#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2011 08:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ραγκούσης και η καρτελοποίηση των ταξί



Ο τρόπος με τον οποίο επιλέγει να ασκεί κυβερνητική εξουσία ο υπουργός Γιάννης Ραγκούσης προδίδει απωθημένα.  Και παραπέμπει κάπου ανάμεσα σε μνημονιακό γενίτσαρο που δίνει διαπιστευτήρια στην τρόικα και σε επαρχιώτη πολιτευτή που μαγεύτηκε από τις σειρήνες του νεοφιλελευθερισμού.

Οι Έλληνες ταξιτζήδες, ίσως  να μην είναι οι πλέον καλότροποι άνθρωποι  αυτού του πλανήτη. Πιθανόν και να μην υπήρξαν απόλυτα τυπικοί στην εξυπηρέτηση του πελάτη. Ούτε αποτελούν υπόδειγμα κυκλοφοριακής αγωγής. Η αλήθεια όμως είναι μία: Στο ελληνικό ταξί δεν κινδυνεύεις ! Ούτε μεθυσμένο οδηγό συναντάς, ούτε φτάνεις στον προορισμό σου έντρομος με σφήνες και παράβαση των ορίων ταχύτητας. Αυτό άλλωστε αποδεικνύει και η στατιστική των τροχαίων.

Η μειωμένη παραβατικότητα στην οδική συμπεριφορά των Ελλήνων αυτοκινητιστών, βρίσκεται σε απόλυτη συνάρτηση με την αξία του άυλου περιουσιακού στοιχεία της άδειας του ταξί. Κανείς στοιχειωδώς σώφρων, δεν διακινδυνεύει να χάσει την περιουσία του καταστρατηγώντας βασικούς κανόνες της επαγγελματικής του ιδιότητας. Γι αυτό λοιπόν οι Έλληνες ταξιτζήδες τηρούν τις μίνιμουμ, αλλά και ουσιώδεις προϋποθέσεις άσκησης του επαγγέλματος τους.

Επιπλέον υπάρχει και μία άλλη αλήθεια. Στην διάρκεια της τελευταίας πενταετίας οι υπηρεσίες βελτιώθηκαν εντυπωσιακά, χωρίς την ευθέως ανάλογη αύξηση των κομίστρων. Τα οχήματα εκσυγχρονίστηκαν και χρόνος αναμονής για τον πελάτη μειώθηκε δραστικά. Αντίθετα και αυξήθηκε δραστικά ο χρόνος αναμονής του ταξιτζή μέχρι να βρεί κούρσα μπορεί να περιμένει μία και δύο ώρες στα αεροδρόμια και τις πιάτσες.

Ειδικά στην περιοχή της Αττικής δεν υπήρχε κανένας λόγος για αύξηση του αριθμού των αδειών. Το άνοιγμα των επαγγελμάτων δεν γίνεται επειδή επιβάλλεται από μία ανώτερη φιλοσοφική αρχή και από τον νόμο των αγορών που λέει ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι δουλειά θέλει.  Η απελευθέρωση υπόκειται στον νόμο του κορεσμού. Αυτού που απλά ονομάζουμε «πληθυσμιακό κριτήριο».

Το νομοσχέδιο Ραγκούση, στην πραγματικότητα εξοντώνει τους ταξιτζήδες με την μορφή που τους ξέραμε σήμερα. Και σε καμία, μα καμία περίπτωση δεν εγγυάται βελτίωση των υπηρεσιών για το καταναλωτικό κοινό.

Επί της ουσίας ο κ. Ραγκούσης επιβάλει(άγνωστο με ποιό σκεπτικό...)την απόλυτη καρτελοποίηση του κλάδου και την συνακόλουθη προλεταριοποίηση του επαγγέλματος «οδηγός ταξί». Αν αυτό ονομάζεται μεταρρύθμιση, άξιος ο μισθός του υπουργού και των «συμβούλων» του...

Γιώργος Χαρβαλιάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 13/09/2011 09:14:08

    "Το νομοσχέδιο Ραγκούση, στην πραγματικότητα εξοντώνει τους ταξιτζήδες με την μορφή που τους ξέραμε σήμερα".

