#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2011 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Προϋπολογισμός του 2011 δεν βγαίνει …ούτε στα χαρτιά!

[caption id="attachment_100261" align="alignnone" width="600" caption=" Επίσημο Δελτίο του ΥΠ.ΟΙΚ για την εκτέλεση του Προϋπολογισμού του 2011: Το ΥΠΟΙΚ προβάλλει αστείους λόγους για την αιτιολόγηση των αστοχιών και των αποκλίσεων. Το έλλειμμα του Α τετρ 2011 ξέφυγε. • Οι μειώσεις στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων και στις Εξοπλιστικές δαπάνες δεν σώζουν την κατάσταση. • Η υστέρηση των Εσόδων, 1,2 δις από στον στόχο και 1,15 δις από το 2010, είναι άκρως ανησυχητική. "][/caption]

Η επιβεβαίωση της αποτυχίας της οικονομικής πολιτικής ήρθε και με τα επίσημα στοιχεία για την εκτέλεση του προϋπολογισμού. Τα έσοδα βουλιάζουν, οι περικοπές που η κυβέρνηση διαφημίζει δεν είναι και μεγάλες και το έλλειμμα δε μειώνεται. Είναι θέμα χρόνου λοιπόν να “σκάσει” σαν φούσκα ο προϋπολογισμός του 2011. Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικής... Αστοχίας:

Τα έσοδα που εισπράχθηκαν την περίοδο Ιανουαρίου - Απριλίου ήταν κατά 1,47 δισ. ευρώ λιγότερα σε σύγκριση με το αντίστοιχο περυσινό διάστημα. Μάλιστα η μαύρη τρύπα ξεπερνά τα 2 δισ. ευρώ από το στόχο του προϋπολογισμού.


Οι πρωτογενείς δαπάνες του κρατικού προϋπολογισμού παρά τις μεγάλες περικοπές που έχουν γίνει σε όλους τους τομείς υποχώρησαν μόλις κατά 0,9% σε σχέση με το αντίστοιχο περυσινό διάτημα.
Και το συγκλονιστικό ύστερα από τόσες θυσίες: Το έλλειμμα του κρατικού προϋπολογισμού διαμορφώθηκε στα 7,23 δισ. ευρώ έναντι ελλείμματος 6,37 δισ. ευρώ κατά το αντίστοιχο διάστημα του 2010. Δηλαδή το έλλειμμα σε σχέση με πέρυσι είναι αυξημένο κατά 864 εκατ. ευρώ.
Οι δαπάνες του τακτικού προϋπολογισμού είναι αυξημένες κατά 3,4%. Η αύξηση αυτή οφείλεται στη διάθεση ποσού ύψους 375 εκατ. ευρώ για παλαιές οφειλές νοσοκομείων και στις αυξημένες δαπάνες για τόκους κατά 477 εκατ. ευρώ.

Ιδού τι έκανε το Μνημόνιο. Δε χρειάζεται ούτε καν το Spiegel να μας το πει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 11/05/2011 12:11:15

    Τους έχω ικανούς μόνο για ένα. Να πούν ότι τους σαμποτάρουν οι υπάλληλοι που βγάζουν τα στοιχεία και πως οι Έλληνες δεν συμμετέχουν στην προσπάθεια επαναλαμβάνοντας πόσο πολύ αγωνίζονται μα εφαρμόσουν το μνημόνιο της σωτηρίας.
    Τα παπαγαλάκια τους θα τιτιβίζουν τα λόγια αυτών των απατεώνων συμμετέχοντας στην κατασυκοφάντηση και προσπαθώντας να γεμίσουν με ενοχές έναν λαό που βλέπει τις θυσίες του να πηγαίνουν χαμένες από την ανικανότητα της κυβέρνησης.

    Στο τέλος όμως ποιός από εμάς θα διεκδικήσει αποζημίωση για αυτή την βλάβη που μας προξένησαν?
    Ποιός από μας θέλει να τους δεί στην ΦΥΛΑΚΗ?

  2. noldor avatar
    noldor 11/05/2011 12:20:17

    Είμαστε στα μέσα του 2ου τριμήνου και όμως δεν έχει ανακοινωθεί ο ρυθμός ύφεσης, έ συγγνώμη λάθος ανάπτυξης ήθελα να γράψω, για το πρώτο τρίμηνο, ξέρετε εκείνος που στο Δ του 2010 ήταν -6,6%. Τι έγινε έχει πιάσει διψήφιο και δυσκολεύονται να το ανακοινώσουν;

    • xmmm avatar
      xmmm @ noldor 11/05/2011 12:30:32

      ++

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 12:24:54

    *Υπερέβη τα 2 δισ. ευρώ η απόκλιση στο έλλειμμα του τακτικού προϋπολογισμού το τετράμηνο Ιανουαρίου - Απριλίου 2011, σε σχέση με τους στόχους που έχουν τεθεί από το Yπουργείο Οικονομικών. Τα έσοδα καταγράφουν υστέρηση 1,88 δισ. ευρώ ενώ η μείωση των συνολικών δαπανών υπολείπεται κατά 150 εκατ. ευρώ των στόχων.

