#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2012 07:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ για την υπεράσπιση της ... «Ελληνικής Φυλής»

(Όσα φέρνει η Χρυσή Αυγή δεν τα φέρνει η... αιωνιότητα...)



Ανακαλούμε την παλαιότερη εκτίμησή μας ότι «τά'χουμε δει πλέον όλα». Απ' ότι γίνεται όλο και περισσότερο σαφές, δεν έχουμε δει ακόμη τίποτα...

Σε πρόσφατη ερώτησή τους προς τους Υπουργούς Παιδείας - Δημόσιας Τάξης - Υγείας, οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ-Ε.Κ.Μ. Στάθης Παναγούλης και Νάσος Αθανασίου αναφέρονται στην ανθρωπιστική κρίση «που θέτει πλέον σε κίνδυνο την παρουσία της Ελληνικής Φυλής (σ.σ. με κεφαλαίο!) στο Παγκόσμιο γίγνεσθαι».

Παρακάμπτοντας προς στιγμήν την ουσία της ερώτησης, δεν μπορούμε παρά να απορήσουμε σφόδρα με το ενδιαφέρον και εξόχως... φροϋδικό lapsus linguae (;) των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ, οι οποίοι παρουσιάζονται ιδιαιτέρως ανήσυχοι για την παρουσία της «Ελληνικής Φυλής» (με κεφαλαία, μην ξεχνάμε) στο Παγκόσμιο γίγνεσθαι. Σε μια εποχή πρωτοφανούς φυλετισμού στην Ελλάδα, με την παρουσία της φυλετιστικής και εθνικοσοσιαλιστικής Χρυσής Αυγής, δηλαδή δυνάμεων και ρητορικής περί φυλετικής και αμιγώς βιολογικής σημασίας του Ελληνισμού τελείως πρωτόγνωρων για ον ελληνικό πολιτισμό, η επιμονή των βουλευτών της Αριστεράς να καταθέσουν ερώτηση για την παρουσία της «Ελληνικής Φυλής» (σημειώνουμε τα κεφαλαία), να καταγραφεί στα πρακτικά της Βουλής και να αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα της συνιστώσας, είναι αν μη τι άλλο ουδόλως αδιάφορη...

Τώρα, τα σημαίνοντα της λέξης «Φυλή» (θυμίζουμε: με κεφαλαίο!) και η αντίθεσή τους με αυτά των λέξεων «έθνος», «λαός» ή «γένος» είναι απολὐτως σαφή το 2012, ειδικά υπό το φως τον νέων εξελίξεων, και να μην ακούσω περικοκλάδες. Ως ελάχιστο παράδειγμα να αναφέρουμε την απόφαση συνεδρίου του ναζιστικού κόμματος του Χίτλερ, ότι δεν χρησιμοποιούμε και δεν αποδεχόμαστε την λέξη «έθνος», διότι είναι διαφορετική έως αντίθετη της «φυλής», αφού αποδέχεται πολιτισμικό περιεχόμενο και όχι απλώς φυλετικό...

Να υπενθυμίσουμε ότι στο πολύ πολύ πρόσφατο μεταπολιτευτικό μας παρελθόν, διανοητές και λόγιοι που απέρριπταν με απόλυτη σαφήνεια κάθε βιολογική έννοια ελληνικής «φυλής» («δεν κάνουμε ζωολογία») αλλά προέκριναν την σημασία του Ελληνισμού ως πολιτισμικής κατηγορίας, ως τρόπου υπάρξεως, πολιτισμού και πολιτικής, ως πολιτισμικής αρχοντιάς καταγωγής στιγματίζονταν από την Αριστερά ως «εθνικιστές», με άρθρα επί άρθρων και συντονισμένες επιθέσεις. Και τώρα έρχεται η Αριστερά, να υπερασπιστεί την «Ελληνική Φυλή» (ω ναί, με κεφαλαίο!)... Ανακατατάξεις που προκαλούν ίλιγγο!

«O tempora o mores», «μετανοείτε» και «τί άλλο θα ζήσουμε να δούμε», μαζί...

Σωτήρης Μητραλέξης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 19/11/2012 08:35:04

    Έχει ρεύμα η Κεντροδεξιά? Σάμπως να τη φοβούνται?

  2. Γιωργάκης Κουτσιούκης avatar
    Γιωργάκης Κουτσιούκης 19/11/2012 08:45:01

    Όχι, για να καταλάβουμε ποιος είναι το κεφάλι (του ψαριού).

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/11/2012 09:12:17

    Καλημέρα κ. Μητραλέξη. Ελπίζω να μην πιστεύετε ότι οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ εννοούν την "Ελληνική Φυλή" κυριολεκτικά.

    • ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ @ Νίκος Αργεάδης 19/11/2012 10:38:55

      Θα πρέπει να αποδεχτούμε πως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι πια στο 4% για να ισχύει αυτό που σωστά γράφεις ίσχυε ως τότε , η μεγάλη μάζα που τον ακολουθεί ως στερνή ελπίδα θα τον αναγκάσει να μιλήσει και να υπερασπίσει την "Ελληνική Φυλή" που δυστυχώς ξεπούλησαν αυτοί που τόσα χρόνια υποτίθεται αντιπροσώπευαν ,πλέον δεν μπορεί να κάνει αλλιώς ο ΣΥΡΙΖΑ από το να αναλάβει τις ευθύνες τους απέναντι στο έθνος και την πατρίδα που χάνεται .

      • Samurai avatar
        Samurai @ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 19/11/2012 11:59:48

        Γνωρίζουμε πολύ καλά από που άντλησε ψηφοφόρους ο ΣΥΡΙΖΑ.
        Από όλους αυτούς που ψήφιζαν τους ''μεσίτες'' της χώρας μας.
        Από όλους αυτούς που θέλουν να επανέλθει η χώρα στη δεκαετία του 80.
        Από όλους αυτούς που ξεπούλησαν ότι αξίες είχαν απομείνει
        προκειμένου να γίνουν κομμάτι ενός μηχανισμού που βασίστηκε σε μίζες και ρουσφέτια.
        Για ποια ελληνική φυλή και εθνικά συμφέροντα μιλάμε?
        Υποθηκευμένα είναι όλα μαζί με τις συνειδήσεις.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Νίκος Αργεάδης 19/11/2012 13:26:46

      κ. Ἀργεάδη, δὲν πιστεύω φυσικὰ ὅτι ὁ ΣΥΡΙΖΑ θὰ ἀρχίσει νὰ μιλάει γιὰ τὴν καθαρότητα τῆς φυλῆς, οὔτε ὅτι θὰ στήσει αἱμοδοσίες «μόνο γιὰ Ἕλληνες»... Θεωρῶ ΣΙΓΟΥΡΑ ὅμως τὴν ἔγγραφη ἀναφορὰ στοὺς «κινδύνους» γιὰ τὴν «Ἑλληνικὴ Φυλὴ» μὲ... κεφαλαῖο, ἀλλόκοτη, ἐνδιαφέρουσα καὶ ΣΙΓΟΥΡΑ ἀξιοσημείωτη!

      Ἐγὼ ἂς ποῦμε ποτὲ δὲν θὰ μποροῦσα νὰ γράψω γιὰ τὴν «Ἑλληνικὴ Φυλή». Ποτέ. Τὸ ὅτι οἱ βουλευτὲς τοῦ... ΣΥΡΙΖΑ μποροῦν, εἶναι πολὺ διασκεδαστικό.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Σωτ Μητραλ 19/11/2012 15:57:06

        Ναι! Συμφωνώ πως είναι τουλάχιστον αξιοπερίεγργο που μιλούν για Ελληνική φυλή, και με κεφαλαία. Πρέπει να ρωτηθούν, τι εννοούν με αυτό.
        Δική μου ερμηνεία: Μήπως (ψιλο)ψαρεύουν (έστω θολά και γενικά και αόριστα) στα θολά νερά των ακροδεξιών για ψήφους ;

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Σωτ Μητραλ 19/11/2012 18:36:15

        Για ποιο λόγο κ.Μητραλέξη, δεν θα μπορούσατε; Και γιατί αποκηρύσσετε με τόση βδελυγμία την έννοια "Ελληνική Φυλή" ;; Είναι κάτι αμαρτωλό, ένοχο, βρώμικο, ρατσιστικό μήπως ;
        (Η ερώτηση είναι άδολη και απολύτως ειλικρινής).

        Υ.Γ. Το άρθρο σας και τους υπαινιγμούς του θέλω να νομίζω ότι τα κατενόησα και συμφωνώ εν πολλοίς, αλλά προβληματίστηκα με αυτή τη δήλωση.

  4. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 19/11/2012 09:34:08

    κ. Μητραλέξη θα σας συμβούλευα να βρίσκατε άλλα επιχειρήματα (και δόξα τω θεώ υπάρχουν πολλά) για να ασκήσετε κριτική στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α διότι αυτά περί εθνικισμού Χίτλερ κ.λπ. μάλλον σε λωτοφάγους απευθύνονται. Το ερώτημα είναι ένα και απλό : υπάρχει ή όχι ανθρωπιστική κρίση στη χώρα μας από την οποία έχει εξαθλιωθεί μεγάλο μέρος του πληθυσμού αυτής της χώρας ;

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Γιάννης Κιαπέκος 19/11/2012 13:28:22

      Μὰ τὸ συγκεκριμένο ποὺ ἀνέφερα δὲν συνιστᾶ «ἐπιχείρημα» γιὰ νὰ «ἀσκήσω κριτική». Συνιστᾶ εὐτράπελο γιὰ νὰ γελᾶνε καὶ οἱ πέτρες...