    Μήν το πολυλές, Γιώργο, αρκετούς θα τους κάνεις να χαμογελάνε.

  2. markos avatar
    markos 13/09/2011 09:49:33

    καμια απελευθερωση δεν υπαρχει απλα ο ραγκουσης ζηταει απο τους ιδιοκτητες να παραδωσουν τις νομιμα αγορασμενες αδειες (με συμβολαια)και να τους δωσει αδεια παροχης υπηρεσιων ωστε να δουλευουν σε εταιριες

  3. Ariadne avatar
    Ariadne 13/09/2011 10:32:56

    Εγώ θα ήθελα να ξέρω, στην Πάρο θα το "ανοίξει" το επάγγελμα; ή θα παραμείνουν οι "φίλοι του " ταξιτζήδες ως έχουν;

  4. letta avatar
    letta 13/09/2011 10:34:06

    ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΩΝ ΤΑΞΙΤΖΗΔΩΝ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΣ, ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟ, AEGEAN ΚΛΠ ΤΖΑΜΠΑ. ΑΥΡΙΟ ΚΥΡΙΟΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ (ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΕ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΧΡΕΩΣΕΙ. ΘΑ ΤΑ ΔΗΜΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΡΙΖΟΥΝ. ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΟΛΟΙ, ΓΙΑΤΙ "ΟΤΙ ΑΚΟΥΣ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΣΟΥ ΚΑΡΤΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΣΟΥ".ΤΟ ΤΑΞΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΡΩΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΤΑΞΙΤΖΗ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ,ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΛΕΨΕ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ. ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΣΤΕΓΝΑ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ letta 13/09/2011 16:39:28

      Pes ta file!

  5. avanti avatar
    avanti 13/09/2011 10:42:34

    Περιμένετε να μιλήσουν οι δημοσιογράφοι και να πούνε τι, αφού γράφουν και λένε μόνο κατ' εντολήν........ Τώρα όσον αφορά τον ραγκούση , το σκεπτικό του ήταν το εξής ένα: κοίταξε τους τραπεζικούς του λογαριασμούς και είπε, έχω ανάγκη από "χαρτούρα" , αν συνεχίσω έτσι θα ξεμείνω και έρχονται και εκλογές. Πιστεύει κανείς σε αυτή τη χώρα ότι οι πασοκοι υπουργοί και λοποί περι αυτών ότι λειτουργούν με γνώμονα το κοινό συμφέρον? Εαν πραγματικά το πιστεύει να κοιταχτεί, έχει σοβαρότατο πρόβλημα.

  6. Ignoramus avatar
    Ignoramus 13/09/2011 11:16:21

    Οποιος οδηγαει δικυκλο ξέρει πολυ καλα ποσο προσεχουν οδικα οι ταξιτζηδες. δολοφονοι ολοι τους.

    • Π Δ avatar
      Π Δ @ Ignoramus 13/09/2011 12:03:40

      ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΣΤΕΙΟ ΝΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΙ;ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ;ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΙΣΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ.

    • CHYAN avatar
      CHYAN @ Ignoramus 13/09/2011 12:13:38

      ΟΠΌΤΕ ΜΕ ΤΙ ΛΟΓΙΚΉ ΣΟΥ Ignoramus ΑΣ ΔΏΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΕ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΣ ΑΒΓΑΝΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΚΑΛΎΤΕΡΑ....!!!!!
      ΜΑ ΣΎΝΕΛΘΕ ΜΙΛΆΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΑΣ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ . ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΕ ΕΤΣΙ
      ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ ΟΠΩΣ ΕΔΩ
      ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ

    • Επίκουρος avatar
      Επίκουρος @ Ignoramus 13/09/2011 13:29:12

      Πρέπει να χάσουν οι ταξιτζήδες το ταξί τους,το σπίτι τους και την ζωή τους γενικότερα επειδή ο φίλος Ignoramus ενοχλείτε όταν κάνει σφήνες με το παπί.Αν δεν είναι αυτό λογικό τότε τι είναι;Αναμένω και ελπίζω να καταλάβουμε όλοι ότι ο εχθρός είναι ένας και ο αγώνας κοινός.

