30/11/2011 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Π.Καψής εκπρόσωπος της κυβέρνησης

Με απόφαση του Πρωθυπουργού, Λουκά Παπαδήμου, Υπουργός Επικρατείας και Κυβερνητικός Εκπρόσωπος, αναλαμβάνει ο Παντελής Καψής.

Ο κ. Καψής προέρχεται από το Συγκρότημα Λαμπράκη και μέχρι πρότινος ήταν διευθυντής στα ΝΕΑ και μετά το ΒΗΜΑ, διακριθείς για τις επιθέσεις του στη ΝΔ. Είναι επίσης γιος του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ, Γιάννη Καψή.

Ερώτηση: ο κ. Καψής θα εκπροσωπεί και την συμμετέχουσα στην κυβέρνηση ΝΔ, ή μόνο το ΠΑΣΟΚ;

 Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 30/11/2011 21:54:36

    NA ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΤΗ ΝΔ.ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΟΥΡΑΓΟΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

  2. factorx avatar
    factorx 30/11/2011 21:55:38

    Με απόφαση του Πρωθυπουργού, Λουκά Παπαδήμου, αναλαμβάνουν,
    - Επικεφαλής του Οικονομικού Γραφείου του Πρωθυπουργού, ο Γκίκας Χαρδούβελης, Καθηγητής στο τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πανεπιστημίου Πειραιώς.
    - Επικεφαλής του Γραφείου Στρατηγικού Σχεδιασμού, ο Γιώργος Παγουλάτος, Καθηγητής Ευρωπαϊκής Πολιτικής και Οικονομίας στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ factorx 30/11/2011 22:28:33

      Πρωτα στον ΣΚΑΙ,μετα στην ΝΕΤ και τελος στην κυβερνηση.
      Το μονοπατι της επιτυχιας σου λεω!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Δικερως 01/12/2011 00:58:29

        Ειδικά ο δεύτερος έχει διακριθεί μέσα από τις σελίδες της αλαφουζοφυλλάδας ως ιεροκήρυκας των τροϊκανών κατακτητών, με έμφαση στην κινδυνολογία αλλά και στην απαξίωση "της ΝΔ του Σαμαρά", όπως αρέσκεται να λέει.

        Είπαμε όμως: μετά την απομάκρυνσιν εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...

  3. Νικος avatar
    Νικος 30/11/2011 21:59:38

    Κάποιο λάθος έγινε ο Σημιτης γύρισε!θα έχει και ράλι φούσκα χρηματιστηριου

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/11/2011 22:01:09

    Kαι τη ΝΔ φυσικα.Αφου ο Ψυχαρης ειναι συμβουλος του προεδρου γιατι ο Καψης να μην αντιπροσωπευει τη ΝΔ;

  5. Orestios avatar
    Orestios 30/11/2011 22:04:32

    Το ξέαμε ότι η κυβέρνηση είναι τσίρκο.

  6. Y. avatar
    Y. 30/11/2011 22:05:27

    Ο Μανωλάκης ο αδελφός, ..τίπτας?

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 30/11/2011 22:06:21

    Ο Καψής υπουργοποιείται ως τεχνοκράτης ή ως πασοκικό σκύβαλο?

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Τιγράνης 30/11/2011 23:48:17

      ΩΣ ΠΑΣΟΚΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ. Η αυτοδυναμία τώρα είναι δεδομένη.

  8. Απηυδισμένος avatar
    Απηυδισμένος 30/11/2011 22:07:22

    Τι διαμαρτύρεστε; Ο Καψής ήταν συμμαθητής του Λαζαρίδη στο Κολέγιο. Οπότε η ΝΔ θα έχει τώρα κυριαρχικό ρόλο στην ενημέρωση, μετά την αποκατάσταση των σχέσεων και με τον κ. Παπαχελά και με την οικογένεια Ψυχάρη. Αυτό δεν έλεγε και ο Τροτσκυ, τον οποίο έχει μελετήσει ο Χρύσανθος; Οι επαναστάτες πρέπει να κάνουν εισοδισμό στην εξουσία. Έτσι επιτέλους η ΝΔ μεταλάσσεται ύστερα από τόσα χρόνια ακινησίας. Απο κόμμα εξουσίας πέρρασε στην αντισταση και κάνει εισοδισμό στην ...εξουσία. Σε λίγο θα την κοιτάζει και με το κυάλι...

  9. Δικερως avatar
    Δικερως 30/11/2011 22:08:38

    Να ρωτησει καποιος την γνωμη του πατερα του.
    Θα κλαψουμε απ΄τα γελια.

    • dorieus avatar
      dorieus @ Δικερως 01/12/2011 00:29:00

      Τόν ἔβαλε γιά νά φέρη στήν ὑποτιθέμενη λαοπρόβλητη κυβέρνηση νερό τοῦ Καματεροῦ καί ἔτσι θά λύση ὅλα τά προβλήματα. Τόν θυμόσαστε τόν μπαμπακούλη του στά Νέα τοῦ ΔΟΛ μέ τό νεράκι ? Καί μετά μοῦ ἔκοψες τό σχόλιο ποῦ τἄχωνα στό Σαμαρᾶ γιά τήν συγκυβέρνηση. Ἄν νομίζεις ὅτι ἔτσι εἶναι οἱ ἡγέτες εἶσαι πολύ μά πολύ βαθιά νυχτωμένος. Μέ σεβασμό ἕνας φασίστας, κομμουνιστής, μαλάκας τῶν ἀγανακτισμένων (Πάγκαλος ἔφη).

