#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2012 19:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι συνδικαλιστές τους βαθέως ΠΑΣΟΚ τι έχουν να πουν γι αυτά που συμβαίνουν στην ΕΡΤ;

Επίθεση κατά του διευθυντή του Γραφείου Τύπου του Πρωθυπουγού Γ.Μουρούτη εξαπέλυσαν οι συνδικαλιστές του ΣΥΡΙΖΑ στην ΕΡΤ, λόγω της δήλωσής του στην προσωπική του. σελίδα του στο fb. Ο κ. Μουρούτης συγκεκριμένα έγραψε:

"Ο εγκαλούμενος για απάτη εις βάρος του Ελληνικού Δημοσίου ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ Πρόεδρος της ΠΟΣΠΕΡΤ, Καλφαγιάννης, που παρανόμως κατέβασε τους διακόπτες στην ομιλία του Πρωθυπουργού για το φορολογικό, με απειλεί με αγωγή, γιατί είχα το "θράσος" να τα βάλω μαζί του και με τη συντεχνία του! Από δικαστήρια ξέρει καλά άλλωστε. Εγώ θα συνεχίσω να ρωτώ την διοίκηση της ΕΡΤ: Τα παράνομα επιδόματα που εισέπραξε για...την κόρη του, εις βάρος του Έλληνα φορολογούμενου τα επέστρεψε και αν ναι πότε; Τα επέστρεψε εντόκως; Πώς είναι δυνατόν να είναι ακόμα εργαζόμενος όταν η ίδια η εταιρία στην οποία εργάζεται τον κατηγορεί για απάτη; Στην ΕΡΤ ποια είναι ακριβώς η δουλειά που κάνει, με ποιο ωράριο και με τι μισθό; Εγώ με όποιο κόστος θα το πάω μέχρι τέλους. Έστω και μόνος μου!"

Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι γνωστό ότι στηρίζεται σε κάθε συνδικαλιστή του πρώην βαθέως ΠΑΣΟΚ. Όπως επίσης είναι γνωστό ότι ο Μουρούτης, που ξέρουμε,την ιστορία αυτή θα την πάει μέχρι τέλους.

Όμως πράγματι εγείρεται ένα μείζον θέμα για τη διοίκηση της ΕΡΤ: Μετά το νόμο Μανιτάκη για τους επίορκους υπαλλήλους η διορισμένη από την κυβέρνηση διοίκηση της ΕΡΤ δεν θα έπρεπε ήδη να έχει στείλει σπίτι του τον εν λόγω κύριο και όλους τους υπόλοιπους που διώκονται για κακούργημα;

Τί περιμένει;  Μήπως να γνωμοδοτήσει καμιά εσωτερική υπηρεσία της οποίας προίστανται κομματικοί και προσωπικοί φίλοι των επίορκων; Η ΔΑΚΕ ΕΡΤ τι περιμένει; Γιατί δεν έχει ήδη βγει στα κεραμίδια κατά του ΣΥΡΙΖΑ και των διεφθαρμένων συναδέλφων τους;

Το antinews σας παρουσιάζει την πειθαρχική δίωξη, καθώς και δικαστικά έγγραφα για τον ΣΥΡΙΖΑΙΟ συνδικαλιστή που επιβραβεύει η Κουμουνδούρου!











_______________________________________________________________





ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikos Kaplanis avatar
    Nikos Kaplanis 07/12/2012 20:04:12

    AISXOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Στον ιδιωτικό τομέα ,θα είχε πάρει πόδι.Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η σαπίλα με τους διορισμένους του παλαιοκομματικού συστήματος!Και η ΔΑΚΕ,θα πρέπει να καταλάβει οτι οι καιροί έχουν αλλάξει!!!!!!!!!!!!Θα πρέπει να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.Αλλιώς δεν έχουν θέση στο νέο που έρχεται.Γιατί έρχεται αν δεν το έχουν πάρει χαμπάρι!!!!!!!

    • Μακεδόνας avatar
      Μακεδόνας @ Nikos Kaplanis 10/12/2012 08:56:19

      Δεν συμβαίνει μόνο στον ιδιωτικό τομέα φίλε μου! Στο στενό δημόσιο τομέα απολύθηκε, πριν δύο χρόνια, υπάλληλος για υπεξαίρεση 19.500€.Προηγουμένως είχε τεθεί σε αργία μέχρι να τελειώσει η πειθαρχική διαδικασία.Φαίνεται ,για άλλη μια φορά, ότι υπάρχουν υπάλληλοι δύο ταχυτήτων.Τα κορόιδα του στενού δημόσιου τομέα και οι προνομιούχοι του ευρύτερου.Οι δεύτεροι ειναι τα ρουσφέτια των πολιτικών της μεταπολίτευσης με ανύπαρκτα προσόντα και προκλητικές αποδοχές.

  2. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 07/12/2012 20:23:08

    Τα ''λουλούδια'' του ΣΥΡΙΖΑ ανθούν ανεχλότητα σκορπώντας δυσοσμία μέχρι αηδίας.Δεν μπορεί να αλωνίζουν όμως με το χρήμα των ελλήνων.Ντροπή που τον κρατούν ακόμη. Θα το πάρει η bild και θα γίνουμε πάλι διεθνώς ρεζίλι.Μετά θα μας φταίνε οι ξένοι!Ξεβρωμίστε τις δημόσιες επιχειρήσεις και το δημόσιο από τα λαμόγια κάθε χρώματος.Ούτε κόμμα ούτε θρήσκευμα,ούτε συγγένεια δεν πρέπει να μετρούν.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 07/12/2012 20:52:56

    Καιρος να εγερθουν στο υψος που τους επιτασσει το καθηκον τους ολοι οι εμπλεκομενοι και ειναι πολλοι απο την Διοικηση της ΕΡΤ που εχει χασει την υποληψη της με την υποθεση Αρβανιτη δεν ξερω πως την λενε την αλλη που εχει μαζι του με τα κουκλακια ,η ΔΑΚΕ ΕΡΤ που σιγα μην τολμησει η κακομοιρα αλλα προ παντος ο Οικονομικος Εισαγγελεας αυτεπαγγελτα !Χαιρετιζω τον Μουρουτη που υψωσε το αναστημα του σ'αυτην την σαπιλα των ΔΕΚΟ και της καθεστωτικης νοοτροπιας των συνδικαληστων της ΕΡΤ οι οποιοι δρουν ως κρατος εν κρατει λες και εχουν ο,τι εχουν στην ΕΡΤ απο την περιουσια του μπαμπα τους !Αυτο το αισχος την ταμπελα που βαζουν καθε φορα που απεργουν στην οθονη της τηλεορασης δεν μπορει να το απαγορευσει καποιος ? Ευγε Μουρουτη ειμαι μαζι σου και μαρτυρας αν θελεις !

  4. xbab avatar
    xbab 07/12/2012 21:53:30

    κ.Μουρούτη ουσία θέλουμε. Διαφορετικά κάποιος Αρβανίτης θα σας παίρνει και θα σας σηκώνει κάθε πρωί...

  5. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 07/12/2012 21:54:03

    ῾Ο ὑπουργός Κεδίκογλου τί κάνει;;; ῎Ελεος, ἀπαλλάξτε μας ἀπό τό βαθύ ροζοπράσινο κατεστημένο τῆς ΕΡΤ, δέν τούς ἀντέχομε πλέον!!

  6. Sthlh Allatos avatar
    Sthlh Allatos 07/12/2012 23:41:24

    To εξοργιστικό είναι η σχεδόν τετραετής καθυστέρηση στην έκδοση δικαστικής απόφασης (λίγο ακόμη και παραγράφεται το αδίκημα).
    Εκεί θα πρέπει να επικεντρώνεται η προσπάθεια, στην ταχύτατη απονομή δικαιοσύνης (ειδικά όταν κατηγορούνται στελέχη του Δημοσίου), ώστε νόμιμα (και χωρίς να αγνοείται το τεκμήριο αθωότητας), να απομακρύνονται αυτοί, για τους οποίους υπάρχει καταδικαστική απόφαση.

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Sthlh Allatos 08/12/2012 08:26:10

      Φοβάμαι ότι λόγω ποσών, τα αδικήματα έχουν παραγραφεί.

    • black soul avatar
      black soul @ Sthlh Allatos 12/12/2012 15:19:47

      ελπίζω να μην είστε ποινικολόγοι....

  7. rasputin avatar
    rasputin 08/12/2012 00:21:15

    Όσο και να προσπαθείς κύριε Μουρούτη , οι περισσότεροι νεοέλληνες ονειρεύονται Τσίπρες , επιδόματα , αργομισθίες , δωρεάν παροχές και να πληρώνουν φόρους όλοι οι άλλοι εκτός από τους ίδιους .
    Όλο αυτό το πακέτο βαφτίζεται δημοκρατική , προοδευτική παράταξη με κοινωνικές ευαισθησίες .

  8. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 08/12/2012 00:30:16

    Το Πασοκιστάν -Λαμογιστάν σε όλο του το μεγαλείο. Πώς θα γίνει να ξυλοθεί αυτός ο βόθρος?

