#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2010 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πρωθυπουργός έπαιξε κι έχασε



Ενα μεγάλο ερώτημα έχουν πλέον όλοι οι Ελληνες ή τουλάχιστον όσοι έχουν πληγεί καίρια από τα μέτρα που επέβαλε το Μνημόνιο.

Γιατί πριν από μερικούς μήνες, μέχρι και πριν από μερικές ημέρες όλα πήγαιναν καλά για την οικονομία (όπως τουλάχιστον υποστήριζε η κυβέρνηση) και ξαφνικά μπήκαν στο λεξιλόγιό μας φράσεις όπως επιμήκυνση αποπληρωμής του δανείου, αναδιαπραγμάτευση δανείου, ελεγχόμενη πτώχευση, ολοκληρωτική πτώχευση;

Μόλις ο Γ. Παπανδρέου υπέγραψε τη συμφωνία ένταξής μας στον μηχανισμό στήριξης μας διαβεβαίωνε ότι δεν χρειαζόμαστε απολύτως τίποτε, τα μέτρα ήταν υπεραρκετά. Ο κόσμος είχε αρχίσει να παίρνει τα πάνω του πιστεύοντας ότι μέχρι εδώ οι περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, οι αυξήσεις των φόρων κ.λπ. Άντε να αυξανόταν μερικές μονάδες ο ΦΠΑ, ή να κοβόταν κανένα επίδομα από το δημόσιο τομέα.

Όλους αυτούς τους μήνες ο Γ. Παπακωνσταντίνου και πολλοί άλλοι υπουργοί έλεγαν ότι είμαστε εντός του προγράμματος, όλα πάνε καλά, το έλλειμμα μειώνεται σταθερά, θα πιάσουμε τους στόχους.

Μάλιστα, πριν από μερικές εβδομάδες είχαν αρχίσει δειλά – δειλά να μιλούν για έξοδο της χώρας στις αγορές πιο σύντομα από το αρχικό σχέδιο, ίσως και μέσα στο 2011.

Ο πρωθυπουργός έπαιρνε βραβεία που έσωσε τη χώρα, ο υπουργός Οικονομικών είναι υποψήφιος για μεγάλο βραβείο επίσης.

Ακόμη και οι ξένοι οίκοι και αναλυτές, μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες έλεγαν ότι θα αναβαθμίσουν την Ελλάδα.

Το ΔΝΤ και οι ευρωπαίοι φίλοι μας επίσης, μόνο στα πόδια μας δεν έπεφταν προκειμένου να τους πούμε τη μαγική συνταγή, την τεχνογνωσία για το πώς μια οικονομία πάει... σφαίρα.

Φυσικά, πίσω από τις κουρτίνες δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Κι εμείς εδώ στο antinews λέγαμε ότι τα έσοδα πάνε κατά διαόλου, το μείγμα οικονομικής πολιτικής που έχει επιλεγεί είναι λανθασμένο, το καράβι γέρνει. Αλλά που να ακούσουν οι φωστήρες με τα νόμπελ Οικονομίας.

Και ξαφνικά τα πάντα δείχνουν να γκρεμίζονται. Τα έσοδα δεν λένε να ανέβουν πάνω από 3% όταν ο στόχος ήταν αρχικά 13% και μετά έπεσε στο 8%. Η υστέρηση μπορεί να ξεπεράσει τα 2 δισ., η κυβέρνηση αναζητά εναγωνίως πάνω από 11 δισ. τους επόμενους μήνες.

Τα spreads ανεβαίνουν συνεχώς, το Χρηματιστήριο αδειάζει από ξένους επενδυτές, το εκβιαστικό δίλημμα των πρόωρων εκλογών έχει μετατρέψει την ελληνική οικονομία σε σάκο του μποξ.

Και όλοι μιλούν πλέον ξεκάθαρα για επαναδιαπραγμάτευση δανείου, επιμήκυνση, ελεγχόμενη πτώχευση κι άλλους τεχνικούς όρους που μπήκαν στη ζωή μας.

Τι έγινε και ξαφνικά πάμε για φούντο; Ελεγαν ψέμματα μέχρι πριν μερικές εβδομάδες ή προέκυψε κάτι άλλο κακό;

Η απάντηση είναι διπλή με την κυβέρνηση να έχει τη συνολική ευθύνη.

Δεν κατάφερε να αυξήσει τα έσοδα όπως ήλπιζε τόσο διότι διαλύθηκε η αγορά με τα μέτρα και κανείς δεν αγοράζει πλέον όσο και γιατί ο φοροεισπρακτικός μηχανισμός είναι παντελώς διαλυμένος. Η κυβέρνηση απέτυχε στο κρίσιμο αυτό κομμάτι κι αν δεν ήταν οι περικοπές που έκανε τώρα θα μιλούσαμε ξεκάθαρα για οριστική χρεοκοπία.
Η πολιτική αστάθεια, με ευθύνη του κ. Παπανδρέου φέρνει την οικονομία στο προσκήνιο, αρνητικά αυτή τη φορά. Οταν δε μπορείς να ελέγξεις το πολιτικό παιχνίδι, σου λένε οι ξένοι, πώς θα ελέγξεις το κρίσιμο θέμα με τα οικονομικά; Ο πρωθυπουργός έπαιξε κι έχασε. Διότι ακόμη κι αν κερδίσει με τον εκβιασμό του, θα έχει χάσει η οικονομία αφού θα έχει έλθει πιο κοντά στην πτώχευση.