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Σωτ Μητραλ 19/11/2012 20:33:42

        Δυο διορθώσεις :
        1) "επιχείρημα"(διαγράφεται μια λέξη)
        "προφάσεις" (προστίθεται μια λέξη)

        2)"ασκήσετε κριτική στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α" (διαγράφονται τέσσερις λέξεις)
        "τσουβαλιάσετε στο ίδιο τσουβάλι ΣΥ.ΡΙΖ.Α και Χ.Α"(προστίθενται επτά λέξεις)
        Αναρωτιέμαι ποιες πέτρες γελάνε ; οι επονομαζόμενες και και ως """"προοδευτικές"""" ;;;
        Και κάτι τελευταίο το κεφαλαίο σε ποια από τις δυο λέξεις σας ενοχλεί στο Ελληνική ή στο φυλή ; γιατί από όσο θυμάμαι από το σχολείο, τις λέξεις Ελλάδα , Έλληνας, Ελληνικό κ.λπ. τις γράφαμε με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα · και σας διαβεβαιώ αποφοίτησα από καλλίτερο σχολείο υμών.

        • Σωτ Μητραλ avatar
          Σωτ Μητραλ @ Γιάννης Κιαπέκος 19/11/2012 21:39:01

          Κανεὶς δὲν τσουβάλιασε ΣΥΡΙΖΑ καὶ Χ.Α. Ἁπλῶς, γελᾶμε, ὁμοῦ μὲ τὶς πέτρες. Ἂν δὲν διαπιστώνετε τὸ ἀλλόκοτο στὰ παιανίσματα τοῦ ΣΥΡΙΖΑ περὶ τῶν κινδύνων γιὰ τὴν «Ἑλληνικὴ Φυλή», τί νὰ σᾶς πῶ.

          Γιὰ τὶς προσωπικές μου ἀπόψεις περὶ ὁρολογίας ἀνατρέξτε στὴν ἀνωτέρω ἀπάντησή μου στὸν «Παῦλο».


          Στὸ δικό μου τὸ σχολεῖο οἱ λέξεις Ἑλλάδα καὶ Ἕλληνας (ἢ Γερμανία καὶ Γερμανὸς) γράφονταν μὲ κεφαλαῖα, ἐνῷ τὰ ἐπίθετα ἑλληνικὸς/ὴ/ό, γερμανικὸς/ὴ/ὸ μὲ μικρό. Ὡς φιλόλογος δὲ πρέπει νὰ παρατηρήσω ὅτι ἢ ἔτσι γινόταν καὶ στὸ δικό σας, ἢ δὲν ἐτύγχανε τόσο καλύτερο ὅσο διατείνεστε.

  5. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 19/11/2012 09:44:21

    Πάντως υπάρχει και Ψήφισμα Επιτροπής της Βουλής από το 1993 σχετικά με τη λαθρομετανάστευση, όπου διά υπογραφής Δρεττάκη, γίνεται λόγος από τον ΣΥΝ για κίνδυνο αλλοίωσης της "Ελληνικής Φυλής". Τώρα που ανακαλύψανε στο Συριζα ότι λεφτά δεν υπάρχουν θα το γυρίσουν στον πατριωτισμό.

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 19/11/2012 09:48:05

    Μηπως οι συντροφοι ειχαν πιει κανα ποτηρακι Τζονυ παραπανω? Ειδικα το black, βαραει στο κεφαλι...

  7. kat avatar
    kat 19/11/2012 10:03:28

    Εχει ο καιρος γυρίσματα....

  8. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 19/11/2012 10:08:39

    Τα πάντα όλα θα δούμε θα μας χαζεψουν Αυτοί αλλα πάλι σήμερα λενε αυτο αύριο Πιος ξέρει όπου φυσάει ο άνεμος πανε

  9. Παιανιώτης avatar
    Παιανιώτης 19/11/2012 10:50:22

    Τώρα το μόνο που μένει, είναι να εκδώσει η Χρυσή Αυγή ανακοίνωση καταδίκης του διεθνούς κεφαλαίου και της βίαιης προλεταριοποίησης των μαζών...