  10. xbab avatar
    xbab 30/11/2011 22:08:54

    Ότι χειρότερο. Οι δεινόσαυροι ξανάρχονται. Φανατικός, ξύλινος που αναδείχθηκε μέσα από τα έντυπα του ΔΟΛ. Δεν αξίζει δεκάρα όπως και όλο το Καψέϊκο. Είναι όμως άνθρωπος του παρασκηνίου και παλαιοπασόκος και πιστός στρατιώτης των εντύπων [συγκροτήματος] που κυβερνάνε μια ζωή.
    Ο κ.Παπαδήμος με την επιλογή του αυτή αυτοαναιρείται, ως πρόσωπο αποδεκτό από τον ελληνικό λαό. Φαίνεται να του τον επέβαλαν. Αν όχι, ευλόγως εξάγεται το συμπέρασμα ότι και αυτός είναι μέρος του συστήματος της διαπλοκής και των λεγόμενων "νταβατζήδων".
    Η Νουδούλα τι κάνει;
    ...Καλά ευχαριστώ και χαιρετίσματα στην εξουσία!

    • Αχινός avatar
      Αχινός @ xbab 30/11/2011 22:25:30

      Ο κ.Παπαδήμος με την επιλογή του αυτή αυτοαναιρείται, ως πρόσωπο αποδεκτό από τον ελληνικό λαό.

      Καλά, πλάκα μας κάνεις; Ποιό πρόσωπο αποδεκτό από τον Ελληνικό λαό; Διορισμένος πρωθυπουργός είναι που μας φόρτωσαν στην πλάτη.

      Ως «αποδεκτό» τον παρουσιάζουν μόνο κάτι ΣΚΑΙ, ΜΕΓΚΑ, οι φυλλάδες του Καψή, καλιώρα, και τα «γκάλοπ» τους.

      Φαίνεται να του τον επέβαλαν.

      Τα έχεις μπερδέψει. ΕΜΑΣ μας τον επέβαλαν. Και όχι μόνο τον Καψή αλλά κυρίως τον Παπαδήμο.

      Αν όχι, ευλόγως εξάγεται το συμπέρασμα ότι και αυτός είναι μέρος του συστήματος της διαπλοκής και των λεγόμενων “νταβατζήδων”.

      Τραπεζίτης, Γκόλντμαν Σακς, τον διάλεξαν για να χαρεί η Μέρκελ και οι τοκογλύφοι και εσύ ανησυχείς «μπας και είναι μέρος του συστήματος της διαπλοκής»;

      Όχι, δεν είναι απλά τον νταβατζήδων, είναι απεσταλμένος των ΑΡΧΙ-νταβατζήδων, του εξωτερικού, των οποίων οι δικοί μας είναι είτε υπάλληλοι, είτε απλά ψιλικατζίδικα μπροστά τους.

  11. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 30/11/2011 22:10:15

    Αύριο το πολύ μεθαύριο ορκίζεται αναπληρωτής Υπουργός Επικρατείας ο κ. Μανώλης ΚΑΨΗΣ!! .Ναι ,ναι αυτός που φαντάζεσθε....

  12. hdgr avatar
    hdgr 30/11/2011 22:10:18

    Χμ...φαίνεται πως οι ευχές του αγιορείτη εισακούονται από τον Πανάγαθο!
    Ο πρώην διευθυντής του κυβερνητικός εκπρόσωπος , ο υιός του διπλωματικός σύμβουλος , θα δούμε και άλλα;

    Μήπως έχει δέσει το γλυκό και δεν το ξέρουμε;

    • hdgr avatar
      hdgr @ hdgr 30/11/2011 23:07:58

      ΥΓ

      Εδώ που τα λέμε "δεν τρέχει και τίποτα" . Ένας παραπάνω .
      Από αυτή την κυβέρνηση λείπουν μόνο οι κομμουνιστές και οι μαλάκες.
      Για το τελευταίο πάντως δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
      Θα περιμένω να δω τι θα πει και ο Πάγκαλος.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/11/2011 22:18:01

    Αυτά είναι τα ωραία της ''στήριξης'' ...

  14. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 30/11/2011 22:18:26

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ Θα κατέβει και Επικρατείας με το ΠΑΣΟΚ; Εκεί να δεις γέλιο... Ναι, μωρέ την ξεγελάσανε τη ΝΔ.

  15. katalytikos avatar
    katalytikos 30/11/2011 22:19:54

    Γιατί όχι και ο ΜΠΑΜΠΗΣ, ....εξ αδιαιρέτου, για να δέσει πιο γρήγορα το γλυκό??

  16. proedroskp avatar
    proedroskp 30/11/2011 22:20:14

    O Θεμος θα βολευτει κι αυτος καπου σε αυτη την κυβερνηση?

  17. Enzo avatar
    Enzo 30/11/2011 22:21:21

    ποιες εκλογες και ποια αυτοδυναμια.
    Παω να δουλεψω να ταϊσω την οικογενεια και οτι μας φωτισει ο θεος.

  18. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 30/11/2011 22:21:27

    Η απολυτη παρακμη!! Ξεφτιλα κυριοι. Και ακομα συμμετεχει η ΝΔ σε αυτο το παλαιοπασοκικο συνοθυλευμα? Κατα τα αλλα ο Παπαδημος θα αποτελουσε λυση για την πατριδα και αλλα τετοια κουραφεξαλα. Οι ανθρωποι αγαπητε Αντωνη ειναι ορκισμενοι εχθροι τοσο του εθνους οσο και δικοι σου.

