ότι ψάχνει ο ΣΥΡΙΖΑ που κατά τ’ άλλα σηκώνει τους τόνους κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι ετοιμάζει σε συμφωνία με τους δανειστές τρίτο μνημόνιο.

Ο Γιάννης Δραγασάκης εκ των κορυφαίων στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ και αντιπρόεδρος της Βουλής μιλώντας χθες στην κοινή συνεδρίαση της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων και Ευρωπαϊκών Υποθέσεων, με αντιπροσωπεία της γερμανικής Βουλής, με αντικείμενο την ίδρυση του Οργανισμού Νεότητας Ελλάδος – Γερμανίας, σημείωσε χαρακτηριστικά απευθυνόμενος στους Γερμανούς βουλευτές: «Εάν ο ελληνικός λαός αναδείξει τον ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση, θα ήθελα να διαβεβαιώσετε τον γερμανικό λαό ότι θα έχετε στην Ελλάδα μια αξιόπιστη πολιτική δύναμη, η οποία υποστηρίζει τον τερματισμό της λιτότητας και την έξοδο από την κρίση μέσα στα πλαίσια της ευρωζώνης».

Πρόσθεσε ακόμη και κάτι εξόχως σημαντικό για το αν πράγματι εννοεί αυτά που επαγγέλλεται ο ΣΥΡΙΖΑ περί τερματισμού της λιτότητας. «Στον ΣΥΡΙΖΑ έχουμε πλήρη επίγνωση ότι η κρίση είναι δική μας, ότι πρέπει να κάνουμε βαθιές αλλαγές στο φορολογικό σύστημα, στη δημόσια διοίκηση, στη λειτουργία του κράτους, στην αντιμετώπιση της διαφθοράς, αλλά για να τα κάνουμε αυτά, πρέπει να βρούμε μια λύση στο πρόβλημα του χρέους και της λιτότητας, δεν μπορούμε να τα κάνουμε σε συνθήκες κοινωνικής και οικονομικής κατάρρευσης» προσθέτοντας ότι «απ’ αυτή τη σκοπιά προσεγγίζουμε το πρόβλημα και όχι από μια σκοπιά, η οποία θεωρεί ότι μας φταίνε οι ξένοι για το πρόβλημά μας».

Σημείωσε μάλιστα πολύ χαρακτηριστικά ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ απευθυνόμενους στους Γερμανούς συναδέλφους του ότι «επειδή, ενδεχομένως, έχετε ακούσει διάφορα για τον ΣΥΡΙΖΑ, θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί μια πολιτική δύναμη, που από την αρχή της κρίσης εξέφρασε τις δικές του σαφείς και τεκμηριωμένες απόψεις για τ’ αποτελέσματα της πολιτικής, που ήλθε να εφαρμοστεί». «Εμείς, είμαστε έτοιμοι, εάν υπάρχουν διαφωνίες, να βρούμε ένα τρόπο, ν’ αποτιμήσουμε από κοινού τ’ αποτελέσματα της πολιτικής, όπως έγινε μια προσπάθεια πρόσφατα απ’ το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Θέλουμε ν’ αποκτήσει μια κοινή αντίληψη των εξελίξεων, διότι μας ενδιαφέρει το μέλλον και το δικό μας και το κοινό μέλλον της Ευρώπης».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 27/03/2014 07:59:09

    Παγωμάρα επικράτησε στις τάξεις της Αριστερής πλατφόρμας του ΣΥΡΙΖΑ μόλις έγινε γνωστό το περιεχόμενο της ομιλίας του κ. Ι. Δραγασάκη ενώπιον αντιπροσωπείας γερμανών βουλευτών, οι οποίοι παρέστησαν στην συνεδρίαση της επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής, την Τετάρτη.
    Το σημείο της παρέμβασης του αντιπροέδρου της Βουλής που προκάλεσε αρχικά αμηχανία, αλλα που σύμφωνα με πληροφορίες θα δώσει αφορμή και για τοποθετήσεις και σχόλια σε κομματικά όργανα και από άλλα βήματα ήταν το εξής:

    «Στον ΣΥΡΙΖΑ έχουμε πλήρη επίγνωση ότι η κρίση είναι δική μας, ότι πρέπει να κάνουμε βαθιές αλλαγές στο φορολογικό σύστημα, στη δημόσια διοίκηση, στη λειτουργία του κράτους, στην αντιμετώπιση της διαφθοράς, αλλά για να τα κάνουμε αυτά, πρέπει να βρούμε μια λύση στο πρόβλημα του χρέους και της λιτότητας, δεν μπορούμε να τα κάνουμε σε συνθήκες κοινωνικής και οικονομικής κατάρρευσης», καθώς και η φράση ότι «απ' αυτή τη σκοπιά προσεγγίζουμε το πρόβλημα και όχι από μια σκοπιά, η οποία θεωρεί ότι μας φταίνε οι ξένοι για το πρόβλημά μας».
    Από την πλευρά της εσωκομματικής αντιπολίτευσης αποφεύχθηκαν πάντως οι άμεσες δημόσιες αντιδράσεις, αν και στελέχη της που ρωτήθηκαν σχετικώς ανέφεραν πως η παρέμβαση του κ. Δραγασάκη συνιστά νέο στοιχείο στις θέσεις του κόμματος, όπως αυτές εκφράζονται από την πλειοψηφία. http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=580759

  2. ελλην π.- avatar
    ελλην π.- 27/03/2014 08:52:32

    Πολύ σωστός ο Δραγασάκης. Ξεκαθαρίζει τα πράγματα έστω κι αν δεν θέλουμε με τίποτα να μας πάρει την εξουσία ο ΣΥΡΙΖΑ. Δεν θα έχουμε ούτε Κούγκι ούτε Αρκάδι αν γίνει ο Τσίπρας Πρωθυπουργός. Θα κάνει επαναδιαπραγμάτευση. Αυτό που ήθελε να κάνει και ο Σαμαράς πριν δύο χρόνια, αλλά δεν τα κατάφερε αφού δεν είχε αυτοδυναμία και ήταν υποχρεωμένος να συγκαλύπτει το ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ. Τελικά δεν αποκλείεται να μας βγει και σε καλό η εκλογή του Τσίπρα, αν είναι να καταφέρει αυτό που δεν μπόρεσε ο Σαμαράς...

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ ελλην π.- 28/03/2014 02:45:06

      Μηπως οι δηλωσεις απευθυνονται στους εμμεσα στους Ελληνες ψηφοφορους της Ε.Ε ? Μηπως με δηλωσεις τετοιες προσπαθουν να μαζεψουν κουκια απο Ευρωπαικες χωρες γιατι τα νουμερα στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο καλα? Με τι μουτρα απευθυνεται ο καθε ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ στην ευρωπη οταν οι πιο πολλοι απο αυτους δεν υποστηριξαν την προταση του Κ.Κ να δοθει δικαιωμα ψηφου στους Ελληνες του Εξ. για τις Ελληνικες εκλογες? Οσον αφορα τα περι επαναδιαπραγματευσης εχω να ρωτησω τα εξης.... Αν δανεισουμε καποιον με 1000 Ευρω και μετα θελει με επαναδιαπραγματευση να μας επιστρεψει μονο 100 Ευρω εμεις θα δεχτουμε? Τοσο απλο ειναι

  3. my way avatar
    my way 27/03/2014 09:58:12

    Στη Γυμναστική, το σχετικό παράγγελμα δίνεται, ως εξής: - Πλάγια βήματα, δεεεξιά! Ενα...Δύο!

  4. Aegean times avatar
    Aegean times 27/03/2014 12:03:50

    Νομίζει ότι είναι μάγκας ο Δραγασάκης και ότι με ένα σμπάρο θα πιάσει δύο τρυγόνια και τους εντός κεντρώους ψηφοφόρους που έχουν ανασφάλειες να ψηφίζουν σύριζα αλλά και τους γερμανούς ώστε να κάτσουν μετά σε ένα τραπέζι διαπραγματεύσεων. Μόνο που υποτιμά το γεγονός ότι οι δανειστές μας κρατάνε χειροπόδαρα δεμένους άρα δεν έχουν κανένα λόγο να διαπραγματευτούν καλύτερους όρους - πληρώνοντας εκείνοι τα δικά μας λάθη - άρα το μόνο που μας μένει είναι η κατά μέτωπο επίθεση και όπου βγει ή ένας ακόμη συμβιβασμός & μετριοπαθής στάση - δηλαδή ότι ακριβώς κάνει και η σημερινή κυβέρνηση.

