#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2011 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πρόεδρος είναι όλων των Ελλήνων και όχι ενός κόμματος



O  ρόλος του Προέδρου της Δημοκρατίας δεν είναι μόνο υπερκομματικός, είναι κυρίως  υπερ-πολιτικός.

Ο ΠτΔ, ως εκ του Συντάγματος,  δεν παρεμβαίνει στην τρέχουσα πολιτική επικαιρότητα.

Όμως, το τελευταίο διάστημα ο κ. Παπούλιας με τις συχνές παρεμβάσεις, στηρίζει δημοσίως την παραπαίουσα κυβέρνηση στη οποία προεδρεύει ο υιός του παλαιού του φίλου.

Ενίοτε μάλιστα οι παρεμβάσεις του συνιστούν ευθεία ανάμιξη στην πολιτική.

Επί του προκειμένου τώρα:

Ο  Πρόεδρος της Δημοκρατίας  δεν  μπορούσε να αρνηθεί το αίτημα του Πρωθυπουργού για τη σύγκληση του Συμβουλίου των Πολιτικών Αρχηγών.

Από τη στιγμή που υπεβλήθη, όφειλε να ανταποκριθεί θετικά.

Όμως ο  πρωθυπουργός,  μόλις χθές,  ενημερώνοντας τον κ. Παπούλια, είπε μπροστά  στις κάμερες, προφανώς για να το πληροφορηθεί ο ελληνικός λαός,  ότι κατά τις προηγηθείσες συναντήσεις του με τους πολιτικούς αρχηγούς,  διαπίστωσε «κοινό τόπο» στα μείζονα θέματα.

Αφού διαπίστωσε τον «κοινό τόπο», προς τι η αυριανή συνάντηση;

Τι μεσολάβησε;

Ποια χρησιμότητα εξυπηρετεί;

Τι το καινούργιο, και συγκλονιστικό,  προέκυψε  ώστε να συγκληθεί το Συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών;

Τι συνέβη στο Παρίσι, γιατί εκεί βρίσκεται ο Πρωθυπουργός,

Πολύ φοβούμαι ότι ο ΠτΔ  uιοθετεί την επιχειρηματολογία του κ. Παπανδρέου και αποδέχεται την στρατηγική του, που αποβλέπει στον εγκλωβισμό της αντιπολίτευσης.

Αυτό δεν είναι εντός των αρμοδιοτήτων του ΠτΔ!

Εκτός και αν….

Αλλά στην περίπτωση αυτή δεν έπρεπε ο κ. Παπανδρέου να ενημερώσει τον ελληνικό λαό;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 26/05/2011 19:46:41

    Δε μπορεί να κάνει αλλιώς ο Κάρολος. Είναι ο μόνος τρόπος να του επιστραφούν τα δανεικά του, κατά Ευάγγελο Γιαννόπουλο, "κωλόσπιτου".

  2. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 26/05/2011 19:47:11

    Έχετε υπ' όψη σας την αντίδραση του Τσίπρα και την τηλεφωνική συνομιλία του με τον Παπούλια μετά την ανακοίνωση της Προεδρίας; Για ψάχτε το, έχει ενδιαφέρον.

  3. ΗΠΕΙΡΟΣ avatar
    ΗΠΕΙΡΟΣ 26/05/2011 19:48:11

    ΚΡΙΜΑ........ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΔΡΙΑ!!!!!
    Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙ!!!ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΤΩ ΚΑΙΣΑΡΕΙ ,ΟΤΑΝ ΕΛΘΕΙ Η ΩΡΑ!!!!!!!!

  4. popolaros avatar
    popolaros 26/05/2011 19:55:36

    α βρε παππούλη θα σε πάρει και σένα μαζί του το jeffrey.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2011 19:59:01

    Σε ποιον "πρόεδρο" αναφέρεσαι, Αδέξιε Δεξιέ; Στο δανειστή για το "κ*λόσπιτο" της Εκάλης;

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 26/05/2011 20:05:47

    Ο δαιμων της ηλεκτρονικης αλληλογραφιας εφαγε την λεξη ο μικρος στο προηγουμενο κειμενο.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 26/05/2011 21:13:22

    Έι, μάγκες, μην τον βαράτε, μεγάλο άνθρωπο... το αίμα νερό δεν γίνεται... άμα δεν στηρίξει τον σπόρο του Αντρέα, θα τον μαλώσει η Μάργκαρετ... ξέρετε ποια, η απατημένη (κοινώς κερατωμένη, σύζυγος του οφειλέτη... το κωλόσπιτο, ντε...) και ξέρεις τι θα πει να σε μαλώσει η Μάργκαρετ...; ούτε ψύλλος στον κόρφο του... (άσε που θα χάσει τα δανεικά...)

    Κρίμα, γιατί αν και Κεφαλλονίτης, είχα σε εκτίμηση τους Ηπειρώτες... αλλά μέχρι σήμερα... φουρναραίοι, και πολύ σας πάει...