  19. epi avatar
    epi 30/11/2011 22:27:49

    Πώς τους διόρισε; Το εθνικό τυπογραφειο έχει εδώ και μία εβδομάδα απεργία. Εκτός και αν όλα γίνονται εν κρυπτώ, παρανόμως και στο μιλητό!!!

  20. Ηλίας avatar
    Ηλίας 30/11/2011 22:31:00

    Χαχαχαχα! Η νδ στηρίζει είπαμε ακόμα αυτη την κυβέρνηση;;;

  21. d.a.- avatar
    d.a.- 30/11/2011 22:39:07

    εξαιρετικά για το σύντροφο κυρ-παντελή
    http://www.youtube.com/watch?v=5YPj0PZLUXE

  22. Θέμις avatar
    Θέμις 30/11/2011 22:40:21

    Μας έχει γίνει συνήθεια πλέον. Έχουμε και λέμε: Βουλή εκλεγείσα κατόπιν προεκλογικής νοθείας (λεφτά υπάρχουν), υπουργοί μη εκλεγμένοι, κυβερνητικός εκπρόσωπος ένας expert της διαπλοκής, μη εκλεγμένος βεβαίως και φυσικά πρωθυπουργός μη εκλεγμένος με 255 ψηφους εμπιστοσύνης!
    Τι λέγανε τα σχολικά μας βιβλία; Ότι η Ελλάδα είναι η κοιτίδα της δημοκρατίας;
    Θα ζηλεύει ο Πρετεντέρης πάντως. Τόσο αγώνα έκανε, να μην ανταμειφθεί;

  23. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 30/11/2011 22:48:11

    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΟΚΡΑΤΙΑ: Σε αυτήν εδώ την χώρα οι πολίτες έχουν κανένα δικαίωμα; Η μήπως έχουν μόνο την υποχρέωση να πληρώνουν τα κερατιάτικα της κλεπτοκρατίας και της ψευτοκρατίας;

  24. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 30/11/2011 22:48:29

    τωρα να δεις πως θα αφριζει απο το πολυ κυριε ελέησον ο αλλος ο Καψης, ο Μανωλης, απο το ΜΕΓΚΑΛΟ καναλι. Ωχ τι εχουν να ακούσουνε τα αυτιά μας...

  25. proedroskp avatar
    proedroskp 30/11/2011 22:50:17

    Ειμαι σιγουρος πως με Αβραμοπουλο θα εχει αψογη συνεργασια.

  26. Νικος avatar
    Νικος 30/11/2011 22:53:03

    Γεια σου βρε Αντώνη με τις επιλογές σου.Μας ξέχασες φίλε όλους εμάς που σε στηρίξαμε μετά από την συντριβή και πιστέψαμε ότι κάτι θα άλλαζε.Αμ δε Αντώνη εσύ πιστεύεις ότι με τον γιο του Ψυχάρη και τον Καψη θα δεις εξουσία αλλά θα φας μαύρο πατριώτη και ξέρω ότι και ο φίλος σου ο μακαρίτης ο πατέρας μου ο κ. Γιάννης θα αναρωτιέται τι στο καλό κανείς. Ξύπνα λοιπόν όσο είναι καιρός.

  27. Γιάννης avatar
    Γιάννης 30/11/2011 22:58:48

    Καλά στο τέλος θα γίνει πάλι ότι έγινε επί Καραμανλή . Ο κάθε πασοκοθρεμένος θα βολεύεται και θα υβρίζει την ΝΔ. Ρε που πάμε ρε που πάμε

  28. Ραβινος avatar
    Ραβινος 30/11/2011 23:01:30

    Σκετη πικρα τιποτα αλλο!

  29. IOANNIS avatar
    IOANNIS 30/11/2011 23:04:35

    ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ,ΨΗΦΟ ΣΤΗ ΝΔ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ

  30. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 30/11/2011 23:17:36

    Ωραία. Καλή εξέλιξη.
    Να βγει στον κόσμο ο νέος υπουργός Επικρατείας. Να τον υποδεχθούμε.
    Τόσα χρόνια προπαγάνδας...εεεε συγνώμη ενημέρωσης του χρωστάμε ένα ευχαριστώ. Τον περιμένουμε με ανοιχτές αγκάλες.
    Όλα εδώ πληρώνονται. Και θα πληρωθούν.

  31. μέτοικος avatar
    μέτοικος 30/11/2011 23:18:59

    Πιο σιγά ρε παιδιά η ΝΔ ....κοιμάται.
    Με τι ηθικό θα προχωρήσει αυτό το κόμμα πού έχει ως μόνο στόχο (και διαχρονικά) την μακροημέρευση των εχθρών του;

  32. Aris. A avatar
    Aris. A 30/11/2011 23:19:29

    Ο Παπαδήμος για την βιτρίνα επιλέγει το ποιο χαρακτηριστικό πρόσωπο του ελληνικού παρασκηνίου.

    Είναι μια καθαρά πολιτική επιλογή που πιστοποιεί ότι υπάρχει σχεδιασμός ο Παπαδήμος να είναι υποψήφιος πρωθυπουργός στις επόμενες εκλογές.

    Το ερώτημα είναι αν θα ηγηθεί του Πασόκ ή θα δημιουργήσει νέο κόμμα.

    Κατά πάσα πιθανότητα θα δημιουργήσει νέο κόμμα με τμήματα του Πασόκ και της ΝΔ όπου στόχος είναι να πάρει το νέο κόμμα γύρω στο 15%.

    Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα η επόμενη κυβέρνηση μπορεί να είναι μεταξύ Πασόκ και κόμματος Παπαδήμου.