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Ignoramus 13/09/2011 19:00:18

      Ignoramus
      οδηγώ μηχανή χρόνια τώρα. Στην Αθήνα, στην Πάτρα και τώρα στην Κατερίνη όπου μένω μόνιμα. Σε διαβεβαιώ πως δεν έχω κινδυνέψει ποτέ από ταξιτζή. Αντίθετα με έχει γλιτώσει ταξιτζής από δικό μου λάθος. Όμως αν αύριο μπει σε ταξί που οδηγά κάποιος λαθρό η μάνα σου , η κόρη σου ή γυναίκα σου θα νιώσεις ανακουφισμένος και ήσυχος μέχρι να φτάσουν στον προορισμό τους; Τα παραδείγματα εγκληματικότητας, ειδικά στο Λονδίνο, άπειρα.

    • Themis avatar
      Themis @ Ignoramus 14/09/2011 11:21:00

      Έχεις δίκιο...Και εγώ παπιάς είμαι και τα έχω δεί ..
      Γι'αυτό λοιπόν ας τους πάρουμε τις περιουσίες τους...Να τους κλείσουμε τα σπίτια τους ...Να αφήσουμε τις τράπεζες να τους τα πάρουν...Να τους βγάλουμε στον δρόμο.Και τα παιδιά τους να την πληρώσουν...Να μείνουν άνεργοι...Να φύγουν..Να πάνε στην Γερμανία και στην Αυστραλία μετανάστες..
      Οι αλήτες!!!!! Βάλανε υποθήκη τα σπίτια ΤΟΥΣ(!!!!) για να πάρουν ταξί χωρίς απόδειξη (μαύρα)...Οι αλήτες!!!!!!
      Α...Ξέχασα...Να πεθάνουν και οι κατσίκες τους !!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ Ignoramus 16/09/2011 16:37:54

      Ignoramus σε εχει ριξει ταξιτζης?????δεν ειναι ολοι ιδιοι,και να κατσεις να σκεφτεσε και μετα να μιλας.

  7. Π Δ avatar
    Π Δ 13/09/2011 11:57:41

    ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ Η ΛΥΣΣΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΟΣ Ο ΡΑΓΓΟΥΣΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΟ.ΤΩΡΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΩΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΩΛΗΣΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ.ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΙΑ ΨΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΜΗΝΥΣΗ ΠΟΥ ΥΠΕΒΑΛΕ ΕΠΩΝΥΜΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΗΝΥΣΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.ΓΕΛΟΥΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ.ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΤΟ ΡΕΖΙΛΙΚΙ ΤΟΥ ΡΑΓΓΟΥΣΗ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΗΤΟΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ Η ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ.

  8. tassos avatar
    tassos 13/09/2011 12:05:19

    Ignoramus έχεις επανειλημενα εδω μέσα μανία με τον κλάδο μας...Έχεις οδηγήσει ποτε σου αυτοκίνητο;Έχεις υπόψιν σου ότι δουλεύουμε όλη μέρα και έχουμε στατιστικά το μικρότερο ποσοστό ατυχημάτων;Εάν εμείς είμαστε δολοφόνοι εσείς με τις μηχανές που περνάτε με ταχύτητες ανάμεσα μας δεν έχετε τάσεις αυτοκτονίας;

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ tassos 13/09/2011 12:22:36

      Βλέπεις αγαπητέ τάσσο, οτι κατορθώνουν να μας κάνουν να στρεφόμαστε ο ένας κλάδος εναντίον του άλλου;΄Ολοι οδηγούμε καλά εκτός μεμονωμένων περιπτώσεων, όπως λέει συχνά και ο πρόεδρός σας.

  9. Orestios avatar
    Orestios 13/09/2011 12:10:04

    Πάντως οφείλουμε να ομολογήσουμε πως ο Ραγκουσης κινείται εντός της Σοσιαλιστικής Ιδεολογίας, γιατί πολλοί θα σπεύσουν να μιλήσουν για μη Σοσιαλιστικά μέτρα.

    • Π Δ avatar
      Π Δ @ Orestios 13/09/2011 12:39:56

      ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΡΑΓΓΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΤΑ ΤΣΕΠΩΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΕΘΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΑΤΑ

      • Orestios avatar
        Orestios @ Π Δ 13/09/2011 13:09:21

        Ο Σοσιαλισμός εμπεριέχει τη βαρβαρότητα και τη διαφθορά.
        Κολχοζοποίηση στα ταξί, ή αλλιώς εταιριοκρατία

  10. anaconda avatar
    anaconda 13/09/2011 12:27:45

    Η αλήθεια είναι ώς εξής :
    1. Στόχος η εξάλειψη των μικρομεσαίων και ο μηδενισμός κάθε περιουσιακού τους στοιχείου.
    2. Ο επαρχιωτισμός, όταν ένας άνθρωπος δεν έχει επίπεδο και μαγεύεται από την εξουσία, γίνεται εγκληματικός.
    3. Οι αυτοκινητιστές έχουν "φάει" μεγάλη απόριψη και επιθετικότητα και πλέον, με το δίκιο τους, δεν μπορούν να ελέγξουν τις αντιδράσεις τους.
    4. Οι βουλευτές του πασόκ, μετράνε ημέρες και ξέρουν ότι άν αντιδράσουν, διαγράφονται.
    5. Οι δημοσιογράφοι, πληρώνονται απο τα αφεντικά τους για να εξυπηρετήσουν τα συμφεροντά τους. Αν αντιδράσουν θα πάρουν το χαρτί της απόλυσης. Ξέρετε κανένα εργαζόμενο, να μην υπερασπίζεται τα συμφέροντα της επιχειρήσεως στην οποία εργάζεται?

  11. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 13/09/2011 12:58:23

    Πληροφορουμαι από την Γεωργια με την ομογαλακτη με τον Παπανδρεου κυβενρηση και με τους κοινους μυστικοσυμβουλους και την κοινη επιβλεπουσα... αρχη ότι περασε αναλογο νοπμοσχεδιο με τα ταξι.

    Και ενω προηγουμενως, διαφορα φτωχαδακια με ενα taxi που με χιλια ζορια διεθεταν εβγαζαν κανενα μεροκαματο μολις περασε το νομοσχεδιο μπηκαν στην αγορα 2-3 κροισοι-βαμπιρ με αγνωσοτυ προελευσης κεφαλαια από πισω τους, με ολοκαινουργια αυτοκινητα και οδηγους υπαλληλους και πεταξαν έξω όλους του μικροιδιοκτητες ταξι.

    Για να δουμε ποιος καρχαριας θα καταβροχθησει τους Ελληνες ταξιτζηδες. Μακαρι να του κατσουν στο στομαχι (ειναι και δυσκολοχωνευτοι...)

  12. tassos avatar
    tassos 13/09/2011 13:06:31

    Αριαδνη έχεις απόλυτο δίκιο,όσο για αυτο που είπε ο πρόεδρος πιστεύω ότι έκανε λάθος...Δεν γίνεται να είσαι δώδεκα ώρες στο τιμόνι και να μην κανείς λάθη..Ούτε ο σουπερμαν δεν θα το κατάφερνε..

  13. dimitris avatar
    dimitris 13/09/2011 14:36:41

    αστο ...ξεφυγες

  14. θοδωρης avatar
    θοδωρης 13/09/2011 14:41:12

    Ο Ραγκού ειχε 4 μήνες στο περίμενε τα ΜΑΤ στην Κερατέα, στέλνοντάς τα στις 4:00 πμ, ενω υπήρχε δικαστική απόφαση για παύση εργασιών, σε ενα βουνό, με -4C, 12ωρες βάρδιες, χωρίς να υπάρχουν μηχανήματα για φύλαξη και κανείς δεν καταλάβαινε που αποσκοπούσε.

    Δεν άλλαξε γνώμη ούτε με τους αστυνομικούς που βγηκαν σε αναπηρία, ούτε τα ντου μέσα στην πόλη.

