#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2012 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ρουπακιώτης "μαδάει" τα μέτρα: Να ψηφίσω ή να μην ψηφίσω;



(Ανανεωμένο) Αποφεύχθηκε στο παρά πέντε η κυβερνητική κρίση και η εμπλοκή στη διαδικασία κατάθεσης και ψήφισης του πολυνομοσχεδίου. Πριν από λίγο, λένε οι πληροφορίες, ο υπουργός Δικαιοσύνης, κάμφθηκε τελικά και υπέγραψε τα μέτρα ώστε να κατατεθούν σήμερα το βράδυ στη Βουλή. Ο Αντώνης Ρουπακιώτης πείστηκε μετά από συνάντηση που είχε με τον Φώτη Κουβέλη ο οποίος αφού τον κάλεσε εσπευσμένα στο γραφείο του είχε ένα ιδιαίτερα έντονο διάλογο μαζί του.

Είχε προηγηθεί το τηλεφώνημα του πρωθυπουργού στον πρόεδρο της ΔΗΜ.ΑΡ. όπου φέρεται να του είπε ότι αν δεν υπογράψει σήμερα ο Ρουπακιώτης θα τον… απέλυε και θα έκανε ανασχηματισμό βάζοντας άλλον υπουργό.

Τελικά ο κ. Ρουπακιώτης πείστηκε και βάζει την υπογραφή του στο πολυνομοσχέδιο. Διότι… τζάμπα μαγκιές ξέρουν όλοι να κάνουν όταν είναι εκ του ασφαλούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis logikhs avatar
    H pena tis logikhs 05/11/2012 16:50:21

    Γελοιότητες αισχίστου "αριστερού" είδους .

  2. Νιόβη avatar
    Νιόβη 05/11/2012 16:52:10

    Δεν ψηφίζω ΔΗΜΑΡ, αλλά επειδή είμαι συναισθηματικός τύπος θλίβομαι να παρακολουθώ τον αφανισμό ενός ακόμα κόμματος από τον χάρτη. Είναι σαν να ξαναδιαβάζω το Χρονικό Ενός Προαναγγελθέντος Θανάτου και σφίγγεται το στομάχι μου επειδή όλοι στο χωριό ήξεραν ότι ο Σαντιάγο θα πεθάνει εκτός από τον ίδιο.

    • GreekinEurope avatar
      GreekinEurope @ Νιόβη 05/11/2012 16:55:54

      Αν η ΔΗΜΑΡ ψήφιζε τα μέτρα χωρίς γελοιότητες για το "θεαθ΄ναι" και στο βωμό της Εθνικής προσπάθειας δεν θα αφανιζόταν.
      Αν πάλι επέμενε σε μία στείρα άρνηση και αντιπολίτευση δεν θα είχε θέση στο πολιτικό σκηνικό αφού αυτή την πολιτική την καλύπτει ήδη ο ΣΥΡΙΖΑ.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ GreekinEurope 05/11/2012 21:19:17

        Δεν είμαι ψηφοφόρος του κόμματος, οπότε δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τη συλλογιστική των ψηφοφόρων της, αλλά έχω την εντύπωση ότι η ΔΗΜΑΡ ψηφίστηκε από ανθρώπους που στέκονταν κάπου στη μέση μεταξύ του ΣΥΡΙΖΑ (και της φαινομενικά ρηξηκέλευθης πολιτικής ατζέντας του) και των ακραιφνώς μνημονιακών κομμάτων, κι ότι περίμεναν να παίξει έναν ενεργό ρόλο στη διαπραγμάτευση που υποσχέθηκε προεκλογικά ο κ. Σαμαράς. Διαπραγμάτευση δεν έγινε από τον κ. Σαμαρά, αλλά ούτε κι η ΔΗΜΑΡ έδειξε ότι πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση ή ότι, στο τέλος-τέλος, κρατά μια σαφή στάση είτε υπέρ είτε κατά της πολιτικής της κυβέρνησης. Κατάφερε και έδωσε την εντύπωση ενός εντελώς αναξιόπιστου συνομιλητή, για να μην πω τίποτα χειρότερο. Από πού αντλεί συμπάθειες η ΔΗΜΑΡ τώρα, ύστερα από τα «ήξης αφήξης» της; Από τους Νεοδημοκράτες; Αμφιβάλλω. Από τους δικούς της; Δεν είμαι σίγουρη. Αν οι ψηφοφόροι της τήν ψήφισαν γιατί πίστεψαν στον φιλοευρωπαϊκό και ανθρώπινο συνάμα προσανατολισμό της, μάλλον θα της γυρίσουν την πλάτη γιατί τέτοιον προσανατολισμό δεν έδειξε να διαθέτει. Γι αυτό νομίζω ότι θα έχει τη μοίρα του ΛΑΟΣ και για παρόμοιους λόγους. Και πάλι όμως, δεν είμαι ψηφοφόρος της, οπότε μπορεί και η εκτίμησή μου να είναι λάθος.

