#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2011 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πρωθυπουργός νοιάζεται για τον λαό, ή για τους τραπεζίτες;



Συνηθίζεται μια κυβέρνηση δημοκρατικής χώρας, που εκλέγεται μάλιστα με 10 μονάδες διαφορά, να είναι κυβέρνηση του λαού και να δρα για το καλό του. Όχι να είναι κυβέρνηση των τραπεζών, ούτε να εξυπηρετεί τα συμφέροντα της τρόικας και όποιου άλλου θέλει να βάλει πόδι στην Ελλάδα.

Η σημερινή κυβέρνηση αποφάσισε να είναι υπηρέτης δύο αφεντάδων. Του ΔΝΤ και των τραπεζών, κι αυτό το αποδεικνύει κάθε φορά που παίρνει αποφάσεις. Διότι το Μνημόνιο, όπως όλοι λένε πλέον, ήταν μια απόφαση που εξυπηρετούσε τις διαλυμένες τράπεζες στην Ελλάδα. Οι οποίες ανοίχτηκαν παντού, έκαναν τα παιχνίδια τους και στη συνέχεια ζήτησαν την ελεημοσύνη της κυβέρνησης η οποία μέχρι σήμερα ανέρχεται σε δεκάδες δις ευρώ. Τα οποία φυσικά δεν πήγαν στην ανάπτυξη, δεν πήγαν στα δάνεια σε επιχειρήσεις και νοικοκυριά, αλλά έκλεισαν τις μαύρες τρύπες των τραπεζιτών.

Κάτω από το σκεπτικό αυτό, λειτουργεί τους τελευταίους μήνες η κυβέρνηση. Κι αντί να ακούμε τον πρωθυπουργό να λέει ότι η αναδιάρθρωση, η πτώχευση ή οτιδήποτε άλλο θα διαλύσει τη χώρα, θα καταστρέψει τον κόσμο, θα φέρει ανείπωτη φτώχεια και ανεργία, θα γίνουμε Αργεντινή ή ακόμη χειρότερα, τι είπε ο κ. Παπανδρέου. Σε συνέντευξή του στο γερμανικό περιοδικό Stern που θα κυκλοφορήσει αύριο, ο πρωθυπουργός λέει ότι «η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους θα οδηγούσε πιθανότατα στην κατάρρευση των ελληνικών τραπεζών».

Ούτε κουβέντα για τον κόσμο. Ή μήπως ταυτίζει τις τράπεζες με το λαό; Διότι να καταλάβουμε ότι πράγματι μια αναδιάρθρωση θα έφερνε «κούρεμα» στα ομόλογα που έχουν οι ελληνικές τράπεζες και οι οποίες θα καλούνταν να καλύψουν. Κάποιες δε θα τα κατάφερναν, κάποιες θα ξέφευγαν ξώφαλτσα.

Όχι όμως να λέμε ότι δε θα κάνουμε αναδιάρθρωση για να μην καταστραφούν οι τράπεζες. Στο κάτω – κάτω ας συγχωνευτούν, ας ενωθούν για να γίνουν ισχυρές κι όχι να περιμένουν το τσουνάμι να έρθει.

Ο απλός κόσμος που έχει δεχθεί απίστευτα μέτρα κι έχει κάνει τεράστιες θυσίες, με ποιο τρόπο μπορεί να αντιδράσει στη λαίλαπα; Ζήτησε από την κυβέρνηση βοήθεια, όπως οι τράπεζες; Όχι, προσπαθεί μόνος του να τα βγάλει πέρα και σε μια πιθανή αναδιάρθρωση πάλι μόνος του θα παλέψει με την ανεργία, τη φτώχεια, την περικοπή μισθών.

Μια κυβέρνηση λοιπόν πρέπει να εστιάζει στις επιπτώσεις στον ελληνικό λαό, όχι να κλαίγεται για τους κακόμοιρους τους τραπεζίτες. Ας βάλουν κι αυτοί κάποια λεφτά από τα τεράστια ποσά που συσσώρευσαν την εποχή της ελληνικής φούσκας.

Ο λαός με τις πενταροδεκάρες είναι αυτός που θα πληγεί. Ας αφήσει λοιπόν ο κ. Παπανδρέου την υπεράσπιση των συμφερόντων των τραπεζών, κι ας κοιτάξει πως θα κυβερνήσει για τη χώρα και τους πολίτες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. manos avatar
    manos 23/03/2011 15:37:10

    Το ελικόπτερο θα είναι πούμα ή απάτσι?
    Βάλε όμως και μια έξτρα καρέκλα για τον αντιπρόεδρο.

    • Enzo avatar
      Enzo @ manos 23/03/2011 15:53:55

      o αντιπροεδρος δεν χωραει σε κοκπιτ

      • manos avatar
        manos @ Enzo 23/03/2011 16:54:35

        Enzo,

        Μάλλον για σινούκ θα πάμε, γιατί είναι πολλοί που πρέπει να φύγουν.

      • brankaleon avatar
        brankaleon @ Enzo 23/03/2011 17:40:37

        Εντάξει θα τον δέσουμε στην σχάρα, ή πίσω στην μπαγαζιέρα.