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Παιανιώτης 19/11/2012 13:29:37

      Μὰ οὔτως ἢ ἄλλως τὸ κάνει. Τὸ «σοσιαλιστικὴ» στὸ «ἐθνικοσοσιαλιστικὴ» δὲν εἶναι γιὰ μόστρα. Ἅμα παρατηρήσεις, «παίζει» πολὺ αὐτὴ ἡ ρητορικὴ στὴν Χ.Α., ἄσε ποὺ εἶναι τέρμα κρατιστές.

  10. alex23 avatar
    alex23 19/11/2012 10:55:16

    να θυμισω μονο σχετικα προσφατες δηκωσεις του κ. μικη θεωδορακη οτι δεν μπορεσε να τα βρει πολιτικα με το συριζα γιατι αναμεσα στα αλλα δεν δεχοντουσαν να συζητησουν να μπει η λεξη πατριωτικο στο ονομα του κομματος

    νομιζω οτι βλεπουμε τα πρωτα βηματα ενος τακτικισμου του συριζα που κινειται σε τεντωμενο σχοινι και για αυτο οι οροι που θα τιθενται θα ειναι διφορουμενοι, και γινεται στην προσπαθεια του να βγαλει την χωρα απο το ευρω και να δοθει μια ιδεολογικη πλατφορμα στο λομπι της δραχμης

    ετσι θα αναζητησει ιδεολογικα ερισματα στον φοβο κυριως δεξιοστροφων στωματων οτι μια ενωμενη ευρωπη σε πολλα επιπεδα (οπως εχει αρχισει να φαινεται οτι παει να συμβει), θα απορροφισει το εθνικο στοιχειο των κρατων

    ακομα πανω σε αυτην την θολη πλατφορμα, θα χτισει μια δικαιολογια για την συμμετοχη της Α.Ε. καμμενου σε μελλοντικα σχηματα, και οποιων αλλων προθυμων θελουν μια δικαιολογια για να συνεργαστουν με την αριστερα στην νομη της εξουσιας, γιατι ολοι ξερουν οτι μονο του κανενα κομμα δεν θα ειναι αυτοδυναμο για πολλα χρονια στην ελλαδα..

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/11/2012 12:29:06

    Ο Νίκος παίζει το ζουρνά
    κι ο Κώστας το μπουζούκι,
    οι βιολιτζήδες τα λοιπά
    και τρέμει το κουτούκι.
    Βαράτε βιολιτζήδες,
    βαράτε βιολιτζήδες
    είναι τα χρόνια πονηρά
    και για τους παπατζήδες.
    Και μπέρδε μπέρδε μπέρδευε
    και μπερδεμένο μ΄ έχεις,
    Μαριώ δε με προσέχεις.

    (Γιώργος Ζαμπέτας - Ν. Μπακογιάννης)

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/11/2012 12:34:34

    Μήπως εννοούν τον Δήμο Φυλής (κοινώς Χασιά), και την παρουσία του στα ποδοαφαιρικά τεκταινόμενα;
    Απ' ότι ξέρω οι 2 βουλευτές είναι φαν του συμπαθέστατου "Θρασύβουλα" !
    Που δεν πάει δυστυχώς τόσο καλά τελευταία...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ο Θείος 19/11/2012 20:27:10

      Πολυ καλοι ανθρωποι οι του Θρασυβουλου. Εξαιρετικος ανθρωπος σοβαρος & εντιμος ο Προεδρος του. Σπανιοι ανθρωποι σε αυτο το χαμηλου επιπεδου Ελλ ποδοσφαιρο. Μιλαω εντελως σοβαρα. Μας αφησαν τις καλυτερες εντυπωσεις στο Πλατανια Χανιων, περσυ που παιξαμε 2 φορες στη Β' Εθνικη.

  13. κανενας avatar
    κανενας 19/11/2012 12:55:49

    πολυ καλο το αρθρο, μια διορθωση μονο εκει που λετε ''Τώρα, τα σημαίνοντα της λέξης «Φυλή»'', σημαινομενα θελετε να πειτε, σημαινον ειναι η οπτικη και ηχητικη αναπαρασταση της λεξης φυλη, οχι η εννοια της

  14. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 19/11/2012 13:32:29

    Ὄχι, ὄχι, μὴν μπλέκετε αὐτὲς τὶς λέξεις ὡς ὅρους τῆς ἐπιστήμης τῆς γλωσσολογίας μὲ τὰ ἁπλᾶ σημαίνοντά τους στὴν νεοελληνική. Σημαίνοντα ἤθελα νὰ πῶ. Τὸ σημαινόμενο μὲ τὴν ἔννοια ποὺ ἔχει ἡ λέξη στὰ ἑλληνικὰ καὶ ὄχι ὡς ὁρολογία, θὰ σήμαινε τὴν ἴδια τὴν φυλή, ὄχι τὴν ἔννοιά της.