    • ελλην π. avatar
      ελλην π. @ Aegean times 27/03/2014 12:52:33

      Δεν κατάλαβα. Η σημερινη συγκυβέρνηση κάνει τώρα κατα μέτωπο επίθεση στους δανειστές? Μήπως απάντησε στον Σόιμπλε να βάλει εκεί που ξέρει τα συμφωνηθέντα? Μή μου πείς οτι πήρε πίσω τον νέο φόρο απο το πρώτο ευρώ και επανέφερε το αφορολόγητο και τους παλιούς συντελεστές στο φόρο? Και κυρίως μη μου πεις οτι μονιμοποίησε το νόμο απαγόρευσης των απαλλοτριώσεων Α' κατοικίας και φυσικά κατήργησε το χαράτσι και το ΕΤΑΚ, ώστε να αρχίσει η ανάκαμψη? Αν είναι έτσι να φωνάξω τους φίλους που είχαμε αποφασίσει ποτέ πια ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΔΗΜΑΡ να τους πώ να ξανασκεφτούμε το πράγμα...

      • Aegean times avatar
        Aegean times @ ελλην π. 27/03/2014 14:15:00

        Δεν πρόσεξες ότι έχω βάλει ή διαζευκτικό, είπα δηλαδή ή κατά μέτωπο επίθεση ή συμβιβασμό και μετριοπαθή στάση, δηλαδή ότι πράτει σήμερα η κυβέρνηση. Γενικώς με συμβιβασμούς και μετριοπάθεια δεν κερδίζονται οι πόλεμοι και εμείς είμαστε σε πόλεμο. Τώρα τι θα επιλέξει ο σύριζα αν έρθει στα πράγματα είναι άλλο θέμα... εξάλλου η ιστορία μας είναι γεμάτη από λάθος επιλογές και μόνιμη υποταγή στην θέληση των ισχυροτέρων.

        • ελλην π. avatar
          ελλην π. @ Aegean times 27/03/2014 16:03:17

          Δεν φταίω εγώ φίλε Aegean times. Δική σου παράλειψη ο τόνος στο διαζευκτικό ή. Συνήθη τα λαθη για όλους μας αλλα σε τέτοιες περιπτώσεις ενας τόνος είναι σηματικώτερος απο ολόκληρη παράγραφο. Ομως η απάντησή μου ταιράζει μια χαρά ως κριτική στην επιλογή της συγκυβέρνησης να συμβιβαστεί, όχι βέβαια για το καλό μας, αλλά για το δικό τους τομάρι που αλλοιώς, όπως άρχισε να δείχνει η δικαιοσύνη, είναι πολύ εκτεθειμένο...

          • Aegean times avatar
            Aegean times @ ελλην π. 27/03/2014 17:32:01

            Σσσσσ μην λέτε κακά λόγια! Προσωρινά εκτεθειμένοι (στις ορέξεις των δανειστών που υλοποιεί η κυβέρνηση) είμαστε όλοι οι άλλοι που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο.

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ Aegean times 28/03/2014 12:33:44

            Εσείς είστε, κ. Αδαλή ;

  5. ΒΜ avatar
    ΒΜ 27/03/2014 14:34:20

    Οι έντιμοι συμβιβασμοί είναι προτιμότεροι από τις υποχωρήσεις μετά γονυκλισιών...

  6. Hunter avatar
    Hunter 27/03/2014 14:46:23

    Τουλάχιστον κατάλαβαν κι αυτοί ότι δεν μας φταίνε οι ξένοι για το χάλι μας. Μένει τώρα να καταλάβουμε όλοι μαζί τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν (απόλυση υπεράριθμων δημοσίων υπαλλήλων, αποκρατικοποιήσεις ΔΕΚΟ, άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων, πάταξη της φοροδιαφυγής). Αυτές τις μεταρρυθμίσεις πρέπει να τις κάνουμε εμείς, μόνοι μας. Δεν πρέπει να μας τις "επιβάλλει" η Τρόικα. Πρέπει να γίνουνε οι μεταρρυθμίσεις! Το να μαθαίνουμε KungFu τους εφοριακούς δεν είναι μεταρρύθμιση...

  7. ΜΒ avatar
    ΜΒ 27/03/2014 14:46:59

    Εγώ πάντως δεν προβληματίζομαι, γιατί αν ήταν δεδομένος - ή, έστω, νομοτελειακά πιθανός - ένας τέτοιος συμβιβασμός του ΣΥΡΙΖΑ, τότε δεν θα υπήρχε λόγος για τη δημιουργία, την προώθηση και την πλήρη υποστήριξη που παρέχεται από το διαπλεκόμενο τύπο στον κενολόγο μνημονιακό χαμαιλέοντα ΠΟΤΑΜΙ. Αυτό που πρέπει - και οφείλει στον Ελληνικό Λαό - να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι "έντιμη πολιτική".