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ manos 23/03/2011 16:55:38

      φίλε μου εδώ θέλω να κάνω μια παρατήρηση (για όσους βέβαια δεν γνωρίζουν) μιας και λόγω ιδιότητας (φοράω άρβυλα βλέπεις) έχω κάποιες γνώσεις επάνω σε αυτά ... τα ιπτάμενα μέσα που αναφέρεις (όπως βέβαια και όλα τα μέσα μεταφοράς) έχουν το λεγόμενο ¨ωφέλιμο φορτίο¨ ... όλοι βέβαια το γνωρίζεται τον όρο άρα και του τι περιγράφει ... έτσι πρέπει να αναφέρουμε ότι η δεύτερη πτητική μηχανή που αναφέρεις δεν έχει την δυνατότητα (καθαρά λόγω του τεχνικού ορίου που προανέφερα) απογείωσης ... ενώ η πρώτη έχει την δυνατότητα (που στερείται η πρώτη) και την υπερβαίνει κατά πολύ, έτσι μπορούμε να πούμε ότι χωράει και άλλους ... καταλαβαίνεις...

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ manos 23/03/2011 17:05:59

      έτσιιιιι! ακριβώς ... τα γνωρίζετε καλά ...

    • thanasis avatar
      thanasis @ manos 23/03/2011 17:24:41

      οι διαφοροι τοκαγλυφοι το ιδιο σεναριο εκαναν και στη αργεντινη
      αλλα οπαδοι του κομματος justitialismo χουαν περον σαν ενας
      χειμαρος επνιξαν το καθεστως των σαλταδωρων και η μεσαια
      ταξη με αρχηγο των αντωνη σαμαρα ο οποιος σαν αλλος
      χουαν περον θα ριξει στο αναθεμμα την συμμορια των
      προθυμων

  2. lykourgos avatar
    lykourgos 23/03/2011 15:39:38

    Το ενδιαφέρον του για τους τραπεζίτες είναι δεδομένο αν ρίξει κανείς μια ματιά στην προχθεσινή εκδήλωση παρουσίαση του βιβλίου του Καραμούζη της Eurobank για την ανάπτυξη και την έξοδο από την κρίση. Στη διάρκεια της εκδήλωσης ο Ράπανος της Εθνικής και οι Καραμούζης - Χαρδούβελης της Eurobank μίλησαν για ανικανότητα του Παπακωνσταντίνου να εισπράξει φόρους και να προωθήσει μεταρρυθμίσεις. Λες και τους είχε βάλει ο Παπανδρέου να τα πουν για να διώξει τον Παπακωνσταντίνου και να φέρει στη θέση του τον Παπαδήμο ή κάποιον άλλον από την τραπεζική αγορά. Δεν πρόκειται για θεωρίες συνωμοσίας αλλά για πολιτικά κόλπα που υπαγορεύονται από την κύρια πηγή χρηματοδότησης των ελληνικών τραπεζών , δηλαδή την ΕΚΤ.

    • thanasis avatar
      thanasis @ lykourgos 23/03/2011 17:42:15

      το χρημα δεν εχει θεο και με αυτο το σκεφτικο πρεπει
      να περιμενουμε να δουμε πολλα σκαμπανοκατευασματα
      στην υποστηριξη του παπανδρεου αναλλογα με το τι
      θα τους δωσει αλλωστε το 4 επικαιροποιημενο μνημονιο
      δινει σε καποια αρθρα το ελευθερο να κανουν
      οτι θελουν οι τοκογλυφοι στα μαγαζια τους ειτε
      ελληνικα ειτε ξενα

  3. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 23/03/2011 15:51:53

    Για όλους μας, αλλά περισσότερο για τους έχοντες σαν σοσιαληστής.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 16:05:14

    Θα το ρωτησει καποιος επιτελους ???
    Τι τον ποναει περισσοτερο?? η καταρρευση των Τραπεζων ? ή η καταρρευση των Ελληνων και της Χωρας μας??
    Υπερασπιστης του Λαου ψηφιστηκε !! κανω λαθος?

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 16:36:39

      Υπηρέτης είναι του λεού.
      Υπερασπιστής είναι ο Στρατός

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ Orestios 23/03/2011 17:16:34

        εεεεε.... ναι ... βέβαια ο λαός απαρτίζει και στελεχώνει τον στρατό, να μην το ξεχνάμε αυτό ... παρότι επιχειρείται αυτό να αλλάξει ... που δεν θα αλλάξει αυτό ποτέ ωστόσο, όσες φιλότιμες προσπάθειες και αν κάνουν οι γνωστοί κύκλοι ...