    • κανενας avatar
      κανενας @ Σωτ Μητραλ 19/11/2012 23:13:33

      οκ με συγχωρειτε

  15. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 19/11/2012 14:06:34

    Οι «Mythos Productions» και Το Δεκαπενταμελές, σας καλούν σε συναυλία με χιπ χοπ διασκευές του Fausto Papetti.
    Φωτιά στη σκηνή θα βάλει και το support group «Παντελώς Καμμένος».
    http://www.youtube.com/watch?v=L744p9jacn8

  16. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 19/11/2012 16:35:50

    Η μήτρα στην οποία κυοφορήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑίος «ροζουλί» αριστερισμός είναι ο σημιτικός εκσυγχρονισμός, ο οποίος προσεταιρίστηκε ένα τμήμα της αριστεράς –ιδεολογικά μετέωρο και ευάλωτο μετά την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού-- με το δόλωμα: α) των υψηλών ανθρώπινων ιδεωδών και δικαιωμάτων και β) της ύπουλης αποδόμησης της έννοιας του εθνικού κράτους μέσα από τη σκόπιμη και εκ του πονηρού σύγχυση της εθνικότητας με τον εθνικισμό. Το άρθρο του Πάνου Πικραμένου «Ιδεολογική προσέγγιση του εκσυγχρονισμού» (Άρδην, τ. 57) είναι άκρως διαφωτιστικό επί του προκειμένου.

    http://www.ardin.gr/?q=node/558

    Το αποτέλεσμα ήταν η μεταλλαγμένη, πλέον, αριστερά, μέσω του σημιτικού εκσυγχρονισμού, να προσλάβει, να υιοθετήσει και να ενστερνιστεί ανεπιφύλακτα τα ιδεολογήματα της παγκοσμιοποίησης και της Νέας Τάξης που εξυπηρετούν στην ουσία τα συμφέροντα των αγορών και, σε τελευταία ανάλυση, τον αμερικανικό εθνικισμό. Αυτή είναι πλέον η γραμμή πλεύσης του ΣΥΡΙΖΑ, που βέβαια δεν έπαψε ποτέ να θολώνει τα νερά προσφεύγοντας σε μια αριστερή συνθηματολογία η οποία δεν πείθει κανέναν. Τώρα, το αν οι αγορητές του παραπάνω κόμματος μιλάνε ακόμη και για «Ελληνική Φυλή» αυτό είναι κάτι για το οποίο πρέπει να δείξουμε κατανόηση, αν σκεφτούμε τις οβιδιακές μεταμορφώσεις πολλών στελεχών του, που από λάτρεις του σταλινισμού έχουν μετεξελιχτεί…σε θαυμαστές και θιασώτες του Ομπάμα!

  17. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 19/11/2012 19:21:48

    Μοῦ ζητᾶτε τὴν ἀπολύτως προσωπική μου γνώμη, καὶ μετὰ χαρᾶς νὰ σᾶς τὴν δώσω.

    Δὲν ἀντιμετωπίζω τὸν Ἑλληνισμὸ ὡς μιὰ βιολογικὴ ὀντότητα, καὶ νοιώθω πολὺ ἄβολα ὅταν διαπιστώνω ὅτι ἄλλοι τὸ κάνουν. (Ἢ ἀκόμα κι ὅταν βλέπω παλιοὺς στοχαστὲς νὰ τὸ κάνουν, ὅπως ὁ Καζαντζάκης. Ἐπιμένω ὅτι ἂν καὶ ὁ Δραγούμης τὴν χρησιμοποιεῖ, ἐκεῖ ἔχει σὲ μεγάλο βαθμὸ πολιτισμικό, ὄχι βιολογικὸ περιεχόμενο). «Δὲν κάνω ζωολογία», ὅπως εἶχε πεῖ ὁ Σβορώνος καὶ ὅπως ἐπαναλαμβάνει συχνὰ ὁ Γιανναρᾶς. Ἐπειδὴ σὺν τοῖς ἄλλοις, ἡ «φυλή», ἔννοια βιολογικὴ ποὺ συναρτᾶται μὲ τὴν «καθαρότητα τοῦ αἵματος», ἔχει φανεῖ στὴν ὅποια ἀναζήτησή μου ριζικὰ ἀνεξάρτητη ἀπὸ τὰ κορυφώματα τοῦ ἑλληνικοῦ πολιτισμοῦ. Ἂς ποῦμε ὁ Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός, μέγας ὑμνογράφος στὴν ἑλληνικὴ γλῶσσα καὶ ἴσως «ὁ μεγαλύτερος Ἀριστοτελιστὴς μετὰ τὸν Ἀριστοτέλη», ἦταν... Δαμασκηνός, δηλαδὴ Ἄραβας. Ὅπως καὶ πολλοὶ αὐτοκράτορες τῆς Ἀνατολικορωμαϊκῆς αὐτοκρατορίας δὲν ἀνήκαν σὲ καμμία ἑλληνικὴ «φυλή». Καὶ ὁ λαὸς στὸν ὁποῖον συγκαταλέγομαι λατρεύει ἥρωα Ἀκρίτα Διγενῆ, κάτι ποὺ δὲ σημαίνει ὄτι εἶχε... δύο γένια. Πέρα δὲ ἀπ' αὐτά, δὲν μοῦ ἐπιτρέπει καὶ ἡ μετοχή μου στὴν ἐκκλησία «φυλετικὴ» ἀντίληψη γιὰ τὰ πράγματα. Ὁπότε ναί, νοιώθω πολὺ ἄβολα μὲ τὴν ἔννοια «Ἑλληνικὴ Φυλή». Νοιώθω ὅτι εἶναι ἀντίθετη μὲ τὶς ἔννοιες (ὅτι ἀναγκαστικὰ δὲν μπορεῖ παρὰ νὰ τὶς ἀκυρώνει) «Ἑλληνισμὸς» καὶ «ἑλληνικὸς πολιτισμός».