  3. ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΟΣ 05/11/2012 17:01:34

    δεν ειναι εκλεγμενος, δεν ψηφιζει και αν δε γουσταρει να παραιτηθει

    αλλα ειναι γλυκια η υπουργικη καρεκλα και ο αριστερος μισθος του

    ετσι;

  4. YANNIS LIB. avatar
    YANNIS LIB. 05/11/2012 17:05:43

    Ε αμα δεν κανουν οι αριστεροι και καμμια ψευτομαγκια δεν γινεται.Ειναι στα γονιδια τους. Οταν ομως ερχονται φατσα με την ευθυνη , ποιουν την νησσα!

  5. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 05/11/2012 17:10:05

    Η κατάντια μας...Αυτός ο τύπος δεν πήγε στην ορκομοσία της κυβέρνησης και τον έψαχναν απεγνωσμένα, θα υπέγραφε ένα νομοσχέδιο ?
    Επρεπε να είναι σπίτι του και να πουλάει οποιαδήποτε τρέλλα νομίζει ότι του πάει..

    Χρειάζεται όχι απλά ανασχηματισμός.Ριζική αναδιάταξη της κυβέρνησης και των υπουργείων.Ούτε οι μισοί δεν χρειάζονται..
    Ενας λόχος υπουργών και τίποτε δεν προχωρά.
    Μια σφιχτή ομάδα 10-15 υπουργών είναι αρκετή για την χώρα μας.Και να σβύσει εντελώς η ηλιθια παρακατθήκη κηπουρών και γιωργακη σε βλακώδη πομπώδη ονόματα υπουργείων...Ακου κλιματικής αλλαγής...Και γιατι όχι υετού , πάχνης και ποδηλατόδρομων?

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 05/11/2012 18:43:29

    Βλέποντας και μόνο την φωτογραφία του άρθρου τι να πεις... λες και έβαλε το χέρι στην πρίζα είναι ο παππούς!

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/11/2012 19:03:42

    Η γελοιότητα σε όλο το μεγαλείο της είναι το πολιτικό μας σύστημα....οι Υπουργοί της Κυβέρνησης που προτάθηκαν από την ΔΗΜΑΡ υπογράφουν το νομοσχέδιο που δεν ψηφίζει η ΔΗΜΑΡ....μετά θα σωθούμε

    ΥΓ

    την ίδια στιγμή που ψηφίζονται περικοπές 13,5 δις (ο κ Στουράρας ξεχνά να μας πει πόσο είναι το πρωτογενές ...έλλειμμα μην συγκρίνει κανένας τα νούμερα) που θα περικόψουν το εισόδημα (των προνομιούχων που ακόμα εργάζονται) και των συνταξιούχων η Βουλή στέλνει βολευτές για να ....παρατηρήσουν την νομιμότητα των Αμερικανικών εκλογών ....και οι ηλίθιοι πολίτες απλά φορολογούνται.

  8. Xase avatar
    Xase 05/11/2012 19:34:36

    Τον Τσιπρα δεν τον παω με τιποτα.
    Αλλα ειχε μεγαλο δικιο τελικα οταν ελεγε πως ο Κουβελης ειναι ο νεος Καρατζαφερης. Μολις ειδε τις τελευταιες δημοσκοπησεις αρχησε να την κανει με ελαφρα πηδηματακια.

  9. panos avatar
    panos 05/11/2012 20:15:04

    Οι παπουδες της ΔΗΜΑΡ καταλαβαν οτι σε λιγο διαστημα δεν θα ειναι στο πολιτικο χαρτη και απλα παιζουν τραμπαλα....