    Τότε μην αποκλείεται να δείτε συμφωνία για εκ περιτροπής πρωθυπουργία και κάποια στιγμή τον Παπανδρέου πάλι πρωθυπουργό.

    Νομίζω ότι επειδή πρέπει να θεωρήσουμε την παράταση της κυβέρνησης Παπαδήμου δεδομένη η ΝΔ πρέπει να αποσύρει υπουργούς και στήριξη ακριβώς στις 19 Φεβρουαρίου.

    Οσοι σπρώχνουν τις εκλογές όσο το δυνατόν μακρύτερα είναι για να δώσουν χρόνο στον Παπανδρέου να αποχωρήσει αλλά και για να δώσουν τον κατάλληλο χρόνο να ετοιμαστεί η κίνηση Παπαδήμου.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 01/12/2011 01:06:54

      Και να αποσυρθούν οι υπουργοί της ΝΔ στις 19 Φεβρουαρίου -που δεν είμαι και βέβαιος αν κάποιοι θα θελήσουν πρόθυμα να αποχωριστούν τις παράτες και τα... αγήματα-, η ζημιά (θα) έχει ήδη γίνει. Όπως βλέπουμε, το καρκίνωμα της δοσιλογικής συμμορίας απλώνει ήδη το ρίζωμά του με μεγάλη ταχύτητα, και σκοπός του είναι, πολύ απλά, να μην έχει ανάγκη καμία τυπική στήριξη της ΝΔ πολύ νωρίτερα από τις 19 Φεβρουαρίου.

      Δεν θα κουραστώ, λοιπόν, να το επαναλαμβάνω: μετά την απομάκρυνσιν εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Αυριανιστής 01/12/2011 01:46:08

        Ξεκολλάτε λέμε από την παρόλα ότι ο Σαμαράς μπορούσε και να διώξει τον Παπανδρέου και να μην συμμετέχει σε μεταβατική κυβέρνηση μικρής διάρκειας. ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ. Πώς αλλιώς να το πούμε να το καταλάβετε. ΔΕΝ μπορούσε να επιβάλλει μόνος του εκλογές. Πώς το λένε; Ξυπνάτε, ξεκολλάτε, βάλτε το μυαλό να δουλέψει. Το θέμα είναι πώς θα το χειριστεί ώστε να μην χάσει το πρόσωπό του ως η μόνη εναλλακτική λύση της χώρας. Όσοι δεν τα κατανοούν όλα αυτά και επιμένουν ότι ο Σαμαράς έκανε λάθος και ότι τάχα μου μπορούσε να μην συμμετέχει στη μεταβατική κυβέρνηση χωρίς να πλήξει το εθνικό συμφέρον, ας πάει στο ΚΚΕ ή στο ΣΥΡΙΖΑ. Άντε, έχετε γίνει κουραστικοί με την καραμέλα αυτή! Αν θέλετε κομμουνιστή ή αριστερόζ Σαμαρά δεν θα τον βρείτε ποτέ. Στο καλό και καλή παρέα με την Αλέκα και την αριστερίστικη αρτηριοσκλήρωση

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 02:06:55

          Μη χάνεις την ψυχραιμία σου, αγαπητέ. Πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα σου χρειαστεί, για να ερμηνεύσεις τι έχουν τα έρ'μα (της αυτοδυναμίας) και ψοφάνε. Κι εσύ ακόμα θα αναρωτιέσαι ότι με τον ήλιο τα βγάζεις, με τον ήλιο τα μπάζεις. (Το ότι ο ήλιος είναι... ο πράσινος, προφανώς ποτέ δεν σε απασχόλησε.)

        • hdgr avatar
          hdgr @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 02:07:00

          Επομένως η σημερινή κυβέρνηση υπηρετεί το εθνικό συμφέρον; Τότε γιατί να την αλλάξουμε;

        • Περιπτερας avatar
          Περιπτερας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 12:05:04

          Άλλοι με την Αλέκα και τον Αλέξη και άλλοι με τον Πάγκαλο, τον Παπακωνσταντίνου, την Διαμαντοπούλου και τον Καψή (έλεος!!!)

          Διαλιέχτεεεεεεεε! Σε λίγο Μανώλη Μ. δεν θα έχεις πρόβλημα και με τον κύριο Μπάμπη στη κυβέρνηση που στηρίζεις…

  33. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 30/11/2011 23:19:38

    Αυτός ρε είναι ο λαός του ΠΑΟΚ: με πανώ στο White Heart Lane Που γράφει "steal from the rich & give to the poor"!
    https://p.twimg.com/AfhpSLqCMAA5IVh.jpg

  34. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 30/11/2011 23:21:28

    Αφού δεν βάλανε την Κάτια Μακρή, πάλι καλά...

  35. peter k avatar
    peter k 30/11/2011 23:22:08

    Κυβερνηση κουκλοθεατρο.Περαστικα.

  36. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 30/11/2011 23:25:59

    Έλεος...........

  37. Joao avatar
    Joao 30/11/2011 23:27:23

    Αν υπήρχε λίγη αξιοκρατία σ'αυτή την κυβέρνηση, θα επέλεγαν τον Πρετεντέρη. Οι αδικίες να λέγονται. Τόσο γλύψιμο να πάει χαμένο?

  38. Πέτρος. Μ avatar
    Πέτρος. Μ 30/11/2011 23:30:06

    Κάθε ημέρα στήριξης σε αυτό το σύγχρονο χουντικό τραπεζο-εκδοτικό έκτρωμα και 10000 ψήφοι λιγότεροι...
    Α! Τον Λαλιώτη για υπουργό εσωτερικών μην ξεχάσετε.

