Ο ΣΥΡΙΖΑ υπέκλεψε το κεντρικό σύνθημα της ΝΔ για τη «Νέα Ελλάδα» !!!
09/05/2014 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ υπέκλεψε το κεντρικό σύνθημα της ΝΔ για τη «Νέα Ελλάδα» !!!

Γελάει ο κόσμος μαζί του...

Εδώ και δυο χρόνια σχεδόν ο Α. Σαμαράς μιλά για την δημιουργία της Νέας Ελλάδας του 2021.

Φαίνεται ότι ο κ. Τσίπρας ανήμπορος να παρουσιάσει ένα ανάλογο όραμα για την Ελλάδα του μέλλοντος, κατέφυγε σε αντιγραφή των ιδεών του κ.Σαμαρά.

Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι σήμερα εμφανίστηκε στο διαδίκτυο σελίδα με το όνομα Νέα Ελλάδα (http://neaellada.gr/), μέσω της οποίας μια καλλίπυγος νέα μας καλεί να καταψηφίσουμε τα μνημόνια και άλλα τετριμμένα.

Είναι προφανές ότι τόσο η τηλεοπτική συνέντευξή του Α. Σαμαρά στον ΑΝΤ1, όσο και η παρουσίαση της χάρτας για την συνταγματική αναθεώρηση, έθεσαν ψηλά τον πήχη και ο κ. Τσίπρας πανικοβλήθηκε.Φαίνεται ότι κατάλαβε ότι το «αντιμνημόνιο» δεν τον βγάζει πουθενά και μέσα στον πανικό του είπε να το παίξει πολιτικός με όραμα.

Τέτοια ένδεια πολιτικής ....

Η Εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Ιωαννίνων, Άννα Ασημακοπούλου, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Στην απόλυτη πολιτική του γύμνια ο κ. Τσίπρας, δεν διστάζει να υποκλέψει το κεντρικό πολιτικό σύνθημα της Νέας Δημοκρατίας για τη Νέα Ελλάδα.

Εκείνο που όμως δεν καταλαβαίνει, είναι ότι στην πολιτική δεν αρκούν κλεμμένα συνθήματα, αλλά φρέσκιες ιδέες. Και μόνο φρέσκιες ιδέες δεν έχει ο κ. Τσίπρας, ο εκφραστής της πιο παλιάς Ελλάδας, που μας έφτασε στην κρίση.

Γελάει ο κόσμος μαζί του…».

Δείτε εδώ: http://neaellada.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dim avatar
    dim 09/05/2014 22:07:22

    Όντως είναι να γελάς και με τη κατάντια του Σύριζα, αλλά αν τελικά ο Σαμαράς και το επιτελείο του έχουν εδώ και καιρό αποφασίσει ότι το νέο εγχείρημα θα λέγεται 'Νέα Ελλάδα', και δεν έχουν ήδη φροντίσει έστω μέσω κάποιου τρίτου δικού τους προσώπου να κατοχυρώσουν το όνομα αυτό στο web και όπου αλλού χρειάζεται (ήδη είδα προχθές ένας τυχάρπαστος κατέβηκε στις ευρωεκλογές με το όνομα "Νέα Ελλάδα", άλλο αν τελικά κόπηκε), τότε είναι και το επιτελείο για γέλια...

    • gikon avatar
      gikon @ dim 09/05/2014 22:37:59

      Ο τίτλος "Νέα Ελλάδα" είναι κατοχυρωμένος από τον Αβραμόπουλο αλλά καλά θα κάνουν να βελτιώσουν δομές και λειτουργίες, χωρίς να πειράξουν όνομα και ιδρυτική διακήρυξη.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ gikon 09/05/2014 23:00:36

        Α τον έχει κατοχυρώσει η κλίκα του Αβραμόπουλου... Μάλιστα...

        • gikon avatar
          gikon @ Marcelos 09/05/2014 23:07:09

          Μάλιστα, τι, για κάτι που έχει συμβεί πριν από πάρα πολλά χρόνια;

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ gikon 09/05/2014 23:15:41

            Μιας και γνωρίζεις, πριν πόσα χρόνια δηλαδή;

          • gikon avatar
            gikon @ Marcelos 09/05/2014 23:19:43

            Ήταν το όνομα του εντύπου του τότε κόμματός του, του ΚΕΠ, άλλης μιας πολιτικής πορείας, εκτός Ν.Δ, που την έφαγε ο λύκος.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ gikon 09/05/2014 23:21:45

            Α εντάξει δεν το γνώριζα. Προέτρεξα. Νόμισα ότι το κατοχύρωσε τελευταία βλέποντας τις εξελίξεις...

  2. airman avatar
    airman 09/05/2014 23:29:32

    Αυτό το "προσπερνάμε από αριστερά" πάντως πρέπει να το αναλύσει λίγο περισσότερο ο Αλέξης. Με τόσους αριστερούς του - προσφάτως αλλά και πάλαι ποτέ κυβερνήσαντος - ΠΑΣΟΚ είναι λίγο δύσκολο να γίνει κατανοητό. Υ.Γ. Επειδή η προσπέραση από αριστερά συνιστά παράβαση του ΚΟΚ, μη ξαφνιαστεί από το "πρόστιμο" που τυχόν κληθεί να πληρώσει!

    • δραχμοτρομος avatar
      δραχμοτρομος @ airman 10/05/2014 00:12:05

      Τα εχεις μπερδεψει.H προσπεραση απο δεξια απαγορευεται.

      • airman avatar
        airman @ δραχμοτρομος 10/05/2014 07:41:44

        Είναι γεγονός ότι προσαρμόζεται κάποιος πολύ εύκολα σε καλύτερες συνθήκες. Παρά τα εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα με οδήγηση στη δεξιά λωρίδα, με λίγες δεκάδες στην αριστερή τα "διέγραψα"!

        • gikon avatar
          gikon @ airman 10/05/2014 14:18:20

          Δυσνόητη απάντηση. Δεν έλεγες καλλίτερα ότι έχεις συνηθίσει στην κυκλοφορία του Ηνωμένου Βασιλείου και ως εκ τούτου παρέδραμες;

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 09/05/2014 23:38:58

    Πρόχειρο, αδιάφορο, φαιδρό greeklish domain-name, αισθητική ασυμμετρία μεταξύ των λευκού χρώματος γραμματοσειρών, συν οι 3 διαφορετικοί τόνοι του εκτυφλωτικού κόκκινου, περισσότερο σε περιτύλιγμα σοκολάτας γάλακτος παραπέμπουν και σε καμμία περίπτωση σε πολιτικού περιεχομένου ιστολόγιο το οποίο. οφείλει να σέβεται πρωτίστως τον εαυτό του, τους ψηφοφόρους του και κυρίως, την (εν προκειμένω ανύπαρκτη) αυθεντικότητα του μηνύματός του.

  4. Κωστας avatar
    Κωστας 09/05/2014 23:51:33

    Δημητρης Τζιωτης, σας λεει κατι;
    https://web.archive.org/web/20071011013754/http://www.neaellada.gr/

    • δημης avatar
      δημης @ Κωστας 10/05/2014 11:30:40

      ++++++++++Το μήνυμα του Ανδρέα Οι «-ισµοί» έχουν πεθάνει πια.

      Ούτε ο καπιταλισµός, ούτε ο σοσιαλισµός αποτελούν ελκυστικά οράµατα για τη νέα γενιά.

      Παρακολουθήσαµε το θάνατο των µεγάλων ιδεολογιών που δέσποζαν στη φαντασίακαι τη δράση των ανθρώπων. Είχαν ένα πλεονέκτηµα. Η καθεµιά τους αποτελούσε ένα βολικό σύστηµα αξιών.

      Στις αναζητήσεις της, η νέα γενιά µοιάζει να συναρµολογεί ένα καινούργιο όραµα του κόσµουκαι του ρόλου των ανθρώπων σ’ αυτόν. Το καινούργιο όραµα είναιανθρωπιστικό. Η αναζήτηση αυτή για µια κοσµοθεώρηση απαλλαγµένη από ιδεολογίεςκαι µια πολιτική τάξη, στην οποία το κράτος θα είναι ο υπηρέτης παρά ο κύριος, έχει ακόµα µακρύ δρόµο πριν φτάσει στο στόχο της. Η Ελευθερία του Ανθρώπου
      Ανδρέας Γ. Παπανδρέου
      1969 Άντε και ένα μνημόσυνο για τον ΑΠ μπαμπά του GAP_GAP.... Δέιγμα πολιτικής συνέπειας μιάς κα 5 χρόνια αργότερα διαχώρισε από τον εαυτό του τη θέση του και ήρθε για τον τρίτο δρόμο πρόςτο σοσιαλισμό την υπερχρέωση το φαγοπότι κλπ...

  5. δημης avatar
    δημης 10/05/2014 10:55:39

    συγνώμη αλλά... ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ;;;;; Άλλο τί εννουόύμε εμείς ..και άλλο τι εννοεί ο σύριζα ... Αυτοί εννούν "νέα Ελλάδα" με υλικά κατεδάφισης...

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 10/05/2014 11:07:42

    Αυτό θα πει κρίση ταυτότητας.. Αγαπητοί σύντροφοι του Σύριζα, αν ο Αλέξης Τσίπρας φτάσει στο σημείο να λέει, ότι αυτός θα φέρει τη Νέα Δημοκρατία στην Νέα Ελλάδα, θα πρέπει μάλλον να αρχίσετε να ψάχνεστε ...

  7. DERMANOS avatar
    DERMANOS 10/05/2014 11:48:16

    ........Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι σήμερα εμφανίστηκε στο διαδίκτυο σελίδα με το όνομα Νέα Ελλάδα (http://neaellada.gr/), μέσω της οποίας μια καλλίπυγος νέα μας καλεί να καταψηφίσουμε τα μνημόνια και άλλα τετριμμένα.... Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω την ...καλλίπυγο νέα !!!

  8. Perastikos avatar
    Perastikos 10/05/2014 12:54:06

    Τα κομματικά επικοινωνιακά επιτελεία γενικά δεν πρέπει να είναι στις φόρμες τους. Και, αν θέλετε εδώ μέσα να είστε δίκαιοι, πρέπει να εστιάζετε το ίδιο και στις "πατάτες" της Ν.Δ. - μπας και πέσουν καναδυό σιχτίρια στους "επικοινωνιολόγους/διαφημιστές". Οι "τυχαίες" συναντήσεις του Σαμαρά με τουρίστες και ωραίες αστυνομικίνες θυμίζουν...το συνταξιούχο του ΓΑΠ. Είπαμε, κοντή μνήμη έχουν οι Έλληνες αλλά όχι τόσο κοντή.
    Και αν όσα λέγονται για το διαφημιστικό σποτ της Ν.Δ. είναι αλήθεια...καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Το κόψε-ράψε σε δηλώσεις πλανηταρχών είναι πολλά επίπεδα πιο πάνω από "εγχώριες υποκλοπές".

    • Factorx avatar
      Factorx @ Perastikos 10/05/2014 13:52:01

      Με συγχωρείς αλλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Οι συναντήσεις με τις "τουρίστριες" που λες έγιναν εντελώς τυχαία και το βεβαιώνω γιατί ήμουν εκεί. Και πες μου άλλον πρωθυπουργό ποπυ να κινήθηκε τόσο άνετα μέσα στον κόσμο όσο ο Σαμαράς. Οσο για τα βίντεο πες μας καλύτερα για του ΣΥΡΙΖΑ που δεν υπάρχει ο ...Τσίπρας (σε λίγο περισσότερα)

      • Νεύτων avatar
        Νεύτων @ Factorx 10/05/2014 19:31:22

        +1000 Φάκτορα! Συμφωνώ μαζί σου. Το ίδιο ακριβώς πιστεύω κι εγώ για την άνεση του Αντώνη Σαμαρά!

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 12/05/2014 08:52:42

    «Η Ελλάδα είναι γυναίκα» λέει, με φωτογραφία της «Τραγουδίστριας της Νίκης», για να προσδώσει ένα κάποιο ψήγμα γυναικείας δόξας νικηφόρο στο ιστολόγιό του, το αλλοπρόσαλλο μειράκιο. Η Ελλάδα είναι Αντοχές, Αξίες, Αθανασία, είναι Γλώσσα-Θησαυρός, Ιδέες, Πίστη, Πόνος, είναι η Παναγία Ζωή που κλαίει και αιμορραγεί, είναι η Σταύρωση και η Αέναη Ανάσταση που Δεν αντέχει και Δεν μπορεί τους άθεους ανθέλληνες, υποκριτές, τους κατά δήλωσή τους: «Δεν Είμαι Θρησκευόμενος» και οι οποίοι, την ίδια ώρα, οn camera, ψηφοθηρικά σταυροκοπούμενοι προσκυνούν τους ιεράρχες.