27/11/2013 16:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ μαζεύει στοιχεία για να αντικρούσει τον Άδωνι

Στο γραφείο εμπειρότατου στελέχους του ΣΥΡΙΖΑ έχουν συγκεντρωθεί και συνεχίζουν να συγκεντρώνονται «ράμματα για τη γούνα» διαφόρων καναλαρχών, ιδιοκτητών ΜΜΕ αλλά και θεσμών όπως του ΕΣΡ ή της «ΔΤ» και της «ΝΕΡΙΤ» προκειμένου να πεταχτεί πίσω το «γάντι» του υπουργού Υγείας Αδωνι Γεωργιάδη προς τον διευθυντή του ραδιοσταθμού του κόμματος, «Στο Κόκκινο», Κώστα Αρβανίτη. Στο γραφείο του μεγαλοστελέχους και εμπειρότατου περί τα μηντιακά έχουν φθάσει στοιχεία για την υπόθεση του Γιώργου  Καρατζαφέρη που έλαβε το πράσινο φως από το ΕΣΡ να εκπέμπει το ΑΡΤ FM  χωρίς άδεια. Θυμίζουμε ότι  η απόφαση για τον ΑΡΤ  FM άλλαξε  με το ΕΣΡ να κρίνει πως ο νομοθέτης όταν έδινε το δικαίωμα για εκπομπή σε σταθμούς κομμάτων που εκπροσωπούνται στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, υπονοούσε πως το μέτρο αυτό περιλαμβάνει και το Ευρωκοινοβούλιο. Με το σκεπτικό αυτό η υπόθεση του καθεστώτος εκπομπής του ΑΡΤ FM μπήκε στο αρχείο και ο σταθμός συνεχίζει να εκπέμπει, αν και ο ΛΑΟΣ δεν πέρασε το κατώφλι του Κοινοβουλίου. Άλλη υπόθεση για τον ΣΥΡΙΖΑ, η διαφημιστική απορρόφηση της ΕΡΤ (τελευταίες συμβάσεις προ του «μαύρου»), προκειμένου να διαπιστωθούν τυχόν δοσοληψίες με μεγάλες επιχειρήσεις και να συσχετισθούν ενδεχομένως με ευνοϊκή μεταχείριση από δελτία ειδήσεων και εκπομπές. Σημαντικό κεφάλαιο στην έρευνα συνιστά και η αδειοδότηση και αγοραπωλησία του E Channel (Ραδιοτηλεοπτική Α.Ε. του ΚΚΕ).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πατατοτσίπρας avatar
    Πατατοτσίπρας 27/11/2013 17:28:07

    Ο Γεωργιάδης τους έχει κολλήσει στο τοίχο.

    Το γεγονός ότι φαρμακοβιομηχανίες διαφημίζονταν «Στο Κόκκινο» δεν μπορεί να το διαψεύσει κανείς. To αν ο σταθμός του Καρατζαφέρει εκπέμπει νόμιμα ή οχι σε τί αφορά τον Γεωργιάδη ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Πατατοτσίπρας 27/11/2013 23:34:58

      Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται, και ας πνιγεί. Απόγνωση που οδηγεί σε τρέλα...

  2. heliophoros avatar
    heliophoros 27/11/2013 17:32:47

    Στην ιστοσελίδα του capital την λένε πολύ άγρια στον τεξανό σχετικά με την στάση του κόμματος του και του ιδίου στο θέμα των φαρμάκων.

  3. απορων avatar
    απορων 27/11/2013 17:34:39

    Ανεξαρτητα απο τα στοιχεια για τα διαφορα καναλια, που καλως τα εξεταζουν, σε τι εχει να αντικρουσει το "Κοκκινο" τον Γεωργιαδη ; Οτι μετεδιδε ο σταθμος καποια διαφημιση φαρμακευτικης εταιρειας εναντι 3.600 eu ετησιως ; Και τουτο αποτελει ενδειξη τρομερης "διαπλοκης" κατα τον Γεωργιαδη ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ απορων 27/11/2013 23:36:47

      Ένδειξη διαπλοκής είναι ο Κωνσταντόπουλος ως πρώην πρόεδρος ΠΑΕ Παναθηναϊκός και Συνασπισμού, σε συνδυασμό με το ότι δεν ήθελε μείωση στα φάρμακα ο σύριζα με το πρόσψημα ζημιάς στην ελληνική βιομηχανία φαρμάκων. Τη μόνη βιομηχανία που υπερασπίστηκε ποτέ αριστερό κόμμα στην Ελλάδα...