    *Ο δείκτης της βιομηχανικής παραγωγής για το μήνα Μάρτιο, σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, παρουσίασε εκ νέου κάμψη -27ο συνεχή μήνα- που έφτασε το 8%, έναντι επίσης μείωσης 3,5% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη περίοδο του έτους 2010 προς το 2009.

    *Στην έκδοση κοινού ομολογιακού δανείου πενταετούς διάρκειας ύψους 500 εκατ. δολαρίων προχώρησε η Finansbank, θυγατρική της Εθνικής Τράπεζας στην Τουρκία. Το επιτόκιο της έκδοσης διαμορφώθηκε στο 5,5%.
    ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΘΥΓΑΤΡΙΚΩΝ !! ΜΕ 5,5% !!! χαχαχαα

    ΠΠ

  4. xmmm avatar
    xmmm 11/05/2011 12:29:35

    αυτη την απατη με τα εσοδα του ΠΔΕ αυξημενα (ΕΣΠΑ) και τις αποδοσεις μειωμενες (που ετσι εξηγειται γιατι δεν εχει ααριχσει καμια επενδυση) μπορει να την εξηγησει καποιος;;;

    εμενα μου φαινεται τα λεφτα του ΕΣΠΑ τα εχουν φαει σε μισθους συνταξεις και αποπληρωμενες δανειων ωστε να φαινεται εικονικη πραγματικοτητα μη εκτοξευμενο το ελλειμα.

    Κανενας τεχνικα πιο επαρκης μπορει να το εξηγησει;;

  5. pikras57 avatar
    pikras57 11/05/2011 13:10:08

    το α τετράμηνο το ΠΔΕ τρέχει 1,3 δις ευρώ.
    Που θα φθάσει στο τέλος του έτους??????
    Θα φθάσει τα 4 δις?????
    Στον προυπολογισμό του 2011 γράψανε για το ΠΔΕ 8,5 δις!

    ..και μετά ψαχνόμαστε για την ύφεση........

  6. AUD avatar
    AUD 11/05/2011 16:54:33

    κάποια ανάλυση για τις πρωτογενείς δαπάνες υπάρχει??

    η μάλλον ζητάω πολλά ???

  7. 200exi stin elbetia avatar
    200exi stin elbetia 12/05/2011 04:49:44

    Εχουν πεσει ολες οι δημοσιες υπ. να γδαρουν τις λιγες επιχειρησεις ,που κρατανε ακομα και τους τα παιρνουν με νομιμους νταβατζηδες ,Α.Ε.Π.Ι.-ΑΠΟΛΛΩΝ,προστιμα για καπνισμα,ι.κ.α,Φ.αΠ.Α.περαιωση στη περαιωση, πυροσβεστικη,υγειονομικο με αποτελεσμα να ανακλεινουν αδειες και να καταστρεφουν τιμιες επιχειρησεις,οι πετυχιμενοι κλεφτες...γιατι πολυ απλα μικρυνε η πιτα... Τραβειχτε γρηγορα κουπι ,η αδειαστε τη βαρκα... το ΤΣΟΥΝΑΜΙ ερχεται.Τα γατακια με το αρνι στην πλατη, θελουν αγελαδες ,να παιρνουν καθημερινα ΓΑΛΑ και ΦΙΛΕΤΟ... Πρασινη αναπτυξη με ψαραδες να μαζευουν πλαστικα στη μεσογειο και το αλλο με το ΚΑΤΑΡ το ξερεις δεν γινετε μονο πρασινοι ,απο την ραδιενεργεια γιαΙΑΠΩΝΕΣ επενδυτες θα ερθουν σε 1 κρατος ΘΕΣΜΟΘΕΤΙΜΕΝΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ-ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΙΑΣ.Κρατειστε πρωτα τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ επιχειρησεις ,που δεν ΕΠΙΔΟΤΕΙΣΑΤΕ τοσα χρονια, ΑΝΟΙΚΤΕΣ και ισως ερθει και η ελληνικη ΑΝΑΠΤΥΞΗ. Θελουν και τουρισμο τα ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΠΑΚΕΤΑ...