#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/02/2011 11:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πρωθυπουργός δηλώνει οτι «δεν πουλάει» αυτά που υποθήκευσε ο ίδιος !!!



Υπό το κράτος πανικού ο Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου διακήρυξε χθες ότι θα φέρει προς ψήφιση νόμο που δεν θα επιτρέπει την πώληση της δημόσιας περιουσίας. «Η Ελλάδα δεν πουλάει τη γη της» δήλωσε χθες δημόσια και πρόθεσε ότι αυτό θα κατοχυρωθεί και με νόμο.

Ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου, όμως, στη δανειακή σύμβαση που υπέγραψε, στο άρθρο 14 παρ. 5, αναγνωρίζει στους δανειστές της χώρας το δικαίωμα να προχωρούν σε κατάσχεση όχι μόνον της ιδιωτικής περιουσίας του Δημοσίου, αλλά και κρατικής περιουσίας ταγμένης στην εξυπηρέτηση δημόσιου σκοπού.

Τα έχει  υποθηκεύσει όλα με το Μνημόνιο





Με την παρούσα ο Δανειολήπτης αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει ή πρόκειται να αποκτήσει, όσον αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία, από νομικές διαδικασίες σε σχέση με την παρούσα Σύμβαση, περιλαμβανομένων, χωρίς περιορισμούς, της ασυλίας όσον αφορά την άσκηση αγωγής, δικαστική απόφαση ή άλλη διαταγή, κατάσχεση, αναστολή εκτέλεσης δικαστικής απόφασης ή προσωρινή διαταγή, και όσον αφορά την εκτέλεση και επιβολή κατά των περιουσιακών στοιχείων του στο βαθμό που δεν το απαγορεύει αναγκαστικός νόμος

Και δεν είναι μόνο η δημόσια γη, είναι και οι υποδομές και οι ΔΕΚΟ, και ο ορυκτός πλούτος και τα κοιτάσματα...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 16/02/2011 11:11:34

    μετα τους ηρωισμους στο ερζερουμ ,ενας τουρκος δηλωσε,«δεν μπορουν να μιλουν για μας,αυτοι που εβαλαν πωλητηριο στην πατριδα τους...»

  2. Misha avatar
    Misha 16/02/2011 11:16:30

    Μόνο γι αυτό το απόσπασμα του Μνημονίου θα έπρεπε η ΝΔ να τον έχει καταγγείλει για εσχάτη προδοσία.

    • Ηλίας Πιερίδης avatar
      Ηλίας Πιερίδης @ Misha 16/02/2011 11:44:29

      Και γιατί δεν το κάνει;

      • Misha avatar
        Misha @ Ηλίας Πιερίδης 16/02/2011 11:58:19

        Nα στο πω χύμα;
        Γιατί ο Γιούνκερ, που μας είπε φορα παρτιδα προχτές να πουλήσουμε 50 δις ελληνική γη για να τα πάρουν οι τοκογλύφοι, είναι δεξιός και συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα μαζί με τη ΝΔ.

        • babis avatar
          babis @ Misha 16/02/2011 13:32:09

          Το μνημόνιο το έχουμε εδώ και μήνες δηλαδή θα μπορούσε να τον καταγγείλει εδω και καιρό ενώ ο Γιούνκερ το είπε προχθές.
          Εκεί που αρχίζω να συμπαθώ τον Σαμαρά, αυτά σκέφτομαι και λέω .......
          Δηλαδή αν βγει ο Σαμαράς θα ακούει τον Γιούνκερ?

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/02/2011 11:36:06

    3 μερες το λεω... σε ΜΚΟ θα τα βαλουν !!
    η θα εκδοσουν.. Πρασινο Ακινητο Ομολογο !! καμια σχεση με ΠΑΟ, Προφητη....
    αν πουλησουν τα νησια ο Παριος πως θα λεγεται?? τι θα τραγουδαει?

    ΠΠ

  4. sawas avatar
    sawas 16/02/2011 11:42:42

    Φακτορα σελ 2/4 (αν και έχει ήδη ξεπεραστεί)
    h**p://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:026:0015:0018:EL:PDF


    4) Στο άρθρο 2 παράγραφος 3, το στοιχείο ια) αντικαθίσταται από το ακόλουθο κείμενο:
    «ια) καλύτερη διαχείριση των περιουσιακών στοιχείων του δημοσίου, με σκοπό την αύξηση σε τουλάχιστον 7 δισεκατ. ευρώ κατά την περίοδο 2011-2013, εκ των οποίων τουλάχιστον 1 δισεκατ. ευρώ το 2011 και έσοδα από την πώληση περιουσιακών στοιχείων (ακίνητης περιουσίας και χρηματοοικονομικών περιουσιακών στοιχείων) θα χρησιμοποιηθούν για την εξόφληση χρέους και δεν θα μειώσουν τις προσπάθειες δημοσιονομικής εξυγίανσης για τη συμμόρφωση με τα ανώτατα όρια για το έλλειμμα στο άρθρο 1 παράγραφος 2·».