  39. φαίδων avatar
    φαίδων 30/11/2011 23:31:31

    [Photo] Ο φίλαθλος του ΠΑΟΚ στο 0-2 με την Τοτεναμ για κυβερνητικός εκπρόσωπος ΤΏΡΑ!!!!! http://shar.es/ojJEH

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ φαίδων 30/11/2011 23:58:07

      Αυτό μας το δείχνετε για να δεχτούμε ευκολότερα τον Καψή? Κάτι τέτοιοι ψηφίζουν και έχουμε φτάσει εδώ.

  40. anaconda avatar
    anaconda 30/11/2011 23:32:34

    Έκανα την ίδια σκέψη και με πρόλαβες.
    Τελικά σε αυτή την Χώρα οι γλύφτες και οι διαπλεκόμενοι θα επιζήσουν.

  41. anaconda avatar
    anaconda 30/11/2011 23:39:46

    Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αποκαταστήσουμε και την Όλγα μας!
    Έτσι Αντώνη?

  42. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/11/2011 23:48:02

    Επειδή μπερδεύτηκα από τα σχόλια, ο Καψής τοποθετήθηκε από τον Παπαδήμο κυβερνητικός εκπρόσωπος, ή από τον Σαμαρά εκπρόσωπος τύπου της ΝΔ? Γιατί δεν βρίζουμε τον Παπαδήμο, αλλά τον Σαμαρά? "Για όλα φταίει ο Καραμανλής" all over again? (Αν και με την τοποθέτηση υιού Ψυχάρη το ψιλοτραβάει ο οργανισμός του του Αντώνη.)

  43. vaggelis avatar
    vaggelis 30/11/2011 23:53:44

    το κερασακι στη τουρτα για τα γεννεθλια (2 χρονια εκλογες νεας δημοκρατιας) μαζι με συμβουλο το γιο του ψυχαρη και τη συνεντευξη στο βημα ΤΖΑΚ ΠΟΤ ο δολ

  44. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 01/12/2011 00:24:54

    ΡΕ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ? ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. ΞΥΠΝΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ . ΑΚΟΥ Ο ΚΑΨΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΚΤΟΣ Ν.Δ, ΡΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ?

  45. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 01/12/2011 00:26:29

    παει να κρατησει ισοροπιες ο σαμαρας ,να τα χει καλα με ολους γιατι νομιζει οτι θα τον βοηθησουν οταν γινει κυβερνηση. τα ιδια εκανε και ο καραμανλης και τωρα ειναι αραχτος στη ραφηνα. καθε μερα που περναει και οι παραδοσιακοι ψηφοφοροι της νου δου απογοητευονται απο το κομμα. ενα κομμα χωρις αρχη μεση και τελος, ενα κομμα χωρις δυο τρεις σοβαρους ανθρωπους. με στελεχη της πλακας. πως να το εμπιστευτει ο κοσμος αυριο για να γινει κυβερνηση.
    αντωνη σαμαρα ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη. και ο πελε οταν επερνε τα παγκοσμια με την βραζιλια ειχε αλλους δεκα παιχταραδες διπλα του.
    εσυ ποιους εχεις ? εχεις?

  46. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 01/12/2011 00:41:00

    όσοι είχαν γευματίσει το ΔΥΣπέπτο παραμύθι ότι η συγκυβέρνηση είναι "κόλπο" ΝΔ και μεγάλη επιτυχία κλπ κλπ

    τώρα μάλλον δυσκολέυονται να το χωνέψουν ...

    όσοι φωνάζαμε από την 1η μέρα απλά βλέπουμε να γίνονται όσα προβλέπαμε ...

    κατά τα άλλα όπου να ναι θα έρθει ΜΑΚΡΥΝΑΡΙ από το σύντροφο Φαήλο να μας εξηγεί πάλι γιατί όσοι γελάμε με τη συγκυβέρνηση ΔΕΝ είμαστε αρκούντος δεξιοί ...

    • factorx avatar
      factorx @ EVANGELOS 01/12/2011 03:02:32

      Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά η αμετροέπεια ενοχλητική. Ειδικά ο ... ξεροολισμός

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ factorx 01/12/2011 16:16:51

        Αδερφέ , η δική μου έντονη και συχνή διαφωνία με τη συγκυβέρνηση καθώς και η κριτική σε όσους "εργολαβικά" -δεν εννοώ εσένα- αναλαμβάνουν να την υποστηρίζουν με μόνο επιγχείρημα ότι έχουν το "δεξιό" αλάθητο ... χαρακτηρίζεται ως αμετροέπεια και "ξερολισμός"... οκ να το δεχτώ

        ίσως δεν είμαι αρκούντως δεξιός για να κρίνω ...

        από εκεί και πέρα όμως κάνε σε παρακαλώ ένα πολύ απλό "τέστ"

        διάβασε τι έγραφε ο κόσμος στο antinews μέχρι και τη μέρα της συγκυβέρνησης ... και διάβασε τι γράφει μετά !!!

        πως εξηγείς το γεγονός ???

        μέρα με τη μέρα , την ομοθυμία και προσδοκία για αλλαγή διαδέχτηκε η έντονη κριτική , η απογοήτευση και η διαφωνία ...

        πιστέυεις ότι ομαδικώς οι αναγνώστες έπεσαν θύμα του ιού "ξερόλα" ???