    Και το χειρότερο... πάψαμε να έχουμε σε εκτίμηση τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας...

    • kiki avatar
      kiki @ Νίκος 26/05/2011 21:39:28

      Με την Μαγκυ εχει παλιους και στενους δεσμους, δεν ειναι μονο τα δανεικα,
      ετσι δεν ειναι?
      Νεα Υορκη, και ανα μανα Νεα υορκη.
      δυστυχως συνγερναμε , και ευτυχως χωρις Αλτσχαιμερ.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/05/2011 21:24:16

    άργησα να το πιάσω το περί τσιπούρας, αλλά καλό :-) !!

  9. Greco avatar
    Greco 26/05/2011 21:25:04

    ντροπη του και ντροπη στον καραμανλη τον κουρασμενο που τον προτεινε για Προεδρο των Ελληνων
    Βασιλια και παλι Βασιλια...

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/05/2011 21:26:28

    Αυτά συμβα'ινουν όταν ο Πρόεδρος της Δ είναι "τίποτα", προϊόν κοινο(κυνο)βουλευτικού συμβιβασμού. Αρμοδιότητες και εκλογή από τον Λαό.

    • Ευμένης avatar
      Ευμένης @ archaeopteryx 26/05/2011 22:08:02

      +++++++++++
      Ή κατάργηση, αρκετούς αργόμισθους και γλάστρες μαζέψαμε.
      ΥΓ
      Αποδεικνύεται ότι η Ελληνική πρωτοτυπία που ακολουθήθηκε μετά τον Κ.Καραμανλή, του να βαφτίζουμε τον ποιό άχρηστο πολιτικό (ή απλά άσχετο) Πρόεδρο της Δημοκρατίας, έστω και με κουτσουρεμένες αρμοδιότητες, αφαίρεσε την μοναδική δικλείδα ασφαλείας που είχε το πολίτευμά μας. Και τις ασφάλειες στις δύσκολες στιγμές, όταν θα σου καεί το σπίτι, τις χρειάζεσαι. Τι να σου κάνουν οι γλάστρες τότε?

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ archaeopteryx 26/05/2011 22:56:04

      Συμφωνώ απολύτως ότι ο πρόεδρος της Δημοκρατίας πρέπει να εκλέγεται από τον ελληνικό λαό!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κάποιος 27/05/2011 01:23:13

        Τα ίδια υποστηρίζει και ο Δρακουμέλ...

  11. nikolas avatar
    nikolas 26/05/2011 21:31:19

    Δευτερη φορα ο ΓΑΠ εκβιαζει με παπουλια!!

  12. Tem avatar
    Tem 26/05/2011 21:45:23

    Kατώτερος των περιστάσεων ο πρόεδρος

  13. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 26/05/2011 22:01:31

    Θυμάστε το ζεύγος Παπούλια στις φωτιές της Ηλείας, όταν το παρακράτος έκαιγε την Ελλάδα για να απαλλαγεί από την λιτότητα του Κ.Κ. και να συμβούν όσα συμβαίνουν σήμερα. Πιό σεμνά ο Πρόεδρος και απροκάλυπτα η κυρία Προέδρου να ενθαρρύνουν τον ΓΑΠ, σε στύλ ήλθε η ώρα σου.

  14. giannis avatar
    giannis 26/05/2011 22:02:56

    Δεν ξέρω αν είναι όλων των Ελλήνων, το σίγουρο είναι ότι οι Έλληνες του δίνουν
    τέσσερα και μισό κατοστάρικα (450.000) τον χρόνο.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ giannis 26/05/2011 22:43:03

      Κάτσε ψάξε πόσα δίνουμε το χρόνο σε ΠτΔ, παρατρεχάμενους και συντάξεις παλαιοτέρων και κάνε μια αναγωγή στο πόσο μας κόστιζε η βασιλεία. Μην το παρεξηγήσεις ως φιλοβασιλικό το σχόλιο, απλά δεδομένης της ανάλογης αχρηστίας και επικινδυνότητας (βλέπε εκβιασμός ΓΑΠ 2009) των δύο θεσμών, πολύ δεν είναι να μας βγαίνει ακριβότερος ο ΠτΔ και χωρίς καν κανά πανηγύρι να έχουμε να εκμεταλλευόμαστε τουριστικά?

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ TopGunZ 27/05/2011 02:26:15

        Μόλις με απάλλαξες από το να κάνω παρόμοια σύγκριση. Ευτυχώς που υπάρχουν κι άλλοι που βλέπουν όσα βλέπω κι εγώ...

