#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 15:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας συγκαλεί αύριο σύσκεψη πολιτικών αρχηγών !



(Ανανεωμένο). Σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας θα πραγματοποιηθεί αύριο , ύστερα από αίτημα του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου.

Όπως ανακοίνωσε προ ολίγου η Προεδρία της Δημοκρατίας κ. Κάρολος Παπούλιας η σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών θα πραγματοποιηθεί στο Προεδρικό Μέγαρο, αύριο Παρασκευή 27 Μαΐου 2011 και ώρα 12.30,  με θέμα: «Συζήτηση για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στα θέματα της οικονομίας». Στη σύσκεψη ο Πρωθυπουργός θα ενημερώσει για τις συζητήσεις ενόψει των αποφάσεων στην Ε.Ε. και την πορεία της χώρας.

Στη σύσκεψη θα μετάσχουν: ο Πρωθυπουργός κ.Γ. Α. Παπανδρέου, ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και Πρόεδρος της Ν.Δ.  κ.Α.Σαμαράς, η Γενική Γραμματέας της Κ.Ε. του  Κ.Κ.Ε. κα Α. Παπαρήγα, ο Πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. κ. Γ. Καρατζαφέρης και ο Πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλ. Τσίπρας.

Το χρονικό των εξελίξεων:



Ο πρωθυπουργός με τη συνέντευξή του στο “Έθνος της Κυριακής”. Ανάμεσα στ’ άλλα έλεγε ότι, αν δεν πάρουμε την πέμπτη δόση, “η επιλογή αυτή θα σήμαινε κατά πάσα πιθανότητα χρεοκοπία”.

Ο  υπουργός  Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου δήλωνε, την περασμένη Δευτέρα, στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ, ότι αν δεν πάρουμε την πέμπτη δόση «η χώρα πάει σε στάση πληρωμών….δεν πληρώνονται οι μισθοί, δεν πληρώνονται οι συντάξεις, δεν πληρώνονται όλες οι δαπάνες του Δημοσίου, κατεβάζουμε ρολά».

Συνέχεια στο ίδιο θέμα έδινε ο πρωθυπουργός και στην ομιλία του στο ΣΕΒ, αφήνοντας να νοηθεί ότι βρίσκεται σε κίνδυνο ακόμη και η παρουσία μας στην Ευρώπη. Μιλούσε ανάμεσα στα άλλα για το ενδεχόμενο «η Ελλάδα, η Πατρίδα μας, μπορεί να μπει στο περιθώριο του σκληρού πυρήνα της Ευρωπαϊκής Ένωσης».

Την ίδια ημέρα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής άφηνε ανοιχτό το ενδεχόμενο δημοψηφίσματος, που είχε προτείνει ο πρόεδρος του ΣΕΒ για να αποφασίσει ο λαός αν θέλει θυσίες ή έξοδο της χώρας από την Ευρώπη.

Και τέλος, η κοινοτική Επίτροπος κα Μ. Δαμανάκη ισχυριζόταν χθες ότι «το σενάριο της απομάκρυνσης της Ελλάδας από το ευρώ βρίσκεται πλέον στο τραπέζι καθώς και η μεθόδευσή του».



Τι μεσολάβησε:

Αίφνης ανακοινώθηκε σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας!

Γιατί τώρα και γιατί ξαφνικά;

Την Τρίτη ο Πρωθυπουργός συναντήθηκε με τους πολιτικούς αρχηγούς.

Την Τετάρτη επισκέφθηκε τον  Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Τι μεσολάβησε και σήμερα ο Πρωθυπουργός ζήτησε τη σύγκληση συμβουλίου αρχηγών;

Ποια είναι η ατζέντα της συνάντησης;

Σε  τι αποσκοπεί αυτή η σύσκεψη, δεδομένης της στάσης όλων των πολιτικών αρχηγών απέναντι και στο θέμα της συναίνεσης και στις πιέσεις των Βρυξελλών και της κυβέρνησης.

Δεν επιβαρύνεται η ψυχολογία της αγοράς με τέτοιες κινήσεις;

Δεν  θα διερωτηθούν για την σκοπιμότητα μιας τέτοιας κίνησης που έρχεται μετά τις δηλώσεις της Μαρίας Δαμανάκης και τους εκβιασμούς Βρυξελλών – κυβέρνησης;

Έχει σχέση η πρωτοβουλία του Προέδρου με το σενάριο που παρουσιάζει σήμερα η ημερησία του Φαλήρου ότι ο κ. Παπανδρέου σκέφτεται να βάλει στην κυβέρνησή του προσωπικότητες και τεχνοκράτες και από άλλα κόμματα, οι οποίοι μάλιστα  θα αναλάβουν να διαχειριστούν κρίσιμα θέματα ,όπως οι αποκρατικοποιήσεις;

Να σημειωθεί τέλιος ότι η ανακοίνωση της σύσκεψης ακολουθεί τις προκλητικές δηλώσεις του Ολλανδού υπουργού Οικονομικών Γιαν Κέες ντε Γιάγκερ στους Financial Times Deutschland, ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ ζήτησε να εγγυηθεί και η ΝΔ τη στήριξη του πακέτου διάσωσης, διαφορετικά, όπως διεμήνυσε, «δεν θα δοθούν χρήματα από την Ολλανδία»

Απαντώντας στον Ολλανδό ΥΠΟΙΚ ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γ. Μιχελάκης παρατήρησε ότι το θέμα είναι πλέον τί απαντά η κυβέρνηση σε τέτοιες δηλώσεις, που όπως σημείωσε, αποτελούν παρέμβαση στα εσωτερικά της χώρας, καλώντας έτσι την κυβέρνηση να πάρει θέση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2011 15:27:54

    Κάτι μου λέει ότι μέχρι το βράδυ θα έχει κηρυχθεί... αργία αύριο για τις τράπεζες!

    • jk avatar
      jk @ Αυριανιστής 26/05/2011 15:37:42

      Πλάκα-πλάκα...Στο νησάκι που μένω είναι εκτός λειτουργίας το μοναδικό ΑΤΜ που υπάρχει! Εντάξει, ας μην κάνουμε τα πράγματα χειρότερα, φαντάζομαι ότι απλά έπεσα στην περίπτωση! ;)

  2. zap-zap avatar
    zap-zap 26/05/2011 15:31:21

    μετά τον Δασκαλόπουλο, τη Δαμανάκη, να και ο Κάρολος στο παιχνίδι της τρομοκράτησης για να περάσουν τα μέτρα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ zap-zap 26/05/2011 15:32:15

      Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ...

      • Εφιαλτης avatar
        Εφιαλτης @ Επώνυμος 26/05/2011 15:52:00

        Οπα!!!! ξυπνησαμε και τον προεδρο με τη φασαρια χτες..Ρε παιδια...και σας ελεγα ....ησυχια κοιμαται ο καρολος.....

        • juliet avatar
          juliet @ Εφιαλτης 26/05/2011 17:40:29

          Την επόμενη φορά θα βγάλουμε τα τακούνια για να μην κάνουμε θόρυβο.Μήπως νόμιζε ότι θα τον καλέσουμε για δανειστή και είπε να διαχωρίσει τη θέση του,μεγάλωσε δεν αντέχει τόσα ψυχικά!!!!Εφιάλτη μου......

          • Εφιαλτης avatar
            Εφιαλτης @ juliet 26/05/2011 18:16:06

            Εχεις δικιο........σημερα και αυριο και μεθαυριο θα περπαταμε ξυπολητοι γυρω απο την πλατεια,αφου τα παπουτσια θα πανε στο 180% φπα απο εδω και περα..Χμμμμ σκεφτομαι που θα μπορουσε να προσγειωθει ελικοπτερο,και αν ειναι super puma h sinuk για να τους παρει απο βουλη...στην ταρατσα? θα τους προλαβουμε...στο Ζαπειο??? καποιος θα μας το σφυριξει που???

          • Εφιαλτης avatar
            Εφιαλτης @ Εφιαλτης 26/05/2011 18:16:58

            εγω παντως θα κατεβω και σημερα πλατεια ποιο αργα....πρεπει να ειμαστε εκει...μαλλον τους τρομαξαμε λιγακι χτες

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Επώνυμος 26/05/2011 16:12:25

        Τι σημαίνει για τον Σαμαρά να αρνηθεί να πάει σε μια συνάντηση που οργανώθηκε στο πόδι και χωρίς προεργασία.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Aris. A 26/05/2011 16:18:58

          Ξέρουν ότι επειδή ο Αντώνης σέβεται τους θεσμούς, δεν θα αρνηθεί να πάει. Και θα κοιτάξουν να τον εγκλωβίσουν εκεί μέσα, να του πάρουν από το στόμα τη μία κουβέντα που χρειάζονται για να τον εξουδετερώσουν.

          Ο Αντώνης περπατάει στην άκρη του γκρεμού και προσπαθεί να φτάσει απέναντι. Ας ελπίσουμε να περάσει χωρίς πρόβλημα...

          • Aris. A avatar
            Aris. A @ Επώνυμος 26/05/2011 16:40:46

            Είμαι σίγουρος ότι ο Σαμαράς θα κρατήσει την θέση του.

            Είναι δυνατόν να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης σε αυτόν τον φοβισμένο και απερίγραπτο πολιτικά πρωθυπουργό.

            Μήπως το θέμα της πρωθυπουργικής ανικανότητας είναι ώρα να ανέβει.

            Το αποφεύγει ο Σαμαράς να έρθει σε απευθείας σύγκρουση με τον Παπανδρέου αλλά πλέον είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον λαό ότι με έναν τόσο φοβισμένο πρωθυπουργό δεν μπορούμε να πάμε πουθενά.

            Ας ενημερώσει τον κόσμο και αν δει ότι ποια έχει εκτραχυνθεί η κατάσταση ας ζητήσει εκλογές μέ αίτημα να αναλάβει αυτός την διακυβέρνηση της χώρας.

            Από εκει και πέρα ας πάρει και ο κόσμος της ευθύνες του.

            Δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα καλύτερο.

            Μια παρατήρηση δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να έχουν παίξει και θέματα εξωτερικής πολιτικής σε σχέση με ασκήσεις και λοιπά στο Αιγαίο.

            Βλέποντας ο Παπανδρέου ότι όλες οι προσπαθειές του να εγκλωβίσει τον Σαμαρά δεν πιάνουν τον θεωρώ τόσο αδίστακτο μου μπορεί να μπλέξει και εθνικά θέματα για να σωθεί.

            Ας μελέτήσει όποιος αμφιβάλει την ιστορία του πατέρα και παππού του.

          • tzager avatar
            tzager @ Επώνυμος 26/05/2011 17:19:31

            και αφού είναι στην άκρη του ΓΚΡΕΜΟΥ πώς είναι δυνατόν να πάει απέναντι???

            Θα του πετάξουν καμιά σκάλα από απέναντι ή θα βγάλει φτερά..????

          • ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
            ΒΟΡΕΙΟΣ @ Επώνυμος 26/05/2011 17:58:45

            Το θέμα είναι να περάσει η χώρα απέναντι...Ούτε ο Σαμαράς, ούτε ο GAP!

    • thanasis avatar
      thanasis @ zap-zap 26/05/2011 16:36:51

      1) Όταν έφερναν το μνημόνιο στη Βουλή για ψήφιση ήταν σε διακοπές ο Πρόεδρος?
      2) Άραγε τώρα πλέον ο Καραμανλής πιστεύει ότι ήταν σωστή η επιλογή του? (κατόπιν εορτής ερώτημα βέβαια αλλά στη πολιτική προβλέπεις?

    • κωστής avatar
      κωστής @ zap-zap 26/05/2011 17:38:26

      Factorx: Πρέπει να καταλάβεις οτι σεβόμαστε τους θεσμούς οχι τα προσωπα

      • James Winona avatar
        James Winona @ κωστής 26/05/2011 17:48:36

        Factorx: Πρέπει να καταλάβεις οτι σεβόμαστε τους θεσμούς οχι τα προσωπα

    • Panagiotis avatar
      Panagiotis @ zap-zap 26/05/2011 22:22:57

      ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΤΕΛΙΚΑ.

  3. manos avatar
    manos 26/05/2011 15:31:45

    Κάτι μυρίζει άσχημα.
    Πω πω, μάλλον είναι η μυρωδιά του φόβου.
    Εγώ πιστεύω ότι ο πρόεδρος τους κάλεσε για ΕΝΑ και μόνο λόγο:
    Ποιοί θα μπουν στο ελικόπτερο.

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ manos 26/05/2011 15:53:39

      ασε manos με υποβρυχιο θα φυγουν με αυτο που τουμπαρει λιγο.....

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 15:32:26

    Απαγορευσε η ΚΕΤ τα εντοκα (τριμηνα, εξαμηνα) και ουσιαστικα τελειωσαν τα λεφτα και τα τερατωδη ΨΕΜΑΤΑ...Αλι και τρισαλι στους ερμους τους καταθετες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 15:38:17

      Πώς τα απαγόρευσε;;;; Δεν έχει αυτό το δικαίωμα!

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ ΧΡΗΣΤΟΣ 26/05/2011 16:38:00

      Δεν μπορεί να απαγορεύσει αυτά, ίσως να εννοείς ότι δεν δέχεται ομόλογα του ελληνικού δημοσίου των ελληνικών τραπεζών

  5. Kώστας Ροδινός avatar
    Kώστας Ροδινός 26/05/2011 15:33:08

    Είναι πρωτοβουλία του ΠτΔ ή το έθεσε κάποιος αρχηγός;
    Γιατί ο ΠτΔ σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις αναλαμβάνει τέτοιες πρωτοβουλίες.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 15:37:42

      Πολύ καλή ερώτηση. Έτσι όπως είναι η ανάρητηση, μοιάζει με δική του πρωτοβουλία. Όμως αποκλείεται να συμβαίνει αυτό και στην πράξη. Προφανώς είναι κυβερνητική επίνευση.

      Α ρε Αντώνη, στην ποδιά σου σφάζονται παλικάρια. Πρόεδροι Δημοκρατίας και όλος ο πλανήτης. Κοίτα να αντέξεις, να φανείς αντάξιος της εμπιστοσύνης μας...

      Μου θυμίζει ρε παιδιά τον Μπους που έπαιρνε τηλέφωνο τον Περδίκη των Οικολόγων της Κύπρου (του ένα κόμμα κάτι τοις εκατό) για να στηρίξει το σχέδιο Ανάν. Το κόλπο της Νέας Τάξης βασίζεται στη συναίνεση του Αντώνη. Αν αυτή δεν υπάρξει, καπούτ.

      Ο Αντώνης λοιπόν φαίνεται ότι οχυρώθηκε στο κάστρο του "όχι" και αφήσε να κάψουν οι εχθροί τα σπαρτά του κάμπου (αποκρατικοποιήσεις κλπ.). Οι στιγμές είναι κρίσιμες.

      Παίζεται τρομερό παιχνίδι παρασκηνίου και θα δούμε ακόμη πολλά.

      Ο Θεός βοηθός, σύντροφοι.

      • occultist avatar
        occultist @ Επώνυμος 26/05/2011 22:21:31

        @Επώνυμος
        Αλλά εδώ -απ΄ότι διαβάζω στο άρθρο- ΔΕΝ προσκλήθησαν να παρασθούν ουτε η κοράκλα ούτε οι οικολόγοι. Αυτοί ειναι δεδομένοι

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 15:40:55

      Αλλού διαβάζω ότι είναι αίτημα του ΓΑΠ. Εάν όντως ισχύει αυτό, είναι ενδεχομένως η ύστατη προσπάθεια πίεσης για συναίνεση. Διαφορετικά είτε ο ΠτΔ έχει τρομοκρατηθεί και ακολουθεί την τακτική τρομοκράτησης ΓΑΠ ή πάμε για εκλογές πράγμα που το βλέπω αδύνατο τώρα.

      • co avatar
        co @ Περιπτερας 26/05/2011 15:51:19

        δεν ειναι ΠτΔ ειναι δανειστης

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ co 26/05/2011 16:00:13

          Χα!

        • http://chomatery.blogspot.com avatar
          http://chomatery.blogspot.com @ co 26/05/2011 17:37:40

          αυτό πρέπει να είναι δασκάλεμα στον ΓΑΠ από τον Χέρι-χέρι για να εγκλωβίσουν τον Αντώνη.
          Αυτό θα αποτελέσει την πρώτη μεγάλη δοκιμασία. Αν την περάσει αλώβητος θα αποδειχθεί μεταξύ των μεγάλων ηγετών του νεώτερου ελληνισμού....

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ http://chomatery.blogspot.com 26/05/2011 19:28:17

            Φίλε, δεν ήξερα το ιστολόγιό σου, νά σαι καλά και καλή δύναμη. Χριστός Ανέστη και θα αναστηθεί και η Ελλάδα μας!

    • mind trap avatar
      mind trap @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 16:31:08

      Ο πρόεδρος Δημοκρατίας π.χ. δεν κάλεσε τον ΓΑΠ πριν τις εκλογές να τον ρωτήσει που βρήκε τα λεφτά! Ήταν αναρμόδιος τότε για την πλάνη του λαού.
      Δηλαδή αν βγεί κάποιος προεκλογικά και πει ότι δεσμεύομαι να κάνω τα κάρβουνα - χρυσάφι, ο πρόεδρος δημοκρατίας τα βλέπει και τα ακούει όλα φυσιολογικά.
      Τώρα που έμαθε και αυτός - τελευταίος καθώς φαίνεται - όπως και πολλοί άλλοι, ότι λεφτά δεν υπάρχουν, γιατί μέχρι πρότινος ήταν αισιόδοξος ότι θα βγούμε από τη κρίση με δηλώσεις του, σπεύδει να συγκαλέσει συμβούλιο πολιτικών αρχηγών για να φαίνεται αρνητικός ο Σαμαράς και να του προσάψουν ότι χειρότερο θα έρθει.
      Αλήθεια, με ποια κριτήρια καλούνται οι πολιτικοί αρχηγοί ?
      Για κάποια νέα κόμματα που δεν ξέρουν τι ποσοστό θα πάρουν σε ενδεχόμενες εκλογές ? Βάσει υποθετικών δημοσκοπήσεων ?

    • Igor Rasputin avatar
      Igor Rasputin @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 16:34:27

      Είναι πρωτοβουλία -φαινομενικά, γιατί το ζήτησε ουσιαστικά ο ΓΑΠ- του ΠτΔ και ο στόχος είναι η πίεση για αποδοχή κοινή των κομμάτων -δηλαδή του Σαμαρά- στην στήριξη του νέου μνημονίου. Ρίχνουν όλα τα χαρτιά τους στο τραπέζι σε μια ύστατη προσπάθεια να κάμψουν το Σαμαρά και να τον κάνουν συνυπεύθυνο στα εγκλήματά τους.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/05/2011 15:33:34

    Είναι πολύ κρίμα να βλέπεις τον αρχηγό του ελληνικού κράτους να είναι κι αυτός στο "κόλπο".

    Η μόνη μας ελπίδα είναι να ζήσουμε σύντομα ένα τεράστιο ρέκβιεμ όλου αυτού του σάπιου συστήματος.

    Για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρξει η αντίστοιχη συνειδητοποίηση. Και γι' αυτό είναι πολύ σημαντικές οι ζυμώσεις που γίνονται εδώ μέσα και αλλού στο Ίντερνετ, και ας μας λένε επαναστάτες του καναπέ.

    • Kώστας Ροδινός avatar
      Kώστας Ροδινός @ Επώνυμος 26/05/2011 15:34:53

      O Παπανδρέου το ζήτησε

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Kώστας Ροδινός 26/05/2011 15:41:23

        Και ο άλλος το έκανε! Αντί να τον στείλει από κει που ήρθε!

        Μου φαίνεται ότι θα αρχίσω κι εγώ να φωνάζω αυτό που φώναζαν οι κάτοικοι του Αγίου Παντλεήμονα, στη συναυλία της ντροπής: "Ο λα-ός - α-παι-τεί - ο - Πα-πού-λιας - στο - Γου-δί"...

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 26/05/2011 15:47:52

          Μα είναι απλούστερο:

          μπορεί λέμε τώρα όταν του πάει για υπογραφή προς το ΦΕΚ η μείωση μισθών και συντάξεων να δείξει την συνέπεια των ... παραινέσεων του.

          • Α.Κ. avatar
            Α.Κ. @ Ο Ιθαγενής 26/05/2011 16:08:15

            Δεν γίνεται αυτό αγαπητέ. Αναπομπή ψηφισμένου νομοσχεδίου από τον ΠτΔ δεν επιτρέπεται από το Σύνταγμα για λόγους διαφωνίας του ΠτΔ. Το φρόντισε ο Ανδρέας στην αναθεώρηση του 1986. Μόνο παραίτηση χωρρεί για να προκηρυχθούν εκλογές εάν δεν βγει Πρόεδρος από την υπάρχουσα Βουλή.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Α.Κ. 26/05/2011 16:18:21

            ;-) ακριβώς.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 26/05/2011 16:19:17

            Πως δηλαδή βάζεις την υπογραφή σου όπου διαφωνείς;

            Αλλά ξέχασα είναι θεσμός.

          • Α.Κ. avatar
            Α.Κ. @ Ο Ιθαγενής 26/05/2011 16:20:02

            Καλώς και καλός !!

          • Kώστας Ροδινός avatar
            Kώστας Ροδινός @ Α.Κ. 26/05/2011 16:25:03

            Ο ΠτΔ μπορεί να αναπέμπει ψηφισμένα νομοσχέδια για πολύ συγκεκριμένους λόγους.

          • Priest avatar
            Priest @ Kώστας Ροδινός 27/05/2011 00:46:02

            Ο ΠτΔ μπορεί βάσει του συντάγματος να αναπέμψει νομοσχέδιο μόνο για λόγους αντι-συνταγματικότητας, αλλά ακόμα και γι'αυτό στην ουσία δεν αποφασίζει ο ίδιος αλλά το αρμόδιο τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας το οποίο επεξεργάζεται τα προεδρικά διατάγματα και κρίνει τη συνταγματικότητα τους πριν τα υπογράψει ο ΠτΔ. Επομένως επι της ουσίας δεν έχει τέτοια επιλογή. Η μόνη ουσιαστική κίνηση που μπορεί να κάνει ο ΠτΔ είναι η παραίτηση του για να προκαλέσει εκλογές.. Φυσικά πριν την αναθεώρηση του 1986 ο ΠτΔ μπορούσε να αναπέμψει νομοσχέδιο ακόμα και να διαλύσει τη Βουλή για σοβαρό εθνικό λόγο και να προκυρήξει εκλογές. Αλλά αυτές οι "υπερεξουσίες" του προέδρου δεν αρέσαν στο Πασόκ και τις κατήργησε, άσχετα αν δεν είχαν χρησιμοποιηθεί ποτέ. Σε άλλα προεδρευόμενα συστήματα όπως το δικό μας, της Ιρλανδίας, Πορτογαλίας, Αυστρίας, παραμένουν!

  7. ENIOTE avatar
    ENIOTE 26/05/2011 15:37:32

    1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΕΚΛΟΓΩΝ.
    2.ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΑΣΗΣ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ

  8. Nikos avatar
    Nikos 26/05/2011 15:38:12

    Πάμε ολοταχώς σε εκλογές. Η κυβέρνηση είναι αδύνατο να συντονιστεί για το μεσοπρόθεσμο αφού άλλα υπογράφουν οι υπουργοί τη μια μέρα και άλλα δηλώνουν την άλλη μέρα υπό την πίεση των συνδικάτων. Η Ε.Ε. πιέζει την κυβέρνηση να μην κάνει εκλογές και να εξασφαλίσει τη συναίνεση της αντιπολίτευσης. Ο ΓΑΠ θέλει να ξεφύγει και το ζητούμενο τόσο προς τα έξω όσο και προς τα μέσα είναι να πείσει ότι τις εκλογές δεν τις προκάλεσε αυτός. Εδώ μπαίνει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας για να προσφέρει το άλλοθι. Στο μεταξύ με τις δηλώσεις Δαμανάκη η Ε.Ε. πείσθηκε ότι η κυβέρνηση εκβιάζει ακόμη και τον ίδιο το λαό της για να πετύχει τα υπαγορευμένα μέτρα. Οι Έλληνες εκβιάστηκαν για άλλη μια φορά τρομοκρατούμενοι όχι από τους κερδοσκόπους αλλά από ημέτερους. Ο Πρόεδρος είναι αυτός που θα διαπιστώσει τη συναίνεση ή θα τη ζητήσει με την έγκριση του μεσοπρόθεσμου από 180 βουλευτές. Και τότε...

  9. Kennan avatar
    Kennan 26/05/2011 15:39:18

    Δηλώσεις εκπροσώπου ΝΔ λίγο πριν την ανακοίνωση της σύσκεψης:

    • Ο πρωθυπουργός με τη συνέντευξή του στο “Έθνος της Κυριακής”. Ανάμεσα στ’ άλλα έλεγε ότι, αν δεν πάρουμε την πέμπτη δόση, “η επιλογή αυτή θα σήμαινε κατά πάσα πιθανότητα χρεοκοπία”.
    • Στην ίδια γραμμή, ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου δήλωνε, την περασμένη Δευτέρα, στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ, ότι αν δεν πάρουμε την πέμπτη δόση «η χώρα πάει σε στάση πληρωμών….δεν πληρώνονται οι μισθοί, δεν πληρώνονται οι συντάξεις, δεν πληρώνονται όλες οι δαπάνες του Δημοσίου, κατεβάζουμε ρολά».
    • Συνέχεια στο ίδιο θέμα έδινε ο πρωθυπουργός και στην ομιλία του στο ΣΕΒ, αφήνοντας να νοηθεί ότι βρίσκεται σε κίνδυνο ακόμη και η παρουσία μας στην Ευρώπη.
    Μιλούσε ανάμεσα στα άλλα για το ενδεχόμενο «η Ελλάδα, η Πατρίδα μας, μπορεί να μπει στο περιθώριο του σκληρού πυρήνα της Ευρωπαϊκής Ένωσης».
    • Την ίδια ημέρα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ. Πεταλωτής άφηνε ανοιχτό το ενδεχόμενο δημοψηφίσματος, που είχε προτείνει ο πρόεδρος του ΣΕΒ για να αποφασίσει ο λαός αν θέλει θυσίες ή έξοδο της χώρας από την Ευρώπη.
    • Και τέλος, η κοινοτική Επίτροπος κα Μ. Δαμανάκη ισχυριζόταν χθες ότι «το σενάριο της απομάκρυνσης της Ελλάδας από το ευρώ βρίσκεται πλέον στο τραπέζι καθώς και η μεθόδευσή του».

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Kennan 26/05/2011 15:43:36

      Μιλάμε δηλαδή για σκηνικό συνολικού εκβιασμού! Και ο Κάρολος στο κόλπο για να έχει και την αναγκαία γκλαμουριά το σκηνικό!

      Είμαι πολύ περίεργος να δω πώς θα καταγράψει ο ιστορικός του μέλλοντος τις σκηνές που ζούμε.

      Ο Αντώνης καλείται να σηκώσει την Ελλάδα στους ώμους του σαν άλλος Άτλαντας...

  10. t.g.oi.k 84 avatar
    t.g.oi.k 84 26/05/2011 15:40:47

    Για να δούμε γιατί και αυτός το παιχνίδι τους παίζει...μεχρι τώρα.

  11. sauraki avatar
    sauraki 26/05/2011 15:41:45

    Κρίμα Πρόεδρε...

  12. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 26/05/2011 15:43:41

    Η βλάχα του Πολυτεχνείου είναι στο κόλπο κι αυτή και ο δανειστής του πατέρα ΓΑΠ,αλήθεια τι άλλο θα σκεφτούν για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο για να δεχτεί το σφάξε με αγά μου να αγιάσω...

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 15:43:48

    Προσοχή παιδιά με το όργιο φημών που θα κυκλοφορήσει. Δεν ήρθε ακόμα της Αναλήψεως.

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 15:45:36

      Συνιστάς ψυχραιμία Γιάννη αλλά τι πραγματικά βλέπεις?

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 15:54:07

      Κάποιον ωμό εκβιασμό θα στήσει ο ΓΑΠ. Δε θέλω να σκέφτομαι τα χειρότερα. Ας περιμένουμε λίγο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 15:59:10

        Μπλόφα είναι, όπως το Σχέδιο Ανάν. Να μη μασήσουμε.

        • effie B. avatar
          effie B. @ Επώνυμος 26/05/2011 16:06:58

          φυσικα και μπλοφα ειναι. και οχι και απο τις καλες, μποφα πανικου!
          με αυτη τους τελειωνουν και τα αποθεματα:
          1. η μπλοφα των ευρωπαιων
          2. η μπλοφα Δαμανακη
          3. η μπλοφα ΠτΔ

          • kiki avatar
            kiki @ effie B. 26/05/2011 17:34:45

            Εχω μοντερεσιον απο κατω,
            να δω τι θα μας ξημερωσει, με αυτους ολους τους απιστευτους.
            Να κοιταμε τα αεροδρομια , η τις στεγες εκει στα βορεια προαστια μην φυγει κανενα .

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Επώνυμος 26/05/2011 16:09:22

          Ο Δανειστής πρέπει να είναι ο χειρότερος που πέρασε από το αξίωμα. Κέρινο ομοίωμα

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 16:16:51

            Προσωπικά, κανέναν δεν βάζω δίπλα στον χειρότερο των χειροτερων, Στεφανόπουλο.

          • kiki avatar
            kiki @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 17:27:20

            Σαφως και ειναι ο χειροτερος , στο Ανωτατο αξιωμα της χωρας.
            Και ρωταγα η ερμη οταν τον προτεινε η Νδ και καμαρωναν οι νεοδημοκρατες , απελπισια εισαστε, τωρα τα τρωμε κατακουτελα ολα.
            Και οπως εχω ξαναπει μπορουσε να αποπεμψει το Προεδρικο διαταγμα , για την υπογραφη μονο του Παπακ. , οτι μονο αυτος υπογραφει και αν θελει ενημερωνει την βουλη, αν του κανει κεφι.
            Αχ μωρε, ΝΔ, ξυπνα πια, ε εκει στην Συγγρου,
            μου ερχεται να παρω προσωπικα τον Σαμαρα και να τον σκουντηξω, κοιμουνται.
            Αυριο πειτε επιτελους για το Αντισυνταγματικο του Μνημονιου συνολικα.
            Παρανομοι ειναι, παρανομοι.

      • http://chomatery.blogspot.com avatar
        http://chomatery.blogspot.com @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/05/2011 17:41:07

        από την ικανότητα απάντησης στους εκβιασμούς κρίνονται οι μεγάλοι Ηγέτες....