      • Άκρη Άκρη avatar
        Άκρη Άκρη @ Γεώργιος Τ. 28/11/2013 06:11:29

        Εδώ που έχουμε φτάσει, ό,τι Ελληνικό, χρήζει υπεράσπισης. Η έξωθεν επίθεση των κάθε είδους συμφερόντων, είναι συνεχής και εκδηλώνεται σε κάθε ...κερδοφόρο επίπεδο.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Άκρη Άκρη 28/11/2013 15:05:20

          Όντως η προστασία του ελληνικού πάρτυ στο φάρμακο που δεν μετατράπηκε σε ενίσχυση της έρευνας αλλά σε διαφθορά στο σύνολο του χώρου της υγείας χρήζει υπεράσπισης... Τελικά μας ψεκάζουν δε μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς!

  4. heliophoros avatar
    heliophoros 27/11/2013 17:38:15

    Στην ιστοσελίδα του capital την λένε πολύ άγρια στον τεξανό για την στάση του κόμματος του και του ιδίου στο θέμα των φαρμάκων.
    Πιο δριμύ κατηγορητήριο κατά Τσίπρα στο θέμα των φαρμάκων δεν υπάρχει στο διαδίκτυο .

  5. mara M. avatar
    mara M. 27/11/2013 21:07:48

    Τη ίδια πολιτική στη Γερμανία εφάρμοσε ο Ρέσλερ με το σύνθημα "φτηνά φάρμακα". Αν δεν κάνω λάθος στις εκλογές ο Ρέσλερ εξαφανίστηκε.

    • karasumi avatar
      karasumi @ mara M. 27/11/2013 21:50:56

      Ποια ιδια πολιτικη εφαρμοσε βρε Μαρα, ελεος! Τοσο ζορι πια τραβατε, και 10 λεπτα να φτυνηνουν μονο 10 φαρμακα, κερδος ειναι, οχι ζημια, τι να πω...

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ mara M. 27/11/2013 21:56:26

      Αγαπητή Μάρα Μ. το σχόλιό σου ειναι ο ορισμός του "τι άλλο έχουμε ακόμα να διαβάσουμε μέχρι να...κουφαθούμε εντελώς", μα ο ορισμός όμως!!

      • mara M. avatar
        mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 28/11/2013 16:15:16

        Δεν κατάλαβα γιατί αμφισβητείτε τα γεγονότα, ζητάτε έλεος και κουφαίνεστε. Ο Ρέσλερ πουλησε τη χρεωκοπημένη γερμανική εταιρία Ratiopharm στην ισραηλινή Teva
        την πιο φθηνή εταιρία γενοσήμων. Η Ratiopharm μετά απο αυτό καλπάζει οικονομικά εις βάρος των άλλων εταιριών. Εχουν καταγγελθεί απο το γερμανικό τύπο πολλές παρανέργειες και αναποτελεσματικότητα των συγκεκριμένων φαρμάκων και δεν ωφέλησαν σε τίποτα το Γερμανό πολίτη. Απο τότε ήταν φανερό ότι ο επόμενος πελάτης θα ήταν η Ελλάδα. Οτι και να λέτε τα γενόσημα διαφέρουν απο πρωτότυπα. Η δραστική ουσία είναι ίδια αλλά έχουν διαφορετικά έκδοχα. Kαι αν νομίζετε οτι οι 150 υπάλληλοι του ΕΟΦ εχουν τη δυνατότητα να ελέγξουν και να κάνουν τεστ σε χιλιάδες φαρμακα είστε γελασμένοι.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ mara M. 28/11/2013 21:33:33

          Στοιχεία αγαπητή Μάρα Μ., στοιχεία! Τα δημοσιεύματα ξέρεις πως δημιουργούνται και αν εξυπηρετούν συμφέροντα ή όχι. Το αν ωφέλησε ή όχι τον Γερμανό πολίτη από που προκύπτει; Από δημοσιεύματα του newsbomb ή...ειδικών συνεργατών της Αυγής;
          Υ.Γ.: Σόρρυ που καθυστέρησα να σου απαντήσω καθώς κοίταγα σήμερα το διάλογο σε κανά δυό συγκεκριμένες αναρτήσεις!

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ mara M. 28/11/2013 06:17:12

      Το ζήτημα δεν είναι το ''φτηνό'', αλλά η αμφισβητούμενη ποιότητά του και το συνεχώς μειούμενο δαπανόμενο για την υγεία ποσό, πράγμα που δεν εγγυάται, παρά μονάχα την άνευ ορίων υποβάθμισή της.

  6. tnt avatar
    tnt 27/11/2013 22:51:24

    Πείτε στον αδωνι να σταματήσει να ειναι προκλητικός και αλαζονας.δεν ξέρω τι παίζει με τα φάρμακα γενικά αλλά οι δηλώσεις του προκαλούν οργή.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ tnt 28/11/2013 00:46:37

      Σωστά στην Ελλάδα των τελευταίων 40 ετών προκλητική και αλαζονική επιτρέπεται να είναι μόνο η αριστερά... Μάθε τι παίζει για τα φάρμακα και τι πόλεμο δέχεται από επιχειρηματικά συμφέροντα κι ίσως κατανοήσεις και τη στάση του!

      • mara M. avatar
        mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 28/11/2013 16:13:08

        Οτι θα υπερασπίζεσαι εσύ τον Αδωνη αυτό κι αν είναι κουφό.

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ mara M. 28/11/2013 21:35:20

          Στον οικονομικό τομέα και τον εξορθολογισμό του δημοσίου φυσικά και φανατικά μάλιστα, στα ανθρώπινα δικαιώματα είμαι πολέμιος των απόψεών του!

    • Eva avatar
      Eva @ tnt 28/11/2013 01:10:34

      Ιδιαίτερα στον συριζα.

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ tnt 28/11/2013 06:22:06

      Ο Άδωνης ερμηνεύει το ρόλο του. Αποπροσανατολίζει με τις κάθε είδους ...κορώνες του το φιλοθεάμον κοινό, που χάνει και τη ...μπάλα και το νόημα. Τη δουλειά του κάνει και μάλιστα, καταχειροκροτούμενος από τον εργοδότη του. Αν τώρα δεν σας ταιριάζει το ....απαράμιλλο στυλ του, αυτό είναι μόνο ζήτημα αισθητικής.

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Άκρη Άκρη 28/11/2013 15:22:29

        Η απαράμιλλη αισθητική σου έσενα να φανταστώ μάλλον βρίσκει και...ακουμπάει σε πολιτικούς τιτάνες όπως ο Σκουρλέτης, ο Κουρουμπλής, ο Πάντζας, η Τζάκρη, ο Διαμαντόπουλος, ο Χαϊκάλης, ο Καμμένος ένα κάρο άλλοι από το συρφετό της σταλινομαοϊκοψεκασμενοναζιστικής αντιπολίτευσης... Μάλιστα ο κακούργος ο Άδωνις μας στέρησε τη δυνατότητα να καταλάβουμε τη σαφώς...επεξεργασμένη θέση του σύριζα στο φάρμακο που ήταν από τον κοινοβουλευτικό του εκπρόσωπο μείωση ως 20% ακόμα και στα πρωτότυπα που η Ελλάδα είναι χώρα βάσης (!!!!) που φυσικά δεν την υιοθέτησε ο αρχηγός του και ο τομεάρχης υγείας του μορφώματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης αφού μας παρέπεμψαν στο στόχο του σύριζα περί συμφωνίας με τις φαρμακευτικές για όταν θα γίνει η ακύρωση/επαναδιαπραγμάτευση/αναστολή/μονομερής κατάργηση του μνημονίου... Ελπίζω να μας ενημερώσουν όταν θα βρουν χρόνο για το τι θα συμβεί όταν κοπεί ο ELA από τις ελληνικές τράπεζες όπως στην Κύπρο με...σαφείς και επεξεργασμένες θέσεις όπως έχει συνηθίσει το εκλογικό ακροατήριο του "τσοβόλα δώστα όλα" και του "λεφτά υπάρχουν" που τους ψηφίζει. Τέλος οι καλύτεροι εργοδότες είναι αυτοί που έχουν σάιτ, οπαδικές εφημερίδες, μπασκετικές ομάδες γιατί όπως και να το κάνουμε πάνε ως την άκρη άκρη για να υπερασπιστούν τα συμφέροντά τους ...

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 27/11/2013 23:38:48

    Να πάρει διαφημίσεις και το "Κόκκινο" και από τον Mαρινόπουλο, που θα καταγγείλει τις μειώσεις προς όφελος των ξένων πολυεθνικών...