Αυτή είναι η αλήθεια και δυστυχώς θα βγούμε αληθινοί πάλι ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 02/11/2010 18:07:49

    ....μα ρε παιδι μου αυτο το ΓΑΠ ουτε τζογο δεν ξερει να παιζει....!!! αχρηστος τελειως ειναι.

  2. Orestios avatar
    Orestios 02/11/2010 18:18:36

    Η αποτυχία του GAP είναι πλήρης και πολυεπίπεδη.
    Πρόκειται για φιάσκο της πολιτικής.

  3. Enzo avatar
    Enzo 02/11/2010 18:41:16

    οπως τα λες ακριβως ειναι.
    να δημοσιευτει παρακαλω ο νεος ορισμος της αποτυχιας στα καινουρια λεξικα.

  4. Orestios avatar
    Orestios 02/11/2010 19:00:23

    Αναρωτιέμαι αν στη σύνοδο κορυφής ζητήθηκε από το GAP να εγκαταλείψει την εξουσία.
    Δεν εξηγούνται τόσες μπομπίτσες.

  5. Misha avatar
    Misha 02/11/2010 19:03:14

    Το θέμα έχει και μια άλλη πολυ σημαντική παράμετρο, η οποία ήταν απρόβλεπτη, είναι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ, και θα αποκαλυφθεί τις επόμενες εβδομάδες όταν και θα προκηρυχθούν γενικές εκλογές.

    Ο ΓΑΠ πάει για εκλογές ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ .

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 02/11/2010 19:08:40

      Είναι αναπόφευκτες οι εκλογές γιατί απέτυχε ολοκληρωτικά.

      • Misha avatar
        Misha @ Orestios 02/11/2010 19:37:27

        Πέραν αυτού τους έσκασε θέμα που δεν περίμεναν και προσπαθούν να καλύψουν όπως -όπως , αλλά δεν καλύπτεται.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Misha 02/11/2010 19:51:13

          Ποιό είναι αυτό?
          Έτσι μπορεί να δικαιολογηθεί η επιχειρούμενη απόσπαση της προσοχής από το σημαντικό θέμα της οικονομίας, όπου η κυβέρνηση τα έκανε μαντάρα.

        • George avatar
          George @ Misha 03/11/2010 01:30:41

          Μήπως έχει να κάνει με τα τελευταία δημοσιεύματα της Bild?

        • George avatar
          George @ Misha 03/11/2010 01:49:04

          Κατά πάσα πιθανότητα εννοείς το θέμα Παπούλια αλλά δεν νομίζω ότι και να ισχύει μπορεί να οδηγήσει σε εκλογές. Υπάρχει μαρκεζίνης έτοιμος από καιρό.

  6. loretta avatar
    loretta 02/11/2010 19:07:01

    με το φτωχο μου το μυαλο εχω καταλαβει οτι οποιο το αποτελεσμα των εκλογων η ελλαδα παει για πτωχευση ουτως η αλλως.....συνεπως αυτη η καραμελα των εκβιαστικων εκλογων του ταλαιπωρου ΓΑΠ ειναι εως γελοια..!!

    ειτε κανουμε εκλογες ειτε οχι θα βαρεσουμε κανονι.....ποιον δουλευουν τελικα???

    και σε ποιον θα κανουν ζημια οι εκλογες?? αφου σαν χωρα εχουμε καταστραφει οικονομικα..

    Συνεπως εκλογες θα γινουν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 02/11/2010 19:10:37

      loretta
      Το μνημόνιο αποτελεί βρόγχο για την Ελλάδα.
      Αυτόν μας τον φόρεσε το GAP και τα εξαπτέρυγά του.

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 02/11/2010 19:14:08

        Ορεστιε

        μα γιαυτο το λεω οτι μας δουλευει ψιλο γαζι το πασοκ....

        αφου μας βαλαν το βρογχο.....τωρα τραβανε και το καρεκλακι....παμε για κρεμασμα επισημο...και αυτοι μας λενε αλλαντναλλων!!

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 02/11/2010 19:34:16

          Θυμάσαι πριν 2 εβδομάδες που διαρρήγνε τα ιμάτιά τους του το GAP και έλεγε πως όλα πηγαίνουν καλά?
          Πάλι ψέματα έλεγε?

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 02/11/2010 19:46:40

          Πάντως loretta τα πράγματα έχουν μια σειρά και τίποτα δεν γίνεται τυχαία.
          Μέχρι την σύνοδο κορυφής της ΕΕ όλα ήταν λουλουδάκια και πεταλουδίτσες για την κυβέρνηση των ψευτών.
          Ύστερα χάος και απειλές, στρακαστρούκες και γινάτι.
          Τί συνέβη λοιπόν?
          Απέτυχε πλήρως το GAP στο κόλπο του και του είπαν να τα μαζέψει και να φύγει?