  14. katalytikos avatar
    katalytikos 26/05/2011 15:45:05

    ..Φοβάμαι γι ΄αυτά που θα γίνουν για ΄μένα, χωρίς εμένα...

  15. jkr avatar
    jkr 26/05/2011 15:46:46

    Μάλλον πάμε σε κυβέρνηση με συμμετοχή προσωπικοτήτων και στήριξη τουλάχιστον από 180 βουλευτές. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι δεν θέλουν κάλπες με τον ένα (εκλογές) ή τον άλλον (δημοψήφισμα) τρόπο.

    • manos avatar
      manos @ jkr 26/05/2011 15:51:42

      Δεν θα αλλάξει κάτι ακόμα και έτσι.
      Ο κόσμος έχει πιά αηδιάσει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ jkr 26/05/2011 15:54:49

      Σίγουρα είναι μέσα στις εναλλακτικές που εξετάζει η Νέα Τάξη, διότι ο Παπανδρέου δεν τραβάει πλέον. Και αυτή η σύσκεψη υπό τον Κάρολο δείχνει τον τρόμο του ΓΑΠ, που μόνος χωρίς συνένοχο το Σαμαρά φοβάται να ξεπουλήσει την Ελλάδα. Όμως προσωπικά πιστεύω ότι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ είναι στα όριά τους και όταν χαθεί η υποχρέωση νομιμοφροσύνης στο "θεϊκό" πρόσωπο του ΓΑΠ (ρέει στις φλέβες του το "θεϊκό" αίμα του Ανδρέα), τότε οι περισσότεροι δεν θα μπορέσουν να παράσχουν τέτοια στήριξη. Πιστεύω ότι πολλοί ΝΔτες βουλευτές θα το έκαναν ευκολότερα από ορισμένους έντιμους Πασόκους, που έχουν εγκλωβιστεί κομματικά, αλλά αυτοί (οι ΝΔτες) είναι εγκλωβισμένοι από την άλλη πλευρά στην κομματική νομιμοφροσύνη και δέν πιστεύω ότι θα τους βγει το σχέδιο.

      Παιδιά, ζούμε μέρες απόρριψης του σχεδίου Ανάν. Μας ζητούν να αυτοκτονήσουμε και μας απειλούν ότι, αν δεν αυτοκτονήσουμε, θα μας σκοτώσουν. Μα αν μπορούσαν να μας σκοτώσουν, δεν θα μας ζητούσαν να αυτοκτονήσουμε!

      Η λύτρωση είναι κοντά! Εξαντλούν τα μέσα τους! Κουράγιο!

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ Επώνυμος 26/05/2011 16:13:05

        Ξανά ωραίος ο Επώνυμος !

    • mind trap avatar
      mind trap @ jkr 26/05/2011 17:39:04

      Να πως μπορεί να δέσει το παζλ.....
      1. Συνάντηση αρχηγών κομμάτων
      2. Ρίχνουν το φταίξιμο στο Σαμαρά λόγω άρνησης
      3. Πρώτη Εκλογική αναμέτρηση χωρίς αυτοδυναμία
      4. Έχει προηγηθεί στάση πληρωμών
      5. Δεύτερη Εκλογική αναμέτρηση - έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι
      6. Σύσταση οικουμενικής Κυβέρνησης προσωπικοτήτων που τους πιάνουν στον ύπνο ή τους εκβιάζουν και υπογράψουν την δραχμοποίηση της οικονομίας με ισοτιμία περί τα 1 ευρώ = 550 δρχ (από 340,75) υποτίμηση 60%.
      7. Το χρήμα ξαναρέει φειδωλό
      8. Το πολιτικό σκηνικό κατάφερε για άλλη μία φορά να την βγάλει λάδι. Ο κόσμος παρακολουθεί αμήχανος και τα κόμματα διαλύονται καθώς δεν υπάρχει μάσα από εδώ και στο εξής.
      9. Τα 600 δισ. ευρώ ξαναγυρίζουν πίσω από την Ελβετία και τα αγοράζουν όλα!! (γι'αυτό κανένας δεν έψαξε που ανήκουν οι καταθέσεις αυτές)
      10. Επιτεύχθηκε το οικονομικό turn over ενός κράτους και έθνους. Κλείδωσε η αγορά και οι προοπτικές για το 80% των Ελλήνων. Η δουλεία επιτεύχθηκε.

  16. Heaven avatar
    Heaven 26/05/2011 15:50:06

    επρεπε να το ειχαμε φανταστει... ο Ανδρεας τον ειχε για να του λεει ανεκδοτα, κατι σα συγχρονο γελωτοποιο...
    ποσο κριμα για την Ελλαδα!

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/05/2011 15:50:34

    Προσωπικά πιστεύω, ότι θα μιλήσουν και θα δείξουμε εικόνα ομοψυχίας για την 5η δόση
    Για εκλογές τον Σεπτέμβριο μπορεί, τώρα αποκλείεται.

    ΥΓ

    σε μια χώρα που η λαϊκή ετυμηγορία είναι αντικείμενο δαιμονοποίησης κάνουμε συναντήσεις και συσκέψεις ...συναίνεσης

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 26/05/2011 15:55:29

      Αν το κάνει αυτό ο Αντώνης, κάηκε πολιτικά. Δεν πρέπει να δείξει ΟΥΤΕ εικόνα συναίνεσης!

      • effie B. avatar
        effie B. @ Επώνυμος 26/05/2011 16:00:36

        ...και να μου εχετε εμπιστοσυνη!!!
        Α. Σαμαρας, Ζαππειο ΙΙ

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ effie B. 26/05/2011 16:14:51

          Αμήν Έφη μου, αμήν! Εκεί βασιζόμαστε όλοι!

  18. ΗΛΙΑΣ 30 avatar
    ΗΛΙΑΣ 30 26/05/2011 15:50:35

    Τι να πω ρε γαμ..το έχω απελπιστεί με όλα αυτά.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΗΛΙΑΣ 30 26/05/2011 15:52:26

      ...έτσι όμως η κακή λύση είναι ανακούφιση.
      Οργή χρειάζεται όχι απελπισία στην ύβρι ...

  19. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 26/05/2011 15:52:58

    Πιστεύω ότι η συνάντηση θα έχει δραματικότατο χαρακτήρα, είναι η τελευταία τους προσπάθεια, στο τέλος ο Παπουλιας εμφανώς συγκινημένος θα κάνει δήλωση ότι οι στιγμές είναι εξαιρετικά δύσκολες για την χώρα, ένα βήμα πριν την χρεωκοπία ή την επαναφορά της δραχμής και θα ζητήσει με δάκρυα στα μάτια την συναίνεση του Λαού.

  20. spiros avatar
    spiros 26/05/2011 15:53:51

    Κυβέρνηση εκ προσωπικοτήτων δεν παίζει; Πολύ συζητείται τελευταίως. Έξοδος από το ΕΥΡΩ χωρίς ανάλογες δηλώσεις από ΕΕ μάλλον είναι μακρινό.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 15:54:11

    Εγω θα αλλαζα τη δομη των ατομων... τι εννοω?
    ενα ηλετρονιο περιστρεφεται γυρω απο τον πυρηνα, 10^15 φορες / sec
    Εαν εκανε μια γυρα σε 1-δπλτο, το "γεια σας" θα εκανα 30.000.000 χρονια να το πω!
    Στις δε απολυτα ψυχρες θερμοκρασιες δεν κινειται τιποτε !

    ΠΠ σε παγο

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 15:56:41

      Πολύ γρίφος αδερφέ μου. Για εξηγήσου καλύτερα. (Καταρχάς, τι είναι δπλτο;).

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Επώνυμος 26/05/2011 16:00:18

        ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ

      • marilou avatar
        marilou @ Επώνυμος 26/05/2011 16:02:48

        δπλτο=δευτερόλεπτο

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 26/05/2011 16:09:48

        τι μπορει ν αλλαξει σημερα, τωρα, αυτο που θα μαθουμε αυριο?
        και σε οτι αφορα το στρεςς μας.. ή οτι ελεγχουμε εμεις...ΤΙΠΟΤΕ !
        οτι ειναι να γινει θα γινει μεχρι τις ειδησεις των 8 ! μετα εχει ταινια...
        Λεω, εαν αλλαξω το δομη, το "καλημερα" του Δανειστη θα κανει 30.000.000 χρονια.... οποτε... θ αργησουμε να μαθουμε και σημερα τσαμπα αγχωνομαστε.!

        ΠΠ

      • siakkas avatar
        siakkas @ Επώνυμος 26/05/2011 16:29:20

        sec

  22. terry zeus avatar
    terry zeus 26/05/2011 15:55:40

    Η σύγκληση των πολιτικών αρχηγών από τον ΠτΔ γίνεται κάτω από το φόβο της χθεσινής συγκέντρωσης στο σύνταγμα.....

  23. ENIOTE avatar
    ENIOTE 26/05/2011 15:57:22

    Αγοράστε τωρα ζαχαρη,αλευρι,λαδι,μελι και τραχανά.Αυριο ίσως ειναι πολυ αργά.

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ ENIOTE 26/05/2011 15:59:29

      Εννοείς πριν μεταφερθούν στον μεγάλο ΦΠΑ?

    • noldor avatar
      noldor @ ENIOTE 26/05/2011 16:10:26

      Η ζάχαρη σε τι χρησιμεύει;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ noldor 26/05/2011 16:59:39

        Είναι άριστο πρόσθετο καυσίμου σε ρεζερβουάρ οχημάτων δοσίλογων.

    • σίγουρος avatar
      σίγουρος @ ENIOTE 26/05/2011 16:13:47

      Αυτά τα λένε οι λιγουλάκηδες...

  24. dimos avatar
    dimos 26/05/2011 16:01:04

    φίλε Ενίοτε ξέχασες και τη μυζήθρα, τι λες και για λίγο σκορδάκι?

  25. axis avatar
    axis 26/05/2011 16:01:12

    Οι δηλώσεις τύπου "Τιτανικού"που οδήγησαν στο μνημόνιο Ι επαναλαμβάνονται από το ΠΑΣΟΚ προκειμένου να οδηγηθούμε τρομοκρατημένοι στο μνημόνιο ΙΙ. Ελπίζω να μην την ξαναπατήσει ο ελληνικός λαός...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ axis 26/05/2011 16:03:34

      Όπως ακριβώς το λες. Η μπλόφα τώρα είναι πολύ πιο δύσκολη, διότι έχει τρωθεί ανεπανόρθωτα η αξιοπιστία τους.

  26. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/05/2011 16:03:24

    Τουλάχιστον ο Σαμαράς έχει καλή προϊστορία απ΄τα παλιά τα χρόνια σε συμβούλια πολιτικών αρχηγών.

    • σίγουρος avatar
      σίγουρος @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/05/2011 16:15:43

      Ώρα μηδέν για τον Αντώνη... Εδώ σας θέλω κύριοι...

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/05/2011 17:51:39

      κοιτάχτε σύμπτωση! στα προηγούμενα συμβούλια πολιτικών αρχηγών είχε απέναντί του τους κωλόγερους Αν.Παπανδρέου και Κ.Μητσοτάκη συν τη Δαμανάκη με τον πρώην μπαμπά της Φλωράκη! Σήμερα, θα έχει απέναντι όλους τους φαιδρούς αλλά και μαζί επικίνδυνους για την εθνική μας ανεξαρτησία....

  27. drider avatar
    drider 26/05/2011 16:05:26

    Θα τους μιλήσει για την εκφραζόμενη δυσαρμονία του λαϊκού αισθήματος με την εφαρμοζόμενη πολιτική (ίσως και με λαβή τη χθεσινή συγκέντρωση που ήταν συγκλονιστική).

    Θα τους καλέσει να συναινέσουν και το αντικείμενο της συναίνεσης να το μεταφέρουν στο λαό (αν μπορεί πλέον να γίνει κάτι τέτοιο) ή εναλλακτικά θα τους πει να συμφωνήσουν για διενέργεια εκλογών (επίκληση εθνικού θέματος).

    Με άλλα λόγια θα υπηρετήσει το θεσμικό του ρόλο (αυτό που λέμε ότι "στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα"). Δυστυχώς η ευτυχώς ήρθε η ώρα των αποφάσεων για όλους μας.

  28. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 26/05/2011 16:05:31

    Ελεος ........βρε παιδιά μας εχουν πρήξει.....δεν βαστάμε αλλο......

  29. factorx avatar
    factorx 26/05/2011 16:05:58

    Η πληροφορία που διακινείται από το ΠΑΣΟΚ είναι ότι θα προτείνει κυβέρνηση με προσωπικότητες κοινά αποδεκτές από τα κόμματα. Υπό όρους θα συζητούσε και την θέση του πρωθυπουργού !!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ factorx 26/05/2011 16:12:25

      Άρα, μιλάμε ότι ουσιαστικά τελεί υπό παραίτηση ως πρωθυπουργός!

      Φάκτορα, αν δεν το έγραφες συγκεκριμένα εσύ, θα δυσκολευόμουν να το πιστέψω! Πρόκειται για τρομακτική είδηση!

    • drider avatar
      drider @ factorx 26/05/2011 16:17:52

      Από πότε εμπιστευόμαστε τις πληροφορίες που διακινεί το ΠΑΣΟΚ;

      Τα περί κυβέρνησης συνεργασίας ή προσωπικοτήτων, χωρίς μάλιστα να έχουν προηγηθεί εκλογές, αποτελεί συνταγματικό πραξικόπημα. Με άλλα λόγια δεν θα τολμήσουν να πουν κάτι τέτοιο.

      Αλλιώτικα θα αντιμετωπισθούν αναλόγως από τον κόσμο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ drider 26/05/2011 16:21:12

        Δεν είναι ότι τις εμπιστευόμαστε. Είναι ότι είναι ενδεικτικές του κλίματος. Όταν διακινείς τέτοιες πληροφορίες, σημαίνει ότι έχεις φτάσει σε πλήρες αδιέξοδο. Και, αν τις ξέρει ο Φάκτορας, θα τις ξέρουν ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ. Και αυτό, ακόμη και να μην περάσει επίσημα προς τα έξω και να μην το πουν στην τηλεόραση το βράδυ στις οκτώ, θα φτιάξει κλίμα.

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ drider 26/05/2011 16:24:11

        Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Ο ΓΑΠ (Πρωθυπουργός) μπορεί να κάνει ευρύ ανασχηματισμό και να τοποθετήσει εξωκοινοβουλευτικούς Υπουργούς. Όλους. Φέρνει μετά αυτή την κυβέρνηση στη Βουλή και ζητάει ψήφο εμπιστοσύνης. Όλα νόμιμα και συνταγματικά.

        • drider avatar
          drider @ Α.Κ. 26/05/2011 16:30:08

          Με απλή ή ενισχυμένη αναλογική;
          Τέλος πάντων δεν επιμένω... Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους οι βουλευτές όλων των κομμάτων.

  30. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 26/05/2011 16:07:02

    Είναι τόσο διασκεδαστικά αυτά τα καραγκιοζιλίκια που κάνει το ΦΑ.ΣΟ.Κ μόνο και μόνο για να βρει συνενόχους στην αποτυχία του. Οι άνθρωποι αξίζουν το βραβείο Γκέμπελς τις 10ετίας. Άξιοι!