    Τώρα, τὸ ἂν ὁ φυλετισμὸς εἶναι ρατσιστικός... Εἷναι ἐξ ἀντικειμένου ρατσιστικός, εἶναι -λεξικογραφικὰ δηλαδὴ- ὁ ὁρισμὸς τοῦ ρατσισμοῦ/φυλετισμοῦ, δηλαδὴ ράτσα, δηλαδὴ φυλή, δηλαδὴ Φυλή... Πρόκειται περὶ ταυτολογίας!

    Ἀπὸ τὴν ἄλλη, μοιάζει ἐκτὸς τῶν βουλευτῶν τῆς Χ.Α. νὰ διαφωνοῦν καὶ οἱ βουλευτὲς τοῦ ΣΥΡΙΖΑ στὰ παραπάνω...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Σωτ Μητραλ 19/11/2012 20:37:20

      Ευχαριστώ κατ' αρχήν, για την απάντηση, αλλά επιτρέψτε μου να ανταπαντήσω, ευθύς ως εύρω την χρονική ευκαιρία.

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Παύλος 20/11/2012 02:22:33

        Νάμαστε, λοιπόν, αγαπητέ μου κ. Μητραλέξη.
        Ώστε λοιπόν, με πληροφορήσατε ότι ο Διγενής δεν ονομάζεται έτσι, επειδή έχει δύο "γένια" !
        Αξιόλογη πληροφόρηση !
        Μήπως , όμως, σας διέφυγε ότι το ένα "γένι" του (αυτό του εμίρη, του μουσουλμάνου, του μετέπειτα εκχριστιαννισθέντος), κυριολεκτικά αδρανοποιήθηκε και αφομοιώθηκε, προ της υπερισχίσεως του άλλου, του Χριστιαννικού, του από Βυζαντινό στρατηγό προερχομένου, όθεν προέκυψε το μεγαλείο της ηρωικής αυτής προσωπικότητας ;
        Πες τε μας , επιτέλους, τί πιστεύετε;
        ότι ο Διγενής αποτελεί κράμα των δύο "γενιών", ή απόλυτη έκφανση του μεγαλείου του Ελληνοχριστιαννικού γένους ;;;

        Όσο δε για τον Δαμασκηνό, τί ειρωνεία ;!;!;!;
        Ανακαλύψατε ότι είναι .........άραβας ;;;;;
        Πόσο μονόχνωτη, πόσο καθημαγμένη είναι η γνώση σας ;! ;!;!;
        Έχετε ποτέ ακούσει για τον εληνικό πολιτισμό της Συρίας ;; Έχετε ποτέ επισκευτεί τα ελληνοπρεπέστατα εντυπωσιακά μνημεία της ;
        Μήπως, εν τέλει, .....'τυφλούτε περί το φιλούμενον ο φιλών";;;;

        :
        ΒΙΟΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ

        Αρχική σελίδα Άγιοι Ομολογητές Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός.