        καταλαβαίνω την πολύ δύσκολη θέση που καθημερινά δημιουργεί η προσπάθεια υπεράσπισης της συγκυβέρνησης αλλά κατάλαβε και εσύ την πολύ δύσκολη θέση του μέσου Έλληνα που μετά τον Παπαδήμο κοιτά γύρω του και ΔΕΝ βρίσκει σε κάνενα πολιτικό σχηματισμό , ελπίδα να ΑΝΤΡΑΠΕΙ η κατάσταση που καθημερινά τον εξαθλιώνει ...

        ηαποδοχή από τη ΝΔ του κυρ Παντελή (όπως και ο Ψυχάρης "τζούνιορ") είναι απλά άλλο ένα θλιβερό βήμα προς την ΑΝΤΙΘΕΤΗ κατεύθυνση από αυτή που εγώ (ως αμετροεπείς ξερόλας) θα ήθελα να οδέυει η ΝΔ ...

        • factorx avatar
          factorx @ EVANGELOS 01/12/2011 16:31:57

          1. Καταρχήν δεν είσαι παλιός αναγνώστης του antinews για να ξέρεις , τελευταία μας ανακάλυψες.

          2. συνεχίζεις να το παίζεις "έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώράφά σου" κι αυτό είναι που ενοχλεί - εμένα τουλάχιστον.

          3. παράδειγμα: εμείς διαβάζουμε πριν απο σένα όλα τα σχόλια που ανεβαίνουν και δεν ξέρουμε τι γίνεται; ξέρεις καλύτερα;

          4. είδες πουθενά να στηρίζω συγκυβέρνηση; βρες έστω και μια ανάρτηση

          5. η ανωνυμία του διαδικτύου σημαίνει ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΕΘΥΝΟΤΗΤΑ - δεν γράφουμε ότι μας κατεβαίνει στο κεφάλι - εδω τουλάχιστον

  47. sitting duck avatar
    sitting duck 01/12/2011 00:50:34

    Mα καλά ρε παιδιά, μέχρι πριν λίγα 24ωρα η ΝΔ δεν έδινε τον νυν υπερ πάντων αγώνα για να αλλάξει η διοίκηση της ΕΡΤ; Τώρα τι έγινε; έβαλε υπεύθυνο όλων των κρατικών μέσων προπάγανδας τον αρχιπροπαγανδιστή του ΔΟΛ; Δουλευόμαστε μεταξύ μας ή απλώς ο Σαμαράς τα έχει χάσει;

  48. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 01/12/2011 00:54:11

    Tα έχει χάσει ή μήπως έχει...παραδοθεί; Αν νομίζει ότι θα βγεί πρωθυπουργός με την κουτσοστήριξη(ολάκερη αποκλείεται να την έχει γιατί υπάρχουν συμβολαια κι αλλού) του συγκροτήματος και της Καθημερινής, είναι γελασμένος. Διαβλέπω άγρια ρωγμή στην πάλαι ποτέ ελπιδοφόρα Σαμαρική πτέρυγα και θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Κριμα Αντώνη γιατί αυτοί που στήθηκαν στις ουρές πριν δύο χρόνια σε νόμιζαν αντι-συστημικό. Φαίνεται ότι μία δεκαετία στην κατάψυξη σε έκανε να περάσεις όλων των ειδών τα...διόδια. Αντε και με το καλό στην Αττική οδό!

  49. dorothea avatar
    dorothea 01/12/2011 00:56:11

    A, ρε Αντώνη που μας έκλεψες την ελπίδα. Δεκανίκι του συστήματος κατάντησες. Και αυτομόλησες πριν προλάβεις να ρίξεις έστω μια μπαταριά!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ dorothea 01/12/2011 01:53:53

      Αυτό κατάλαβες εσύ; Πολύ εύκολα σε παίρνει από κάτω. Χωρίς υπομονή δεν κερδίζεται κανένας πόλεμος. Αν σε καταθλίβει τόσο εύκολα η οποιαδήποτε πασοκιά και αν φόβιζε τους πάντες η προσπάθειά τους να ικανοποιήσουν το κομματικό τους συμφέρον αδιαφορώντας για το εθνικό (π.χ. ψάχνοντας τρόπους παράτασης της ημερομηνίας εκλογών) τότε θα έπρεπε να δεχτούμε ότι δεν υπάρχει εναλλακτική λύση. Τουλάχιστον εδώ δεν είναι χώρος μοιρολατρών. Ελπίδα μωρέ, ο κόσμος θέλει το καινούργιο. Μπούχτησε από πασοκ και τις λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις ... Στοίχημα του Σαμαρά είναι να υπερβεί τις σάπιες πλέον κομματικές διαχωριστικές γραμμές και να εκφράσει όλους τους Έλληνες. Οι πασοκιές θα καταπέσουν σαν χάρτινος πύργος όταν θα γίνει αυτό.

  50. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 01:55:07

    Εσύ μάλλον δεν ψήφισες Σαμαρά, ψευταράκο

    • andreas gr avatar
      andreas gr @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 02:28:10

      Κι ομως φιλε μου και ετρεχα απο την Ν Μακρη να γυρισω στο Μοσχατο μην και χασω.