          • loretta avatar
            loretta @ Orestios 02/11/2010 20:11:25

            ....το μονο που απεμεινε ειναι τωρα να μας την πεσουν και οι τουρκαλαδες....

            με τον γαπ στην εξουσια τιποτα δεν αποκλείεται....!!

            πονταραν σε κουτσο αλογο πρωτον και δευτερον δεν υπολογισαν αυτα τα λογιστακια καθολου τους ελληνες ως ψυχοσυνθεση...ανεχονται πολλα οι ελληνες αλλα....οταν πουν μεχρι εδω φτανει ...τοτε ερχετε το χαος.

            αυτο αν δεν το ηξεραν ας κοιτουσαν στο παρελθον μας...ας μπαιναν στο κοπο να δουν τι παστα ειμαστε οι πραγματικοι ελληνες.!!

      • Greg avatar
        Greg @ Orestios 02/11/2010 20:02:10

        Άσχετο

        Βρόχος είναι η θηλιά
        Βρόγχος είναι όργανο του αναπνευστικού

        Έχει την αντίθετη από τη σημασία που του δίνετε.
        Το μνημόνιο είναι θηλιά, δεν βοηθά καθόλου στην αναπνοή (όπως ο βρόγχος)
        Το αντίθετο, προκαλεί ασφυξία!

        • Orestios avatar
          Orestios @ Greg 02/11/2010 20:02:58

          Δεκτόν κύριε καθηγητά

  7. man8os avatar
    man8os 02/11/2010 19:14:37

    Σε 1 μηνα θα ξερουμε αν θα παρουμε την 3η δοση.
    Το ΠΑΣΟΚ δεν τραβαει, ο Σαμαρας μπορει?
    Και παρα την αναμφησβητιτη ικανοτητα του, πως θα διαχειριστει την χρεοκοπια? Εκει ειναι τα δυσκολα.
    Μετα τις εκλογες ξημερωνει καινουρια μερα, πολυ σκληρη.

  8. loretta avatar
    loretta 02/11/2010 19:21:16

    Ο Σαμαρας ειναι προφανες οτι ξερει τι ερχετε λες να μην μπορει ???? λες να τραβαει αυτη τη γραμμη για την πλακα του man8os??

    μην λεμε οτι θελουμε.

    • man8os avatar
      man8os @ loretta 02/11/2010 19:25:02

      Δεν αμφισβητω την ικανοτητα του.Ουτε την καλη του προθεση.
      Αλλα αν τα πραγματα εξελιχθουν ραγδαια, λεφτα δεν μπορει να γεννησει, ουτε να τα βρει σε ελαχιστο χρονο. Οι βομβες που μπορει να δημιουργησουν απιστευτες εξελιξεις εσκασαν μετα την συνεντευξη.

  9. Misha avatar
    Misha 02/11/2010 19:40:45

    Αγαπητέ Μάνθο, μη παραμυθιάζεσαι με τις δόσεις.ΌΛΑ τα λεφτά πάνε στους τραπεζίτες.Οι μισθοί και οι συντάξεις και οι λοιπές δημόσιες δαπάνες πληρώνονται όπως και πρίν από τον εθνικό πλούτο.
    Αυτό που συμβαίνει με τις δόσεις είναι η ισοποση υποθήκευση της δημόσιας περιουσίας. Κάθε δόση είναι και και ενα κομμάτι γης εκχωρημένο.
    Όλεθρος είναι και όχι βοήθεια

  10. BlueSky avatar
    BlueSky 02/11/2010 19:44:25

    Στο Γουδί το ραντεβού με τους προδότες!

    • kiki avatar
      kiki @ BlueSky 02/11/2010 19:55:49

      Τον Λοβερδο μην ξεχασουμε,ενταξει.

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 02/11/2010 20:57:36

    Τέσσερις και νύχτωσε...Υπομονή λίγες μέρες. Για τον GAP έρχεται πολύ....ματσαμπούμπου την Κυριακή, που λέει και ο Τράγκας..

  12. James avatar
    James 02/11/2010 23:43:26

    Έχω την άισθηση ότι έχει ήδη δρομολογηθεί η "ελεγχόμενη" χρεοκοπία για την οποία ο Σαμαράς δήλωσε αντίθετος σήμερα. Μήπως δρομολογούν και την έξοδο μας από την Ευρωζώνη?
    Πάντως για εκλογές μην ετοιμάζεστε! Ο ΓΑΠ έχει νωπή λαική εντολή!!!και οι κατακτητές δεν θέλουν εκλογές!

  13. varanus komodoensis avatar
    varanus komodoensis 02/11/2010 23:57:13

    τζεφρυ, ο...βραβευμενος με οσκαρ α' ψευδοπρωθυπουργικου ρολου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο πρωθυπουργος των εβραιοτοκογλυφων και των τουρκων.