  9. factorx avatar
    factorx 08/12/2012 00:51:11

    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
    ΔΑΚΕ-ΕΡΤ



    7 Δεκεμβρίου 2012


    Σκιές του «πρώην ΠΑΣΟΚ και νυν ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ (;)» με ανακοίνωσή τους επιχειρούν ρόλο τιμητή για τη λειτουργία της ΕΡΤ, λησμονώντας ότι οι σημερινές παθογένειες του δημόσιου ραδιοτηλεοπτικού φορέα είναι απόσταγμα της πολύχρονης απροκάλυπτης πολιτικής παρέμβασης που ασκούσαν στην ΕΡΤ οι παρέες της διαφθοράς.

    Για τα κτήρια της Κατεχάκη η ΔΑΚΕ ΕΡΤ έχει εκφραστεί από την πρώτη στιγμή και δεν μεταβάλλει τις θέσεις της: Προασπίζουμε το συμφέρον της εταιρίας, σεβόμαστε τον μόχθο των εργαζομένων και αντιστεκόμαστε σε κάθε επιχειρούμενη συρρίκνωση της ΕΡΤ ή απαξίωση των παραγωγικών της μονάδων.

    Σε καμιά περίπτωση, όμως, δεν συναινούμε με την πολιτική προκάλυψη κάθε λογής ανομιών, κατάχρησης εξουσίας, πειθαρχικών παραπτωμάτων ή παρανομιών που ελέγχονται από τη Δικαιοσύνη.

    Στο πλαίσιο αυτό η ΔΑΚΕ αποδοκιμάζει κάθε προσβλητική αναφορά στο πρόσωπο του Διευθυντή Γραφείου Τύπου του Πρωθυπουργού, ο οποίος εξ άλλου ουδόλως αναφέρθηκε στην ουσία του προβλήματος που έχει προκύψει αλλά με ζητήματα που υπάρχουν, συζητούνται και προβληματίζουν, δηλώνει δε απερίφραστα ότι δεν ανέχεται απρεπείς πρακτικές συνδικαλιστικής δράσης ούτε εκβιασμούς που πλήττουν τη λειτουργία της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης.

    Στην ΕΡΤ δεν κατεβάζουμε διακόπτες.
    Ανεβάζουμε τον πήχη της αξιοπρέπειας.

    Ας το καταλάβουν όλοι.
    Και τα «τρωκτικά» και οι «άτρωτοι» επαγγελματίες δημαγωγοί και λασπολόγοι.-

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ factorx 08/12/2012 08:54:47

      Μήπως "τα «τρωκτικά» και οι «άτρωτοι» επαγγελματίες δημαγωγοί και λασπολόγοι" συνεχίζουν επειδή στα πλαίσια της συγκυβέρνησης η ΕΡΤ έχει παραδοθεί στο πασοκ;

  10. Κώστας Κοντοθανάσης avatar
    Κώστας Κοντοθανάσης 08/12/2012 07:57:24

    Το βαθύ ΠΑΣΟΚ, του βαθέος ΠΑΣΟΚ και όχι του βαθέως... Είναι όπως όταν λέμε "αντιβιοτικό ευρέος φάσματος", αν και εδώ πρόκειται περί ανθεκτικού στελέχους μικροβίου.

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/12/2012 08:19:12

    Ο κύριος αυτός πατούσε μέχρι πρότινος στον Νόμο που δεν προέβλεπε απόλυση παρά μόνο στην περίπτωση τελεσίδικης καταδίκης. Τώρα που άλλαξε ο Νόμος και προβλέπεται αργία μόλις ασκηθεί ποινική δίωξη με δυνατότητα επιστροφής σε περίπτωση δικαίωσης στο δικαστήριο μπορεί να τεθεί σε διαθεσιμότητα τουλάχιστον.

    Να δούμε πώς θα εφαρμοστεί ο νόμος.

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2012 09:02:41

    Διοικηση της ΕΡΤ απο το 2004 ως το 2007 επι Καραμανλη ποιος ηταν;
    Κοιμοταν υπνο βαθυ ως φαινεται.

  13. agrotis avatar
    agrotis 08/12/2012 13:11:35

    Είναι τόσο ανίκανοι στο πολιτικό σύστημα που αντί να λύνουν τέτοιες υποθέσεις, τις βγάζουν σε "διαβούλευση". Και μετά μας φταίει ο Καλφαγιάννης.

  14. Tigo avatar
    Tigo 09/12/2012 19:53:45

    Πολύ πειστική αυτή η συνδικαλιστική δράση των οικογενειοκρατών. Ωραίο ζευγάρι. Μήπως να βλέπαμε και τα ονόματα στις σημερινές μισθοδοτικές καταστάσεις της ΕΡΤ; Μήπως να είχαμε κάποια εξήγηση και για τις επιλεκτικές επαναφοράς αναντικατάστατων υπαλλήλων από την εφεδρεία; Μήπως να είχαμε και ένα σχέδιο οράματος για το μέλλον της ΕΡΤ; Μήπως....