#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2010 10:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πρωθυπουργός απέρριψε βαρυσήμαντη πρόταση του Πούτιν;



(Μόνο στο Antinews): Έγκυροι διπλωματικοί κύκλοι στη Μόσχα αναφέρουν - και το επιβεβαιώνουν υψηλόβαθμοι κύκλοι του ελληνικού Πενταγώνου - ότι το τελευταίο πενθήμερο του Αυγούστου, ο πρωθυπουργός της Ρωσίας, Βλαντιμήρ Πούτιν έστειλε προσωπική επιστολή στον Γ.Παπανδρέου. Την επιστολή μετέφερε προσωπικά ο επικεφαλής της ρωσικής υπηρεσίας στρατιωτικοτεχνικής συνεργασίας Μ. Ντιμίτριεφ, κατά τη διάρκεια ιγκόγκνιτο επίσκεψης που, κατά τους ίδιους κύκλους, έκανε εκείνες τις ημέρες στην Αθήνα.



Στην επιστολή γινόταν αναφορά σε σημαντικό εξοπλιστικό πρόγραμμα, το οποίο είχε προχωρήσει αρκετά επί Νέας Δημοκρατίας, αλλά τώρα, επι ΠΑΣΟΚ, κινείται με ρυθμούς σημειωτόν. Πρόκειται για την  αγορά εκ μέρους της Ελλάδας, 419 ρωσικών Τεθωρακισμένων Οχημάτων Μάχης (ΤΟΜΑ), BMP-3, που ανέρχεται σε πάνω από ένα δις.

Στην επιστολή ο Πούτιν, αφού εξηγούσε ότι η ρωσική ηγεσία γνωρίζει τα μεγάλα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει σήμερα η χώρα μας, προχωρούσε στην εντυπωσιακή –και ασυνήθιστη για τα διεθνή δεδομένα, ιδιαίτερα στον τομέα του εμπορίου των όπλων- πρόταση για αποπληρωμή αυτού του ποσού με αγροτικά είδη. Μέθοδος δηλαδή, που η Ρωσία έχει εγκαταλείψει από εποχής Σοβιετικής Ένωσης.

Λίγες ημέρες μετά, στις 15 Σεπτεμβρίου 2010, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, ο κ.Γ.Παπανδρέου σε επιστολή του προς τον Πούτιν, αφού επανέλαβε τη γνωστή «καραμέλα» περί μακραίωνων δεσμών ανάμεσα στον ελληνικό και το ρωσικό λαό, ούτε καν μπήκε στον κόπο να απαντήσει στο δια ταύτα της πρότασης Πούτιν.

Είναι προφανές ότι εάν ισχύουν όλες αυτές οι πληροφορίες –και το Μαξίμου είναι υποχρεωμένο να δώσει τις σχετικές διευκρινίσεις- οι σχέσεις της Ελλάδας με τη Ρωσία έχουν πέσει στο ναδίρ. Πόσο μάλλον, όταν έχει προηγηθεί η ψυχρότητα, εξαιτίας των προεκλογικών θέσεων Παπανδρέου για τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 04/11/2010 10:40:08

    Καθε μερα, καθε ωρα, ο Παπανδρεου μας αποξενωνει απο τους στρατηγικους μας συμμαχους.
    Το γραφω εδω απο περσυ. Πρωτα πρωτα δεν παει τους Ρωσσους. Επι Παπανδρεου καταστραφηκαν οι διμερης σχεσεις που με κοπο οικοδομησε ο Καραμανλης.
    Με τους Γαλλους ειναι στο ψυγειο, οι Γερμανοι τον αγαπανε τοσο πολυ, που θελουν να μας βγαλουν απο την ΕΕ.
    Μονο οι Αμερικανοι μας αγαπανε, αλλα αυτοι ειναι πολυ μακρια.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/11/2010 10:42:38

    Όταν σε συμβουλεύει ο Ρόντος δεν είναι δύσκολο να μετατραπείς σε θλιβερό Σαακασβίλι της Νοτιοανατολικής Μεσογείου.

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 04/11/2010 10:44:17

      Αλλενακι,
      Με μια λεξη τα ειπες ολα!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 04/11/2010 10:57:01

      Τον Σαακασβίλι εξέλεξαν οι γεωργιανοί, και ο "Κόκκινος Στρατός" παρά λίγο να μπει με το... ΚΤΕΛ στην Τιφλίδα πρόπερσι.

      Εις τα καθ' ημάς, ποιον στρατό πρέπει να φοβόμαστε ότι θα κάνει προέλαση με τον "Σαακασβίλι της ΝΑ Μεσογείου"; Προφανής δεν είναι η απάντηση;

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 04/11/2010 11:10:32

        Φυσικα, αλλα δεν συνρεχει κινδυνος, τα δωσαμε ολα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 04/11/2010 11:13:07

      Αλλενάκι
      +110 δισεκατομμύρια

  3. Misha avatar
    Misha 04/11/2010 10:56:29

    O GAPoς είναι πορτοκαλής.
    Σαν τους Ουκρανούς νοσταλγούς των «απελευθερωτών» Ναζί.
    Σαν τους νεοφιλελεύθερους που στηρίζουν Μπουτάρη, Καμίνη (portokali2010.gr).
    Το τελευταίο του μενού θα είναι γραβάτα αλά Σαακασβίλι.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Misha 04/11/2010 11:10:55

      ++++++++

  4. Barbarian avatar
    Barbarian 04/11/2010 11:20:06

    Το ΒΜΡ-3 ορθώς βαίνει προς ακύρωση. Άλλωστε α) αυτό που πήγαιναν να μας πασάρουν ουδεμία σχέση είχε με αυτό που αρχικά διαφημιζόταν, β) η εργονομία του και η διάταξη του διαμερίσματος προσωπικού είναι επιεικώς απαράδεκτη για τα σύγχρονα δεδομένα και γ) η προστασία που παρέχει η βασική θωράκισή του - μεταξύ άλλων και για να έχει αμφίβιες δυνατότητες (κάτι που στα δυτικά ΤΟΜΑ έχει εγκαταλειφθεί χάριν της αύξησης της προστασίας) είναι σχετικά χαμηλή.
    Καλύτερα αντί του ΒΜΡ-3 να παίρναμε συστήματα αεράμυνας από τους Ρώσους και επιπλέον αντιαρματικά. Σε αυτά είναι κορυφαίοι.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Barbarian 04/11/2010 12:45:05

      Πάλι καλά όμως που παίρνουμε τα υποβρύχια που γέρνουν. Τώρα μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι.

  5. aengus avatar
    aengus 04/11/2010 11:23:33

    Φυσικά και αναμενόμενα όλα αυτά.
    Εμείς νοιαζόμαστε για την πατρίδα μας.
    Αυτός για τη δική του.

  6. Asterix13 avatar
    Asterix13 04/11/2010 11:33:29

    Για τις σχέσεις με τη Ρωσία κατάφερε και βγήκε πρωθυπουργός με το σύνθημα της επαναδιαπραγμάτευσης των σχέσεων με τη χώρα αυτή. Βέβαια και οι Ρώσοι είναι περιπτωσάρες (εντελώς ευγενικά) κι ακόμα δεν έμαθαν να διαπραγματεύονται. Αποκλειστικά για το ζήτημα των ΒΜΡ3 καλά κάνει ο κατά τα λοιπά ανίκανος ΓΑΠ. Η Ρωσία έχει άλλα καλά να δώσει, όχι αυτά τα οχήματα. Δε γίνεται όλες οι ελληνορωσικές σχέσεις να βασίζονται σε αυτό το όχημα. Στο κάτω-κάτω το ΓΕΣ είχε κάποιες μελέτες για το τι έπρεπε να αγοράσουμε. Ο Καραμανλής και ο Μεϊμαράκης τα έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια και επιπλέον προσπάθησαν να κάνουν την όλη διαδικασία να φανεί νομότυπη ενώ δεν ήταν. Πως γίνεται από Μελέτη Επιχειρησιακών Απαιτήσεων των 70-80 σελίδων, να φτάνει κανείς σε "γενική περίληψη" τριών (3) σελίδων που αφήνει άπειρες τρύπες ώστε το όχημα να μπορεί να δικαιολογηθεί; Και με ΝΔ δε ξέρω πως εννοείται το ότι προχώρησε η σύμβαση, όταν 3 χρόνια κι ακόμα ψαχνόντουσαν με τα καπρίτσια των Ρώσων, που άλλα έλεγαν ότι θα δώσουν, άλλα έδιναν τελικά, άλλη τιμή είπαν στην αρχή, άλλη μετά.