  15. nasos avatar
    nasos 26/05/2011 22:10:05

    αντί να παριστάνει το σοφό Νέστορα γιατί δεν κάνει κάνει κάτι πιο χειροπιαστό,όπως πχ να αποποιηθεί την ετήσια αποζημείωσή του,η οποία είναι αρκετά μεγαλύτερη από αυτήν που λαμβάνει ο Πρόεδρος των ΗΠΑ;

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ nasos 26/05/2011 22:57:08

      Νασο δες το βιντεο απο την ορκομωσια του το 2004 .Η τοτε προεδρος της βουλης του λεει "επι των ημερων σας θα μειωθει η εθνικη κυριαρχια και θα αλλαξουν επι τα χειρω οι εργασιακες σχεσεις για το καλο της Ε.Ε "δηλαδη οτι ακριβως ζουμε σημερα .Απαντηση εμπρακτη απο Καρολο και τι με νοιαζει εμενα εγω να γινω προεδρος θελω ας τους αλλους να....

  16. Μνημων avatar
    Μνημων 26/05/2011 22:22:56

    Καρολος Καρολος Καρολος ποτε ειναι βρε παιδια του αγιου Καρολου μηπως και ξεχασω να στειλω τις ευχες και εκτεθω.Οσο για την ΝΔ ε καναμε κατι αλλαξ....λιες ειχαν ψηφισει οι Πασοκοι τον ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟ .Τι να κανει αυτη η ψυχη?δεν καταλαβε τιποτε απο τα προβληματα του Εθνους η τα συζητα με τον κυριο αναδελφο? Ξεχασα ειναι συνταξιουχοι πατριωτες και δεν ασχολουντε οπως καθε συνταξιουχος.

  17. vaggelis avatar
    vaggelis 26/05/2011 22:45:01

    ας ρωτησει καποιος τον προεδρο της Δημοκρατιας του τα επεστρεψαν τα λεφτα απο το κολοσπιτο που ειχε δανεισει τον ανδρεα παπανδρεου ??? (μαθηματα φοροδιαφυγης)

  18. vaggelis avatar
    vaggelis 26/05/2011 22:56:51

    ΟΧΙ στον εκβιασμο ΓΑΠ ΠΑΠΟΥΛΙΑ

  19. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 26/05/2011 23:04:24

    Ο ποιό αντι-ενωτικός πρόεδρος που θυμάμαι στην ζωή μου.

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ Ευθύμης 27/05/2011 07:38:41

      πιό πολύ και από τον Χριστάρα!!!!

  20. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 26/05/2011 23:16:18

    ...ανάθρεψε τον ποντικό να φάει το σακί σου!! Για τον φίλο μου τον Κώστα Καραμανλή το λέω .

  21. kopritis avatar
    kopritis 26/05/2011 23:19:59

    Ti noima exei to Simvoulio??? To know us better??? O Ekviasmos de tha perasei??? O papoulias kala tha kanei na paei stous A.A. as min ipervainei to rolo kai tis armodiotites tou

  22. dimis avatar
    dimis 27/05/2011 00:22:53

    @kopritis

    Sostos!

  23. dimis avatar
    dimis 27/05/2011 00:23:39

    Ti noima exei to Simvoulio??? To know us better??? O Ekviasmos de tha perasei

  24. πεταλωτης αλογων avatar
    πεταλωτης αλογων 27/05/2011 10:51:55

    400.000 ευρω το χρονο ο Παπουλιας ως προεδραρα δημοκρατιας
    280.000 το χρονο ο ομπαμα ως....πλανηταρχακος

  25. kostis avatar
    kostis 27/05/2011 12:42:58

    καιρός επί τέλους να τεθεί Πολιτειακό ζήτημα. Να τερματισθεί επί τέλους η Προεδρευομένη Δημοκρατία και να πάμε στην Προεδρική.
    Έτσι θα σταματήσει σε αυτή τη χώρα ο Ανώτατος Άρχων (παλαιότερα Βασιλιάς, τώρα Πρόεδρος) να παίζουν πολιτικά παιγνίδια.
    Επί πλέον, το Κοινοβούλιο θα αποκτήσει έτσι την αξία που πρέπει να 'χει και ο Πρόεδρος θα λογοδοτεί συνεχώς στο Κοινοβούλιο.
    Δείτε παράδειγμα την Κύπρο μας, παράδειγμα προς μίμηση Δημοκρατίας κι ορθής διαχείρισης!
    Για να 'μην 'πώ ότι έτσι θα ταΐζουμε και ένα στόμα λιγώτερο και τους συν τω Προέδρω συμβούλους και λοιπούς παρατρεχάμενους.

  26. kostis avatar
    kostis 27/05/2011 12:46:49

    όχι δεν πρέπει να εκλέγεται από το λαό. Διότι τότε γίνεται επικίνδυνο, αφού κι οι δύο άρχοντες είναι εκλεγμένοι και είναι ασυμβίβαστο αυτό με ρεαλιστική διοίκηση.
    Είτε θα 'ναι όπως είναι τώρα ή (το καλύτερο) μετάβαση σε Προεδρική Δημοκρατία κι όχι Προεδρευομένη.