  31. Κρητικός avatar
    Κρητικός 26/05/2011 16:07:23

    Εμ το αλλο?
    Στην συσκεψη θα συμμετέχουν και οι Παπακων + Δρουτσας

  32. σίγουρος avatar
    σίγουρος 26/05/2011 16:09:30

    καμία έκπληξη...

  33. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 26/05/2011 16:11:22

    Κι αναρωτιόμασταν γιατί ξαφνικά αγαπήσανε τα ΜΜΕ τον κόσμο που αντιδρά. Μπρέ για χατήρι μας περνάνε το μήνυμα στον Τσαρλι δε Γκρικ, κι αυτός ως κιμπάρης άνθρωπος, θα μας δώσει κυβέρνηση πρωταθλητών. Πάμε για το Champions League.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 26/05/2011 16:13:14

      Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Για εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά τη σκέψη σου να την καταλάβουμε πλήρως κι εμείς οι υπόλοιποι.

      • siakkas avatar
        siakkas @ Επώνυμος 26/05/2011 16:39:22

        ήσουν πονηρός -και καλά έκανες- και έγραφες σε άλλο post στο antinews γιατί τόση προβολή των χθεσινών διαδηλώσεων- διαμαρτυριών απο τα εγκάθετα ΜΜΕ
        Να η απάντηση.
        Κυβέρνηση προσωπικοτήτων. Τα λιγούρια με αδιαφάνεια μπροστά!
        μη γράψω τίποτες άλλο και το κόψει ο factor

        • Απολλώνιος avatar
          Απολλώνιος @ siakkas 27/05/2011 01:37:06

          Κι έχεις την εντύπωση ότι θα μαζευτεί αυτός ο κόσμος σε μιά τέτοια περίπτωση? Αμ δε...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Επώνυμος 26/05/2011 17:42:26

        ο Σιάκκας το έπιασε το νόημα.

  34. σίγουρος avatar
    σίγουρος 26/05/2011 16:11:31

    Μας εμπνέει ο αείμνηστος Τάσος Παπαδόπουλος! Στα Άγια η ψυχή του...

  35. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 16:11:47

    Να δω Σημιτη και Γιαννο πισω να πεθανω !! πωωω λες να το γρουσουζεψα το πρωι? χαχααα δεν ξαναμιλαω !
    και με "ευλογημενο" ??!!!???

    Που ειναι ο Προφητης?

    ΠΠ

  36. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 26/05/2011 16:14:24

    Όταν ο τότε αρχηγός αξ. αντιπολίτευσης , κράδαινε το ρόπαλο των εκλογών με την προοπτική καταψήφισης του ΠτΔ και εν συνεχεία ...λέγοντας πως θα τον ξαναπροτείνει, αναρωτιέμαι τι άλλο χρειαζόταν για να διαφωνήσει ο πρώτος πολίτης μιας χώρας με τον εξευτελισμό του κορυφαίου θεσμού;;;;
    Από εκεί και μόνο βγάζει κανείς τα συμπεράσματά του...
    Οδηγηθήκαμε σε εκλογές εξαιτίας της βουλιμίας για εξουσία από ορισμένους νυν κυβερνώντες, και δε θα πάμε σε εκλογές για πολύ πιο ουσιαστικά και σοβαρά προβλήματα;;;
    Παρόλα αυτά, ο κόσμος δεν τσιμπάει από υποκριτικές συναινέσεις, ήδη συμμετέχουν όλο και περισσότεροι στην ακομμάτιστη πανστρατιά, στο Σύνταγμα, στον λευκό πύργο, παντού...

  37. Tonia G avatar
    Tonia G 26/05/2011 16:16:08

    Καμία συνέναιση από το Α. Σαμαρά στο Γ. Παπανδρέου γιατί "λεφτά υπάρχουν".
    Να το πιεί μέχρι τέλους το ποτήριον της ασυνέπειας και της υποκρισίας του. Και αν έχει κάνει οικονομικό κομπόδεμα, τώρα να του αφαιρεθεί μια για πάντα το πολιτικό του βάρος.
    Εμένα πάντως μου μυρίζει Πορτογαλία... δηλαδή αύριο θα διορισθεί υπηρεσιακή κυβέρνηση με ΓΑΠ, και ταυτόχρονα την προκήρυξη εκλογών. Στο μεταξύ όμως στην Πορτογαλία η υπηρεσιακή είχε υπογράψει το Πορτογαλικό Μνημόνιο...
    Μήπως λοιπόν βάλουν τον ήδη καμμένο μέσα στις φλόγες (αφού δεν καιγεται παραπάνω) να υπογράψει και ο επόμενος μετά τις εκλογές μας πει ότι βρήκε το μεσομακροπρόθεσμο υπογεγραμμένο;

  38. ΗΛΙΑΣ 30 avatar
    ΗΛΙΑΣ 30 26/05/2011 16:18:18

    Συγνώμη. Όταν λέμε κυβέρνηση προσωπικοτήτων τι ακριβώς εννοούμε γιατί δεν το καταλαβαίνω? Και πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς την συγκατάθεση του λαού?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΗΛΙΑΣ 30 26/05/2011 16:23:08

      Απλά επειδή οι βολευτές έχουν πελάτες βάζουμε προσωπικότητες για τις αποκρατικοποιήσεις...που λαμβάνει ψήφο εμπιστοσύνης.


      ....όλα όσα γίνονται έχουν την συγκατάθεση;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΗΛΙΑΣ 30 26/05/2011 16:40:04

      Και τώρα "κυβέρνηση προσωπικοτήτων" έχουμε:
      ΓΑΠ, Πάγκαλος, Δρούτσας, Ρέππας, Τζάκρη, Παπουτσής, Λοβέρδος, Παπακωνσταντίνου....
      Δεν μας κάνουν αυτοί; Θέλουμε άλλες προσωπικότητες;

  39. nikolas avatar
    nikolas 26/05/2011 16:19:16

    Δυστυχως αυτος ο ΓΑΠ δειχνει να χανει πληρως την ψυχραιμια του μπροστα
    στην απωλεια της μασας. ΑΙΣΧΟΣ!!!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ nikolas 26/05/2011 16:29:25

      +++

  40. factorx avatar
    factorx 26/05/2011 16:23:15

    Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, η Δημοκρατική Αριστερά του Φώτη Κουβέλη και η Δημοκρατική Συμμαχία της Ντόρας Μπακογιάννη δεν έχουν λάβει πρόσκληση για να συμμετάσχει στο Συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ factorx 26/05/2011 16:32:46

      Αυτό έλειπε.
      Εκτός κι αν ενταχθούν στις... προσωπικότητες!

      • beniz avatar
        beniz @ Strange Attractor 27/05/2011 01:44:54

        Καλοοοοο.....!!!!!

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ factorx 26/05/2011 16:37:13

      Οπότε ούτε το Άρμα Πολιτών? Εάν επαληθευτούν αυτές οι πληροφορίες, πως της αξιολογείς?

      • effie B. avatar
        effie B. @ Περιπτερας 26/05/2011 17:04:09

        προσπαθουν με καθε τροπο να εγκλωβισουν το Σαμαρα!

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ factorx 26/05/2011 17:17:43

      Κακώς, αφού ανήκουν στις προσωπικότητες εξ αποκομμάτων.

  41. nick avatar
    nick 26/05/2011 16:28:57

    Αντώνη, πρόσεχε.
    Έχεις αποδείξει πάμπολλες φορές στο παρελθόν ότι δε μασάς και ξέρεις να αντιστέκεσαι... Ανεξαρτήτως του τι θα σου ζητηθεί αύριο, εσύ πρέπει να επιμείνεις στο πρόγραμμά σου και στις θέσεις σου.
    Ο ελληνικός λαός θα σε εκλέξει αυτοδύναμο πρωθυπουργό, μη συμμετέχεις στα αδιέξοδά τους.
    Άλλωστε μόνο ένας ισχυρός αυτοδύναμος πρθυπουργός θα έχει τη δύναμη να ασχοληθεί και να στείλει στη δικαιοσύνη αυτούς που - αποδεδειγμένα πλέον - οργάνωσαν και εξετέλεσαν το σχέδιο οικονομικής, κοινωνικής και εθνικής εξαθλίωσης της πατρίδας μας.
    Κάνουμε ακριβώς αυτό που μας ζήτησες στο Ζάππειο: σου έχουμε εμπιστοσύνη.
    Και επειδή ως Έλληνες είμαστε σπόρος που δεν πεθαίνει, περιμένουμε τον Έλληνα ηγέτη που θα αναστήσει την πατρίδα μας στο πρόσωπό σου...

    • ΗΠΕΙΡΟΣ avatar
      ΗΠΕΙΡΟΣ @ nick 26/05/2011 17:13:09

      ΑΝΤΩΝΗ ΠΡΟΣΕΧΕ.ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΗΝ ΔΕΙΞΑΜΕ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΑΥΡΙΟ ΜΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ.ΕΙΣΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ,ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ!ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!

      • Δανάη avatar
        Δανάη @ ΗΠΕΙΡΟΣ 26/05/2011 22:34:58

        Τι λέτε ρε παιδιά; Πού είναι αυτός ο ηγέτης που θα πει : 1 λογιστικός έλεγχος του χρέους 2 άρνηση πληρωμής των εξωτερικών δανείων 3 το μνημόνιο είναι αντισυνταγματικό;;;;; Πού είναι αυτός ο ηγέτης; Πουθενά. Αν δεν το καταλάβατε είμαστε ΜΟΝΟΙ!!!!!!!!!!!!!

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ nick 26/05/2011 22:00:20

      Με 10 λέξεις τα είπες όλα Νικόλα.

  42. nikolas avatar
    nikolas 26/05/2011 16:31:08

    Γονατισανε τα λαμογια μπροστα στην δυναμη του αδεσμευτου λαου,ΤΡΕΜΟΥΝ.

  43. deldio avatar
    deldio 26/05/2011 16:34:18

    Η ιδεολογική τρομοκρατία σε όλο της το μεγαλείο. Τα ΜΑΤ που ξυλοκοπούν αδιακρίτως διαδηλωτές, βάζουν τσάντες με μολότοφ σε ανυποψίαστους και τους βαφτίζουν κουκουλοφόρους, η εγκληματικότητα κλπ δεν φαίνεται να "κρατάει" τον κόσμο σπίτι του. Περνάμε σε άλλη φάση. Λέγε λέγε για απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων, πτώχευση, επιστροφή στη δραχμή, έξοδο από την ΕΕ, δημόσια ταμεία που φτάνουν έως 15 Ιουλίου, αποτελούν κρίκους που εντάσσονται στο σχέδιο κατατρομοκράτησης του κόσμου, παραμονή στο σπίτι των φιλήσυχων και νομοταγών "νοικοκυραίων", της μεσαίας τάξης γενικά. Εάν δεν το πετύχουν όμως, δηλ. εάν ο λαός δεν "μασήσει",ενδέχεται να κάνουν και σύντομη παύση πληρωμών, γιατί μόνιμη δεν βγαίνει όσο είμαστε στο ευρώ. Και εάν το πράγμα παρατραβήξει και ο κόσμος εξεγερθεί πραγματικά υπάρχει και το παγκοσμιοποιημένο ΝΑΤΟ (πάντοτε στα πλαίσια του ΟΗΕ χα, χα) για να επιβάλλει την τάξη και την ευνομία στην απειθαρχούσα Ελλάδα.

  44. irida avatar
    irida 26/05/2011 16:35:39

    Περιμένατε από τον Παπούλια να μην είναι στο παιχνίδι του ΓΑΠ; Πόσα χρόνια υπήρξε υπουργός του μπαμπά του; Να μη χρωστάει κι αυτός κάτι; Ένα κομμάτι του συστήματος είναι που επειδή ανέβηκε στην πιο ψηλή καρέκλα δε σημαίνει πως λησμόνησε το χτες!
    Πάντως κάτι παίζει, τι θα φανεί σύντομα. Μην επιτρέψουν όμως στο ΓΑΠ να δραπετεύσει. Ό,τι έγινε θα το λουστούμε μεις αλλά να το λουστεί κι αυτός ως συνυπεύθυνος κι ανίκανος σε όποιο υπερ μας χειρισμό!
    Τώρα αρχίζει το ματς!!

  45. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/05/2011 16:38:23

    Είναι δυνατόν "κυβέρνηση προσωπικοτήτων" να μην έχει ως πρωθυπουργό έναν Global Thinker όπως ο ΓΑΠ;;;;
    Απαράδεκτο!!!
    Προτιμώ να πεινάσω παρά να δω τέτοια κατάπτωση, να αναλαμβάνει την πρωθυπουργία ένας τυχάρπαστος επαρχιώτης...
    Quelle horreur mon Dieu!

  46. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 26/05/2011 16:40:10

    Είναι πολύ σωστό το ρεπορτάζ του Αντι, για πρόταση κυβέρνησης προσωπικοτήτων, οι οποίοι στ αλήθεια δεν υπάρχουν, οπότε θα "ικανοποιηθούμε" με τους πρόθυμους.
    Το σχέδιο δε θα βγεί στην πράξη και σε λίγους μήνες, εντός του '11 πάμε σε εκλογές.
    Άρα ανασκουμπωθείτε, οπλα, μπαλάσκες, να γλυτώσουμε από τη χούντα τους.
    Και όπως και κάποιος φίλος ποιο πάνω: Ο Θεός βοηθός...

  47. Orestios avatar
    Orestios 26/05/2011 16:43:03

    Ωραία! Να βρει το GAP δικαιολογία για το δικαστήριο.

  48. tamam_87 avatar
    tamam_87 26/05/2011 16:54:09

    Το θεμα δεν ειναι Πασοκ η ΝΔ.
    Ολοι, ειχανε τις ευκαιριες τους και τις πεταξανε απο το παραθυρο.
    (Ο Κωστακης το 2004 ??? καθαροτατη εντολη.)
    Οι υποτιθεμενες προσωπικοτητες, δεν ειναι μερος του συστηματος, ολα αυτα τα χρονια ???????????????
    Απο την αλλη, αν βγουνε αυτοι που κυβερνανε τωρα και πουνε οτι η χημειοθεραπεια που μας υποβαλουν ειναι λαθος, τοτε αυτοματα πρεπει να εξαφανιστουν.
    Μπορει η ΝΔ να κανει παιγνιδι απο μονη της ???
    Με αυτους που εχει, ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ.
    Τι μενει ???
    Για μενα, ενας πολιτικος που να μπορει να παρει τη λεζα του κοστους επανω του, ανεξαρτητα απο παραταξη και ανθρωποι της πιατσας με ΟΡΑΜΑ.
    Για να κανει νοημα. πχ εναν εφοπλιστη για το Ναυτιλιας. Τι να την κανω την προσωπικοτητα ? Καποιον που να ξερει το αντικειμενο. Οχι δικηγορο της πλακας. Το ιδιο στο Εμποριου, Τουρισμο κλπ κλπ

    Ξανα μανα, και τουμπα κατσαμπα ολα.
    Προ ημερων ειχε γραψει ο ΠΠ για ΣΑΜΑΤΑ.
    Κερδιζει χρονο, ψαχνει το χρεος, σιγουρα θα βρεθουν , ριχνει την μπαλα στο απεναντι τερεν, μην τα ξαναλεω.
    Το μεγαλο θεμα ειναι να φερει και τα ενδον αναποδα.

    η βολευομαστε ΟΛΟΙ, η ξεβολευομαστε ΟΛΟΙ.

    Παραδειγμα : δεν μπορει στη βουλη να περνουνε χ 17, και οι ιδιωτικοι να ψαχνονται. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!!!!!!!
    Δεν μπορει να κρεμομαστε απο τα του καθε Φωτοπουλου
    Δεν μπορει, οταν λιγδωνονται καθημερινα επι σειρα ετων, να εχουν μπει στη στενη, 3 του σδοε για 1000 Ευρω την προηγουμενη εβδομαδα.
    Δεν γινεται, 20 πολυεθνικα και συμμαχικα μαγαζια να κανουν παρτυ, ολα αυτα τα χρονια.
    Δεν γινεται το καλλιτερο περιβολι του κοσμου, να μην παραγει τπτ.
    .................................................................

    Εχω χαθει στις σκεψεις μας. Εχω απογοητευθει.

    ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΥΝΟΥΧΙΣΕΙ ΑΔΕΛΦΙΑ (ολα αυτα τα χρονια).
    ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΝΑ Α Λ Λ Α Ξ Ο Υ Μ Ε !!!!!!!!!!!!
    Με οτι σημαινει αυτο.

  49. firiki2010 avatar
    firiki2010 26/05/2011 16:57:01

    Και τα αυριανά εντάσσονται στη μόνιμη και απολύτως συνειδητή προσπάθεια της κυβέρνησης να δραματοποιεί την κατάσταση της χώρας είτε για να μετακυλίει ευθύνες είτε για να το παίζει "σωτήρας". Πρόκειται για εγκληματική συμπεριφορά μιας απόλυτα ανεύθυνης κυβέρνησης η οποία επιμένει να μην κάνει πράγματα επί της ουσίας αλλά να "επικοινωνεί" και να διαχειρίζεται σύμβολα. Σε λίγο μπροστά σε αυτή τη συμπεριφορά το μνημόνιο, το πως εφαρμόσθηκε ή δεν εφαρμόσθηκε, οι καθυστερήσεις, οι σοσιαλιστικές και λοιπές εμμονές, οι ανεπάρκειες των προσώπων θα μοιάζουν πταίσματα.

  50. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 26/05/2011 16:58:12

    Θα μπορέσει άραγε ο Αντωνης να τους μοιράσει άνα cd με το τραγουδάκι αυτό για απάντηση;
    http://www.youtube.com/watch?v=r6UvXnOO1u4&feature=player_embedded

  51. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 26/05/2011 16:59:57

    Δεν θυμάμαι …είχε καλέσει συμβούλιο πολιτικών αρχηγών πριν το μνημόνιο 1? Θα μπορούσε η αυριανή να είναι απλά μια κίνηση “καλής” θέλησης και τίποτα παραπάνω ώστε να δείξει όπως έκανε στην ομιλία του στο ΣΕΒ ότι είναι ανοικτός σε προτάσεις και έτοιμος σε συναίνεση? Με αυτό τον τρόπο θα μπορούσε να δείξει ότι να εγώ άλλαξα, ακολουθώ το πρωτόκολλο και είμαι έτοιμος να πάρω αποφάσεις συλλογικά…

    Δεν ξέρω έχω τρελαθεί τελείως, προσπαθώ να ερμηνεύσω το οτιδήποτε.

  52. knight rider avatar
    knight rider 26/05/2011 17:00:48

    Είναι απαίτηση των τροικανών το μεσοπρόθεσμο νέο μνημόνιο να περάσει με 180 ψήφους από την βουλή για να δώσουν τα επιπλέον 80 δις μέχρι το 2013.
    Αλλοιώς λεφτά γιόκ! Πολύ φοβάμαι ότι ο Σαμαράς πιεζεται και εσωκομματικά ακόμα και με αποστασία αριθμού βουλευτών (από τα γνωστά κέντρα) για να συμπληρωθεί το νούμερο. Πάντως αν παραμείνει σταθερός στη θέση του, μόνο τότε υπάρχει πραγματική ελπίδα σωτηρίας για την Ελλάδα και τον λαό της. Αν αντέξει μπορεί να γίνει ο "νέος Κίρχνερ" αν όχι ίσως ψάχνει θέση στο ελικόπτερο του "gap ντελαρούα".
    Ούτως η άλλως, καιρός γαρ εγγύς!

    • Περιπτερας avatar
      Περιπτερας @ knight rider 26/05/2011 17:31:22

      “Είναι απαίτηση των τροικανών το μεσοπρόθεσμο νέο μνημόνιο να περάσει με 180 ψήφους από την βουλή” αυτό γνωρίζω και εγώ από θέλω να πιστεύω έγκυρη πηγή αλλά τουλάχιστον σοβαρή. Όποτε τους λέει ή 180 ή εκλογές? ΔΙΑΛΙΕΧΤΕ!!!!!

  53. Moriarty avatar
    Moriarty 26/05/2011 17:04:58

    Ο ΓΑΠ είναι τελειωμένος. Είναι εκτός τόπου και χρόνου. Αν δεν φύγει από την πρωθυπουργία, θα πρέπει το κόμμα του να τον ανατρέψει και να σχηματιστεί διακομματική κυβέρνηση για επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου και προετοιμασία της χώρας για αντιμετώπιση των ορατών εσωτερικών και εξωτερικών κινδύνων, με εκλογές και συντακτική συνέλευση στον ορίζοντα. Πάνω απ' όλα πρέπει να επικρατήσει ψυχραιμία και εθνική ομοψυχία.

  54. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 26/05/2011 17:05:14

    Ειναι πανικοβλητος.ΣΑΜΑΡΑ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΗΓΕΤΗ.Θα μπεις μπροστα;

  55. Aris. A avatar
    Aris. A 26/05/2011 17:11:22

    Σαμαρά μην ξεχνάς το όχι του 93 στο ξεπούλημα της ΜΑκεδονίας και την συγκρουσή σου με τον τότε Πρόεδρο Δημοκρατίας και Πρωθυπουργό στην ξεπλήρωσε 800.000 κόσμος τον Νοέμβρη του 2009 με δεκαέξι χρόνια υστέρηση.

    Βλέπουμε ακούμε αξιολογούμε και δεν ξεχνάμε.

    Εσυ το ξέρεις καλύτερα από όλους.

    Πράξε κατά συνείδηση εθνικό χρέος και εμείς εδώ είμαστε.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Aris. A 26/05/2011 22:02:59

      +100000

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Aris. A 27/05/2011 00:29:28

      +1000000000

  56. sarkozi avatar
    sarkozi 26/05/2011 17:15:31

    Αύριο ο Α.Σαμαράς πρέπει να μιμιθεί τον εθνάρχη ΚΩΝ/ΝΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ...στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών να χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι και να πεί στον GAP mister είστε επικίνδυνος για την χώρα....μάζεψτα και φύγε τώρα!!!!!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ sarkozi 26/05/2011 20:54:26

      Μα είναι επικίνδυνος, και μόνο που έφτασε στο σημείο η Ελλάδα, να βρίσκεται εν μέσω τέτοιων φριχτών εκβιασμών λες και βλέπουμε ταινία με τη πατρίδα στα πλοκάμια του διεθνούς υποκόσμου...
      Που ακούστηκε, στηρίξτε με ή πτωχεύουμε;
      Τραγελαφικές καταστάσεις!

  57. nikos petrou avatar
    nikos petrou 26/05/2011 17:23:24

    Παπούλιας στηρίζει Παπανδρέου και στήνει παγίδα στον Σαμαρά
    Ξυπνείστε ρε.....

  58. blue nile avatar
    blue nile 26/05/2011 17:24:01

    ...δε θα σπάσει ο Σαμαράς...όσο γαι τον ΓΑΠ τι να πει κανείς...τραγική καρικατούρα ...μνημείο ψεύδους και ανικανότητας ...αν και στη προκειμένη ο Παπούλιας εκτίθεται περισσότερο...ο εγγυητής του πολιτεύματος να πιέζει την αντιπολίτευση να συναινεί στην ολέθρια κυβερνητική πολιτική και στο ξεπούλήμα της χώρας...ακόμα κανένα παρόμοιο και δε θαγλυτώσει κι'αυτός θεσούλα στο ελικόπτερο της μεγάλης φυγής...

  59. Kατερίνα avatar
    Kατερίνα 26/05/2011 17:38:09

    Δεν είναι κρίμα βρε παιδιά, μετά από όλα αυτά που έχουν γίνει, το πάνω χέρι να το έχει παλι το ΠΑΣΟΚ; Γιατί ο κ. Παπούλιας ΠΑΣΟΚ είναι. Δεν είναι κρίμα η ΝΔ να μην μπορεί να ηγηθεί των εξελίξεων, αλλά να ακολουθεί ασθμαινοντας;

  60. moutro avatar
    moutro 26/05/2011 17:44:55

    δεν σε θέλει ο λαός, παρ'την μάνα σου και μπρός..

  61. enianos avatar
    enianos 26/05/2011 17:49:07

    Ο Πάγκαλος επέστρεψε από Ελβετία?

  62. xbab avatar
    xbab 26/05/2011 17:51:28

    Ο Σαμαράς να σταθεί στο ύψος του ένταντι οιουδήποτε τιμήματος. Δεν μπορεί να γίνει δεκανίκι της κυβέρνησης, των εξαπτέρυγων κλπ προθύμων.
    Εγώ, αυτή τη στιγμή, ο άσημος πολίτης πλήττομαι από τα νέα βάρβαρα και απάνθρωπα μέτρα που εξαγγέλθηκαν και βρίσκομαι σε απόγνωση.
    Αυτή τη σύνταξη που έπαιρνα και είχα κανονίσει να ζήσω την υπόλοιπη ζωή, μου την παίρνει πίσω, χωρίς ενδοιασμό. Πως θα ξεπληρώσω τη δόση του στεγαστικού μου δανείου τώρα;
    Εύκολο είναι να πεις: Φίλε μου χάνεις και το σπίτι σου!
    Απελπισία κ.Σαμαρά!

    • kiki avatar
      kiki @ xbab 26/05/2011 18:08:22

      Στα ιδια ειμαστε , ειμαστε πολλοι , μην φοβασαι, και κυριως μην απελπιζεσαι.
      Θα τα καταφερουμε.

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ xbab 26/05/2011 18:19:58

      +1000000 ανεργος απο περσυ τον ιουλιο........ας κανουμε κατι ας ξεκολησουμε οποως χτες δεν λυθηκε τιποτα

  63. sp_athens avatar
    sp_athens 26/05/2011 17:55:53

    Ο ΠτΔ συγκάλεσε το έκτακτο συμβούλιο μετά από αίτημα του Πρωθυπουργού.
    Μπορούσε να κάνει διαφορετικά; Υπάρχει προηγούμενο, μεταπολιτευτικά;
    Ή μήπως η χώρα ΔΕΝ βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση;
    Η χώρα έχει Σύνταγμα, θεσμούς, Κυβέρνηση, αντιπολίτευση και αξιοπρέπεια.
    Ή θα τα θυμόμαστε όποτε μας βολεύουν και όποτε όχι θα "ρίχνουμε πυρ κατά βούληση";
    Θα τρελαθώ με αυτά που διαβάζω, Α Π Ο Φ Α Σ Ι Σ Τ Ε !

    • noldor avatar
      noldor @ sp_athens 27/05/2011 01:05:38

      Αφού τα έχει όλα αυτά γιατί πρέπει να συμφωνήσει η αντιπολίτευση και δεν κυβερνά η κυβέρνηση;

  64. Posidonas avatar
    Posidonas 26/05/2011 17:56:37

    Ετσι εκβιαζε και τους Κυπριους στο σχεδιο Αναν που αν δεν το ψηφιζαν θα καταστρεφόταν. Η Κυπρος δεν καταστράφηκε και ειναι μια χαρα. Αρα ειναι πρακτορας και τωρα που τα βρησκει μπαστουνι ζητα συναινεση στην καταχη που μας επεβαλε με την υπογραφη του. Ο λαος τετοιες υπογραφες τις γραφει στα υποδηματα του. Μας χρωσταν και δεν χρωσταμε σε αυτους τους κυριους, τα εργοστασια τους δουλευουν χαρις σε εμας, που μαζι με τους εγχώριους απατεωνες αποβιομηχάνισαν τη χωρα και τωρα μας ζηταν και τα ρεστα. Θα παμε ολοι οι Ευρωπαιοι μαζι με τα ευρω στον πατο, γιατι ειναι και δικη τους υποθεση.

  65. Ρεαλιστής avatar
    Ρεαλιστής 26/05/2011 17:59:48

    Πιστεύει κανείς ότι θα μάθουμε ποτέ ποιός επέβαλλε αυτή την συνάντηση?
    Σίγουρα δεν το κάνει ο πρ. για να ενημεώσει την Παπαρήγα που δεν συναντήθηκε με τον πρωθ. Ποιές πρόσφατες εξελίξεις οδήγησαν σε αυτό? Οι τελευταίες αντιδρασεις απο πλευράς ΕΕ - ακόμα και η ηλίθια δήλωση της δαμανάκη - και οι συγκεντρώσεις του λαού. Μας λυπήθηκε ο πρ.? Δεν νομίζω. Μάλλον λυπήθηκε τον γιό του επιστήθιου συγχωρεμένου φίλου του που καταβάλλει την ύστατη προσπάθεια να κρατηθεί στην θέση του και να αλλάξει κατάτι την υστεροφημία του. Το δημοψήφισμα 1,5 χρόνο μετά θα έπρεπε να μας προσβάλλει ως πολίτες. Γιατί να γίνει τώρα και όχι από την αρχή όταν ο παπακωνσταντ υπέγραφε την υποθήκη για να πάρει την πρώτη ή την δεύτερη δόση? Υπήρχε ελπίδα τότε? πώς? περίμεναν να έχουν περισσότερα λεφτά να δώσουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι? Γιατί από την αρχή σε αυτούς πόνταραν να μας βγάλουν όλους μαζί από την κρίση. Το ΔΝΤ δανείζει και περιμένει να λάβει τόκους και κεφάλαιο. Αν εκτιμούσαν την κατάσταση σωστά τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά. Αν και ο Σαμαράς αλλάξει στάση μετά από αυτή την συνάντηση - παρωδία χάθηκε κάθε ελπίδα για την Ελλάδα για τα επόμενα 20 χρόνια.

  66. barman avatar
    barman 26/05/2011 18:01:55

    Αυτό θα πει ο Παπούλιας στους αρχηγούς αύριο, σε ριπλέυ ομιλίας του Χ. Τρικούπη λίγο καιρό πριν τη ρήση του «Δυστυχώς επτωχεύσαμεν».

    «Εάν θέλωμεν και ημείς να ειπή η Ευρώπη ότι η Ελλάς ζη, πρέπει να αποδείξωμεν εις αυτήν ότι κατόπιν των δοκιμασιών, δι’ ων διήλθομεν, έχομεν την δύναμιν να αναλάβωμεν πάσας εκείνας τας θυσίας άνευ των οποίων δεν δυνάμεθα να υπάρξωμεν».
    Και μετά ο Παπανδρέου θα ανακοινώση τη πτώχευση και την επιστροφή στη δραχμή.

  67. Elxo avatar
    Elxo 26/05/2011 18:03:22

    Ας ετοιμαστούμε για πογκρόμ τρόμου και εκβιασμών...
    Ξέρουν να τρομοκρατούν!
    Η ερώτηση Καμένου περί CD's δεν πρόκειτε να συζητηθεί ποτέ...
    Εάν διαλυθεί η Βουλή ή εάν πάμε σε κυβέρνηση "Εθνικής Τραγωδίας" (διότι δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι "Σωτηρίας" με τους ίδιους που μας κατέστρεψαν) ποιός θα απαντήσει ή ποιός θα "ιεραρχήσει" τη "κοινοβουλευτική" λειτουργία που θα μας προκύψει;;;Και μην βιαστούμε να πούμε "ο κανονισμός της Βουλής" διότι ξέρουμε τι θα γίνει...