  51. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 02:01:15

    Άσχετο αλλά σχετικό: Πώς γίνεται στο google news να μην είναι ΟΥΤΕ ΜΙΑ εφημερίδα ή ενημερωτική ιστοσελίδα μη πασοκική ή μη μνημονιακή; Γιατί είναι παντελώς απών π.χ. ο Ελεύθερος Τύπος, το antinews κ.α.;

    • andreas gr avatar
      andreas gr @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 01/12/2011 02:34:35

      Mανωλη κτυπα στο google skorpiosgreek (videos) να δεις οτι εγω υπαρχω και αν θες γινε και μελος.Καλο σου βραδυ.ΥΓ. η στο ΥOUTUBE

  52. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 01/12/2011 02:04:54

    πολύ κακώς επικεντρώνετε μερικοί το πρόβλημα στον Σαμαρά ( με κατ εμέ άστοχα λογοπαίγνια)

    όσο ατυχές ΗΤΑΝ να χαρακτηρίζονταν όσοι διαφώνησαν με την επιλογή της συγκυβέρνησης ως "αριστεριστές" ... και όσο γραφικά ήταν τα άρθρα που παρουσίαζαν τότε το Σαμαρά ως νέο Καραισκάκη κλπ ...

    άλλο τόσο άστοχη είναι και η ΠΛΗΡΗΣ απαξία που διαβάζω παραπάνω ...

    ΔΕΝ είναι ο σωτήρας του Έθνους ο Σαμαράς ... όπως ΔΕΝ είναι και δεκανίκι του συστήματος

    έχει ΠΟΛΥ μικρότερες ευθύνες από τον ΓΑΠ και είναι ΑΔΙΚΟ να απαξιώνεται συνολικά η εικόνα του ...

    προσωπικά ΔΙΑΦΩΝΩ με την πολιτική ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ της ΝΔ και δεν πρόκειται να μεταπειστώ όσο συνεχίζει να εφαρμόζει (με την παροχή ψήφου εμπιστοσύνης) την κατ εμέ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗ πολιτική Πασόκ -ΕΕ- ΔΝΤ

    να δεχτώ επίσης ότι μερικοί είχατε ΟΝΤΩΣ πιστέψει ότι με την συγκυβέρνηση "κάτι θα άλλαζε" και τώρα πέφτετε από τα σύννεφα ...

    ... η παράταξη είναι φανερό ότι γύρισε την πλάτη στο μέσο Έλληνα (που σήμερα εξαθλιώνεται) μέχρι εκεί όμως ... μην πάμε και στο άλλο άκρο ...

  53. ε.αντωνοπουλος avatar
    ε.αντωνοπουλος 01/12/2011 02:34:28

    Το όνομα εγγύηση . Η μέχρι τώρα πορεία το ίδιο . Η αντικειμενικότητα του λίρα χρυσή . Οι απόψεις του πρασινοφασίζουσες .
    Η ΝΔ καλώς δεν ασχολείται με τα τερτίπια της κυβέρνησης Παπαδήμου .
    Μια λαϊκή έκφραση λέει , θέλει η . . . . να κρυφτεί αλλά η χαρά δεν την αφήνει.
    Καλή τύχη στον Πρωθυπουργό του Γιωργάκη και στο άξιο τέκνο του συστήματος.

  54. Pluto avatar
    Pluto 01/12/2011 03:44:43

    Γιά τον διορισμό του Καψή ως Κυβερνητικού εκπροσώπου,ειδικού σκοπού καί 100 μονον ημερών ποσώς ευθύνεται η ΝΔ ! Διότι μολονότι μετέχει με εξωκοινοβουλευτικά στελέχη στο παρόν Υπουργικό Συμβούλιο δεν εκφράζεται σ` επίπεδο ιδεολογίας καί επισήμων θέσεων από τον εκπρόσωπό του.
    Γιά τον διορισμό Καψή ευθύνεται η Αριστερά του Τσίπρα! Διότι με την ξεροκέφαλη άρνησή της να στηρίξει τον ειδικό σκοπό των 100 ημερών,παίζει το παιχνίδι του ΠΑΣΟΚ δίχως την παραμικρή αίσθηση ευθύνης απέναντι στη χώρα,αδιαφορώντας για τον κίνδυνο μη καταβολής μισθών καί συντάξεων!

  55. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 01/12/2011 05:24:11

    Κομπλέ πίκρα, επιτέλους το κατεστημένο γίνεται κυβέρνηση χωρίς αντιπροσώπους.

  56. ANTΩNHS avatar
    ANTΩNHS 01/12/2011 06:32:44

    Τελικά γιατί έγινε αυτή η κατ'ευφημισμό συγκυβέρνηση?Ρε κάθε είδους ευκαιριακά λαμόγια μας δουλεύετε?Ουστ από τη ζωή μας σας βαρέθηκα όλους με τη χουντάρα που μας φορτώσατε!

  57. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/12/2011 06:44:41

    Μετά τήν αποκάλυψη,γιά χουντικά σταγονίδια,στό Βήμα,τώρα επιβραβεύεται.!!!

  58. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 01/12/2011 09:12:13

    Επί του πιεστηρίου:
    Ανασχηματισμός με 11μελή κυβέρνηση τεχνοκρατώνΠρωθυπουργός:

  59. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 01/12/2011 09:44:29

    Επί του πιεστηρίου:

    Σαρωτικός ανασχηματισμός σήμερα το πρωί με νέα 11μελή κυβέρνηση τεχνοκρατών, κατά το παράδειγμα της Ιταλίας:

    Πρωθυπουργός: Σταύρος Ψυχάρης

    Υπουργός Εξωτερικών: Αλέξης Παπαχελάς
    Υπουργός Εθνικής Αμύνης: Δημήτριος Αβραμόπουλος
    Υπουργός Δημοσίων Έργων: Γεώργιος Μπόμπολας
    Υπουργός Οικονομικών: Λαυρέντης Λαυρεντιάδης
    Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων: Γρηγόρης Βαλλιανάτος
    Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης: Γιώργος Κουρής
    Υπουργός Μακεδονίας και Θράκης: Παναγιώτης Ψωμιάδης
    Υπουργός Εσωτερικών και Δικαιοσύνης: Γιάννης Πρετεντέρης
    Υπουργός Πολιτισμού: Μάκης Ψωμιάδης
    Υπουργός Τύπου και Κυβερνητικός Εκπρόσωπος: Κάτια Μακρή

    Η ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης θα πραγματοποιηθεί απόψε στις 11 μ.μ. στην αίθουσα δεξιώσεων του Διογένης Παλλάς.