  10. Α avatar
    Α 05/11/2012 20:39:14

    Εδώ ο κόσμος χάνεται, ο Σαμαράς τρελλαίνεται να αλλάξει την εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό αλλά κυρίως στο εσωτερικό, συσκέψεις επί συσκέψεων, ο Στουρνάρας τάχει παίξει με την τροϊκα, κι΄όταν όλα φτάνουν στο πρακτικό μέρος, να κατετεθεί το νομοσχέδιο (καλό ή κακό) που δίνει το διαβατήριο για την εκταμίευση της δόσης .... έρχεται ο απίθανος Ρουπακιώτης που δεν θέλει να υπογράψει...
    Πολύ σουρεάλ το σκηνικό ....
    Να πας κι΄από Ρουπακιώτη ... βρε παιδί μου αυτό δεν λέγεται ατύχημα, αυτό είναι απ΄τ΄άγραφα.

  11. Jay Gatsby avatar
    Jay Gatsby 05/11/2012 23:00:40

    Είναι δυνατόν άνθρωπος με τέτοια κόμη να ληφθεί υπ όψιν σοβαρά;

    Xτένα και στο κουρείο γρήγορα.

  12. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 06/11/2012 01:02:51

    1. Υπουργείο Εξωτερικών
    2. Υπουργείο Οικονομικών
    3. Υπουργείο Εθνικής Άμυνας
    4. Υπουργείο Εσωτερικών
    6. Υπουργείο Ανάπτυξης,
    7. Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων,
    8. Υπουργείο Περιβάλλοντος
    9. Υπουργείο Εργασίας
    10. Υπουργείο Υγείας
    11. Υπουργείο Γεωργίας
    12. Υπουργείο Δικαιοσύνης
    13. Υπουργείο Δημόσιας Τάξης
    14. Υπουργείο Τουρισμού
    15. Υπουργείο Ναυτιλίας
    16. Υπουργείο Μακεδονίας και Θράκης

    Δημιουργούνται Διευθύνσεις ανά Υπουργείο ως ακολούθως :

    Εσωτερικών : Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
    Ανάπτυξης : Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων
    Παιδείας : Θρησκευμάτων ,Πολιτισμού , Αθλητισμού
    Περιβάλλοντος: Ενέργειας (η Κλιματική Αλλαγή είναι μπαρούφα και δεν θα την αποτρέψει κανένα υπουργείο ή Διεύθυνση)
    Εργασίας : Κοινωνικής Ασφάλισης, Πρόνοιας
    Γεωργίας : Αγροτικής Ανάπτυξης , Τροφίμων
    Τα , Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων είναι μπουρδολογία και δεν αποτελούν ούτε διευθύνσεις.
    Το , Προστασίας του Πολίτη ,εννοείται και δεν χρειάζεται.

    Μισές δουλειές έγιναν . Η ονομασίες σιδηρόδρομοι με ονόματα μπαρούφες του βλαμμένου πρέπει να καταργηθούν.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Κ. Βέρος 06/11/2012 09:36:42

      Πολλά υπουργεία μάζεψες.
      Μερικά εκτός απο το να διατηρούν την στρατιά των υπαλλήλων και να προσθέτουν διοικητικές και γραφειοκρατικές πράξεις δεν έχουν άλλο λόγο.
      Το εσωτερικών πχ με τι ασχολείται? Με τις εκλογές ή με τους υπαλλήλους του κράτους? Οι οποίοι είναι ομως σε άλλα υπουργεία .
      Πρέπει να ξεχάσουμε αυτά που μάθαμε μέχρι τώρα ...Εντελώς απο την αρχή...
      7-8 Υπουργεία είναι αρκετά, επι μέρους τμήματα με μόνιμες θέσεις γραμματέων ή υφυπουργών μπορούν μετά να ασχολούνται με τα διαδικαστικά της καθημερινότητας και να μην επηρεάζονται καν απο τον υπουργό.
      Γιατί πάντα κάποιος ρουπακιώτης θα διορίζεται υπουργός, δεν θα μας κυβερνούν υπεράνθρωποι.

      Το κράτος μας πρέπει να στηθεί απο την αρχή...Φορμάτ, και νέο σύστημα ...
      Νέα νοοτροπία...
      Αντι γραφειοκρατική.
      Αν δοκιμάσουμε με τους ίδιους στα ίδια σκ...τά θα πέσουμε πάλι.Δεν γίνεται.
      Το βλέπουμε τώρα στην κρίση...Ενβα σωρό υπουργοί και είναι άχρηστοι και άφαντοι...Σαν αν μην υπάρχουν