        Και τέλος, σχετικά με τη "ζωολογία" του συμπλεγματικού Γιανναρά:
        Άπαγε της βλασφημίας !!!
        Άλλο ζωολογία, αγαπητέ κ. Μητραλέξη, ( δηλαδή βιολογία,ζωοφιλοσοφία, ζωοθρησκεία, ζωοβιοθεωρία, ζωοκτηνοβασία και άλλα συναφή),
        και άλλο αρχές και ιδανικά της Ελληνικής φυλής, που έδωσε τα φώτα του πολιτισμού στον Κόσμο !
        Είναι κάτι πέρα από γνώσεις και πέρα από επιστήμη !
        Τί κρίμα , να εξικνείται η επιστημοσύνη μας στην βαθυστόχαστη ανάλυση: ...Φυλή = ράτσα. Άρα , όποιος επαινεί την Ελληνική φυλή, είναι ρατσιστής !!!!!!!! μαθηματικά επιπέδου Αινστάιν και βάλε !!!!!!!!!!!!!!!!

        Και όμως, η έννοια αυτή είναι κάτι επέκεινα !Είναι μια έννοια, που ή την βιώνεις, ή δεν την βιώνεις ! Δεν διδάσκεται (γιαυτό δεν την συναντήσατε κάπου στην αξιέπαινη καριέρα σας), δεν αγοράζεται, δεν ανταλλάσεται!
        Μόνο μια ...αμόρφωτη - πλην καλλιεργημένη όσο ελάχιστοι - μάνα , μπορεί να σου την εμπνεύσει !

        Επιτέλους, η έννοια Ελληνική φυλή, είναι κάτι πολύ σπουδαίο και ακριβό, για να τη χαρίσω στον κάθε ασεβή και ανίερο Χρυσαυγίτη, ή στον κάθε μιαρό ΣΥΡΙΖΑΙΟ ,
        κατά τον ίδιο τρόπο , που δεν χαρίζω το τόσο ωραίο χρώμα, το κόκκινο, ούτε στην σαπίλα του Ολυμπιακού, ούτε στην σαπίλα του κομμουνισμού !!!!

        • Σωτ Μητραλ avatar
          Σωτ Μητραλ @ Παύλος 20/11/2012 03:21:33

          Παρακάμπτοντας τὸν φιλιππικό/ὑβριστικὸ χαρακτήρα τοῦ σημειωματιδίου καὶ τὶς εὐθεῖες προσωπικὲς προσβολές:

          Συγγνώμη, ἀλλὰ δὲν ἔχετε συναίσθηση τί σημαίνει ἡ λέξη «φυλὴ» καὶ τὴν μπλέκετε μὲ ἄλλες ἔννοιες. Τά'χετε μπλέξει, ἡ σύγχυση εἶναι πελώρια. Ἅμα μιλᾶμε γιὰ «ἰδανικά», τότε δὲν μιλᾶμε γιὰ «φυλή»: ἡ φυλὴ εἶναι βιολογικὴ κατηγορία, δὲν ἔχει «ἰδανικά». Δὲν εἶναι οὔτε «ἔθνος», οὔτε «λαός», οὔτε «γένος».

          Ἂν «ἀδρανοποιήθηκε» μιὰ πολιτισμικὴ ταυτότητα ἀπὸ μιὰν ἄλλη, ἑνὸς «φυλετικὰ ἀνάμεικτου» (μὲ τί ὁρολογία μπλέξαμε...) πάλι δὲ μιλᾶμε γιὰ φυλή.

          Ἂν εἶναι κάτι τὸ «ἐπέκεινα» ποὺ «δὲ διδάσκεται» ἀλλὰ «βιώνεται», πάλι ἐξ ὁρισμοῦ δὲν μιλᾶμε γιὰ φυλή.

          Ἂν τὰ «ἑλληνοπρεπέστατα μνημεῖα» παραπέμπουν σὲ «φυλετικὴ καθαρότητα»... τότε ὁ... Δαμασκηνὸς μπορεῖ νὰ μὴν ἦταν ἐκ Δαμασκοῦ, δηλαδὴ... Δαμασκηνός!

          Ὅσο καὶ νὰ ἀναθεματίζετε τὸ «Φυλή=ράτσα», δυστυχῶς γιὰ ἐσᾶς αὐτὸ παραμένει, ἂν μὴ τί ἄλλο ὡς ἡ κατανόηση τῶν χρησιμοποιούμενων λέξεων.

          Ἐγὼ νὰ ἀπάγω τῆς βλασφημίας, σύμφωνοι, ἀλλὰ προμηθευτεῖτε κι ἐσεῖς κανένα λεξικὸ (λῆμμα «φυλετισμός»).