    Υ.Γ:Αυτές τις δύσκολες ώρες πάντα κοιμάμαι με ένα όνειρο...Να ξυπνήσω το πρωΐ και η Νέμεσις να έχει κάνει τη δουλειά της...
    ΑΜΗΝ.

  68. kiki avatar
    kiki 26/05/2011 18:05:37

    Παντως η Χουριετ σημερα εγραφε οτι συμφωνησαμε για το μοιρασμα του Αιγαιου , γιαυτο συμμετεχει ο Δρουτσας γιατι αυτος τι δουλεια εχει με τα ευρωπαικα, η Ξενο ειναι υπευθυνη.

  69. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 26/05/2011 18:05:37

    Κρίμα για τον Ελληνικό λαό τόσο εύκολα οι θεσμικοί του παράγοντες να παίζουν με τους θεσμούς .
    Ελπίζω να κάνω λάθος και να δοθούν οι αναγκαίες εξηγήσεις στον Λαό ,τι σκοπό έχει η αυριανή συνάντηση των πολιτικών αρχηγών με τον ΠτΔ, με το δεδομένο ότι πρίν δυό ημέρες οι πολιτικοί αρχηγοί στην συναντησή τους με τον Προθυπουργό ότι ήταν να το πούν το είπαν.
    Θα ήταν απαράδεκτο η συνάντηση αυτή να γίνει μόνο και μόνο για να εκβιαστεί η αντιπολίτευση να δώσει συναίνεση στον ΓΑΠ ,εάν δεν μπορεί να κυβερνήσει υπάρχει και ο δρόμος της παραίτησης.
    Με τρομοκρατεί το γεγονός ότι στην συνάντηση θα είναι και ο ΥΠΕΞ Δρούτσας ,μήπως στον εκβιασμό τους βάλουν και εθνικά θέματα ;η Ιστορία θα καταγράψει εάν το ελικόπτερο θα έχει και νέους επιβάτες .
    Ένα είναι το γεγονός το παιχνίδι είναι μεγάλο και άν το έχει στημένο ο ΓΑΠ ,θα έχει στο μέλλον καταστροφικά αποτελέσματα ,διότι στήνετε υπό το κράτος του πανικού ,εάν το προκάλεσε ο ΠτΔ ας αναλογισθεί τις συνέπειες ,οι οποίες κάτω από κάποιες συνθήκες μπορεί να προκαλέσουν αλυσιδωτές αρνητικές συνέπειες για την πατρίδα μας .
    Εάν κατά την γνώμη μου η συνάντηση αυτή είχε πραγματοποιηθεί πρίν την συνάντηση των πολιτικών αρχηγών με τον Προθυπουργό θα με εύρισκε σύμφωνο,αυτή την στιγμή όμως πιστεύω θα μας βάλει σε περιπέτειες στο μέλλον ,εκτός και εάν διακυβεύται κάτι ΄μεγάλο που αυτή την στιγμή μας είναι άγνωστο.
    Ίδωμεν,επ' αύριο τα νεώτερα

  70. fotini avatar
    fotini 26/05/2011 18:05:42

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΑΝΤΩΝΗΣ ΝΑ ΜΗ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΨΥΧΟΒΓΑΛΤΕΣ

  71. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 26/05/2011 18:09:13

    Αντώνη Σαμαρά, αύριο αποδεικνύεις εάν μπορείς να ηγηθείς αυτού του έθνους! Μία λύση υπάρχει: ΕΚΛΟΓΕΣ! Οτιδήποτε άλλο είναι συμβιβασμός.

  72. sauraki avatar
    sauraki 26/05/2011 18:11:24

    ο Σαμαράς πρέπει - ΑΜΕΣΑ - σήμερα το βράδυ να καταθέσει πρόταση μομφής ή να ζητήσει εκλογές . Όλο το σκηνικό στήνεται για να του τη φέρουν. Ο ΓΑΠ μετά το συμβούλιο θα ζητήσει εκλογές λόγω μη συμφωνίας με την αντιπολίτευση. Οπότε είναι καλύτερα να πετάξει ο Αντώνης πρώτος το γάντι. Δε χάνει τίποτα. Μετά το λόγο έχει ο ελληνικός λαός.

  73. politco on avatar
    politco on 26/05/2011 18:13:57

    Όσο οι σάπιοι θέσμοι κλονίζονται άλλο τόσο θα βγάζουν από το σάπιο σεντούκι τους όλα τα εφεδρικά τερτίπια τους. Αναρωτηθήκατε εάν ήτο Π. της Δημοκρ. ο Κωνσταντίνος Καραμνλής μετά τα χθεσινά "αγανακτισμένα" συλ/ρια τί θα έκαμε σήμερα; Θέλω να πώ ότι ακόμη και ο Κάρολος το παιχνίδι τους παίζει; Και πριν προλάβει κάποιος να με χαρακτηρίσει ας λάβει υπ' όψιν του το εξής ρητορικό ερώτημα : Πού ήταν ο mr president όταν υπογράφετο η Δανεική Σύμβαση με αυτούς τους όρους και πολύ περισσότερο γιατί τότε δεν συνεκάλεσε του αρχηγούς; Αυτά και φεύγω για το Σύνταγμα και σήμερα γιατί ήδη άργησα ...........

  74. Posidonas avatar
    Posidonas 26/05/2011 18:17:25

    Διαβασα προ ολιγου τις δηλωσεις εκεινου του γιαπι του Δρουζα και κρατω την κοιλια μου απο τα γελια. Δηλωσε ο αρλεκινος, οτι τωρα που συνελαβαν τον Πλαντιζ ο Σερβικος λαος θα απαλλαγει απο ενα βαρος, γιατι θα τον δικασει ενα δηκαστηριο που οι Αμερικανοι δεν το αναγνωριζουν, και σωστα κανουν διοτι τους πρωτους που θα δικαζε ειναι τους ιδιους. Ελεος ρε γενητσαροι πασοκοι, δεν σας καλεσε κανεις να κανετε δηλωσεις, φουλωστετο η σιωπη ειναι χρυσος, δεν σας το εχουν πει; Για την ΑΟΖ λαληστετε Δρουτζα τι εχεις να πεις.

  75. ΑΧΙΛΛΕΑΣ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ 26/05/2011 18:20:37

    Ψαχνει για πατεριτσες ο γαπ!!!
    Αμ δε!!!

  76. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 26/05/2011 18:29:49

    Πριν περίπου μια 20ετία ο Αντώνης Σαμαράς, ΥΠΕΞ στη κυβέρνηση Μητσοτάκη και στο συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών σε μια κρίσιμη σύσκεψη για το μακεδονικό, είπε ευθέως τη γνώμη του για το ζήτημα και την υποστήριξε με παρησία, μολονότι ήρθε σε ευθεία σύγκρουση με τον πρόεδρο της κυβέρνησης του.

    Αύριο, πιστεύω και ελπίζω, ως αρχηγός κόμματος πλέον, να συνεχίσει να στηρίζει τη θέση του για την οποία δεσμεύτηκε στον Ελληνικό λαό. Τη θέση της μη συναίνεσης στο έγκλημα που διαπράττεται εναντίον της πατρίδας.

    Αδιέξοδα στη δημοκρατία τέτοια που να χρειάζονται συμβούλια πολιτικών αρχηγών, δεν υπάρχουν. Αν υπάρχουν πολύ σοβαρά ζητήματα που η αποφάσεις για τη λύση τους απαιτούν πρόσφατη λαϊκή νομιμοποίηση, τότε να κληθεί ο κυρίαρχος λαός στη κάλπη. Η δημοκρατία δεν χρειάζεται μεσίες που να αποφασίζουν για τη τύχη του λαού. Δεν έχουμε ολιγαρχικό πολίτευμα στο οποίο αποφασίζει κάποια ελίτ. Υπάρχει κυβέρνηση, βουλή και ο κυρίαρχος λαός που κανένας δεν μπορεί να τον αγνοεί. Ακόμη και στα δύσκολα.

    Οφείλουμε να κατάλαβουμε ότι ο ΓΑΠ και η παρέα του απέτυχαν παταγωδώς και μάλιστα στην εφαρμογή ενός προγράμματος που δεν είχαν καμιά νομιμοποίηση να εφαρμόσουν. Υπέκλεψαν τη ψήφο του λαού προτείνοντας ένα πρόγραμμα παροχών. Τώρα, ζητούν δεκανίκια για να συνεχίσουν τη καταστροφή της οικονομίας και το ξεπούλημα της πατρίδας. Ας απευθυνθούν λοιπόν στους πρόθυμους.

  77. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 26/05/2011 18:32:39

    Αντε ετοιμαστητε για μια βολτιτσα αργοτερα,και για λιγο,δεν εχει σημασια ο χρονος,αλλα η παρουσια......Μαλλον κατι φοβηθηκαν απο χτες.........και οσο για αυριο μη μασατε.....χαζοπαιχνιδακια αλλα καποια στιγμη δεν θα μπορουν να παιζουν αλλο...

  78. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 26/05/2011 18:36:54

    Η πόλις εάλω..... Έχοντας πιει από την στεναχώρια μου ,για το κατάντημα της πατρίδας μου βρίσκω το θάρρος να γράψω σκέψεις που πηγάζουν από μέσα μου . Έφεδρος υπολοχαγός 87Δ ΕΣΣΟ ...που ψηφίζω ΚΚΕ γιατί με έκανε το σύστημα να πιστεύω ότι η αγάπη για την εξουσία(και την ματαιότητα ότι εδώ είναι η κόλαση εδώ και ο παράδεισος βλέπε Τσοχατζοπουολς,Αλογοσκουφης βάλτε και εσείς όσους θέλετε) έφερε την χώρα μας να χρειάζεται τώρα , να ανέβουμε στις πολεμίστρες περιμένοντας υπομονετικά τις ορδές των βαρβάρων δέστε ποσό περιφρονητικά μίλησε σήμερα ο Ολλανδός( ministro).... Ένας πρωθυπουργός που νιώθει Αμερικανός παίζοντας παιχνίδια...., διαβάζοντας αναλύσεις και συσχετισμούς μεταξύ ( Ελλάδας -Χιλής ) που γραφούν (έγκυροι ) στο Μπρούκλιν. Στέλνουν φιρμάνια στην δύση να τους βοηθήσουν από την πτώση πάμε πίσω 600 χρόνια...Τι μπορεί να αλλάξει την ροή των πραγμάτων να βγει ο Σαμαράς και να πει στον Ολλανδό ministro να το βουλώσει (αυτή τη λέξη να χρησιμοποίηση ) και να κάτσει αναπαύτηκα να δει την μάχη που θα δώσουμε όλοι όσοι νομίζουμε, ότι ο Φοίνικας μαζί με τον δικέφαλο αετό οφείλουν να εμφανιστούν στον ουρανό της Ελλάδος. Θέλω να δω τους πλούσιους άρχοντες του τόπου μας να βγάζουν από την (βασιλεύουσα ) τα τελευταία χρυσά της νομίσματα,η μπορεί να φιλοτιμηθούν και δείξουν ότι αυτό που γραφούν για 280 million χλευάζοντας μας είναι ψέμματα... Αυτή τη στιγμή θα δείξουν οι Ελληνες που έχουν χρήματα τι υπερισχύει περισσότερο...αν όμως κρίνω από τον ΣΕΒ καταλαβαίνω ... εύχομαι να μην μας πέσουν όλοι μαζί , αλλά τουλάχιστον ένας -ένας...

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 26/05/2011 19:10:47

      Υπολοχαγέ, αυτό μου κάνει εντύπωση και εμένα .
      Ότι δεν βρίσκεται ένας Έλληνας πολιτικός, ένας με δέκα οκάδες πα--ρια, που να πει μερικά μπινελίκια. Να αρχίσει τα γαλικά.

      Θυμάμαι το κινηματογραφικό έργο "το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι". Είχαν αποβιβαστεί οι Ιταλοί στη Κεφαλλονιά (πανέμορφη Κεφαλλονια -έβγαλα γυμνάσιο και λύκειο) και παρατάχτηκαν μπροστά στο δημαρχείο με τα πολυβόλα τους και τα πυροβόλα. Μέσα συνεδρίαζε το δημοτικό συμβούλιο. Μετά από πολλά κτυπήματα στη πόρτα, εδέησε ο δημάρχος να ανοίξει. Οι Ιταλοί του ζήτησαν να παραδοσεί τη πόλη. Και ο δήμαρχος απάντησε: "Άντε να γαμηθείτε". Να με συγχωρήσουν οι κυρίες, αλλά αυτή ήταν η φρασεολογία στο έργο.

      Τέτοιες απαντήσεις, έχουν δώσει πολλές οι Έλληνες στην ιστορία τους.
      "μολών λαβέ"
      "Ίτε παίδες Ελλήνων..."
      "Το δε την πόλη ...."
      "λευτεριά ή θάνατος", Κούγκι, Μεσολόγγι, Αρκάδι,
      "Όχι", "τα οχυρά δεν παραδίδονται. καταλαμβάνονται" κλπ

      Επιτέλους. Ζητείται Έλληνας.

      • kefalonitis avatar
        kefalonitis @ Αρματιστής 26/05/2011 23:33:55

        MESA !!!

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Αρματιστής 27/05/2011 06:33:56

        η ταν η επι τας

        • daughter of mercy avatar
          daughter of mercy @ daughter of mercy 27/05/2011 06:38:39

          την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω

          Αυτές οι στιγμές πως μου θυμίζουν την ασφυξία πριν το δημοψήφισμα του σχεδίου α(υ)νάν.....
          Μην μασάτε αδέλφια

  79. Δήμος avatar
    Δήμος 26/05/2011 18:46:05

    O Σαμαράς δεν πρέπει να πέσει στην παγίδα και να ζητήσει εκείνος εκλογές. Να πει πως αν ο Παπανδρέου δεν μπορεί να κυβερνήσει, πρέπει να αποχωρήσει μόνος του.

  80. anonymos avatar
    anonymos 26/05/2011 18:59:30

    Ολοι στις πλατείες σήμερα είναι το μόνο που φοβόνται

  81. σίγουρος avatar
    σίγουρος 26/05/2011 19:01:17

    ποια τα νέα από ΝΔ; Θα κρατήσει ο Αντώνης;

  82. Φ.K ΓΑΠ avatar
    Φ.K ΓΑΠ 26/05/2011 19:06:08

    Προβλέπω τις επόμενες βδομάδες να αδειάζουν τα ράφια στα σούπερ μάρκετ. Μέχρι και τα ληγμένα θα πάρουν! Μπράβο, τα κατάφερες ΓΑΠ!!! Θα πεινάσουμε, εμείς βέβαια, όχι εσύ και η μανούλα σου που θα βγάλετε τα δις από τα κόλπα σας...