  7. kiki avatar
    kiki 04/11/2010 11:59:35

    Ενω οι προδιαγραφες για καποια αποβατικα ηταν καλες οταν τα αγορασε ο Τσοχατζο,που μαθαμε μετα οτι αφου τα χρυσοπληρωσαμε,οτι σε υψιλες θερμοκρασιες δεν αντεχανε γιατι ελιωνε το πλαστικο.
    Δεν ξερω τεχνικα αλλα αυτο μου το ειπανε απο μεσα,δηλαδη πανω απο σαραντα δεν κανουμε αποβαση,περιμενουμε να δροσισει.

    • Nick avatar
      Nick @ kiki 04/11/2010 12:33:17

      Να'ταν μόνο αυτό. Εδώ όταν έχει κύμα 3-4 μέτρα δεν μπορούν να λειτουργήσουν. Εμ βλέπεις, άλλο Κασπία άλλο Αιγαίο...

      Όσο για τα BMP-3, καθαρά πολιτική απόφαση η αγορά τους.

  8. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 04/11/2010 14:19:23

    ...Σαν τους Ουκρανούς νοσταλγούς των «απελευθερωτών» Ναζί....

    Καλά τα λες αλλά ώρες ώρες μπερδεύεις την βούρτσα με την πέρδικα. Όπως και να το κάνουμε οι Εβραίοι μπολσεβίκοι του Στάλιν πεθάνανε από την πείνα 8 εκ. Ουκρανούς. ΕΠιτάξανε το σταρι για να το πουλήσουνε στην αγορά για συνάλλαγμα με το ζόρι και αφήσανε τους Ουκρανούς που δεν ήθελαν να το δώσουν να πεθάνουν από την πείνα.

    Φυσικό δεν είναι;

    Βέβαια άμα έχεις κόλλημα με το κώμα δεν το πιάνεις.

    Κρίμα γιατί σε πολλά θέματα είσαι ψαγμένος και τα λες και όμορφα. Και επειδή πιθανό να μη με πιστεύεις ψάξε στο γιου τιουμπ για να βρεις. Αλλιώς θα σου έλεγα να βρεις το UKAR (Ukrainian archives) το οποιο ήταν εξαίρετο αλλά έχει κατέβει εδω και μια δεκαετία χωρίς να είμαι εντελώς σίγουρος για το λόγο.

    Κανένας λαός δεν έχει μονομανίες με κανέναν. Προβλήματα έχει και αν είσαι η αιτία των προβλημάτων του φυσικό είναι να μην σε γουστάρει...

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΒΙΤΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΒΙΤΗΣ 04/11/2010 14:22:10

    TO DEFENCE NET.GR TO EXEI ΓΡΑΨΕΙ AYTO TO ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!.ΕΝΑΙ Η ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝΕ ΤΑ ΕΞΟΠΛΗΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΕΛΛΑΔΟΣ .Ο ΠΟΥΤΙΝ ΘΕΛΕΙ ,ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΞΙ ΤΟΥΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ .ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΔΙΝΕΙ ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗΣ ΜΕ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!!!.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΓΟ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΙΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΣΕΙ ΘΥΣΙΑ ΚΑΘΗΣΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ.

  10. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 04/11/2010 17:28:22

    Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές: ΔΕΝ "γέρνουν", αλλά τεσπα...