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Σωτ Μητραλ 20/11/2012 14:40:12

            Κατά πρώτον δηλώνω ότι επ 'ουδενί προτιθέμην να σας προσβάλω και αν η φρασεολογία μου προσέλαβε τέτοια "διάσταση" άθελά μου, σας ζητώ συγγνώμη.
            Δεύτερον, δηλώνω επίσης ανυπόκριτα, ότι σας τιμώ!
            Τρίτον, αν ήταν να καθορίζουμε τις έννοιες των συγχρόνων λέξεων, αυστηρώς βάσει του λεξικού-που, αφελώς κατά την άποψή μου - επικαλείσθε , τότε, αγαπητέ μου κ. Μητραλέξη, αν δουλεύετε στη ζωή σας και δεν είστε άνεργος, ασυναίσθητα, αλλά σαφώς παραδέχεστε, ότι είστε δούλος. Και αν είστε ιδιώτης (ιδιωτική επιχείρηση, ιδιωτικό Ιατρείο, ιδιωτικό γραφείο, κ.ο.κ.) , είναι σαν να αποδέχεστε- φεύ - ότι είστε βλάξ !! !!!!!!( ιδιωτεία = βλακεία) . Και αν είμαι εγώ σε κάποια ουρά έσχατος , με αποκαλείτε ..."σκατένιο" !!!!Αλά , βεβαίως, δεν έχουν έτσι τα πράγματα!
            Λίγη μετριοπάθεια δεν βλάπτει. Αντιθέτως, εξυψώνει !

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Σωτ Μητραλ 19/11/2012 21:59:04

      Αν μου επιτρέπεται μια παρεμβολή:

      Πάντως άλλο η φυλή των βούβαλων της Βόρειας Ντακότα, που δεν την μπασταρδεύουν για να μην χαλάσει η ράτσα που βγάζει νόστιμο κρέας και γάλα και άλλο όποιου "την γλώσσαν του έδωσαν Ελληνικήν, το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου". Η φυλή δεν είναι η "καλή ράτσα"!

      Όποιος έχει δεχτεί Ελληνική Παιδεία, Ιστορία και Γλώσσα, ζει με τα Ελληνικά ήθη και έθιμα, αποδέχεται τα Ελληνικά Ιδεώδη και τους Στόχους του Έθνους, μπορεί να θεωρηθεί ότι ανήκει στην Ελληνική Φυλή.
      Μια φυλή δεν είναι μάντρα, μπορεί να ανανεώνεται.

      Προσωπικά πιστεύω, η σύνδεση Φυλής με Δεσμούς Αίματος και γονίδια και άλλα τέτοια ηρωϊκά τα πιστεύουν κάτι αθώα παιδάκια της ΧΑ απ' τη μια και απ' την αντίθετη τα εκμεταλλεύονταν οι "σύντροφοι" του ΣΥΡΙΖΑ για να προωθήσουν (και το πέτυχαν τελικά) τον ψευτο-διεθνισμό τους κατά της "επάρατης Δεξιάς" και να πείσουν νέους και νέες χτυπώντας στο συναίσθημα τους.

      Πάντα πονηροί οι "σύντροφοι"!...

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Σωτ Μητραλ 20/11/2012 15:31:15

      κ. Μητραλέξη,
      σύντομη μα άκρως περιεκτική η απάντησή σας, αντιπροσωπευτική του ελληνικού κανόνα.

  18. roadrunner avatar
    roadrunner 19/11/2012 20:53:56

    Η ένδοξη "φυλή" μας .... δεν αφήνει ασυγκίνητο κανέναν :)
    Σύντροφοι του σύριζα: διαβάζετε antinews, αλλά με μέτρο !!!

  19. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 19/11/2012 22:16:56

    >Ἂν δὲν διαπιστώνετε τὸ ἀλλόκοτο στὰ παιανίσματα τοῦ ΣΥΡΙΖΑ περὶ τῶν κινδύνων γιὰ τὴν «Ἑλληνικὴ Φυλή»

    "Παιανίσματα" ... σαν υπερβολική τη βρίσκω τη λέξη.Ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α (στα αρκτικόλεξα είναι πιο σωστό να παρεμβάλλονται τελείες) δεν είναι μόνο οι κ. Στάθης Παναγούλης και Νάσος Αθανασίου.
    Σε κάθε περίπτωση δε φαντάζομαι να θεωρείτε ότι οι προαναφερόμενοι μπορεί να καταστρέφουν πάγκους αλλοδαπών στις λαϊκές αγορές.
    Σχετικά με το επίθετο Ε(ε)λληνικός βασικά έχετε δίκαιο αλλά υπάρχει και το Ελληνική Επανάσταση.
    Υ.Γ.
    Μηχανικός έχω σπουδάσει, αλλά ... προσπαθώ να μιλάω και να γράφω σωστά Ελληνικά.