  8. tassos avatar
    tassos 28/11/2013 00:08:30

    Αν η "τιμή" του ΣΥΡΙΖΑ αποτιμάται στα 3.500 ευρώ τότε να τους τα δωσουμε εμείς να αποκτήσουμε εμείς το κόμμα. Αλλά να σοβαρευτούμε λίγο. Δεν με ενδιαφέρει ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε η ΝΔ ούτε το ΘΑΣΟΚ, αλλά επειδή χωρίς φωτιά καπνός δεν βγαίνει ρωτάω. Μήπως τελικά το Ισραήλ έχει κάποια συμφέροντα που κάποιοι υπηρετούν; Είναι τυχαίο ότι εκτός από τα φάρμακα μια εταιρεία Ισραηλινή "αγόρασε" την ΠΑΝΓΑΙΑ από την ΕΤΕ με δανεικά χρήματα από την ίδια τράπεζα; Έχει κι άλλα η ιστορία αλλά να μην μακρυγορώ. Τελικά στην πλάτη του Έλληνα τί παιγνίδια παίζονται κι εμείς καθόμαστε και τρωγόμαστε μεταξύ μας αν έχει δικιο ο Άδωνις ή ο ΣΥΡΙΖΑ; Μήπως και οι δυο πλευρές εξυπηρετούν κάποια συμφέροντα και έχουν γραμμένο στα παλιά τους τα παπούτσια τον Έλληνα πολίτη; Γιατί , αφού στο θέμα της μείωσης των φαρμάκων υποχώρησε ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ψηφίστηκε ξεχωριστά; Εγώ ο "καχύποπτος" πολίτης τι να υποθέσω;

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ tassos 28/11/2013 13:41:07

      ΟΚ, να σου πω ένα κλασικό κολπάκι. Όταν κάπιος παρουσιάζει κάτι με ερωτίσεις είναι γιατί δεν έχει στοιχεία, και ελπίζει να καταφέριε κάτι με υπονοούμενα. Φτάνει πιά, ο Άδωνης τρελός μεν αλλά το καλοκαίρι έχασε μπάνια και μήλαγε με στοιχεία.

  9. karasumi avatar
    karasumi 28/11/2013 00:38:13

    Τα πράγματα με τα φάρμακα είναι τόσο απλά. Και ένα φάρμακο μονάχα να γινει φθηνότερο, κέρδος είναι. Αν με παλιότερα νομοθετήματα αυξήθηκε η συμμετοχή των ασφαλισμένων, αυτό ουδόλως άφορα την συγκεκριμένη ρύθμιση που όπως και να χει ελαφρύνει το φορτίο, ακόμη κι αν αυτό παραμένει βαρύτερο από ότι ήταν πριν 4 χρόνια. Μα μήπως και η καταψήφιση του συγκεκριμενου, θα μειώσει τη συμμετοχή των ασφαλισμένων; Δηλαδή είναι τόσο παράλογη η αντίθεση στην τροπολογία αυτή, που μόνο η βαθιά κομματική φανατιλα την δικαιολογεί. Θέλετε να δείτε ποιοι είναι τα έμμισθα τρολλακια του ΣΥΡΙΖΑ, που με δεκάδες προφιλ προπαγανδιζουν τις θέσεις του στο διαδίκτυο; (άντε και τους κουτούς ερασιτέχνες εθελοντές...) Δείτε και σε αυτο το σαιτ, ποιοι δήθεν "αντικειμενικοι" σχολιαστές, υιοθετούν την εντελώς παρανοϊκά παράλογη αντίθεση του ΣΥΡΙΖΑ στην τροπολογία...
    Άντε παιδιά και σ' ανώτερα. Αν φέρει του χρόνου ο Στουρναρας τροπολογία για μείωση φόρων, να την καταψηφίσετε εσείς, διότι πέρυσι τους είχε αυξήσει πιο πολύ, διότι είναι ντίλερ της τρόικας και διότι θα απορυθμίσει την αγορά των ακίνητων...

    ...

  10. Mike avatar
    Mike 28/11/2013 08:07:42

    Παιδια μην σκατε....δεν θα χρειαστει κανεις φαρμακα...ολοι μια κ εξω θα παμε

  11. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 28/11/2013 15:04:30

    Ακομα οι συριζαιοι τον χαβα τους,μιλανε για γενοσημα αμφιβολης ποιοτητας.Δεν σας εφτασε η νιλα που σας επιφυλαξε ο Αδωνις,το συνεχιζετε.Οσο για τα 3600€ ,μουθυμιζει πως αγοραζε ακινητα ο Ελληνας.Οση η αντικειμενικη και το αντιτιμο.