    • BAGOU avatar
      BAGOU @ Γιάννης Καλαματιανός 01/12/2011 21:31:57

      Και ο κύριος Μπ'αμπης; Αυτός δεν έχει δικαίωμα να πάρει μία καρέκλα, ένα σκαμνάκι, ένα χαλάκι τέλος πάντων; Κρίμα δεν είναι;

  60. nikos avatar
    nikos 01/12/2011 09:57:52

    και τώρα πάλι ΠΑΣΟΚ, για ακόμη καλύτερες μέρες.

  61. seven avatar
    seven 01/12/2011 10:55:04

    Απλά δεν υπάρχει , τον Καψή ??? Χειρότερος αυτού ο Μ.Καψής χαχαχαχα.
    Για γέλια και για κλάματα είμαστε όχι μόνο ως κόμμα αλλά και ως χώρα.
    Να δείς που έιχε δίκιο ο Σαρτζετάκης "είμαστε έθνος ανάδελφων".

    • Ζάχαρη και μέντα avatar
      Ζάχαρη και μέντα @ seven 01/12/2011 16:02:20

      Η ακριβής φράση του πρώην προέδρου της Δημοκρατίας ήταν:

      "είμαστε έθνος ανάδελφον"

  62. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 01/12/2011 11:21:43

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

  63. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 01/12/2011 12:48:36

    Μπράβο για την επιλογή!!! Αντώνη το δέχτηκες αλλά δεν αντιμίλησες.Αντε και στο υπ.Αμύνης τον χασαπόπουλο με τον παπαχελα!!Αν λέω αν πρότεινες τον Ρίζο για παράδειγμα τι θα σου έλεγαν???Αλλά συγνώμη το ξέχασα δεν συγκυβερνούμε...Εκλογές τις απόκριες Αντώνη θα έχουμε????Είδομεν!!!!

  64. no fear avatar
    no fear 01/12/2011 12:49:53

    Eκεί στη Συγγρού, έχουν μήπως την εντύπωση οτι τους βολεύει η επιλογή Καψή για κυβερνητικός εκπρόσωπος?Με την έννοια οτι κάθε φορά που θα τον βλέπουν οι ψηφοφόροι της Ν.Δ.θα παθαίνουν σοκ και θα προσδοκούν την γρήγορη επάνοδό της στην εξουσία ώστε να απαλλαγούμε μια ώρα αρχύτερα απο το διαπλεκόμενο μιντιακοπολιτικό σύστημα.Είναι βαθιά νυχτωμένοι!Ας ανοίξουν τα παράθυρα να ακούσουν τη"βοή των επερχομένων γεγονότων".Αν κάτι αναρωτιέται ο κόσμος σήμερα είναι ποιός κυβερνά επιτέλους αυτόν τον τόπο και γιατί δεν τολμά η Ν.Δ. και ο πρόεδρος να τοποθετηθεί.

  65. Η.Α avatar
    Η.Α 01/12/2011 13:07:05

    Πάντως ο Καψής, ο Χαρδούβελης και οι λοιποί δεν νομίζω ότι ήρθαν μόνο για δύο μήνες. Αυτό με τον υϊό Ψυχάρη τι κουλό ήταν?.. Ποιόςο λόγος να τον πάρει δίπλα του ο Σαμαράς?.κάτι συμβαίνει στο παρασκήνιο που δεν γνωρίζουμε, πάντως όσους γνωρίζω από τη ΝΔ ψηφοφόρους είναι εξοργισμένοι με τον Σαμαρά.

  66. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 01/12/2011 13:15:42

    Η κυβερνηση των Επιχειρηματιων σε όλο της το μεγαλείο. Γι αυτό και τοσο καιρο το Βημα και το Mega ήταν ΤΟΟΟΣΟ... "αντικειμενικά".

  67. Δαφνούλα avatar
    Δαφνούλα 01/12/2011 13:17:19

    Mε αυτά που βλέπω να γίνονται μια μόνο λογική εξήγηση μπορώ να δώσω.Μήπως τελικά ο Σαμαράς ΔΕΝ θέλει να πάρει την αυτοδυναμία γιατί θεωρεί πολύ δύσκολα τα πράγματα στην παρούσα συγκυρία για να κυβερνήσει και για αυτό κάνει τα πάντα για να την χάσει!!!!!!!!

  68. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 01/12/2011 14:04:42

    Μα γιατί κακοφαίνεται σε πολλούς η τοποθέτηση Καψή; Ταιριάζει απόλυτα με την κυβέρνηση αυτή. Βεβαίως και επιλογή άλλων προσώπων, όπως αυτά που αναφέρθηκαν, θα ήταν επίσης αρκούντως ταιριαστή και σε αρμονία με το "έργο¨, το "σκοπό" της εν λόγω κυβέρνησης. Προς τί η έκπληξη και η δυσανασχέτηση; Περίμεναν τίποτα καλύτερο;