  15. sitting duck avatar
    sitting duck 13/09/2011 14:42:35

    Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι το μέτωπο με τους ταξιτζήδες άνοιξε, με τόσο άγαρμπο τρόπο, για να εξυπηρετήσει εσωτερικές μικροκομματικές σκοπιμότητες και όχι ασφαλώς, επειδή υπαγορεύθηκε ως προτεραιότητα από την τρόικα. Και ο κύριος Ραγκούσης που παριστάνει τον ανένδοτο, καλό θα ήταν να υιοθετεί ανάλογη στάση στα αιτήματων των νταβατζήδων που λυμαίνονται το Υποδομών και δεν διανοείται να τους χαλάσει χατήρι. Ξέρει αυτός τι εννοούμε...

  16. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 13/09/2011 15:14:09

    Ρε σοβαρευτητε εδω η ΕΛΛΑΔΑ χανεται και εμεις ακομα ασχολουμαστε αν οι ταξιτζηδες χασουν τα προνομια που ειχαν ως τωρα, δηλ. να εχουν ετησιο εισοδημα 80.000 ευρω το λιγοτερο, καθαρα και περισσοτερα σε πολλες περιπτωσεις.
    Θελουν απο την πιτα που τρωνε να μην δωσουν σε κανεναν, δεν υπαρχουν αλλοι ικανοι να γινουν ταξιτζηδες;;; πρεπει ο πατερας να την δεινει την αδεια στον γιο;;;;
    ειναι δικαιο αυτο;;; ρωταω εσας που κοπτεστε για δικαιοσυνη.!!!! Απο που αγορασατε τις αδειες, που πληρωσατε φορους; ποιος πηρε τα χρηματα που δωσατε και πως τα δικαιολογησε;
    Ξερετε, υπαρχουν πολλα ερωτηματα που δεν μπορουν να απαντηθουν.
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ.....!!!!
    ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΗΤΕ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.!!!! ΟΧΙ, ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.!!!!!!

    • Π Δ avatar
      Π Δ @ ΧΑΡΗΣ 13/09/2011 18:24:19

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΤΑΞΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ.ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΝΟΜΙΜΑ ΜΕ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΝΑ ΤΟΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ [ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΓΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΗΟΡΕΞΗ].ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟΥΣ.

    • markos avatar
      markos @ ΧΑΡΗΣ 13/09/2011 18:27:49

      ελα ντε πρεπει ο πατερας να δινει το σπιτι στο παιδι του?να δινει το μαγαζι του στο παιδι του?οχι βεβαια μολις πεθαινει να τα παιρνει το κρατος και να τα δινει σε αλλους πιο ικανους!δεν μπορουν να γινουν αλλοι μαγαζατορες και ιδιοκτητες ελεος με αυτο το κρατος

    • CHYAN avatar
      CHYAN @ ΧΑΡΗΣ 13/09/2011 19:32:23

      ΤΙ 80.000 ΜΟΝΟ ;;; 180.000 ,280.000€ ΚΑΘΑΡΑ ΠΑΝΤΑ!!!
      ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ,ΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΑΧΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟ ΤΞΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΚΤΑ 12€ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΚΤΑ ΔΕΥΤ. -ΠΑΡ. ΣΚ ΧΑΛΙΑ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΜΕ
      ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ 75€-80€ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ 12 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ .
      ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΛΥΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΞΕΣΠΑΤΕ ΕΠΑΝΩ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΤΥΠΑΝΕ ΛΥΠΑΜΕ

  17. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 13/09/2011 15:21:05

    Γιατι χρησιμοποιητε τη λεξη "επαρχιωτης" σαν κατι προσβλητικο; Οι περισσοτεροι ειμαστε επαρχιωτες. Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα (ευτυχως!)

  18. dinodamo avatar
    dinodamo 13/09/2011 15:34:35

    Μακαρι να παρει ο Βγενοπουλος τις αδειες ολες και να προσλαβει ανεργους νεους με δυο τρεις γλωσσες να συνεννουνται καποτε και τα δεκα εκατομμυρια τουριστων που ερχονται καθε χρονο.Ολη η γεροντοκρατια πρεπει καποτε να σωπασει.Ανοιξτε καμια εφημεριδα να δειτε ποσο νοικιαζεται η αδεια η ρωτηστε κανεναν που εχει υπενοικιασει και θα καταλαβετε οτι καποιοι ζουνε στο τομαρι καποιων αλλων και μετα πουλανε πατριωτισμο οτι δηθεν και καλα θα μπουνε Μπαγκλαντες στο ταξι.Μα ηδη εχουν μπει ενοικιαστες που δουλευουν σαν μπαγκλαντες τζαμπα και μπορει να μπαινουν και μεσα.