    • sawas avatar
      sawas @ sawas 16/02/2011 11:54:35

      Σελ 3/4.

      αυτό το έκαναν γάργαρα τα ΜΜΕ

      δδ) έσοδα από την ανανέωση αδειών τηλεπικοινωνίας που πρόκειται να λήξουν (τουλάχιστον 350 εκατ. ευρώ)·

  5. Ηλίας avatar
    Ηλίας 16/02/2011 11:49:45

    35 δις έχουμε πάρει έως τώρα. Άλλα 15 η τέταρτη δόση...Πόσα κάνουν ρε παιδιά σύνολο έως τώρα;;;Πόσαααα;;;50;;;;;;;

  6. Κρητικός avatar
    Κρητικός 16/02/2011 11:52:30

    Λοιπον το σχεδιο μπηκε σε εκτελεση πλεον
    Στην πρωινη εκπομπή σήμερα το MEGA είχε τον πρόεδρο του ΙΣΤΑΜΕ με ποιον λετε?
    το εκπροσωπο της αγιας οικογενειας
    και τι ειπε ο εν λογω εκπροσωπος
    Οτι Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ(σε αντιδιαστολη με την θεση της ΝΔ που δεν ειναι η ιδια) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι χρειάζεται κάποια ευλυγισία στο θεμα αξιοποιησης -εκποιησης οπου και συμφωνησε ο κος προεδρος του ΙΣΤΑΜΕ.
    ειπαμε το ΠΑΣΟΚ κανει τις δουλειές ,αλλα η αγια οικογενεια περνει τις μίζες (οχι οτι δεν παιρνουν και οι του ΠΑΣΟΚ δηλαδη).

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/02/2011 12:21:27

    Ο ενας παει δικαστηριο για "αξιοποιηση ανηλικων" και ο αλλος για "αξιοποιηση ακινητων"..!!!

    ΠΠ

  8. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/02/2011 12:38:00

    Μια εικονα χιλιες λεξεις.Παρατηρηστε ποσο φοβικα κοιταζει ο ΓΑΠ το αφεντικο του.Εχει σκευρωσει ενω ο αλλος δειχνει να εχει τον πρωτο λογο στην κουβεντα.Καληνυχτα μας.

  9. anonymous avatar
    anonymous 16/02/2011 12:53:52

    Ήδη κυκλοφορούν πληροφορίες στον ινετ ότι μόνο το 15% της κρατικής περιουσίας είναι καταγεγραμμένο. Έχει να πέσει πολλή μάσα. Δε θα αφήσουν τίποτε.

    • thanasis avatar
      thanasis @ anonymous 16/02/2011 17:27:34

      πως να ειναι καταγεγραμμενο οταν ποτε δεν υπηρξε
      καμμια σοβαρη αποτιμηση ολυ αυτου

  10. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 16/02/2011 13:24:08

    Αφού ο ΓΑΠ Β' δεν διάβασε το μνημόνιο πριν το υπογράψει γιατί δεν προλάβενε, δεν το διάβαζε μετά την υπογραφή ώστε να αποφεύγει τις παπαριές;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/02/2011 14:09:14

    Δηλαδη οταν ειναι να παρουμε την 5η δοση !!!! δε θα μας πουν τι εγινε με τα 5ο Δις?? Πουλησατε κατι?? ΟΧΙ?? δεν εχει δοση... !!!???
    Αυτο θα το ρωτησει καποιος στο ΠΑΣΟΚ ?? επισημα... Μιχελακης ας πουμε..??!
    Σημερα φωναζουν τα ΠΑΣΟΚΟσκυλα οτι τα 50 δις δεν ειναι Μνημονιακος στοχος !!! Μηπως ειναι Δανειακος στοχος?? ρωταω.. απαντηση δεν παιρνω.

    ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/02/2011 14:13:38

      ΠΠ

      γιατί καθονται στη Βουλή και συζητάνε εφόσον δεν έχει ψηφιστεί η δανειακή σύμβαση;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 16/02/2011 14:22:40

        ποσο θα φωναζω και γ αυτο το θεμα??? τι να πω?? ακουει κανεις??
        ΟΧΙ..

        ΠΠ

        • Misha avatar
          Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/02/2011 14:28:06

          ΠΠ

          Κουφοί δεν είναι, ανόητοι δεν είναι..Τι μένει;

  12. δημης avatar
    δημης 16/02/2011 22:52:43

    ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΩΛΗΣΗ: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟ......

  13. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 17/02/2011 04:34:38

    ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ και τους ΕΘΝΟΠΑΤΕΡΕΣ:(και τού κ. Α.Σαμαρά συμπεριλαμβανομένου.)
    Μοναδική πρόταση:
    Να μη πουληθεί η Αγροτική Τράπεζα που έχει ΥΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΟ ΤΟ 65% ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΓΗΣ!
    Εκτός αν πιστεύετε ότι η αγορά θα γίνει από «φίλους» της Ελλάδος που ως γνωστόν διαθέτει πάαααααααρα πολλούς...
    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ πράσινα παπαγαλάκια και ντιντίδες πολιτικούς....