  11. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 04/11/2010 17:30:09

    Τα Zubr ήταν μοναδικά στον κόσμο και η αγορά τους άξιζε ασυζητητί.

  12. A.M. avatar
    A.M. 04/11/2010 17:39:08

    Το εάν ένα οπλικό σύστημα είναι ή δεν είναι συμφέρουσα αγορά έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και εγώ δεν είμαι ο καταλληλότερος να κρίνω αν θα ήταν μια σωστή και συμφέρουσα αγορά ή όχι.

    Ο αγωγός όμως Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη ήταν μια ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ κίνηση ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΊΑΣ και για την άμυνα της χώρας και για την οικονομία της χώρας.

    Ο ΓΑΠ την άφησε στο χρονοντούλαπο.

    Και εγώ δεν χρειάζομαι καμμία άλλη απόδειξη για να ξέρω ότι ο ΓΑΠ υπηρετεί τα συμφέροντα των ΗΠΑ - της πατρίδας του δηλαδή - και όχι τα συμφέροντα της χώρας ΜΑΣ.

    Γι αυτό να φύγει χτές από «πρωθυπουργός» και αν του αρέσει η πολιτική καριέρα ας πάει στην πατρίδα του να πολιτευτεί.

  13. The Saint avatar
    The Saint 04/11/2010 19:32:06

    To πραγματικά καλό με σα σε όλα όσα (δεν) κάνει γιά τη χώρα αυτός ο άνθρωπος, είναι ότι διαπιστώνω καθημερινά, ότι όλο και περισσότεροι, ακόμη και μεγάλης ηλικίας άνθρωποι, απ'ότι είχα την ευκαιρία προσωπικά να διαπιστώσω σε παρακείμενο καφενείο (μη γελάτε) έχουν πλέον καθαρή εικόνα γιά το τί είναι και τι έχει έρθει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να κάνει.
    Με εξέπληξαν θετικά οι γνώσεις τους, αλλά και οι θέσεις τους....
    Βεβαια στόκοι υπάρχουν (πάντα υπήρχαν), αλλά η πλειοψηφία πλέον ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
    Κυριακή κοντη γιορτη...

  14. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 04/11/2010 20:33:50

    αυτο με το μποικοταζ των σιτηρων κατι μου θυμιζει...
    εμ βεβαια! οι αγγλοι συμμαχοι δεν ηταν αυτοι που ειχαν αποκλεισει το λιμανι του πειραια στην κατοχη?

    • aengus avatar
      aengus @ προβοκατορας 05/11/2010 08:21:16

      Ε, τώρα κι εσύ, κάτι λεπτομέρειες που επισημαίνεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!………

  15. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 04/11/2010 20:38:16

    τα bmp-3 ειναι πολυ καλα ΑΛΛΑ για την αμυνα των νησιων λογω πυροβολου,ευκινησιας και χαμηλης σιλουετας.
    αντιθετα στο πεδιο αντιπαραθεσης του εβρου δεν θα εχουν καμια τυχη λογω ανυπαρξιας θωρακισης

  16. srt avatar
    srt 05/11/2010 13:40:11

    Κάπου διάβασα παραπάνω ότι μόνο οι Αμερικανοι μας αγαπάνε.
    Όλοι αγαπάνε τον GAP. Και πως να μην τον αγαπάνε? Τέτοιο πάρτυ που κάνουν όλοι οι "σύμμαχοι" & "συν-έταιροι" πάνω από την Ελλάδα μας, δεν υπάρχει!!
    Βρήκαν στο πρόσωπο του forest gap τον άνθρωπο που δε λέει όχι. Τον άνθρωπο που τα έχει δώσει όλα, αλλά που έχει και άλλα να δώσει. Τον Αμερικάνο που μερικοί νομίζουν ότι είναι Έλληνας και που νοίαζεται για το τόπο τούτο.
    Δεν είναι ο γαπ που είναι βλάκας, είναι ο λαός μας που είναι ακόμα πιο βλάκας.