    • ΚΑΛΧΑΣ avatar
      ΚΑΛΧΑΣ @ dinodamo 13/09/2011 19:50:36

      Αναρωτηθικες μηπως ΠΟΣΑ ΘΑ παιρνουν οι ανεργοι νεοι, υπαλληλοι του εκαστοτε μεγαλοεπιχειρηματια που λες, και ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΑΝ νοικιασουν ενα ταξι με το ποσό που βλεπεις στις εφημεριδες?

      Να σου πω εγω?

      ΤΩΡΑ : απο 1200 εως 1700 ευρω αναλογως τη διαθεση του καθενος
      ΜΕΤΑ : 750 ευρω.

      α ρε Ελληνα.......

      Απορω που το παιζετε εξυπνοι σε κατι που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...

      Ο ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 80.000 ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ

      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

      αλλα τι να περιμενεις απο το λαο που οι μισοι σχεδον ψηφισαν ΓΑΠ

      • dinodamo avatar
        dinodamo @ ΚΑΛΧΑΣ 13/09/2011 21:03:05

        Ναι το 750 ομως ειναι καθαρα (+4 ωρες υπερωρια + ασφαλιση + δωρα) και Ελαχιστα κι αν ξερεις στην Ελευθερη αγορα υπαρχουν και πιο αξιοκρατικα κριτηρια και μετρηση αποδοτικοτητας και μπονους και πριμ (σε αντιθεση με τα οικογενειοκρατικα κριτηρια του σημερα) που ανεβαζουν το κασε.Οποτε το ιδιο λεμε.

        • dinodamo avatar
          dinodamo @ dinodamo 13/09/2011 21:05:57

          Επισης τα 750 ευρω που λες οτι θα βγαζω μετα τα εβγαζα ντελιβερας σουβλακερι ειναι λιγο δυσκολο σε μια πιο κερδοφορα δουλεια να πιανω τοσα.

          • ΠΔ avatar
            ΠΔ @ dinodamo 13/09/2011 21:16:28

            ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΙΣΟΥΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ''ΚΑΛΗ ΜΕΡΙΑ''ΜΕ ΤΑ 750 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΨΗΛΟΜΙΣΘΟΙ.OXI MONO ΣΤΑ ΤΑΞΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ.

  19. kwstas avatar
    kwstas 13/09/2011 16:21:09

    Οι Αμερθκανοί λένε "follow the money". Φαντάζομαι ότι η έρευνα για την προέλευση των "άδηλων" πόρων υπουργού & συνεργατών θα απαντήσει στο γιατί. Εκτός αν πρόκειται για τη μανία ενός ακόμη δελφίνου, γιουσουφακίου κατα το ελληνοθωμανικότερον, να δώσει τα διαπιστευτήριά του στους οικονομικούς μας αφέντες.

    • Π Δ avatar
      Π Δ @ kwstas 13/09/2011 18:36:51

      ΑΣΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΤΡΕΛΑ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΑ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΤΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ.ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΤΟΥ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥ ΘΥΜΩΣΕ.ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤΟ ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΩΡΑ ΕΙΠΕ ΝΑ ΡΗΜΑΞΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ. ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙ.ΕΠΕΙΤΑ ΩΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΤΣΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΑΚΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ

  20. CHYAN avatar
    CHYAN 13/09/2011 19:38:49

    ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΒΓΑΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΕΚΕΙ;;;ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΜΕ ΚΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!!

    • dinodamo avatar
      dinodamo @ CHYAN 13/09/2011 20:04:20

      Στειλε το email του υπευθυνου για βιογραφικα (κατ ιδιαν μη το δουνε αλλοι 2 εκταμμυρια που ψανονται).