  83. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 26/05/2011 19:12:01

    Καταλαβαίνω την αγωνία πολλών φίλων να μην συναινέσει ο Σαμαράς. Ποιος ξεχνάει την άρνηση σε όλα του Γιωργάκη όταν ήταν στην αντιπολίτευση και το συνολικό καμποτάζ των ‘προοδευτικών δυνάμεων’ στο έργο της Κυβέρνησης Καραμανλή.
    Γιατί όμως να μην συναινέσει τώρα ο Σαμαράς ? Αν πράγματι η χώρα είναι στο παρά πέντε θα ήταν εγκληματικό να μην συναινέσει απλώς και μόνο για να μην απογοητεύσει την πολιτική του βάση. Από τη άλλη πλευρά όμως, είτε είναι η χώρα στο παρά πέντε η όχι, το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Οι μέρες του Γιωργάκη και του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία είναι μετρημένες. Όποιος βιάζεται σκοντάφτει, και όποιος είναι ισχυρογνώμων και δεν ξέρει να ελίσσεται σπάει τα μούτρα του στον τοίχο.

  84. ballomatou avatar
    ballomatou 26/05/2011 19:24:54

    Εμεις τωρα πρεπει να τραβαμε ζοριγια το μελλον του οποιου αντωνακι? Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα? Η ΝΔ θα συνεργαστει θελει δεν θελει για να βγαλουν το καρο απο την λασπη που το εριξαν οι ιδιοι.

    • noldor avatar
      noldor @ ballomatou 27/05/2011 01:12:03

      Θα μας εξηγήσεις γιατί δεν κυβερνά η κυβέρνηση των 156 βουλευτών και 19 "προθύμων" και γιατί την μία μέρα ο Πρωθυπουργός της χώρας λέει ότι θα αποκρατικοποιήσουμε τα πάντα και την άλλη μέρα ο υφιστάμενός του φέρνει νομοσχέδιο που λέει ότι ο ΟΛΠ θα παραμείνει κρατικός;

  85. DefenceNews avatar
    DefenceNews 26/05/2011 19:53:52

    Λοιπόν εγώ θα το δω λίγο "στρατηγικά".
    ΦΑΣΗ ΠΡΩΤΗ
    Βγαίνει ο Παπακωνσταντίνου και λέει ότι αν δεν πάρουμε τα χρήματα πάμε για φούντο.
    Βγαίνει ο ΓΑΠ και επαναλαμβάνει τα ίδια μετά από την συνάντηση με τους αρχηγούς.
    Βγαίνει η Δαμανάκη (κατόπιν ΕΝΤΟΛΗΣ ΓΑΠ, ξέρω τι λέω) και λέει ετοιμαστείτε για επιστροφή στη δραχμή.
    Σκοπός της πρώτης φάσης είναι η δημιουργία φόβου στους πολίτες έτσι ώστε και συγκεντρώσεις να γίνουν να μην προκληθούν επεισόδια.
    Επιτυχία πρώτης φάσης 100%.
    ΦΑΣΗ ΔΕΥΤΕΡΗ
    Ο ΓΑΠ μετά από την αποτυχία συναίνεσης και υπό την πίεση της τρόικας ζητά από τον ΠτΔ σύσκεψη αρχηγών.
    Ο σκοπός της δεύτερης φάσης είναι διττός: Πρώτον να δώσει την εντύπωση στο λαό ότι έκανε ότι ήταν δυνατόν, δεν φταίει αυτός για την επικείμενη χρεοκοπία αλλά οι άλλοι οι αρχηγοί που δεν συναίνεσαν. Δεύτερον να πει στην τρόικα …«έκανα ότι μπορούσα για συναίνεση, ακόμα και ο ΠτΔ βοήθησε».
    Επιτυχία δεύτερης φάσης… αύριο θα δούμε…

    Υ.Γ Όποιος νομίζει ότι η Δαμανάκη ενέργησε από μόνη της είναι νυχτωμένος αλλού.
    Νάστε καλά όπου και νάστε

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ DefenceNews 27/05/2011 09:58:50

      Μα η αλλη η Ξυνη η Ατκτινσον, στις δηλωσει χτες εκανε αναφορα στη Δαμανακη !!
      το ειδες το βιντεο?? το εχω βαλει στο ποστ ( ΔΝΤ εγγυησεις κλπ )
      Φυσικα και ηταν η κουνελα των Δανειστων και του ΓΑΠ...

      Οσα γραφεις ειναι απολυτα ορθα και φυσικα τα εχουμε αναλυσει δω μεσα....

      ΠΠ

  86. DefenceNews avatar
    DefenceNews 26/05/2011 19:58:50

    … και συμπληρώνοντας το παραπάνω σχόλιο τίποτε δεν γίνεται στην τύχη. Όλα είναι κομμάτια (legs) ενός στρατηγικού σχεδίου. Το θέμα όμως είναι άλλο... Γνωρίζοντας την ανικανότητα των στελεχών του ΠΑΣΟΚ διερωτώμαι ποιός σύνταξε αυτό το σχέδιο; Η κυβέρνηση; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    Νάστε καλά όπου και νάστε

  87. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 20:07:51

    Με καλούν φίλοι από το εξωτερικό για να ρωτήσουν ¨εάν συμβαίνει τίποτα σοβαρό στην Ελλάδα¨;

    Ο Πρόξενος για παράδειγμα στο Μόναχο , κ. Ψυχάρης , ¨καλεί εκτάκτως τους Ομογενειακούς παράγοντες στην περιοχή σε σύσκεψη ¨ ... Μπορεί να θέλει να τους μιλήσει για την διοργάνωση κάποιας μουσικοχορευτικής βραδιάς , αλλά ανησυχούν πολύ...

    Ενδιαφέρον θα είχε εάν έγιναν τέτοιου είδους έκτακτες προσκλήσεις για σύσκεψη και σε άλλες χώρες που ζουν Έλληνες.

    Η ουσία είναι ότι χρειάζεται ψυχραιμία , αλλά και να μην περάσει κανένα εκβιαστικό δίλημμα .

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/05/2011 22:16:33

      Πολύ ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποια πηγή online για τις δραστηριότητες του υιού του ΔΟΛ;

  88. DefenceNews avatar
    DefenceNews 26/05/2011 20:19:02

    Ακριβώς αυτά που έγραψα στο σχόλιό μου ακριβώς αυτά μόλις τα είπε και ο Πρετεντέρης στο MEGA. Δύο πράγματα συμβαίνουν... ή ο Πρετεντέρης διαβάζει Antinews ή έχουμε τις ίδιες πηγές.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ DefenceNews 26/05/2011 20:50:07

      Μα κατά λέξη όμως!

  89. Decodex avatar
    Decodex 26/05/2011 20:30:31

    Η λογική πλάνη του ψευδούς διλήμματος (γνωστή επίσης και ως ψευδής διχοτόμηση, πλάνη των άκρων, «άσπρο ή μαύρο» σκεπτικό, ψευδής διάζευξη, πλάνη «είτε/είτε» και πλάνη της διακλάδωσης) υφίσταται όταν δημιουργείται η εντύπωση ότι δύο απόψεις, εναλλακτική η μία της άλλης, αποτελούν τις μοναδικές επιλογές, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει τουλάχιστον μία ακόμη επιλογή, η οποία όμως δεν γίνεται γνωστή.
    Οι δύο εναλλακτικές συχνά αποτελούν τα ακραία σημεία του φάσματος. Αντί των υπεραπλουστεύσεων και των ευσεβών πόθων, είναι καταλληλότερο να γίνει εξέταση ολόκληρου του φάσματος, όπως στην ασαφή λογική.
    (πηγή: wikipedia)

  90. periklis avatar
    periklis 26/05/2011 20:52:07

    ΕΠΩΝΥΜΟ΅, εισαι ο καλυτερος σχολιαστης φιλε,
    η μαλλον για να μην αδικησω αλλους 4-5 πουτ υπαρχουν ,
    εισαι αυτος που μιλαει για μενα , το Μπλογκικο Αλτερ Εγκο μου,
    εφηβη "του εχουμε εμπισοσυνη" .

  91. Greco avatar
    Greco 26/05/2011 21:19:05

    εμπρος, παμε για εκλογες!
    καμια συνενοχη με αυτους που κατεστρεψαν τη χωρα με τον λαικισμο τους

    να αναλαβουν εστω και την υστατη ωρα τις ευθυνες τους, αν εχουν λιγη τσιπα, και να μας απαλλαξουν απτην καταστροφικη παρουσια τους

  92. ierofantis avatar
    ierofantis 26/05/2011 21:31:49

    'Ερχεται η ώρα...

    Αύριο θα προσπαθήσουν να στριμώξουν τον Σαμαρά και να του φορτώσουν το ναυάγιο της δικής τους αδιέξοδης πολιτικής.

    Απειλή και φόβος. Σόκ και Δέος.

    Ενώνω τη φωνή μου μαζί με όλους σας.

    Πρόεδρε, πίσω σου, δίπλα σου, κοντά σου αρχίζουν και στοιχίζονται οι υγιείς δυνάμεις του τόπου.

    Δεν μιλώ για κόμματα και φράξιες. Μιλώ για Πολίτες ανεξαρτήτου πολιτικής καταβολής και κατεύθυνσης, που συσπειρώνονται στο μήνυμά σου.

    Διάολε, οι Έλληνες δεν είμαστε πειραματόζωα.

    Μη γονατίσεις.

    Όχι γιατί στο λέω εγώ ή οι άλλοι.

    Αλλά γιατί στον τόπο αυτό, της καταχνιάς, της λύπης, του άγχους και της μιζέριας, έχουμε ως Έλληνες την ανάγκη να ακούσουμε ένα τεράστιο ΟΧΙ.

    Ένα ΟΧΙ που θα μας χαλυβδώσει. Ένα ΟΧΙ που θα μας δώσει ψυχικό σθένος και δύναμη να βάλουμε πλάτη.

    Η ώρα που θα μας καλέσεις να βάλουμε πλάτη δεν αργεί.

    Πρεπει να προετοιμάσεις το έδαφος.

    Μαζί σου δεν θέλεις φοβισμένα πρόβατα και κότες.

    Θές Πολίτες - Οπλίτες, θές μαχητές, θές ΈΛΛΗΝΕΣ.

    Σε παρακολουθούμε όλοι. Δικαίωσε τις προσδοκίες μας.

    Και κάτι άλλο.

    Πρέπει κάποιος να πει σε αυτούς τους λιγούρηδες τους Ευρωπαίους, σε κάτι κολαούζους, που θέλουν να λέγονται πολιτισμένοι, αλλά πριν από τριακόσια χρόνια δεν πλένονταν για να μη τους φύγει... το Βάπτισμα (για τέτοια σκοτάδια μιλάμε) ότι εδώ δεν κατοικεί φοβισμένος Πληθυσμός.

    ΕΔΩ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΥΧ ΕΤΕΡΟΥΣ ΕΚΒΑΛΛΟΝΤΕΣ, ΟΥΔΕ ΣΥΜΜΕΙΧΘΕΝΤΕΣ...

    Αυτά, γιατί έχω σήμερα τα νεύρα μου...

  93. kostas avatar
    kostas 26/05/2011 22:09:28

    Κυριοι,,,,,,, ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΑΘΛΙΟ ΤΕΛΟΣ ..........ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!!!!
    Οποιος δωσει συναίνεση τελειωσε !!!!!!

  94. GMP avatar
    GMP 26/05/2011 22:10:32

    Για μια ακομα φορα γινομαστε μαρτυρες του πιο ακραιου εθνικου μας ελαττωματος. Της αρνησης να δουμε καταφατσα την αληθεια. Κι αν καποιος μας την επισημανει στρεφουμε την οργη μας εναντιον του (ή της) με παθος. Προς Θεου μη μας ταραξουν τη νιρβανα μας!
    Η χωρα ειναι ετοιμη για καταρρευση και τον υστατο ευτελισμο και ακομα μιλαμε για τα υπαρχοντα μαυρογυαλουρικα κομματα και τους "πεφωτισμενους" αρχηγους τους. Δηλαδη ακριβως τους μηχανισμους εκεινους που μας εφτασαν ως εδω. Εξυπναδες, δηθεν αστειακια για να βγαλουμε το αχτι μας, ακραια μισαλλοδοξια και διχαστικα αν οχι χυδαια σχολια και πληρης ανικανοτητα να αντιμετωπισουμε την αμειλικτη αληθεια που πλησιαζει.
    Η αρνηση εχει ξεπερασει τον αυτισμο. Ο συμπολιτης μας ειναι ο εχθρος μας! Κι αν καποιος, πχ ο προεδρος της Δημοκρατιας, τολμησει να ζητησει συναινεση, θα τον παρει και θα τον σηκωσει! Ενταξει λοιπον, ολα καλα, δε τρεχει τιποτα, κακοηθεις φημες ειναι παιδια! Συνεχιστε το πανηγυρι, η κοκκινοσκουφιτσα ειναι που εχασε το δρομο! Στο τελος θα τον νικησει το κακο λυκο!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ GMP 26/05/2011 22:17:48

      "Όταν αποφασίσαμε να κάμωμε την Επανάσταση, δεν εσυλλογισθήκαμε ούτε πόσοι είμεθα ούτε πως δεν έχομε άρματα ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε «πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιταροκάραβα βατσέλα», αλλά ως μία βροχή έπεσε εις όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και ο κλήρος μας και οι προεστοί και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση."

      Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, Πνύκα, 1838.

      Υ.Σ. Και το 1821, τα πράγματα ήταν σκούρα. Πολύ πιο σκούρα από ότι τώρα. Η αλήθεια της εποχής ήταν, ότι η επανάσταση κατά μιας αυτοκρατορίας, ήταν καθαρή αυτοκτονία. Κάτι βολεμένοι μιλούσαν για συνδιαλαγή με τον Σουλτάνο.

      Ο Γέρος του Μωριά και κάτι άλλοι παλαβοί, ευτυχώς είχαν άλλη άποψη...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 26/05/2011 22:29:59

        Να συμπληρώσω

        1810 Μαϊου ἤλθαμεν εἰς Ζάκυνθον· Τότε ἐκάμαμε ὅσοι καπετανέοι Ἕλληνες εὐρέθημεν εἰς Ζάκυνθον μίαν ἀναφοράν, μὲ τὴν ὁποίαν ἐζητούσαμεν βοήθεια ἀπὸ τὴν ἀγγλική κυβέρνησι διὰ νὰ ἐλευθερώσωμεν τὴν πατρίδα· αὐτή ἡ ἀναφορά εὑρέθηκε εἰς τὰ ἀρχεία, ὅταν ἐγράψαμε εἰς τα 1825 μία ἄλλη εἰς τὴν Ἀγγλία ζητοῦντες βοήθεια, καὶ δυνάμει αὐτῆς τῆς δευτέρας ἀναφορᾶς ὁ Βελιγκτών ἐπῆγε εἰς τὴν Πετρούπολιν καὶ ἄρχισαν αἱ δυνάμεις νὰ ἀνακατεύωνται εἰς τὰ πράγματά μας. Ὀ Τζούρτζ, ἀφοῦ ἐπῆγε εἰς τὴν Ἀγγλία, ἐπαρρησίασε τὴν ἀναφορά καὶ ἔλαβε τὴν ἄδεια νὰ σχηματίσῃ ἕνα ρεγιμέντο ἀπό Ἕλληνας ἀπὸ 1500 καὶ εἰς το διάστημα πέντ΄ ἕξη μῆνας ὠργάνισε 600 Ἕλληνας, ἀλλά ἀφοῦ ἔπεσε ὁ Ναπολέων, ᾖλθε ἡ διαταγή καὶ διέλυσαν τὰ ξένα στρατεύματα καὶ τῶν Ἑλλήνων· τοὺς ἔδωσαν ἀπό 800 τάλληρα τοῦ κάθε ἀξιωματικοῦ, καὶ τοῦ καπετάνιου 1200, καὶ ἔτσι τοὺς διέλυσαν. Καὶ ἐγώ ἔμεινα ἀκόμη δύο χρόνους εἰς τὸ στάτο-μαγιόρο, καὶ ἔπειτα μὲ ἔβγαλαν καὶ ἐμένα.