    • thanasis avatar
      thanasis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 17:45:13

      για τον παπανδρεου και τους ανθυπατους της εοκ
      δεν ποναει η καταρευση του λαου και ο ολεθρος
      της μεσαιας ταξης αλλα πως θα στηρηξη τους
      τραπεζιτες ντοπιους και ξενους οι οποιοι
      ειναι οι μονοι που λογοδοτη

  5. dimos avatar
    dimos 23/03/2011 16:26:54

    υπάρχουν ακόμα 200 δίς καταθέσεις στις Ελληνικές τράπεζες. Αν αύριο χρεωκοπήσει το τραπεζικό σύστημα, όλοι εμείς θα χάσουμε τις οικονομίες μας. Λοιπόν ο Ελληνας που έχει απολυθεί ή έχει χάσει το 20-30% του εισοδήματος του τα τελευταία 2 χρόνια, τώρα θα πρέπει να χάσει και τις αποταμιεύσεις του ?? Σίγουρα θα χαρεί το ΚΚΕ και ο Τσιπρας και καμιά 100 νεοκουμμουνιστές της ΝΔ.

    • anonymos avatar
      anonymos @ dimos 23/03/2011 17:24:56

      Κακομοίρη Πασόκο τι έχουν να δούν τα μάτια σου

      • thanasis avatar
        thanasis @ anonymos 23/03/2011 17:47:25

        κακομοιρη πασοκο που ψηφισες σοσιαλισμο και σου
        βγηκε σοσιαλθατσερισμος κα σοσιαλνεοφιλελευθερσμος
        πασπαλισμενος με λιγο τεταρτο ραιχ

  6. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 23/03/2011 16:46:03

    Θόρυβο ακούω.....Ερχεται το ελικόπτερο?

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ Dee Jay Stelios 23/03/2011 17:00:54

      υπάρχουν και τα ¨learjet¨ με όλες τις ανέσεις βέβαια ...

      • thanasis avatar
        thanasis @ GEODETIS 23/03/2011 17:49:24

        δεν θα φυγει με οποιοδηποτε αεροπλανο αλλα
        το προεδρικο αεροπλανο του στροςς καν και
        θα μισθοδοτηται απο τους κρυφους λογαρισμους
        του δντ

        • GEODETIS avatar
          GEODETIS @ thanasis 23/03/2011 19:26:30

          ναι τον έχω ικανό ... άλλωστε έτσι πράξαν και οι δύο προηγούμενοι της οικογένειας ... ποιος δεν γνωρίζει ότι τον Ανδρέα τον κατέβασαν κάποιοι ¨μπαμπούλες¨ της Δημοκρατίας απο τα κεραμίδια (βρε τον γάτο) του έδωσαν το διαβατήριο και τον έστειλαν έξω να κάνει ¨αντίστασή¨, δεν γνωρίζω βέβαια αν του έστειλαν και την οικοσκευή ... πάντως έτρεμε το φυλλοκάρδι τους να μην τους πέσει η ¨ιερή αγελάδα¨ απο τα κεραμίδια, τα νεφρά τους πέσαν να τον κατεβάσουν με ασφάλεια ...

  7. brankaleon avatar
    brankaleon 23/03/2011 17:30:21

    Το φρικτό θα είναι, να πάει η βαλίτσα από μόνη της, ...
    Τα "πράγματα", πολύ γρήγορα ή πολύ αργά θα πάνε εκεί όπου τα σπρώχνει η πραγματικότητα.
    Και αλλοίμονο, αν η πραγματικότητα, δεν ταιριάζει με τα "μέτρα" μας.
    Τότε, για άλλους θα πορευθούν, όπως μπορούν και ίσως θα αποτελέσουν, τo "έξοδo" της Ιστορίας και για άλλους προσπάθεια, να φτιάξουν "επιχειρήματα", για να "φορμάρουν" την πραγματικότητα στις λογικές των.
    Τί θα μπορούσε λοιπόν να σημαίνει, ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 23/03/2011 18:24:26

    Δεν χρειάζεται να το πεί ο Παπανδρέου. Ούτε τα 110 δις δίνονται για μισθούς αλλά για τις Γαλλικές και Γερμανικές τράπεζες. Γι' αυτό οι Γερμανοί πνέουν τα μένεα εναντίον μας. Ακούς εκεί η Ελλαδίτσα (δλδ η Ελληνική αδηφάγος Μινωταυρική ελιτ) να βουλιάξει τις Γερμανικές τράπεζες).
    Τώρα ξεκινάει, δυστυχώς για μας, το πραγματικό πανηγύρι...Ο ΓΚΑπ και η παρέα του επιμένουν να επαναλαμβάνουν τις ίδιες μεθόδους αν και απέτυχαν. Πως ονομάζουμε κάποιον που το κάνει αυτό;

  9. anonymos avatar
    anonymos 23/03/2011 18:56:48

    Θυμάστε που τον βράβευσε η Ντόιτσε Μπάνκ?

  10. Γιάννης Κ. avatar
    Γιάννης Κ. 23/03/2011 20:16:34

    Ρε παιδιά μη τόση εμπάθεια πια.Σε γερμανικό περιοδικό μιλούσε και στο γερμανικό κοινό θα τονίσει τις συνέπειες για τους ίδιους,αυτό είναι και το σωστό.Αν τους έλεγε ''θα πέσει πολύ το βιοτικό επίπεδο των Ελλήνων'' λέτε να συγκινούνταν κανείς;Εγώ νομίζω πως θα λέγανε ''καλά να πάθουν,εμείς θα τους σώσουμε;Ας πανε να πνιγούνε''