        Εἶδα τότε ὅτι, ὅ,τι κάμωμε, θὰ τὸ κάμωμε μονάχοι και δὲν ἔχομεν ἐλπίδα καμμία ἀπό τοὺς ξένους…

  95. ΓΙΑΝΝΗΣ Κ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ Κ. 26/05/2011 22:24:40

    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΘΑ ΔΕΙ ΑΥΡΙΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΝΕΝΕΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΩΝ.ΑΝΤΩΝΗ ΓΕΡΑ ΔΕΙΞΕ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Ο ΑΥΡΙΑΝΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ.

  96. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 26/05/2011 22:52:41

    Για μένα λύση υπάρχει,ας βγει ο Πρόεδρος και ας θέσει όλες τις δυνάμεις του έθνους σε επιστράτευση, ζητώντας εμείς σαν ελληνισμός να σώσουμε την πατρίδα.Ας δείξουμε στους δυσκοίλιους Ευρωπαίους ότι την χώρα μπορεί να την βρίζουμε αλλά δεν την παζαρεύουμε.Τα λεφτά μπορούμε αν θέλουμε να τα βρούμε μέσα από τις ίδιες μας δυνάμεις.Η λύτρωση θα έρθει από εμάς τους ιδίους. Νομίζω ότι ωριμάζουμε σαν λαός και τα λάθη μας τα βλέπουμε , ποτέ πια εφιάλτες. Η νέμεση περιμένει και θα στείλει τις Ερινύες ...και τέλος πάντων αν δεν το κάνει ο πρόεδρος ας το ζητήσει ο Σαμαράς πατρονους δεν θέλουμε

  97. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 26/05/2011 22:54:14

    Όσα επικοινωνιακά τερτίπια κι αν επινοήσει ο ΓΑΠ, αύριο θα πιει το πικρό ποτήρι. Με 2 κινήσεις στρατηγικής ο Σαμαράς εξέθεσε την κυβέρνηση και όσο κι αν ακούγεται υπερβολικό, ΚΑΙ το παγκόσμιο τοκογλυφικό σύστημα. Χωρίς καμμιά αμφοβολία ο Αντώνης αύριο θα αρνηθεί να δηλώσει συνένοχος στην εξόντωση του Ελληνικού Λαού και θα ξαναφέρει την ελπίδα στον τόπο. Πρόεδρε, σου έχουμε εμπιστοσύνη. Ξέρουμε ότι για άλλη μια φορά θα μας ξανακάνεις περήφανους.

  98. Aris. A avatar
    Aris. A 26/05/2011 22:57:13

    factor ανέβασε αποψινές διαρροές Καραμανλή ότι η ΝΔ πρέπει να βαδίσει στην πορεία Σαμαρά που είναι σωστή νομίζω έχουν την αξία τους.

  99. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 26/05/2011 23:01:28

    GAP έλα στ λαό σου!

  100. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 26/05/2011 23:43:31

    ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ με τους παζαρέμπορους της δημόσιας εθνικής και λαϊκής μας περιουσίας, που βγάζουν στο σφυρί, αντί πινακίου φακής, το νερό, το ρεύμα, τις επικοινωνίες, τους δρόμους, τα λιμάνια, τα αεροδρόμια, τις εθνικές οδούς, τον υπερκερδοφόρο ΟΠΑΠ, τις δημόσιες τράπεζες!!! Με ποιό δικαίωμα πουλάνε την χώρα αντί ευτελούς τιμήματος, με αδιαφανείς διαδικασίες express (= τεράστιες μίζες), με τρόπο που καθόλου δεν λύνει το πρόβλημα του χρέους και του ελλείμματος της οικονομίας;;; ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ & ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΛΟΓΟΙ, το λέω καθαρά και ξάστερα. Να ξεπουλήσουν, αν θέλουν, τον κ@@ο τους, πιο πολλά λεφτά θα πιάσουν...
    Εν κατακλείδι, ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΜΕ ΠΑΖΑΡΕΜΠΟΡΟΥΣ του τόκου και της μίζας. Το νου σας. Η πατρίδα προηγείται της κομματικής "νομιμότητας" και του κομματικού συμφέροντος, ειδικά δε όταν το τελευταίο αφορά μόνο ελάχιστες χιλιάδες ανθρώπων και τίποτα περισσότερο.

  101. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/05/2011 23:48:27

    Θα αποτελούσε έκπληξη, αν ο Παπανδρέου είχε απομακρυνθεί από την οικογενειακή παράδοση, που θέλει τους πατέρα και παππού του να χρησιμοποιούν απροφάσιστα τον ανώτατο άρχοντα γιά να βγούν από τα πολιτικά αδιέξοδά τους. Οπως το 1965 και το 1986, όταν ο θεσμός του αρχηγού του κράτους έγινε πολιτικό έπαθλο με ευθύνη των πρωθυπουργών παππού και πατρός, έτσι και σήμερα, ο θεσμός του προέδρου της δημοκρατίας κινδυνεύει να τεθεί στο επίκεντρο της πολιτικής διαπάλης των κομμάτων, συνδεόμενος με τις πολιτικές επιδιώξεις ενός αποτυχημένου πρωθυπουργού. Κινδυνεύει, αλλά δεν θα τεθεί. Διότι, τα παπανδρεϊκά κόλπα πλέον είναι γνωστά και τα περισσότερα και σημαντικά κόμματα απέξειξαν με τις ευθείες τοποθετήσεις τους, οτι δεν έχουν καμμία διάθεση, στα οικονομικά προβλήματα να αφήσουν να προστεθούν συνταγματικά και θεσμικά αδιέξοδα.
    Δημήτρης Κοκκαλάκης
    Λαμία.

  102. marilou avatar
    marilou 26/05/2011 23:53:28

    Άντε πάλι βγήκε η είδηση !!!

  103. sarkozi avatar
    sarkozi 27/05/2011 00:27:00

    Τέρμα τα ψέματα......Όχι ρε κερατάδες! Αυτός που με φόντο το Καστελόριζο μας πήγε στο ΔΝΤ υποσχόμενος ότι θα αλλάξει την Ελλάδα.......πρέπει να πιει το ποτήρι μέχρι τέλους.........
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ.......για να τελειώνουμε μια και καλή με την οικογένεια που διέλυσε την ΕΛΛΑΔΑ.....IMF ,GAP & ....κοινώς sac Voyage.

  104. Απολλείπειν ! avatar
    Απολλείπειν ! 27/05/2011 00:32:46

    Σάββατο, 1 Ιανουαρίου 2011
    Ο Συμπολίτης κυρ Παπούλιας....
    "Καιρός ήφερε τα λάχανα, καιρός τον κυρ Παπούλια! "
    Παροιμία...
    Ας δούμε λοιπόν πως ο κυρ Πρόεδρας προσφωνεί τους υπηκόους του, απ΄ όταν, δια χειρός και γλώσσης Μπενάκη, ανέλαβε την πρώτην φοράν, το έργον του!
    ..."Ελληνίδες, έλληνες " για το νέο έτος 2006.
    ..."Ελληνίδες, έλληνες " για το νέο έτος 2007.
    ..."Εύχομαι σε όλους να είναι ευτυχισμένο και ειρηνικό το Nέο Έτος. " για το νέο έτος 2008...Αρχισε η αποστασιοποίηση..
    ..."Αγαπητοί μου συμπολίτες," για το νέο έτος 2009...
    ..."Φίλες και Φίλοι," για το νέο έτος 2010...
    ..."Αγαπητοί συμπολίτες," για το νέο έτος 2011... χωρίς το "μου" του 2009!!!
    Αν υπάρχει κανας Γερμανογνώστης, ας μας εξηγήσει τί είπε σήμερα ο Συμπολίτης(;) Πρόεδρος, κατα την διάρκεια των ευχών της ημέρας, στο "οπως λεν κι οι Γερμανοί" μπαλαμπλα "χαχαχαχα!" , εκεί γύρω στο 58'' και μετά!
    Αυτα, και του χρόνου άλλα, που τα φοβαμαι χειρότερα !!!!
    Καλή Χρονιά κυρ Πρόεδρε!
    ....Των Ελληνων, κυρ Πρόεδρε!
    Αυτών που πληρώνουμε το "κόστος" των ευχών σου, κυρ Πρόεδρε!!
    Χαίρε και υγίαινε"

  105. sp_athens avatar
    sp_athens 27/05/2011 00:33:24

    Είστε τόσο πεπεισμένοι ότι το 40% των Ελλήνων (όσο δηλ.. χρειάζεται περίπου για αυτοδύναμη εκλογή) έχει αποφασίσει να ζήσει την ζωή του και να πληρώνει τα δικά του δάνεια με υποτιμημένες νεο-δραχμές, μόνο και μόνο για να καμαρώσει τον Αντώνη Σαμαρά Πρωθυπουργό και τον Αβραμόπουλο Αντιπρόεδρο/Υπουργό Εξωτερικών ή Εσωτερικών; Δεν συμμερίζομαι τόση αισιοδοξία ομολογώ...

    • noldor avatar
      noldor @ sp_athens 27/05/2011 01:16:28

      Μήπως γνωρίζεις πόσες αυτοκτονίες έχουν γίνει το τελευταίο εξάμηνο με το ευρώ;

      • sp_athens avatar
        sp_athens @ noldor 27/05/2011 01:38:14

        Γιατί πρέπει να αλλάξουμε θέμα; Να το συζητήσουμε κι αυτό, δεν αντιλέγω. Λέω πρώτα να απαντήσεις σε αυτό που ρωτώ όμως.

  106. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 27/05/2011 00:43:43

    Με το Μνημόνιο Ι
    1. Η ανεργία πήγε στο16,5% (επίσημη)
    2.Εχασε όλος ο κόσμος 30% απο τα εισοδήματά του
    3.Οι αυτοκτονίες πολαπλασιάστηκαν
    4.Το χρέος πήγε στο Θεό

    Με το Μνημόνιο ΙΙ
    Θα επαναληφθούν τα παραπάνω σε μεγαλύτερο βαθμό + Θα ξεπουληθούν τα ασημικά και τα χρυσαφικά.

    Και μετά θα μας πτωχεύσουν!!!!.

    Τί χειρότερο θα πάθουμε αν δεν υποκύψουμε στους εκβιασμούς (Εσωτερικούς & Εξωτερικούς) ?????.

    ΑΝΤΩΝΗ ΜΗΝ ΚΟΛΩΝΕΙΣ

    Πές το μεγαλοπρεπές ΟΧΙ που δικαιούσαι να πείς στη ζωή σου.
    (Αν και για σένα θα είναι το 2ο μετά το ΟΧΙ για την Μακεδονία)

    ΥΓ. Ολοι θα φύγουμε κάποια στιγμή απο αυτή τη ζωή .
    Εσύ τουλάχιστον να μείνεις στην ιστορία δίπλα σ΄ αυτούς που είπαν τα μεγάλα ΟΧΙ απέναντι στους εκάστοτε κατακτητές

  107. Tem avatar
    Tem 27/05/2011 00:45:58

    έχουμε αποφασίσει ότι θέλουμε έναν πατριώτη πρωθυπουργό

  108. Tem avatar
    Tem 27/05/2011 00:48:09

    Ετσι ακριβώς. Είναι ιστορική ευθύνη του Σαμαρά να πεί ένα μεγάλο ΟΧΙ.

  109. sofia or8h avatar
    sofia or8h 27/05/2011 01:11:50

    To σίγουρο είναι ότι μετά το Όχι του Σαμαρά θα ζητήσει εκλογές, και θα πει το ΓΑΠ εγω δεν φταίω ο Σαμαράς φταίει
    Ας του πει ο Σαμαράς,
    Γελάστε με τον υποτιθέμενο διάλογο.
    1)Ζήτησες σύγκλιση αρχηγών πρίν να πας στο ΔΝΤ?
    - ΟΧΙ θα πει το ΓΑΠ ,απλά ζητούσα την γνώμη του ΣΤΡΟΣ ΚΑΝ (αλλά εκει που είναι τωρα….)
    2)Μας ρώτησες τότε τι μέτρα θα πάρεις?
    -ΟΧΙ ,τα συζήτησα με τον ΠΑΠΑΚ και είπε ,βγαίνουμε(μάλιστα αν αποτύχουν είπε,θα παραιτηθώ ακόμη περιμένουμε)
    2)Σε εμποδίσαμε να κυβερνήσεις?
    Υποκινούσαμε απεργίες,καίγαμε την Αθήνα,συμετέχαμε μπροστάρηδες σε απεργίες?
    -ΟΧΙ .αυτά μόνο εγώ τα έκανα
    3)Ζητούσαμε εκλογές κά8ε μέρα απο την επόμενη των εκλογών?
    -ΟΧΙ(Αυτά μόνο εγώ τα έκανα,ανεβαίνοντας στα κεραμίδια καθημερινά)
    4)Όταν η ΝΔ (υπό τον Κ.Καραμανλή )ζητούσε σε ελαχιστότατα συναίνεση ,εσυ έδωσες?
    -ΟΧΙ
    5).Εσυ εισαι ο εκλεγμένος από τον λαό και με μεγάλη πλειοψηφία, Μπορείς να κυβερνήσεις?
    -ΟΧΙ
    6)ΑΝΤΕ και …..ησου

  110. noldor avatar
    noldor 27/05/2011 01:23:39

    Εντάξει μπορεί να τα βλέπετε λίγο μονόπαντα εδώ μέσα αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αύριο στην συνάντηση οι αναλογίες δεν θα είναι και τόσο άσχημες.

    Μπορεί να ξεκινάνε από διαφορετικές αφετηρίες αλλά ο ΑΣ δεν θα είναι απομονωμένος εκεί μέσα αφού θα είναι και οι Τσίπρας και Παπαρήγα ενώ θα λείπουν τα εξαπτέρυγα. Πράγμα θετικό.

    Μάλιστα αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο είναι το γιατί δεν τους κάλεσαν. Μην μου πείτε τις δικαιολογίες που λέγονται. Ίσως για να μην είναι στις φωτογραφίες και να περάσουν στο μέλλον ως "προσωπικότητες".

    Όπως επίσης περίεργη είναι και η συμμετοχή Δρούτσα όπως ειπώθηκε και παραπάνω.

  111. ΚΥΠΡΑΙΟΣ avatar
    ΚΥΠΡΑΙΟΣ 27/05/2011 02:04:05

    Περίεργα πράγματα..... Γιατί την συγκάλεσε τόσο βιαστικά και δεν περιμενε δευτερα ή Τρίτη;;;; Και γιατί 12.30 ;;;;; Νωρίτερα θα ήταν αγουροξυπνημενος;;;; Με την τσιμπλα στο μάτι;;; Μήπως γιατί με χρι να τελειώσουν θα έχουν κλείσει οι τράπεζες σε περίπτωση που δεν του πανε καλα τα πράγματα και ξεφουρνισει κανά άσχημο;;;; Εξάλλου όλες οι στραβες Παρασκευή μεσημέρι συμβαίνουν για ευνόητους λόγους (γκαντεμιας η διαχείρισης)